Készült: 2024.09.22.23:30:16 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

217. ülésnap (2012.09.11.), 76. felszólalás
Felszólaló Dr. Aradszki András (KDNP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 10:35


Felszólalások:  Előző  76  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. ARADSZKI ANDRÁS, a KDNP képviselőcsoportja részéről: Tisztelt Elnök Úr! Államtitkár Úr! Tisztelt Ház! A munkahelyvédelmi akciótervben foglaltak megvalósítása érdekében szükséges egyes törvények módosításáról szóló T/7955. számú törvényjavaslat általános vitájában a Kereszténydemokrata Néppárt vezérszónokaként először szeretném összefoglalni a javaslat megalkotásának indokait.

Azt nem kívánom mélyebben részletezni és bemutatni, hogy miért, csak tényként kell rögzíteni, hogy hazánk gazdasági válsága megelőzte az Európai Uniót érintő gazdasági válságot. Az ilyen gazdasági válságoknak egyik következménye, hogy a munkahelyek kerülnek veszélybe. A csökkenő kereslet, a piac beszűkülése a termelés csökkenéséhez vezet. Magyarországon ez a folyamat már 2008-ban megindult, és a munkanélküliség folyamatosan 10 százalék fölé kúszott. Ezt a jelenséget hatványozottabban tapasztalhatjuk ma már Európa többi országában is, elég, ha a spanyol 20 százalék körüli munkanélküliségi adatra pillantunk.

Ezzel szemben a munkaerőpiac magyarországi helyzete a kormány alapkérdésekben következetes gazdaságpolitikájának és szociálpolitikájának köszönhetően érzékelhetően javult az elmúlt években. 2012. május-júniusban a munkanélküliek létszáma 459 ezer volt, ami 10,5 százalékos munkanélküliségi rátát eredményezett. Az adott időszakban 3 millió 908 ezer fő volt a foglalkoztatottak száma, 76 ezer fővel többen dolgoztak, mint egy évvel korábban. Összességében 3 millió 908 ezren minősültek foglalkoztatottnak, ami 2 százalékos növekedést jelentett az előző év azonos időszakához képest. Közülük 3 millió 870 ezer fő volt a 15-64 év közötti, azaz 70 ezer fővel több, mint egy évvel korábban.

Tehát van mit megvédenünk, vannak olyan gazdasági és munkaerő-piaci folyamataink, amelyek, szemben a válsággal küszködő Európa többi részével, védhetőek és megvédendőek. Vannak eredményeink, amelyek megvédését továbbiakban is el kívánja mélyíteni az előttünk szereplő javaslat.

A javaslat négy foglalkoztatotti csoportot kíván megvédeni a szociális hozzájárulásiadó-kedvezmény alkalmazásával. Elsőként a 25 év alatti és az 55 év feletti munkavállalókat említeném, de a második és a harmadik terület, foglalkoztatotti réteg is igen fontos abból a szempontból, hogy mindegyik olyan munkavállalói réteget jelent, amelynek az elhelyezkedése a munka világában játszott szerepe, képzettsége, társadalmi helyzete folytán igencsak megnehezült. Ezért nagyon fontos kiemelni azt, hogy ez a törvényjavaslat célzottan kíván a szociális hozzájárulásiadó-kedvezmény megadásával segíteni az ezekhez a rétegekhez tartozó embereken.

A 25 év alatti és az 55 év feletti foglalkoztatott esetében a munkáltatói teher 28,5 százalék helyett 14 százalék lesz, amit bruttó 100 ezer forint bérig lehet érvényesíteni. A szakképzettséget nem igénylő munkakörben foglalkoztatott munkavállalók esetében ugyanez a helyzet, itt pontosan meghatározza a törvény, hogy milyen kategória, milyen foglalkoztatotti kör jogosult erre a kedvezményre, illetve milyen foglalkoztatotti kör után tudja a munkáltató ezt a kedvezményt érvényesíteni.

A tartósan álláskereső személyek után is érvényesíthető ez a kedvezmény. A foglalkoztatást megelőző kilenc hónapban legalább hat hónapig álláskeresőként nyilvántartott személy foglalkoztatása esetén a 28,5 százalék helyett nulla százalék a foglalkoztatás első két évében, majd 14 százalék a foglalkoztatás harmadik évében a hozzájárulási adó kedvezménye.

A gyermekgondozási díj és a gyermekgondozási segély, valamint a gyermeknevelési támogatás folyósítását követően foglalkoztatott munkavállalóknál érezhető a legmarkánsabban az a kedvezményrendszer, ami egyébként teljes mértékben összhangban van az eddigi családpolitikával, a családokat támogató eddigi gazdaságpolitikával és adópolitikával.

Ezeknek a kedvezményeknek a hatása igencsak reményteljes, ugyanis elsősorban azokat célozza meg, akiknek elhelyezkedése a legnehezebb, és a szűkülő piacon szereplő vállalkozásoknál dolgoznak. Így például pozitív hatása lehet a kereskedelemben dolgozók számára, a kis- és középvállalkozások esetében, és nem szabad elfelejteni, a mezőgazdaságban dolgozók esetében is, amely a vidéken dolgozó munkavállalók számát gyarapíthatja olyan területeken, olyan körzetekben, olyan régiókban, ahol a munkavállalás igencsak elnehezült, és tulajdonképpen egyetlen munkahely van, az pedig a mezőgazdaságban található.

Mindezek által közismert tény, és szakmailag nem vitatható, hogy az ilyen foglalkoztatás, ezek az adókedvezmények, ezek a járulékkedvezmények, amelyek a vállalkozásokat is érintik ebben a munkavédelmi akciótervben, minden kétséget kizáróan fehéríteni tudják a munka világának gazdaságát. Ennek igazolására, illetve ezeknek a valóságos voltára jegyezném meg, hogy az érdek-képviseleti szervek jó része egyetértett a törvényjavaslatban foglaltakkal.

Az Országos Kereskedelmi Szövetség szerint a munkahelyvédelmi akcióterv legfontosabb elemei várhatóan azokat az ágazatokat segítik leginkább, amelyek foglalkoztatási szerkezete sokszínű, például a kereskedelmet. A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke, Parragh László elmondta, számításuk szerint a program végrehajtása éves szinten akár 0,8-1 százalékos GDP-növekedést hozhat, és 1,3-1,7 millió munkavállalót érinthet kedvezően.

(12.40)

A tervezet, mint említettem volt, legmarkánsabban a gyesről és a gyedről visszatérőkön kíván segíteni. Mindenki tudja, aki egy kicsit járatos a munka világában, aki abban él - és nemcsak járja az országot, hanem abban él -, hogy ma Magyarországon sajnos a gyermekvállalás együtt jár a munkahely elvesztésével. A tervezet a maga eszközével megpróbál ezen a nem túl biztató helyzeten segíteni.

A továbbiakban is fontos megemlíteni a kétkedők számára, hogy az Európai Bizottság foglalkoztatásért, szociális ügyekért és társadalmi összetartozásért felelős biztosa, a szocialisták által delegált Andor László is azt mondta, hogy az Európai Bizottság két éve hangoztatja, hogy a munkát terhelő adókat, járulékokat kellene csökkenteni. Az, hogy erre most van egy célzott elgondolás - utalt a magyar programra -, az pozitív. Andor László elmondta, hogy az ilyen programok lehetnek kivezető utak a munkavállalók számára. Úgy gondolom, hogy az itt bemutatott és tárgyalt törvényjavaslat az akcióterv hatása, és egy ilyen kivezető út lehet az érintettek részére. Az elmondottakon túl fontosnak tartom kiemelni, hogy a kedvezmények a már munkát végzők részére is érvényesíthetők, azaz nem csak a munka világába visszatérők számára, és ez óriási előny, mert óriási többletet tud adni a tekintetben, hogy segít megtartani azokat a munkavállalókat, akik egy olyan vállalkozásnál dolgoznak, akiknek a tőkehiánya, a piaci beszűkülése miatt magának a vállalkozásnak a léte, illetve a munkaerő foglalkoztatása válik kétségessé.

Még egy fontos eleme ennek a javaslatnak, hogy segíteni próbál az ilyen vállalkozások likviditási gondjain, amikor az 500 ezer eurót meg nem haladó árbevétel esetében megengedi a pénzforgalmi elszámolás szabályainak alkalmazását. Ez azt jelenti, hogy sok esetben az áfa fizetésének, illetve az áfa esedékességének időpontja miatt átmeneti vagy tartós likviditási nehézségei támadtak ezeknek a vállalkozásoknak, és sokszor elsőként nyúltak ahhoz az eszközhöz, hogy elbocsátották munkavállalóikat, vagy más, feketefoglalkozás irányába nyomták el a tevékenységüket.

Tisztelt Ház! Az elénk terjesztett javaslat pozitív üzenet a munka világának; olyan üzenet, amit kereszténydemokrata politikusként jó szívvel tudok támogatni, ugyanis azokon kíván segíteni, akik a legvédtelenebbek közülünk, mert számukra is szól II. János Pál Laborem exercens, 1981-ben megjelent enciklikájának első mondata: "Munkát végezve kell az embernek megszereznie mindennapi kenyerét. Ugyanakkor munkájával mozdítja elő a technika s a tudományok szüntelen fejlődését, különösen pedig a társadalom, amelyben testvéreivel együtt él, erkölcsi és kulturális életének folyamatos kibontakoztatását."

Tisztelt Ház! Az elmondottak alapján összegzésképp az nyugodtan elmondható, hogy a tervezet céljai nemesek, eszközei az ország lehetőségeihez képest megfelelőek, az érintett érdek-képviseleti szervek, maga az EU-biztos is támogatja, üdvözli az előterjesztés célját, ezért a Kereszténydemokrata Néppárt részéről elfogadásra és megvitatásra ajánlom.

Köszönöm a megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  76  Következő    Ülésnap adatai