Készült: 2024.09.21.05:31:58 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

217. ülésnap (2012.09.11.), 46. felszólalás
Felszólaló Ékes József (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó Költségvetési bizottság
Felszólalás oka Ismerteti a bizottság véleményét
Videó/Felszólalás ideje 5:10


Felszólalások:  Előző  46  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ÉKES JÓZSEF, a számvevőszéki és költségvetési bizottság előadója: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Miniszter Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Szeptember 10-én a költségvetési és számvevőszéki bizottság megtárgyalta mind a két törvényjavaslatot, akkor külön-külön, de most a törvényjavaslat alapján egyben tárgyalja maga a parlament. Mindkét esetben a bizottság nagy többséggel fogadta el a két előterjesztést.

Számottevő vita nem alakult ki a költségvetési bizottságban. Itt olyan részletkérdések merültek fel, hogy milyen forrásból. MSZP-s képviselők részéről az a kérdés merült fel, hogy mekkora réteget érint tulajdonképpen maga a két kedvezmény kialakítása, de itt az államtitkár úr egyértelmű választ adott a munkahelymegtartó támogatásoknál, hisz az 55 év fölötti korosztály esetében mintegy 500 ezer embert érint, a 25 év alatti korosztály esetében mintegy 250 ezer fiatal munkavállalót, pályakezdőt érint, és a munkanélküli, szakképzettséggel nem rendelkezők esetében mintegy 200 ezer főt érint. Itt még nem nevesítettük a gyesről, gyedről visszatérőknek a lélekszámát.

Tisztelt Képviselőtársaim! Én figyeltem, míg miniszter úr beszélt, az MSZP padsoraiban ilyen gúnyos vigyor alakult ki, és rengeteg beszólás és hozzászólás. (Közbeszólás az MSZP padsoraiból: Majd idézek néhány mondatot.) Ugyan ez nem tartozik a bizottsági ülés témájához, de körülbelül így viszonyulnak ahhoz a munkahelyteremtő és kisvállalkozásokat támogató rendszer kialakításához, amit ők sajnos nyolc éven keresztül nem tudtak megalkotni. (Közbeszólás az MSZP padsoraiból: Nem kell ennyire demagógnak lenni!) Nem tudtak megalkotni, hisz 2002 után 5,6-ról 11,7-re nőtt a munkanélküliség, az államadósságról nem beszélve, és lehetne folytatni sorra azokat a kérdésköröket, amelyeket sajnos elmulasztottak az elmúlt nyolc év folyamán a maguk részéről megtenni a törvénykezés területén.

Bízom benne, hogy a viták is abba az irányba fognak elmozdulni, ahogy a költségvetési bizottsági ülésen is megfogalmazódott, hisz mindegyik párt a maga részéről támogatólag állt magához a két törvényjavaslathoz, két előterjesztéshez, és mindegyik párt úgy fogalmazott, hogy ezek végrehajthatók.

Itt a forrásoldali kérdéskör merült fel, de ha adókedvezményeket adunk, akkor annyival kevesebb forrás fog bekerülni a költségvetésbe, ehelyett más olyan kérdésköröket kell megtalálni, amelyek adott esetben kompenzálják ezeket a kedvezményeket, hogy mind a két törvény esetében a költségvetés megfogalmazásakor a következő évi költségvetésnél az egyensúlyokat helyre tudja állítani.

Tisztelt Képviselőtársaim! Amikor az ekhóval kapcsolatos döntéseinket 2011-ben meghoztuk, akkor is az MSZP részéről, ellenzéki pártok részéről egy "jajvisákolás" fonta körül magát a törvényalkotást, de akkor miniszterelnök úr kihangsúlyozta, hogy a következő évben egy olyan törvényt fogunk ezzel kapcsolatosan beterjeszteni, ami sokkal kedvezőbb helyzetbe hozza magukat a kisvállalkozásokat, hisz ha jól megfigyeljük, 6 millió forintig - tehát 5 millióról 6 millióra lett emelve a kedvezménykörök nagyságrendje - vele párhuzamosan 50 ezer forintos a havi tétel, amely a kisvállalkozások esetében a befizetés.

Sőt, további kedvezményre bővítette és szélesítette magát a lehetőséget, hisz aki másodállásban, tehát nem főállásban végzi a tevékenységet, az ő esetében 25 ezer forintos havi tételes kötelezettséggel bíró rendelkezés fog hatályba lépni.

Én úgy érzem, hogy ennek a folyamatnak a során, amikor a 2010. évi 11,7 százalékos munkanélküliséget ma már sikerült 10,5 százalékra csökkenteni, ezekkel a törvényekkel és ezekkel a lépésekkel 2014 végéig, közepéig tulajdonképpen bőven a 10 százalékos munkanélküliségi hányad alá tud lépni maga az ország, és vele párhuzamosan az aktív foglalkoztatotti körök létszáma, lélekszáma meg fog emelkedni, a foglalkoztatásban részt vevők létszáma meg fog emelkedni, és ha ezek a stabilitási programok bejönnek magába a törvénykezésbe, tehát a munkaadói járulék terheinek a csökkentése lép életbe, akkor ez sokkal kedvezőbb lesz a befektetni kívánók számára is.

(11.10)

Ennyivel szerettem volna a bizottsági álláspontot kiegészíteni, és még egyszer kihangsúlyozni, hogy nagy többséggel elfogadta a bizottság a két javaslatot. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  46  Következő    Ülésnap adatai