Készült: 2024.09.20.01:13:42 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

260. ülésnap (2005.11.03.), 366. felszólalás
Felszólaló Pettkó András (MDF)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:56


Felszólalások:  Előző  366  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

PETTKÓ ANDRÁS (MDF): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Államtitkár Úr! A Magyar Demokrata Fórum mai napon felszólaló utolsó képviselőjeként azt szeretném még egyszer elmondani, amit Herényi Károly képviselőtársam tegnap már részletesen ismertetett, most egy kicsikét rövidebb formában, hogy a Magyar Demokrata Fórum miért gondolja azt, hogy vissza kell vonni ezt a költségvetést.

Ha megvizsgáljuk a benyújtott költségvetést, a mi számunkra a lehető legfontosabb dolog az euró 2010-es bevezetése. Mi úgy gondoljuk, hogy megbukott a kormány konvergenciaprogramja, a kormány gazdaságpolitikája 2002-ben füstbe ment. Egyetlen távlatos és fontos gazdaságpolitikai ígérete maradt csak állva: bevezetjük az eurót. Az euró bevezetésének ígérgetése, az első 2008-as, majd - emlékezzünk - a második 2010-es terminus és a konvergenciafolyamat éves adatainak folyamatos módosítása azt kívánta elhitetni a hazai és a nemzetközi közvéleménnyel, hogy a kormány kézben tartja az államháztartást, a konvergenciafolyamat pedig, ennek a módosított változata elvezet a kitűzött célhoz, a költségvetés ezzel járó stabilitásához.

A két balsiker hiteltelenné tette a kormány költségvetési, illetve gazdaságpolitikáját, és jelentős hazai és nemzetközi bizalomvesztéshez vezetett. A költségvetési hiány, a 2006. évi költségvetésben felgyülemlő problémák egyaránt azt mutatják, hogy az euró bevezetésének a 2010. évi dátuma bejelentés nélkül megsemmisül. Ez a rossz hír a 2006. évi költségvetés legfőbb üzenete a Magyar Demokrata Fórum szerint. A bevezetés 2013-2016-os előrejelzése egyes politikusoktól azt jelenti, hogy a következő ciklusban nem akarják és nem képesek rendbe tenni a költségvetést, csökkenteni a hiányt és rálépni a reformok útjára. A radikális adócsökkentéssel ez persze nem is lehetséges, mint azt már jó néhányszor elmondtuk. Az euró bevezetése a költségvetés mindenki számára pozitív rendbetételét követeli meg.

“Én azt gondolom, hogy ebben a kormányban van eltökéltség abban, hogy tegye egymás mellé az előnyt és a hátrányt az autópálya-építés, az igazságos családtámogatás, az igazságosabb adórendszer, az igazságosabb nyugdíjrendszer és a vagy egy-két évvel korábbi, vagy két évvel későbbi euróbevezetés között.ö A miniszterelnök úr ezzel a fordulattal jelentette be, hogy a kormánynak az euró bevezetésén alapuló gazdaságpolitikája megbukott. Nem győzelmi jelentés a miniszterelnök úr váratlan és hazafias kiállása a nemzeti valuta mellett, hanem egy igazán hamis szólam egy kínos tetten érés után. A miniszterelnök úr ezt a választást dilemmának nevezte. De itt nem dilemmáról, hanem demagógiáról van szó. Ebből a megfogalmazásból úgy tűnik, mintha minden korlát nélkül költhetnénk a meg nem termelt nemzeti jövedelmeket. Annyit ruházunk be, annyit költünk jóléti intézkedésekre, amennyit akarunk. Ennek csak a sokak által ellenszenvvel kezelt EU állt az útjában. Sajnos ez volt a kormánynak az elmúlt ötven év gyakorlatát visszahozó gazdaságpolitikája a ciklus alatt. Úgy látszik, sokakban él még a vitatható marxi felfogás, hogy a pénz szerepe a gazdaságban megszűnik. Tessék ezt elfelejteni! A hiány lefaragása nem brüsszeli diktátum, hanem egy normális állam normális feladata. Nem Brüsszellel csatázik tehát a kormány, hanem saját tehetetlenségével.

Kérdésem: van-e pontos elemzése a kormánynak arról, mit jelentene az országnak az euró bevezetése pénzben, biztonságban, befektetésben, hitelességben, kockázatcsökkentésben, nemzetközi gazdasági kapcsolatokban? Mit jelent ez a vállalkozások, az egyes állampolgárok számára, és mit jelentene valamennyiünk számára a felelősségteljes fiskális politikának az euró bevezetésének következtében történő kikényszerítése? Ezekre a kérdésekre ugyanis felelősségteljes kormányzás mellett pontos válaszok kellenek. Mennyit vesztünk forintban, mennyivel nagyobb a kockázat minden elvesztegetett évvel? Milyen lesz a versenyhelyzetünk a környező országokkal szemben egyedüli nemzeti valuta alapon álló országként?

Azóta változott a koalíció kommunikációja, most szilárd a kormány az euró 2010. évi bevezetésében. Sőt addig még ezermilliárd adót is csökkentene, és további ezermilliárdot faragna le a pénzügyminiszter úr a kiadásokból. Ha csak az adócsökkentéseknek megfelelő kiadáscsökkentés lenne, a hiány jórészt megmaradna. Ebben természetesen egy választás is egy tényezőnek tűnik. És mint tudjuk, a 2006. évi költségvetés kitekintéséből nem lehet tervezett nagyrendszeri reformokat következtetni. A baj csak az, hogy az euró 2010. évi bevezetésének feltételei a 2006. évi költségvetés elfogadása után már elméletben sem lesznek meg.

Nem kis izgalommal várja az MDF - valószínűleg Almunia EU-biztos úrral együtt - a december 1-jén benyújtandó új konvergenciaprogramot.

(23.00)

Azt, hogy hogyan fogja prezentálni a kormány ezt a képtelenséget. Indokolt lenne, ha erről a költségvetési vita kapcsán tájékoztatást kapna a tisztelt Ház. A kormány tehetetlensége következtében valójában már döntött, de nem elég bátor, hogy ezt vállalja. Új gazdaságpolitikája nem a biztonság, hanem a bizonytalanság politikája, és ennek következtében nem a gazdaság, hanem a hitelezők fognak dübörögni. A nemzetért érzett felelőtlenség a 2006. évi költségvetésből egyértelműen kiviláglik.

A Magyar Demokrata Fórum országgyűlési képviselőjeként azt javaslom, hogy vonják vissza ezt a költségvetést, és nyújtsák be új sarokszámokkal.

Köszönöm megtisztelő figyelmüket.




Felszólalások:  Előző  366  Következő    Ülésnap adatai