Készült: 2024.09.19.07:18:59 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

246. ülésnap (2012.12.04.), 290. felszólalás
Felszólaló Dr. Lamperth Mónika (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 6:43


Felszólalások:  Előző  290  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. LAMPERTH MÓNIKA (MSZP): Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Úr! Képviselőtársaim! A 11. és a 17. módosító indítványaimhoz szeretnék hozzászólni, és biztatni arra a kormányoldalt, hogy fontolja meg az itt elhangzottakat.

Előtte általánosságban azért azt el kell mondanom, és az általános vitában is utaltam erre, hogy ebben a javaslatcsomagban van néhány olyan dolog, amit támogatni tudunk. A Magyary-programban a lakossági ügyfelekre háruló adminisztratív terhek csökkentését és a jogszabályok nyelvezetének közérthetőbbé tételét mi egy jó célkitűzésnek tartjuk, és ami ezzel összefüggésben megfogalmazásra kerül, azt tudjuk is támogatni.

Szeretném ugyanakkor fölhívni a figyelmet arra, hogy ez egy folyamat.

(18.20)

Ez nem a mostani kormány ideje alatt indult el, hiszen a közigazgatási eljárás és a korszerűsítési folyamat már a közigazgatási eljárási törvény benyújtásával és egyéb olyan lépésekkel, amelyek egy jobb színvonalú közigazgatást hivatottak biztosítani, az előző kormányok ideje alatt is folytatódott. Én csak biztatni tudom arra a kormányt, hogy az első Orbán-kormány ideje alatt létrehozott okmányirodai rendszert - amelyet aztán az azt követő nyolc év kormányai továbbfejlesztettek, jelentős informatikai beruházásokat és fejlesztéseket hajtottunk végre - valóban az állampolgárok érdekében működtessék. Most ugyan egy nagy átszervezésnek lesznek a részesei az itt dolgozó kollégák és rendszerek, hiszen kikerül az önkormányzatoktól és a járási hivatalok keretében dolgozik tovább, de azt gondolom, hogy ez fontos és lényeges olyan korszerűsítési lépés, amely reményeink szerint hoz majd valami hasznot is.

A 11. ajánlási pontra csak röviden fogok utalni, mert az alkotmányügyi bizottságban, amikor elmondtam egy konkrét jogesetet, ahol is az egyik nálam panaszosként megjelent állampolgárnak egyszerűen ellopták a lakcímét, pontosabban a házszámát, és hosszú eljárási bonyodalmak következtek ezután a jegyzőnél, a kormányhivatalnál; államtitkár úr felajánlotta, hogy megnézi konkrétan ezt a jogesetet, ennek a konklúzióját, és ha szükséges, akkor nyitottak minden módosításra. Úgyhogy a munkatársaink föl is vették e tekintetben a kapcsolatot. Azt gondolom, a legfontosabb mégiscsak az, hogy az állampolgárok érdekében itt megszülessenek a helyes döntések, úgyhogy én kérem és várom a kormány, illetve konkrétan a minisztérium konstruktív hozzáállását, de úgy gondolom, hogy ezt megbeszéltük, tehát nem érdemes erről itt tovább a plenáris ülésen szót ejteni.

A másik dolog, ami ehhez a törvényjavaslathoz kapcsolódik, az az, hogy itt most beterjesztettek és szeretnének létrehozni egy olyan, a magyar állampolgárokat teljeskörűen tartalmazó közhiteles hatósági nyilvántartást, amelyet az általános vitában is már abból a szempontból értetlenkedve fogadtam vagy fogadtunk, hogy itt kiderült, hogy meztelen a király. Államtitkár úr ugyan próbálta cáfolni, de engem speciel nem győzött meg, meg talán másokat sem, hogy amikor azzal érveltek, hogy azért kell választási regisztrációt létrehozni, mert a határon túl élő magyar állampolgárok nincsenek benne a magyarországi névjegyzékben, és nem lehet regisztráció nélkül biztosítani az ő választási lehetőségüket, és csak egységes rendszert lehet létrehozni - ami persze ma sem egységes, meg itt sem egységes -, akkor mi más javaslatot tettünk, és azt mondtuk, az ellenzéki oldal erősen egyetértett ebben, hogy a magyarországi névjegyzék használatával és a külhoni magyar állampolgárok számára egy más módszer kidolgozásával ezt meg lehetne oldani.

Akkor ezt a kormányoldal tagadta, különböző érveket hoztak. Bár hozzáteszem, az érveiket azért gyengítették, hogy főleg az első időben akárhány kormánypárti képviselő megszólalt, mind más érveket mondott, tehát az nyilvánvaló volt, hogy a politikai célkitűzés végrehajtásával egyetértettek, csak abban nem, hogy ez majd milyen módon történik, szóval, itt most ez lelepleződött.

Ezek a rendelkezések, amelyek a magyar állampolgárok teljes körű közhiteles hatósági nyilvántartásának alapját rakják le, nyilvánvalóvá teszik, alátámasztják a Magyar Szocialista Párt érvelését, hogy a határon túl élő magyarok választójogának biztosításához nem a választási eljárási szabályokban kellett volna a regisztrációt előírni. Ha ugyanis a törvényjavaslatban is szereplő eljárások minél előbbi lehetővé tételével a külhoni magyarok bejelentik az adataikat, névjegyzéket a választásokra a nyilvántartásból éppen úgy elő lehetett volna állítani, mint korábban. Tehát akár egy másfajta regisztrációval a határon túli magyarok tekintetében, akár annak alapján, amit az előbb elmondtam, lehetett volna megoldást találni, de az nyilvánvalóan nem szolgálta volna a Fidesz politikai érdekeit, ezért döntöttek úgy, ahogy döntöttek.

Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Igazából ezt azért kívántam még egyszer aláhúzva is elmondani, mert úgy gondolom, hogy ez a beterjesztett javaslat gyakorlatilag alátámasztotta a mi eddigi érvelésünket, lelepleződött a kormányoldal, és ha létrehozzák a magyar állampolgárok teljes körű közhiteles hatósági nyilvántartását, akkor nyilvánvaló, hogy semmi szükség nincsen választási regisztrációra.

Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  290  Következő    Ülésnap adatai