Készült: 2024.04.26.04:20:04 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

242. ülésnap (2012.11.27.), 220. felszólalás
Felszólaló Tiffán Zsolt (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Előadói válasz
Videó/Felszólalás ideje 6:45


Felszólalások:  Előző  220  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

TIFFÁN ZSOLT (Fidesz): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Mivel igencsak kiveséztük ezt a hegyközségi törvényt, és folytatódik a részletes vita a jövő héten, és ahogy látom, módosító indítványok tömkelege került benyújtásra, ezért engedjék meg, hogy csak nagy vonalakban, a lényeget összefoglalva reagáljak az elhangzottakra. Font Sándor képviselőtársamnak, illetve Horváth István képviselőtársamnak köszönhetően a kormányoldalról már megválaszoltuk az ellenzék bizonyos felvetéseit, és csatlakozom még egyszer hozzájuk, amikor azt mondom, hogy kevés szakmai indokot láttam ellenzéki oldalról, amellyel támadták volna magát a törvénytervezet, inkább egy politikai színezetű támadás volt ez, ami miatt nem lepődöm meg egyáltalán.

Csak hogy néhány mondatot mondjak az elején Gőgös képviselő úrnak: hogy a pofátlanul magas árú bor önnek mit jelent, képviselő úr, azt ön dönti el. Hogy ezt az európai piacon található francia és olasz borokhoz képest mondja, vagy Magyarországon mondja, és ehhez még társítja a pofátlanul alacsony felvásárlási árakat, ennek az alapját nem teljesen értem. Most itt engedje meg, hogy a személyes környezetemből egy személyes élményt elmondjak. Úgy látom, hogy Villányban például, az én borvidékemen, a mi borvidékünkön vagy Horváth képviselőtársam Szekszárdi borvidékén azok a termelők, akiket a területalapú szavazati jog alapján több szavazat fog megilletni azért, hogy ők, akik a piacon megfelelő kockázatvállalással, megfelelő arculatformálással rendelkezve az imázsát, a presztízsét teremtik meg azoknak a borvidékeknek, ők magukkal húzzák azokat a termelőket, akik nekik esetleg odaadják a szőlőjüket. Itt évtizedes, másfél évtizedes olyan kapcsolat alakult ki, amelyben nemcsak a piac törvényei, hanem az emberiesség törvényei is szerepelnek. Az én törvényjavaslatom, a mi törvényjavaslatunk szerint ezeknek az embereknek, a becsületes gazdáknak, akik egymásért dolgoznak... - egyébként itt visszautalok Varga Géza képviselőtársam mondataira, aki azért megfogalmazta kritikái ellenére, hogy ez a fajta kollektív szellem vagy ez a fajta egymásért való kiállás szerepeljen a hegyközségi törvényben, ezen az alapon működni fog a piacon elért eredmények érdekében.

Az egyeztetésekkel kapcsolatban szeretném még egyszer elmondani, bár ezt is elmondták már a képviselőtársaim kormányoldalról, Szabó Rebeka képviselő asszonynak szeretném mondani, hogy a HNT ott volt minden tárgyaláson. A HNT ott volt a mezőgazdasági bizottság hétfői ülésén is, és sajnálom, hogy a képviselő asszony akkor - ha jól emlékszem - nem volt ott. (Szabó Rebeka: Olvastam a jegyzőkönyvet.) Egyébként egy apró zárójelet nyitok csak, hogy ezen az alapon kár, hogy nem volt ott akkor a Vindependent, a Pannon Bormíves Céh és az MSZBSZ képviselője.

(19.40)

Hiszen csak a Hegyközségek Nemzeti Tanácsának főtitkára fűzött hozzá néhány dolgot, akinek a reakcióját láthattuk már több sajtóorgánumban. Kérdés az, hogy a hatvanvalahány-ezer tag véleményét képviseli vagy esetleg más véleményt, vagy egyéni véleményt.

Tisztelt Képviselőtársaim! Szeretnék még két kormánypárti felszólalásra reagálni. Az egyik Balázs képviselőtársam remek felszólalása volt, amelyben érzékeltette azt, hogy a hegyközségi rendszerben, a hegyközségi közgyűlésekre gyakorlatilag a szavazások során nagyon kevesen mennek el. Ez a fajta hegyközségi szavazatijog-rendszer sarkallni fogja azokat a termelőket, akik eddig nem tartották fontosnak talán, hogy elmenjenek szavazni, hogy most majd elmenjenek szavazni, mert esetleg van egy-két nagyobb termelő, és ők most azt érzik, hogy eljött az esélye annak, hogy nekik ott kell lenni, és eredmény, hogy ott kell legyenek. Kérem szépen, el kell menni szavazni, el kell menni hegyközségi gyűlésekre, és ott megformálni a véleményt. Nem gondolom azt, hogy ez a törvényjavaslat a kicsiket teljes mértékben vagy egyáltalán valamilyen módon a döntéshozatalból kiszorítja.

Tisztelt Képviselőtársaim! Még egyszer azt mondom önöknek, amit az expozémban is elmondtam. A borvidéken, ahol az eredetvédelem, a minőségvédelem a fontos ahhoz, hogy a minőséggel abszolút versenyképes magyar borágazat tényleg az maradjon, és az a minőségpárti borágazat úgy maradjon versenyképes, ahogy erre egyébként Font képviselőtársam, Horváth képviselőtársam is utalt, hogy nem állítjuk szembe az olcsó kategóriájú bort a magas árkategóriájú borral minőség vagy mennyiség szerint. Mert véleményünk és hitünk szerint, mondjuk a 400 és 1000 forintos kategória között is ott vannak a minőségi borok.

Tisztelt Képviselőtársaim! Már megint a saját borvidékemmel példálózok. A villányi borosgazdák nem feltétlenül mindennap isznak cuvéet-t vagy Cabernet Sauvignont, vagy Merlot-t, a tokaji gazdák nem feltétlenül isznak mindennap tokaji aszút vagy egy akármilyen drága nemes nedűt, hanem isszák, mondjuk a száraz furmintot, vagy Villányban isszák a finom oportót, vagy isszák Szekszárdon a finom kadarkát, amely egy könnyebb szerkezetű, jól értelmezhető, jól fogyasztható bor, amely szintén minőségi bor. Amikor erről beszélünk, akkor nem a 3 ezer forint feletti kategóriáról beszélünk, hanem ezekről az árkategóriákról is beszélünk. És az ilyen árkategóriájú borok, mindkettőnek vagy a közöttük lévő árkategóriájú borok termelőinek érdekében készült el ez a törvényjavaslat, amit, kérem még egyszer a tisztelt Háztól, hogy támogasson.

Köszönöm szépen, elnök úr, a szót. (Szórványos taps a kormánypárti padsorokban és a Jobbik frakciójában.)




Felszólalások:  Előző  220  Következő    Ülésnap adatai