Készült: 2024.04.29.11:48:14 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

157. ülésnap (2011.12.20.), 72. felszólalás
Felszólaló Göndör István (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 6:37


Felszólalások:  Előző  72  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

GÖNDÖR ISTVÁN (MSZP): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Már az általános vitában is az volt a problémánk, és sajnos a módosító javaslatok sem oszlatják el azt a kételyünket, hogy bizony az előttünk lévő, Nemzeti Bankról szóló törvényjavaslat nagyon erős politikai indíttatású, és egyfajta politikai függőséget, ellenőrzési privilégiumokat fogalmaz meg a kormány számára.

Azt gondolom, mivel sok-sok évvel ezelőtt benyújtója voltam egy nagy terjedelmű, Nemzeti Bankról szóló törvényjavaslat-módosításnak, tudom, hogy az akkori gyakorlatban a bizottsági ülésen, és nem a gazdasági, hanem a költségvetési bizottsági ülésen - ahogy azt Nyikos László bizottsági elnök úr elmondta - több héten keresztül vitattuk az egyes módosító javaslatokat. Ezeken mindig részt vett a jegybank jogtanácsosa, és az elfogadott módosító javaslatok után... - és ennyiben nem akartam külön kétpercest kérni, mivel normál szókérésre jelentkeztem, amit Rogán Antal mint beterjesztő elmondott, a módosító javaslatokról tájékoztatni fogják az Európai Központi Bankot.

Tisztelt Képviselő Úr! Az akkori gyakorlat az volt, hogy a Ház megszavazta a módosító javaslatokat. Ön is beszélt itt jó néhányról - akár bizottsági módosító, képviselői módosító, akár Ékes képviselő úr javaslata majd -, hogy az egységes szerkezetű szöveget küldtük ki a Központi Banknak, és az arra jött javaslat után még született egy konkrét koherenciás javaslat a zárószavazás előtt, és csak azt követően tűzte a Ház napirendre a törvényjavaslat elfogadását. Azt gondolom tehát, hogy itt nagyon sok PR-elem van.

Pontosan az 1. pontban, amelyet a gazdasági bizottság támogat, ugyan megfogalmazza, hogy a kormány mily mértékben tiszteletben tartja, de ami ezt követően történik, már a mostani módosító javaslatokban megjelenik vagy legalábbis tükröződik, amikor a 12. pontban a szocialista frakció, Józsa István, Veres János, Tukacs István és Burány Sándor nyújtott be javaslatot a jegybank alelnökeinek számára vonatkozóan, tehát hogy maradjon meg a kettő a jelenlegi rendszerben, és hogy maradjon a jelenlegi a kinevezési gyakorlat, amely az eddigi működésben megfelelt, azt hiszem, hogy sem tud senki olyan példát hozni, hogy ez egyetlenegyszer gondot és zavart okozott volna, hogy a bankelnök tesz javaslatot, és csak ezt követően indul el a kinevezési procedúra.

Most ez a törvényjavaslat azzal, hogy ezt a 12-est egyharmaddal sem támogatja a bizottság, egyelőre azt az üzenetet küldi, hogy a miniszterelnöknek nagyon erős befolyása van, mint ahogy az eddig példák mutatják. Sajnos a hitelességhez a mögöttünk lévő történések nagyon erősen hozzájárulnak, mert amit a köztársasági elnök úrral műveltek törvényekkel, törvények kihirdetésével kapcsolatban, abból nyilvánvaló, hogy ebben az esetben is erősen vélelmezhető az, hogy a miniszterelnök úr kezdeményezésére a köztársasági elnök úr mindenféle kétkedés nélkül javaslatba fogja hozni azokat a személyeket, akiket a miniszterelnök úr javasolt.

Hogy milyen érdekes és mennyire személyre szabott a kormánypártok politikája, hogy e javaslatban is és a módosító javaslatok között is szerepel a Költségvetési Tanács szerepe: Rogán Antal bizottsági elnök úr beszélt arról, hogy hogyan és milyen véleményt képviselhessen a Nemzeti Bank elnöke. Ez valójában itt van a 8. számú indítványban, csak szeretném hozzátenni azt a lopakodó jogalkotást, amely szerint tegnap elfogadtunk egy olyan törvényjavaslatot, amely szerint a Költségvetési Tanács elnöke külön díjazásban részesül.

A Költségvetési Tanács elnöke jelenleg a Nemzeti Bank felügyelőbizottságának az elnöke, amelyért díjazásban részesül. Ugyanúgy tehát - és sajnálom, hogy itt most tényleg én magam is olyan pályára tévedek, hogy az álláshalmozás egyfajta jövedelemhalmozássá változhat -, ha olyan személy kinevezéséről van szó, aki a kormányhoz közeli, vagy akit már a kormánytöbbség nevezett ki, akkor abban az esetben nincsenek gátlások. Talán szeretném önöket emlékeztetni ezzel kapcsolatban, amikor a miniszterelnök úr szóvivőjeként egy személyről, Szijjártó Péterről kellett külön törvényjavaslatot alkotnunk.

(11.50)

Tehát azt gondolom, hogy helye lenne egy olyan koherenciazavart kiküszöbölő javaslatnak, amely kimondaná, hogy a felügyelőbizottság elnökének jövedelme összeszámít...- más, állami kinevezési folyamatból szerzett szolgálati viszonyok, munkaviszony keretében se haladhassa meg a Nemzeti Bank elnökének jövedelmét, ha már egyszer beszélünk a munkavállalók és az alelnökök javadalmazásáról.

Köszönöm szépen a szót, elnök úr. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  72  Következő    Ülésnap adatai