Készült: 2024.04.27.16:20:57 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

225. ülésnap (2001.09.25.), 64. felszólalás
Felszólaló Göndör István (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó Gazdasági bizottság
Felszólalás oka Bizottság kisebbségi véleményének ismertetése
Videó/Felszólalás ideje 5:00


Felszólalások:  Előző  64  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

GÖNDÖR ISTVÁN, a gazdasági bizottság kisebbségi véleményének ismertetője: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Ha én mindent el akarnék mondani arról, amit az ellenzéki képviselők elmondtak a gazdasági bizottságban, akkor csak összefüggéstelen tőmondatokat lenne szabad öt percben mondanom, de már most elmondom, hogy amiket mondok, azoknak az egyes tételeit majd a vitában külön el fogjuk mondani.

Nem tudtunk szó nélkül elmenni a mellett a látszólag technikai probléma mellett, hogy az utolsó pillanatban kapták kézhez a képviselők ezt a többkötetes anyagot, amit a miniszter úr volt szíves bemutatni. Tessék végiggondolni, hogy miközben az ÁSZ-nak erre két hónap áll rendelkezésére, a képviselőknek két hét sem állt a rendelkezésükre, hogy ezt tanulmányozzák - közben egy kötetet kicseréltek, az ÁSZ-véleményt később kapták meg (Moraj és közbeszólások a Fidesz padsoraiból: Volt rá idő nyár óta! - Tállai András: Volt rá idő.), és a minisztérium erre való véleményét, kedves államtitkár úr, a hét végi futárpostában kaptuk meg, miközben már a vitát is lezártuk.

El kellett mondanunk azt is, hogy Magyarországon sajnos bizony a gyakorlat ma már úgy alakul, nem úgy, mint a demokráciákban megszokott, hogy tervet készítenek, meghatároznak feladatokat (Dr. Fazekas Sándor: Ötéves terv!), hozzá pénzt rendelnek, és a társadalom képviseletében az Országgyűlés erről törvényt alkot, hanem nálunk ma már ez fordítva megy: előbb elköltik az adófizetők pénzét a kormány sajátjaként, és majd ezt követően ehhez hozzáigazítják a költségvetést. (Dr. Fazekas Sándor: Szerinted! - Közbeszólások a Fidesz soraiból: Ez sem igaz!)

A pozitív dolgokra is ki fogunk majd térni, de sajnos számos olyan kifogás van, amit önök korábban is úgy minősítettek, és a bizottságban is, hogy ellenzéki nyavalygás. Azt gondolom, hogy el kellene olvasni az Állami Számvevőszék idevonatkozó fejezeteit. Akkor ebből kiderül, hogy ezek a megállapítások sajnos elég súlyosak - a szabályok be nem tartása -, és ezért elég szomorú az, hogy a Fidesz-kisgazda-MDF-kormányban az igazságügy-miniszter is asszisztált ahhoz a szabálytalansághoz, ami a törvényjavaslatban megfogalmazódik. (Dr. Fazekas Sándor: Interpelláljatok!) Egyes fejezetek egyszerűen az ÁSZ véleménye nélkül kerültek be, kedves államtitkár úr - ha kételyei lennének.

Nekem csak egy kérdésem van, és ezt a bizottságban is megfogalmaztuk. Mi történne azzal a magyar átlagos vállalkozóval, akinél hasonló dolgokat állapítana meg, mondjuk, az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal?

Kifogásoltuk a letéti számlák rendszerét. Úgy néz ki, hogy ezt minden bizottság megtette. Azt hiszem, hogy az idő kevés ahhoz, ezt is majd tételesen kell, hogy mire is spájzolta el a kormány a letéti számlákon lévő pénzt.

 

 

(Az elnöki széket dr. Szili Katalin, az Országgyűlés alelnöke foglalja el.)

 

Az önkormányzati kérdésről - úgy, ahogy ezt a többségi véleményben Ivanics képviselő úr megfogalmazta -, igen, beszél róla a pénzügyminiszter úr is: az önkormányzatok több mint egyharmada változatlanul küszködik a forrásproblémákkal, a feladatok és a források összhangja a mai napig nincs megteremtve. Tehát folyamatos támogatásban kell részesülniük ahhoz, hogy egyáltalán működőképesek legyenek.

Hadd lépjek át egy másik kérdésre: a zárszámadási törvényben a 2001. évi költségvetés módosítása. Kedves Képviselőtársaim! Folytatódik a "kész átverés show" ebben a törvénymódosítási csomagban. A magasabb infláció miatt néhány tételt módosítanak, de nem viszik végig.

(11.30)

 

Tessék végiggondolni, az infláció hány normatívára hat ki, amit mind módosítani kellene, és a 2002. évi hatásról egyáltalán nem esik szó.

Egészen konkrét dologról. A 2000. évben az a kormány, amely magát család- és szociálisbarátnak nevezi, tessék megnézni, a lakástámogatás, a családi támogatás, a szociálpolitikai támogatás, az önkormányzatok finanszírozása mind-mind 100 százalék alatt teljesült, s melyek azok a tételek, amelyek messze 100 százalék fölött vannak: különösen a kormányzati kiadások több tízmilliárd forinttal. És hasonlóan a 2001. évben, tessék megnézni Ivanics képviselő úr, mely tételekben: igen, áfa, szja! Ki fizeti meg ezt, ha nem mi? (Ivanics István: Ez többletbevétel) Igen, ez többletbevétel lesz a költségvetésben - de ez többletelvonás is. Ennek az elosztása megint hol történik? A bér-, a gazdaságfejlesztési céltámogatás, a turisztika 5-10-5 milliárd forinttal szerepel, ezzel szemben a költségvetés általános tartaléka - mint ahogy erről szó esett - a kormány mellényzsebében 231 százalékos növekedés! Több a növekedés, mint az eredeti előirányzat, ezért számunkra elfogadhatatlan ez a zárszámadás.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps.)

 




Felszólalások:  Előző  64  Következő    Ülésnap adatai