Készült: 2024.04.27.16:04:00 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

225. ülésnap (2001.09.25.), 20. felszólalás
Felszólaló Szalay Gábor (SZDSZ)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:05


Felszólalások:  Előző  20  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SZALAY GÁBOR (SZDSZ): Tisztelt Képviselőtársaim! Az Országimázs Központ és kivételezett helyzetű, kitüntetett partnere, a Happy End Kft. álmodozásra történő folyamatos felszólításainak hatására nemrég én is mertem álmodni, méghozzá nagyot.

Azt álmodtam, hogy ismét öt-hat évvel fiatalabbak lettünk, és az akkor kormányon lévő koalíció Orbán Viktor miniszterelnök úr jelenlegi demokráciafelfogásának megfelelően gyakorolja a hatalmat. Így aztán nemhogy Deutsch Tamás ellenzéki képviselő nem vezet semmiféle Tocsik-bizottságot, de az létre sem jön, mert a jelenlegi miniszterelnök kottájából játszó előd úgy érzi, hogy ez csak a felesleges botránykeltést szolgálná, és egyébként is nyugodtabb körülményeket biztosít, ha a kormány parlament által történő ellenőrzése helyébe a parlament miniszterelnök által történő ellenőrzése lép.

Megértvén viszont az elképzelés indítékait, az utód szellemiségének megfelelni kívánó előd mindjárt javaslatot is tesz egy, a Fidesz-MDF-székházeladás körülményeit kivizsgáló bizottság kormánypárti képviselő vezetésével és a kormánypárti akarat érvényesülését garantáló (Közbeszólások a Fidesz soraiban.) létszámösszetétellel való megalakítására.

Álmomban azután ugyanilyen sorsra jutott az 1994-98 közötti időszak összes többi, kivétel nélkül ellenzéki vezetésű, azaz kizárólag Fidesz- és MDF-képviselők elnökségével működő vizsgálóbizottság is: Demeter Ervin jelenleg nemzetbiztonsági miniszter úr olajgate-bizottsága, Varga Mihály jelenleg pénzügyminiszter úr bankkonszolidációs bizottsága, Kósa Lajos jelenleg debreceni fideszes polgármester úr Budapest banki bizottsága, dr. Kis Gyula úr MDF-es képviselő OEP-gazdálkodást vizsgáló bizottsága, de Kónya Imre MDNP-képviselő egy betiltott rendezvénnyel kapcsolatos vizsgálóbizottsága is. Orbán Viktor ellenzéki pártvezér pedig ugyanekkor, és még mindig álmomban természetesen, mára már rég és többszörösen megtagadott, meghaladott önmagának megfelelően, elszántan küzd és tiltakozik, érvel és mozgósít a demokrácia sárba tiprása, a demokratikus alapelvek megcsúfolása miatt.

Azonban minden álom véget ér egyszer, és én is visszazökkentem a jelenbe, melyben a miniszterelnöki hatalomgyakorlás módszere jó pár területen ismét a 11 évvel ezelőtt elbúcsúztatottakra kezd emlékeztetni. Ennek megfelelően azután egyetlen, ellenzék által javasolt vizsgálóbizottság fel nem állt az utolsó három és fél év során, csak a miniszterelnöki ihletésűek, illetve a kormányzó koalíció által javasoltak, ezek is kizárólag kormánypárti képviselő vezetésével. Noha a miniszterelnök úr a legutóbbi tévéinterjú tanúsága szerint ezekre nem emlékszik, azok attól még voltak: például az úgynevezett megfigyelési vizsgálóbizottság Kosztolányi Dénes fideszes képviselő vezetésével, a közbeszerzési vizsgálóbizottság az emlékezetes Székely Zoltán kisgazda képviselő vezetésével, és a képviselők vagyoni helyzetét vizsgáló bizottság Répássy fideszes képviselő úr vezetésével; és most a legújabb, a nevében ugyan nem, de lényegét tekintve mindenképpen vizsgáló, a Dunaferrt vizsgáló albizottság, természetesen ez is fideszes elnöklettel.

Én biztos vagyok benne, hogy a miniszterelnök úr a focipályán nem tartaná sem ildomosnak, sem férfiasnak egy gúzsba kötött ellenfél ellen játszani. Nem értem, ezt itt a parlamentben miért tartja mégis megengedhetőnek. Pedig annak, aki a parlamenti ellenzék korlátozásában oly serény és találékony, eszébe kellene jutnia, tudnia kellene, hogy kormánypártok minden egypártrendszerben, sőt minden diktatúrában is vannak, de ellenzék csak a demokráciában létezik.

Tisztelt Hende Államtitkár Úr! Úgy látom, ön készül reagálni az elmondottakra; kérem, ne felejtse el számszerűen megemlíteni, mert ez a lényeg, hogy ön szerint hány ellenzéki kezdeményezésű, ellenzéki vezetéssel működő vizsgálóbizottság létezett az előző négy évben, és hány most. Ezt a két számot legyen szíves a válaszában megadni, a többi mind mellékes.

Köszönöm. (Taps az MSZP és az SZDSZ soraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  20  Következő    Ülésnap adatai