Készült: 2024.09.20.15:33:00 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

26. ülésnap (2010.07.19.),  107-114. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 7:08


Felszólalások:   97-106   107-114   115-124      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Tisztelt Országgyűlés! Rogán Antal és Szatmáry Kristóf, a Fidesz képviselői, kérdést kívánnak feltenni a nemzeti fejlesztési miniszternek: "Meg tudja-e akadályozni a magyar kormány a heiligenkreuzi szemétégető mű elindítását?" címmel.

Megadom a szót Rogán Antal képviselő úrnak.

ROGÁN ANTAL (Fidesz): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Miniszter Úr! Egy osztrák beruházó cég a magyar államhatártól körülbelül 640 méterre, Szentgotthárd városától 930 méterre akar felépíteni egy évi 325 ezer tonna hulladék elégetésére alkalmas égetőművet három nemzeti park közvetlen közelében. A szemétégető az osztrák városoktól távol épül, ahol az uralkodó széliránynak köszönhetően ráadásul alapvetően Magyarországot, azon belül Szentgotthárd és az Őrség területét érné el a környezetszennyezés.

Az elégetni kívánt hulladéknak csak 10 százaléka keletkezik az érintett Burgenland tartományban, ezért feltételezhető, hogy nem csak Ausztriában keletkező hulladékot kívánnak a térségbe szállítani.

Tisztelt Miniszter Úr! A tervezett hulladékégető-beruházásra az illetékes osztrák hatóságok minden magyar tiltakozás ellenére sajnos 2010 júniusában megadták a másodfokú engedélyt is. A döntés ellen az Osztrák Köztársaság közigazgatási bíróságán lehet panasszal élni.

Abban, gondolom, egyetértünk, tisztelt miniszter úr, hogy a Magyar Köztársaság Kormányának és Magyarországnak nem érdeke, hogy ez az égetőmű megépüljön közvetlenül a magyar határ szomszédságában. Ebben az esetben, gondolom, abban is van egyetértés, hogy a magyar kormánynak minden lehetséges eszközt figyelembe kell vennie, hogy ennek a beruházásnak az elindítását megakadályozza. Én egy olyan lehetőségre szeretném felhívni a miniszter úr figyelmét, ami ott lehetőségként megvan, hiszen az elégetni kívánt 325 ezer tonna hulladék 75 százalékát az osztrák fél vasúton akarja ideszállítani. Ez a terület csak egy magyar oldalról induló vasúti szakaszon keresztül közelíthető meg, tekintettel a hely adottságaira, ahol az osztrák vasútvonal belép magyar területre, és azt követően magyar területen keresztül kanyarodik vissza a heiligenkreuzi szemétégető telephelyéül szolgáló ipari parkba.

Tisztelettel kérdezem miniszter urat: van-e lehetősége a magyar kormánynak, hogy ennek a vasútvonalnak a működtetését erre a célra megakadályozza, különös tekintettel arra, hogy 2008 óta ennek a vasúti vonalnak egyébként nincs érvényes használatbavételi engedélye? Ráadásul a vonatkozó nemzetközi egyezmények is tiltják azt (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.), hogy Magyarország területét hulladékszállításra tranzitútvonalként felhasználják. (Taps a Fidesz és a KDNP soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen. Válaszadásra megadom a szót Fellegi Tamás miniszter úrnak.

DR. FELLEGI TAMÁS nemzeti fejlesztési miniszter: Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Képviselő Úr! A kormány valóban elkötelezett abban, hogy megakadályozzuk a szemétégető fölépülését közvetlenül az osztrák-magyar határ közelében, és hogy minden segítséget megadjunk Szentgotthárd város és környezete lakóinak. Tehát nyilvánvaló, hogy a válaszom egyrészről roppant egyszerű: igen, nem hagyjuk cserben a szentgotthárdiakat. Jelen pillanatban is több tárca bevonásával folyik a segítségnyújtási lehetőség vizsgálata, nézzük azokat a jogi lehetőségeket, amelyek segítségével esetleg mi magunk is meg tudjuk akadályozni, anélkül, hogy osztrák bírósághoz kellene fordulnunk.

A tervezett helyszínhez vezető vasútvonalra vonatkozó, kétoldalú egyezmény esetében mérlegeltük, hogy felmondásával meg lehet-e akadályozni a hulladékégető megépítését vagy legalább a hulladék odaszállítását. Az egyezmény Magyarország uniós csatlakozása előtt, az akkori körülményekhez igazodva köttetett. Ma már az az igazság, hogy nem is lenne rá szükség, nem is e megállapodás keretében folyik az áruszállítás Ausztriába. A közösségi kötelezettség két tagállam között - most már az európai uniós szabályok között -, hogy az úgynevezett összekötő vágányokat bármely, engedéllyel rendelkező vasúttársaság számára előírt mértékű díjazás ellenében lehetővé kell tenni.

Tehát azt a lehetőséget vizsgáljuk most, hogy miután a megállapodás felmondása lehetséges, egyúttal megoldja-e azt a problémát, a hulladékégetőre bármilyen módon hatást tudna-e gyakorolni. A jelenlegi tudásunk szerint ez nem megoldás, sajnálatos módon.

Más módon kell tehát az építkezés megakadályozására lépéseket tennünk, és ebben - még egyszer - több tárca bevonásával jelen pillanatban is folyik az egyeztetés, és a következő osztrák-magyar megbeszéléseken ezt témává kívánjuk tenni. Határozott szándékunk az, hogy a magyar határhoz közeli hulladékégető tervének valójában szerintünk is a szemétkosárban van a helye.

Köszönöm szépen. (Taps a Fidesz és a KDNP soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen. Viszontválaszra megadom a szót Szatmáry Kristóf képviselő úrnak.

SZATMÁRY KRISTÓF (Fidesz): Köszönöm szépen. Miniszter úr, én azt gondolom, hogy a válaszával itt az Országgyűlésben teljes mértékben egyetérthetünk: nem épülhet szemétégető Heiligenkreuzban, a magyar határtól, Szentgotthárd belvárosától kevesebb mint egy kilométerre. Én azt gondolom, hogy a nemzeti együttműködés kormányának olyan hatékony lépéseket kell tennie, vagyis a különböző tárcáknak - a Külügy-, a Fejlesztési Minisztériumnak, illetve a környezetvédelmi tárcának - úgy kell megfogalmazni az akciótervet arra, hogy ezt megakadályozza, hogy ne csússzanak el egymás mellett a tervek, tehát hogy összehangolt legyen ez az akció.

Én azt gondolom, tudva azt, hogy az osztrák fél eddig nem hallgatta meg a magyar tiltakozásokat - jó néhány fórumon próbálták mind a szentgotthárdiak, mind a környékbeliek ezt megakadályozni -, hogy ilyen, mondhatni azt, hogy arrogáns osztrák fellépésre megfelelően határozott és drasztikus magyar választ kell adni, ha annak az az ára, hogy a nemzeti park, illetve a szentgotthárdiak jövője, környezete biztosítva legyen. Mindenben a minisztérium támogatására lesz, úgy gondolom, az Országgyűlés.

Köszönöm szépen. (Szórványos taps a Fidesz és a KDNP soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen. Viszontválasz illeti meg a miniszter urat is.

DR. FELLEGI TAMÁS nemzeti fejlesztési miniszter: Köszönöm szépen. Teljesen egyetértünk, képviselő úr. Érdemes azt is megemlíteni, hogy megvizsgáltuk azt a lehetőséget is, hogy a vasútvonal elbontásával meg tudjuk-e akadályozni ezt a folyamatot. Az a helyzet, hogy az osztrák oldalon egy körülbelül 3-4 kilométer hosszú iparvágányt kellene építeni kiváltásként, ami nyilvánvaló, hogy egy ekkora beruházás esetében, amelyet az osztrák fél tervez, elenyésző költséggel és munkateherrel jár, tehát valószínűnek tartom, hogy ez önmagában nem jelent megoldást.

Tehát szeretném még egyszer hangsúlyozni, hogy azon vagyunk, hogy valamilyen olyan megoldást találjunk, amellyel ezt a problémát meg tudjuk oldani, és valóban a magyar határ mellé egy ilyen veszélyes üzem nem kerül.

Köszönöm szépen. (Taps a Fidesz és a KDNP soraiban.)




Felszólalások:   97-106   107-114   115-124      Ülésnap adatai