Készült: 2024.09.20.06:38:09 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

259. ülésnap (2013.03.11.),  89-96. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 7:00


Felszólalások:   79-88   89-96   97-104      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Tarnai Richárd, a KDNP képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni a közigazgatási és igazságügyi miniszternek: "Idén is lesz pénz tízezrek üdültetésére" címmel. Tarnai Richárd képviselő úré a szó.

DR. TARNAI RICHÁRD (KDNP): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Kedves Képviselőtársaim! A minap ezt a hirdetést láttam az egyik újságban (Felmutat egy újságot.), sok fénykép volt rajta, amint idősek, gyerekek, nagycsaládosok üdülnek, kirándulnak. Azt gondolom, hogy a Balaton körül készülhettek ezek a képek. Kicsit utánajártam, hogy mi is ez a hirdetés. Egy március 20-ai határidő szerepel rajta, és az Erzsébet-program logója.

A dolgok után nézve kiderült, hogy a tavalyi év folyamán júliusban itt a parlamentben hoztunk egy törvényt az Erzsébet-programról. E törvény alapján lehetőség nyílt először a tavalyi évben arra, hogy nagycsaládosok, idős nyugdíjasok, rászorulók, fogyatékkal élők, egyáltalán nehéz helyzetben lévők, akik nagyon ritkán tudnának eljutni valamiféle üdülésre, ingyenesen, illetőleg minimális térítési díj ellenében részt vehessenek ilyen programokon.

(15.20)

A visszajelzések nagyon pozitívak voltak, s amikor megnéztem, hogy miből finanszírozódott ez a történet, akkor a következőt láttam. Korábban, amikor szocialista kormányok voltak Magyarországon, akkor az élelmiszerutalvány-piac külföldi magáncégek kezében volt, és a haszon a külföldi magáncégekhez ment vissza. Amikor döntöttünk arról, hogy az étkezésiutalvány-piacot hazai kézbe vesszük, akkor azt is tudtuk, hogy az ebből befolyó bevételeket itteni, magyarországi emberek, a magyar emberek üdültetésére fogjuk fordítani, és mivel bővülő piacról van szó, egyre nagyobb lehetőségek állnak rendelkezésre, hogy ezt meg tudjuk tenni. Tehát míg korábban az étkezésiutalvány-piac bevételét lehet, hogy üdülésre használta, mondjuk, a tulajdonos csemetéje, aki esetleg egy luxusutazáson vett részt valahol, addig csak a tavalyi évben, úgy tudom, közel 100 ezer magyar ember tudott nyaralni, akiknek korábban lehetőségük sem volt erre.

Szeretném megkérdezni: ez a program, az Erzsébet-program fog-e folytatódni idén is? Milyen tervei vannak a kormányzatnak ezzel kapcsolatosan?

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Természetesen feltételeztem, hogy elfogadja, ha Navracsics Tibor helyett Rétvári Bence államtitkár úr van kijelölve válaszadónak, ezért a Házszabály szerinti kérdést nem tettem fel önnek, de ha nagyon tiltakozik a válaszadó ellen, akkor természetesen módosítok. (Dr. Tarnai Richárd: Elfogadom.) A képviselő úr örömmel vette, hogy ön a válaszadó, Rétvári Bence államtitkár úr.

DR. RÉTVÁRI BENCE közigazgatási és igazságügyi minisztériumi államtitkár: Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Köszönöm, hogy elfogadta a személyemet, képviselő úr.

Valóban, az Erzsébet-program a társadalmi szolidaritásnak egy modern európai formája, hiszen úgy juttatunk a legnehezebb helyzetben lévők részére különböző jóléti szolgáltatásokat, hogy eközben senki mástól nem veszünk el összegeket, hiszen nem a központi költségvetés finanszírozza ezeket a különböző üdüléseket, hanem az Erzsébet-program keretében az Erzsébet-utalványok forgalmazásából jutó üzemi nyereség az, amelyik folyamatosan fedezi ezt, tehát minél több munkáltató ad minél több Erzsébet-utalványt a munkavállalóinak, annál több nyugdíjas, rászoruló, idős ember vagy belügyminisztériumi dolgozó vagy más az, aki üdülhet az Erzsébet-program keretében, teljes mértékben kedvezményesen.

Ahogyan a képviselő úr is mondta, a tavalyi évben ez összességében 100 ezer ember volt, szociális üdülési pályázaton 75 ezer ember, 17 ezer nyugdíjas, 21 ezer fogyatékossággal élő, 20 ezer nagycsaládos, valamint 17 ezer szociális, gyermekjóléti, gyermekvédelmi intézményben dolgozó munkavállaló, az Erzsébet-táborokban több mint 14 ezer gyermek üdülhetett, az őszi kirándulásokon pedig szintén 16 ezer gyermek vehetett részt. Ezek a gyermektáborok 2000-5000 forintba kerülnek, egy család egy hétre szinte 30 ezer forintból el tud menni üdülni. Ez olyan mértékű támogatás, amit máshol, másra nem kaphatnának meg. Ennek a 100 ezer embernek a többsége nem jutott volna el tavaly nyaralni, ha nem indítjuk el az Erzsébet-programot. Ahogyan ön is mondta, bizonyára egzotikus szigeteken a külföldi cégek vezetői a management fee-ből nagyon jól tudtak nyaralni, de itt most 100 ezer ember számára tudtuk ezt a lehetőséget megnyitni.

Természetesen idén is folytatjuk, 2,5 milliárd forint a keretösszeg, ebből 1,1 milliárd forint szociális üdülési pályázaton, 1,4 milliárd forint pedig a gyermekek, fiatalok számára meghirdetett általános és tematikus táborok, tavaszi, őszi kirándulások keretében kerül kiírásra.

Innen fogom folytatni. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Tarnai Richárd képviselő úr, egyperces viszonválasz.

DR. TARNAI RICHÁRD (KDNP): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! A kormányzat iránya teljesen egyértelműen kirajzolódik ebből a döntésből is. Azt gondolom, ha a cégek, amelyeket korábban, a korábbi kormányzatok idején külföldiek kezébe adtak, magyar kézbe kerülnek, akkor az ebből befolyó bevételeket is a magyar emberek tudják élvezni, akár 100 ezres nagyságrendben, évtizedek óta nem látott nagy mértékben tudnak részesülni, ebből tudnak a táborokban részt venni.

Egy érdekes adatot azért hadd osszak meg önnel és önökkel, képviselőtársaim. Ezt a törvényt, ami lehetővé tette ezt a pozitív intézkedést, 235 igen szavazattal fogadtuk el, csak a Fidesz-KDNP képviselői szavazták meg. Én arra szeretném kérni ellenzéki képviselőtársaimat, hogy amikor egy jó dologról van szó (Ertsey Katalin közbeszólása.), amivel a magyar emberek jól járnak, akár bekiabál volt LMP-s képviselőtársam, akkor is hadd hívjam fel a figyelmét, hogy érdemes támogatni a javaslatunkat, nem érdemes csak azért elutasítani, mert a Fidesz-KDNP terjesztette elő. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Ahogyan be is harangozta saját magát korábban, államtitkár úr egy percben folytathatja.

DR. RÉTVÁRI BENCE közigazgatási és igazságügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen. Képviselő úr, ez attól függ, hogy kinek mire van füle. Akinek a nemzetközi kritikákra és a nemzetközi igényekre van füle, az nem fogja támogatni az Erzsébet-programot, akinek pedig a honi 100 ezer nélkülöző ember hangjára van füle, az pedig támogatni fogja a következőkben is.

Ahhoz, hogy népszerű ez a program, nem fér kétség. A nagycsaládosok és a nyugdíjasok részére kiírt pályázatok már egy hónap alatt teljesen beteltek, a belügyminisztériumi dolgozóknak kiírt pályázat is majdnem teljesen telített, így a tavalyi maradványból, ami az üdülési csekkekből keletkezett maradvány, 498 millió forintot csoportosítottunk át, hogy további embereknek tudjunk még kínálni üdülési lehetőséget, elsősorban állami üdülőkben, amelyeket korábban hagytak teljes mértékben elveszni, rossz állapotba kerülni, hogy utána majd bagóért lehessen privatizálni.

A szociális pályázatok, üdülési pályázatok március 20-áig élnek, az Erzsébet-táborra április 8-áig lehet jelentkezni, az őszi kirándulásokra pedig augusztus 30-áig. Én mindenkit biztatok, vegyen részt ebben a sikertörténetben.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   79-88   89-96   97-104      Ülésnap adatai