Készült: 2024.05.22.23:09:05 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

38. ülésnap (2018.11.12.), 239. felszólalás
Felszólaló Arató Gergely (DK)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Önálló indítvány indokolása
Videó/Felszólalás ideje 4:28


Felszólalások:  Előző  239  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ARATÓ GERGELY (DK): Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Az előző vitában azt, hogy szocialista képviselőtársaink és párbeszédes képviselőtársaink javaslatához nem szóltak hozzá a kormányoldalról, alapvetően támogatásnak veszem (Derültség az ellenzéki pártok padsoraiból.), hiszen ezek szerint sem a törvényjavaslatban, sem az elhangzottakban nem láttak vitatott pontot. Ezen felbátorodva ajánlom figyelmükbe a Demokratikus Koalíció képviselői által benyújtott törvényjavaslatot is, amely annyiban különbözik az előbb tárgyalt törvényjavaslattól, hogy miközben a szándékai ugyanazok, tehát az a szándéka, hogy megszüntesse az oktatás szabadságának korlátozását, megszüntesse azokat az egyoldalú intézkedéseket, amelyek egy adott, konkrét egyetemre szabott módon, amit önök Soros-egyetemnek csúfolnak, korlátozza az egyetemalapítás szabadságát és az egyetemi oktatás szervezésének szabadságát, olyan sérelmet okozva ennek a nagyon fontos uniós alapjognak, hogy ez lényegében minden uniós testületnél és politikai szereplőnél kiverte a biztosítékot, beleértve az Európai Néppártot is, amelyet, éppen ma volt szerencsénk hallgatni, hogy önök milyen lelkesedéssel támogatnak. Azt hiszem, Manfred Weber úr is azok között van, akik felháborodtak ezen, akit éppen ma biztosítottak töretlen és beleomló támogatásukról. Legalább rá hallgassanak, az Isten szerelmére, ha már nem hallgatnak a mérsékeltebb politikusokra! Legalább a saját jobboldali politikustársaiknak higgyék el azt, hogy ez a megoldás elfogadhatatlan, tisztességtelen, árt az országnak és árt Magyarország megítélésének!

A mi törvényjavaslatunkban szándékosan arra törekedtünk, hogy ugyanazt a jogi helyzetet állítsuk elő, mint ami az önök törvényjavaslata előtt volt. Mindent visszaírtunk, mindent részletesen leszabályoztunk, nagyon precíz, nagyon klassz jogi megoldásokat találtunk annak érdekében, hogy pont azonos legyen a helyzet azzal, mint ami 2017 előtt volt. Ugyanis azt gondoljuk, drága képviselőtársaim, hogy ha önöknek ez hét évig jó volt, ha hét évig nem okozott ez semmilyen problémát, a magyar felsőoktatás  itt ma hallottuk  diadalmasan száguldó szekerét nem akasztotta meg a CEU által jelentett apró kavics (Derültség az LMP padsoraiból.), ha az Oktatási Hivatal minden vizsgálata rendben találta, ha minden akkreditációs vizsgálat rendben találta a CEU-t, ha nem találtak benne sem jogi, sem szakmai szempontból, sem pedig színvonal szempontjából problémát, akkor a legegyszerűbb megoldás az, ha visszaállítjuk azt a helyzetet; tudják: ami nincs elromolva, azt nem kell megjavítani.

Egy olyan helyzetben, amikor semmilyen gond, semmilyen feszültség nem volt ebben az ügyben, amit meg kell oldani, ott nincs szükség jogszabályokat hozni. Ha pedig már hoztak egy jogszabályt, amiről kiderült, hogy egyrészt alapjogot sért, másodszor az Európai Unióban elfogadhatatlan, harmadszor árt a magyar felsőoktatásnak, negyedszer jelentős pénzt von ki a magyar költségvetésből, amit a CEU eddig itt hagyott, ötödször pedig elveszi a magyar diákoknak azt az esélyét, hogy Magyarországon járhassanak világszínvonalú egyetemre és külföldre kényszeríti őket, akkor ezt abba kell hagyni. Ha van egy olyan szabály, ami nem működik, akkor azt nem kell erőltetni. Tudják, van az a bizonyos döglött ló: na, erről éppen most kell leszállni!

Azt kérem tehát önöktől, hogy tűzzük napirendre ezt a javaslatot. Ha önöknek esetleg mégis eszébe jutott az, ami az elmúlt két év folyamán nem, hogy mi a bajuk a CEU-val azon kívül, hogy Soros-egyetem, akkor mondják el! Ígérem, szívesen segítünk szakmailag a kormánynak.

Ha nem tudott megtalálni egy megfelelő szakmai megoldást arra, hogy hogyan kell itt egy jó minőségű szabályozást találni, akkor professzor urakkal itt majd összeülünk, és segítünk önöknek abban, hogy egy megfelelő európai megoldást találjanak a színvonal védelmében.

A lényeg az, hogy engedjék meg a szakmai vitát, holnap szavazzanak arról, hogy érdemben erről lehessen szót váltani a Házban  kivéve persze, ha csak egy mocskos politikai törvényről van szó, mert akkor nincs erre szükség. Köszönöm szépen. (Taps a DK padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  239  Következő    Ülésnap adatai