Készült: 2024.09.19.05:02:11 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

234. ülésnap (2001.10.19.), 154. felszólalás
Felszólaló Dr. Lamperth Mónika (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 7:44


Felszólalások:  Előző  154  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. LAMPERTH MÓNIKA (MSZP): Köszönöm, elnök asszony. Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt számvevőszéki Alelnök Úr! Tisztelt Országgyűlés!

Az előbb Babák Mihály képviselő úr arra biztatta Keller László szocialista képviselőtársamat, hogy személy szerint tegyen konkrét indítványt, ha bármiről tudomása van. Akkor engedjék meg, hogy mielőtt a 109. sorszámú módosító indítványhoz konkrét hozzászólásomat elmondanám, elmondjam a kedden elvetélt, abszolút konkrét javaslatomat, amelyről a tisztelt kormány és a tisztelt kormánypárti képviselők egyetlen szó érvelést nem voltak hajlandók elmondani.

Nosza! Itt az alkalom, ön a konkrét felvetésre konkrét választ adhat, hogy miért voltak szívesek itt, az Országgyűlés plenáris ülésén egyetlen hang érvelés nélkül elkaszálni azt a törvénymódosítást, amelyet én az adatvédelmi törvényhez adtam be, mégpedig azért, mert úgy az Állami Számvevőszék megállapításai, mint a Legfelsőbb Bíróság ítélete azt indokolja, hogy legyen olyan törvénymódosítás az adatvédelmi törvényben, amely lehetővé teszi, hogy a közpénzek követhetőek legyenek az Állami Számvevőszék és a nyilvánosság számára; hogy önök ne tudják azt megtenni, hogy a Fejlesztési Banknak milliárdokat adnak át vagy az Országimázs Központnak milliárdokat adnak át, és utána már senki nem nézhet bele, hogy ezek a milliárdok hová mennek, ki kap szerződést, kinek van lehetősége közpénzhez hozzájutni, és utána ez mire fordítódik.

Nos, amikor én ezt a törvénymódosítási indítványt az alkotmányügyi bizottságban előadtam, a Fidesz, a Kisgazdapárt - nem tudom, ők még kormánypárt-e, majd nyilatkoznak - és az MDF képviselői egy hang érvelés nélkül, pedig kértem a kormány jelen lévő... - de nem is volt jelen a kormány tagja, elment -, a jelen lévő kormánypárti tagokat, a kormányt, hogy legalább egy árva hangot mondjanak, miért nem hajlandók ezt a törvénymódosítást befogadni. Utána még azzal a hazugsággal tetézte ezt a 168 Órában Répássy Róbert képviselő úr, hogy még nincs álláspontja a Fidesznek, és egyébként is a kormány készül ilyen módosítást benyújtani. (Bánki Erik: Elnök asszony, a napirendről kellene beszélni, legyen kedves és intézkedjen!)

Nos, itt kedden, az Országgyűlés vitájában egyetlen hangot nem mondtak erről. (Tiltakozás a Fidesz soraiban.) Ez ugyanaz a magatartás, amelyet most a zárszámadási törvény vitájában önök folytatnak. (Tállai András: Erről nincs szó a napirendben!)

Hogy képviselőtársam is nyugodtan tudja szemlélni a parlamenti eseményeket, a 109. sorszámon benyújtott módosító indítványnál a Szocialista Párt országgyűlési képviselői arra tesznek javaslatot... (Babák Mihályhoz:) Én elhiszem, hogy fáj önnek az igazság, de kérem, hogy hallgasson végig figyelmesen, én is végighallgattam önt. (Közbeszólás: Most jött!)

Szóval a 109. módosító indítványban a Szocialista Párt országgyűlési képviselői arra tesznek javaslatot, hogy a zárszámadási törvényben - ugyan a mi felfogásunk szerint ez nem elegáns megoldás, hogy a zárszámadási törvényben hoznak költségvetési törvényt módosító döntéseket - körülbelül 280 millió forintot oszt szét a kormány különböző, általa fontosnak tartott célokra, azonban abból a többletbevételből az önkormányzati szférának egyetlen fillért nem juttatott a kormány. (Bauer Tamás: Úgy van!) Ez a módosító indítvány, amelyet egyébként ha megnéznek tisztelt képviselőtársaim, 28 oldalnyi szövegű, hiszen nagyon összetett és bonyolult... (Fideszes képviselők és Tállai András egymás között beszélgetnek, nevetnek.) Megvárom, amíg a viccmesélést befejezik a fideszes képviselőtársak és az államtitkár úr. (Babák Mihály: Nem szabad nevetni. Csitt!) Köszönöm.

Nos tehát, azért ilyen hosszú ez a módosító indítvány, mert az önkormányzati szférában, tekintettel arra, hogy normatív finanszírozási rendszer működik, ha azt szeretnénk, hogy azokhoz a kistelepülésekhez, ahol a legnagyobb az ellátási hiány és a probléma, azokhoz az önkormányzatokhoz, ahol az intézményműködéssel, a feladatellátással kapcsolatban a legnagyobb hiányok tapasztalhatók, a különböző normatívákon keresztül oda jusson a pénz.

Ugyanis a Szocialista Párt álláspontja szerint az tarthatatlan, hogy hetente tesz közzé sikerjelentéseket a gazdaság eredményeiről a kormány - és hozzáteszem, mi örülünk annak, ha jól működik a gazdaság (Tállai András: Látszik!) -, de ennek a gazdasági fejlődésnek az eredményei nem látszanak az intézményekben, nem látszanak az iskolákban, az óvodákban, nem látszanak a falvakban, az utak, a járdák állapotában és nagyon sok olyan közszolgáltatásban, ami pedig az emberek mindennapi életét meghatározza.

Ha igaz az a tétel, hogy jól működik a gazdaság, ha igaz az a tétel, hogy a költségvetésnek ilyen nagyságrendű bevétele van - most tegyük félre rövid ideig azt, hogy egyébként az a bevétel miből származik, mint az alultervezett infláció és egyéb (Babák Mihály: Ezt önök jobban intézték, majdnem 30 százalék volt!) -, nos, ha valóban van ilyen pluszbevétel, akkor azt gondoljuk, úgy lenne igazságos, ha ebből közvetlenül részesülhetnének az emberek azokon az intézményeken keresztül, azokon a közszolgáltatásokon keresztül, amelyek az ő mindennapi életüket meghatározzák.

Tisztelt Tállai András Államtitkár Úr! Én tegnap az Országgyűlés vitájában megkérdeztem a kormány akkor jelen lévő képviselőitől - a miniszterelnök úr akkor már nem volt itt, a belügyminiszter úr sem, azt gondoltam, majd ők válaszolnak; Kontrát államtitkár úr jelen volt, meg is szólalt, de nem adott választ arra a kérdésre -, hogy ebből a 280 milliárd forintból miért nem jut egy fillér sem az önkormányzatoknak.

Szeretném Tállai államtitkár úrnak ugyanezt a kérdés föltenni (Tállai András: A segédeim majd válaszolnak.), hogy erre a választ azok a rádióhallgatók, a nyilvánosság, aki érdeklődik a parlament vitája iránt, megkaphassák.

Mi ebben a módosító indítványban azokat a normatívákat emeltük meg, amelyeken keresztül lehetne pénzt juttatni, ahol úgy tűnik, hogy most az önkormányzatoknál tényleg szűk a keresztmetszet. Ilyen az igazgatási és kommunális feladatok ellátása, ilyen a körjegyzőségek működése, mert megítélésünk szerint ez is egyfajta módon a kistérségi feladatellátást segítené. Ilyennek tartjuk a külterületekkel kapcsolatos feladatokat, mert megítélésünk szerint itt is szükség lenne pluszforrásra. Ilyennek tartjuk a szociális és gyermekjóléti ellátás támogatását, ilyennek tartjuk az oktatást, ilyennek tartjuk a falugondnoki ellátás működését. És még van néhány tétel, nem kívánom ezeket részletesen felsorolni, hiszen önök ezt a módosító indítványban láthatták.

Nos, tehát azt kérem képviselőtársaimtól, hogy fontolják meg ennek a módosító indítványnak a támogatását. Ez nagyon sok rossz helyzetben lévő önkormányzatot és működési problémával küszködő önkormányzatot megsegítene. Valamennyi önkormányzathoz a normatív finanszírozási rendszeren keresztül juttatna pluszforrásokat. Az én megítélésem szerint a mostani helyzetben ez szükséges és indokolt.

Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps az MSZP és az SZDSZ soraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  154  Következő    Ülésnap adatai