Készült: 2024.05.16.19:26:22 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

203. ülésnap (2009.04.20.), 209. felszólalás
Felszólaló Balog Zoltán (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 2:10


Felszólalások:  Előző  209  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BALOG ZOLTÁN (Fidesz): Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! (Folyamatos zaj. - Az elnök csenget.) Az alkotmányügyi bizottság most tárgyalandó eseti érvényű állásfoglalása tökéletesen rávilágít arra a tényre, hogyan élnek vissza a kedves Magyar Szocialista Párt képviselői az alkotmányügyi bizottságban meglévő többségükkel, és hoznak pillanatnyi politikai igényüknek megfelelő döntéseket.

A négy párt képviselői, még 2008. május 6-án nyújtottuk be "Tibet ügyében" című határozati javaslatunkat az Országgyűlésnek. A Magyar Szocialista Párt mindvégig ellenezte a javaslat tárgyalását, majd amikor kiderült, hogy önmagukban nem képesek a határozati javaslat elfogadásának megakadályozására (Folyamatos zaj. - Az elnök csenget.), ahhoz a törvényi trükkhöz folyamodtak, hogy a javaslat voltaképpen nem is határozati javaslat, hanem politikai nyilatkozat, amelynek elfogadásához kétharmados többség szükséges. Ezzel úgy tűnt, meg is oldották a számukra kényelmetlen kérdést.

De a négypárti egyetértés továbbra is fennáll ebben az ügyben, ezért újra benyújtottuk határozati javaslatunkat. Az önálló indítvány bemutatja a tibeti és magyar történelmi kapcsolatokat és párhuzamokat, valamint kifejezi a magyar nemzet együttérzését a számos kulturális hasonlóságot hordozó tibeti néppel. Ezen túlmenően a diplomáciában bevett módon felkéri a kínai hatóságokat, hogy tartsák tiszteletben az emberi jogokat, és folytassanak érdemi tárgyalásokat Tibet helyzetének rendezése ügyében.

Nem értem, miért nem fogadható el ez a Magyar Szocialista Párt képviselői számára. Mi változott négy év alatt, amikor ugyanezen normaszöveg egyik benyújtója még Donáth László, a Magyar Szocialista Párt képviselője volt? Talán csak nem az emberi jogok iránti érzékenységük tompult el azóta? Ha 2006 őszére gondolok, a rendőri brutalitásra és annak következményeire, akkor fennáll a gyanú, hogy valóban erről van szó. De én mégis arra kérném önöket, hogy ha már itthon nem, akkor legalább a nemzetközi kapcsolatokban tegyenek valamit az emberi jogokért.

Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps a Fidesz és a KDNP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  209  Következő    Ülésnap adatai