Készült: 2024.04.28.06:31:17 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

134. ülésnap (2011.11.15.), 103. felszólalás
Felszólaló Dr. Sós Tamás (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:14


Felszólalások:  Előző  103  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. SÓS TAMÁS (MSZP): Elnök Úr! Tisztelt Ház! A vitában én ahhoz szeretnék kapcsolódni, amit a tegnapi bizottsági ülésen is megfogalmaztam az oktatási bizottságban, hogy én úgy gondolom, hogy ez az előterjesztés nem alkalmas arra, hogy itt, a parlament plenáris ülésén ezt tárgyaljuk. Ezt konkrétan két dologra alapozom.

Egyrészt az Alkotmánybíróság is számos alkalommal kifogásolta, hogy a különböző előterjesztéseknél időt kell adni egy alapos előkészítésre. Amennyiben ez nem történik meg, sérül a jogállamiságnak az elve. Ha most megkérdezzük a különböző szakmai szervezeteket, mint ahogy az az oktatási, tudományos és kutatási bizottsági ülésen rendszeresen megtörténik, ők egybehangzóan azt mondják, hogy nincsenek bevonva, mint ahogy nincsenek bevonva a különböző szakszervezetek, érdekképviseletek. Vagy ha a 2011-es esztendő különböző konferenciáit, nevelési konferenciát, az Akadémián lévő közoktatási, illetve szakképzési konferenciákat nézzük, azok gyakorlatilag teljesen más megállapításokat tesznek, mint ez az előterjesztés, és hogyha az iskolákban a szülőket, pedagógusokat kérdezzük, gyerekeket, azt gondolom, hogy az is ellentmond ezeknek.

A másik, amivel érvelni szeretnék, hogy nem áll rendelkezésre az a forrás, az a 700 milliárd, ami szükséges lenne, amit önök is elismernek. Körülbelül ahhoz tudnám hasonlítani az önök példáját, mint amikor a homokba belemarkolnak, és sokat próbálnak fogni, és közben a homok kimegy a kezük közül. Homokra, gondolom, nem igazán lehet várat építeni, valami másra kellene építkezni, ettől biztosabb talajra.

Az önkormányzatiság elve gyakorlatilag rendkívül sérül, mert tulajdonképpen amit megszoktak korábban, helyi szinten ezekbe a kérdésekbe nem tudnak beleszólni, mondjuk, Hevesen, Füzesabonyban, Pétervásárán vagy Egerben, Gyöngyösön, Hatvanban, és sorolhatnám más megyékben is a településeket, nem ott, helyi szinten fogják megmondani, hogy ki legyen az iskolaigazgató, nem ott fogják megmondani, hogy hogyan működjön ez az iskola, hanem ezt Budapestről fogják megmondani. Tehát egy centrális hatalomnak, egy államosításnak vagyunk a részesei. Én úgy gondolom, hogy önök nem erre kaptak felhatalmazást 2010-ben.

Be kellene vallani őszintén, hogy itt pénzkivonás van, tudásmonopólium van, bizonyos rétegeknek kedveznek, azoknak kedveznek, akik meg tudják fizetni a különórákat, és nem kedveznek és vesztesei azok, akik ezt nem tudják megtenni. Gyakorlatilag a szakképzésnél a 16 éves korhatárra való leszállítása a tankötelezettségnek rendkívül súlyos károkat fog okozni a falu közepén lakóknak, a falu szélén lakóknak, de a kisebb városokban az ingerszegény környezetben lévő emberek számára is, de mondhatnám, azoknak is, akik ma már a munkavállalók közé tartoznak, és egyben fokozottan csúsznak lefelé, ez az ő számukra is súlyos károkat okoz.

Önök abban a tanulmányban, amit sokáig tagadtak, gyakorlatilag maguk is beismerik, hogy a hároméves duális képzéshez képest egy visszalépés, mert tulajdonképpen az általános ismeretek, a tanulási kompetenciák háttérbe szorulnak. Hogy a csudába lehet majd ezután mondjuk érettségit szerezni? Sehogy, mert egy leredukált, leegyszerűsített elméleti képzés lesz. Én úgy gondolom, hogy ezzel nem lehet egyetérteni, mint ahogy a tankötelezettségi korhatár leszállításával sem. Mert hogy tud majd az elhelyezkedni, akinek nincs szakmája? Munkanélkülivé válik, szegény lesz, lecsúszik, jön az utca, jön a drog és jön a prostitúció.

Köszönöm a figyelmet. (Szórványos taps az MSZP soraiban.)

(Földesi Gyula elfoglalja jegyzői székét.)




Felszólalások:  Előző  103  Következő    Ülésnap adatai