Készült: 2024.04.28.10:49:18 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

241. ülésnap (2005.06.27.), 46-48. felszólalás
Felszólaló Dr. Eörsi Mátyás (SZDSZ)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:19


Felszólalások:  Előző  46 - 48  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. EÖRSI MÁTYÁS (SZDSZ): Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Ház! A parlament múlt heti plenáris ülésén Gyurcsány Ferenc miniszterelnök úr beszámolt az Európai Unió Tanácsában tapasztalt pénzügyi válságról. Ezt a pénzügyi válságot, az elemzést, amit miniszterelnök úr elmondott, osztom, azonban szeretnék a számok mögé nézni, ugyanis az a meggyőződésünk, hogy az az Európai Unió, amely oly kedves szívünknek, valójában nem egyszerű pénzügyi válságban van, hanem valódi politikai válságban szenved.

Hogy ez a politikai válság pénzügyekben jelenik meg, persze érthető. De hogy képviselőtársaimnak szemléletesen igazoljam, hogy a válság valójában nem pénzügyi, ezt két adattal szeretném alátámasztani. Nem tudom, képviselőtársaim tudják-e, az Európai Unió tagállamai maximum nemzeti jövedelmüknek egyetlenegy százalékát kell hogy befizessék az Európai Unióba. Nem tudom, hogy tudják-e, hogy az Európai Unió teljes költségvetése mindössze az egyharmada annak a Hollandiának a költségvetésének, amely néhány száz millió euró miatt megvétózta az Európai Unió költségvetését.

Tisztelt Országgyűlés! Mi lehet a válság oka? Sokan Nyugaton azt mondják, hogy a bővítés, de ez nem igaz. Számokkal lehet egészen pontosan igazolni, hogy a bővítés, ezen keresztül Magyarország tagsága hogyan tudott hozzájárulni az Európai Unió versenyképességéhez. A Szabad Demokraták Szövetségének meggyőződése, hogy az Európai Unión belül tapasztalható válság alapvető oka a kihívásokkal való szembenézés képtelensége, amelynek következménye, hogy az Európai Unió számos tagállamában érezhető a szociális demagógia, nemcsak Nyugat-Európában, hanem itt, Magyarországon is. Ha hallgatjuk Orbán Viktor pártelnök úr beszédeit, mindent kész megígérni, olyanokat is, amelyekről ő maga is tudja, hogy képtelenség végrehajtani, de megígéri, mert úgy látszik, ez a divat Európában; vagy a megszerzett privilégiumokhoz tíz körömmel való ragaszkodás.

Ha megengednek egy példát: Marci fiam, aki Németországban tanul, mesélte, hogy szállásadója évek óta reggeltől estig tévét néz, nem keres magának állást, évek óta munkanélküli, mert a munkanélküli-segélyből évek óta kiválóan megél, jobban, mint a legtöbb magyar dolgozó ember.

Most, tisztelt képviselőtársaim, ha ez a szociális Európa, akkor ez a szociális Európa vesztésre áll. Hadd mutassam be önöknek az Európai Bizottság egyik miniszterének ezt a grafikonját, ha látják (Felmutatja.), az Európai Unióban a gazdaság fejlődése minden kontinens között a legutolsó. Nemcsak Kína és a Távol-Kelet előzi meg, hanem a Közel-Kelet, Közép-Európa, az Egyesült Államok, még Latin-Amerika is megelőzi az Európai Unió fejlődését. Ha ez így megy tovább, akkor a válság csak tovább fog fokozódni.

Hogyan lehet kimászni ebből a helyzetből? Tisztelt Képviselőtársaim! Tony Blair brit miniszterelnök rossz időben és rossz helyen elmondott beszédében, azért mondom ezt, mert magyarázta a vétóját, érdekes dolgot mondott az Európai Unió jövőjéről. Elmondta, hogy az Európai Unió mezőgazdaságának jelenlegi finanszírozása tarthatatlan; hogy az Európai Unió költségvetésének 40 százalékát a lakosságának 4 százalékára költi el, és mindezt azért, hogy ne termeljenek. Ez botrányos, és nem fenntartható a jövőben. Ezért Tony Blairrel egyetértésben a Szabad Demokraták Szövetsége is azt gondolja, hogy az Európai Unión belül a nyugati gazdák támogatását le kell csökkenteni, mégpedig a magyar gazdák támogatásának szintjére, hogy az Európai Unió fellélegezzék, és a magyar gazdák versenyképessége is javulhat ezáltal.

Tony Blair elmondta azt is, hogy a versenyképesség az, ami a szociális Európát megvalósítja. Mert amíg számos országban csak papolnak a szociális Európáról, ő Nagy-Britanniában a versenyképesség fokozásával elérte, hogy a munkanélküliség tizenvalahány százalékról 6 százalékra csökkent le.

Tisztelt Országgyűlés! A Szabad Demokraták Szövetségének meggyőződése, hogy a közép-európai országoknak és közöttük Magyarországnak kulcsszerepe lehet abban, hogy az Európai Uniót kimozdítsa ebből a válságból. (Az elnök csengetéssel jelzi az idő lejártát.) Ezért a száz lépés programjával, a mai vitával, ezzel az adóreformmal, ha ezt megvalósítjuk, akkor Magyarországon a gazdaság kirobbanó sikerével egy olyan példát tudunk mutatni az Európai Uniónak, amely …

ELNÖK: Frakcióvezető-helyettes úr!

DR. EÖRSI MÁTYÁS (SZDSZ): …minden európai polgárnak, köztük Magyarországnak is csak a hasznát jelentheti.

Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  46 - 48  Következő    Ülésnap adatai