Készült: 2024.05.15.06:33:56 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

59. ülésnap (2019.03.11.), 6. felszólalás
Felszólaló Korózs Lajos (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:04


Felszólalások:  Előző  6  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KORÓZS LAJOS (MSZP): Köszönöm szépen. Tisztelt Ház! Kedves Képviselőtársaim! Talán ott is folytathatnám majdnem, ahol Dömötör államtitkár úr abbahagyta, hogy a gyerekvállalás oké; a demográfiai kihívások: az is oké; látjuk, hogy mekkora a halandóság: az nem annyira oké; és látjuk azt, hogy milyen mértékben és ütemben fogy a népesség: az sem nagyon oké. Ha egy kicsit magasabbra vagy feljebb emeljük a horizontot, akkor aki a demográfiába belekotnyeleskedik, annak ajánlom figyelmébe, hogy 25, 50 és 100 évekre szoktunk tendenciákat vizsgálgatni, és én azt látom, hogy azoktól a tervezett kormányzati intézkedésektől  egy kicsit meg is mosolyogtam, amit benyújtottak pénteken azzal a négy pici kis bekezdéssel, a két törvény módosítását , kedves barátaim, sokkal több gyereket várni ebben az országban nem lehet. Ez az egyik.

A másik az, hogy ha véletlenül úgy adódik, hogy megszületnek azok a gyerekek, akiket szeretnénk mindannyian, mert itt kormánypárti és ellenzéki képviselők mind azt szeretnék, hogy több gyerek szülessen Magyarországon és több gyerek maradjon Magyarországon, akkor bizony mi azt látjuk, vagy azt prognosztizálom, hogy csak hamarabb születnek meg ezek a gyerekek, és nem feltétlenül többen születnek meg ezek a gyerekek.

A másik dolog, amihez kell hogy szóljak néhány keresetlen mondatot, hogy nemcsak a gyerek születését kellene a kormánynak támogatni, hanem a gyerek felnevelését is, és a gyerek neveléséhez szükséges szolgáltatásokat biztosítani kellene a kormánynak a jelenleginél sokkal nagyobb mértékben. Az ellenzéki pártok az elmúlt években számtalan indítványt nyújtottak be, országgyűlési határozati javaslattól kezdve módosító indítványokon keresztül, amely a családi pótlék megemeléséről szólt volna, amelyik minden gyerekhez eljut; vagy az anyasági támogatás duplázásáról szólt volna; vagy a gyesnek a megemeléséről szólt volna; vagy a gyednek a megemeléséről szólt volna. (Németh Szilárd István: Ők vették el! Te voltál az államtitkár, amikor elvettétek!)

Hallani sem akartak róla, mindig azzal pipálták ki, hogy de ott van a családi adókedvezmény. Amikor megvizsgáljuk a kormányzati intézkedéseket, akkor meg az derül ki, hogy a magas jövedelműek azok, akik maradéktalanul igénybe tudják venni például a családi adókedvezményt, de továbbmegyek, még a jegybankelnök is azt mondta az elemzésében a múlt héten, hogy itt van a CSOK, amelyik a lakástámogatást hivatott szolgálni, a magyar családok 1 százaléka tudja igénybe venni.

Én azt látom, hogy ebben a kormányzati gondolkodásban az van első helyen, hogy hogyan lehet szűkíteni a hozzáférést, és a lehető legkevesebb emberhez jusson el ez a támogatás, de lehetőség szerint mindenki beszéljen róla. Kérem szépen, azt gondolom, hogy az igazságos társadalompolitika éppen a bővítést kell hogy szolgálja; azt is gondolom, hogy az a jó társadalompolitika és ezen belül szociálpolitika vagy akár családtámogatási politika, amely a lehető legtöbb gyereknek hasonló támogatásokat nyújt, sőt az alul lévőknek, a hátrányban lévőknek több juttatást biztosít. Mi  azt hiszem, nem árulok el titkot  a bővítés, a hozzáférések bővítése mellett foglalunk állást. (Dr. Rétvári Bence: Ez újdonság…) Ahogy említettem, a felneveléshez kapcsolódóan is kell hogy a kormány támogatást biztosítson.

A szűkítésekre térek ki: önök szerint az nem család, ha élettársi viszonyban 2-3 gyereket nevelnek? Önök szerint nem érdemesült az az édesanya a többlettámogatásra, aki arra kényszerül, hogy a gyermekét egyedül nevelje? Ha megnézzük a statisztikákat, közel 300 ezren vannak olyanok, akik arra kényszerülnek, hogy egyedül neveljék a gyereküket. Nekik kéne többlettámogatást biztosítani! Ma Magyarországon a gyerekek 46 százaléka házasságon kívül születik. És azt is látjuk, hogy sajnálatos módon, ahol édesanyák egyedül kényszerülnek arra, hogy a gyereküket neveljék, ott a szegénységi ráta meghaladja a 40 százalékot  akkor oda kéne a kormányzati politikának fókuszálni, hogy ezeket a családokat támogassák! És egyébként hova is születnek ezek a gyerekek? Egy ilyen lepusztult oktatási rendszerbe? Egy ilyen szétvert egészségügybe? A háziorvosok szövetsége elmondta, hogy össze fog dőlni a házi gyermekorvosi rendszer, mert Magyarországon a háziorvosoknak az 50 százaléka elmúlt 60 éves, és a 20 százalékuk elmúlt 70 éves. Ezekben a körzetekben néhány év múlva már nem lesz házi gyermekorvos  azt hiszem, ezt világosan kell látni.

Tisztelt Ház! Kedves Képviselőtársaim! Élni fogunk azzal a lehetőséggel, hogy olyan indítványokat tegyünk meg a következő napokban, amelyek támogatásra érdemesek, és várom is a támogatásukat. Köszönöm szépen a figyelmet, elnök úr. (Taps az MSZP és a DK soraiban.)




Felszólalások:  Előző  6  Következő    Ülésnap adatai