Készült: 2024.09.23.03:23:23 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

202. ülésnap (2009.04.14.), 22. felszólalás
Felszólaló Mesterházy Attila (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 6:52


Felszólalások:  Előző  22  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

MESTERHÁZY ATTILA (MSZP): Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Nagyon sajnálom, hogy Navracsics Tibor nincs a teremben, és nem tudok egy-két mondatban személyesen az ő szemébe nézve reagálni arra, ami elhangzott az imént itt, ebben a Házban. Ő tiszteletet követelt magának, az Antall-kormánynak, miközben beszédében senkinek nem adott tiszteletet. (Moraj a Fidesz soraiból.)

De nézzük csak azt a nagy tiszteletet, amit Orbán Viktor adott meg az Antall-kormánynak abban a beszédében, amiből Lendvai Ildikó már idézett. Így hangzik: "Akkor egy választásokon - tehát '90-ben - győztes, a választók többségének bizalmát élvező kormány terjesztette elő, hogy mit akar tenni, merre akarja vezetni az országot. Ma egy megtépázott tekintélyű, támogatását vesztett, éppenhogy koalíció kér bizalmat néhány hónapra, hogy aztán lelépjen a színről. A mai vita hatására úgy tűnik, mintha új kormány jönne, pedig csak a régi távozik. Némi malíciával azt mondhatnám, hogy ez a kormány úgy megy, mintha jönne." Micsoda módon összecsengenek Navracsics Tibor mostani szavaival ezek a gondolatok.

De Navracsics Tibor emlegette az MSZMP-t is. Hadd idézzek még egy mondatot Orbán Viktortól! "Mondjuk ki nyíltan: az eltelt rendszer a többpárti demokrácia jobb és kívánatosabb..." - bocsánat. "Mondjuk ki nyíltan (Derültség a Fidesz soraiból.): az eltelt három és fél év - klasszikusokat csak pontosan szabad idézni, képviselőtársaim (Derültség az MSZP soraiból.) - a magyar polgárok többsége számára nem bizonyította be, hogy a mai rendszer, a többpárti demokrácia jobb és kívánatosabb rendszer lenne, mint az előző volt." (Mozgás és zaj a jobb oldalon.) Hát persze, hiszen akkor a Fidesz még a liberális oldalon állt. (Közbeszólás a Fidesz soraiból: Hahaha!)

Tisztelt Képviselőtársaim! Navracsics Tibor demokráciát, alkotmányosságot kért számon, kordonokról beszélt. Azt szeretném Navracsics Tibor figyelmébe ajánlani, hogy nem a konstruktív bizalmatlansági indítvány az, amely a demokráciától idegen vagy az alkotmányos rendtől idegen volna. Az emberek véleménye, hite, értékrendje miatti megfélemlítés az, ami antidemokratikus, ami alkotmányellenes. Ezért elvártam volna öntől, Navracsics úr - mint a demokráciát tűzzel-vassal védő jogász politológustól, tehát aki a jogszabályokat és a politikai rendszert nagyon jól ismeri -, hogy felszólaljon a vélemény szabadságáért, elítélje a Molotov-koktélos támadásokat, a robbantási kísérleteket, a fehérporos támadásokat. Ugyanis, tisztelt képviselőtársaim, ma mi, holnap önök jöhetnek. A radikális mozgalmaknál nincsen megállás. Ehelyett Navracsics Tibornak pusztán Lendvai Ildikó élcelődésére jutott ideje.

Az is egy nagyon érdekes megfigyelés volt Navracsics úr szavaiban, hogy ő csak a hatalomról beszélt, és személyeskedett, egy szót sem ejtett arról, hogy milyen problémák állnak az ország előtt, és mik a lehetséges megoldások. (Dr. Szűcs Lajos: Ez a kormányprogram?) De hogy pontosítsak, talán egy dolgot mégiscsak mondott (Révész Máriusz közbeszól.), azt mondta, hogy a megoldás az előrehozott választás. Köszönöm szépen Révész Máriusz úrnak a segítségét - sokat segít a közbekiabálásával kulturált módon. (Derültség az MSZP soraiból.) A megoldás egyenlő az előrehozott választással. El is kezdtem rajta gondolkodni, hogy ez az előrehozott választás valami fantasztikus csodaszer lehet, hiszen ha tényleg megtörténnének az előrehozott választások, akkor egészen biztosan szárnyalásnak indulna a tőzsde, megállna a gazdasági világválság nemcsak Magyarországon, hanem az egész világon, a forint pedig hihetetlen módon erősödne.

Azt gondolom, ezzel szemben, tisztelt Navracsics úr, tisztelt Fidesz-frakció, válság van Magyarországon, gazdasági világválság. Ebben az esetben hadd idézzem Széchenyi szavait, aki egyszer azt mondta, hogy Magyarország pillanatai drágák, munkahelyek szűnnek meg, egzisztenciák kerülnek veszélybe, éppen ezért a nemzet érdeke a határozott, azonnali és hatékony cselekvés.

Mi egy hármas célt tűztünk ki magunk elé az elmúlt időszakban: legyen új miniszterelnök-jelölt, legyen egy határozott válságkezelő program, és legyen ehhez szélesebb parlamenti támogatás. Ma ezt a folyamatot tudjuk lezárni szavazásunkkal, és ez mindenféleképpen politikai eredmény, azon pártok politikai eredménye és sikere, akik e mögött a kormány mögött állnak. De természetesen azoknak a frakciótársaimnak is igazuk van, akik arról beszéltek - és a politikai nyilatkozathoz néhány hozzáfűzött gondolatot illesztettek -, hogy a megszorítás nem egyenlő a válságkezeléssel; szükséges, de nem elégséges feltétel.

Be kell indítani a gazdasági növekedést, hogy a jóléti kiadásokat ebből lehessen finanszírozni és ne hitelekből, kezelni kell a válság negatív társadalmi hatásait, hogy Magyarország a válság után egy erősebb országként, versenyképesebb országként kerülhessen ki. Természetesen plusz egy dologra még szükség van, ez pedig az önkorlátozás, hogy ne legyenek kivételek. Örömmel vettem Bajnai Gordon úr szavaiból azt, hogy magán kívánja kezdeni az állam a takarékoskodást. Ez igaz kell hogy legyen a politikára, de a gazdaságra is. Aki áldozatot kér, annak áldozatot is kell vállalnia.

Mi, MSZP-frakció vállaljuk ennek a feladatnak a terhét, mert szeretjük a hazánkat. Kétszáz hazafi ül itt körülöttem, mögöttem (Közbeszólások a Fidesz soraiból: Jaj!), akik kellően bátrak ahhoz, hogy tegyenek a nemzetért, és ne csak a népszerűségi mutatókat figyeljék. Navracsics Tibor félelemről beszélt, hogy nem merünk a választók szemébe nézni. Annál kényelmesebb dolga talán nem lehetett volna az MSZP-nek, ha bedobja a gyeplőt, és azt mondja, legyen előrehozott választás, és a zsűriből nézve figyeljük azt, ahogy a Fidesz-kormány adott esetben küzd a válság megoldásával. Mindeközben azt mondhatom, valódi bátorság és nem félelem az, amikor egy képviselő - sokunkra igaz ez - parlamenti képviselői helyét is kockáztatja csak azért, hogy segíthessen az országán. Mi ez, ha nem hazafiság, és mi ez, ha nem a választók tisztelete?!

Azzal, hogy önök azt az érzést keltik, hogy létezik egy kevésbé fájdalmas, sokkal egyszerűbb megoldás, félrevezetik a társadalmat. Ez az önök felelőssége, önöknek kell majd elszámolnia a választóikkal. Hogy Navracsics Tibor szavait idézzem, majd önöknek kell ezzel a gondolattal a választóik szemébe is nézni. Én a magam részéről mindent el fogok követni annak érdekében, hogy ez a válságkezelő program sikeres legyen.

Azt szeretném a képviselőtársaim figyelmébe is ajánlani, hogy a sors vagy a Jóisten - attól függ, hogy ki miben hisz - ismét ránk rótta ezt a nehéz terhet, mint 1995-ben. Éppen ezért arra fogom biztatni az MSZP-s képviselőtársaimat, hogy álljanak e mögé a program mögé, és merjünk kormánypártiak lenni.

Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  22  Következő    Ülésnap adatai