Készült: 2024.09.20.21:18:26 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

86. ülésnap (2007.06.25.), 83. felszólalás
Felszólaló Dr. Kontrát Károly (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 3:14


Felszólalások:  Előző  83  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. KONTRÁT KÁROLY (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Miniszter Úr! A rendőri vezetés gyakran okoz meglepetéseket, azonban néha úgy tűnik, hogy ők csodálkoznak a leginkább a kialakult helyzeten. Nézzük a legfrissebb fejleményeket!

Az újonnan kinevezett budapesti rendőrfőkapitány egy reggeli televízióműsorban bejelentette, hogy 750 fő hiányzik Budapest főváros rendőri állományából. Az általa elmondottak csak az újságírók számára tűnnek újdonságnak, rendőri körökben a probléma évek óta közszájon forog. Nemcsak arról van szó azonban, hogy a szokásos létszámhiánnyal küzd a Budapesti Rendőr-főkapitányság, a főkapitány által bejelentett 750 fős hiányon túl az utóbbi hetek-hónapok intézkedései tovább rontottak a helyzeten. A hírek szerint 2007. május 8-án az előző országos rendőrfőkapitány utolsó intézkedései között a BRFK-tól 639 státust vont el, ennek a 639 státusnak több mint 90 százaléka a közterületi egyenruhás állományból került ki. Tény, hogy eddig 500 budapesti rendőr folyamodott nyugdíjazásért feletteseihez, elöljáróihoz - ez tovább rontja az amúgy is súlyos létszámhelyzetet.

Amennyiben a budapesti rendőrfőkapitány által bejelentett 750 főt, a májusban elvont 639 státust, továbbá a nyugdíjba vonuló 500 fős létszámot összeadjuk, láthatjuk, hogy közel 1900 fős létszámhiány jelezhető előre 2007 végére, tehát 1900 rendőrrel kevesebb teljesít szolgálatot Budapest fővárosban, mint amennyire szükség lenne.

Hogyan néz ki mindez a gyakorlatban? Nézzünk egy gyakorlati példát! Amíg korábban egy kiemelt kapitányság váltási létszáma 20-25 fő volt, addig ma 6-7 fő tud egy váltásban dolgozni. Már sajnos mindennapi, megszokott eset, hogy a rendőrség nem tud az állampolgári bejelentésekre időben kiérkezni, egyszerűen nincs annyi rendőr, hogy minden üggyel időben, szakszerűen tudjanak foglalkozni.

Egyre többen gondolják úgy a rendőri állományban, hogy a kialakult helyzetért az elmúlt öt év kormányzati politikája a felelős. A polgári kormány idején a hivatásosok számára elindított életpályamodell garanciát jelentett, hogy anyagilag is és erkölcsileg is elismerik munkájukat. A szocialista kormányok alatt azonban romlottak az állomány élet- és munkakörülményei, illetményalapjuk az öt év alatt csak pár százalékkal nőtt, reálértékben azonban csökkent a fizetésük. Ezekre a tényekre ön, miniszter úr, mint az állampolgári jogok országgyűlési biztosának helyettese, vizsgálataiban többször is felhívta a figyelmet. A budapesti rendőrök egy része vidéki illetőségű, és menekülnek a fővárosból, mert szálláshelyeik színvonala rossz, és alacsony a fizetésük.

Tisztelt Miniszter Úr! Mit tesz ön annak érdekében, hogy a drámai létszámhiány megoldódjon a fővárosban? Mi magyarázza azt, hogy májusban 639 státussal csökkentették központilag a budapesti főkapitányság állományát? Van-e önnek programja a budapesti rendőrségi szállások színvonalának javítására (Az elnök csenget.), az állomány lakásgondjainak enyhítésére? És mit tesz annak érdekében, hogy a rutinos, jól dolgozó rendőrök a pályán maradjanak?

Várom válaszát. Köszönöm szépen. (Taps az ellenzéki pártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  83  Következő    Ülésnap adatai