Készült: 2024.09.23.19:41:35 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

86. ülésnap (2007.06.25.), 8. felszólalás
Felszólaló Dr. Navracsics Tibor (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 4:30


Felszólalások:  Előző  8  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. NAVRACSICS TIBOR (Fidesz): Köszönöm szépen, elnök asszony. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselők! Miniszterelnök úr azt mondta, hogy minden erőfeszítésük arra irányul, hogy ez az ország ismét egy lendületben lévő ország legyen. Elöljáróban hadd jegyezzem meg, hogy ez 2002-ben egy lendületben lévő ország volt. Az önök ötéves kormányzása juttatta el oda ezt az országot, hogy most önöknek azon kell gondolkozniuk, és ahhoz kell tőlünk segítséget kérniük, hogy hogyan váljék ez ismét lendületben lévő országgá. (Varju László: Nem igaz!)

Még egy megjegyzést engedjenek meg! Miniszterelnök Úr! A demokrácia nem az a politikai rendszer, ahol az állam irányítóit és az állampolgárokat a szülő-gyermek viszony jellemzi. Ez a tekintélyelvű diktatúra. Sajnálatosnak tartom, hogy ön ezeket összecseréli, bár érthető bizonyos szempontból, de demokráciában politikusok és adófizető állampolgárok között nem szülő-gyermek viszony van, hanem itt egyenrangú emberek vannak. Itt nem a szülők mondják meg a gyerekeknek, hogy mit kell csinálni, hogy most erőfeszítést kell tenni, hanem egy köztársaságban - amire ön olyannyira szeret hivatkozni - az egyenrangú állampolgárok megvitatják. Méghozzá úgy vitatják meg, hogy azok a pártok versengenek a bizalmukért, amelyek lehetőleg a választási kampány során nem titkolják el a terveiket kormányzásuk időszakára, vagy legalábbis nem vádolják meg a másikat hazugsággal, ha olyan tervekről számolnak be önöket illetően, mint amiről a Fidesz: tandíj, vizitdíj.

Ugyanis a tandíjat és a vizitdíjat önök nem azért vezették be, mert igazságosabbá akarják tenni a rendszert. Azért vezették be a tandíjat meg a vizitdíjat, mert a konvergenciaprogram miatt erre szükség van. Azért van szükség erre a konvergenciaprogram miatt, mert az az euró, amelyről 2002-ben még úgy tűnt, hogy 2006-ban vagy 2007-ben esetleg bevezethető lesz - (Göndör István közbeszólására:) önök mondták, László Csaba mondta; sajnálom, hogy Göndör István nem figyelte akkor a saját pénzügyminiszterének megnyilvánulását -, mára valahol fényévekre van tőlünk, vagy legalábbis nem tudjuk, hogy egészen pontosan mikor fogják bevezetni.

Való igaz, most hét végén az Európai Unió tehetett és tett egy jelentős lépést az erős Európa irányába. Erős Európa azonban csak erős Magyarországgal létezhet. Magyarország azonban ma megosztott és gyenge. Olyanok a jövedelmi különbségek ezen a héten, illetve egy héttel ezelőtt megjelent adatok alapján, amelyekkel az 1995 és 2005 közötti időszakban megelőzött minden más OECD-tagállamot, és amelynek eredményeként a magyar társadalom szociálisan az egyik legmegosztottabb társadalom a világon.

Mondhatnánk, hogy ilyenkor súlyos hiba bevezetni a piaci elvet az egészségügyben. Mondhatnánk, de nem vagyunk ezzel egyedül, hiszen 1998-ban ezt mondták önök is, szocialisták. Idézem: "Fel kell lépni az üzleti biztosítókkal, a járulékbevételeket konkurens magánbiztosítóknak történő átadási tervekkel szemben." Önök írták, akkor még baloldaliként így gondolták. De az önök miniszterelnöke is így gondolta még másfél évvel ezelőtt, amikor az Útközben című könyv 76. oldalának - az újságírók kedvéért: megjelent a Napvilág Kiadónál - alján a következő olvasható: "Véleményem szerint a belátható jövőben az alapbiztosítás versengő magánbiztosítássá történő alakítása elviselhetetlenül nagy kockázatot jelentene. Ha majd megteremtjük a biztosítás alapú egészségügyet, s annak működéséről elegendő tapasztalatot szereztünk, akkor és csak akkor lesz érdemes megvizsgálni, hogy az egységes és állami felügyelettel, valamint kiterjedt háttérgaranciával működő társadalombiztosítás kisebb-nagyobb része átalakítható-e versengő magánbiztosítássá."

Miniszterelnök úr másfél évvel ezelőtt írta ezt. Másfél évvel ezelőtt írta ezt! Most a múlt hét végén arról állapodott meg az SZDSZ-szel, hogy bevezetik a versengő magánbiztosítókat az egészségügyben, a baloldalt elárulva ezzel. Arra kérem a baloldali politikusokat, hogy használják ki, ha lehet, a nyári szünetet, gondolkodjanak el a Szociáldemokrata Chartán, gondolkodjanak el az Útközben című könyvön, gondolkodjanak el a saját hitvallásukon és lelkiismeretükön, és akadályozzák meg, hogy az egészségügyet piaci alapon szétzüllesszék, hogy egy amúgy is kettészakadt társadalomban a szegények kiessenek az egészségügyi ellátásból, és a gazdagok, a kevesek Magyarországa mindennél erősebb legyen.

Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps a Fidesz és a KDNP padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  8  Következő    Ülésnap adatai