Készült: 2024.09.19.02:59:23 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

115. ülésnap (2020.03.30.), 38. felszólalás
Felszólaló Dr. Rétvári Bence (KDNP)
Beosztás Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:10


Felszólalások:  Előző  38  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. RÉTVÁRI BENCE, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Valóban olyan időszakot élünk itt, Európában és világszerte, amely nemcsak a jogrend miatt rendkívüli, hanem tényleg láthatjuk, hogy nálunk szerencsésebb történelmű, jóval gazdagabb országok is micsoda nehézségekkel küzdenek, és egy részük nem is tudja ezeket a nehézségeket leküzdeni a járvány terjedése kapcsán. Belgiumban is többen mondták, hogy túl későn intézkedtek, és a szabályozások meghozatalakor késő volt, mert már több száz beteg volt. Franciaországban pár nappal ezelőtt mondta egy sürgősségi orvos, hogy nem állnak rendelkezésükre a megfelelő eszközök a francia egészségügyben, híján vannak a védőruháknak, és úgy érzik, mintha fegyver nélkül mennének a csatába.

De nemcsak Franciaországban vagy a Benelux-országokban láthatunk ilyeneket, hanem máshol is. Nagy-Britanniában, Londonban a helyi kórházszövetség elnöke, Chris Hopson mondta, hogy hetek kérdése, amíg még bírni fogja az ottani egészségügyi ellátórendszer a rázúduló koronavírusos betegek áradatát, és akár össze is omolhat. Nem tudják felvenni a lépést a villámgyorsan terjedő vírussal, és azt mondta, hogy nagyon elszámolták magukat, amikor készültek a járványra. Szomorú, hogy nemcsak ők, hanem az európai egészségügyi ügynökség is elszámolta magát. Amikor Magyarország már intézkedéseket hozott január végén és február elején, akkor ők még azt mondták, hogy nem valószínű az európai tömeges terjedés. Jó, hogy nem rájuk hallgattunk, hanem a józan észre.

Romániában csaknem minden hatodik koronavírusos beteg egészségügyi alkalmazott, itt ez jelenti az egyik nagy problémát. Svájcban a szövetségi egészségügyi ügynökség járványügyi vezetője szerint a svájci kórházak hamarosan összeroppanhatnak, ha ugyanígy terjed tovább a koronavírus. Svédország az egyik legfertőzöttebb országgá vált, pedig az egyik legjólétibb társadalom, és azt is látjuk, hogy a világ egyik leggazdagabb területén, New Yorkban is azt mondják  a polgármester szerint , hogy egy hét alatt kifogyhatnak kesztyűkből, maszkokból és más kórházi felszerelésekből.

Tehát mindenhol az összefogás ideje jött el, és minden más országban is ugyanilyen kihívásokkal küzdenek. Nagyon fontos siker volt az elmúlt napokban, a hétvégén, hogy folyamatosan érkeznek a repülőgépek, hát, nem Brüsszel irányából és nem támogatásokkal, hanem kelet felől, 200 lélegeztetőgéppel, 1,7 (sic!) speciális maszkkal, 7 millió sebészeti maszkkal, 200 ezer védőruhával. Tehát óriási mennyiségű felszerelés érkezik, amelyet sikerült Magyarországnak megszereznie, miközben Brüsszelből csak jogállami kritikákat kapunk továbbra is. Itt ezeket szerencsére sikerült elérnünk. Úgyhogy ez is mutatja, hogy itt mekkora összefogásra van szükség, amiről jó lenne, ha a parlamentben is elmondhatnánk, hogy itt is összefogás valósul meg, de ezt sajnos az ellenzéki pártok részéről nem tapasztaljuk.

Pedig a gyorsaság nagyon fontos, és ebben az elmúlt időszakban Magyarország jól tudott lépni, hiszen ha azt nézzük, hogy az egyes intézkedéseink az első halálesethez képest mikor történtek: a veszélyhelyzet kihirdetése már 4 nappal az első haláleset előtt megtörtént Magyarországon, míg, mondjuk, Olaszországban csak 16 nappal az első haláleset után. Az iskolai tanítás felfüggesztéséről a döntés egy nappal az első haláleset után megtörtént, Ausztriában 5 nappal az első haláleset után, Svédországban 7 nappal  és csak az egyetemek vonatkozásában , Olaszországban pedig 12 nappal később.

(12.30)

Magyarországon a szórakozóhelyek és kulturális intézmények bezárására az első haláleset után 2 nappal sor került, Szlovéniában is hasonló gyorsasággal, mint Magyarországon, de Lengyelországban 3 nappal utána, Ausztriában 5 nappal, Olaszországban 15 nappal utána. A rendezvények megtiltása Magyarországon az első haláleset előtt 4 nappal megtörtént, míg, mondjuk, Olaszországban 15 nappal az első haláleset után. Magyarországon a határzár az első haláleset után 2 nappal kihirdetésre került, Lengyelországban 3 nappal, Ausztriában 8 nappal, Svédországban 8 nappal az első haláleset után. Tehát eddig a gyorsaságunk fontos előnyünk volt, ezért szánalmas az a próbálkozás, amit az ellenzék tesz, amellyel magyarázza, hogy miért lassította azt, hogy a felhatalmazást az Országgyűlés továbbra is megadhassa a kormánynak.

De azt láthatjuk, hogy bár a parlamenti ellenzék nem, de sokan a cégek és a magánszemélyek közül megmozdultak. Az MKB Bank egymilliárd forintot biztosított a koronavírus elleni védekezésre, a CIB Csoport, a Takarékbank szintén felajánlásokat tett. A telekommunikációs cégek 10, 15 vagy 100 gigabájtos plusz adatforgalmat biztosítanak, hiszen sokan otthonról így tudnak dolgozni vagy így tudnak tanulni. A Béres-cseppeket államtitkár úr is a Szent László Kórházba eljuttatta a hétvégén, pontosan azért, hogy az egészségügyi dolgozók egészségét védjük. A Labdarugó-szövetség, a KórházSuli Alapítvány, a Bethesda Gyermekkórház, a kínai konstrukciós bank vagy akár az állami, megváltozott munkaképességűeket foglalkoztató cégek mind csatasorba álltak, ők például és sokan mások  a máltaiak és mások  varrnak mosható maszkokat. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.)

Azt hiszem, hogy ez az összefogás szépen látható a társadalomban. Jó lett volna, ha a politikában is megvalósul. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  38  Következő    Ülésnap adatai