Készült: 2024.09.23.01:57:06 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

115. ülésnap (2020.03.30.), 26. felszólalás
Felszólaló Dömötör Csaba (Fidesz)
Beosztás Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:09


Felszólalások:  Előző  26  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DÖMÖTÖR CSABA, a Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkára: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Asszony! Több kérdést említett. Szeretnék reagálni sorban. Először is, a magyar demokráciáról. A diktatúrával való fenyegetés mint taktikai eszköz a baloldal részéről gyakorlatilag egyidős a rendszerváltással  Demokratikus Charta, 2002. És az a helyzet, hogy önök azt csinálják, hogy állandóan bizalomvesztést szítanak a magyar közéletben, hogy utána erre a bizalomvesztésre hivatkozva megtagadják az együttműködést. Most éppen egy konkrét esetben az, amit ön előadott, legalábbis az első része, egy magyarázkodás azért (Dr. Vadai Ágnes: Tényközlés volt!), mert múlt héten nem szavazták meg a rendkívüli intézkedések meghosszabbítását. Hogyha megszavazták volna, akkor nem veszítettünk volna el egy hetet. Minden más, tisztelt képviselő asszony, magyarázkodás. (Taps a kormányzó pártok padsoraiból.)

Az orvosbérek kérdéséről. (Közbeszólások a Jobbik padsoraiból, többek között: Tíz éve…  Dr. Brenner Koloman: Hazudsz! Legaljasabb!) Önök az elmúlt években láthatták, hogy a kormány elkötelezett a béremelések ügyében, és ez nemcsak az egészségügyre vonatkozik, hanem minden ágazatra. Arra azért szeretném felhívni a figyelmüket, hogy ezekben a hetekben a védekezésen, a járvány elleni összefogáson van a hangsúly, nem pedig a bérversenyen.

És egyébként önök, a baloldal már kapott lehetőséget arra, hogy változásokat idézzen elő az egészségügyben, és tudjuk, hogy ez mivel járt: fizetőssé akarták tenni; 600 milliárd forintot kivontak; 16 ezer aktív ágyat felszámoltak  16 ezret! , és 6 ezer dolgozót tettek az utcára; akik meg maradhattak, tőlük elvettek egyhavi bért. Emlékszünk erre. (Közbeszólás a kormányzó pártok padsoraiból.)

Ezzel szemben a mostani kormány 700 milliárddal többet költ egészségügyre. A szakorvosok átlagbére 2010 óta 2,5-szeresére nőtt, és folyamatban van a 2022-ig tartó ápolói béremelési program. De azt szeretném hangsúlyozni, hogy a kormány rendkívüli mértékben elkötelezett a további béremelések ügyében.

Amikor a gazdasági kérdésekről beszélünk, szeretném önnek is elmondani, hogy számos döntés született: hiteltörlesztések felfüggesztése; fogyasztási hitelek korlátjának bevezetése; járulékelengedés a leginkább bajba jutott ágazatokban; átalányadó elengedése a katás kisvállalkozások számára  ez 81 ezer vállalkozást érint ; kilakoltatások felfüggesztése; adóvégrehajtások felfüggesztése; gyes-, gyed-, gyetjogosultságok meghosszabbítása. Önök erre mondják, hogy semmi; de még egyszer elmondom, hogy bár fontos döntések születtek, még további döntések fognak születni.

Az egészségügyi védőeszközök kérdésével kapcsolatban azt szeretném elmondani, hogy mivel logisztikai szempontból félig-meddig háborús helyzetben vagyunk, ezért nem árt tisztázni, hogy mi is határozza meg a szükséges védőeszközök számát. Először is a készletek nagysága; másodsorban a megbetegedések száma; harmadsorban pedig az egészségügyi szakemberek létszáma az adott helyen, ahol arra szükség van. Ezek alapján lehet dönteni a szállításokról. Ezt belső forrásokból is igyekszik ellátni a kormány, és ahogy külügyminiszter úr arról beszélt az elmúlt percekben, külföldi szállítások is folyamatosak. Már eddig is sok repülő érkezett védőeszközökkel teli, és ezután is sok fog.

Ma a veszélyhelyzet meghosszabbításáról szavazunk, illetve az azalatt hozott intézkedések meghosszabbításáról. Szeretném még egyszer elmondani, hogy erre azért van szükség, mert biztosítanunk kell a döntésképességet, a gyors és hatékony cselekvés lehetőségét. Az uniós országok többségében érvényben van hasonló intézkedés.

Láttuk, hogy az elmúlt napokban az ellenzéki pártok különböző módokon próbálták megmagyarázni, amiért múlt héten megakadályozták a döntéshozatalt. De szeretnénk még egyszer egyértelművé tenni, hogy az állításokkal ellentétben a rendkívüli intézkedések a járvánnyal szembeni fellépésre, annak megelőzésére, annak felszámolására és a káros gazdasági következmények elhárítására vonatkoznak. Határidőt pedig azért nem lehet mondani ebben a helyzetben, mert nincs ember, nemcsak itt a Házban, hanem a szakemberek között, a szakorvosok között sincsen ember, aki meg tudná mondani, hogy hány hónapos küzdelemre kell berendezkednünk. Szóval, bárhogy is szavaztak múlt héten a baloldali pártok (Z. Kárpát Dániel közbeszólása.), még nincs késő ahhoz, hogy csatlakozzanak a mai napon a járványellenes összefogáshoz.

Ehhez persze az is kell, hogy legalább a legnehezebb napok idejére félretegyék a pártpolitikai megfontolásokat és a kormánypártok iránti negatív érzelmeiket.

Most nem mondom azt, hogy szeressék a kormányt, nemcsak azért, mert ettől eléggé messze vagyunk, hanem azért is, mert azt gondolom, hogy az ellenzéknek ez sehol sem dolga a demokráciában. De azt javaslom, hogy legalább a kiélezett napokban mutassák meg, hogy az ország érdeke előbbre sorol a pártpolitikai céljaiknál. (Közbeszólás a Jobbik padsoraiból: Nálatok nem!) Bölcs belátást kívánunk ehhez a döntéshez. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret lejártát.) A mai szavazáson kiderül, hogy mire jutottak. Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps a kormányzó pártok padsoraiból.  Dr. Brenner Koloman: Farizeus!  Dr. Vadai Ágnes közbeszólása.)




Felszólalások:  Előző  26  Következő    Ülésnap adatai