Készült: 2024.05.19.13:56:49 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

190. ülésnap (2009.02.23.), 12. felszólalás
Felszólaló Burány Sándor (MSZP)
Beosztás nemzeti fejlesztési és gazdasági minisztériumi államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 3:33


Felszólalások:  Előző  12  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BURÁNY SÁNDOR nemzeti fejlesztési és gazdasági minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Ház! Tisztelt Elnök Asszony! Idefele jövet a rádióban hallottam egy interjút, amelyben a Reformszövetség anyagának egyik készítője válaszolt a riporter kérdéseire. Egyik kérdés egyébként pontosan így szólt - ezt ön is feszegette hozzászólásában -, van-e a Reformszövetségnek hatástanulmánya az általa elkészített anyag társadalompolitikai hatásai tekintetében, amelyre a megkérdezett úgy válaszolt, hogy egyelőre ilyen nincs, de dolgoznak ennek a hatástanulmánynak az elkészítésén.

Őszintén sajnálom, hogy elnök asszony kétféle mércével mér, egyik esetben, mikor a Reformszövetség anyagáról van szó, társadalmi hatástanulmányok nélkül is sietve kész támogatni ezt a csomagot, ugyanakkor, egy hete, mikor az ország miniszterelnöke kifejtette a legfontosabb kérdésekben a stratégiai irányokat, a megteendő intézkedések legfontosabb elemeit, akkor ön ugyanilyen hatástanulmányt hiányol. Arra kérem, elnök asszony, hogy mindkét esetben egyforma mércével mérjen.

Még egy dologra szeretném elnök asszonyt kérni: ha a miniszterelnököt vagy bárki mást idéz egy vitában, akkor idézze pontosan azt, amit elmondott. Gyurcsány Ferenc miniszterelnök úr a Reformszövetség anyagáról nem mondta, hogy az anyag dermesztő. Szó szerint azt mondta, hogy ez az anyag gazdaságpolitikai hatásait tekintve imponáló, társadalompolitikai hatásait tekintve pedig dermesztő. Ez fontos különbség.

(13.30)

Különösebb hatástanulmány nélkül megállapítható ugyanis, hogy dermesztő lenne társadalompolitikai hatásként egy olyan intézkedés, amely megszüntetné a 13. havi nyugdíjat. Azt is könnyű kiszámítani, hogy milyen hatása lenne a nyugdíj előtt álló korosztályokra a nyugdíjkorhatár 65 évre történő emelése, pontosabban annak a viszonylag gyors ütemben történő emelése. És annak a hatását is könnyű kiszámítani, nem kell hozzá sok számolás, hogy tudjuk, mit jelent a nyugdíjasok számára, hogyha bevezetjük vagy bevezetnénk a Reformszövetség által javasolt indexálást, amely lényegében a nyugdíjak reálértéken való befagyasztását jelentené.

Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Ház! Arra kérek minden parlamenti frakciót és minden képviselőt, aki itt a tisztelt Ház padsoraiban helyet foglal vagy éppen a környéken tartózkodik, hogy ezekről a javaslatokról érdemben vitatkozzunk. Természetesen, amikor ezekből a javaslatokból törvény lesz, akkor a kormány pontosan teszi majd a dolgát, a törvényjavaslat egyes elemeihez, ahogy kell, a szükséges hatástanulmányt benyújtja. Fontos ez a hozzáállás mindnyájunk részéről, mert a tét nagy: egy konkrét válságban vagyunk, ennek a válságnak kell a mindnyájunkra nézve dermesztő hatásait ellensúlyozni, és eközben kell olyan lépéseket tenni, amelyek a válságból való kilábalásban is segítenek, de főleg abban segítenek, hogy az ország, a gazdaság versenyképessége a kilábalás közben javuljon.

Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  12  Következő    Ülésnap adatai