Készült: 2024.04.28.19:30:22 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

73. ülésnap (2011.03.08.), 206. felszólalás
Felszólaló Dr. Hiller István (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 6:28


Felszólalások:  Előző  206  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. HILLER ISTVÁN (MSZP): Tisztelt Elnök Úr! Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Országgyűlés! Igen tisztelt Vendégek! Ahogy elhangzott, az ajánlás első részéhez szeretnék hozzászólni, amely történetesen a törvényjavaslat I. fejezet 1. és 2. §-ára vonatkozik. Tisztelettel kérem, hogy bár ez két külön rész, egyben fogom elmondani a hozzászólásomat, hogy ezt így tessék elfogadni.

Az előterjesztéshez, annak is az I. fejezet 1. §-ához hozzászólva, szeretném feleleveníteni, hogy itt arról van szó, hogy a létrejövő nemzeti közszolgálati egyetem három intézmény jogutódja, történetesen a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetem, a Rendőrtisztképző Főiskola, illetve a Budapesti Corvinus Egyetem közigazgatás-tudományi kara.

Én azt szeretném megvilágítani, hogy ez az integráció, bár az integráció folyamatát mi támogatjuk, egy olyan elemet tartalmaz, amelyikkel nem kívánunk egyetérteni. Magyarországon az 1806. évi törvény rendelkezik önálló, katonatisztet képző felsőoktatási intézmény létrehozásáról. 1872 óta kontinuus módon működik ilyen. Egymást követő rendszerváltások, egymást követő rendszerek, kormányok sokasága követte egymást a magyar történelemben, de arra nem volt példa, hogy az önálló katonatisztképző felsőoktatási intézményt megszüntették volna, hívják ezt Ludovika Katonai Akadémiának, hívják ezt Zalka Máté Tisztképzőnek vagy éppen Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetemnek. Ezért azt kell mondjam, hogy az az integráció, amely Magyarországon egy több mint két évszázados törvénykezési hagyományt bont meg, ezen belül egy közel másfél évszázados önálló felsőoktatási intézményt fejez be, tévedés. (Dr. Rétvári Bence megérkezik az ülésterembe.)

A tegnapi általános vitában, tisztelt elnök úr, elhangzott, hogy van ilyen intézmény. Azt kell mondjam önöknek, hogy az elhangzott példák egyébként nem állják meg a helyüket, történetesen olyan ország olyan intézményére, amely önálló felsőoktatási intézményként működő tisztképző akadémiát, egyetemet megszüntetve, integrálva, azt karnak degradálja, ilyen példát nem tudnak mondani. Olyan intézmény van, amelyik a létrehozatalakor akár Franciaországban, akár Németországban úgy jött létre, hogy ott nem önállóan, hanem részegységként történik a katonatisztképzés felsőfokon. De ott, ahol létezett az önálló felsőfokú egyetemi vagy felsőfokú intézményi szintű katonatisztképzés, nincs olyan példa, amely azt bizonyítaná, hogy ezt akár integráció kapcsán akár alacsonyabb szintre helyezik, merthogy történetesen egy önálló felsőoktatási egyetem szintjénél alacsonyabb az, hogyha egy kar végzi el ezt a feladatot.

Ezért a javaslatom az, hogy a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetemet ebből az integrációból vegyük ki, és a magyar felsőfokú katonatisztképzés önálló intézménye az 1806-os törvénykezés szerint, az 1872 óta működő intézmény hagyományainak megfelelően folytassa a munkáját.

Tisztelt Elnök Úr! Ahogy az előbb ismertettem, véleményemet egy másik üggyel kapcsolatban is most kívánom elmondani, hogy ne kelljen a későbbiekben ismételten jelentkezni. Ez pedig a törvény, amelyre a tegnapi vita során az államtitkár úr ráirányította a figyelmünket, történetesen, hogy ez egy folyamatról szól, azon folyamatról, amely létrehozza a nemzeti közszolgálati egyetemet. Ebben a folyamatban a fenntartó egy úgynevezett fenntartói testület. Én ezt élesen kritizálom, alkalmatlannak tartom az átmenet levezénylésére. Történetesen: szükségesnek tartom a kormányon belül egy miniszternek, egy, a kormányzat működésében meghatározó szerepet játszó, ez ügyben felelős miniszternek a kiemelt szerepét.

Minthogy itt egy folyamatról van szó, amely folyamat eredményeként, igen tisztelt elnök úr, egy felsőoktatási intézmény jön létre, ezért számomra szakmailag egyértelmű, hogy azon folyamat levezénylése, amelynek eredményeként mégiscsak egy oktatási intézmény, egy felsőoktatási intézmény, egy egyetem jön létre, ennek a folyamatnak a levezénylése az oktatásért felelős miniszter kompetenciája és felelőssége kell hogy legyen.

Ehhez képest tisztelettel felhívom a képviselő asszonyok és a képviselő urak figyelmét, hogy nemhogy az oktatásért felelős miniszter lenne itt a meghatározó személy, hanem nem is szerepel benne. Egyáltalán semmilyen szerepet nem játszik. Nemhogy a vezetője, az elnöke, a koordinálója ennek a testületnek, hanem benne sincs, ami tényleg elképesztő! Hát egy egyetemet hoznak létre!

Én módosító javaslatot adtam be, amelyet az oktatási bizottság a mai ülésén leszavazott. Ki fogjuk kérni.

(17.00)

Hogyha úgy gondolják, tisztelt többséget képző koalíciós képviselő asszonyok és képviselő urak, hogy úgy lehet létrehozni Magyarországon egy felsőoktatási intézményt, hogy abban az oktatásért felelős miniszternek semmilyen feladata nincs, akkor ezt szavazzák meg. Mondják ki ország-világ előtt, szavazzanak arról, hogy úgy jön létre Magyarországon egy egyetem, hogy ebben az önök oktatásért felelős miniszterének nemhogy főszerepet nem adnak, hanem mellékszerepet sem. Én ezt tévedésnek tartom, de hogyha így döntenek majd, akkor erről szavazzanak. (Az elnök csenget.)

Tisztelettel köszönöm. (Kovács Tibor és dr. Lamperth Mónika tapsol.)




Felszólalások:  Előző  206  Következő    Ülésnap adatai