Készült: 2024.04.28.19:28:14 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

73. ülésnap (2011.03.08.), 12. felszólalás
Felszólaló Szatmáry Kristóf (Fidesz)
Beosztás Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:07


Felszólalások:  Előző  12  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SZATMÁRY KRISTÓF nemzetgazdasági minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Némileg igazságtalannak éreztem azokat a jelzőket, amit mondott, mert bár sok mindenben egyetértünk, azért azt hadd tisztázzuk, hogy a gazdasági önrendelkezés visszaszerzésének a végleges megoldása az, ha Magyarország államadósságát csökkenteni tudjuk. Ebben talán közös nevezőre tudunk jutni. És amit ön megszorításnak nevez, az nem más - a Széll Kálmán-terv alapján -, mint hogy ennek az elmúlt húsz évnek az adósságát is megpróbáljuk csökkenteni.

Csak szemléletesen hadd jegyezzem meg azt, hogy míg 2001 végén egy magyarországi lakosra 816 ezer forint államadósság jutott, a 2009. év végén ez az egy főre eső államadósság meghaladta a kétmillió forintot. Tehát ha az ország jövőjéről beszélünk, akkor nem mehetünk el amellett, hogy ezt az államadósságot a mostani kormánynak minden lehető eszközzel csökkentenie kell. Ennek keretében született meg az új adórendszerünk, amely a munkára épül, a munkára serkenti az állampolgárokat, és szakítani kíván - ellentétben azzal, amit ön mond - a korábbi szocialista kormányok megszorító és a jövőt felélő politikájával.

A kormány által hozott intézkedések valóban kívánnak többletáldozatot, de ezt a többletáldozatot azoktól kívánja elsősorban, akiknek van - és itt a különadóra gondolok -, hiszen a bankadó, a kereskedelmi láncok és a többi különadó olyanoktól van elvéve vagy beszedve, akiknek van forrása; illetve az új Széll Kálmán-tervben olyanoktól kér többletvállalást, ha lehet így fogalmazni, akik viszont nem veszik ki egyenlő részben a szerepüket a nemzet felemelkedéséből. A 2010. és '11. évi pénzügyi célok - pontosan ezeknek a korábbi intézkedéseknek a hatására - nagyjából stabilnak tekinthetők. Azokkal az egyszeri rendkívüli intézkedésekkel, mint a bankadó, a válságadó, a magán-nyugdíjpénztári befizetések átirányításával és a magán-nyugdíjpénztári vagyon egy részének állami kasszába történő átirányításával a kormány a 2011. és '12. évi gazdasági stabilitást megteremtette.

Viszont míg 2012-ben ez a stabilitás ezeknek az intézkedéseknek köszönhetően megvan, 2013-ra és 2014-re más intézkedéseket is kell hozni a kormánynak. Itt három lehetséges változat állt a kormány előtt, hogy mit tesz. Az egyik lehetséges forgatókönyv az volt, hogy Magyarország a 2013-14 közötti időszakban a korábbi politikának megfelelően 3 százalék felett hagyja az államháztartás deficitjét. A magas államadósság, ugyancsak a magas külső kitettség miatt ez az út járhatatlan. Ez az út valóban odavezetett volna, hogy a kormánynak előbb-utóbb mindenki számára - a korábbi éveknek megfelelően -megszorító intézkedést kell hoznia. Volt egy másik forgatókönyv is. Ez arról szólt volna, hogy Magyarország ugyan tartja a 3 százalék alatti deficit mértékét, de ennek a költségét lényegében a strukturális reformok elodázásával és a nyugdíjkasszából befolyó pénzekkel pótolja. Én azt gondolom, hogy ez sem út, ez is pont az elmúlt nyolc év útja lett volna, hogy nem hajtunk végre valódi reformokat, hanem elodázzuk azokat, és ezeknek lényegében az ára a jövő felélése lett volna.

Ezzel szemben ez a mostani kormány és ez a mostani kormánykoalíció a lehető legbátrabb lépést hozta az én véleményem szerint - és ellentétben azzal, amit ön mond -, és egyszerre vállalta a Széll Kálmán-tervvel azt, hogy Magyarország hiányát Európa egyik legalacsonyabb szintjén tartja, ezzel együtt megpróbálja beindítani a magyar gazdaságot, és egyébként az új adórendszerrel, amely ellentétben azzal, amit ön mond, igenis családbarát, hiszen úgy oldottuk meg az egykulcsos adót, hogy egyébként a családok gyereknevelési költségeit elismerjük, ezeket mind figyelembe véve pont olyan utat választott, ami nem folytatása az elmúlt nyolc év hol megszorító, hogy a jövőt felélő politikájának, hanem egy olyan út, ami, azt gondolom, az egyetlen út ahhoz, hogy Magyarország középtávon egy fenntartható gazdasággá váljon és egy olyan országgá, amelyben - merem mondani itt mindannyiunk nevében - mindenki szeretne az elkövetkező időszakban élni. Én ehhez kérem mindenkinek a támogatását, és bízom, hogy önök is megértik ezen intézkedések szükségességét. Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiból.)




Felszólalások:  Előző  12  Következő    Ülésnap adatai