Készült: 2024.09.24.15:16:05 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

237. ülésnap (2005.06.14.),  82-200. felszólalás
Felszólalás oka Általános vita lefolytatása
Felszólalás ideje 2:44:06


Felszólalások:   15-81   82-200   200      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Folytatjuk a munkánkat. Soron következik az egyes pénzügyi tárgyú törvények módosításáról szóló törvényjavaslat általános vitája a lezárásig. Az előterjesztést T/16401. számon, a bizottságok ajánlásait pedig T/16401/2-3. számokon kapták kézhez a képviselők.

Megadom a szót Katona Tamás államtitkár úrnak, a Pénzügyminisztérium politikai államtitkárának, a napirendi pont előadójának, 15 perces időtartamban.

DR. KATONA TAMÁS pénzügyminisztériumi államtitkár, a napirendi pont előadója: Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Egy méltányosabb közteher-viselési rendszer megteremtését, a legális foglalkoztatás bővítését, valamint a feketegazdaság kifehérítését segíti elő a kormány száz lépés programja. Ehhez szorosan kapcsolódik a jelenlegi törvénymódosítás.

Ez a javaslat hét törvény módosítását tartalmazza. E javaslat meghatározó része a felszolgálói díj bevezetésével összefüggő javaslatok összessége, az alkalmi munkavállalással kapcsolatos módosítás, és ezen túlmenően egyéb kisebb, jogértelmezést segítő módosítások is szerepelnek a javaslatban.

A felszolgálási díjjal összefüggésben több jogszabály módosul, ennek keretében a személyi jövedelemadó és a helyiadó-szabályok, az Art.-törvény rendelkezései is. A benyújtott törvényjavaslat értelmében a vendéglátóüzleteknek lehetőségük lesz arra, hogy a borravalót legálisan, az európai gyakorlatnak megfelelően feltüntessék árlapjaikon, és az a vendég által fizetett számlában elkülönült tételként is megjelenjen.

A hatályos magyar szabályozás jelenleg ugyanis erre nem ad lehetőséget, tehát nem ad arra lehetőséget, hogy a vendéglátóüzletben az étlapon, az itallapon, illetve árlapon a termék neve mellett feltüntetett fogyasztói áron kívül más jogcím is szerepeljen. Ennek ellenére hazánkban előfordul, hogy a felszolgálásért úgynevezett szervizdíjat vagy felszolgálási díjat is felszámítsanak, amely gyakorlatot egyébként - a jelenlegi jogellenessége miatt - a fogyasztóvédelmi hatóságok eddig bírságoltak.

A felszolgálói díj legális hazai alkalmazását teszi lehetővé az árak megállapításáról szóló 1990. évi LXXXVII. törvény módosítása azzal, hogy a gazdasági és közlekedési minisztert mint szakminisztert felhatalmazza, hogy a felszolgálási díj alkalmazásának és felhasználásának jogi szabályozását külön rendeletben állapítsa meg.

Az Art.-törvény további módosítása rögzíti, hogy a felhatalmazás csak a felszolgálási díj felső mértékének meghatározására vonatkozik. A rendelet szerint az étlapon és a számlán feltüntetendő felszolgálási díj felszámítása a felszolgálót alkalmazó vendéglátóhely önkéntes döntése lesz - tehát önkéntes döntés lesz -, illetőleg a fogyasztó külön kérésére is felszámítható. Mértéke maximálisan a számla 15 százaléka lehet.

A felszolgálási díj árbevételt képez, így áfa terheli. A számlában feltüntetett felszolgálói díj áfával csökkentett összegét kell a felszolgálónak továbbadni. Az így kapott összeg a felszolgálónál adóterhet nem viselő járandóság, azaz az erre jutó személyi jövedelemadót nem kell megfizetni.

A felszolgálási díj alkalmazására vonatkozó rendelkezéseket 2005. október 1-jétől lehet alkalmazni a javaslat szerint. A helyiadó-törvény módosításának eredményeként a felszolgálási díj címén elszámolt árbevétel nem visel iparűzésiadó-terhet.

Az alkalmi munkavállalás legalizálását célzó javaslatokról. A magánszemélyek közötti, jellemzően alkalmi, rövid időtartamú foglalkoztatási jogviszony legalizálása, ösztönzése érdekében a személyi jövedelemadó-törvényben egy új adókedvezmény kerül bevezetésre. Ha a magánszemély alkalmi munkavállalói könyvvel foglalkoztat munkavállalót, a közteherjegy értékének 75 százalékát adókedvezményként veheti igénybe, feltéve, hogy az alkalmi foglalkoztatás nem önálló tevékenységből származó bevételének megszerzése érdekében történt.

Az alkalmi foglalkoztatás kedvezményét a magánszemély az általa 2005. augusztus 1-jét követően vásárolt és érvényesített, az általa vezetett nyilvántartásban feltüntetett közteherjegy értéke után veheti igénybe. Az adókedvezmény érvényesítéséhez szükséges nyilvántartás lényegében azonos az alkalmi munkavállalói könyvről szóló törvény hasonló rendelkezésében meghatározottal, illetőleg annyival több, hogy a foglalkoztatott adóazonosító jelét is fel kell tüntetni.

A magánszemély nem tehet az adóhatósági adómegállapításhoz nyilatkozatot, ha adókedvezményt kíván érvényesíteni az alkalmi foglalkoztatás kedvezménye címén. Ennek oka, hogy nincs olyan kifizető, amely az adóhatósági adómegállapításhoz kellően megbízható adatot szolgáltathatna a kedvezmény érvényesítése érdekében.

Néhány egyéb kisebb, jogértelmezést segítő módosítást is javaslunk. Az általános forgalmi adóról szóló törvény módosítását jogharmonizációs kötelezettségünk indokolja, amelynek következtében a számla kötelező elemévé válik valamennyi különös adózási mód alkalmazására történő utalás.

A jövedékiadó-törvény jelenleg hatályos rendelkezései szerint az úgynevezett egyéb ellenőrzött ásványolajtermékek, amelyek egyébként csak a felhasználási cél szerint adókötelesek, azonos elbírálás alá esnek az eleve adós üzemanyagokkal és tüzelőanyagokkal. A szabályozás nem tesz különbséget aszerint, hogy a visszaélések lehetősége a kis kiszerelésben forgalmazott egyéb ellenőrzött termékek esetében másképp merül fel, mint egyébként. Ennek következtében a továbbértékesítési célú forgalmazásukra is egységesen vonatkozik a jövedékiengedély-kötelezettség, ami viszont 120 millió forint összegű jövedéki biztosíték letételével jár.

Ez aránytalan terhet jelent, és a visszaélések valószínűsége alapján indokolatlan az olyan kis kiszerelésű termékek, mint például a faszéngyújtó esetében, ami a problémát felszínre hozta. Ezért a módosító csomag javasolja, hogy az 1 liter vagy az alatti kiszerelésű egyéb ellenőrzött ásványolajtermékek kerüljenek ki a jövedéki kereskedelmi szabályok alól.

A regisztrációs adóról szóló törvény pontosítása pusztán jogtechnikai jellegű. A fogyasztói árkiegészítésről szóló törvény módosítása kapcsán az ingyenes utazásra jogosultak köre nem változik, a törvénymódosításra a sorkatonai szolgálat megszűnése, valamint az eddig csak a mellékletben szerepeltetett - mint már a törvény mellékletében szerepeltetett - európai uniós parlamenti képviselői kedvezmények miatt került sor.

Kérem a tisztelt Országgyűlést, hogy a törvénymódosító javaslatot vitassa meg, és azt fogadja el.

Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps az MSZP padsoraiból.)

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Most a bizottsági álláspontok, valamint a kisebbségi vélemények ismertetésére kerül sor, a napirendi ajánlás szerinti 5-5 perces időkeretben. Az idegenforgalmi bizottság ülésén kisebbségi vélemény is megfogalmazódott. Elsőként megadom a szót Hadházy Sándornak, a bizottság előadójának.

(12.30)

HADHÁZY SÁNDOR, az idegenforgalmi bizottság előadója: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Az előttünk levő 16401. számú törvényjavaslat a bizottsági munka során értékelésre került, és 10 igen és 10 nem szavazattal a bizottság nem támogatta a benyújtott javaslatot.

A bizottsági ülés során megvizsgáltuk az idegenforgalmi szempontból fontos kérdést, ez pedig a szervizdíjjal, felszolgálói díjjal kapcsolatos rész, azaz az 1. és a 3. §-a a törvényjavaslatnak. A bizottsági ülésen elhangzott az, hogy bár nem akarunk a kormánynak tippeket adni, de sérelmesnek tartjuk azt, hogy csupán a vendéglátóipart érinti ez a törvényjavaslat, például a benzinkutakat, az egyéb szolgáltatásokat, a taxisokat, fodrászokat és másokat nem érinti. Hangsúlyoznám még egyszer, nem akarunk tippeket adni a kormánynak, hogy még milyen ágazatokat, területeket lehetne bevonni ebbe.

Nem támogatták a bizottság ellenzéki képviselői azért sem, mert ezt a szervizdíjat 25 százalékos áfa terheli. Ez egyértelműen azt jelenti, hogy a kormányzatnak az a szándéka, hogy még a borravalót is megadóztassa, és ebből is 25 százalék áfát zsebeljen be. Ezt egyáltalán nem tudtuk támogatni a bizottsági ülés során. Rendkívül érdekes az, hogy a kormányzat azt mondja, hogy nem terheli adó ezt a tételt, ami egyébként nem igaz, mert az előbb is elmondtam, hogy 25 százalékos áfa terheli, az áfa is adótétel, de ezen túlmenően járulékok terhelik még ezt az összeget, és ha ezeket figyelembe vesszük, akkor megállapítható, hogy körülbelül talán az 50 százalékot eléri az, ami ténylegesen kifizethető a dolgozóknak. Magyarul, minden egyes 100 forintból körülbelül 50 forint - ezt kiszámoltuk, képviselő úr, hiába ingatja a fejét, körülbelül 50 forint az -, ami elvonásra kerül, 50 forint marad a dolgozónál. Ezt egyébként szakmai szempontból lehetne támogatni, hiszen nagyon jól tudjuk azt, hogy a vendéglátóiparban foglalkoztatottak fizetése azért eltér az átlagtól, hogy finoman fogalmazzunk.

Nagyon furcsának tartottuk továbbá azt is, hogy a törvényjavaslat a személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény 3. §-ának 72. pontjába sorolja ezt a jövedelmet, amelybe a következő tételek tartoznak: a családok támogatásáról szóló törvényben meghatározott gyermekgondozási segély például, a gyermekek védelméről és a gyámügyi igazgatásról szóló törvény felhatalmazása alapján kiadott, kormányrendeletben meghatározott nevelőszülői díj, aztán ösztöndíjak, tandíjak, tankönyv- és jegyzettámogatás, diákotthoni támogatás, albérlet-támogatás és hasonló tételek. Ezekbe a tételekbe nagyon nehezen illeszthető be ez az adómentesség. Éppen ezért a gyanakvásunkat fogalmaztuk meg a bizottsági ülésen a tekintetben, hogy vajon meddig lesz ez a jövedelem adómentes, hiszen számíthatunk arra - és ez a kormány már több esetben tanúbizonyságot tett e tekintetben is, számíthatunk arra -, hogy előbb-utóbb ez az adómentesség meg fog szűnni, és adóköteles jövedelemmé fog ez is válni.

Tisztelt Országgyűlés! Fentiek miatt az idegenforgalmi bizottság a törvénytervezetet általános vitára nem tartotta alkalmasnak.

Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps az ellenzéki padsorokban.)

ELNÖK: A kisebbségi vélemény ismertetője Kránitz László képviselő úr.

KRÁNITZ LÁSZLÓ, az idegenforgalmi bizottság kisebbségi véleményének ismertetője: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Nem kisebbségi véleményt szeretnék ismertetni, hiszen az idegenforgalmi bizottság tegnapi ülésén tízen támogatták a javaslat általános vitára való alkalmasságát, és tízen nem támogatták, tehát nem volt egyértelmű vélemény az idegenforgalmi bizottság ülésén.

Én a kormánypárti képviselők véleményét szeretném tolmácsolni, és a kormánypárti képviselők támogatták az általános vitára való alkalmasságát a törvényjavaslatnak, hiszen ez egy lehetőség, ez nem kötelező, ez egy ajánlat, és szerintünk és a szakmai szervezetek szerint is ezzel élni fognak, főleg a nagy cégek és a nagyobb éttermek a vendéglátó-ipari egységek közül. Ez biztonságot jelent mind a munkaadónak, mind pedig a munkavállalónak, hiszen a szervizdíj után a munkavállaló járulékot fog kapni.

Ezért a kormánypárti képviselők ezt a javaslatot vitára alkalmasnak találták. Tehát ez nem egy kisebbségi vélemény volt, hanem a kormánypárti képviselők véleménye.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

ELNÖK: Tisztelt Képviselő Úr! Engedje meg, hogy tájékoztatásul elmondjam, hogy egy ilyen 10:10-es szavazási eredmény azt jelenti, hogy a bizottság álláspontja az, hogy nem támogatja. Ehhez képest a Házszabály ezt a kifejezést használja, az ettől eltérő álláspont a szavazási eredménytől függetlenül a kisebbségi álláspont. (Tállai András tapsol.)

A költségvetési bizottság ülésén kisebbségi vélemény is megfogalmazódott. Elsőként megadom a szót Szabó Lajosnak, a bizottság alelnökének, a bizottság előadójának.

SZABÓ LAJOS, a költségvetési és pénzügyi bizottság előadója: Köszönöm a szót, elnök úr, és akkor a többségi vélemény ismertetését fogom megtenni, hiszen a kormánypárti képviselők többségben támogatták az előttünk fekvő törvénymódosítási javaslatot a költségvetési bizottság ülésén. A bizottsági vitában elhangzott, hogy ez a viszonylag rövid módosítás hét törvénnyel foglalkozik, a személyi jövedelemadóról szóló törvénnyel, a helyi adóról szóló törvénnyel, az ártörvénnyel, az általános forgalmi adóról szóló törvénnyel - ezek általában a száz lépéshez kapcsolódó módosításokat, átvezetéseket tartalmazzák -, míg a regisztrációs adó, a fogyasztói árkiegészítésről és a jövedelemadóról szóló törvény pedig egy másfajta problémakört igyekszik megoldani, és más problémákat igyekszik kiküszöbölni.

A kormánypárti képviselők támogatták az első csoportba sorolt módosításokat, általános vitára alkalmasnak tartották, hiszen elfogadják a kormánynak azt a törekvését, amiről az államtitkár úr is beszélt a bevezetőjében, ezért ezt nem kívánnám ismételni. Támogatták azt is, hogy az alkalmi munkavállalás után fizetendő társadalombiztosítási járulék 75 százaléka személyi jövedelemadóként visszaigénylésre kerülhessen, mint ahogy támogatták - az előbbi vitában itt már elhangzott - a felszolgálói díj legálissá tételének módját, azt a javaslatot, amellyel a kormány élt. Ehhez hozzá kell tennem azt, hogy a Magyar Szocialista Párt vezérszónokaként még más módosító javaslatokra is teszek javaslatot, és remélem, akkor közeledni fog még inkább a Házon belül a képviselők álláspontja.

Egyetértettünk ezekkel a legalizációs szándékokkal, egyetértettünk a feketegazdaság kifehérítésére utaló tevékenység megtámogatásával, de ugyanúgy támogattuk azt is, hogy a regisztrációs adóban az apró pontosító módosítás tegye jobbá azt a törvényt, és tegye könnyebben alkalmazhatóvá, mint ahogy a fogyasztói árkiegészítésről szóló törvény változtatása is egyértelművé teszi e törvénynek az alkalmazását, és a jövedelmi adónál pedig az államtitkár úr által is említett módon mi is hozzá kívánunk járulni ahhoz, hogy az egyes termékek, amelyek ilyen kis kiszerelésben kaphatóak, ne viseljenek jövedéki adót, mert ez felesleges bonyodalmakat okoz a forgalmazásukkor.

Mindezek alapján a kormánypárti többség a költségvetési bizottságban a törvényjavaslatot általános vitára alkalmasnak tartotta, és a szükséges módosítások után a Háznak elfogadásra ajánlja.

Köszönöm a figyelmet. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

 

(12.40)

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! A kisebbségi vélemény ismertetője Lenártek András képviselő úr; megadom a szót.

LENÁRTEK ANDRÁS, a költségvetési és pénzügyi bizottság kisebbségi véleményének ismertetője: Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! A költségvetési bizottságban az ellenzéki képviselőknek egyöntetű véleménye volt az, hogy a benyújtott javaslatnak sem a tartalmával, sem a módszerével nem tudunk egyetérteni. Előkészítetlennek tartjuk az egész ügyet, amiben az a szomorú, hogy már több mint egy hónapja előkerült a téma a miniszterelnök úr beszédében, de még a mai napig nincs teljesen körbejárva ez az ügy, a bizottsági ülésen is elhangzott, hogy még vannak olyan jogszabályi elemei, amiket majd később fogunk tárgyalni, de ehhez a témához kapcsolódnak.

Az ilyen típusú százlépéses ötletelés ide vezet, mert - fideszes képviselőtársaim egyöntetű véleménye is ez - be lehet éppen dobni ötletelés címen azt a témát, hogy a pincér adózzon a borravaló után, vagy adózzon az, aki a kertet felássa vagy a gyerekre vigyáz, de amikor egy szakmához vagy egy tevékenységhez nyúlunk ezekben az esetekben, akkor tulajdonképpen bonyolult rendszereket tehetünk ezzel a belepiszkálással labilissá.

Látható, hogy egyedül például a borravaló megadóztatása is már több jogszabályt érint: áfa, szja, nyugdíjjárulék, helyi adó, fogyasztási adó, nem is sorolom. A lényeg az, hogy ahogy ütközik az ötlet egy-egy jogszabállyal, úgy jön szembe az élet, és egyre inkább beigazolódik az, hogy rendszereket nem lehet ilyen módon, belepiszkálással rendbe rakni.

Egyáltalán a bizottságban elhangzottak alapján nem állapítható meg, hogy hol tart tulajdonképpen a borravaló ügye. Jelenleg a felszolgálói díj az eredeti elképzeléssel ellentétben nem adóköteles, de be kell vallani. Akkor kérdezem én: minek az egész cécó? De úgy tűnik, még ez is változhat. Kiderült például az is, hogy a Gazdasági Minisztérium foglalkozik azzal a rendelettervezettel, hogy a felszolgálói díj alkalmazásával és felhasználásával kapcsolatban lehetőség lesz csak ennek a bevezetése, várhatóan 10-15 százalékos mértékben. Képviselőtársaimmal együtt ezt végképp érthetetlennek tartottuk. Azt ugyanis, hogy ki mennyi borravalót szeretne adni, nem lehet előírni. Ha jó a kiszolgálás, szimpatikus a felszolgáló, akkor az emberek viszonzásképpen szokták adni a borravalót. Viszont ha nem elégedett a vendég, ki az, aki rábírja arra, hogy fizessen borravalót? Állítólag a bevezetés a vendéglátóknál csak egy lehetőség lesz, azaz választható. Akkor meg minek az egész törvényt idehozni? Vagy ki fogja ellenőrizni azt az esetet, amikor az adott vendéglőben nincs ugyan felszolgálási díj, de mégis fizet a vendég borravalót, mert olyan a kiszolgálás? Ez most akkor jogsértő magatartás lesz? Mi a szankció ebben az esetben?

Szintén nem tudunk egyetérteni az alkalmi munkavállalás javaslat szerinti rendezésével. A tűzifa behordása és a kertfelásás ugyanis olyan tevékenységek, amelyeket sok esetben emberiességi okok vezérelnek, vagy a megrendelő, vagy a munkát végző irányába. Ebbe beleavatkozni, bevallásra kötelezni, adót fizetni, a résztvevőket molesztálni teljesen indokolatlannak tartjuk.

Összességében tehát olyan törvényjavaslat van előttünk, ami meggyőződésünk szerint még módosító indítványokkal sem javítható, ami általános vitára sem alkalmas az elmondottak alapján, és amit az általános visszatetszések miatt mindenképpen indokolt lenne visszavonni.

Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps az ellenzéki oldalon.)

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! A foglalkoztatási bizottság ülésén is megfogalmazódott kisebbségi vélemény.

Elsőként megadom a szót Földesi Zoltánnak, a bizottság előadójának.

FÖLDESI ZOLTÁN, a foglalkoztatási és munkaügyi bizottság előadója: Köszönöm a szót. Elnök Úr! Tisztelt Ház! Szeretném elmondani, hogy én a bizottságtól arra kaptam mandátumot, hogy a 12 igenről beszéljek; ez pedig a többségi vélemény, merthogy 4 kisebbségi szavazat volt nemmel. Amennyiben ezt elmondhatom, akkor folytatom, ha nem, akkor kérem, hogy Balsai úr, a bizottság elnöke mondja el a kisebbségi véleményt.

ELNÖK: Bocsásson meg, képviselő úr, de nem értettem a kérdését, akusztikai okokból.

FÖLDESI ZOLTÁN, a foglalkoztatási és munkaügyi bizottság előadója: Tehát én a bizottságtól arra kaptam mandátumot, hogy itt ma a bizottság többségi véleményét mondjam el.

ELNÖK: Természetesen, azt kell önnek elmondania: a bizottság többségi véleményét, ami a bizottság véleménye.

FÖLDESI ZOLTÁN, a foglalkoztatási és munkaügyi bizottság előadója: Jó, köszönöm szépen, akkor én értettem félre, elnézést kérek, elnök úr. Tehát ott is van kisebbségi vélemény, de én a bizottsági véleményt mondom el.

ELNÖK: Természetesen, igen.

FÖLDESI ZOLTÁN, a foglalkoztatási és munkaügyi bizottság előadója: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Valóban, egy hét törvényt érintő, de mégis terjedelmét tekintve kisterjedelmű módosítást tartalmazó törvénycsomagot tárgyalunk most, amit a foglalkoztatási bizottság az elmúlt hét hétfői ülésén megtárgyalt, és mint említettem, 12 igen és 4 nem szavazattal általános vitára alkalmasnak tartott.

A hét törvény módosítását érintő, kisterjedelmű módosítással járó törvénymódosítás mégis két olyan foglalkoztatási körhöz kapcsolódik, amely egyrészt az úgynevezett alkalmi foglalkoztatás adókedvezményéhez kapcsolódik, másrészt pedig a felszolgálási díj révén több egyéb törvényhez.

Gyakorlatilag a személyi jövedelemadóról szóló törvény módosítását érinti ez a törvényjavaslat, mégpedig oly módon, hogy amennyiben a magánszemélyt mint magánszemélyt alkalmi munkavállalói könyvvel foglalkoztat egy másik magánszemély, ebben az esetben az érvényesített közteherjegy értékének 75 százaléka adókedvezményként lenne érvényesíthető.

Az egyértelmű jogalkalmazás kedvéért a törvény azt is kimondja, hogy abban az esetben, ha az alkalmi foglalkoztatás önálló tevékenységből származó bevétel megszerzése érdekében, jelesül leginkább vállalkozói tevékenység keretében történik, akkor természetesen a vállalkozó az alkalmi munkavállalónak kifizetett munkadíjat, illetve a közteherjegy értékét költségként elszámolhatja. Ez eddig is így volt, itt egy jogtechnikai pontosítás történik.

A másik változás valóban, ahogy előttem is szóltak erről, a felszolgálási díjhoz kapcsolódó módosítás lenne. Mégpedig a felszolgálási díj a jövőben egy, 2005. október 1-jétől bevezetésre kerülő számla értékének részeként kerülne meghatározásra. Ez áfaalapot képezne, a felszolgálási díjat azonban a vendéglátó tevékenységben részt vevő magánszemélyek között szét kellene osztani.

A felszolgálási díj feltüntethetősége azt is jelenti, hogy az áfatörvényt is módosítanunk kell; az Art.-törvény módosítása is sorra kerül, és a jövedéki adóról szóló törvényt is érinti ez a módosítás.

Nyilván a foglalkoztatási bizottságban mi elsősorban azt az elemét néztük ennek a kezdeményezésnek, hogy a munkavállalókat hogyan érinti ez az ügy. Hallottam az előbb felszólalt képviselő urak részéről elhangzott kifogásokat, rosszallásukat és a törvény visszavonására felszólító szándékukat. De szeretném elmondani, hogy van számtalan munkavállaló, aki a vendéglátásban dolgozik, közeledik a nyugdíjkorhatárhoz, és tudjuk, hogy általános az, hogy minimálbéren vagy a minimálbér környékén foglalkoztatják ezeket a munkavállalókat. Most azt szeretnénk elérni ezzel a törvénymódosítással, hogy aki vállalja, hogy a jövőbeni jobb vagy fix ellátáshoz hozzá kíván járulni, az megtehesse. Erről szól a vendéglátást érintő módosítás, és ezért ezt támogatjuk.

A foglalkoztatási bizottság tehát összességében 12 igen szavazattal és 4 nem szavazattal általános vitára bocsátotta ezt a törvényjavaslatot, amit kérnék is, hogy módosításokkal együtt a Ház fogadjon el.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti oldalon.)

ELNÖK: A kisebbségi vélemény ismertetője Balsai István; megadom a szót.

DR. BALSAI ISTVÁN, a foglalkoztatási és munkaügyi bizottság kisebbségi véleményének ismertetője: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Kíváncsi voltam, hogy a rendelkezésére álló 15 percben meg tudja-e indokolni a javaslatot. Ön csak 6 és fél percet vett igénybe; nyilván oka volt erre - nem is lehet megindokolni ezt a törvényjavaslatot.

Idézek a jegyzőkönyvből. Egy kormánypárti képviselő, Béki Gabriella képviselő asszony kérdezte a következőt: “Azt szeretném kérdezni: miért nem kaptunk általános indokolást? A képviselők munkáját nagymértékben segíti a javaslathoz mellékelt általános indokolás.ö

 

(12.50)

Én meg azt szeretném kérni a Ház vezetésétől, felhívni a figyelmét, hogy máskor ne fogadjon be a magyar kormánytól, még a pénzügyminisztertől sem olyan törvényjavaslatot, amelyhez nincs indokolás csatolva. Gondoltam, hogy államtitkár úr itt majd pótolja a hiányt, és kapunk valamilyen indokolást erre az egyébként indokolhatatlan jogszabályra, de sajnos ismételten csalódnom kellett.

Nos, miért nem tudtuk elfogadni a törvényjavaslatot? Többen kifejtették már a két szakbizottság részéről, hogy milyen anakronisztikus szabályozásról is van szó. Én még emlékszem arra, hogy kamasz koromban a fodrászüzletben ki volt függesztve: ne sértsék az itteni becsületes dolgozók önérzetét borravaló adásával. Most is ilyen szintű megközelítésről van szó. Ha jól értettem - és ez a teljes komolytalansága a javaslatnak -, ez nem kötelező, de a vendég kérheti. Ha ízlett neki a paprikás csirke, azt mondja a főpincérnek, hogy adnék önnek 500 forint borravalót, mire a főpincér: kérem, ne tessék, hozom a számlakönyvet, hozzáírunk az árhoz 15 százalékot, majd ahhoz hozzáírjuk a 25 százalékos áfát… Szóval, államtitkár úr, ez több mint komolytalanság! Ez az Országgyűlés semmibevétele, azon túl, hogy nem is indokolták meg a javaslatot. Ezzel - amit Földesi képviselőtársam próbált indokolni - semmiképpen nem fogják a pincérek körülményeit javítani. Bizonyára van önnek tudomása arról, hogy a szakma képviselői - a vendéglátóiparban dolgozók, az üzlettulajdonosok, a bérlők, a pincérek - élesen ellenzik ennek a javaslatnak a bevezetését, amint azt az idegenforgalmi bizottság előadója ki is fejtette.

A számlaadással kapcsolatos helyzetet pedig mindenki ismeri. Ne dugjuk a fejünket a homokba! A magyar vendéglátóiparban dolgozó pincérek helyzetét, munkakörülményeit és biztonságát nyilvánvalóan nem fogja növelni az, ha a vendégnek további 15 százalékos áremeléssel, majd ezt terhelő 25 százalékos áfakötelezettséggel járó számlát kell kiegyenlítenie. Komolyan gondolják azt, államtitkár úr, hogy ezzel kifehérítik a feketemunkát, hogy ezzel javítják a pincérek életkörülményeit, hogy ezzel a vendéglőbe járók érdekeit szolgálják, akik ily módon hozzájárulnak az egyébként kevés nyugdíjjárulékra jogosító jövedelmet szerző pincérek jövedelméhez? Ez az általános iskola alsó tagozatában is kevés indok lenne. Nem véletlen, hogy tisztelt államtitkár úr az indokokat továbbra is rejtve tartotta. Képzelje el azt a helyzetet, amikor bemegy egy nagyon jól kereső - mondjuk úgy, hogy hálapénzzel rendelkező - családfő a családjával a vendéglőbe ebédelni, majd a jólesett ebéd után honorálni kívánja a kiszolgálást, mire azt mondják neki, hogy no, akkor hozzuk a számlakönyvet - mi ugyan nem akartuk ezt alkalmazni, de ha önnek úgy tetszik, akkor 15 százalékkal drágább lesz az ön étkezési költsége, és erre még adót is kell fizetni.

Azt hiszem, államtitkár úr, hogy ennek a száz lépésből álló ötletrohamnak a legsikertelenebb darabjával állunk szemben. Én is azt tanácsolom, mint amit az előttem szóló Hadházy képviselő úr, hogy ezt sürgősen vonják vissza, annál is inkább, mert nem felel meg a jogalkotási követelményeknek, ugyanis nem tetszettek indokolást adni sem szóban, sem írásban.

Köszönöm. (Taps az ellenzéki oldalon.)

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Most a képviselői felszólalások következnek, a napirendi ajánlás szerinti 10-10 perces időkeretben. Szokásainknak megfelelően elsőként az írásban előre jelentkezett képviselőknek adom meg a szót. Hozzászólásra következik Szabó Lajos képviselő úr, MSZP.

SZABÓ LAJOS (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Kezdjük a törvénynek azzal a részével, amit nem vitatott senki. Örülök, hogy legalább a kisebb jellegű módosítások tekintetében egyetértés van, azokban, amelyek az áfatörvény módosítását, a regisztrációs adóról szóló törvény módosítását, a fogyasztói ár kiegészítéséről és a jövedéki termékekről szóló törvények módosítást tartalmazzák. Abban tehát egyetérthetünk, hogy ezek szükségesek, jók, és ezek megvalósítása elősegíti azt, hogy ezek a törvények jobbak legyenek.

Ami a törvény többi részét illeti: ha valaki félre akar érteni valamit, azt félre is érti. Azt kérem, hogy próbáljunk meg csak azzal foglalkozni, ami a törvényben le van írva. A felszolgálói díjtól, illetve annak a szabályozásától ne várjunk el mást, mint amit a törvényalkotó valóban szabályozni kívánt a felszolgálói díjjal, vagyis lehetőséget kívánt adni arra, hogy annak, aki ezt a nyugat-európai gyakorlathoz hasonlóan be kívánja vezetni, legyen erre módja, és aki ezt a fajta bevételt legalizálni kívánja, az a megfelelő közterhek viselésével kapja meg érte azt a szolgáltatást, amit önök vagy bármely más munkavállaló megkap a legálisan bevallott jövedelme után. Ez volt a szándék, nem több és nem kevesebb. A szándékot lehet minősíteni úgy, hogy nem jó, lehet minősíteni úgy, hogy szükségtelen, csupán azt kérem, valóban csak azt értsük alatta, amit kell, és ne próbáljuk meg félremagyarázni, illetve ne próbáljunk meg olyat beleérteni, ami nincs benne. Tehát valóban önkéntes, csak az vezeti be, aki akarja, de aki bevezeti, az e szabályozás alapján tudja ezt törvényesen megtenni.

A szocialista frakció támogatja ezt az elképzelést, bár tudjuk, hogy ezzel közel sem lesz megoldva minden, a fekete- és a szürkejövedelmek kifehérítésével kapcsolatos probléma. Ez egy lépés ebbe az irányba. Egy lépés abba az irányba, hogy aki tisztességgel részt kíván venni a közteherviselésben, és ennek hasznát életének egy későbbi időszakában akarja élvezni, annak teremtsük meg erre a lehetőséget. A szocialista frakció már nyújtott be módosító indítványt annak orvoslására, amit a költségvetési bizottság ülésén is az ellenzéki képviselők kifogásoltak, nevezetesen, hogy miért nem jelenik meg mellette a közteher-viselési gyakorlat, illetve miért nincs az szabályozva. Vettük ezt az igényt, s noha úgy gondoltuk, hogy számos más törvényben is lehetne ezt szabályozni, mégis azt mondtuk, hogy legyen itt tisztázva, ezért benyújtottunk egy módosító indítványt, amely meghatározza, hogy milyen közteher viselése mellett milyen szolgáltatást fog kapni majd a későbbiekben az, aki vállalja ezt a közteherviselést.

Lépéseket tettünk a tekintetben is egy módosító indítvánnyal - amit majd a bizottsági üléseken, illetve a részletes vitában meg tudunk vitatni -, hogy a felszolgálói díjjal kapcsolatban adott borravaló és a felszolgálói díj kezelése is arányos legyen, mert azt mondtuk, hogy ebben is van logika. Ezt is megtettük.

Én csak azt kérem önöktől, járuljanak hozzá ahhoz, hogy erről értelmesen tudjunk beszélgetni, és azt értsék ki belőle, ami a szándék. Ennek a szándéknak a javításához mi minden racionális módosító indítványra fogékonyak vagyunk, hajlandók vagyunk erről vitatkozni, és a későbbiek során a szavazatainkkal támogatni minden ilyen módosító indítványt.

Mint ahogy támogatjuk azt is, hogy az alkalmi munkavállalásnál a foglalkoztatónak és a foglalkoztatottnak is legyen meg az érdekeltsége abban, hogy ez a közteher-viselési módszer is elterjedjen. Itt sem kell beleérteni azt, ami nincs benne a törvényben. Például ha a nagyszülőknél vagyok, és a szomszéd öreg nénikének segítem összevágni a fát és azt elrakni, akkor természetesen nem fogom őt kötelezni arra, hogy számomra alkalmi munkavállalói jegyet vásároljon, és azt ragassza be. Ezt ezentúl is meg fogom tenni, mint ahogy mindenki más is megteszi úgy, ahogy azt Balsai képviselőtársam említette, mert ez az életnek nem az a területe, ahova ez tartozna. De miért ne adjuk meg a lehetőséget azoknak az embereknek, akik más lehetőség híján így tudnak bizonyos ellátásra jogosultságokat megszerezni? Ez nem fogja százezrek problémáját megoldani, de ha egy faluban egy embernek a problémáját megoldja, akkor már megérte. Nem hiszem, hogy ez olyan nagy elvi kérdés lenne, hogy csak azért, mert a kormánypártok képviselői találták ki és mondják, ne lehetne épeszűen megvitatni.

(13.00)

Ezért mi támogatjuk, hogy ez a fajta foglalkoztatási mód elterjedhessen. Aki ezt igénybe kívánja venni, és ezzel magának legalizált jövedelmet és ez után a legalizált jövedelme után legalizált ellátást kíván teremteni, az tegye meg. Ebben a módosításban benne van az is, hogy az állam nem bevételt akar ezekből, hiszen 75 százalékát visszaadja ennek a pénzen afelé, aki ezt befizeti, hanem azt szeretnénk, hogy tényleg ezek a rászorult emberek juthassanak olyan legalizált jövedelemhez és olyan legalizált ellátáshoz, ami az életvitelükhöz szükséges.

Mindezek alapján még számos módosító indítványt kívánunk beadni akár a mezőgazdasági támogatásokkal kapcsolatban, akár az Oktatási Minisztériumnál indított Útravaló ösztöndíjprogrammal kapcsolatban, de ezekről majd a részletes vitában beszéljünk, amikor a módosító indítványaink nyilvánosságra kerülnek. Én csak azt kérem képviselőtársaimtól, hogy az általános vitában tényleg arról beszéljünk, hogy miről szól ez a törvény, mit akarnak vele a kormány és a kormánypártok elérni. Próbáljuk meg nem félreértelmezni egymás szándékát, próbáljuk meg az alapvető tisztességet feltételezni egymásról, és erről folytassunk itt az általános vitában szakmai vitát.

Én a szocialista frakció nevében a módosításokkal együtt a később kialakult törvényt elfogadásra javaslom a Háznak. (Taps az MSZP soraiban.)

ELNÖK: Kétperces hozzászólásra megadom a szót Hadházy Sándor képviselő úrnak, Fidesz.

HADHÁZY SÁNDOR (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Szabó Lajos képviselőtársunk azt mondta, hogy nem kritizáltuk a törvényjavaslatnak az Art.-törvényt érintő részét, az általános forgalmi adó részét, a jövedéki adó részét és egyebet.

Tisztelt Képviselőtársam! Talán elkerülte a figyelmét, hogy a törvényjavaslat 8. és 9. §-a összefügg az 1. és a 3. §-sal. Ha azt vitatjuk, akkor vitatjuk az Art.-törvényt érintő részét is. Ugyanígy szeretném felhívni a figyelmét arra is, hogy ha vitatjuk a törvényjavaslat 1. és 3. pontját, akkor a helyi adózást érintő szakaszait is értelemszerűen vitatjuk. Csak arra szeretném felhívni a figyelmét, hogy mi minden egyes elemét vitatjuk ennek a törvényjavaslatnak, ezért alkalmatlan arra, hogy mi itt beszéljünk erről. Lehet ötletelni, lehet módosító javaslatot megfogalmazni, de ettől sokkal jobb ez már nem lesz.

A másik dolog, amit ön szintén a felszólalásában említett, az, hogy a közteherjegy 75 százalékát vissza lehet igényelni adókedvezmény formájában. Itt az a probléma, tisztelt képviselőtársam, hogy a bizalmi index a kormány és az önök irányába már nagyon alacsony. Éppen ezért nem tudja azt az állampolgár, hogy ez mikor fog lecsökkenni 50 százalékra vagy nullára, és ugyanígy nem tudjuk azt, hogy például a felszolgálói díj adómentessége mikor fog megszűnni. Ezek az alapvető problémáink, hogy a bizalom már elfogyott az önök irányába.

Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a Fidesz soraiban.)

ELNÖK: Szintén kétperces hozzászólásra következik Katona Tamás államtitkár úr.

DR. KATONA TAMÁS pénzügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Úgy látom, hogy Balsai képviselő úr nem figyelt eléggé a törvényjavaslatra, hiszen az indoklás megfelelő terjedelemben ott szerepel, gondolom, hogy ő is megkapta. Azt meg külön csodálom, hogy volt igazságügy-miniszterként így foglal állást. Ez a javaslat hét törvényt módosít, ilyenkor szükségtelen egy külön általános indoklást megfogalmazni a hét törvényhez együtt, hanem ezért tételesen az egyes törvényekhez szól az indoklás. Ha megnézi a képviselő úr, vagy ha mások is megnézik, akkor látják, hogy ennek a terjedelme szinte megegyezik a törvény terjedelmével. Azt hiszem, hogy ennél hosszabb indoklás nem szükséges.

A másik dolog, ami nagyon lényeges, hogy itt a szervizdíj egy választható lehetőség. Tehát, ami életképet itt felvázolt Balsai képviselő úr, az enyhén szólva sem életszerű, hiszen bárki dönthet úgy, hogy szervizdíjat ad. Ez - sokan tudjuk - akkor szokás, ha valaki, mondjuk, üzleti ebédnél áfás számlát kér, akkor maga szokta jelezni, hogy, mondjuk, 10 százalékot tegyenek a számlához, és akkor valamit ráírnak, ami nem valós. Ezentúl ezt meg lehet tenni.

Ráadásul úgy látszik, hogy Hadházy képviselő úr elég sajátosan oszt-szoroz, hiszen ha még az áfát figyelembe vesszük - de eddig is áfát kellett fizetni, ha ráírták a számlára -, még ahhoz képest is 70 százalék, ami a felszolgálónak megmarad. Nem 50, hanem 70, de ez osztási kérdés, ez nem is kommutatív, pláne nem olyan egyszerű.

Ugyanakkor azt azért szeretném még megjegyezni, hogy maga a borravaló pedig kizárólag önkéntességhez kötötten bevallható, és ha 15 százalék nyugdíjjárulékot fizet utána, akkor nyugdíjszolgáltatást is kap. Ezt a szakma nem kifogásolja, hanem ez tetszik neki.

Köszönöm szépen.

ELNÖK: Szintén kétperces hozzászólásra megadom a szót Szabó Lajos képviselő úrnak, MSZP.

SZABÓ LAJOS (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Bár a jegyzőkönyvből biztos, hogy figyelemmel követhető lesz és leellenőrizhető. Hadházy képviselőtársamnak csak a pontosítás kedvéért mondom, hogy az általam felsorolt adónemek, amelyek változásaival, úgy éreztem, nincs ellenkezés, az általános forgalmi adó, a regisztrációs adó, a fogyasztói árkiegészítés és a jövedéki adóról, jövedéki termékek forgalmazásáról szóló négy törvény volt. Ezek legjobb tudásom szerint nincsenek kapcsolatban az önök által, a felszolgálói díj módosításával kapcsolatba hozott törvényekkel, ezért szerettem volna csak megjegyezni, hogy én ezt a négyet emeltem ki, és ennek örültem, hogy ebben legalább egyetértünk.

A bizalomról pedig csak annyit, hogy azt hiszem, hogy azt a megingott bizalmat, amely ma az egész magyar politikai élet iránt van a magyar közvéleményben, leginkább közösen tudjuk még tovább rontani, vagy közösen tudjuk egy kicsit a becsületét visszaszerezni.

Köszönöm. (Taps az MSZP soraiban.)

ELNÖK: Hozzászólásra megadom a szót Tállai András képviselő úrnak, Fidesz.

TÁLLAI ANDRÁS (Fidesz): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Azt szeretném megkérdezni az első mondatomban a kormánypárti képviselőktől, hogy emlékeznek-e erre a füzetre (Felmutatja.), kék és az a címe, hogy “Lendületben az országö, és hogy önök szerint ez hatályban és érvényben van-e még; mert ebben azt olvasom, hogy méltányosabbá és igazságosabbá tesszük a közteherviselést, csökkentjük a polgárok és a vállalkozások adóterheit. Majd utána jön a száz lépés programja, abban ugyanez a jelszó: igazságosabb közteherviselés, adócsökkentés. Ezt halljuk a Gyurcsány-kormánytól immár január óta, hogy adót fognak csökkenteni.

Most azt nem mondom, hogy az első lépésben a tavaly novemberben elfogadott törvény szerint, amit már a Gyurcsány-kormány terjesztett az Országgyűlés elé, nem adócsökkentés volt, hanem két új adónem bevezetése, és tíz-egynéhány tételben illetékek és egyéb adónemek növelése. Tehát úgy gondolom, hogyha pénzügyi és adójellegű törvényt terjesztünk az Országgyűlés elé, vagy terjeszt a Gyurcsány-kormány, akkor legyen szíves figyelembe venni azt, hogy mivel választatta meg magát itt a parlamentben Gyurcsány Ferenc: azzal, hogy adót fog csökkenteni. Mit mondott januárban az országnak? Hogy eljött az adócsökkentés ideje. Ehelyett január után már bejött egy pénzügyi törvénycsomag a parlament elé, szó sem volt benne adócsökkentésről. Most itt van az új pénzügyminiszter, ő is azt mondja, hogy adócsökkentés kell, és idehoz az Országgyűlés elé egy olyan törvényjavaslatot, amin, bevallom őszintén, csodálkozom, hogy Veres János ehhez a nevét adta, de azon is, hogy az államtitkár a nevét adta.

Ez a törvényjavaslat 19 paragrafusból áll. A 19 paragrafusnak körülbelül az egyharmada teljesen technikai jellegű módosítás, ami itt elhangzott. Egyébként az előző törvénycsomag csak arról szólt. Az előző törvénycsomag, amely májusban lépett hatályba, csak technikai jellegű módosításokról szólt. Most van egy újabb javaslat, aminek egy része teljesen csak technikai jellegű módosítás; például, hogy megszűnt a sorkatonai kötelezettség, és így az ingyenes utazásból azt ki kell venni.

A 19 paragrafusból 6 paragrafus csak a záró rendelkezés és a hatályba léptető rendelkezés. Nagyon érdekes egyébként végigmenni, mert négy hatályba léptetés van a törvényben: a kihirdetést követően, augusztus 1-jén, október 1-jén és 2006. január 1-jén. Egyszerűen hihetetlen, hogy ilyen horderejű kérdést hogyan lehet ilyen fércmunkával, ilyen szakmailag előkészítetlen törvényjavaslatban idehozni, ráadásul összezagyválni ebben a törvényben mindent, hogy legalább törvényjavaslatnak tűnjön.

 

(13.10)

 

Ami egyébként a borravalót illeti, az öt paragrafusnál nem több, egy-egy mondatnál nem több, ami ezt módosítja.

Nézzük az érdemi részét, a bizonyos felszolgálói díj bevezetésének a törvény szerinti tartalmát! Mit is fog ez majd jelenteni? Uraim, ez nem más, mint áremelés. Ez nem más, mint kormányzati, törvényi szintre emelt áremelés. Ez azért áremelés, mert eddig borravalót az a vendég adott, aki értékelte a felszolgálás, a kiszolgálás minőségét, hogy hideg volt az ital vagy nem, hogy jó minőségű volt az étel vagy nem, hogy csinos volt-e a felszolgáló vagy nem, kedves volt vagy nem, és ahhoz viszonyítva adta a saját maga döntése alapján ezt a borravalót. Előfordult biztos önökkel is, hogy bementek egy étterembe, és bizony egy forint borravalót nem adtak, de előfordult az is, hogy 15 vagy 20, vagy még 30 százalékot is adtak, nyilván attól függ, hogy ki mennyi ideig tartózkodott az adott vendéglátó egységben, és hogy milyen csinos hölgy szolgált föl, és persze, hogy mit fogyasztott. Tehát nyilván saját döntése volt az, hogy mennyi borravalót ad.

Most ezt hivatalosan, kötelezően elő fogja írni a törvényjavaslat, és el is hangzott a szocialista érvelésben az, hogy ezt majd a nagyok fogják bevezetni. Bizony, így van ez, ezt azok fogják majd bevezetni automatikusan egyébként, és ők is támogatják: a szállodaipar és nyilván a nagy vendéglátó rendszerek, ahol egyszerűen nem számít az ár. Azért nem számít az ár, mert olyan helyzetben vannak, hogy így is, úgy is tovább tudják terhelni a szolgáltatást igénybe vevőkre. De mi van a kicsikkel? Mi van a vidéki kis éttermekkel vagy akár a budapesti kis éttermekkel? Azok hogyan fogják majd tudni ezt elviselni? Szóval, nekünk, vendégeknek biztosan nem lesz jó ez az áremelés, hiszen jóval többet kell fizetnünk az eddigi szolgáltatásokért.

Nézzük, hogy jó lesz-e a vendéglátósoknak ez! Én nem hinném, hogy jó lenne a vendéglátósoknak. Azért nem lesz jó, mert mindenképpen versenyképesség-romlást fog számukra jelenteni az, hogyha ezt be fogják vezetni. Tehát versenyképességi szempontból ez kimondottan hátrányos. A vendéglátósok sem egyformák, lehet, hogy lesz olyan, aki oda fogja adni teljes mértékben a felszolgálóknak ezt a díjat, de nagyon valószínű, hogy a nagyobbik részük ezt a plusz-, többletbevételt, -jövedelmet, ennek jó részét vagy mindet zsebre fogja vágni. Tehát nem biztos, hogy oda fog kerülni, ahová ezt esetleg a kormányzat most szánja.

Jó lesz-e ez a felszolgálóknak? A felszolgálók tiltakoznak ez ellen, ők ismerik tudniillik a tulajdonosokat, a tulajdonosi szemléletet ismerik, és azt mondják, kérem szépen, sajnos ezt majd biztosan az igen tisztelt főnökök, vendéglátó-tulajdonosok fogják majd zsebre vágni, és hagyják őket békén, ők úgy-ahogy megvannak ebben a rendszerben, és úgy gondolják, hogy nem kellene ezen változtatni.

De ki is jár ezzel a javaslattal jól? Ha hiszik, ha nem, a kormány. A kormány fog jól járni azért, mert lesz most már olyan szolgáltatás, ami után újra be lehet fizettetni a 15 százalék vagy 25 százalék áfát, azért, mert - mint kiderül az adózás rendjéről szóló törvényből, nem ebből - nyugdíjjárulékot és nyugdíj-biztosítási járulékot kell majd ez után fizetni, hogy azt aztán ki fogja megfizetni és mennyiből, az még nem derül ki. (Göndör István közbeszól.) Tessék elolvasni, Göndör úr, nem ebben a törvényben van, amiről most tárgyalunk, hanem az adózás rendjéről szóló törvényben, hogy adatot kell majd szolgáltatni róla. Gondolom, hogy arról lehet adatot szolgáltatni, amit meg is fognak fizettetni. Szóval igenis, a kormány egészen biztos, hogy jól jár. De, uraim, ez nem más, mint egy árdrágítás. Egy árdrágítás nem új adónemekkel, hanem egyszerűen a régieknek az aktivizálásával és a rendszerbe való bevonásával, mert így több áfa fog bejönni, több nyugdíjjárulék fog bejönni, és adott esetben vállalkozói adót, sőt társasági adót is kell fizetni ez után.

De pont itt a hiányossága is egyben a javaslatnak, hiszen nem tisztázott, hogy most akkor ezután az adott pincér - nevezzük pincérnek, szerintem sokkal szebb egyébként a felszolgáló kifejezés - vagy felszolgáló ez után a jövedelme után táppénzre mehet-e, kap-e majd táppénzt. Az elképzelések szerint - ami nem derül ki ebből a törvényből - nem fog kapni táppénzt, talán majd nyugdíjszolgáltatást vehet igénybe. Ha ez a szándéka a kormányzatnak, hogy megtámadja ezt a réteget, ám legyen, nem ez az első társadalmi réteg, ami ellen a Gyurcsány-kormány támadást indít. Legyen! De akkor legalább tessenek átgondolni, és azt mondani, hogy ennek rendezzük a társadalombiztosítási, nyugdíjvonzatát, rendezzük teljeskörűen a problémakört, mert nemcsak felszolgáló van ám, aki borravalót kap.

Itt már elhangzott: mi van a fodrásszal? Mi van a kozmetikussal? Mi van a benzinkutassal? Mi van a taxissal? Mi van a masszőrrel? Őket nem érinti ez a törvény, mert ők nem adnak számlát. Akkor őket miért nem illeti meg az a nagyszerű lehetőség, amiről önök beszélnek, hogy majd őutánuk nyugdíjjárulékot fognak fizetni, és majd beszámít a nyugdíj-biztosítási rendszerbe? Abszolút hiányos és teljes mértékben átgondolatlan ez a törvény. Látszik, hogy egy politikai kinyilvánulás, egy politikai megrendelés alapján nagyon sebtében készült ez a törvény, nagyon-nagyon hiányos, és szakmai szempontból is nagyon-nagyon el van rontva. Nem beszélve arról, hogy szerintem a társadalom számára, ezen rétegek számára, tehát számunkra, fogyasztók számára hátrányos, elmondtam, hogy a vendéglátósok számára hátrányos, a felszolgálók számára hátrányos.

Azt szeretném mondani, hogy én úgy látom, hogy amelyik vendéglátós ezt be fogja vezetni - elhangzott, hogy 15 százalék, egyébként az sincs benne a törvényjavaslatban, hiszen majd a gazdasági miniszter fog ebben dönteni, úgyhogy, államtitkár úr, ha tudja, hogy mi lesz ebben a rendeletben, örömmel vennénk, ha elmondaná, hogy mit is fog majd szabályozni a törvény felhatalmazás alapján -, le fog maradni, mint a borravaló. Ezt fogják elérni ezzel a törvénnyel, uraim. (Taps az ellenzéki pártok soraiban. - Közbeszólás a Fidesz soraiból: Úgy van!)

ELNÖK: Kétperces hozzászólásra megadom a szót Balsai István képviselő úrnak, Fidesz.

DR. BALSAI ISTVÁN (Fidesz): Köszönöm, elnök úr. Államtitkár úr, térjünk csak vissza az indokolásra! Ön azt mondta, sőt fel is rótta nekem, hogy nekem tudnom kéne azt, hogy ez a javaslat tartalmaz indokolást. Nincs igaza, államtitkár úr. Van egy régi jogszabály, önöknek jobban kell tudni, 1987-ben született - tudják, az évszám mit jelent -, a jogalkotás rendjéről szól. Ebben nagyon érdekes dolgok vannak. Például az ilyen típusú jogi szabályozást társadalmi vitára kell bocsátani, ezt nem is kérem számon. Hatástanulmányokat kell végezni, ezt sem kérem számon. Egyetlenegy dolgot kértem számon, hogy általános indokolást kell tartalmazni.

Még egyszer mondom a Ház vezetésének is címezve, hogy ne fogadjanak el, ha a pénzügyminiszter ilyen fércmunkákat nyújt be, adják vissza. Államtitkár úr, módja és lehetősége van, látja, hogy több sebből vérzik, látja, hogy Szabó Lajos azt mondja, hogy majd csak módosításokkal tudják elfogadni. Miért adnak be olyat, amit a kormánypárti képviselők is szégyellnek? (Szabó Lajos közbeszól.) Elnézést kérek, képviselő úr, amit ön mondott, abból az derült ki, hogy vannak itt jó szándékok, még meg sem kezdődött az általános vita, már be is adtak hozzá módosítást. Államtitkár úr, lássuk be, önnek nem volt igaza az indokolási kérdésben. (Taps az ellenzéki pártok soraiban.)

ELNÖK: Ugyancsak kétperces hozzászólásra következik Kovács Tibor képviselő úr, MSZP.

KOVÁCS TIBOR (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Ilyen is csak a magyar parlamentben fordulhat elő, hogy egy volt igazságügy-miniszter, egy volt politikai államtitkár tulajdonképpen adócsalásra biztatja az állampolgárokat, ugyanis a jelenlegi gyakorlat szerint, tisztelt miniszter úr, tisztelt államtitkár úr, a borravaló után adót kell fizetni. Lényegesen magasabb adó terheli most, ha valaki törvénytisztelő állampolgár és betartja a törvényeket, mint ez a javaslat. Önök tiszta idiótának tartják azokat a külföldi országokat és ott élő állampolgárokat, akik ezt a felszolgálási díjat már évtizedek óta alkalmazzák. Valószínűleg Balsai képviselő úr is járt már ilyen étteremben, ahol ilyen felszolgálási díjat automatikusan a számlához hozzáírtak, és eszébe se jutott ezt követően még úgymond borravalót fizetni a pincérnek. Nyilván ezen országok gyakorlata tiszta idióta gyakorlat az önök állásfoglalása és véleménye alapján, az alapján, amit az elmúlt percekben elmondtak erről a javaslatról.

Ez a javaslat lényeges könnyítést jelent a jelenlegi gyakorlathoz képest, és arra kérem önöket mint a magyar parlament képviselőit, hogy itt, ebben a Házban legalább ne biztassák az állampolgárokat törvénysértésre és jogsértésre.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

 

(13.20)

ELNÖK: Kétperces hozzászólásra következik Tállai András képviselő úr, Fidesz.

TÁLLAI ANDRÁS (Fidesz): Valószínű, hogy Kovács Tibor nem figyelt, mert láttam, hogy összebújtak röhécselni a felszólaláson, és nem nagyon figyelt a tartalomra. Úgyhogy javaslom, ha reagál a felszólalásra, akkor legalább figyeljen oda, képviselő úr.

Szeretnék elmondani egy példát. Mezőkövesden járok ebédelni egy étterembe, ahol 500 forint egy menü. Innentől kezdve a Kispipa étteremben Dohány tulajdonos úr azt mondja, hogy kérem, a törvény lehetővé teszi, hogy 15 százalékot rátegyek. Az 500 forintra rátesszük a 15 százalékot, az 75 forint pluszban, ez 575. Arra még rájön az áfa, tehát már 600 forint körül járunk naponta egy menü után. Magyarul, ez körülbelül 20 százalékos áremelést jelent helyből egy ilyen étteremben egy menüre. A szomszéd étteremben egyébként ugyanaz a menü 510 forint. Ez a szomszéd étterem azt mondja, hogy ő nem fogja ezt bevezetni, mert közel sem olyan jó az étel, nincs akkora adag.

Úgy gondolom, el fognak gondolkodni az emberek azon, hogy a Gyurcsány-kormány ezzel a versenyképesség-javító intézkedésével milyen helyzetet idéz elő. Rákényszerít arra, hogy az étkezők többsége majd az olcsóbbat fogja igénybe venni. Uraim! Jó úton haladunk mi? Vannak nekünk szokásaink ebben az országban, sokféle szokás. Például adakozóbbak vagyunk, mint a nyugat-európaiak borravaló tekintetében. Muszáj nekünk azt, ami ott nem biztos, hogy jól működik, alkalmazni? Mert ez a törvényjavaslat ezt fogja eredményezni. Nem hiszem, hogy az a gyakorlat jó. Sokkal jobb, emberibb a mi gyakorlatunk.

Ha ön adócsalókat vél felfedezni a pincérekben, Kovács úr, hát kormányon van, tessék rajtuk behajtani ezt az adót, ha ennyire haragszik a pincérekre! (Taps az ellenzéki padsorokban.)

ELNÖK: Ugyancsak kétperces hozzászólásra következik Balsai István képviselő úr, Fidesz. (Dr. Balsai István mikrofon nélkül kezd beszélni.) Képviselő úr, a mikrofont!

DR. BALSAI ISTVÁN (Fidesz): Bocsánat, elnézést, megismétlem. Kovács úr, sajnálom, hogy ön ekkora tévedésben van. Valószínűleg nem ismeri a jogszabályokat pontosan. Mint bizonyára tudja, Tállai úrral tudom, az adóbevallás önkéntes alapon történik, és a pincérnek módjában áll, volt erre utalás, az adóbevallás időpontjában mindazt a hálapénzt, borravalót, juttatást adóköteles jövedelemként bevallani. Senki nem mondta közülünk azt, hogy ne tegyen ilyet. Úgyhogy az lenne a kérésem, hogy vonja vissza ezeket az inszinuáló szavait, vagy pedig figyelmesen kövesse a vitát, és akkor kapcsolódjon be, ha érti is, hogy miről van szó. (Derültség a Fidesz soraiban.)

ELNÖK: Kétperces hozzászólásra következik Molnár Albert képviselő úr, MSZP.

MOLNÁR ALBERT (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Kedves Képviselőtársaim! Megrendülten hallgatom a vitát. Látszik, hogy önök még soha nem üzemeltettek sem éttermet, sem szállodát, sem egyéb olyan vendéglátó egységet, ahol ezekről a kérdésekről valóban saját tapasztalattal rendelkezhettek volna, így néhány gondolatot hadd mondjak.

Tállai úr feltette a kérdést: muszáj nekünk? Tállai úr, nem muszáj. Ha elolvasta volna a törvényt, az van benne, hogy lehetőség van rá. A lehetőség azt jelenti, hogy vagy bevezeti valaki, vagy nem. Ha nem vezeti be, ugyanaz marad, mint eddig. Senkire nézve nem kötelező - ez az első. A második: a tisztességes vállalkozóknak, vendéglősöknek, szállodásoknak lesz egy lehetőségük, hogy gondoskodjanak a dolgozóikról. Talán ön is látott 60 éves felszolgálót, látta, milyen egészségi állapotban vannak a lábai, kezei, ízületei. Ezek az emberek általában a borravalót nem teszik félre befektetésként, amit életükben megkeresnek. Ott állnak a nyugdíj előtt, általában a vendéglátósok minimálbért adnak vagy valami egészen kevés pénzt, és a borravaló jelenti a családnak a megélhetést.

Most arra adunk lehetőséget, hogy valaki élete során folyamatosan tudjon gondoskodni magáról és a családjáról. Azt gondolom, hogy aki ezt választja, az felelősen gondolkodik magáról és a családjáról. Magyarországon 3,7 millió munkavállalóból 1 millió minimálbéren van foglalkoztatva, és ez a 3,7 millió munkavállaló adja azt az alapot, ami 10 millió magyarnak jelenti az egészségügyi és egyéb ellátást. Azt gondolom, hogy ezt a kört feltétlenül bővítenünk kell. Nem lehet az, hogy valaki kifizesse a másik helyett a járulékot. Ha önök ezt nem támogatják, akkor a feketegazdaságot támogatják. Erről lebeszélném önöket.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

ELNÖK: Kétperces hozzászólásra következik Font Sándor képviselő úr, Fidesz.

FONT SÁNDOR (Fidesz): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Amikor először meghallottam, hogy ezzel a témával akar foglalkozni a kormány kormányszinten, azt hittem, hogy ez vicc. Komolyan mondom, olyan, mintha önök nem lennének tisztában azzal, hogy ma Magyarországon hogyan áll a gazdaság, és milyen súlyú kérdések vannak.

Éppen ezért azt gondoltam, hogy ezek mellett a kérdések mellett nem inkább a nagymértékű áfacsalásokkal, az import esetében történő áfacsalásokkal, a jövedéki termékekkel való visszaélésekkel, a több év óta hangoztatott borhamisítás visszaszorításával, a multi áruházláncok gazemberségeivel kellene foglalkozni a nem fizetések kapcsán. Nem inkább az off-shore cégekbe menekített pénzekkel kellene foglalkozni, nem inkább az önmagukat megszüntető cégek által okozott károkkal kellene foglalkozniuk? Például a baumagos károsultakkal itt találkozunk nap mint nap, de mondhatnám a Hajdú-Bét esetét is, amely tragédiákat okozott jó néhány családnál, öngyilkosságot követtek el sajnos azok, akiket földönfutóvá tett egy-egy ilyen felszámolás.

Önök ekkor fogják, és azt gondolják, hogy a magyar államháztartás attól fog megjavulni, ha majd a fametsző emberkét, a fahasogató embert, a bébiszittert meg fogjuk adóztatni, és most törvényi szinten behozzák ide a pincérek borravalójának megadóztatását. Hát nem érzik az óriási különbséget?! Komolyan mondom, úgy érzem, hogy meg kell kérdeznem, azt, aki ezt kitalálta, orvos látta-e már. Mert lehet, hogy ufóról van szó, aki iderepült, és nem ismeri a magyar gazdaság valós helyzetét, és most véletlenül belekerült egy pozícióba, lehet, hogy éppen miniszterelnöki pozícióba, és halvány fogalma nincs arról, hogy a magyar gazdaságot mi bántja.

Tartok tőle, hogy önök súlyosan félreértik a magyar gazdaság problémáját, és éppen a fától nem látják az erdőt. Azt a szerencsétlen fát elkezdik kivágni, kaszabolni, miközben ott van mögötte az erdő a nagy problémával, de azt önök valamiért nem akarják - úgy tűnik, tudatosan - meglátni.

Köszönöm szépen. (Taps az ellenzéki padsorokban.)

ELNÖK: Kétperces hozzászólásra következik Tállai András képviselő úr, Fidesz.

TÁLLAI ANDRÁS (Fidesz): Molnár úr, jól tudjuk, hogy leendő államtitkár úr? (Molnár Albert: Igen.) Esetleg, nem tagadja. Gratulálunk, akkor a kétperces már felfogható államtitkári megnyilvánulásnak. Javaslom önnek, ha államtitkár lesz, akkor kérdezze meg azokat az embereket, akikre szabályozást hoznak be ide a parlamentbe, hogy mit szólnak hozzá. Jelen esetben ismerni kellene a felszolgálók véleményét; nem a nagy vendéglátósok, nem a szállodaláncok tulajdonosainak a véleményét, mert itt elhangzott, hogy majd a nagyok fogják ezt bevezetni. Bizony, a 15 ezres szállodai számlához automatikusan biztos, hogy hozzáteszik a 15 százalékot, plusz még ennek az áfaterhét, mert aki azt meg tudja fizetni, a 15 százalékkal emeltet is meg fogja tudni fizetni. Az más kérdés, hogy ezzel az egész magyar idegenforgalmi ágazat a versenyképességét hogyan fogja tudni tartani.

De visszatérve a felszolgálókhoz, meg kellene kérdezni őket, hogy mit szólnak ehhez. Ha önnek választani kell, amikor hozzájut egy jövedelemhez, és most csak ezt a részét nézzük, azt választaná-e, hogy a felszolgálás után közvetlenül önnek adják a kezébe azt a jövedelmet, persze a vendég döntésétől függ annak nagysága, vagy azt választaná-e, hogy majd bemegy a bevételbe, a pénztárgépbe, és majd valaki azt visszaosztja neki. Arról pedig, úgy gondolom, hogy ne a tulajdonos, és különösen ne a kormány döntsön, hogy neki mi a jó a járulékfizetés szempontjából. Felnőtt ember, ki tudja választani azt, és meg tudja teremteni azt a megoldást, hogy ha azt akarja, hogy ezen jövedelme után neki járjon nyugdíj, vagy járjon táppénz, hogyan fogja rendezni.

Ez a rendszer most is lehetőséget ad erre. Tehát azokkal értek egyet, akik azt vallják, hogy volt egy politikai megnyilvánulás, egy böffentés, és itt most a végrehajtás történik a fércmunkával, ami a törvényjavaslatot illeti, és ezekkel az érvekkel, amelyekkel önök jönnek - és teljesen elfogadhatatlan érvekkel.

ELNÖK: Kétperces hozzászólásra megadom a szót Molnár Albert képviselő úrnak, MSZP.

MOLNÁR ALBERT (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Igazából szinte csak ismételni tudom magam. Tehát nem kötelező, hanem lehetőség, erről így kell beszélni. Az választja, aki a mai magyar gazdaságban, ami, tudjuk, piacgazdaság, megengedheti magának, hogy ebben a versenyben, még esetleg ezzel a növelt árral tegye ki a termékét.

 

(13.30)

Meg vagyok róla győződve, hogy nagyon sok vállalkozás ezt nem fogja megtenni, nemcsak a piaci verseny miatt nem, hanem azért, mert nem akar gondoskodni a dolgozóiról. Sajnos meg kell mondanunk, hogy ilyen vállalkozók is vannak. Mi a tisztességeseknek, azoknak adjuk ezt a lehetőséget, akik szeretnének gondoskodni a dolgozóikról, hisz az nem bizonyosodott be, hogy azok az emberek, akik megkapták a pénzt eddig, és le sem adóztak utána, felélték, elköltötték, majd amikor ez a jövedelem már nem volt vagy betegek lettek, akkor olyan élethelyzetbe kerültek, ami nehezen volt számukra feldolgozható.

Azt gondolom, hogy azzal együtt, hogy ez egy lehetőség és nem kötelező, kérem képviselőtársaimat, hogy támogassák ezt a törvénymódosítást.

Köszönöm.

ELNÖK: Kétperces hozzászólásra következik Balsai István képviselő úr, Fidesz.

DR. BALSAI ISTVÁN (Fidesz): Köszönöm a szót. Államtitkár úr, most már többedszer vetjük föl a jogalkotási kötelezettségeket, legutóbb Tállai képviselő úrral. Őszinte választ várunk: megkérdezték ennek a szakmának a művelőit? Nem az egész társadalmat - ilyet már nem várunk, hogy társadalmi vitára bocsássák -, hanem a pincérszakmát; nem a Szállodaszövetséget meg nem a Four Seasons Szálloda tulajdonosát, hanem ahogy elmondtuk: a tízezerszámra dolgozó, sanyarú körülmények között dolgozó pincéreket, felszolgálókat, pincérlányokat, hogy ők tényleg ezt akarják? Megkérdezték? Tessék erre válaszolni, mert addig nem érdemes tárgyalni egy törvényt, amíg nem tudjuk az érintettek véleményét!

Hány törvényt tárgyalt már az Országgyűlés a legkülönbözőbb foglalkozási rétegekről óriási, hónapokig tartó vita után - orvosok, pedagógusok, egyetemi tanárok, de sorolhatnánk -, éppen a pincéreket becsülik le annyira, hogy nem kérdezik meg a véleményüket? Államtitkár úr, választ várunk!

ELNÖK: Újabb kétperces hozzászólásra megadom a szót Tállai András képviselő úrnak, Fidesz.

TÁLLAI ANDRÁS (Fidesz): Jól érezhető, hogy fogynak az érvek a kormánypárti oldalon - nem csodálom, megmondom őszintén. Azzal érvelni, hogy ez nem kötelező, egyszerűen elképesztő! (Dr. Katona Béla: Ez a piacgazdaság, András! Úgy hívják, piacgazdaság!) Akkor a parlament drága idejét ne raboljuk már azzal, hogy be is hozzuk, mert mondott itt valaki valamit - azon a vörös széken vagy fotelban -, hogy majd így fog történni, és ezért a képviselők idejét meg a parlament munkáját megterheljük!

Tessék már elhinni, hogy ez a törvényjavaslat értelmezhetetlen! Ennek nincs lerendezve a társadalombiztosítási, a nyugdíjrésze, nincs kiterjesztve, az egész problémát nem kezeli, hiszen azok, akik mások is kapnak borravalót - nem csak a vendéglátóiparban -, azt a kérdést ez abszolút nem érinti.

Rengeteg hiányossága van egyébként a törvényjavaslatnak. Látszik, ahogy az egyik ismerősöm mondta, hogy a száz lépés programja úgy készül, hogy este 6-kor szólnak a minisztériumban, hogy másnapra a törvényjavaslatot tessék hozni a Miniszterelnöki Hivatalba. Na, ez a törvényjavaslat valószínűleg így készült. Ez teljesen átgondolatlan!

Arról nem beszélve, hogy önök beszélnek, államtitkár úr, leendő államtitkár úr, önök beszélnek adóreformról! A jövő héten a miniszterelnök újra adózási kérdésekkel fog foglalkozni. Nem illene abba az adótörvénycsomagba ez a javaslat? Ez szakmailag teljesen értékelhetetlen, átgondolatlan törvényjavaslat. Több idő kell ennek. Ha már megtörtént és kinyilvánították a politikai szándékot, hogy ilyen módosítást hoznak az országban, több idő kell, higgyék el! Ki kell, hogy érjen ez a gondolat.

Az államtitkár úrtól azt szeretném megkérdezni az alkalmi foglalkoztatási kedvezmény kapcsán, hogy miért van az, hogy a magánszemély esetén a közteherjegy értékének 75 százalékát lehet majd levonni az adóból, míg ugyanez egy vállalkozás esetében, ha az adóalapját csökkenti, akkor a társasági adó, illetve a vállalkozási adó mértékével csökkentheti, azaz 16 százalékkal. Míg vállalkozónál ugyanez a kedvezmény 16, magánszemélynél pedig 75 százalék az adójából. Ezt a különbségtételt mi indokolja?

Köszönöm.

ELNÖK: Kétperces hozzászólásra következik Font Sándor képviselő úr, Fidesz.

FONT SÁNDOR (Fidesz): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Még egyszer szeretném megkérdezni. Komolyan úgy gondolják, hogy a magyar gazdaság legfőbb problémája és a most legsürgősebben megoldandó kérdése a pincérek borravalójának megadóztatása?

Ezt komolyan meg kell kérdeznem, mert amikor ezt először meghallottam a miniszterelnök úrtól, azt hittem, hogy téves szófordulatot használ csak, de nem, önökön keresztül most végigverik ezt, és önöknek ehhez még bólogatni is kell, és mi több, még meg is kell önöknek szavazni, ha csak valami újkori felismerés nem tör ki önökön, esetleg éppen a mi ellenérveink hatására.

Meg szeretném kérdezni: a magyar gazdaságban egyébként szemlátomást hihetetlen történések ellen önöknek nincs egyetlenegy ötletük sem? Itt egy vegyes salátatörvényt nyújtottak be, 8-10 egyéb törvényt módosítanak - és véletlenül sem akartak például az irányba tenni valamit, hogy vajon a kínai áruk, egy pár cipő miért jön be 10 forintos vámértékalapon? Miért jönnek be ezek a textilek, és miért tette tönkre az egész könnyűipart, a bőrfeldolgozó iparon keresztül és a késztermékeket gyártó iparon keresztül miért tette tönkre a könnyűipart ez az egész rendszer? És önök ezt miért hagyják, tessék mondani?!

Önök nem érzik, hogy óriási rendszerprobléma van teljesen máshol, és önök most rászálltak a pincérek borravalójára meg a bébiszitterséget vállaló egyetemista lányra, hogy majd őt is jelentse be, akihez elmegy? Én nem értem, komolyan mondom, hogy önöknek az a rendszer, ami most van, és szemlátomást a magyar gazdaság rákfenéjét okozza, az önöknek jó?!

Hogy a borhamisítás miatt, amiről beszélünk, nem tudom, hány év óta, nem hajlandóak a cukrot az ellenőrzött kategóriába besorolni! Meg kell kérdeznem, amit a kívülálló megkérdez, miért érdeke a kormánynak, hogy ez a rendszer fennmaradjon. Érdeke a kormánynak, hogy ez a rendszer, amelyről említést tettem, fennmaradjon? A kívülálló válasza úgy néz ki, hogy igen, valamiért érdeke, de önök nem mondanak erre semmit, hogy nem érdeke, és ez ellen szeretnének tenni. Önök kinézték maguknak a pincérek borravalóját. Hihetetlen ez a félreértés és ez az aránytévesztés!

Köszönöm szépen. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiban.)

ELNÖK: Hozzászólásra következik Ékes József képviselő úr.

ÉKES JÓZSEF (független): Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Nagyon köszönöm a szót és a lehetőséget, de az ember most már lassan mosoly nélkül ezt nem bírja ki.

Ma három olyan törvénnyel foglalkozunk, ami valamilyen mértékben az adó- és járulékkérdésekkel foglalkozik. Ilyen az alkalmi munka kérdése, jelen pillanatban a pincérek kérdése. Számos alkalommal, a tavalyi évben is, tavalyelőtt is, idén is több parlamenti vitában elmondtam, hogy a magyar gazdaság akkor válik versenyképessé, sőt mi több, a fizetési morál is akkor fog normális kerékvágásba kerülni, ha Magyarországon adó- és járulékcsökkentést hajtanak végre. Ez sajnos a mai napig nem történt meg, és ahogy a miniszterelnök úrtól is hallottuk év elején, saját maga is mondta, hogy na, most csinálunk egy adó- és járulékcsökkentést, erre külön bizottságot hozott létre, és sajnos a bizottságnak az lett az eredménye, hogy nemhogy adó- és járulékcsökkentés következne be, hanem inkább a -növekedés.

Nézzük a másik oldalon, amit Szabó képviselőtársam is elmondott! Egyrészt a borravalókör nemcsak a pincérekre vonatkozik, hanem vonatkozhat a postástól elkezdve mindenkire az égadta világon, ahol az állampolgár azt mondja, hogy mínusz 35 fokos hidegben jön a postás, odaadom neki a borravalót. Ugyanaz a kategória, hisz borravalóadás történik itt és ott is, amikor a pincérnek odaadjuk a borravalót.

Jártam számos olyan országban, ahol beépítették a 10 százalékot mint egyfajta szolgáltatást. Higgyék el, képviselőtársaim, amikor az ember azt mondta, hogy na, még ennyit hozzáteszek, mert kedvesek voltak, azt is elfogadták.

A magyar gazdaságnak nem ez a rákfenéje. Mint ahogy Font Sándor képviselőtársam is elmondta, számos olyan súlyos kérdés van Magyarországon, amit meg kellene oldani; nem egy ilyen salátatörvénnyel, hogy beleillesztek mindent, és megpróbálom majd a képviselőkkel elfogadtatni, hisz a feketemunka, a feketegazdaság nem ezen a szinten történik, és nem ezen a szinten dől el.

Ha minden vállalkozás számára a megmaradó összeg fejlesztésre, a munkavállaló részére nagyobb lehetőséget tudna biztosítani, egyből a hazai vállalkozások is versenyképesebbé tudnának válni, és ezáltal a fizetési morál és annak a fegyelme is sokkal nagyobb mértéket tudna ölteni. Olyan óriási terhek rakódnak le a mai vállalkozásokra, amelyek miatt sajnos a törvény adta mindenkori kiskapukat megpróbálják kihasználni.

Ahogy Font Sándor képviselőtársam is elmondta, valóban meg kellene azt nézni, hogy hány olyan nagy magyarországi tulajdonú gazdasági társaságnak, vagyis állami tulajdonú társaságnak adott az állam forrást, ami után felszámolás következett, magánkézbe került, és az állami forrást soha senki az égadta világon nem vizsgálta, hogy az egyáltalán milyen hasznot és mikor kinek a részére hozott. Vannak tehát olyan kérdéskörök, amelyek sajnos a feketegazdaság alapjait és ezt a fajta gondolkodást tulajdonképpen maguk után vonták.

Nagyon jó példa: Angliában működik, és ma már Budapesten is számos területen - főleg a nyugdíjasok körében - harapódzik el és nyer egyfajta pozitív fogadtatást is, hogy felajánlom a munkaórát.

 

(13.40)

Ugye, képviselőtársaim, önök is ismerik ezt? Ha egy embernek van szabadideje, azt mondja, hogy én elmegyek, megcsinálom nálad a mosógépet, de te majd gyere el, és mint asztalos, csináld meg nálam, mondjuk, a szekrényt, mert kitörött a lába, akkor ezután majd ezt is adóztatni fogják, képviselőtársaim? Hisz a történés, a miniszterelnök úr részéről a hivatkozás úgy szólt, hogy bébiszitter, favágás. Ha Magyarországon a fiatalok kalákában szeretnék építeni a családi házukat, hisz rá vannak kényszerülve, mert senki nem rendelkezik akkora jövedelemmel, kimegy a hatóság - Katona képviselőtársam rázza a fejét; erre is van már példa (Dr. Katona Béla: Bizony, rázom!), hogy kimegy a hatóság -, és nagyon keményen megbünteti azt a rokont, akinek pontosan ács szakmája van, de odamegy a testvéréhez segíteni, mert szeretné, hogyha olcsóbbá tudná tenni azt az építkezést a saját testvére számára. Mikor és hogyan fogja ezt igazolni?

Szabó képviselőtársam is mosolyog ezen, de sajnos a rendszerből az fog kisejleni, hogy egyfajta félelmet keltünk a vállalkozókban, félelmet keltünk a munkavállalóban, ez nem vezet eredményre, és nem vezet egészséges útra. Azért is lenne célszerű nagyon komolyan, még egyszer mondom és hangsúlyozom, többpárti egyeztetéssel, valóban a hosszú távú stratégiai érdekeknek megfelelően, a versenyképesség, a magyar gazdaság fellendülése és az adómorál, fogalmazzunk így, a fizetési fegyelem érdekében, a körbetartozások megszüntetésére, valóban többpárti egyeztetéssel egy olyan adó- és járulékcsökkentést végrehajtani, amely mindenki számára látványosan lehetőséget biztosít, és egyfajta jövőképet is ad.

A legnagyobb problémát pontosan az ilyen apró megoldások jelentik, amit önök is felvázolnak, és ez a törvény is tartalmaz a borravaló kérdésével kapcsolatban. Ne higgyék azt, hogy pozitív irányú, jó érzést keltő tevékenységet hajtanak végre ezáltal, hanem valóban egyfajta ellenérdekeltséget fognak ebből következően megtenni.

A nagy szállodaláncokba, a nagy éttermekbe, oda, ahol ilyen kis könyvben hozzák ki a számlát, általában a vagyonosabbak mennek, de a kis éttermekben, ott, ahol esetleg azt mondja az állampolgár, a Balatonon egy nyugdíjas házaspár, lemegy, és odaad tíz forint borravalót, higgyék el nekem, hogy ott a pincér még azt a tíz forintot is megköszöni. De ha azt kérdezi, hogy tetszik-e adni nekem borravalót, akkor majd kiviszi a 15 százalékkal emelt szolgáltatói díjat a plusz 25 százalékos áfatartalommal, akkor onnantól fogva mindenkinek keserű lesz a szája íze.

Sajnos, nagyon rossz úton járunk. Megpróbálunk mindig olyan példákat, külföldi példákat behozni, ami Magyarországon inkább a negatív hatást váltja ki, és általában a külföldi példákat is úgy merítjük, akár a svéd rendszert, a különböző napirendi pontok keretein belül ez már több alkalommal felmerült, akár a svéd, akár az angol példát, teljesen mindegy, melyiket hozom fel, mindig a megszorítás területéről hozzuk a példákat. Tessék már a pozitív példákat is megfogadni!

Itt nem akarom a szlovák, a lengyel vagy a román, vagy egyéb más országok lépéseihez hasonlítani Magyarország jelenlegi állapotát, ott, ahol tényleg versenyképességet próbáltak meghirdetni, és ahhoz a megfelelő járulék- és adócsökkentést is oly mértékben végrehajtani, hogy a saját hazai kis- és középvállalkozásaiknak is megadják az esélyt arra, hogy valóban versenyképessé tudjanak válni, megteremteni azáltal, hogy több maradjon náluk, képviselőtársaim.

Az SZDSZ-nek is tulajdonképpen az a szlogenje, hogy az állampolgároknál ott kell hagyni, és ahhoz, hogy ott lehessen hagyni, valóban járulék- és adócsökkentést kell végrehajtani, azáltal több beruházást tudnak végrehajtani a vállalkozások, és azáltal több munkahelyet is tudnak teremteni. Hogyha ilyen típusú és ilyen szintű szigorításokat hajtunk végre, képviselőtársaim, az nemhogy növelné a morált, hanem mindenki a maga részéről keresni fogja majd a további kiskapukat.

Mi van a hálapénz kérdésével? Amúgy is foglalkozik egy törvényünk azzal, hogy mindenkinek mindennemű bevételt adóztathatóvá kell tennie. Ha most egy réteget megcélozunk ezzel a törvényjavaslattal, a pincéreknek a helyzetét, akkor tessék már felsorolni az összes többit is! De ebben a kérdésben nem merünk lépni. Nem merünk lépni, mert sajnos a következményei olyan súlyosak lehetnek... (Dr. Katona Béla: Négy évetek volt rá, hogy lépjetek!) Mióta tetszik lépni? (Dr. Katona Béla: Négy évetek volt! - Derültség a Fidesz soraiban. - Tállai András: Ez az érv? - Dr. Balsai István: Nyomd be a gombot!)

Képviselőtársam! Önök a kampányban (Tállai András: Ez az érv?) azt tetszettek ígérni, hogy több pénzt az embereknek, több pénzt az állampolgároknak (Tállai András: Száz lépés!), több pénzt az önkormányzatoknak, több pénzt a vállalkozóknak. Sajnos ebből az égadta világon nem lett semmi, sőt mi több, most már ott tartunk, hogy adott esetben, ha a fiatalok kalákában építkeznek, egymást segítik ki, akkor még várhatják azt is, hogy egy-egy szakma képviselőit, azon a területen, ha kimegy a hatóság, jól megbüntetik.

Ugye, fel vagyunk háborodva, hogy Németországban a feketemunka kérdésében a magyar munkavállalók helyzetét is megpróbálják megszigorítani? Ez helytelen. Egyébként ismerem az osztrák-német munkavállalási körülményeket: ha valaki tisztességesen dolgozik, egészen biztos, hogy semmiféle bántódása nem lehet. De persze a német kormány is a maga részéről megpróbálja a saját, a hazai, a német kis- és középvállalkozásokat úgy védeni, hogy megpróbálja bizonyos indokokkal és okokkal kiszorítani a külföldi munkavállalókat.

Képviselőtársaim! Talán valóban ezen kellene elgondolkodnunk, és ebben kellene egy egységes szemléletet úgy kialakítani, hogy valóban, ennek a országnak legyen jövőképe. Nehogy azt higgyék, hogy ezzel megoldódik valami, hogy a pincéreket megpróbálják így megfogni! Hiszen van magánnyugdíjpénztár, a magánnyugdíjpénztáron keresztül a pincér is be tudja fizetni adott esetben a saját magára szánt, 62 éves kora fölötti esetleges létbiztonságot, tehát ezáltal ez a rendszer is tulajdonképpen megteremtődött.

A fizetési morál, ez a legnagyobb probléma ebben az országban, és ennek a legnagyobb átka a jelenlegi adó- és járulékterheknek a kérdése. Ezen lehet mosolyogni! (Tállai András: Mást se csinál, csak mosolyog!) Tessék egy-két vállalkozóhoz odamenni, egy-két balatoni szezonális étterembe elmenni, oda, ahol sajnos vegetálnak, képviselőtársaim, egymás után zárják be az üzleteket, és kénytelenek eladni adott esetben kis éttermeket, a kis éttermeknek pedig általában tájjellege van, képviselőtársaim, és nem a műanyag élelmiszert próbálják meg értékesíteni, amit a nagy áruházláncok Magyarországra behoznak. Ezen kellene elgondolkodni inkább! (Taps a Fidesz soraiban.)

ELNÖK: Kétperces hozzászólásra következik Balsai István képviselő úr, Fidesz.

DR. BALSAI ISTVÁN (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Államtitkár Úr! Tényleg többször kérdeztük, és várjuk a választ: miért éppen a pincérek?

Államtitkár Úr! Itt sebtében felírtam néhány dolgot: először is a taxisok, a fuvarosok, némelyik, ha nagyon muszáj, még számlát is ad; a pizzafutárok, a bútorszállítók, a fodrászok, a masszőrök, a manikűrösök, a kabinosok, a zongoraszállítók, a gyorsfutárok, a csomagküldő szolgálatok, a virágküldő szolgálatok, nota bene a sírásók.

Miért éppen a pincérek? Tessék már megadni a választ, mert kíváncsiak lennénk, hogy miért pont a pincérekre tetszenek pikkelni!

ELNÖK: Kétperces hozzászólásra következik Hadházy Sándor képviselő úr, Fidesz.

HADHÁZY SÁNDOR (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Én úgy érzékelem, hogy a kormánypártok úgy próbálnak érvelni, hogy ez valami nagy jótétemény a pincérek, felszolgálók irányába, hogy nekik jó ez a dolog. Hogyha ebből indulunk ki - fogadjuk el ezt, persze -, akkor tényleg, mi van a többiekkel? (Dr. Balsai István: Szegény taxisok!) A taxisokkal akkor nem akarnak jót tenni? A többi az mellőzött szakma? (Dr. Balsai István: A sírásók!) Ezeket valahogy nehezen értem meg.

De én inkább azt mondom, hogy talán mégsem jót akarnak tenni a felszolgálókkal, mert egyrészt nem a felszolgálók döntenek arról, hogy adott üzlet bevezeti-e ezt a rendszert vagy nem, hanem a tulajdonos eldönti, hogy él-e ezzel a lehetőséggel vagy nem. Jó esetben megkérdezi a felszolgálókat is, de azért a döntést mégiscsak ő fogja meghozni. És ha úgy látja, hogy a piac nem engedi meg ezt a lehetőséget, mert nyilvánvaló, hogy árfelhajtó hatású, akkor nem fogja bevezetni.

Egyébként van egy ilyen felmérés - önök talán nem tudják, akkor elmondom -, hogy a vendéglátó szakma több mint 90 százaléka ezt nem igazán tudja értékelni, nem tudja hova tenni ezt a javaslatot, és vélhetően nem is fogja bevezetni ezt. De önök azt mondják, hogy a pincéreknek, a felszolgálóknak ez egy lehetőség, hiszen akkor így az időskorukról tudnak gondoskodni. De, tisztelt képviselőtársaim, van önkéntes nyugdíjpénztár! Hát ha ők gondoskodni akarnak, akkor áfa nélkül meg tudják váltani a jövőjüket is! Áfa nélkül, sokkal olcsóbban. Én éppen azt látom, hogy erre is rárakódik az áfa, és nem jócselekedetet akar tenni a kormány a polgárokkal, hanem többlet adóbevételt akar beseperni. Erről van szó!

Köszönöm szépen.

ELNÖK: Szintén kétperces hozzászólásra következik Tállai András képviselő úr, Fidesz.

TÁLLAI ANDRÁS (Fidesz): Köszönöm szépen. Jól érzékelhető, hogy most már lassan egymás között kell az ellenzéki képviselőknek vitatkozni. (Dr. Katona Béla: Nem ad szót az elnök úr, azért!) Megtesszük azt is szívesen, hogyha van értelme. Az értelme pedig az lenne, hogyha az itt lévő kormánypárti képviselők, vagy akik nincsenek itt, ők is követik televízión keresztül a vitát, ebből azt szűrnék le, hogy nem jó ez a törvényjavaslat.

(13.50)

Nem hiszem, hogy azt a célt, amit a miniszterelnök meghirdetett, hogy többen többet fizessenek, így kell megvalósítani. Nem hiszem, hogy az lehet a cél, hogy a kormány az árképzésbe a vendéglátó terén beavatkozik. Tessék megnézni egyébként, hogy az ártörvénynek melyik szakaszához kerül be az a 4. §? A hatósági ármegállapításhoz kerül be. Egyszerűen elképesztő! Én nem mondom, hogy az lesz, csak oda illik bele. Ez egy hatósági árképzés a vendéglátóiparban. Visszafelé megyünk?

Azt javaslom, hogy tessenek átgondolni! Ezzel megtámadnak egy jelentős társadalmi réteget. Az önök érdeke; ezek az emberek nagyon sok emberrel fognak találkozni. Képzeljék el, mikor kiviszik a számlát, akkor hozzámondják, hogy: na, és az a pont, pont, pont Gyurcsány-kormány, aki bevezette. Szükség van önöknek amúgy is nem olyan jó lelkiállapotukban arra, hogy hergeljék tovább a társadalmat a vendéglátón keresztül? Én úgy gondolom, nincsen. Fontolják meg, fáradjanak be a pénzügyminiszterhez, és mondják meg neki, hogy János, ezt elhibáztátok. Jó, meg kellett csinálni, vegyük le ezt a parlament napirendjéről, mert ezzel az égvilágon semmit nem érünk el, és most az egyszer - egyébként tegnap is arra biztatott a miniszterelnök úr, hogy oda fognak figyelni az ellenzéki képviselők javaslataira, íme egy javaslat -, most az egyszer tessenek hallgatni az ellenzékre. Ne rám, hanem mindenkire, aki elmondja, hogy nem jó a javaslat, önöknek sem jó politikailag, senkinek, akit ez érint, és vegyék le az Országgyűlés napirendjéről, és majd ősszel a nagy adótörvénycsomagban visszatérünk erre.

Köszönöm szépen. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiban.)

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Hozzászólásra következik Katona Béla képviselő úr, MSZP.

DR. KATONA BÉLA (MSZP): Elnök Úr! Tisztelt Ház! Megdöbbenve hallom a vita eddig menetét, őszintén szólva, és persze szívesen beszélgetnék arról is, mert egy általános vitába ezek szerint minden belefér, hogy mi okozta a magyar könnyűipar sanyarú helyzetét, ki a felelős a borhamisítások elterjedéséért (Zaj, közbeszólások a Fidesz soraiból.) és sok mindenről, de kivételesen szeretnék arról a törvényről beszélni, ami beterjesztésre került. Azt kell mondjam, nem is értem, hogy Balsai képviselő úr például miről beszél. (Dr. Balsai István: Figyeljél jobban!) Ez volt az a törvényjavaslat, amit jóval a beterjesztés előtt több fordulóban a szakma valamennyi képviselőjével megbeszéltünk; bizony, a szakmai szervezetekkel, a kamarával, a szakszervezettel, és mindenki örömmel fogadta ezt a javaslatot. Ugyanis lehet valamit félreérteni, lehet valamit félremagyarázni, de annyi sületlenséget mondani egy konkrét leírt törvényről, ami itt elhangzott, egyszerűen döbbenetes.

Tisztelt Ház! Szeretném azt mondani, hogy önöknek ezek szerint fogalmuk sincs, hogy hogyan működik a magyar vendéglátás. Fogalmuk sincs, hogy melyek azok a gondok, amelyek őket nyomják. Önök ezek szerint azt sem tudják, hogy ma is lehet felszolgálási díjat felszámítani a magyar vendéglátó-ipari helyiségekben, csak az az óriási különbség, hogy ha ma fölszámolja a felszolgálási díjat, akkor minden 100 forintból 88 forint 50 fillért be kell fizetni az államkasszába, és 11 forint 50 fillér az, amit szét lehet osztani a dolgozók között. Tehát ami most bevezetésre kerül, nem egy plusz adókivetés, hanem egy jelentős könnyítés, mert ez azt jelenti, hogy minden 100 forintból befizeti a 25 százalék áfát, befizeti a 15 százalék nyugdíjjárulékot, tehát 60 százalék marad tisztán a felszolgálók zsebében. Ha valaki erre azt mondja, hogy adóemelés, akkor vagy nem olvasta el, hogy miről van szó, vagy tudatosan félre akarja vezetni az embereket. (Dr. Eörsi Mátyás közbeszólására:) Én ilyet nem mondanék a parlamentben.

Szeretném mondani, hogy igenis a felszolgálóknál - és ezt a vendéglátós szakszervezet is megerősítette - gondot okoz a jelenlegi rendszer, ahol egy nagyon speciális jövedelmet, a borravalót ugyanúgy adóztatja a mai rendszer, mint bármilyen másik jövedelmet. Tehát ha egy felszolgáló ma kap borravalót, amit zsebbe kap, és azt bevallja, akkor utána be kell fizetni a személyi jövedelemadót, ha azt akarja, hogy ezért valamilyen juttatást kapjon, még be kell fizetnie a teljes társadalombiztosítási járulékot, ami összesen több mint 40 százalék, és a többi marad a zsebében. Szeretném azt mondani, hogy tudjuk, és eszében sincs sem a szakma képviselőinek, sem nekünk, hogy minden üzlet be fogja vezetni a felszolgálási díjat. Nyilvánvalóan ez azoknál az üzleteknél célszerű csak, ahol nagyon sok a közületi vendég, aki nem ad borravalót, mert a számlában tudja csak elszámolni. Ez a néhány üzlet be fogja vezetni.

A magyar vendéglátó-ipari üzletek többségének, teljesen igaza van, eszébe sem fog jutni bevezetni a felszolgálási díjat. Úgyhogy megnyugtatnám Tállai államtitkár urat, hogy ha a Kispipa étteremben a tulajdonos be fogja vezetni a felszolgálási díjat, szerintem fogalma sincs a szakmáról, mert ott ezt természetesen nem is lehet bevezetni.

(Dr. Kis Zoltánt a jegyzői székben Nagy Nóra
váltja fel.)

Ezért azt mondjuk, hogy nemcsak ezzel a felszolgálási díjjal kell egy kedvezőbb helyzetet teremteni arra, hogy több pénzt kapjanak meg a vendég által adott borravalóból a pincérek, és ezt még el is tudják hivatalosan is számolni, hanem a vendégek által adott borravalónál is egy kedvezményt fogunk bevezetni. Ezt jelenti a módosító javaslat, amit be fogunk adni. Tehát nyilvánvaló, hogy Magyarországon pontosan a szokásokból, a vendéglátó-ipari egységek nagyságrendjéből adódóan döntő többségében és hosszú távon is az a borravaló fog megmaradni, amit a vendég, aki meg van elégedve a kiszolgálással, közvetlenül a fizetőpincérnek vagy a pincérnek odaad. De miután eddig ebből is be kellett fizetni körülbelül 60 százalékot, ha ezt hivatalossá akarta tenni, és csak a többit tudta zsebre tenni, és persze a fiatal pincéreknél ez nem okozott gondot, de az 50-55 éves pincéreknél már gondot okoz, hogy mi lesz majd nyugdíjjal, ezért ott is ugyanezt a kedvezményt bevezetjük, a közvetlenül a vendég által a felszolgálónak kifizetett borravalónál is csak 15 százalék nyugdíjjárulékot kell befizetni, ami beszámít a majdani nyugdíjába. Ez az, amiért egyébként a vendéglátós szakmai szervezetek és a szakszervezet is teljes mértékben támogatja ezt a rendszert.

Azt gondolom, hogy ezért teljesen fölösleges a vitát egy egészen irreális síkra vinni, amikor kedvezményről van szó. Amikor 88 forint helyett mindösszesen 40 forintot kell adóként és járulékként befizetni, akkor nem lehet azt mondani, hogy adóemelésről van szó; amikor a pincérnek az eddigi 40 forint helyett most úgy, hogy nyugdíjat is kap érte, mindössze 15 forintot kell befizetni ahhoz, hogy majdan nyugdíjat kapjon, és ez is önkéntes, és az a pincér csinálja, akinek egyébként erre szüksége van, és úgy gondolja, hogy ez neki kedvezőbb, mint egy önkéntes nyugdíjbiztosítás. Valóban, eddig is megtehette, most eggyel több választási lehetősége van a pincérnek. Ki sajnálja ezt a választási lehetőséget tőlük? Nem tudom. Ő fogja eldönteni, hogy melyik megoldást választja. Fogalmam sincs, hogy ki gondolja úgy, hogy ez a pincérek számára bármilyen hátránnyal járna.

Szeretném azt mondani, hogy azért vonatkozik ez ma még csak a vendéglátóiparban dolgozókra, mert a vendéglátó-ipari szakmai szervezetek és szakszervezet volt az, aki megkereste a kormányt, és azt kérte, hogy van egy olyan helyzet, amit szeretnének orvosolni, és tettek olyan javaslatokat, amit a kormány elfogadott. Nagyon örülnék a mi kormányunk esetében is, meg minden jövőbeni kormány esetében, ha a szakmai szervezetekkel, a szakszervezetekkel való ilyen gondos előkészítés előzne meg minden egyes benyújtott törvényjavaslatot, mert önkritikusan is kell mondjam, hogy nálunk sem mindegyik így van előkészítve, és azt kell mondanom egy kicsit kritikusan, bár nem szívesen mondom, hogy más kormányok esetében sem történtek meg mindezek ilyen alapossággal.

A másik dolog, ami itt fölmerült ma, őszintén szólva még elborzasztóbb. Többet fölvetették, hogy az alkalmi munkánál miért vezetünk be egy kedvezményes lehetőséget az alkalmi munkavállalók számára. Szeretném elmondani, hogy ebben az országban több mint 100 ezer ember végez kizárólag alkalmi munkát rendkívül kiszolgáltatott helyzetben. Nem arról van szó, hogy ő azért nem akarja befizetni a tb-járulékát, és azért nem akar hivatalosan dolgozni, mert éppen csak segít a barátainak, hanem azért, mert az, aki alkalmazza, nem hajlandó utána egy fillért sem fizetni, és nem hajlandó bejelenteni őt. Ezért nem jár neki nyugdíj, nem jár neki egészségügyi szolgáltatás, semmi.

Ha ezeket az embereket akarjuk továbbra is kiszolgáltatott helyzetben tartani, akkor persze jó ez a jelenlegi rendszer. Ha azt mondjuk, hogy adunk egy kedvezményes lehetőséget, hogy az alkalmi munkásokat alkalmazók levonhatják a személyi jövedelemadójukból, most a jelenlegi javaslatban az van, hogy a 75 százalékát, amit kifizetnek a járulékfizetésnél az alkalmi munkavállalónak, akkor ez számukra kedvezmény.

 

(14.00)

Ha ott akarjuk tartani őket, hogy továbbra is kiszolgáltatott helyzetben legyenek, ha azt hisszük, hogy ők azért nem akarják engedni a munkáltatójuknak, hogy bejelentsék, mert nem akarnak tb-járulék után egészségügyi szolgáltatást kapni, hogy azért nem hagyják, hogy bejelentsék őket, mert nem akarnak nyugdíjat kapni, akkor nagyon-nagyon… - hogy is mondjam finoman, nehogy az elnök úr helyreutasítson - nem az igazat mondjuk.

Ha önök azt akarják, hogy ez a több mint 100 ezer ember továbbra is teljes mértékben kiszolgáltatott helyzetben legyen, ne kapjon egészségbiztosítást, ne kapjon nyugdíjat a munkája után, akkor ellenezzék ezt a törvényjavaslatot. Ha önök úgy gondolják, hogy ahol ezt a munkáltató és a munkavállaló közösen vállalja, ott legyen ennek a 100 ezer embernek is lehetősége arra, hogy megkapja mindazt a szolgáltatást, amit a szerencsésebb sorstársainak a munkahelyén befizetnek, akkor kérem, támogassák ezt a törvényt! (Taps az MSZP padsoraiból.)

ELNÖK: Kétperces hozzászólásra következik Kovács Tibor képviselő úr, MSZP.

KOVÁCS TIBOR (MSZP): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Font Képviselő Úr! Tisztességtelen dolognak tartom azt, hogy ön, kihasználva azt a helyzetet, hogy az állampolgárok nem tudják, mert nem kísérik figyelemmel azt, hogy a parlament milyen törvényeket tárgyal és milyen jogszabályokkal foglalkozik, megpróbálja mérhetetlen demagógiával úgy bemutatni a helyzetet, mintha a parlament csak ezzel az egy kérdéssel foglalkozna, és nem foglalkozna azokkal a problémákkal, amiket ön emlegetett és a papírjából felsorolt.

Tisztelt Képviselő Úr! 15 törvény van most, a mai napon a parlament napirendjén, amelyik ezekkel témákkal foglalkozik. Tételesen fel tudnám sorolni, a tíz perc nem lenne elég, hogy felsoroljam ezen jogszabálytervezetek címeit (Soltész Miklós egy dokumentumot felmutatva: Ezt is beleszámítottad?) és a tartalmát, amelyek ezekkel a kérdésekkel és problémákkal foglalkoznak.

Tállai képviselő úr folyamatosan számon kéri az adócsökkentést ettől a kormánytól - annak a kormánynak a pénzügyminisztériumi politikai államtitkára, amelyik kormány ideje alatt az általános adóterhelés 100 forint jövedelemből 21 forintról 26 forintra emelkedett ez alatt az idő alatt, és ezt most ismét 21 forintra csökkentette ez a kormánykoalíció. Ez a politikai államtitkár kéri folyamatosan számon ettől a kormánytól az adócsökkentést, amikor mi évről évre folyamatosan csökkentettük az adókat. Egyszerűen hihetetlen ilyen állításokat elmondani itt, a parlamentben, és ezt számon kérni ezen a kormányon, amelyik évről évre tevőlegesen teszi ezt, és most is, ebben az évben is folytatni fogjuk ezt az adócsökkentési folyamatot!

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP padsoraiból. - Tállai András: Óh!)

ELNÖK: Szintén kétperces hozzászólásra következik Ékes József képviselő úr.

ÉKES JÓZSEF (független): Köszönöm, elnök úr, a szót. Nagyon sajnálom, hogy Katona képviselőtársam kiment. Egészen biztos, hogy előtte is ismert az IPOSZ, KISOSZ - ezek neve nem hangzott el, hiszen ők is valamilyen szinten érdekvédelmi szervezetként tartják nyilván magukat. Valószínűsíthető, hogy velük nem lett egyeztetve ez a kérdés, holott azt hiszem, ők ismerik legjobban ezt a szakmát.

Tisztelt Képviselőtársaim! Számtalanszor elmondtuk, elmondtam magam is ezelőtt két héttel, ha jól emlékszem rá, hogy kialakult egy akut probléma. Megpróbálunk erre az akut problémára tulajdonképpen egyfajta adómorál-szigorítással lépni és bevezetni ezt. Ennek nagyon sok szereplője van, hiszen sokszínű maga az a paletta ott, ahol borravalót, ahol hálapénzt fogadnak el. Akkor járunk el helyesen, ha minden egyes kategóriára valamilyen törvényt alkotunk; nem egyet kiragadunk, és azt próbáljuk meg szankcionálni valami úton-módon, vagy azt a szabályt erősíteni, amelyiknél ezt tulajdonképpen láthatóbbá lehet tenni.

Egyébként, Göndör képviselőtársam, ott, ahol ezt a szervizdíjat bevezették - az államtitkár úr nagyon szépen fogalmazott, nem akarok ettől eltérni -, úgy vezették be, hogy a kuncsaft megkérdezése nélkül odarakják a számlát, és rajta van a 10 százalék. Képviselőtársam, ez tulajdonképpen az államilag támogatott árnövekedés, mert ott is ugyanezt megcsinálták. Az elején valószínűsíthetően ugyanezzel a problémával kezdték el, hogy majd az állampolgár, a fogyasztó el fogja dönteni, hogy akar-e élni ezzel vagy sem. Majd később azt csinálták, hogy mindenhol egységesen bevezették. Ennek tehát árnövelő hatása van.

És ebből a szempontból, államtitkár úr, valóban vissza kellene vonni ezt, át kellene gondolni magát az egész magyarországi helyzetet, a magyarországi adó- és járulékkérdést, és ezáltal úgy megfogalmazni, hogy valóban egy egységes rendszer tudjon kialakulni.

Katona képviselőtársamnak csak annyit szeretnék elmondani, hogy ha egész végig nem tud részt venni a vitában, akkor ne próbáljon olyan dolgot mondani, amit esetleg nem az ellenzéki oldalon lévő képviselő, hanem (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret lejártát.) a saját oldalán lévő képviselő fejtett ki a maga részéről.

ELNÖK: Kétperces hozzászólásra következik Katona Tamás államtitkár úr.

DR. KATONA TAMÁS pénzügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Láthatóan az idő megszépíti a dolgokat. Balsai képviselő úr már nem emlékszik arra, hogy igazságügy-miniszterként hogy viszonyult a ’87. évi XI. törvényhez - ez a jogalkotási törvény. Akkor, amennyire én vissza tudok emlékezni, más véleménye volt arról (Dr. Balsai István: Volt indoklása…), hogy társadalmi vitát hogyan és miként kell lebonyolítani. De ahogy Katona Béla képviselő úr elmondta, ennek a törvénynek a benyújtása előtt többször, több fórumon egyeztettünk, és az érintettek ezt támogatták.

Ami azt illeti, hogy ez most adóemelés-e vagy nem: Tállai képviselő úr úgy tesz, mintha sose dolgozott volna Pénzügyminisztériumban - szó nincs itt adóemelésről. Most azon túlmenően, hogy itt a Kispipás példáját eltévesztette, mert vagy a nettó árhoz tesszük hozzá a maximum 15 százalék szervizdíjat, és arra az áfát, vagy a bruttó árhoz a 15-öt, de arra még áfát is rátenni, az már túlzás, úgyhogy az 500 forintból sehogy se jön ki a 600.

De nem ez a lényeg - számolni tudni kell -, az a lényeg, hogy itt kizárólag arról van szó, hogy önkéntesen lehet szervizdíjat megállapítani, és nyilván olyan helyen teszik ezt, ahol ez eddig is szokás volt, hogy megkérték a vendégek a főpincért, hogy írjon hozzá 10 százalékot a számlához. De ezt most ezentúl kizárólag a dolgozók kaphatják meg, ez az óriási különbség.

A másik, hogy a borravaló tekintetében mindenki eldöntheti, hogy bevallja, és akkor a 15 százalékos nyugdíjjárulék-fizetés mellett kap szolgáltatást vagy nem. És nem is értem, Balsai képviselő úr most felsorolt még jó néhány szakmát - ezt Kazal László annak idején jobban tette, érdekesebb volt, amikor ő sorolta ezeket. Akkor nem értem a kérdést, hogy akkor most az a baj, hogy csak rájuk terjesztjük ki, vagy mindenkire kéne, hiszen az idegenforgalom versenyképességéről van szó - attól tartok, önök ezt nem értik. Köszönöm szépen, elnök úr. (Taps az MSZP padsoraiból.)

ELNÖK: Kétperces hozzászólásra következik Hadházy Sándor képviselő úr, Fidesz.

HADHÁZY SÁNDOR (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Katona államtitkár úr most a hozzászólása végén olyasmit mondott, hogy az idegenforgalom versenyképességéről van szó. Most nem tudom, hogyan kell értelmezni ezt a mondatát: talán úgy, hogy ettől lesz versenyképesebb az idegenforgalom? Mert ettől nem lesz versenyképesebb.

Tisztelt Országgyűlés! Katona Béla képviselőtársam azt mondta, hogy számos egyeztetés volt a szakmai szervezetekkel, szakszervezetekkel, és mindenki nagy lelkesedéssel támogatta ezt a javaslatot. Tisztelt Országgyűlés! Megtudjuk, meglátjuk majd, hogy mennyien támogatják ezt a javaslatot, azaz mennyien fogják bevezetni. Ha mondjuk, 10 százalék vezeti be, akkor úgy gondolom, nehezen mondható el, hogy mindenki lelkesen támogatja. Márpedig a jelenlegi felmérések azt mutatják, hogy kevesebb, mint 10 százalék vállalkozás fogja bevezetni a szervizdíjat - kevesebb, mint 10 százalék. Tehát ez lesz az igazi mérce, hogy mekkora lelkesedést fog ez a törvény kiváltani.

A másik szintén Katona Béla szájából hangzott el, hogy Magyarországon több mint 100 ezer ember él alkalmi munkából, és rajtuk segít ez a jogszabály; és a vállalkozók nem adják meg nekik azokat a béreket és juttatásokat, amelyek egyébként megilletnék őket. Ezzel pedig az a probléma, hogy a vállalkozó és a munkavállaló egy közös alkut köt, amelyben mind a kettő elfogadja, hogy nincs bejelentve a dolgozó, ezért megkapja a teljes összeget. Ha be van jelentve, akkor értelemszerűen abból a bruttó összegből kell visszafelé haladni, és a dolgozó fog majd kevesebb pénzt kapni, hiszen több költség az adott vállalkozásnál nem számolható el.

És itt a kis- és közepes vállalkozások helyzetével kellene foglalkozni, megerősíteni őket, és nem ilyen jogszabályokat hozni. Köszönöm szépen.

ELNÖK: Kétperces hozzászólásra következik Tállai András képviselő úr, Fidesz.

TÁLLAI ANDRÁS (Fidesz): Én úgy gondolom, a szocialista képviselők azt hiszik, hogy minél indulatosabbak, annál jobban igazuk van, pedig nincsen.

Kár, hogy elment Katona Béla képviselő úr. Azt szerettem volna tőle kérni, magyarázza már el, hogyan jön ki, hogy 100 forintból 88-at kell befizetni.

(14.10)

Mert ez az égvilágon sehogy nem jön ki, még ha mindenki mindent megfizet, akkor sem. Tehát már eleve nem jó az érvelése, mert nem nézte meg az adótörvényeket és a terheket, amikor a 88 forintról beszél, úgyhogy ez már biztos nem igaz.

De egyébként abban igaza van, hogy általában valóban magasak az adó- és járulékterhek Magyarországon. Ezért nem vagyunk például versenyképesek a többi most csatlakozott európai uniós országgal; még azzal a néggyel sem, amelyekről tegnap a miniszterelnök beszélt. Azt hiszem, hogy itt van a probléma lényege.

Ha ezt a kérdést úgy kezelné a kormány, ahogy ígéri, hogy egy általános adócsökkentés és járulékcsökkentés szükséges az országban, akkor úgy gondolom, még az ellenzék is elgondolkodna azon, hogy ez támogatandó. De az, hogy most kiemelünk egy részproblémát, és ráadásul azt szakmailag teljesen bagatell módon próbálja a kormány ebben a törvényjavaslatban megvalósítani, egyszerűen elképzelhetetlen. Tehát ha ez igaz, hogy 100-ból 88-at kell befizetni, csökkentsünk általánosan adót és járulékot; mert ez nemcsak a pincéreket sújtja ám, hanem a magyar gazdaság minden szereplőjét, minden családot sújt. Akkor ezt a törvényjavaslatot kell idehozni, nem pedig az elhibázott, a társadalom egy kicsiny rétegét érintő, ráadásul nem is pozitívan érintő dolgot.

Semmi más nem történik itt, mint az, hogy rá próbálják terhelni a többletköltségeket a fogyasztókra. De akkor ezt ki kell mondani. Azt kell mondani: ahhoz, hogy a felszolgálóknak megteremtsük a valóságos jövedelméhez a járulékfizetést és ahhoz a szolgáltatást, azt nektek, a vendéglátóhelyeken étkezőknek, a vendéglátóiparban szolgáltatást igénybe vevőknek kell megfizetni. Akkor ezt kell kimondani, és ez egy tisztességes dolog, és be van vallva akkor, hogy áremelés lesz. Ezt kell csinálni, nem mellébeszélni, hogy ez még ráadásul adócsökkentés is.

ELNÖK: Szintén kétperces hozzászólásra következik Balsai István képviselő úr, Fidesz.

DR. BALSAI ISTVÁN (Fidesz): Képviselőtársaim! Katona Béla kimondta az igazat, csak most gyorsan elhúzta a csíkot. Ő megmondta, hogy nem ám a Kispipa étteremről meg a szegény visszeres pincérekről van szó. Nem, nem! Szó szerint idézem: a közületi forgalmat lebonyolító, a söjtöri lakomákat lebonyolító vendéglátókról. Ez körülbelül 5 százaléka a magyar vendéglátóiparnak. Ők majd szépen megnövelik az önök forintjaiból az amúgy is nagy számlákat 15 százalékkal, erre jön még az áfa, és ők majd jól járnak.

Ezek a szakmai szövetségek biztos, hogy helyeselik azt, hogy a céges vacsorák, a banki vacsorák, a partik, a karácsonyi partik és a kormányebédek és -vacsorák számlái egy kicsit magasabbak legyenek. Tehát egyfelől megnyugtatott minket, hogy nem akarják megvédeni a sok ezer, “kispipábanö dolgozó visszeres lábú pincért. Nem, nem, nem! Az önök forintjait akarják még bőkezűbben elkölteni. Köszönjük szépen Katona Bélának. (Taps az ellenzéki oldalon.)

ELNÖK: Szintén kétperces hozzászólásra következik Font Sándor képviselő úr, Fidesz.

FONT SÁNDOR (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Kovács Tibor! Lehet ugyan engem demagógiával vádolni - ön ezt tette -, de azért térjünk csak vissza a realitásokhoz. Ön erre is azt fogja mondani, hogy demagógia. Szóval, Kovács Tibor mint az adócsökkentés bajnoka állítja, hogy ez a kormány mást sem tesz, csak csökkenti a járulékokat és az adókat. Ez a kormány eddig, hogy ezt is tisztázzuk - lehet, hogy ez demagógia, de mégiscsak tisztázzuk -, 36-szor emelt adót, és hat új adófajtát, új adónemeket vezetett be Magyarországon az eddigi három és fél éve alatt. Ezek közül csak néhányat idéznék föl: a regisztrációs adó, az innovációs adó, a környezetterhelési díj, az energiaadó, hogy csak tudjuk néhányról.

Aztán a másik nagy kérdés: azt mondja, hogy minden mással is foglalkoznak, és egy kötegnyi adótörvényt mutatott föl beterjesztve; talán 15-öt is említett. Akkor most meg kell kérdeznem, legyen szíves rámutatni arra, hogy a 15 közül melyik foglalkozik a kínai áruk filléres áron való levámolásával (Kovács Tibor: A tisztességtelen piaci magatartás tilalmáról szóló jogszabály.), melyik foglalkozik az áfacsalások megszüntetésével, melyik foglalkozik a jövedéki termékekkel való visszaélés és a borhamisítás megszüntetésével. Ön, Kovács Tibor úr, aki a Jövedéki Tanács elnöke kormányzati megbízottként, kezdeményezett-e már efféle törvénytervezeteket? Nem ez lett volna éppen az ön feladata? És ön veti számunkra ide vissza, hogy mi demagógiával foglalkozunk?

Mutasson rá, legyen szíves, hogy melyik törvény tervezete foglalkozik a multi áruházláncok 90 napos fizetésével, miközben 30 napon belül kellene nekik fizetni!? Melyik törvény tervezete foglalkozik a külföldre menekített off-shore cégekbe menekített vagyonokkal? Melyik törvény tervezete foglalkozik az önmagukat felszámolni hivatott cégekkel, ez ellen küzdeni, hogy ne kelljen itt a baumagos károsultakat mindennap megnéznünk, és ne kelljen hallani azt, hogy a Hajdú-Bét önkényes önfelszámolása következtében öngyilkosságot követtek el a mezőgazdasági beszállítók? Ha ebben a 15-ben egyre is ezekből rá tud mutatni, akkor én azt megköszönném, de tartok tőle, hogy ön egyre sem fog tudni rámutatni.

Köszönöm szépen. (Taps az ellenzéki oldalon.)

ELNÖK: Kétperces hozzászólásra következik Göndör István képviselő úr, MSZP.

GÖNDÖR ISTVÁN (MSZP): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Akkor úgy látszik, hogy több kétpercesben kell majd reagálnom. Menjünk visszafelé: Font képviselő úr, ön abszolút nem is követi a parlament munkáját, mert az, amit most elmondott… Ha csak arra emlékezne, hogy tegnap mire tetszett feltehetően nemet mondani, de a következő hozzászólásomra ki fogom keresni, hogy hogy szavazott tegnap arról, hogy a cégek felszámolása esetén, a cég ellopása esetén milyen szankciókat lehet alkalmazni. Tehát van törvény, el is fogadtuk tegnap.

Továbbmegyek: igen - Tállai és Font képviselő úrnak is, Hadházy úrnak is mondom -, az igazságosság számomra azt jelenti, hogy mások is megfizetik a járulékot. Nem az a kisebbség, amiről Katona Béla is beszélt, hogy mindössze 3,7 millió ember fizeti ki a többiek helyett is. Akik helyett kifizetjük, tisztelt képviselő urak, azok zsebre tesznek extraprofitot - ha tetszik, ha nem, legalább mondjuk ki itt a Ház falai között -, és amikor Balsai úr ilyen keményen érvel, akkor tényleg ez van. Igazságügy-miniszterként nem arra tetszik biztatni, hogy nem kell számlát adni? E mögött a rendszer mögött ez van: a pincér abban lesz érdekelt, hogy számlát adjon, hogy fehéredjen a feketegazdaság. Számlát adjon, mert a számlában bent van a szerviz díja, amit ő fog megkapni. Ha a tulajdonos ezt elviszi előle, az más, az büntető törvénykönyv, Tállai képviselő úr, azt nem kellene ebben a rendszerben keresni.

De még tovább megyek: amikor ön az új adókról beszél, én tudom, hogy ön is tudja mint volt pénzügyi államtitkár, hogy amikor az ökoadókat bevezetjük, az is az igazság irányába megy, hogy ne nekünk kelljen azt megfizetni, hogy más terheli és szennyezi a környezetet; tehát ezek igenis apró lépések mind abba az irányba, hogy a rendszer igazságosabb legyen.

Később folytatom. Köszönöm szépen, elnök úr. (Taps a kormánypárti oldalon.)

ELNÖK: Kétperces hozzászólásra megadom a szót Keller László képviselő úrnak, MSZP.

KELLER LÁSZLÓ (MSZP): Köszönöm szépen. Elnök Úr! Tisztelt Ház! Hallgatva a vitát, döbbenetes az a tájékozatlanság vagy tudatos félreértés, félreértelmezés az ellenzéki képviselők részéről, amit én nem tudok másképp felfogni, csak úgy, hogy abban érdekeltek - és ezt ki kell mondani -, hogy a jelenlegi helyzet, ami nagyon kedvezőtlen a munkavállalók számára, konzerválódjon, maradjon meg ez a helyzet.

Hadházy képviselő úr ahelyett, hogy arra szólította volna föl az Országgyűlést, hogy mindent tegyünk meg annak érdekében, hogy az a helyzet, amit ő egyébként teljesen természetesnek vett, felszámolásra kerüljön, vagyis természetesnek veszi azt, hogy vannak olyan vállalkozók, akik bejelentik a munkavállalókat, megfizetik a járulékot, megfizetik az adót, elszámolnak a vállalkozóval, és vannak olyanok a piacon, akik ezt nem teszik - hogy ez önnek teljesen természetes, képviselő úr, számomra egyszerűen döbbenetes!

Az is döbbenetes, hogy mennyire nem akarja - mondom, tudatosan nem akarja - megérteni, hogy miről szól ez a törvény. A vállalkozók esetében az ideiglenes foglalkoztatási lehetőség eddig is biztosított volt. Most a magánszemélyekről beszélünk, azokról a magánszemélyekről, akik dolgoztatnak magánszemélyeket, és azok számára is egy érdekeltséget teremtünk arra, hogy itt is egy legalizált munkavállalási forma alakuljon ki biztosítással, adófizetéssel, mindennel együtt.

Hadházy képviselő úr példálózott azzal, hogy nézzük meg, hogy tulajdonképpen hány eset is fordul majd elő. Szeretném szóba hozni az eva esetét; ugyanilyen borúlátóak voltak. Tállai képviselő úr folytonosan ezzel érvelt. Nézzük meg, hogy mit eredményezett az eva. A költségvetés helyzete bizonyítja… (Font Sándor: 400 ezret mondtatok, annak a negyede van csak!) Jó, okulásul nézzék meg, hogy mi történt az evával. (Font Sándor: És mi fog történni, azt is nézzük meg!)

ELNÖK: Kétperces hozzászólásra megadom a szót Élő Norbert képviselő úrnak, MSZP. (Zaj. - Az elnök csenget.)

ÉLŐ NORBERT (MSZP): Köszönöm szépen a szót. Elnök Úr! Tisztelt Ház! (Folyamatos zaj.) Nagy a hevület, tényleg nagy a hevület.

Font Sándor képviselőnek szeretném azt mondani, hogy sajnos a Baumag-ügyben is nagyon tájékozatlan. Ugyanis Lenkovics Barnabás ombudsman megállapította, hogy a Baumag-ügyért felelős Szász Károly, a Fidesz által kinevezett PSZÁF-elnök.

 

(14.20)

Ugyanis annyiszor küldte vissza, hogy nem hozzá tartozik az ügy, amíg eszkalálódott, és nem lehetett megoldani.

Tehát Font Sándor először egy kicsit tájékozódjon, olvassa el ezt az ombudsmani jelentést - tudom persze, hogy vastag a könyv, és nincs ideje ilyen sokat olvasni, mert a borokkal többet foglalkozik, ami nem baj, csak legalább olyat ne mondjon, ami nem igaz -, az ombudsman ebben tételesen bebizonyította, hogy ezért a PSZÁF a felelős, amelynek a vezetője akkor Szász Károly, a Fidesz által kinevezett elnök volt. Ezért lehetett Baumag-ügy, és ezért lehettek szövetkezeti ügyek. Ez a tény. Legalább a tényeket ne hamisítsuk meg!

Köszönöm szépen. (Dr. Fónagy János: Meg a biciklipumpát!)

ELNÖK: Ugyancsak kétperces hozzászólásra következik Balsai István képviselő úr, Fidesz.

DR. BALSAI ISTVÁN (Fidesz): Köszönöm szépen, elnök úr. Göndör képviselő úr nem az első, aki többek között azzal gyanúsítgat, hogy adóeltitkolásra biztatok. Nem ezt mondtam, kedves képviselő úr, csak akkoriban nem volt itt, vagy a számítógép, a laptop vonta el a figyelmét, hanem azt, hogy ne adjon magasabb összegről számlát, mert az se a vendégnek, se a pincérnek nem jó. Ne legyen 15 százalékos áremelkedés a számlákban, és ne legyen ennek még további áfatartalma. Ne növeljék az árakat hatósági árképzéssel!

Emlékeztetem, hogy ön még nem volt képviselő, amikor abban a kormányban, amelyre célzott, egy pénzügyminiszter bevezette a piacon a számlaadási kötelezettséget. Emlékeznek a kofakamara elnökére, könyékig aranyban? Jelképesen meglincselték azt a pénzügyminisztert. Ugye tudják, kiről van szó, nem akarok neveket mondani. Ön komolyan szokott számlát kapni a piacon a kofáktól? Vagy számon kéri, ha nem kap?

Ne áltassuk egymást, képviselő úr! Mi azt nem akarjuk, hogy magasabb legyen a számla, a söjtöri vacsora és lakoma számlája se legyen magasabb.

ELNÖK: Újabb kétperces hozzászólásra következik Göndör István képviselő úr, MSZP.

GÖNDÖR ISTVÁN (MSZP): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Balsai Úr! Tállai képviselő úr használta azt a kifejezést - és én is használom, csak mind a ketten más értelemben -, hogy amiről ön beszél, azt mi fizetjük meg. Teljesen igaz az, amiről Tállai András beszél, hogy minden családot sújt az az állapot, ami most van; az az állapot, hogy a társadalom egy széles rétege a jövedelmei után semmilyen közterhet nem fizet be. Ez minden családot sújt, minden bérből és fizetésből élő családot, mert nekik kell megfizetniük mások profitját, mások helyett az ellátást.

A gyakorlatból tudom, hogy ezt egy csapásra nem lehet megoldani. De szeretném a figyelmükbe ajánlani - s ezért mondtam, ha a többi jogszabályt is figyelemmel kísérik - az alkalmi munkavállalás kérdését. Azt már elrendeztük és elfogadtuk, hogy abban a pillanatban, ha ezeket a járulékokat befizetik, akkor azok a kiszolgáltatott emberek, akikről Katona Béla beszélt, jogosulttá válnak például munkanélküli-ellátásra is. Tehát jogot tudnak szerezni a munkanélküli-ellátásra.

Attól, amit Hadházy úr mondott, nekem egyszerűen borsózik a hátam. Azt mondta, hogy kialkudnak. Kialkudják a számlanélküliséget? Ha valaki családi házat épít, az 30 millióba kerül, ha kifizeti a forgalmi adót, illetve 23-24 millióba, ha nem fizet semmilyen adót, hanem helyette kifizetjük mi, képviselő úr, ha az ön számára ez a versenyképesség, akkor hihetetlenül téves képzetei vannak a piacgazdaságról. Számomra az az érdekes, hogy adjanak számlát, fizessük ki, önök is, mi is, mindenki, és akkor lehet beszélni adócsökkentésről.

S még egy, Tállai úr! Ön korábban mondott egy olyat, hogy az adók. Igen, a minimálbért egész máshol tetszettek megemelni; s az adókat meg a járulékokat is egész máshol. El tetszettek felejteni csökkenteni! És bekaszálták a minimálbér után a többletbevételeket! Tessék elővenni a zárszámadásokat, ezt mind nyomon lehet követni.

Köszönöm szépen.

ELNÖK: Kétperces hozzászólásra megadom a szót Hadházy Sándor képviselő úrnak, Fidesz.

HADHÁZY SÁNDOR (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Kénytelen vagyok megvédeni magam, mert Keller úr is és Göndör úr is erős támadást intézett irányomba. Azt hiszem, hogy nem érzik a lényeget. Nem arról akarom meggyőzni a tisztelt Házat és önöket is, hogy jó ez az állapot. Arra szeretném felhívni a figyelmet, tisztelt képviselőtársaim, hogy ha csak adóemelésben és járulékemelésben gondolkodnak, akkor az a tehén előbb-utóbb el fog pusztulni. Szeretném, ha ezt megértenék.

Ha a kis- és közepes vállalkozásokat nem támogatják, hanem csak újabb és újabb adókat rónak ki rájuk, akkor előbb-utóbb be fogják dobni a törölközőt. Látszik ennek az eredménye! A foglalkoztatottság jelentős mértékben csökkent az elmúlt időszakban. Ha önök csak adóemelésben és adókivetésben gondolkodnak, akkor a foglalkoztatottságot fogják csökkenteni. Az a kérdés, hogy szívesebben fizetnének-e munkanélküli-járadékot vagy segélyeket. Nekem az az álláspontom, hogy minél többen dolgozzanak, és a minimális terheket minél többen vállalják. Önök ezeket nem hajlandók megérteni.

Köszönöm szépen.

ELNÖK: Kétperces hozzászólásra következik Ékes József képviselő úr.

ÉKES JÓZSEF (független): Köszönöm a szót, elnök úr. Göndör képviselőtársam rosszul mondta, mert ma is mindenkinek van számlaadási kötelezettsége a szolgáltatások területén. Nem kell ezt kétségbe vonni, mert valóban mindenkinek van.

Egy másik kérdés, amiről Keller képviselőtársam is beszélt: tessék már egy-két vállalkozással beszélni. Mit mondanak a vállalkozók? Egyrészt magasak a terhek, másrészt a fizetési morált nagymértékben befolyásolja a körbetartozás. Ha az ország ezt rendbe tudná tenni, és olyan törvényeket hozna, hogy a vállalkozásoknak is a tiszta törvények betartása és a fizetési morál pozitív megváltoztatása legyen az érdeke, akkor egészen biztos, hogy a munkavállalók sem kényszerülnének a feketefoglalkoztatásban részt venni.

Minden egyes országban megpróbálják ezt a problémát kezelni. Minden egyes országban rádöbbentek arra, hogy először a fizetési morált kell javítani. A fizetési morálnak pedig az az egyik lényeges kérdése, hogy a saját hazai kis- és középvállalkozásaiknak milyen terheik vannak. Számtalan kis- és középvállalkozás megy tönkre azért, mert a körbetartozások miatt nem folynak be azok az árbevételek, amelyekből normálisan tudnának gazdálkodni.

Egy másik ilyen kérdés az, hogy a vállalkozásoknál mekkora teher jelentkezik minden egyes forintra, hogy az árbevétel szempontjából ki tudják-e gazdálkodni azt a terhet, ami után az adókat és a járulékokat be kell fizetni. Ezt kellene elsődlegesen mérlegelni. Ezért is mondtam, hogy van egy akut probléma, amit megpróbálunk kezelni ezzel a törvénnyel. De a kiváltó okokat kellene megvizsgálni, és a kiváltó okok megszüntetése érdekében kellene megalkotni azokat a törvényeket, amelyek hosszú távon tudnák garantálni a fizetési morál pozitív alakulását, valamint a terhek csökkentését. Ez lenne az elsődleges, nem más.

ELNÖK: Kétperces hozzászólásra következik Tállai András képviselő úr, Fidesz.

TÁLLAI ANDRÁS (Fidesz): Ha jól értem a kormánypárti képviselőket, arról van szó, hogy van egy társadalmi réteg, amely hátrányban van azért, mert megszerez olyan jövedelmet, amely után nem tudja a nyugdíját megnövelni. Ha ez a probléma, és összesen ennyit akarnak kezelni, akkor én elfogadom, hogy ezt kezelni kell. De ez nemcsak a pincéreket érinti, hanem mindenkit, aki itt már fel lett sorolva. Ezt a kérdést teljesen másképp kellene szakmailag megközelíteni. Úgy kellene megközelíteni, hogy van Magyarországon olyan jövedelem, amit például a pincér az étteremben szerez meg, és az a magánszemély jövedelme. Ez igaz lehet a taxisra is meg a benzinkutasra is. Azt a kérdést, hogy ők hogy tudnak a nyugdíjjárulék vagy a társadalombiztosítás rendszerébe bekerülni, teljesen külön kell kezelni. Alkossunk rá egy külön törvényt, és mondjuk azt, hogy ennyit és ennyit kell megfizetni, mint például az alkalmi munkavállalás esetében. Ezt nem úgy kell kezelni, hogy jót röhögök a markomba, behozom vállalkozói bevételre, jól megáfáztatom 25 százalékkal, majd utána azt mondom, hogy kellett volna neki 18 százalék adót fizetni, de azt nem fizette meg, most aztán fizessen mindenki 25 százalék áfát, mert az elsődleges szempont az állam bevétele, és utána visszafelé fogom ezt felgöngyölíteni.

Ha eddig elfogadtuk, hogy létezik egy olyan külön jövedelem, ami nem a vállalkozói bevétel részét képezi, akkor ezt a jövőben is fogadjuk el, mert ez a magyar szokásokhoz sokkal jobban illik. Azt a problémát pedig, amit jogosan vetnek fel a kormánypárti képviselők, mintegy sajnálkozva a pincérek irányában, egy teljesen más logikával és gondolkodással oldjuk meg. Azt a logikát ajánlom, mint az alkalmi munkavállalások esetében.

(14.30)

Azt kérem, hogy ezt az igen tisztelt kormánypárti képviselők nagyon fontolják meg, mert így sokkal, de sokkal kevesebb gondot és problémát okoznak ennek a több mint százezer embernek, mint amit ezzel a törvénnyel el fognak érni.

ELNÖK: Kétperces hozzászólásra megadom a szót Ivanics Ferenc képviselő úrnak, Fidesz.

IVANICS FERENC (Fidesz): Köszönöm. Elnök Úr! Államtitkár Úr! Figyelemmel kísértem a vitát, nem mindig itt, volt, amikor a rádión keresztül, és egészen érdekes dolgot látok: elhangzanak kérdések az ellenzéki képviselőktől, és ezek rendre nem kapnak választ a kormánypárti képviselőktől. Szeretném, ha végre eljutnánk oda, hogy az esetleges felvetésekre ténylegesen érkezik válasz. Mi a helyzet azzal, amit Balsai István mond, hogy a törvény megfelel-e a követelményeknek vagy sem? Mi a helyzet azzal, hogy áremelkedés lesz-e vagy sem? Önök tényleg azt látják, hogy ez árcsökkentő hatású? Tényleg azt látják, hogy ezáltal - ahogyan Hadházy képviselőtársam is mondta az államtitkár megnyilatkozására hivatkozva - javulhat az idegenforgalom versenyképessége? Erre még nem volt válasz.

Aztán utána beúszik sokfajta érv. Azt hiszem, hogy az eváról gyönyörű összefoglalást találhatunk, ezt idézném is önöknek, és akkor mindannyiunk számára világos lehet, hogyan gondolkodunk, hogyan gondolkodik az ország jó része az eváról: “A 2002-es szocialista kampány egyik leghangosabb ígérete a kisvállalkozásokat sújtó adminisztrációs kötelezettség radikális egyszerűsítése volt. A választási győzelmet az adónem megvalósítása követte, a törvénybe cikkelyezése óta pedig a kormány számtalan alkalommal hivatkozott a konstrukció elképesztő sikerére, arra, hogy a költségvetés sok-sok tízmilliárd forintos pluszbevételhez jutott, a feketegazdaság szürkült, a szürke kifehéredett, és végül Anakin Skywalker is ennek következtében tért vissza a jó oldalra. Ebbe az idillbe rontott bele a múlt héten az aktuális pénzügyminiszter nyilatkozata, amelyben az eddig hősként ünnepelt evázókat - legalábbis egy részüket - ťleügyeskedőzteŤ, és jelezte, hogy a jelenlegi szabályozás a költségvetésnek veszteséget okoz. Hogy miképpen, arra nem tért ki azóta sem, de némi támpontot nyújthat az Adótanácsadók Országos Egyesülete elnökének nyilatkozata, aki a Klubrádió kérdésére elmondta, hogy a szakma első perctől kezdve tiltakozott az új adónem megvalósítása ellen, de a nyers politikai erő végül diadalmaskodott az észérvek felett. Átnyomunk egy adótörvényt, ami nem bevételt, hanem kiadást jelent az államnak, két évig diadalmasan hirdetjük, aztán amikor két pénzügyminiszterrel később (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.) rájövünk, hogy mégis gond van, a törvényes lehetőséggel élő százezer állampolgárt vádoljuk meg ügyeskedéssel.ö Hát ez szép!

Köszönöm. (Taps a Fidesz soraiból.)

ELNÖK: Kétperces hozzászólásra következik Font Sándor képviselő úr, Fidesz.

FONT SÁNDOR (Fidesz): Köszönöm szépen. Az előző felszólaláshoz csak annyi: ez az Index-portálon olvasható vasárnap óta. Mélyelemzés, javaslom a kormánypárti képviselőknek elolvasni.

Ami Élő Norbert felszólalását illeti: mielőtt bármilyen egyéb vitába kezdenénk, nagy tisztelője vagyok az ombudsmanoknak, de mielőtt ön is néhány száz oldalas jelentésüket elolvasná, legyen szíves a joghatályát is elolvasni az ombudsmani jelentéseknek. Jelenleg nem közvetlen joghatályosak az ombudsmani jelentések, és hála istennek Magyarországon egyelőre nem egy ombudsman szolgáltat jogszolgálatot, hanem mint minden demokratikus országban, ez a bíróság feladata. A Baumag esetén is egyébként szinte biztos, hogy bírósági eljárás lesz, és nem egy személy - ön nevesítette, én nem is nevesítem - mondja ki, hogy szerinte ki a hibás ebben az esetben. Tehát maradjunk annyiban, a bíróság majd kimondja, az ombudsmanok pedig tegyék is meg mindig azt a jelentést, ami esetleg a társadalomra, az adatszolgáltatásra és bármi másra nézve szerintük, a jelenleg hatályos jogszabályok alapján sérelmes vagy másképp kellene gondolni. Ez az ő feladatuk, és hála istennek elég aktívan meg is teszik ezeket. De ez önmagában nem joghatályos, ezt azért szerettem volna tisztázni. Köszönöm szépen.

ELNÖK: Kétperces hozzászólásra következik Keller László képviselő úr, MSZP.

KELLER LÁSZLÓ (MSZP): Köszönöm szépen, elnök úr. Négy képviselő által elmondottakra szeretnék reagálni.

Tállai képviselő úr azt vetette fel, hogy miért csak a pincérekre, és miért nem másokra is. Katona Béla képviselőtársunk világos választ adott: a vendéglátóipar esetében van egy konszenzus a szakma és az előkészítők között, és ezért van a törvényjavaslatba beépítve mindaz, ami… (Tállai András: Számlaipar…) Képviselő úr!

Hadházy képviselő úr olyanokat mondott, ami egyszerűen nem lelhető fel a benyújtott törvényjavaslatban. Képviselő úr, jelölje már meg pontosan, hogy amiről most tárgyalunk, a 16401. számú törvényjavaslatban hol van szó adókivetésről, adóemelésről és ehhez hasonló kifejezésekről, legyen olyan kedves, határozza meg ezt! Mert, visszatérve Ivanics képviselő úr megszólalására, itt nem kérdések hangoznak el az ellenzék oldaláról, képviselő úr, ha ön figyelte a vitát, hanem megalapozatlan, a törvényjavaslathoz abszolút nem tartozó olyan kijelentések, amelyeknek semmi alapja nincsen. Ezért nagyon nehéz válaszolni egy fel sem tett kérdésre.

Ékes képviselő úr hozzászólása ékes példája ennek. Nyilvánvaló, hogy a körbetartozások problémája nagyon komoly probléma, de nem ennek a törvénynek a keretében lehet ezt kezelni, képviselő úr. Tehát olyan kérdésről beszél, amiről nyilván beszélni kell, de nem is biztos, hogy a törvényhozásnak van ebben feladata, hanem sokkal inkább a kamaráknak, a különböző szakmai szervezeteknek, maguknak a vállalkozóknak - erről kezd beszélni, mintha ettől a törvénytől bárki is azt várta volna, hogy a körbetartozásokat kezelje.

ELNÖK: Kétperces hozzászólásra következik Kovács Tibor képviselő úr, MSZP.

KOVÁCS TIBOR (MSZP): Köszönöm szépen. Arra szeretnék röviden reagálni, amit Ivanics képviselő úr elmondott. Képviselő úr, el kell olvasni a jogszabályokat, ami be van nyújtva a parlamenthez, arról kell beszélni egyébként, ami a jogszabályban le van írva, nem kell félrevezetni a társadalmat, és olyanokat állítani, ami benne sincs ebben a jogszabályban. Itt a túloldalról mást se hallottunk eddig, mint olyan állításokat, amelyek egyébként ezekben a jogszabályokban nem fogalmazódnak meg.

Kritizálta ön, hogy miket valósított meg eddig ez a kormányzat. Tállai képviselő úr ezelőtt egy fél órával azt sorolta fel, hogy ez a kormány véleménye szerint eddig csak az adózók adminisztrációs terheit csökkentette ebben az évben is meg most, meg még fogja a következő időszakban is; ezt kérte az előbbiekben számon, hogy miért csak ez történt, és valójában nem történt adócsökkentés, szemben azzal, hogy adócsökkentéseket hajtott végre ez a kormányzat. Legalább egymásra figyelnének, hogy ne mondjanak egymásnak ellent, hogy az egyik ellentmond a másiknak, hogy mit állított egyes javaslatokkal kapcsolatban!

Tisztelt Képviselőtársaim! Térjünk vissza a tárgyszerűség talaján ehhez a törvényjavaslathoz, ami itt van előttünk, és beszéljünk (Tállai András: Szakmai hozzászólás!) őszintén azokhoz az emberekhez, akik még talán figyelemmel kísérik ezt a vitát! (Tállai András: Az én javaslatomról mi a véleményed, Kovács úr?)

Köszönöm szépen.

ELNÖK: Kétperces hozzászólásra következik Ivanics Ferenc képviselő úr, Fidesz.

IVANICS FERENC (Fidesz): Köszönöm szépen. Elnök Úr! Államtitkár Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Keller képviselőtársamnak szíves figyelmébe ajánlom a majdan elkészülő jegyzőkönyvet, hogy mennyi ellenzéki kérdés fogalmazódott itt meg.

Kovács Tibor képviselőtársamnak pedig: lehet, hogy ő volt az, aki egy-másfél órával ezelőtt felszólalt, és így neki kell válaszolni - nem tudom, mert akkor a rádióban hallgattam a vitát -, és azt említette, hogy milyenek ezek a vendéglátósok, akik alkalmazzák a pincéreket - az egyszerűség kedvéért nevezzük pincéreknek őket -, mert minimálbéren alkalmazzák őket, és egyébként pedig a pénzt úgy kapják zsebbe, és akkor így nem tudnak majd nyugdíjjárulékot fizetni, majdan nem kapnak nyugdíjat, és hogy micsoda dolog ez. Ennek kapcsán megfogalmazta, hogy micsoda tisztességtelen dolog, hogy ez történik. Azaz folyamatosan ezt érezni, és a pénzügyminiszter múlt heti nyilatkozata, amit itt az előbb idő hiányában nem tudtam értelmezni, és az a hozzászólás is, ami itt elhangzott másfél órával korábban, mind-mind azt mutatja, hogy egy csomagban kezelnek mindenkit, és mindenkire szépen ráfogják a puskát, hogy az tisztességtelen. Hát hogyan van ez? Hogyan lehetséges, hogy itt mindenki tisztességtelen, csak egyedül a kormánypártok tudják mindig a jó megoldást, az egyetlen és üdvözítő megoldást?

Emlékszem, amikor a bortörvényről vitatkoztunk, amikor az ember kimondta a standolás szót, abban a pillanatban az olyan volt, mintha Szanyi - akkor még földművelésügyi - államtitkár székébe egy rugó lett volna beépítve, mert abban a pillanatban felállt, és mondta, hogy márpedig a standolás fogja itt megakadályozni a borhamisítást. Két hónappal később kiderült, hogy igaza lett az ellenzéki képviselőknek.

Úgyhogy arra kérném a kormánypártiakat, vegyék figyelembe azt, amit az ellenzéki képviselők mondanak, gondolják át, és akkor majd meg lehet találni a jó megoldást. (Kovács Tibor: Ez rossz példa volt! Ez nem stimmel!)

Köszönöm szépen.

ELNÖK: Kétperces hozzászólásra következik Élő Norbert képviselő úr, MSZP.

 

(14.40)

ÉLŐ NORBERT (MSZP): Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Font Sándor! Ön tényleg nagyon jól érti az ombudsmani törvény lényegét és az ombudsman munkájának lényegét. Arról van szó pontosan, hogy az ombudsman megfogalmazott egy ajánlást, és ennek megfelelően a szövetkezetek is a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete alá tartoznak ezután. Tehát pont ez történt. Tehát megoldott egy olyan kérdést, amiből vita volt, és gond és baj származott. Tehát ez történt.

A másik kérdéskör, ami az Index cikke: az Index cikke a bulvárújságírás egyik legjobb remeke egyébként, mert egy hosszabb elemzésből kiemel bizonyos részeket, és mivel a bulvárnak az a lényege, hogy valami olyan legyen, hogy a kutya megharapta a postás helyett a postás megharapta a kutyát, ez a lényeg, kiemel az evából egy olyat, ami egy lényegtelen része az egésznek, egy hosszabb elemzés és előadás része volt ez, tehát nem ez a lényege. Az a lényege, hogy a kormánypártok az evát jónak tartják, sőt a kormánypártok vezették be, önök pedig ellenezték, sőt ebből nagyon nagy bevétele van a költségvetésnek, nagyon sokan fizetnek adót, és örömmel fizetnek az evások adót. Tehát ezt a vitát nem szabad félrevinni ebbe az irányba.

Köszönöm szépen.

ELNÖK: Kétperces hozzászólásra következik Ékes József képviselő úr.

ÉKES JÓZSEF (független): Elnök úr, nagyon köszönöm a szót. Tisztelt Keller Képviselőtársam! Minden összefügg mindennel. Ha a miniszterelnök úr szavait próbálja meg ön is visszaidézni - adó-, járulékcsökkentés, hazai vállalkozások versenyképességének a kérdése -, itt szeretném kihangsúlyozni: az adó- és járulékterhek befolyásolják a fizetési morál kérdését. A fizetési morál kérdése befolyásolja a feketegazdaság létét, kérdését, és innentől fogva bezárul a kör.

Szeretném javasolni az államtitkár úrnak is és a képviselőtársaimnak is, hogy magát ezt a törvényjavaslatot vissza kellene vonni. Próbáljunk meg valóban többpárti egyeztetéssel Magyarország számára, a hazai kis- és középvállalkozások számára egy hosszú távú megélhetési képességű rendszert kialakítani úgy, hogy valóban az adók, járulékok csökkentésével mindenki a fizetési morál területén valóban tisztességesen adózzon, és tisztességesen fizesse a járulékot. Nem kell feltételezni egy munkaadóról sem, egy vállalkozóról sem, hogy tisztességtelenül végzi a tevékenységet, és tisztességtelenül akar eljárni.

Miért a hazai kis- és középvállalkozásainkat hozzuk ilyen kellemetlen helyzetbe, és sugalljuk azt, hogy a magyar vállalkozások tisztességtelenek, a magyar vállalkozókkal szemben minden területen valamilyen szigorítást, adónormát kell alkalmazni úgy, hogy a terhei növekedjenek? Ettől nem lesz versenyképesebb. Talán tényleg ésszerű lenne ősszel egy olyan adó- és járulékcsökkentési tervet elkészíteni, amely a 2005. évben Magyarországon mindenki számára egy hosszabb távú perspektívát tud előrevetíteni, és egy nagyobb biztonságot tud garantálni. Ez lenne a legcélszerűbb egyébként.

Köszönöm a figyelmüket.

ELNÖK: Kétperces hozzászólásra megadom a szót Hadházy Sándor képviselő úrnak, Fidesz.

HADHÁZY SÁNDOR (Fidesz): (Mikrofon nélkül:) Köszönöm a szót, elnök úr. Kedves Keller László Képviselőtársam! Szeretném elmondani azt, hogy való igaz, amit ön mondott, hogy itt nagyon sok mindenről…

ELNÖK: Képviselő Úr! A mikrofont legyen kedves!

HADHÁZY SÁNDOR (Fidesz): Bocsánat! Tehát kedves képviselőtársam, Keller László, való igaz, hogy nagyon sok mindenről beszéltünk itt, és nem csak erről az előterjesztésről, de ennek az az alapvető oka, tetszik tudni, hogy nem volt se hatástanulmány, se általános indokolás, hanem elénk lett lökve, a tisztelt Ház elé lett lökve ez a néhány paragrafusból álló törvényjavaslat. És így nagyon nehéz megítélni ennek a hatását. Éppen ezért próbáltuk meg ellenzéki oldalról ezeket a várható hatásokat elemezni, ötletszerűen, nem rendszerezetten.

A másik állítással kapcsolatban pedig az a véleményem, hogy nem igaz az az állítás, hogy a Fidesz-Magyar Polgári Szövetség ellenezte volna az evát. Talán emlékeznek rá, meg is szavaztuk. Csak azt vitattuk, hogy ez 500 ezer vállalkozót fog érinteni. Azt ma is vitatjuk, mert 100 ezer alatt van a vállalkozók száma.

Még egy dolgot hadd mondjak el: mi jóindulatúan, jószándékúan vettünk részt ebben a vitában, mert ha rossz-szándékúan álltunk volna ehhez a dologhoz, akkor nem szóltunk volna egy szót sem, hanem hagytuk volna, hogy önök ezt úgy, ahogy van, megszavazzák. Mert ez önökre nézve nagyon káros lesz, higgyék el, ennek a törvényjavaslatnak a megszavazása. Mi nem fogjuk megszavazni természetesen, mert látjuk ennek a hibáit, gyengéit és átgondolatlanságát.

Köszönöm szépen. (Taps a Fidesz soraiban.)

ELNÖK: Kétperces hozzászólásra következik Font Sándor képviselő úr, Fidesz.

FONT SÁNDOR (Fidesz): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! A mai vitánkra szerintem, így a vége felé, reális válasz az, amit az Index-portálon egy órával ezelőtt tettek közhírré: “Romokban az adóreform. Jól hangzott, de hamvába holt. Így fogalmazható meg a magyar adóreform, amelyről az utóbbi időszakban már nem hallani olyan hangzatos politikai nyilatkozatokat, mint korábban.ö És kérdezi, vajon mi maradt a tervekből, hogyan változhat az adórendszer a jövő évtől.

Én megpróbálom összefoglalni. Nagyon kétséges, kínos, netán ellenérzéseket kiváltó dolog, mondjuk, összetűzésbe kerülni a kínai kereskedővel, összetűzésbe kerülni a netán szocialista hátterű off-shore cégekbe kimenekített pénzek tulajdonosaival; nagyon kínos szembemenni azzal a borhamisító csapattal, aki lehet, hogy valamilyen oknál fogva mégiscsak haszonélvezője ennek a rendszernek; nagyon kínos azokkal a multi áruházláncokkal szembemenni, akik most éppen tönkreteszik a magyar beszállítókat. Ezért a válasz, a megoldás rettentő egyszerű: verjük el a port a pincéreken, és mondjuk azt, hogy ez megváltja a magyar gazdaság számos problémáját, baját, a költségvetést helyreállítja. És azt kell csak tennünk, mintha ez egy kormányfő által kipattant ötlet lenne, és a kormányoldal pedig teljes lelkületével ezt támogatja.

Szerintem színjáték az, amit önök folytatnak, színjáték ez a törvényi beterjesztés, és nagyon súlyosan káros és diszkriminatív egyes vállalkozói rétegekre, egyes alkalmazotti rétegekre, így például a pincérekre.

Köszönöm szépen. (Taps a Fidesz soraiban.)

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Hozzászólásra megadom a szót Herényi Károly képviselő úrnak, MDF.

HERÉNYI KÁROLY (MDF): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Ha ezt a mai parlamenti vitát valaki rádión hallgatta, akkor erős kételyei támadhattak abban a kérdésben, hogy ez most igazi vita volt vagy egy paródia, mert ami ma itt másfél-két óra alatt történt a parlamentben, az időnként tényleg megmosolyogtató volt.

Azt kívánom ennek az országnak és ennek az Országgyűlésnek, hogy ez legyen a legrosszabb törvény, amit a kormánytöbbség el fog fogadni, mert nyilvánvalóan el fogja fogadni, bármit mondunk mi, ellenzékiek. Ennek a törvénynek se gazdasági hatásai nem lesznek, se pozitív, se negatív, se társadalmi hatásai, ami mérhető, bizonyosan nem lesz. Szerintem egy pótcselekvés, egy kényszercselekvés. De ha ennyire erőteljesen szeretnék kormánypárti képviselők, akkor szavazzák meg, és viseljék a következményeit, ha azok mérhetőek lesznek.

Azt el lehet mondani erről a tervezetről, hogy ez nem lesz a jogalkotás csúcsa, tehát nem lesz büszke erre senki, ha ezt elfogadják, mert milyen törvény az, amelyik mindjárt úgy kezdődik, hogy választható. Tehát egy olyan alternatívát mutat fel, amit, aki akar, az választ, aki nem akarja, nem választja. Ha megvizsgáljuk, hogy mi lesz az életszerű magatartás ebben a helyzetben a három lehetőség közül, akkor nagy valószínűséggel megjósolható, hogy a három fennálló opció közül az egyik az, hogy nem fizetünk egy vas adót sem, a másik az, hogy a jelenleg hatályos adótörvény szerint fizetünk, a harmadik pedig, hogy ha most a fene tudja hogy értelmezhető módosítást elfogadjuk, azt fogják válaszolni, hogy nem fizetnek sehogy adót, mert egyik sem életszerű.

Aztán, ha megvizsgáljuk azt, hogy a szakszervezetek, az érdekvédelmi szervezetek mennyire értettek egyet ezzel a javaslattal, akkor azt is meg kellene nézni, hogy kinek az érdekvédelmi szervezete. A pincéreké meg a felszolgálóké? Mert én azt sem tudom, hogy ilyen létezik-e, de ha ők ilyet támogatnak és elfogadnak, akkor egy tisztességes országban azonnal kirúgják őket. Mert a kérdés rosszul van föltéve. Amit meg akar oldani, és amit kezelni szeretne ez a törvény, annak az alapproblémája nem ez.

Az alapprobléma az, hogy egy 50-55 vagy 60 éves pincér, aki végigdolgozta az életét, az minimálbéren van bejelentve, és minimálbér után fogja kapni a nyugdíját, és egész életén keresztül kapta a borravalót, ami után nyilván nem fog nyugdíjat kapni. Végre egyszer el kellene oda jutni, hogy egy 60 éves pincér ne 50 vagy 53, vagy 57 ezer forintos minimálbéren legyen bejelentve, ha be van egyáltalán, és akkor majd a munkaadói nem amellett fognak szorgoskodni, hogy a borravalót adóztassuk meg, hanem amellett fognak szorgoskodni, vagy azt fogják elfogadni, hogy egy bizonyos életkor után a jövedelem olyan legyen, ami az életkornak megfelelő, a szakmai gyakorlatnak, az addig végzett munkának eleget tesz.

 

(14.50)

 

Ez a törvény semmi újat nem hoz, illetve annyi újat hoz, hogy ad egy újabb opciót, amit a kormánypárti képviselők közül is legfeljebb 10 százalék fog magáévá tenni. Akkor meg minek ez az egész nagy felhajtás? Nyilván azért, mert a száz lépés programjának kommunikációs részét ki kell elégíteni.

Ami viszonylag új ebben a javaslatban, az alkalmi munkavállalás legalizálására szolgáló közteherjegy-konstrukció, amit be kívánnak vezetni. Ezt a közteherjegyet olyan esetekben alkalmaznák, amikor ház körüli munka, óraadás, takarítás, idős emberek segítése a cél, vagy ez a munka folyik. De hát ezt megpróbálták már számos környező országban, nyugat-európai országban, ahol az adómorál sokkal fejlettebb, sokkal magasabb, és ez sehol nem sikerült. Ez nem sikerült Ausztriában, nem sikerült Németországban, nem sikerült Hollandiában. Az ilyen típusú feketemunka, ezt ennek lehet nevezni, legyen a legnagyobb bajunk - ez létezik.

Nem ott kéne kezdeni a problémák megoldását, ahol eleve kudarcra van ítélve, de ha már elkezdik, akkor ne úgy kezdjék, ahogy elkezdték. Ki veszi igénybe ezeket a munkákat, ezeket a szolgáltatásokat? Vagy a jobb módú réteg, vagy a rászoruló nyugdíjasok. A nyugdíjasok eleve nem adófizetők, ők kiesnek az adózók köréből. Az a rendszer, amit bevezet ez a törvényjavaslat, vagy amit gondol bevezetni, azt, hogy a 100 százalékot meg kell fizetni, aztán majd egyszer ennek 75 százalékát visszatérítik, ebből a visszatérítésből a nyugdíjasok eleve kiesnek, mert nem adófizetők.

A másik kérdés az, hogy miért kell az államnak meghitelezni hosszú időre 75 százalékot, miért csak később kapja vissza. Akkor fordítsuk meg! Ha tényleg azt gondolják, hogy ezt be kéne vezetni, akkor eleve 25 százalékot kelljen befizetni. Egyszerűbb lesz az adminisztráció, a befizetési hajlandóság is nő, talán közelebb jutnánk a megoldáshoz, mint a mostani elképzelés nyomán.

Még egyszer arra hívnám fel kormánypárti képviselőtársaim figyelmét, hogy tisztelve és figyelembe véve szándékukat a feketemunka kifehérítése érdekében, azt azért rövid töprengés után lássák be, hogy nem a legjobb és nem a legpraktikusabb úton járnak. Nem mondom, hogy ez nem lehet része, de ez olyan hangsúlyt kapott legalábbis a mostani vitában és a kommunikációban, mintha ezzel akarnák a világot megváltani. Ezzel nem lehet a világot megváltani. Ha gondolják, akkor fogadják el, nagy társadalmi haszna a dolognak nem lesz, politikai tőkét sem lehet ebből kovácsolni.

Sokkal bölcsebb, sokkal megfontoltabb magatartásnak tartanám, ha most az egyszer a kormánykoalíció azt mondja, belátva tévedését, hogy fiúk, tulajdonképpen nem mondtatok ostobaságot, igazatok van, ne gerjesszünk társadalmi feszültségeket, vonjuk vissza az egészet, és próbáljuk meg valahogy másképp megoldani ezt az ügyet. Csak egy esetet hadd említsek az elmúlt tíz év történetéből: a Bokros-csomagot. Hát igen, azt mondják, hogy ez egy sikertörténet. (Keller László: Valóban sikertörténet.) Az lehet, de azért az 1998-as jobboldali választási győzelemben nagy szerepe volt ennek a sikertörténetnek, hála a jó istennek.

Egyetlenegy dolog volt, ami igazán felesleges volt ebben az ügyben, de a társadalmi negatív kihatásai a jobboldal szekerét tolták, hála istennek. Ez a felsőoktatási tandíj bevezetése volt. Tetszenek emlékezni az azt körülvevő társadalmi vitára? Körülbelül ugyanilyen fontosságú dolog volt, aztán kiderült, hogy az államháztartási bevétel, ami a törvénymódosítást követően keletkezett, alig haladta meg az erre fordított adminisztrációs költségeket, viszont óriási társadalmi feszültséget volt képes gerjeszteni.

Az önök döntése, hogy elfogadják-e vagy nem. Azt gondolom, hogy ez a törvény nem méltó arra, hogy az Országgyűlés idejéből 4-5 órát a vitára fordítsunk. Azt javaslom, hogy vonják vissza, és más úton próbálják a feketegazdaság kifehérítését realizálni.

Köszönöm szépen. (Szórványos taps az ellenzéki padsorokban.)

ELNÖK: Hozzászólásra megadom a szót Élő Norbert képviselő úrnak, MSZP.

ÉLŐ NORBERT (MSZP): Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Teljes mértékben egyetértek ellenzéki képviselőtársaimmal abban, hogy legalább még ezer lépésre lenne szükség, hogy mindent megoldjunk, ami a magyar gazdaságban feszít, és a magyar munkavállalókat feszíti. Éppen erről szól a száz lépés programja, hogy kiválasztottuk azt a száz lépést, ami most hirtelen a legfontosabb, és ezt majd még fogja követni 2006 után, vagy még előtte, ha sikerül, nagyon sok lépés. (Domokos László: Jön a lelépés.)

Tisztelt Képviselőtársaim! Ha arról lenne népszavazás, hogy bevezessék-e az adót vagy legyen-e adó, akkor mindenki azt mondaná, hogy nem - ugye? De ha arról lenne népszavazás, hogy legyen-e családi pótlék vagy nyugdíj, akkor mindenki azt mondaná, hogy igen. Tehát miről beszélünk? Arról beszélünk, hogy családi pótlékot, nyugdíjat csak adóból tudunk fizetni. Adózni kell. Nem lehet azt mondani, hogy csökkentjük az adókat, és közben fizetünk családi pótlékot és nyugdíjat. Mégis, mit kell akkor tenni? Ha mindenki fizet adót, akkor lehet adómértéket csökkenteni.

Ez azt jelenti például az építőiparban, hogy ha senki nem alkalmaz feketemunkást, akkor nem lesznek feketemunkások, és semelyik cég nem lesz versenyképtelen. Ez azt jelenti, hogy úgy lehet adót csökkenteni, ha mindenki részt vesz a társadalmi felelősség vállalásában. Erről szól egyébként ez a törvényjavaslat. Két dologról szól: egyrészt arról szól, hogy a feketegazdaságot fehéríteni kell, hogy minél több adót lehessen fizetni, és minél nagyobb adómértéket lehessen csökkenteni, másrészt meg kell teremteni a munka világában az ellátás biztonságát. Tehát azt kell megteremteni, hogy egy 50-60 éves pincér, ha elmegy nyugdíjba, legyen nyugdíja, legyen ellátása; vagy aki egész életében alkalmi munkából élt, és fát vágott, utána legyen nyugdíja, ellátása. Erről szól ez a törvény.

Ma arról van szó, hogy ténylegesen a trükközések országa lettünk; mindenki összekacsint. Ellenzéki képviselőtársaim többször mondták, hogy összekacsintunk, megállapodunk, hogy nem fizetünk adót, kevesebb van bejelentve. Igen, erről szól az egész. Mit kell tennie a kormánynak ebben a helyzetben? Azt, hogy ha ez egy hagyomány ebben az országban, ahogy önök mondták, azt meg kell változtatni. Úgy kell megváltoztatni, hogy ne okozzunk érdeksérelmeket. Ezért akarja a kormány ezt a felszolgálási adót úgy bevezetni, hogy önkéntes legyen. Hiszen ha felméri a pincér, hogy ha ezt önkéntesen befizeti, utána ellátása lesz, de nem kötelező, de akkor nem rúgunk fel egy hagyományt, amiről önök azt mondják, hogy szent.

Viszont az sem lehet, hogy ha ez a pincér 55 vagy 60 éves korában rájön arra, hogy hoppá, nekem nem lesz nyugdíjam, miből fogok megélni, akkor elmegy alkalmi munkásnak, ahol megint nincs bejelentve, és megint nem szerez jogosultságot semmire. Lehet, hogy egyszer csak rájön, hogy nekem se egészségügyi ellátásom, se nyugdíjam, semmim nincs. Igen, van kötelessége az államnak. Az államnak az a kötelessége, hogy ezeknek az embereknek segítsen, akár az ő ellenükre is. Ezért van az adó is, hiszen senki nem akar adót fizetni, nyilvánvalóan nem szereti senki az adót, mégis adót kell fizetni ahhoz, hogy az elesettebbek, akik nem annyira ügyesek az életben, megéljenek, ne haljanak éhen, ne váljanak hajléktalanná, ahogy sok honfitársunkkal történik.

Azt kell mondjam, az egész borravalóügy azt jelenti, hogy 100 forintból 68 forint marad a pincéreknél, és 15 forintért nyugdíjellátást kapnak. Ez egy nagyon jó dolog. Másrészt önök fordítva ülnek a lovon, mert nem értik meg, hogy aki alkalmi munkavállalásból él, és nincs bejelentve, nincs közteherjegye, nincs semmije, annak semmi ellátása nincs. Ez azt akarja megoldani, hogy aki dolgozik, alkalmi munkavállaló, mert nincs más lehetősége - mondjuk, mezőgazdasági munkás, vagy ahogy Katona Béla képviselőtársam mondta, százezer ember él alkalmi munkából akár egész életében -, neki is legyen egészségügyi ellátása, és legyen nyugdíja.

Ezt próbálja megoldani, ennek a százezer embernek az ügyét próbálja kezelni ez a törvény, méghozzá úgy, hogy megpróbálja finomra hangolni a rendszert, tehát 75 százalék adót vissza tud igényelni, aki ezt kifizeti. Vagyis nem kényszerít, hanem megpróbálja beterelni a rendszerbe az embereket. És arra nagyon kell figyelni, hogy mi összekacsintunk, trükközünk, azt érzem, hogy most a Fidesz összekacsint a feketegazdasággal, és azt erősíti.

Köszönöm szépen. (Szórványos taps a kormánypárti padsorokban.)

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Megkérdezem Katona Tamás államtitkár urat, hogy kíván-e válaszolni a vitában elhangzottakra.

Megadom a szót államtitkár úrnak.

DR. KATONA TAMÁS pénzügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Azt gondolom, hogy néhány kérdésre célszerű kitérni, habár nem egyszerű a helyzet, mert az általános vita több órája kezdődött, és azóta viszonylag kevés szó volt magáról a törvényjavaslatról, és viszonylag sok egyéb kérdésekről, amelyekre csak szőrmentén kívánok reagálni.

Ivanics képviselő úr szóba hozta az egyszerűsített vállalkozói adót, idézett valamiből, aztán mondta, hogy nem volt ideje elemezni a pénzügyminiszter úr álláspontját. Azt hiszem, nem idő hiányában nem elemezte a pénzügyminiszter álláspontját, hanem nem érti a lényegét.

 

(15.00)

 

Az egyszerűsített vállalkozói adó százezer adózónak segít most, egy lényeges átalányadó, de természetesen, ha vannak olyan gondok, akkor azon módosítani kell. (Közbeszólások a Fidesz soraiból.) Magának a jogszabálynak a tervezete pontosan azt a célt szolgálja, hogy az idegenforgalom versenyképesebb legyen. Mivel jelenti ez az idegenforgalom versenyképesebbé tételét? Azzal, ha segítjük ezeknek a vállalkozásoknak a munkáját. Itt nem arról van szó, hogy adót vagy árat emelnénk, hiszen mindenki tudja, hogy az idegenforgalomban is természetesen szabad árak vannak, minden vendéglős, minden idegenforgalmi cég maga alakítja az árakat. Itt egyszerűen arról van szó, hogy ha óhajtják, egy nulla és 15 százalék közötti szervizdíjat állapíthatnak meg, és ennek a szervizdíjnak pontosan az a lényege, hogy ezt a dolgozók kapják a 15 százalék nyugdíjjárulék levonásával olyan módon, hogy ez a jövedelem nem képez adóalapot. Tehát ezért nagyon fontos, hogy ezért kimondottan nyugdíjszolgáltatást kapnak.

A másik eleme a hagyományos borravaló. Bárki megteheti, aki borravalót kap, hogy ezt bevallja. Ez után nem fizet adót, de a 15 százalék nyugdíjjárulék megfizetésével nyugdíjszolgáltatásra szerez jogosultságot, még egyszer mondom: önkéntes alapon.

Még egy dolog van itt, a munkavállalás egy másik eleme, az úgynevezett kékmunka. Ennek az a lényege, hogy a magánszemély munkáltató által foglalkoztatott idénymunkás bejelentheti ezt a tevékenységet, a közteherjegyet viszonylag egyszerűen, sőt mondhatni, nagyon egyszerűen lerója, és ezzel jogosulttá válik az ellátásokra. Ez a kifehérítést szolgálja. Mind a két fontos eleme a jogszabálynak éppen a kifehérítést szolgálja.

Még valami, ami itt lényeges: már elmentek azok a képviselők, akik kifogásolták, hogy volt-e társadalmi vita. Igen, volt, és az érintettekkel ezt egyeztettük, ők ezzel egyetértenek.

Elnök úr, köszönöm a figyelmet.

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Az általános vitát lezárom. A benyújtott módosító javaslatokra figyelemmel a részletes vitára bocsátásra és a részletes vitára várhatóan következő ülésünkön kerül sor.

Tisztelt Országgyűlés! Soron következik a szerencsejáték szervezéséről szóló 1991. évi XXXIV. törvény módosításáról szóló törvényjavaslat részletes vitája. Az előterjesztést T/16358. számon, a bizottságok együttes ajánlását pedig T/16358/26. számon kapták kézhez.

Indítványozom, hogy a szabályozás terjedelmére és a módosító javaslatok számára tekintettel a részletes vitát egy szakaszban folytassa le az Országgyűlés. Kérdezem a tisztelt Országgyűlést, egyetért-e ezzel a javaslattal. Kérem, kézfelemeléssel szavazzanak! (Szavazás.)

Megállapítom, hogy az Országgyűlés az indítványomat elfogadta.

Tisztelt Országgyűlés! Kérem a felszólalni kívánó képviselőket, hogy felszólalásuk kezdetén jelezzék, hogy a bizottsági ajánlás melyik pontjaihoz kívánnak hozzászólni.

Megnyitom a részletes vitát az ajánlás 1-25. pontjaira. Megkérdezem, kíván-e valaki felszólalni 8 perces időkeretben. (Nincs jelzés.) Felszólalási szándékát senki nem jelezte. Megkérdezem államtitkár urat, hogy most vagy a határozathozatalt megelőzően kíván-e a vitában elhangzottakra válaszolni. (Dr. Katona Tamás: Most nem.) Államtitkár úr jelzi, hogy a későbbi időpontban reagál a vitában elhangzottakra.

Tisztelt Országgyűlés! A részletes vitát lezárom, a módosító javaslatokról későbbi ülésünkön határozunk.

Tisztelt Országgyűlés! Soron következik a Magyar Fejlesztési Bank Részvénytársaságról szóló 2001. évi XX. törvény módosításáról szóló törvényjavaslat részletes vitája. Az előterjesztést T/16400. számon, a bizottságok együttes ajánlását pedig T/16400/4. számon kapták kézhez.

Megnyitom a részletes vitát az ajánlás egyetlen pontjára. Megkérdezem, kíván-e valaki felszólalni 8 perces időkertben. Megadom a szót Horváth János képviselő úrnak, Fidesz.




Felszólalások:   15-81   82-200   200      Ülésnap adatai