Készült: 2024.09.19.05:08:51 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

152. ülésnap (2008.06.02.), 48. felszólalás
Felszólaló Dr. Hiller István (MSZP)
Beosztás oktatási és kulturális miniszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 4:19


Felszólalások:  Előző  48  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. HILLER ISTVÁN oktatási és kulturális miniszter: Elnök Úr! Tisztelt interpelláló Képviselő Urak! Tisztelt Országgyűlés! Az "Új tudás" program az elmúlt másfél évtized legátfogóbb közoktatást korszerűsítő programja. Az elnevezésben biztosan azt nehéz a képviselő úrnak megérteni, hogy nemcsak oktatásüggyel foglalkozik, hanem közművelődéssel is, így a teljes elnevezése valóban a közművelődésre is kiterjed, "Új tudás, műveltség mindenkinek" program. A legkisebb gyermekkortól, képviselő úr, a pályaválasztásig terjed és fogja át a magyar közművelődés, illetve a közoktatás ügyét.

Az elmúlt hónapokban - szívesen tájékoztatom erről képviselő urat, mert interpellációjából lehet látni, hogy erre nem került figyelme - 41 városban tájékoztattuk az érdeklődőket, polgármestereket, kollégákat, pedagógusokat, hét regionális konferencián, Miskolcon, Szegeden, Szombathelyen, Szekszárdon, Budapesten, Veszprémben, Székesfehérváron és Szolnokon mondtuk el a programot, és hallgattuk meg a véleményeket.

Azt, hogy emögött nincs szakmai egyeztetés, a leghatározottabban és a legőszintébben, kategorikusan cáfolom, már csak azért is, mert a program egésze szakmai alapról, szakmai szervezetektől indult. Az egész programot az oktatási és gyermekesély-kerekasztal javasolta, tette le az alapindítványt, szociológusok, közgazdászok, pedagógus kutatók, tanárok, szakszervezeti szakértők vettek részt a munkában. Ezt követően minden testülettel, az óvónőktől a védőnőkig, a Közoktatás-politikai Tanácstól a szülői szervezetekig egyeztettünk. Megtisztelő, ha képviselő úr most is esetleg figyelmével úgy tisztel meg, hogy ezt esetleg meghallgatja. (Dr. Pósán László Babák Mihállyal beszélget.) Akkor meg lehetne tudni, hogy mind a három klasszikus ággal, tudniillik a szakmai szervezetekkel, a civil szervezetekkel és politikai pártokkal is egyeztettünk.

A Magyar Országgyűlés minden pártjával - igaz, hogy nem a hagyományos ötpártin, ezt kevéssé tartom eredményesnek, ezért külön minden párt frakciójával - egyeztettünk. Az önök frakciójával, oktatáspolitikusaival is megvolt ez az egyeztetés. Ami pedig az egyetértést jelenti, vannak olyan programok, amelyek mögött olyan egyetértés van, amelyről az elmúlt tíz évben sohasem beszélhettünk. Ha csak a tehetséggondozásra gondolunk, azt mondhatom, hogy a tehetséggondozási programrészt, a "Magyar géniusz" programot, amelyet már önmagában szakmai szervezet, a Magyar Tehetséggondozók Egyesülete javasolt, és ezt a javaslatot formáltuk mi a program részévé, a Magyar Köztársaság elnöke teljes egyetértéséről biztosította. Sőt, azon a konferencián, ahol ezt részleteztük, ő maga elnökölt és mondta el egyetértő véleményét. Azt kell feltételeznem, hogy itt az egyetértés e tekintetben - például a tehetséggondozás esetében, amelyre négypárti országgyűlési határozat is készült, őszintén sajnálom, hogy ehhez a Fidesz egyedüli pártként nem csatlakozik - átfogja.

A program összköltsége - kétharmadrészt európai uniós forrásból, egyharmadrészt költségvetési forrásból - az elkövetkező évben, 2009-ben 137 milliárd 345 millió forint, amelyből 96 milliárd 690 millió forint uniós forrásból, 40 milliárd 655 millió forint pedig költségvetési forrásból. Bérjellegű kiadásokra egyetlenegy eurónyi európai uniós forrást nem használunk, mert nem is használhatunk, költségvetési források fedezik és nem önkormányzatiak a bérjellegű kiadásokat. Tisztelettel kérem, csatlakozzanak a programhoz, fogadják el interpellációmat.

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  48  Következő    Ülésnap adatai