Készült: 2024.05.11.12:28:08 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

332. ülésnap (2013.12.03.), 16. felszólalás
Felszólaló Dr. Apáti István (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:04


Felszólalások:  Előző  16  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. APÁTI ISTVÁN (Jobbik): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Államtitkár Úr! A Jobbik Magyarországért Mozgalom a kezdetektől fogva támogatja a rezsicsökkentést, sőt hatékonyabbnál hatékonyabb javaslatokkal állunk elő annak érdekében, hogy valóban érdemlegessé és hosszú távúvá tudjuk tenni a rezsicsökkentést, ellentétben egyes, magukat demokratikusnak hazudó politikai erőkkel. Ráadásul 2010-ben a jobbikos politikusok fejéből pattant ki először a rezsicsökkentés gondolata, ugyanakkor új vizekre kell evezni, új területeket kell meghódítani a rezsicsökkentés frontján is - ennek jegyében szeretnék most néhány rövid javaslattal előállni.

Az első, amivel talán önök még egyáltalán nem is foglalkoztak - velünk ellentétben -, a díjbeszedés valamilyen formában való államosítása, az abban rejlő lehetőségek sora. Hiszen jól tudjuk, hogy például fővárosi viszonylatban nem közvetlenül a közszolgáltatók szedik be a közüzemi díjakat, hanem külsős szolgáltatókat bíznak meg ezzel, aminek természetesen jelentős pluszköltsége van, amiket nem nyelnek be, hanem továbbhárítanak a fogyasztókra, ily módon ezeket a terheket is végeredményben az áthárítás révén a fogyasztóknak kell viselniük.

Az 1990-es évek elején került sor az állami díjbeszedő vállalat privatizációjára, és láthatjuk a 2012-es adatokból, hogy a kvázi jogutódként működő Díjbeszedő Holding Zrt. nettó árbevétele körülbelül 3,7 milliárd forint, a nettó adózók nyeresége pedig 988 millió forint körül van. Ezt is az emberek zsebéből veszik ki, tehát ezzel is kezdeni kell valamit.

Rögtön van két javaslatunk. Az egyik az, hogy el kellene gondolkodni egy reprivatizáción, ez a folyamat megkezdődött, érdemes lenne erre is kiterjeszteni. A másik, hogy ha ennek önök bármilyen akadályát látják, akkor el lehet gondolkodni egy új, nonprofit alapon működő, kizárólagos állami tulajdonban lévő, kifejezetten a díjbeszedéssel foglalkozó gazdálkodó szervezet, gazdasági társaság létrehozásában. Ugyanakkor nem szabad szó nélkül elmenni azok mellett a kérdések mellett sem, amelyeket mi hétről hétre folyamatosan feszegetünk, de érdemi válaszok nem érkeztek eddig, a múlt heti vitában sem sajnos.

Az egyik például a karbantartási kötelezettségek területe. Javasoljuk, hogy szigorúbb karbantartási kötelezettséget írjunk elő a még magántulajdonban lévő közszolgáltatók számára. Nem megengedhető, hogy vannak olyan közszolgáltatók, amelyek külterületi gázvezetékeket vagy egyéb vezetékeket például kétévente, belterületeken pedig évente ellenőriznek, ahelyett hogy ezt félévente vagy külterületek esetében évente megtennék.

Ott van még a másik nagy probléma, amire aztán végképp csak folyamatos csend a válasz: a szolgáltatás minősége, legfőképpen a földgáz fűtőértéke. Nem megnyugtatók a válaszok, hogy állítólagosan folyamatosan mérik, és állítólag minden rendben van ezzel kapcsolatban. Alig kezdődött el a fűtési szezon, még az egyharmada sem telt el, folyamatosak a lakossági panaszok, hogy ugyanolyan fogyasztási szokások mellett nem tudják felfűteni az emberek az otthonaikat, illetőleg a sütéshez, főzéshez vagy a vízmelegítéshez való használat esetében is sokkal nagyobb mennyiségű gázra van szükség. Semmit nem ér a rezsicsökkentés, ha olcsóbb a gáz, de sokkal többet kell belőle fogyasztani. Ráadásul, mint ahogy azt a múlt héten is már említettem, nemrég egy lakossági megkeresés révén valószínűleg visszaélésekre sikerült rálelnünk, amikor is 2010 után, jellemzően 2011-ben és 2012-ben felszerelt mérőberendezésekkel, változatlan fogyasztói szokások mellett sokkal több gáz fogy. Többen arra panaszkodnak a mátészalkai választókerületből is, hogy nekik a rezsicsökkentés, kapaszkodjanak meg, 80 százalékos rezsinövekedést hozott, hiszen hiába használják például csak vízmelegítésre vagy csak főzésre a földgázt, a 2011-ben felszerelt mérőkkel 80 százalékkal többet mérnek. Egy egyedi esetet el is juttattam az államtitkár úrhoz, de a többinek a feltárása is folyamatban van; azóta már jó páran jelentkeztek. Ezeket a lehetőséget, nem is kis-, hanem nagykapukat is be kellene zárni.

És ott van a már-már lerágott csontnak tűnő kérdéskör, de nem lehet róla eleget beszélni, ez pedig az 540 ezer forintos kötbérkövetelések. Jelzem, a gázszolgáltatók sorban bukják el ezeket, akár az energiahivatalnál, akár a bíróságnál, de érdemes lenne - és ez egy újabb javaslatunk e téren - olyan szigorú szabályokat hozni, hogy amennyiben alaptalannak bizonyul egy kötbérkövetelés, akkor a szolgáltató legalább még egy kötbérnyivel tartozzon a fogyasztó irányába, ne tehessék meg azt mindenfajta kockázat nélkül, hogy alaptalanul 540 ezer forintot vagy akár, ha ezt behajtó cégeknek kiadják, ennek akárhányad részét be tudják húzni az emberektől. Érezzék a felelősséget, ha úgy tetszik, legyen a kés a hátukban annak érdekében, hogy ne tudják megkárosítani az embereket.

Ezek mind-mind nagyon fontos javaslatok, ezekkel nemhogy 20 százalékossá, hanem akár 30-40 százalékossá tehető a rezsicsökkentés. Várjuk tehát ezekre a jobbikos javaslatokra az önök érdemi válaszait.

Köszönöm. (Taps a Jobbik soraiban.)




Felszólalások:  Előző  16  Következő    Ülésnap adatai