Készült: 2024.09.19.22:04:38 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

272. ülésnap (2005.11.28.), 448. felszólalás
Felszólaló Ivanics Ferenc (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka kétperces felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 2:05


Felszólalások:  Előző  448  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

IVANICS FERENC (Fidesz): Köszönöm, elnök úr. Államtitkár Úr! Egy rövid kiegészítést tennék a nyugat-dunántúli régió fejlesztési koncepciójával kapcsolatosan. A Jövőkép a következőt határozza meg: “Élénk helyi és nemzetközi együttműködési hálózatok régiói, dinamikus közlekedési és gazdasági tengelyek aktív részeseként az ember és környezete kiegyensúlyozott kapcsolatát előtérbe helyezve Magyarország - és innen jön az érdekes, amiért végigolvastam - zöldrégiójává változik. Hogyan válik zöldrégióvá? Észak-déli gazdasági innovációs és közlekedési tengelyt fejlesztünk.ö Ez az észak-déli közúti és vasúti tengely akkor valósulhat meg, ha a fejlesztéseknél figyelembe vesszük a korszerű európai lehetőségeket, és olyan vasútfejlesztést teszünk, amely ténylegesen a környezetvédelmi, azaz zöldrégióvá válást segítheti.

A multimodiális logisztikai hálózatban nehéz megvalósítani azt, ha a környezetvédelmet összhangba hozzuk, mindannyian tudjuk. Azért van erre lehetőség, azért aktív az észak-déli közlekedési tengely a Nyugat-Dunántúlon, mert Ausztriában bizonyos kontingensek vannak, és nem lehet bemenni kamionnal, mert ők tényleg a zöldszempontokat részesítik előnyben.

Ha a régió kulcságazatait nézzük - autóipar, gépipar, elektronika, kommunikációs ipar, faipar, környezeti iparágak, tudásipar -  akkor azt láthatjuk, hogy bizony, meglehetősen széles tárházát jelentik az iparnak, de ugyanakkor a környezetvédelmi célok továbbra sem jelennek meg. Térségi innovációs és technológiai központok, integrált térségi gazdasági együttműködések, regionális közintézmények, elektronikus ügyintézés - ez mind-mind azt mutatja, hogy fejlett régió lehetnénk. Az szép lenne, ha megvalósulna 2013-ra vagy 2020-ra, nem tartom én ezt valószínűnek, ami itt le írva, túlságosan átfogó ahhoz, de tulajdonképpen a zöld élettér megújításához kevés eszköz rendelődik, pont a regionális különbségek révén, hiszen például egy szennyvízkezelésre jóval kevesebb pénz jut a nyugat-dunántúli régióban, mint más régiókban. Hogyan lehet akkor itt zöldrégió? Azt hiszem, hogy ezeket az ellentmondásokat érdemes lenne megszüntetni.

Köszönöm.




Felszólalások:  Előző  448  Következő    Ülésnap adatai