Készült: 2024.09.23.14:05:29 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

272. ülésnap (2013.04.29.),  55-60. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 8:18


Felszólalások:   49-55   55-60   61-67      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr nem fogadta el a választ. Kérdezem az Országgyűlést, elfogadja-e az államtitkári választ. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Kimondom a határozatot: az Országgyűlés az államtitkári választ 206 igen szavazattal, 35 nem ellenében, 1 tartózkodás mellett elfogadta.

Tisztelt Országgyűlés! Móring József Attila, a Kereszténydemokrata Néppárt képviselője, interpellációt nyújtott be a nemzetgazdasági miniszterhez: "Milyen intézkedéseket tett a kormány a közelmúltban a nehéz helyzetben lévő devizahiteles családok megsegítésére?" címmel. Kötelességem tájékoztatni az Országgyűlést, hogy a cím és tényállás módosításához a válaszadó előzetesen hozzájárult. Móring József Attila képviselő urat illeti a szó.

MÓRING JÓZSEF ATTILA (KDNP): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Államtitkár Úr! A Gyurcsány-Bajnai-korszak számos szakterületen felelőtlen politikát folytatott, amelynek köszönhetően családok tízezreinek kellett és kell ma is rettegnie az utcára kerüléstől.

A lakosság devizaeladósodásának drámai növekedése a szocialista kormányok legsúlyosabb öröksége. A bankok és nagyvállalatok oldalán álló szocialisták semmit nem tettek annak érdekében, hogy ne következzen be a családok ilyen mértékű devizaeladósodása. Az Orbán-kormánynak 2010-ben a számtalan romokban lévő terület mellett fel kellett ismernie, hogy óriási baj van kialakulóban a devizahitelt felvett családoknál. A tűzoltás egyből megkezdődött, és a kormányváltás után egyből meghirdetésre került a kilakoltatási moratórium, ami azóta többször is meghosszabbításra került. Hamarosan megjelent a kormány otthonvédelmi akcióterve is.

A fenti intézkedések mindegyike arra irányult, hogy az emberek az otthonuk megőrzése mellett tudják törleszteni felgyülemlett hiteleiket. Az intézkedések azonban nem fedték le a teljes devizahitel-csapdába került réteget, ezért újabb programot kellett kidolgozni. A későbbiekben lehetőség nyílt kedvezményes végtörlesztésre; majd létrejött a Nemzeti Eszközkezelő is, amely a legkritikusabb helyzetben lévő családoknak próbált segítséget nyújtani; majd pedig megteremtette a kormány az árfolyamrögzítést az árfolyam-ingadozások tompítása érdekében.

Tisztelt Államtitkár Úr! A fenti intézkedések több százezer devizaadósnak nyújtottak segítséget, kezdve a törleszteni még éppen tudó adóstól a legkritikusabb helyzetben lévő emberekig. Sajnos azonban még mindig akadnak olyan családok, amelyek a kormány egyik korábbi akciójában sem tudtak részt venni. Ennek kapcsán kérdezem önt, tisztelt államtitkár úr, milyen további intézkedések történtek a közelmúltban a Gyurcsány-Bajnai-korszak idején devizahitel-csapdába került adósok megmentése érdekében.

Várom megtisztelő válaszát. (Taps a kormánypártok soraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen. Válaszadásra megadom a szót Cséfalvay Zoltán államtitkár úrnak.

DR. CSÉFALVAY ZOLTÁN nemzetgazdasági minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Kétségtelen, az elmúlt időszak egyik legnagyobb öröksége az a nagyon kiterjedt devizahitelezés, ami ebben az országban lejátszódott. Ennek mértéke egyébként 2010-ben 5600 milliárd forintnyi volt, ennyi volt a forintban értelmezett devizahitel-tartozása a lakosságnak. És csak zárójelben teszem hozzá, hogy a kormány első lépése volt még 2010 nyarán, hogy ezt a lehetőséget megszüntette. És hozzátenném zárójelben, hogy például Lengyelországban 2006-ban szüntették meg a devizahitelezés lehetőségét, Romániában egy évvel később. Ez a lehetőség az akkori kormány előtt is nyitva állt, mégsem élt vele, hagyta inkább ennek a problémának a tovább mélyülését.

Tisztelt Képviselő Úr! Az eddig megtett célzott lépések - ön is említett már jó néhányat belőle - az eredményét érdemes megismételni, hiszen 320 ezer hiteladóson segített a kormány és a parlament a meghozott intézkedésekkel. Ennek az értéke egyébként, ami most a hitelösszeget jelenti: az 5600 milliárd forintból mintegy 2500 milliárd forintnyi az, amit vagy például a végtörlesztés során visszafizettek, vagy pedig az árfolyamgátnál vagy a forintosításnál kedvezőbb helyzetbe kerültek.

(14.50)

Tehát mintegy 45 százaléknyi - most az összes devizaadósságról beszélek - tehercsökkenést figyelhetünk meg ebben a körben.

Tisztelt Képviselő Úr! Ön említette a legfontosabb lépéseket, a végtörlesztést - amelyben 170 ezer hiteladós vett részt - és az árfolyamrögzítést, amelyben 140 ezer hiteladós vesz részt. Ehhez hadd tegyem hozzá, hogy amikor az élet úgy hozza és amikor látható, hogy a gyakorlatban további változtatásra van szükség, akkor ezeket a változtatásokat a kormány megteszi. Kétszer történt változtatás az árfolyamgát rendszerében, mindig könnyítettük a feltételeket és szélesítettük azok körét, akik ezt igénybe vehetik, és két alkalommal történt változtatás már a Nemzeti Eszközkezelő jogosultsági feltételeinél is. És hozzáteszem, ha az élet úgy hozza és további problémák merülnek fel, akkor a kormány megteszi azokat a lépéseket, amelyekkel az eszközkezelő vagy az árfolyamgát még inkább felhasználóbaráttá válik vagy a jogosultak köre még inkább bővíthető.

Az Országgyűlés a múlt héten fogadta el az eszközkezelő jogosultsági feltételeinek bővítését. Ennek értelmében többen csatlakozhatnak, akiknek 2012. január 1-jén még nem állt fenn fél éven túli tartozása. A házastársi vagy élettársi kapcsolat mellett már a hozzátartozói viszony is megalapozza a hiteladós jogosultságát; ez is egy bővítése a jogosultsági körnek. Bővül a jogosultak köre a megváltozott munkaképességű ellátásban részesülőkkel is. A felajánlható ingatlan forgalmi értéke megnövekedett Budapesten és a megyei jogú városokban 15 millió forintról 20 millió forintra, az egyéb településeken pedig 10 millió forintról 15 millió forintra. A visszavásárlási jog időtartama is növekszik 2 esztendőről 5 évre.

Tisztelt Képviselő Úr! Úgy gondolom, hogy minden olyan lépés és javaslat fontos, amelyik a jogosultsági kört ebben az esetben bővíteni tudja. Az eszközkezelő azzal számol, hogy 2014-ig 25 ezer lakásnál tud belépni és tud kedvezményes lakhatást biztosítani. 2012 végén ez a szám 3 ezernél mozgott. Tehát amikor bővül az igényjogosultság köre, ennek a lehetőségével tudunk élni, a fedezet megvan hozzá a költségvetésben.

Köszönöm megtisztelő figyelmüket, kérem a válaszom elfogadását. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm, államtitkár úr. Öné a szó, képviselő úr. Elfogadja-e a választ?

MÓRING JÓZSEF ATTILA (KDNP): Köszönöm szépen a választ, tisztelt államtitkár úr. Mindannyian tudjuk, hogy a havi törlesztőrészletek sok esetben egy család teljes bevételét elviszik, és akkor valamiből még meg is kell élni, ki kell fizetni a számlákat, fenn kell tartani a háztartást. A szakemberek és civil szervezetek részéről szinte megállás nélkül érkeznek a javaslatok és az észrevételek hozzánk, amiket mindig közvetítünk az adott szakterület irányába. Sajnos, mint tudjuk, a korábbi konzultációk és egyeztetések ellenére még mindig voltak olyan devizaadósok, akiknek a helyzete megoldásra várt.

Az intézkedéseket és a választ köszönöm, azt elfogadom. Köszönöm szépen. (Taps a KDNP soraiban.)




Felszólalások:   49-55   55-60   61-67      Ülésnap adatai