Készült: 2024.04.27.05:25:55 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

340. ülésnap (2014.02.04.), 248. felszólalás
Felszólaló Halász János (Fidesz)
Beosztás Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Expozé
Videó/Felszólalás ideje 5:15


Felszólalások:  Előző  248  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

HALÁSZ JÁNOS, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára, a napirendi pont előadója: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Az ENSZ Közgyűlés 2013. április 2-án meghatározó többséggel fogadta el a fegyverkereskedelmi szerződésről szóló határozatot, amelynek Magyarország is társszerzője volt. A szerződést annak letéteményese, az Egyesült Nemzetek Szervezetének főtitkára 2013. június 3-án ünnepélyes keretek között nyitotta meg aláírásra New Yorkban. Az ünnepségen több mint 60 állam, köztük Magyarország képviselője is aláírta a szerződést.

Az ENSZ tagállamainak teljes körű bevonásával lefolytatott hétéves tárgyalási folyamat eredményeként létrejött fegyverkereskedelmi szerződés a nemzetközi diplomácia kiemelkedő eredményei közé tartozik. A történelem során első alkalommal normatív kereteket állít fel a hagyományos fegyverek nemzetközi kereskedelmének szabályozására. A szerződés világos és erős jogi kötelezettségeket fogalmaz meg a hagyományos fegyverek kereskedelmében részt vevő valamennyi szereplő, exportálók, importálók, közvetítők számára. Általa a nemzetközi fegyverkereskedelem átláthatóbbá és felelősebbé válik. A szerződés többek között tiltja a fegyverkereskedelmet olyan országok viszonylatában, amelyekkel szemben fegyverembargó van érvényben, illetve ahol a fegyvereket a polgári lakossággal szemben vagy súlyos nemzetközi jogsértések elkövetésére alkalmazhatják.

A részes államok kötelesek szabályozni a brókertevékenységet, valamint az exportengedélyezés során mérlegelni annak kockázatát, hogy a célországban a fegyvereket és lőszereket súlyos nemzetközi jogsértések elkövetésére vagy az emberi jogok megsértésére alkalmazzák. A fegyverkereskedelmi szerződés fontos sajátossága, hogy hatálya lényegében a hagyományos fegyverek teljes körére kiterjed, a harckocsiktól a kézi- és könnyűfegyvereken át a lőszerekig és alkatrészekig.

Mindezekből következik, hogy a fegyverkereskedelmi szerződés, amennyiben az abban foglalt kötelezettségeket széles körben alkalmazzák és betartják, világszerte jelentősen hozzájárulhat a hagyományos fegyverek által okozott szenvedés csökkentéséhez és a biztonság erősítéséhez. Ezért fontos, hogy mielőbb és minél több ország ratifikálja, és a gyakorlatban alkalmazza. A fegyverkereskedelmi szerződésben foglalt kötelezettségek végrehajtásával, az illegális fegyverkereskedelem visszaszorításával emberek millióinak élete menthető meg és válhat biztonságosabbá.

Magyarország vonatkozásában a szerződés hatálybalépése nem tesz szükségessé változtatásokat a hazai szabályozásban. A fegyverkereskedelmi szerződés 6. és 7. cikkeiben foglalt, exportengedélyezéssel kapcsolatos követelmények alkalmazásának feltételei a belső jogban adottak. Csatlakozásunkkal a szerződés mielőbbi hatálybalépését és egyetemes érvényesülését kívánjuk elősegíteni.

A szerződés hatékony végrehajtását a későbbiekben felállítandó titkárság támogatja. A titkárság költségvetését a részes államok együttesen fedezik. Ebből adódik jelen törvényjavaslat egyedüli, nem jelentős mértékű költségvetési hatása. Az egyes részes államok hozzájárulásának mértéke a titkárság működési költségeihez egyelőre nem ismert. A titkárság költségvetése részben függ attól is, hogy hol lesz a székhelye. Más, az ENSZ keretében létrehozott szerződésekhez fizetett hozzájárulásunk alapján Magyarország éves befizetési kötelezettsége előreláthatólag mintegy évi 7 ezer amerikai dollárra, azaz körülbelül 1,5 millió forintra becsülhető.

A fegyverkereskedelmi szerződés jelenleg még nem hatályos, hatálybalépéséhez legalább 50 ország ratifikációjára van szükség. A szerződés mielőbbi hatálybalépése Magyarország és az Európai Unió tagállamai számára prioritás. Az EU-tagállamok ratifikációs okmányaikat ugyanakkor csak a ratifikációra felhatalmazó EU tanácsi határozat elfogadását követően helyezhetik letétbe. A tagállami ratifikációt lehetővé tévő határozatot a Tanács legkorábban február közepén fogadhatja el. A tagállamok közel egyharmada már elkészült belső eljárásával, és készen áll arra, hogy a tanácsi határozat hatálybalépését követően letétbe helyezze ratifikációs okmányát az ENSZ főtitkáránál. Magyarország célja, hogy erre az időpontra ugyancsak lezárja a hazai ratifikációs folyamatot.

Szimbolikus jelentőséggel bír, hogy Magyarország vállalja a szerződés ideiglenes alkalmazását, azaz már ratifikációs okiratának letétbe helyezésétől kezdődően alkalmazza a fegyverkereskedelmi szerződés rendelkezéseit, addig is, amíg a szerződés hatálybalépéséhez szükséges 50 tagállami ratifikáció megszületik.

Kérem a tisztelt Házat, hogy fogadja el a fegyverkereskedelmi szerződés kihirdetéséről beterjesztett törvényjavaslatot. Köszönöm szépen a figyelmet. (Szórványos taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  248  Következő    Ülésnap adatai