Készült: 2024.05.13.21:12:03 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

186. ülésnap (2012.05.08.), 47. felszólalás
Felszólaló Dr. Józsa István (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 11:15


Felszólalások:  Előző  47  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. JÓZSA ISTVÁN, az MSZP képviselőcsoportja részéről: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Az előterjesztés célja a címe szerint, hogy a Magyar Nemzeti Bank függetlenségére vonatkozó szabályozást összhangba hozza az alaptörvénnyel, illetve az uniós előírásokkal.

Bevezetőként szeretném megjegyezni, hogy minderre nem lenne szükség, hogyha önök észnél vannak tavaly decemberben, amikor Olli Rehn (Babák Mihály: Az ki?) visszarendelte a tárgyalódelegációt. Ezek után önök még beterjesztették december 16-án ezt a gyalázatos törvényt, amit most módosítani kell, és december 30-án el is fogadták. Nem azért, mert az Unió ezt mondta, hanem azért, mert ez a törvény akkor sem biztosította, és sajnos most sem biztosítja megfelelő mértékben a jegybank függetlenségét, és ilyetén módon szembemegy azzal az Unióval, amelynek a véleménye a gazdasági bizalom szempontjából meghatározó.

Az Európai Unió többször is világossá tette, hogy a jegybank függetlenségét korlátozó jogszabályok ellen fel fog lépni. A jegybank függetlensége rendezésének egyik alapvető feltétele volt az a kényszerhelyzet, hogy két év után az Orbán-kormány újra tárgyalni kénytelen az IMF-fel, hogy ezek a tárgyalások egyáltalán megkezdődhessenek. Nem kellene most erről a módosításról tárgyalni, hogyha a kormánytöbbség nem söpörte volna le pökhendi módon, arrogánsan az ellenzék javaslatait, mondhatni, gondolkodás nélkül, egy vezéri instrukció hatására (Babák Mihály: Sérteget!) - ez mutatja, hogy önök mennyit gondolkodnak egy-egy előterjesztésen. Amit a vezér megmond, önök azt csinálják. Nem kellene ezzel az új jegybanktörvénnyel már az elfogadását követő első fél évben foglalkozni, azt toldozni-foldozni, hogyha a kormány eleve figyelembe vette volna az uniós jogszabályokat; hogyha lenne egy alapvető jogérzékenysége; ha adna arra, hogy mit jelent a piacok bizalma.

A javaslattal két lényeges probléma van. December óta egyértelmű, hogy a Nemzeti Bankra vonatkozó új szabályok nincsenek összhangban a közösségi joggal, sőt akadályát képezik minden további tárgyalásnak, a kormány azonban csaknem fél évvel később kezdett el az üggyel foglalkozni. Ahogy Harangozó Tamás képviselőtársam elmondta, mi január 5-én benyújtottuk az erre vonatkozó előterjesztésünket, és kértük az Országgyűlés rendkívüli ülésének összehívását. (Rogán Antal dr. Schiffer Andrással beszélget.)

Ezzel szemben Schiffer András és Rogán Antal most is önmagával van elfoglalva, ahelyett, hogy az ország sorsára figyelnének, arra figyelnének (Taps az MSZP padsoraiból.), hogy fél év után mennyi kárt okoztak ennek az országnak. (Közbeszólások a Fidesz és a Jobbik padsoraiból.) A benyújtott javaslat nem oldja meg a jegybank függetlenségét, viszont további károkat okoz az országnak, úgy, mint önök. Ezért önök felelni fognak! (Babák Mihály: Balsors...)

A törvényjavaslat hatályon kívül helyezi a Nemzeti Bank-törvény azon rendelkezéseit, amelyek alapján a monetáris tanács üléseinek napirendjét meg kell küldeni a kormány részére. Tehát egy alávetettséget megszüntet ez a törvényjavaslat. A monetáris tanács ülésein a miniszter vagy az általa megbízott személy tanácskozási joggal úgy vehet részt, abban az esetben vehet részt, én figyeltem Rogán Antal elnök úr bevezetőjére, hogyha a jegybankelnök erre meghívást ad. Én gondolom, szükséges esetben ezt a meghívást ő ki fogja adni. A monetáris tanács tagjainak felmentésére vonatkozó szabályok is módosításra kerülnek, továbbá megszűnik a monetáris tanács funkciója, hogyha az euró Magyarországon bevezetésre kerül. Ezt is, mint apró jogi pontosságot, át kell vezetni.

Emellett a törvényjavaslattal egyidejűleg benyújtott, Magyarország alaptörvényének első módosítására vonatkozó passzus hatályon kívül helyezi azt a rendelkezést, amely szerint össze lehetne vonni a Magyar Nemzeti Bankot és a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletét. Ez, úgy gondolom, egy biztosíték a rendelkezések között.

El kell mondjam, kedves kiabáló képviselőtársaim, hogy ha önök félnek, akkor joggal kiabálnak. Ugyanis ennél a napirendnél az egész orbáni rendszer rendszerkritikájáról van szó. (Babák Mihály: Tévedsz!) Önök a tönk felé viszik az országot. (Babák Mihály: Azt ti már megcsináltátok!) Nézzék meg a gazdaság mutatóit, mi volt 2010-ben, és hogy állunk most. Tehát amikor azt mondjuk, hogy önök letértek az alkotmányosság útjáról, amikor azt mondjuk, hogy az önök gazdaságpolitikája elhibázott, amikor azt mondjuk, hogy önöknek nincs árfolyam-politikája, mert tönkreteszik a forint árfolyamát, akkor ezt az élet visszaigazolja. Kérdezzék meg a saját választóikat! (Vantara Gyula közbeszól.) A jelen törvényjavaslat benyújtásával a kormány ugyan látszólag rendezni próbál néhány vitatott kérdést, ugyanakkor összességében még inkább nyilvánvalóvá teszi, hogy semmibe veszi azt a jogrendet, amelynek (Balczó Zoltán: Sajnos!) keretei között egyáltalán Magyarország eredményesen működni lenne képes, a leginkább vitatott pontokat ugyanis nem érinti a módosítás.

A törvényjavaslat nem szól arról, hogy a monetáris tanács bővítésének a lehetőségét hogyan kívánják rendezni; az új alelnökök kinevezéséről. Nem szól a jegybanki vezetők kormányváltás után csökkentett fizetéséről, ami szintén elvi kérdés, és csak egy hablaty, hogy az országos kereseti normatívába kell-e beilleszteni. Ez az önök demagógiájának része, ugyanakkor egy elvi kérdést sért, amikor a jegybankelnök fizetését akarják csökkenteni. A jegybankelnök felajánlotta a teljes fizetését jótékonysági célra, tehát nem erről van szó. (Babák Mihály: Ki akadályozza meg?)

Az önök uralmi politikáját akarják érvényesíteni ezen a területen is, minden független intézményt meg akarnak törni, mi meg ezt nem hagyjuk. Vegyék tudomásul, nem hagyjuk! (Közbeszólások a kormányzó pártok padsoraiból: Nem! - Jaj!)

A módosítás ugyanakkor elhagyni javasolja a törvényből a monetáris tanács tagjainak felmentésére vonatkozó szabályt, amelyet pedig kifejezetten megtartani kértünk mi és az Európai Központi Bank is. Egyértelmű, hogy a kormány úgy próbálja a megoldatlan, elhibázott joggyakorlás káros következményeit orvosolni, hogy látszólag foglalkozik a vitatott kérdésekkel, valójában azonban még inkább szembemegy mind a közösségi joggal, mind a demokratikus jogállamiság alapvető szabályaival.

Rogán elnök úr szépen beszélt arról a foltról, amivel le akarják takarni azt a lyukat, amit önmaguk ütöttek. De nem beszél a lyukról és nem beszél arról a kabátról, amit igazából újra kellene szabni. Önök semmit nem haladtak abban, hogy ez a kabát viselhetőbb legyen, a magyar emberek számára kényelmesebb legyen és büszkén hordhassák.

Ez az előterjesztés továbbra is veszélyezteti a jegybank függetlenségét, ami csökkenti az ország gazdasági stabilitását, és elodázza egy jó hitelmegállapodás mielőbbi megkötésének lehetőségét. Rogán Elnök Úr! Ezért nem támogatjuk, a tartalma miatt nem támogatjuk, nem amiatt, hogy az Unióval való együttműködés iránt nem lennénk elkötelezettek, mint ahogy önök az uniós elnökség idején kiírták büszkén, hogy erős Európát akarnak. Hogy lenne Európa erős, hogyha ilyen tagállami hozzáállás van, mint amit önök tanúsítanak? (Egy hang a Fidesz padsoraiból: Na!)

Úgy gondolom, fontos, hogy tegyük világossá, egyértelművé az előterjesztés keretében: a jegybank függetlenségének garantálása nem öncélú törekvés, hanem elvi kérdés. Sem az Európai Uniónak vagy az Európai Központi Banknak, sem az IMF-nek, sem a felelősen gondolkodni képes képviselőknek ez nem öncél, hanem elvi kérdés, amit teljesíteni kell. (Babák Mihály: Ez benne van...) Tehát ne tessék lambadázni körülötte, hogy (Derültség a Jobbik padsoraiból. - Közbeszólások a kormányzó pártok padsoraiból: Beteg vagy! - Orvost!) majdnem teljesül, majdnem nem. Ez elvi kérdés, amit be kell tartani!

A jegybank valós függetlensége alapvető fontosságú a pénzügyi rendszer stabilitása, ezáltal a forint értéke és a hazai befektetői környezet megítélése szempontjából. Amikor önök orvosért kiabálnak, vizsgálják meg, hogy mennyit vesztett értékéből a nemzeti fizetőeszköz - közel 20 százalékot.

(11.30)

Ezt kellene megvizsgáltatni, kedves képviselőtársam! A saját érdekünk akkor is az, amikor nem vagyunk rászorulva az IMF-hitelre, hogy Magyarországgal szemben a bizalom megerősödjön. Most viszont, hogy állítólag mégis hitelért kell folyamodnunk, és a hitelezőknek ez az egyik legfőbb elvárása, ez a kérdés kiemelt jelentőséggel bír. Érdemes emellett azt is egyértelművé tenni, hogy két év alatt miért jutott Magyarország abba a helyzetbe, hogy az államcsőd elkerülése érdekében elengedhetetlen a hitelmegállapodás.

A válasz egyszerű és elszomorító: szinte leállt a gazdaság növekedése, stagnálás, ágazati visszaesés tapasztalható, a befektetők messzire elkerülik Magyarországot, ez egy bizalmi válság eredménye, amelyben önök aktív szerepet vállaltak, hogy kialakuljon. Az állam jóval többet költ, mint amennyi bevételt realizált, csak beszéltek az állam racionalizálásáról. A kormány gazdaságpolitikája egyértelműen megbukott, egyetlen célját sem tudta teljesíteni az a gazdaságpolitika, amit önök a kormányprogramban meghirdettek. Az elmúlt két év adóemelésről, újabb és újabb sarcok kivetéséről, a gazdaság stagnálásáról és a jövő folyamatos feléléséről szól. A munkahelyteremtés eredményei messze elmaradnak a nagyívű tervektől.

Szeretnék idézni egy gazdasági konferencia, a Német-Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara megbeszéléséből. Azt mondták a befektetők: hiányzik a magyar gazdaságpolitika kiszámíthatósága és a jogbiztonság. A kormány adópolitikája eddig nem hozott kielégítő eredményeket, a beruházásbarát kormányzati kommunikációval ténylegesen ellentétes intézkedések születtek. Ezt mondják a befektetők, akiknek viszont a véleményét objektívnek kellene tekinteni, mert rajtuk múlik, hogy lesz-e beruházás, vagy pedig ez a stagnálás, ez a visszaesés folytatódik, amit tapasztalhatunk.

Mindezek alapján azt szeretném önöktől kérni, hogy ne látszatmegoldásokkal, szépségtapaszokkal próbálják helyre tenni a valós igényeket, hanem adjanak tényleges alapot a bizalom helyreállításának, és ez nem csak az ellenzék érdeke; ez az önök érdeke, az egész ország érdeke. (Közbeszólás az MSZP soraiból: Így van!)

Köszönöm a figyelmüket. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  47  Következő    Ülésnap adatai