Készült: 2024.09.26.08:04:56 Dinamikus lap

A felszólalás szövege:

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
7 58 2010.05.26. 7:00  1-192

GYÖNGYÖSI MÁRTON (Jobbik): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! A kormányprogram második napja tartó vitájában képviselőtársaim nagyon sokféle szemszögből elemezték már a kormánypártok által beterjesztett javaslatot. Én a magam részéről a program külpolitikai vonatkozásaira szeretnék röviden kitérni.

A kormányprogram preambulumaként is értelmezhető nemzeti együttműködés nyilatkozata első mondatában úgy fogalmaz, idézem: "Az átmenet két zavaros évtizede után Magyarország visszaszerezte az önrendelkezés jogát és képességét." Ezzel közvetve a nyilatkozat is elismeri, hogy mostanáig Magyarországon nem volt vagy nem volt teljes az önrendelkezés.

A kérdés már csak az, hogy a jelenlegi kormánypártoknak volt-e részük abban, hogy az átmenet két évtizede igencsak zavarosra sikeredett. Van-e felelősségük abban, hogy a nemzet erőfeszítései rendre - és itt újra idézet következik -: "Politikai paktumokba, szabadság helyett kiszolgáltatottságba, önállóság helyett eladósodásba, felemelkedés helyett szegénységbe, remény, bizakodás és testvériség helyett mély lelki, politikai és gazdasági válságba torkollottak."

Hitelesnek és őszintének tekinthető-e ez a nyilatkozat egy olyan párttól, amelyik a kezdetektől nemcsak a rendszerváltás rendszerének kialakításában, de annak zavaros működtetésében és fenntartásában is részt vállalt? Hitelesnek és őszintének tekinthető-e az a kormány, amely a nagybetűs, forradalminak titulált fordulat kivitelezését ugyanazokra az emberekre bízza, akik a zavaros évtizedek haszonélvezői, irányítói voltak?

Maradjunk a külpolitikánál, és konkretizáljuk a problémát: elvárható-e Martonyi Jánostól a nemzetérdekű külpolitika képviselete? Attól a Martonyitól, aki 1988-ban lépett be az MSZMP-be, majd a globális pénzügyi háttérhatalom egyik nagyhatalmú intézménye, a Baker & McKenzie helyi rezidenseként tevékenykedett, és a titkos Bilderberg-csoport ülésein vett részt.

Tisztelt Képviselőtársaim! A külpolitika volt az elmúlt két zavaros évtized talán egyetlen olyan területe, amelyben az egymást váltó jobb- és baloldali kormányok tökéletesen egyetértettek. Ezt akár pozitívumként is értékelhetnénk, ha a népfrontos összeborulás tárgya nem a szuverenitásunkat korlátozó egyoldalú euroatlantista külpolitika lett volna.

Ha a kormányprogram az elmúlt két zavaros évtizedről beszél, érdemes lett volna kitérni arra is, hogy ezt az állapotot az elmúlt húsz év krónikus Nyugat-imádata eredményezte, gazdasági téren a neoliberalizmus, külpolitikai téren az euroatlantista irány kritikátlan és szolgalelkű követése a pragmatikus nemzeti érdekképviselet helyett.

Milyen érdek diktálta a kisantant-országokkal kötött csúfos alapszerződéseket, amelyekkel feladtuk a határon túlra szakított magyarság határozott érdekképviseletét? Az EU-csatlakozási tárgyalásokon kiharcolt harmatgyenge feltételek, Románia EU-csatlakozásának feltétel nélküli megszavazása, a lisszaboni szerződés olvasatlanul történő megszavazása, a magyar honvédelem lezüllesztése és idegen érdekek oltárán történő feláldozása távoli NATO-missziókon, és még hosszan sorolhatnám a magyar külpolitika cseppet sem szívderítő stációit.

Összegezve elmondható tehát, hogy 1945 óta nincs önálló magyar külpolitika. A 45 évnyi Moszkvához igazodást felváltotta 20 évnyi igazodás Brüsszelhez és Washingtonhoz.

Tisztelt kormánypárti Képviselőtársaim! A papír sok mindent elbír, még azt is, hogy Orbán Viktor miniszterelnök úr a keleti nyitást meghirdesse rajta. Kíváncsian várjuk ennek a nyitásnak az első értékelhető eredményeit. Mi, jobbikosok leszünk a legboldogabbak, ha két évtized után a túloldalon is leesik, hogy a jelenlegi geopolitika képlete kicsit bonyolultabb annál az orbáni dialektikus kinyilatkoztatásnál, miszerint a szabadság mindig Nyugatról, az olaj Keletről jön.

A Jobbik álláspontja szerint a nemzetérdekű magyar külpolitikának tekintettel kell lennie a magyarság kettős identitására. Eszerint fontos, de nem kizárólagos a magyarság európai, nyugati kötődése, amely 1100 éves földrajzi elhelyezkedésünkből következik. Van egy legalább ilyen fontos kötődésünk Kelet, vagyis Ázsia felé, ez pedig gyökereink hollétéből ered: a magyar népzene dallamvilága, nyelvünk csengése, ételeink íze, népmeséink, mondáink, népviseleteink mind-mind ázsiai gyökerekről árulkodnak, vegyük hát észre. Csak akkor igaz, hogy egyedül vagyunk az európai népek tengerében, ha nem akarjuk tudomásul venni, hogy rossz irányban tájékozódunk, a hátunk mögött ugyanis ott áll egy több száz milliós turáni nemzetközösség, amely ránk testvérként tekint. Ezért tartjuk fontosnak azt, hogy a stratégiai partner, Oroszország, Kína és az arab országok mellett Magyarország elmélyítse a külkapcsolati és külgazdasági kapcsolatokat a rokon népekkel, Törökországgal, Iránnal, Kazahsztánnal, Azerbajdzsánnal és más belső-ázsiai országokkal.

Orbán Viktor miniszterelnök úr a tegnapi expozéjában elmondta a nyugati neoliberális gazdaságpolitika kritikáját, valamint nagyon helyesen rámutatott arra, hogy a bizalmon alapuló, minden résztvevőnek hasznot hajtó gazdasági együttműködés a jövő záloga.

(12.30)

Talán mindannyian egyetértünk abban, hogy a bizalom a rokonok között érheti el legmagasabb fokát. Bizakodásra ad okot az, hogy a Kazah-Magyar Baráti Társaságnak mind az elnöke, mind az alelnöke tagja a felálló új kormánynak.

Tisztelt Képviselőtársaim! A kormánypárti képviselőket, a kormány tagjait, így Martonyi Jánost is biztosíthatom afelől, hogy amennyiben a kormány eltökélt szándéka az euroatlantista, globális erőcentrumok, a nemzeti szuverenitásunk kibontakozását korlátozó béklyók feloldása, ezekben a törekvésekben számíthatnak a Jobbik együttműködésére. A nemzeti önrendelkezésünk visszaszerzése és ezáltal a nemzetérdekű külpolitika alapjainak lefektetése legsürgetőbb igénye a magyar nemzetnek. Hatvanötödik éve várunk erre.

Köszönöm a megtisztelő figyelmüket. (Taps a Jobbik soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
9 2 2010.05.31. 5:03  1-3

GYÖNGYÖSI MÁRTON (Jobbik): Tisztelt Elnök Úr! Köszönöm a szót. Tisztelt Országgyűlés! Ma hajnalban megdöbbentő képsorokkal kísért riport volt hallható a világ vezető hírcsatornáin és volt olvasható a világ nagy hírügynökségeinek híradásaiban. A francia AFP, a brit Reuters, valamint a BBC, az al-Dzsazíra, de még a CNN is vezető hírként számolt be arról a brutális katonai akcióról, amelyet Izrael Állam hajtott végre ma hajnalban a partjaitól 40 mérföldre hajózó nemzetközi segélyszállító hajók ellen. Tekintettel arra a sajnálatos körülményre, hogy a hazai média az általános zsibbadtságából még nehezebben tér magához, ha Izrael Állam terrorcselekményeiről kell beszámolnia, röviden szeretném képviselőtársaim előtt is ismertetni az eseményeket.

Egy ciprusi kikötőből vasárnap útnak induló, hat hajóból álló, többnyire török származású emberi jogi aktivistákat, valamint 10 ezer tonna segélyszállítmányt Gázába szállító konvojt ma hajnalban tűz alá vett az izraeli haditengerészet és légierő. A 40 mérföldre Izrael partjaitól, nemzetközi vizeken hajózó konvojt az izraeli légierő helikoptere fedélzeti fegyvereivel lőni kezdte, majd kommandósok szálltak a fedélzetre, ahol ismét tüzet nyitottak az aktivistákra. A jelenlegi hírek szerint több mint 15 halottja és 30 sebesültje van a támadásnak. A konvoj török zászlóshajójának török kapitánya is megsebesült a támadásokban.

A konvoj hajóit az izraeli haditengerészet Ashdod kikötőjébe vontatta, ahol kihallgatás után kitoloncolják, deportálják a hajók utasait.

A BBC tudósításában megszólaltatott Szabad Gáza Mozgalom szóvivője szerint, aki maga is jelen volt a támadásnál, Izrael aránytalan brutalitással járt el az akció során. Megcáfolva az AFP-nek nyilatkozó izraeli katonai szóvivő, Avital Lejbovics nyilatkozatát, miszerint a hajó utasai nagyon-nagyon ellenségesek voltak, elmondta, hogy az aktivisták semmilyen erőszakos ellenállásra nem készültek, kizárólag a szimbolikus, passzív ellenállás eszközeihez folyamodtak, amely kimerült a hajó gépházába, valamint a hajóhídhoz vezető út eltorlaszolásában.

Az izraeli akciónak már most jól látható módon visszafordíthatatlan következményei lesznek. Törökországban tüntetők ostromolták meg a hír hallatán Izrael isztambuli nagykövetségét, a török külügyminisztérium pedig berendelte Izrael törökországi nagykövetét, és helyrehozhatatlan következményeket emlegetett az eset kapcsán.

Tisztelt Képviselőtársaim! Izrael embertelen, nemzetközi és emberi jogi normáknak ellentmondó fellépése sajnos nem példa nélküli. Pont Gáza kapcsán emlékezhetünk arra a gyilkos terrorra és népirtásra, amit Izrael Állam hajtott végre Gáza ellen 2009 januárjában. A világhálót bejárták azok a megrendítő képkockák, amelyek Gáza teljes infrastruktúrájának rommá lövéséről, lakóházak ezreinek lerombolásáról, valamint a több ezer civil életét, köztük rengeteg gyermekéletet követelő brutális izraeli támadásról készültek. Ez, tisztelt képviselőtársaim, a népirtás minősített esete volt.

Izrael Állam teljes érzéketlenségét jól mutatja, hogy 2009. január 6-án Izrael egy olyan ENSZ által fenntartott iskolát bombázott porrá, amelybe védtelen civilek menekültek. Annak ellenére kapott az iskola jól célzott bombatalálatot, hogy az ENSZ előre megadta az izraeli védelmi minisztériumnak az épület GPS-koordinátáit. Ez az eset is jól mutatja, hogy azon túl, hogy a palesztinok életét nem sokra tartja Izrael, Izraelt hidegen hagyja a világ közvéleménye, magasról tesz a nemzetközi és emberi jogokra, és nem riad vissza még az ENSZ iskoláinak, segélyközpontjainak bombázásától sem.

A gázai népirtást egy három éve tartó blokád követte, amely a kollektív bűnösség elvén alapulva 1,5 millió palesztinnak jelenti a világ legkiterjedtebb koncentrációs táborát, amely humanitárius segélyszállítmányokon keresztül tudja csak saját lakosságának létét fenntartani.

Tisztelt Képviselőtársaim! Az elmúlt években politikusaink óriási érzékenységet mutattak a kubai menekültek ügyében.

(13.10)

Emlékszünk arra, amikor egyes képviselőtársaink tibeti zászlót lengettek az Országház épülete előtt, kifejezve szolidaritásukat a tibeti nép mellett. Vannak olyanok is a magyar politikában, akiknek a nemzeti parkjaink védett virágai állnak közel a szívéhez. Ezért talán kérhetjük, hogy a tisztelt Országgyűlés határozatban ítélje el Izrael Állam nemzetközi és emberi jogokat sértő folyamatos atrocitásait, kifejezve ezáltal a magyar nemzet szolidaritását a sokat és régóta szenvedő palesztin nép mellett.

Köszönöm a megtisztelő figyelmüket. (Taps a Jobbik és a Fidesz soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
14 177 2010.06.14. 5:32  168-194

GYÖNGYÖSI MÁRTON (Jobbik): Tisztelt Elnök Úr! Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Képviselőtársaim! A megállapodás céljai nagyon dicséretesek. Átolvastuk a szerződést, és azt látjuk, hogy minden szerződésben meghatározott cél nagyon jól hangzik és nagyon dicséretes. Igen, mi is úgy gondoljuk, hogy a Magyarország és Románia közötti együttműködésre szükség van a földgáz- és a villamos távvezetékekkel kapcsolatban; az energiaellátás biztonságának a növelése igenis stratégiai cél; a kölcsönösen előnyös együttműködés fejlesztésére hangsúlyt kell fektetni; a villamosenergia-kereskedelem fejlesztése fontos a nemzetünk szempontjából; a kölcsönösen előnyös együttműködésre szükség van a szénhidrogén-kutatás és -kitermelés érdekében.

A megállapodást aláíró minisztériumok gazdasági társaságokat jelölnek ki a megállapodás megvalósítása érdekében, tehát azt már látjuk, hogy a megbízott kivitelezők jól fognak járni ennek a szerződésnek az aláírásával. Azonban azt az egyet nem látjuk, hogy a magyar nemzet érdekei miképpen kerülnek előtérbe, milyen módon fogja őket figyelembe venni az ország ennek a törvénynek az elfogadásával. Hiszen a sürgősségi tárgyalást azzal indokolta a bizottság és a tisztelt Ház, hogy egy kötbért kell kifizetni. Nem látjuk indokoltnak e szerződés ilyen gyors ütemű megvitatását és megszavazását.

Az csak az általános indoklásból derül ki, hogy 3300 kilométer hosszúságú gázvezeték megépítése miatt van szükség ennek a gázvezetéknek a kiépítésére. 31 milliárd köbméter gáz szállítására lesz kapacitálva ez a gázvezeték, 2018-ra fog megvalósulni, és mindez 7,8 milliárd euróba fog kerülni. A magyar és a román érdekek érvényesülése mellett összeurópai érdekekre is történik hivatkozás. Úgy gondolom, a sürgősség még nem teljesen indokolt ebben a kérdésben, hiszen azt az egyet még nem tudjuk, hogy a Nabucco-gázvezetékben honnan lesz gáz. A közép-ázsiai térség jelenleg elég sok változáson megy keresztül, jelenlegi ismereteink szerint a gáz mennyisége és mértéke, amennyire a Nabucco-vezetéket kapacitálják, még nem áll rendelkezésre.

Tehát kérdezem én: nem igaz-e az a népi bölcsesség, miszerint először kell mérni és utána vágni? Mielőtt a jelenlegi gazdasági állapotunkban belefogunk egy ilyen költséges projekt kivitelezésébe, aminek a pontos adatairól még semmit nem tudunk, nem lenne-e érdemes elvégezni egy olyan költség-haszon elemzést, amit minden beruházás előtt, minden nemzeti érdekekre hivatkozó ország vagy kormány elvégez? Hogyan lehet diverzifikációról beszélni olyan esetben, amikor nem vagyunk tisztában azzal, hogy honnan fogunk gázt tölteni ezekbe a vezetékekbe? Szabad-e ilyen beruházást megkezdeni akkor, amikor Magyarország egy soha nem látott gazdasági válságból próbál talpra állni?

A jelenlegi helyzetben és a jelenlegi geopolitikai viszonyok között azt lehet, érdemes tudatosítani, hogy a Nabucco nem a legéletképesebb projekt, hiszen nem látjuk - kétséges vállalkozás -, hogy ezt a gázmennyiséget, ami a diverzifikációhoz szükséges lenne, a Nabuccón keresztül meg fogja-e tudni Magyarország kapni. Jelenleg egyetlenegy projekt tűnik kivitelezhetőnek és ésszerűnek, ez pedig a Déli Áramlat és a közelünkben lévő oroszországi gáz megszerzése.

Bennünket azért küldtek a Magyar Országgyűlésbe - nemcsak bennünket, hanem tisztelt képviselőtársaimat is -, hogy felelősen járjunk el a nemzeti szempontból fontos és sorsdöntő kérdésekben. Az energiaellátás ilyen kérdés, ezért kérem önöket, hogy ennek a felelősségnek a tudatában döntsenek egy ilyen hosszú távú kötelezettségvállalásról, és a bizonytalan hasznot hajtó Nabucco-projekt kérdésének eldöntésénél erre is legyenek figyelemmel.

Köszönöm szépen a megtisztelő figyelmüket. (Taps a Jobbik soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
14 241 2010.06.14. 2:03  234-266

GYÖNGYÖSI MÁRTON (Jobbik): Tisztelt elnök úr, köszönöm a szót. Tisztelt Képviselőtársaim! A Jobbik frakciója ugyancsak üdvözli ezt a törvényjavaslatot, amely az adományok áfamentesítését irányozza elő. Kár, hogy az árvíznek kellett ahhoz bekövetkeznie, hogy rámutassunk ennek a rendelkezésnek az abszurditására. Az adományok a hiányos állami támogatást és segítségnyújtást hivatottak kipótolni, és nem méltányos, hogyha az állam az adórendszeren keresztül bünteti azokat, akik terhet vesznek vagy vennének le a válláról.

Ezzel a törvénymódosítással visszatérünk a régi áfatörvényben lévő szabályozásra, ehhez térünk vissza, és ugyancsak visszaáll a rend a társasági adózás és az áfa között, hiszen a társasági adózás adóalap-csökkentő tételként ismeri el a közcélú adományokat.

Az áfatörvény, mint tudjuk, gazdasági tevékenységek, hozzáadott értékek esetén értelmezhető, csak ilyen esetben szoktak áfáról beszélni, ellenérték fejében történő termékértékesítés és szolgáltatásnyújtás esetében, ahol a haszonszerzés a cél.

A Jobbik-frakció így teljes egészében támogatja ezt a javaslatot, és szeretnénk, hogyha az áfatörvény vonatkozásában a kormány továbbmenne, és élne azzal az áfadirektívában megengedett lehetőséggel, miszerint széles körű, nemzetstratégiai fontosságú termékekre, illetve szolgáltatásnyújtásokra alacsonyabb, kedvezményes kulcsot lehetne kivetni.

Nagyon szépen köszönöm a figyelmüket. (Taps a Jobbik soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
18 149 2010.06.28. 2:33  148-155

GYÖNGYÖSI MÁRTON (Jobbik): Köszönöm szépen. Tisztelt Miniszter Úr! Az ön első hivatalos útja Afganisztánba, a NATO-misszió keretében szolgálatot teljesítő, jelenleg 300 fős magyar kontingenshez vezetett. Ez nagyon helyes, hiszen mind a katonáink felszereltségének hiányosságairól, mind az afganisztáni biztonsági helyzet drasztikus romlásáról hallani.

Úgy hírlik, hogy a magyar katonák fő tartózkodási helyének számító Baghlán tartományban már nemcsak az eddig már két katonánk életét követelő út menti pokolgépek és támadások fenyegetnek, hanem a magyar katonák táborától kőhajításnyira kibontakozó nyílt harci cselekmények is. A konfliktus kiterjedésének veszélyét jól jelzi az a részleteiben máig nem ismert kandahári akcióterv, amelyet szövetségeseink dolgoztak ki a fokozódó tálib ellenállás visszaszorítására.

Június 18-án a Magyar Országgyűlés frakciói azt a tájékoztatást kapták a Honvédelmi Minisztérium államtitkárától, hogy a korábbi szocialista kormány felajánlásainak eleget téve az Orbán-kormány egy évvel meg kívánja hosszabbítani az Afganisztánban szolgáló magyar katonai kontingens nyár végén lejáró mandátumát, és közel a duplájára, 500 főre kívánja emelni a magyar katonák létszámát Afganisztánban. (Dr. Simicskó István az ujjaival mutatja: Hat hónap!) Ez több mint 8,8 milliárd forinttal terheli a magyar költségvetést, mindezt azért, mert - idézem - "az Egyesült Államok sokra értékeli Magyarország szerepvállalását".

Miniszter Úr! Nem gondolja, hogy akkor, amikor a CIA főigazgatója is aggasztónak minősíti a NATO afganisztáni katonai vállalkozásának kilátásait, amikor maga Barack Obama is a csapatok 2011-es kivonását hirdeti, és akkor, amikor az elkötelezett amerikai szövetségesek, mint például a lengyel elnökválasztás esélyese, Bronisław Komorowski is a lengyel csapatok mielőbbi kivonásával kampányol, nem kellene-e elgondolkodni a magyar csapatok (Az elnök csengetéssel jelzi az időkeret leteltét.) kivonásán vagy legalább csökkentésén?

A nemzeti érdekeinkkel megegyezik-e az, hogy az afganisztáni helyzet fokozódásával egyenes arányban növeljük az afganisztáni jelenlétünket és szerepvállalásainkat? Szükséges-e korunk legsúlyosabb (Az elnök ismét csenget.) gazdasági válsága közepén ilyen felettébb költséges, 8,8 milliárd forintos felajánlással (Az elnök folyamatosan kocogtatja a csengőt.) terhelni a költségvetést, amelynek a fedezetét még a tájékoztatást adó államtitkár sem látja a jelen pillanatban? Várom a megtisztelő válaszát. (Taps a Jobbik soraiban.)

(16.20)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
18 153 2010.06.28. 1:17  148-155

GYÖNGYÖSI MÁRTON (Jobbik): Tisztelt Miniszter Úr! A válaszát több okból sem tudom elfogadni, annak logikája, nemzetközi megítélésünk emlegetése kísértetiesen hasonlít arra az érvrendszerre, amit például 1968-ban használhatott a szocialista pártvezetés akkor, amikor a varsói szerződés keretében kérték, hogy katonákat vigyünk Prágába a forradalom leverésére. Én nagyon örülök, hogy ön ilyen jól tájékozott, és tudja, hogy Afganisztánban bújtatták az al-Kaida vezetését. Tudomásom szerint erről még a CIA-nek sincsen pontos információja.

Szeretném emlékeztetni arra, hogy már 1848-ban is megfogalmazódott az a nemzeti igény és követelés, miszerint a magyar katonákat ne vigyék külföldre. Mindez akkor fogalmazódott meg, amikor a közeli osztrák érdekek érdekében Sziléziába és Észak-Olaszországba vittek magyar katonákat. Azt hiszem, ugyanezt meg lehet fogalmazni akkor, amikor egy tengerentúli nagyhatalom érdekében távol, messze Ázsiába, a Hindukus-hegységbe viszik a magyar katonákat. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) Szeretném emlékeztetni arra, hogy ön a Honvédelmi Minisztériumot vezeti, a honvédelem számomra nem a Hindukus lábainál folyó (Az elnök ismét csenget.) harcokban kellene hogy megmutatkozzon.

Nagyon szépen köszönöm. (Taps a Jobbik soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
22 8 2010.07.06. 5:22  7-10

GYÖNGYÖSI MÁRTON (Jobbik): Tisztelt Elnök Úr! Köszönöm a szót. Tisztelt Országgyűlés! Tudomásunk szerint már megérkeztek Magyarországra az IMF és az EU képviselői, akikkel a mai naptól kezdve megindul egy kéthetes tárgyalássorozat egy újabb, 10-20 milliárd eurós hitelkeretről, amely a következő két évben áll hazánk rendelkezésére.

Matolcsy György miniszter úr nyilatkozatából tudjuk azt is, hogy a kormány szeretné elérni, hogy a hitelkeret fejében az idei évre előirányzott, a GDP arányában mért 3,8 százalékos államháztartási hiányt 2012-ig csak fokozatosan kelljen 3 százalékra csökkenteni. A tájékoztatás szerint a kormány ezzel egy időben, vagyis a két év leforgása alatt szerkezeti, úgynevezett strukturális reformokat hajtana végre a gazdaságban.

Sajnos hazánkban a rendszerváltás korszakának két hosszú évtizede, de a földkerekség sok más nemzetállamának sorsa is azt bizonyítja, hogy az IMF-fel kötött megállapodások rendre a spekulatív tőke érdekeit, valamint a globális nagyvállalatok által működtetett pénzszivattyúk folyamatos és zavartalan működését, működtetését szolgálják, elsősorban azon külföldi tulajdonú nagyvállalatok érdekében, amelyek egylényegű politikai elitünk húszéves, neoliberális gazdaságpolitikát követő ténykedésének köszönhetően egyeduralkodóvá vált hazánk gazdasági életében.

Tisztelt Képviselőtársaim! Ismerjük az IMF által felajánlott vésztartaléknak, vagy ahogy a bennszülöttek kedélyállapotának javítása végett mondják, készenléti tartaléknak, vagy ahogy mostanság nevezik, elővigyázatossági tartaléknak a természetét, hiszen nem is olyan régen volt már szerencsénk egy hasonló, karitatív, filantróp álcába bújtatott IMF-EU-felajánláshoz. A Gyurcsány-kormány által 2008 novemberében aláírt, közel 20 milliárd eurós, ugyancsak IMF-EU készenléti hitelkeretből Magyarország 14,1 milliárd eurót hívott le, ami mostani árfolyamon mintegy 4000 milliárd forint. Ezt az összeget azonban a magyar kormány nem a magyar polgárok életfeltételeinek javítására, a hazai kis- és középvállalkozások erősítésére, a nemzetgazdaság javára, hanem a nemzetközi pénzpiacok kielégítésére használta fel.

Mi történt, mi történik ugyanis ezzel az óriási pénzmennyiséggel? Az állam nagy devizatartalékot halmoz fel hitelből saját költségén az országba beáramló spekulatív tőke nyereségének kivitelére, zökkenőmentes távozásának biztosítása érdekében. Tehát az IMF-EU-hitel célja a Nemzeti Bank nagy forintkamatlába által folytatható pénzügyi spekuláció kényelmének megteremtése, ugyanis a Magyarországon szerezhető nagy forinthozamot tönkreteheti a forint hirtelen meggyengülése, amit a hirtelen nagy mennyiségben távozó forrótőke idézhet elő.

Miután az MNB-nek az IMF-EU-megállapodásnak köszönhetően nagy devizakészlete van, így a forint devizára váltása idején kiszolgálhatja a bankokat. Ez a pénzpiaci cél nem a választók érdeke, épp ellenkezőleg, ők fizetik meg e biztonság árát, tehát közpénzből támogatjuk a bankokat. Mi sem bizonyítja jobban, hogy mi történt, mi történik itt, mint a bankok magatartása a bankadó kapcsán. Az IMF-hez futnak panaszkodni. Hát kinek dolgozik az IMF: a kormánynak vagy a bankoknak? Tisztelt Képviselőtársaim! Ha a kormányt szolgálná az IMF diktátuma, biztos nem szaladgálnának oda a bankok segítségért.

Tisztelt Országgyűlés! Már önmagában az elgondolkoztató, ha a kormányprogram 29 pontját az ultraliberális, munkásmozgalmi Népszava mély egyetértése kíséri, na meg ha Oszkó Péter a zseniális jelzővel illeti, és annak kapcsán a piacok megnyugvását nyugtázza. Ez persze nem véletlen, hiszen az új kormány meghirdetett gazdasági elképzeléseivel mereven betartotta a korábbi IMF-EU-feltételeket. Semmilyen kompromisszum elérésére nem törekedett. A 29 pont között például az egyik a közszféra dolgozóinak 15 százalékos bércsökkentését célozza meg. Ez a 750 ezer közalkalmazottat és köztisztviselőt, valamint a még közel 200 ezer állami vállalatnál dolgozó honfitársunkat érintő elképzelés tipikus IMF-elvárás. Legyen kevesebb a kiadás, így ugyanis több marad a pénzpiaci igény kielégítésére.

Tisztelt Képviselőtársaim! A kormány nemzeti összefogást hirdetett. Az én értelmezésemben a nemzeti összefogás nem abból áll, hogy kifüggesztünk egy erről szóló kiáltványt a falra képkeretben, hanem abból, hogy a nemzetünk sorsát generációkra befolyásoló nemzetközi szerződéseket nem titokban, a színfalak mögött írjuk alá, hanem a nemzet színe előtt vitatjuk meg annak minden részletét a civil szervezetek bevonásával és a nemzet minden tagjának részletes tájékoztatásával. Ha nem ezt teszi a kormány, akkor az IMF-fel fog össze, nem a bizalmat (Az elnök csenget.) adó választókkal. Szeretném emlékeztetni a kormányt, hogy a nemzet kegyelméből birtokolja a hatalmat, nekik, a választóknak (Az elnök csenget.) tartozik elszámolással, nem az IMF-nek és a pénzügyi hatalomnak.

Nagyon szépen köszönöm a figyelmüket. (Taps a Jobbik padsoraiból.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
26 203 2010.07.19. 5:08  194-238

GYÖNGYÖSI MÁRTON (Jobbik): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Az előttünk fekvő törvényjavaslat a volt államfőt lakáshasználati joggal ruházza föl, amelynek biztosításáról a Köztársasági Elnöki Hivatal gondoskodik, a lakás fenntartásáról is a hivatalnak kell gondoskodnia. A törvényjavaslat értelmében amennyiben a volt államfő a tisztségét legalább két éven át betöltötte, nincs időbeni korláthoz kötve a gépkocsi-használati joga sem. Ugyanúgy a kétfős titkárság alkalmazását sem kötnék időbeli korlátozáshoz, vagyis ha ott is fönnáll a kétéves szolgálat, akkor a kétfős titkárság is fennmarad.

A törvény általános indokolásában olvashatjuk azt, hogy a volt köztársasági elnök hivatalának betöltését követően is közszereplő és a közélet fontos résztvevője marad, a volt köztársasági elnökök számára biztosítani kell, hogy nemzeti érdekeket szolgáló közéleti szerepeiket zavartalanul elláthassák.

Továbbá az is az indoklásból derül ki, hogy a törvényjavaslatnak kettős célja van. Először is az, hogy a volt államfő a tapasztalataival, ismereteivel és nemzetközi kapcsolatrendszerével élete végéig aktívan tudja az ország érdekeit szolgálni, valamint az, hogy a volt köztársasági elnök feladatának ellátásához szükséges pénzügyi feltételeknek a Köztársasági Elnöki Hivatal költségvetésén belül történő biztosításával a mindenkori kormánytól függetlenül tudja ellátni a feladatait. Szögezzük le, hogy a törvényjavaslatban megfogalmazott célok megvalósítása nem jelent olyan terhelést a költségvetésnek, hogy érdemes legyen túl sok szót fecsérelni erre itt a Ház falai között. Azonban tudjuk azt, hogy ezek a tételek, amelyeket erre kíván fordítani ez a törvényjavaslat, eddig is benne voltak a költségvetésben. Tehát ez nem jelent egy túlságosan nagy kiadási többletet.

És azt is tudjuk, hogy Magyarországon vannak különleges státusban, megkülönböztetett státusban lévő emberek, tudjuk, hogy a köztársasági elnökök is ilyen emberek. Ugyanakkor úgy gondoljuk, hogy egy olyan helyzetben, amelyben jelenleg van Magyarország, amilyenben jelenleg van a magyar gazdaság, rendkívül rossz üzenetet hordoz magában ennek a törvényjavaslatnak a szellemisége. Hiszen olyan időkben, amikor minden a költségtakarékosságról, a köztisztviselői és kormány-tisztviselői kar leépítéséről szól, az Országgyűlés létszámának csökkentéséről és általános nadrágszíjmeghúzásról, megtakarításról szól, akkor nem feltétlenül ez a törvény az, amit sürgősséggel kellene tárgyalnia az Országgyűlésnek.

Nem arról van szó, tisztelt képviselőtársaim, hogy a Jobbik megkérdőjelezné például Göncz Árpádnak a nemzeti érdekek képviselete iránti elkötelezettségét és azt, hogy vajon jelenlegi anyagi körülményei lehetővé teszik-e számára azt, hogy a nemzeti érdekeket szolgáló közéleti szerepeit zavartalanul el tudja-e látni. Mi csak azt nem értjük, hogy miért pont a legsúlyosabb gazdasági válság közepén kell a takarékoskodás és a leépítés korszakában vagy szlogenjével fémjelzett időszakban ezt a javaslatot a tisztelt Ház elé hozni, és természetesen sürgősséggel. Úgy gondoljuk, a Jobbik úgy gondolja, hogy ezt a dilemmát esetleg úgy lehetne föloldani, ha a törvényjavaslat által érintett volt kormányfők közcélú adományként felajánlanák a nekik járó összeget vagy jövedelmet, például az árvízkárosultak javára. Ezzel együtt úgy gondoljuk, ezzel a dilemmával, amit felsoroltam, tehát hogy egyrészről ez nem jelent olyan nagy tételt az ország költségvetésében, a másik oldalon viszont ezt véleményünk szerint nem feltétlenül itt és most kellene sürgősséggel tárgyalnia az Országgyűlésnek, fogjuk ezt a kérdéskört megközelíteni, és csütörtöki frakcióülésünkön a frakció erről egy megfontolt döntést fog hozni, és ennek alapján fogjuk mérlegelni az előttünk fekvő törvényjavaslatot.

Nagyon szépen köszönöm a figyelmüket. (Taps a Jobbik padsoraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
31 34 2010.10.04. 3:01  33-39

GYÖNGYÖSI MÁRTON (Jobbik): Köszönöm szépen. Államtitkár úr, az ENSZ szeptember 24-ei közgyűlésén Schmitt Pál bejelentette: Magyarország úgy döntött, Tom Lantos nevével fémjelzett nemzetközi intézetet létesít, amelynek célja az emberi és kisebbségi jogok, valamint a tolerancia értékrendjének előmozdítása.

Először is tisztázzuk: a döntést nem Magyarország, hanem az Orbán-kormány hozta, amelynek úgy tűnik, elnök úr szóvivőjévé szegődött, ha már szakácsává nem válhatott Kötcsén. (Taps a Jobbik soraiban.)

Most pedig néhány szót az amerikai képviselőház Lugosi Bélájáról, ahogy Tom Lantost a washingtoni újságíró, Wayne Madsen elkeresztelte.

(14.10)

Tom Lantos volt az, aki Ceauşescu barátjaként egyetlen szóval sem állt ki az Erdélyben élő őshonos magyar kisebbség jogaiért, miközben kiharcolta, hogy a kongresszus megadja Románia véreskezű diktátorának a legnagyobb kereskedelmi kedvezmény elvét. Később Lantos egyike volt azoknak, akik a hazug okokból indított iraki invázióhoz az amerikai közvélemény ráhangolása érdekében kitalálták azt a mesét, hogy egy Najirah nevű 15 éves kuvaiti lány saját szemével látta, amint iraki katonák rángatnak ki újszülötteket inkubátorokból. Mint később amerikai lapok leleplezték, Najirah nem volt máa, mint Al Szabah, Kuvait washingtoni nagykövetének a Hill & Knowlton amerikai propagandacége által alaposan felkészített leánya.

Ugyancsak Tom Lantos volt a szponzora egy olyan határozatnak, amely Bush elnöknek példátlan hatalmat adott, hogy tetszése szerinti időpontban támadjon meg egy országot. Bush meg is támadta Irakot, amelynek következtében több mint egymillió ember halt meg, és több millióan veszítették el otthonukat, illetve hazájukat. 2004-ben Lantos a nemzetközi bíróság azon döntése kapcsán, amely elítélte a palesztin területen épülő izraeli falat, az igazságszolgáltatás perverziójáról beszélt. Amikor pedig az Amnesty International terjedelmes jelentésben tárta fel, mit tett Ciszjordániában a megszálló izraeli hadsereg, Lantos kongresszusi határozatot terjesztett be, amely szerint az izraeli katonai műveletek, "kizárólagosan a palesztin terrorista infrastruktúra kiépítésének meghiúsítását" célozzák. Lantos emellett előszeretettel náciz és antiszemitáz le kongresszusi képviselőket, sőt állam- és kormányfőket is, ha azok nem állnak ki feltétel nélkül Izrael mellett. Ez tehát Tom Lantos, a tolerancia és az emberi jogok bajnoka.

Államtitkár Úr! Mint tudja, pont két évvel ezelőtt Gyurcsány Ferenc állt elő a Tom Lantos intézet ötletével. Nem gondolja, hogy politikai értelemben rendkívül pikáns az, ha egy forradalmi kormány az ancien régime, vagyis a Gyurcsány-kormány ötleteit porolgatja le? A teljesség igénye nélkül felsorolt tények alapján ön valóban úgy gondolja, hogy egy csaló szélhámos, akinek számos identitása közül a magyar soha egyetlen konkrét, pozitív cselekedetben nem mutatkozott meg, a legalkalmasabb egy budapesti intézet névadójának?

Várom megtisztelő válaszát. (Taps a Jobbik frakciójában.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
31 38 2010.10.04. 1:17  33-39

GYÖNGYÖSI MÁRTON (Jobbik): Köszönöm szépen. Úgy látom, hogy Tom Lantossal kapcsolatban egészen más forrásokból szerezzük meg az információinkat. Természetesen nem tudom a válaszát elfogadni. Sőt, mélységesen fölháborít, hogy azokra a konkrét esetekre, amiket viszont én fölsoroltam, és ön meg is kapta, és egy hétvégéje volt rá, hogy fölkészüljön, érdemben nem reagált.

Fenntartom az a véleményemet, hogy Tom Lantosról toleranciaközpontot és emberi jogi központot elnevezni legalább olyan pofátlanság és perverz gondolat, mint Vukról mondjuk tyúkvédelmi intézetet alapítani és elnevezni. Ha nem hiszik el, hogy bennünket, a Jobbikot fölháborítja, egy dolog. De úgy gondolom, az önök szavazótáborát is mélységesen fölháborítja ez. Ha nekem nem hiszik el, kérjék meg a Nézőpont Intézetüket, hogy végezzenek el egy felmérést erre vonatkozóan.

Természetesen a konstruktivitás jegyében mi kezdeményeztünk egy felmérést a barikad.hu-n (Derültség a kormánypárti padsorokban. - Az elnök csenget.), és olyan SZDSZ-es entellektüeleket próbáltunk meg az önök figyelmébe ajánlani, mint Eörsi Mátyás, Heller Ágnes, Vásárhelyi Mária, Kenedi János, Tamás Gáspár Miklós. Közülük ajánljuk... (Kikapcsolják a mikrofonját.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
31 205 2010.10.04. 15:33  198-240

GYÖNGYÖSI MÁRTON (Jobbik): Elnök úr, köszönöm a szót. Tisztelt Országgyűlés! A Jobbik kvázi kisebbségi véleményként fogalmazta meg az erős ellenérzéseit ezekkel a határozati beterjesztésekkel szemben, hiszen mi többször hangot adtunk annak az ellenérzésünknek, ami a NATO katonai szerepvállalásban való részvételt illeti. Mint tudjuk, ezeknek a javaslatoknak a lényege a katonai misszióban való részvételnek és a létszámnak a fokozása, a mandátum meghosszabbítása.

(18.00)

A Jobbik a határozott álláspontját több fórumon is megfogalmazta, többek között a Honvédelmi Minisztériumban is, amikor tájékoztatást kaptunk Simicskó államtitkár úrtól, amikor Hende miniszter úr Afganisztánba látogatott; több sajtótájékoztatóban is megfogalmaztuk az ellenérzésünket, és a Jobbik programjából is egyenesen következik az, hogy miért nem tudjuk a nevünket adni egy ilyen szerepvállaláshoz. Döbbenettel konstatáltam, hogy a Fidesz és az MSZP között egységfront jött létre ebben a kérdésben, az LMP pedig egy nagyon érdekes álláspontot fogalmazott meg. Az öltözködési stílus után a hippikorszak egy újabb mozzanatát hozta be, amikor - ha jól emlékszem - egy agresszivitás elleni vagy erőszakellenes platformot alakított meg akkor, amikor az Afganisztánból érkező szomorú és tragikus hírek elértek Magyarországra.

Az a kormányzati propaganda, amelyik a jelenlegi beterjesztésekben is próbálja úgy bemutatni ezt a szerepvállalást, miszerint mi itt nem harcoló alakulatként, hanem kvázi humanitárius, újjáépítési, kiképzésre specializálódó, sőt tanácsadási munkákra és békefenntartásra jelentkeznénk Afganisztánban, az egészen megdöbbentő és cinikus, hiszen jól tudjuk, hogy minden ilyenfajta szerepvállalás a harcoló alakulatok hátországát és infrastruktúráját biztosítja. Naiv az az elképzelés, hogy az afgánok és a tálibok majd megkülönböztetik a katonákat aszerint, hogy melyik építi a katonai táborba vezető utat, és melyik az, amelyik aktívan szerepet vállal a közelharcokban. Ne szépítsük, hatvanöt év után újra hadviselő fél lettünk Afganisztánban, a Hindukus lábainál, minden bizonnyal a magyar érdekek és a hon védelmének a jegyében.

Cinikus az előterjesztés szövege is. Van benne egy olyan mondat, nekem ez tetszett a legjobban, hogy az ilyen jellegű feladatrendszer - itt a különböző vállalásokról van szó - műveleti területen történő végrehajtása olyan, a hazai katonai képességek fejlesztéséhez elengedhetetlen tapasztalatok forrása, amely más módon nem biztosítható. Ez számomra a minél rosszabb, annál jobb. Ha a katonákat elküldjük a pokol fenekére, akkor valószínűleg az a legjobb, hiszen ott szerzik a legtöbb tapasztalatot.

Az elmúlt időszak hírei kapcsán el kellene gondolkodnunk ennek a stratégiának az újragondolásán, a kabát újragombolásán, hiszen a hazai és a nemzetközi sajtó szinte napi szinten van tele az Afganisztánból érkező rossz és aggasztó hírekkel. Baglán tartományban pedig különösen aggasztó az események sorozata, itt állomásoznak a magyar katonák, a Poli Kumri-i táborban. Szeretném emlékeztetni önöket, hogy azt a két magyar katonát, aki a nyáron lelte halálát Afganisztánban, a magyar tábortól 15-20 kilométerre érte a támadás a tálibok részéről. Ha a felderítés húsz kilométerre a magyar tábortól nem tudja biztosítani a katonai konvoj védelmét, akkor nagyon komoly bajok vannak, és el kellene gondolkozni azon, hogyan tudnánk a katonáinkat mielőbb hazahozni. Az idén júliusra elérte a halottak száma a 2009. évre összesített halottak számát.

A CIA igazgatója is nagyon komoly problémákra hívja fel a figyelmet Afganisztánban. Emlékezhetünk Obama és Stanley McChrystal tábornok nagyon komoly vitájára a nyár folyamán, ami abban csúcsosodott ki, hogy Obama leváltotta Stanley McChrystalt, és Petraeus tábornokot, az Irakban dicsőségesen vigéckedő tábornokot nevezte ki az afganisztáni hadműveletek élére, és ezzel együtt a teljes vezérkart lecserélték. A 2011-es első céldátum - ami arról szólt, hogy akkor fognak a NATO csapatai kivonulni Afganisztánból - a rejtélyes jövőbe tolódott ki, 2014-re. Ezután még hallottunk egy kandahári akciótervről is, amelyik már egészen konkrét, komoly katonai harci műveletekről számol be. Nem tudjuk, hogy a magyar Honvédelmi Minisztérium egész pontosan milyen feladatot szán a kandahári akciótervben a magyar katonáknak. Tegnapi hír, hogy neves közgazdászok 6000 milliárd USA-dollárra becsülik azt az összeget, amit az Egyesült Államok költött az iraki és afganisztáni hadműveletekre együttvéve. 6000 milliárd USA-dollár! - kicsit ízlelgessük ezt a számot. A költségek növekednek, és egyre nehezebbek az afganisztáni NATO-misszió feltételei, tehát ez az arány és ez a trend valószínűleg megmarad.

Szeretném emlékeztetni önöket, hogy még Nagy Sándor is nagy ívben megkerülte Afganisztánt Szamarkandba menet, az angolok véres fejjel távoztak Afganisztánból, a szovjetek nemkülönben, tíz év után. Valószínűleg ez a sors fog várni a NATO katonai csapatokra is. Nagyon fontos lenne átértékelni - ez már több helyen elhangzott, a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetem elemzői is megfogalmazták már azt az igényt -, hogy ezeknek az új eseményeknek a tükrében érdemes lenne átgondolni ennek a katonai missziónak az átértékelését, hiszen már más NATO-tagok is megtették ezt. Lengyelországban Komorowski elnök - aki most már elnök, de akkor még csak jelölt volt - azzal kampányolt, hogy újra fogja gondolni a lengyel szerepvállalást Afganisztánban. Kanada is úgy döntött, hogy felülvizsgálja és keresi azt a módszert, miszerint ki lehetne vonni a katonáit Afganisztánból, nemkülönben Hollandia is.

Szeretném emlékeztetni önöket, hogy akkor, amikor Obama elnök 2009 decemberében bejelentette, hogy 30 ezer új katonát küld Afganisztánba, és elvárja, hogy a többi NATO-tagország is hasonló felajánlásokat tegyen, akkor Törökország miniszterelnöke, Erdogan egy rövid nemmel válaszolt. Mi pedig elküldtük oda Bajnai Gordon miniszterelnököt, aki egy kézfogásért cserébe egyből felajánlást tett 200 fős katonai bővítésre, létszámnövelésre, és a 2010. október 1-jén lejáró mandátumunknak a meghosszabbítására. Érthető a Bajnai-kormány álláspontja, hiszen jól tudjuk, hogy a szocialisták hogyan képviselik a nemzeti érdekeket akkor is, amikor Afganisztánról van szó. Az viszont már kevésbé érthető, hogy az Orbán-kormány - amelyik átvette a stafétát a Bajnai-kormánytól az idén tavasszal - is ugyanígy döntött. Úgy döntött, hogy felvállalja ezt a vállalást, és továbbgörgeti. Amikor Magyarország gazdasági helyzete minderre nem nyújt fedezetet, amikor a magyar gazdaság egy csődkupac, akkor nem hiszem, hogy az országnak erre van tizenvalahány milliárd forintja, hiszen a miniszter urat képviselő államtitkár úr is bevallotta, hogy a költségvetésben nincs meg a fedezete ennek a katonai szerepvállalásnak.

Ez viszont csak a kisebbik probléma. A nagyobbik probléma az, hogy a magyar nemzeti érdekeket semmilyen módon nem szolgálja a Hindukus hegység lábainál folytatott háború. Orbán Viktor dilemmája, amit itt a szeptemberi ülés folyamán felvázolt, miszerint két lehetőség van: vagy önállóan oldja meg Magyarország a honvédelmét vagy a katonai védelmét, vagy pedig egy szövetség keretében, az egy hamis dilemma, hiszen nem fekete és fehér a képlet. Nemzetközi kötelezettségekről beszélünk akkor, amikor bár léteznek ezek a nemzetközi kötelezettségek, de a NATO-szerződés szerint a tagállamok maguk választhatják meg, hogy milyen országokban és miként teljesítik ezeket. Nem kötelező, a NATO-szerződés nem mondja ki azt, hogy nekünk Afganisztánba muszáj katonákat küldeni, ha törik, ha szakad. Szó nincs erről. Miért ne lehetne az, hogy Magyarország a saját stabilitása szempontjából fontos Balkánon teljesíti ezeket a kötelezettségeket, Koszovóban vagy Bosznia-Hercegovinában? És az sem igaz, hogy - ahogy sok képviselőtársam mondja - nem lehet csak úgy kivonulni, csapot-papot ott hagyni.

(18.10)

Kérem, nem csak úgy csapot-papot otthagyunk, október 1-jével lejárt az a szerződés, amit mi aláírtunk. Magyarán, kifutott a mandátumunk, vesszük a kalapunkat, és eljövünk Afganisztánból. Nem tudom, hogy ezen mi olyan bonyolult.

A NATO 5. cikkelyére szoktak hivatkozni, a kollektív kölcsönös segítségnyújtásra, és hivatkozási alapként ott van a 2001. szeptember 11-e, amikor az egyik szövetségesünket, az Egyesült Államokat megtámadták. Kérem szépen, tudomásunk van arról külföldi forrásokból, hogy már 2001. szeptember 11-e előtt a Pentagon asztalán ott hevert az afganisztáni bevonulás és Afganisztán megtámadásának a részletesen kidolgozott terve. Tehát itt lehet hantázni, meg összevissza beszélni, de nem áll fönn a kapcsolat a szeptember 11-ei terrortámadások és az afganisztáni bevonulás között.

Demokráciaexportról beszélünk egy olyan ember személyében, mint Hamid Karzai, akinek a kormányánál korruptabbat valószínűleg az egész régióban nehéz lenne találni. Pontosan tudjuk azt, hogy milyen módon választják meg Hamid Karzait ciklusonként. Pontosan tudjuk azt, hogy Hamid Karzainak a körei milyen módon involváltak a drogkereskedelemben és a különböző korrupciós tevékenységekben Afganisztánban.

Szeretném jelezni azt is, hogy az Európai Unióra hivatkozni a külkapcsolatainkban - amint azt Martonyi János úr is megtette a Magyar Nemzet szombati számában, ahol új külpolitikai stratégiáról elmélkedett -, ez egy roppant furcsa helyzet, ugyanis az Európai Uniónak nincsen egységes közös külpolitikája. Katonai értelemben az Európai Unió egy béna kacsa, amelyik állandóan Washingtonra vár, hogy Washington mit fog lépni. Nick Whitney, az Európai Tanács brit külpolitikai elemzője egyszer elmondta, hogy igazából katonái nem azért vannak Afganisztánban, mert fontos a stabilitás az Európai Unió számára, kizárólag az Egyesült Államok és az Európai Unió speciális kapcsolata miatt van erre szükség. Ezzel a passzív szemlélettel szakítani kellene, és át kellene gondolni a katonai szerepvállalásunkat.

Most, a megszállás kilencedik évében érdemes lenne több dolgon elgondolkodni. A szovjet megszállás harmadik évében, 1983. március 21-én Reagan elnök tartott egy beszédet a Fehér Házban, amelyben a bátor afgán népről és nemzetről emlékezik meg, amelyik szembeszáll a szovjet hadsereggel. Engedjék meg, hogy idézzek egy rövid mondatot. "A bátor afgán szabadságharcosok küzdelme, amint egyszerű kézifegyverekkel szállnak szembe a legmodernebb haditechnikával, minden szabadságszerető embert jó érzéssel tölt el. A bátorságukkal példát mutatnak nekünk, azt mutatja, hogy van, amit érdemes megvédeni, amiért érdemes küzdeni a mai világban. Az afgán embereknek azt mondhatom az amerikai nép nevében, hogy csodálattal adózunk a hősiességetek előtt, és az elnyomóitok ellen folytatott rendületlen küzdelmetek előtt tisztelettel adózunk. A Nyugatnak nincsenek hódító tervei Afganisztánban. Mi nem fenyegetünk senkit, sem ott, sem máshol a világban. Mi, amerikaiak csak a békére törekszünk, és a szabadság helyreállítására, ami ezt a nemes és hősies nemzetet megilleti."

Kérem, ha ez a beszéd elhangozhatott akkor, amikor a bátor afgán nép a szovjet betolakodók ellen hirdetett szabadságharcot, akkor azt hiszem, teljesen analóg az a gondolatsor, miszerint ez a bátor afgán nép ugyanígy hadviselést hirdet (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.) a betolakodó NATO-katonák ellen. Tehát szeretném, ha a táliboknak ez a típusú stigmatizálása befejeződne. Emlékezzünk arra, hogy a tálibok afgán emberek, akik a saját országuk védelméért ragadnak fegyvert. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.) Ebből a háborúból nem fogunk jól kijönni (Az elnök kikapcsolja a szónok mikrofonját.), vonjuk ki a katonáinkat mielőbb Afganisztánból.

Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a Jobbik soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
34 208 2010.10.12. 0:23  207-225

GYÖNGYÖSI MÁRTON (Jobbik): Bocsánat, elnök úr, nekem pont ez lett volna a kérésem, hogy mivel az összes módosító tőlem érkezett, itt hat módosításról van szó a három előterjesztéshez, szeretném azt javasolni, hogy esetleg összevontan, tehát ne szakaszosan tárgyaljuk, hanem egyben, ha ez ellen nincs kifogás.

Köszönöm szépen.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
34 210 2010.10.12. 15:43  207-225

GYÖNGYÖSI MÁRTON (Jobbik): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Ahogy már itt az ügyrendi javaslatomban mondtam, három előterjesztéshez nyújtottunk be kettő-kettő módosító javaslatot. Erre azért került sor, mert volt egy határozott javaslatunk és egy kompromisszumos javaslatunk mindegyik előterjesztéshez. Az első egy merev elutasítás, miszerint nem fogadjuk el a beszámolót és az előterjesztést, a másik pedig egy olyan kompromisszumos javaslat, miszerint javasoljuk azt, hogy fogadjuk el a beszámolót, és a jövőre tekintettel pedig azzal a javaslattal élnénk, hogy a helyzetre való tekintettel mielőbb hívjuk vissza Afganisztánból a katonáinkat. Tehát ezért van kettő-kettő, összesen hat módosító az előttünk álló előterjesztéseknél.

Az általános vitában már elhangzott a múlt héten a Jobbik álláspontja az afganisztáni NATO-misszióval kapcsolatban. Itt megdöbbenéssel tapasztaltuk, hogy soha nem látott - vagy pontosabban, régen látott - koalícióra került sor, szinte népfrontos tömörülés volt. Soha még ilyen egyetértés nem volt kormány és ellenzéke között egy kérdésben, talán még a Tom Lantos intézet kérdésében volt ilyen nagy összeborulás, de azt láttuk, hogy egymással licitál a Fidesz, az MSZP és az LMP frakciója abban, hogy bebizonyítsa Magyarországnak, hogy milyen jó és mennyire vállalható az afganisztáni NATO-misszió.

Mi ezzel szemben elmondtuk a saját kételyeinket ezzel a vállalással kapcsolatban. Elmondtuk, hogy sem a gazdasági helyzet nem indokolja ezt a vállalásunkat, hiszen magának a szaktárcának a bevallása szerint sincs meg a költségvetésben a fedezete ennek a szerepvállalásnak. A súlyosbodó helyzetet most nem szeretném ecsetelni, elég annyi, hogy folyamatosan romló helyzetről számolhatunk be.

Felettébb cinikusnak tartottuk a beadványokban azokat a megfogalmazásokat, amelyek a békefenntartásra, a humanitárius segítségnyújtásra, a tanácsadási, kiképzési és újjáépítési munkálatokra helyezték a hangsúlyt a harcoló alakulatokkal szemben. Mi úgy gondoljuk, hogy az ellenség nem tesz különbséget abban, hogy egy megszálló haderőnek a katonái éppen utat építenek, a táborba vezető utat kövezik-e ki, vagy éppenséggel ellenük harcolnak.

Nekem itt ezzel kapcsolatban volt egy személyes, nagyon szomorú élményem. Én Afganisztánban pár évet töltöttem, iskolába jártam ott, és egy olyan missziónak az iskolájába, egy IAM, International Assistance Mission nevű iskolába jártam, amit a legjobb szándékú orvosok és misszionáriusok tartottak fönn. Ennek az iskolának, az IAM-nek most nemrégiben bejárta a neve a világsajtót, ugyanis tíz orvosát végezték ki tálibok, akik hosszú évek óta Afganisztánban a legnagyobb jóindulattal és jó szándékkal fejtik ki a tevékenységüket. Nekem ezek között a tíz orvos között két ismerősöm is volt, akik engem tanítottak. Tehát számomra ez azt bizonyítja, hogy semmiféle különbségtétel nincs aközött, hogy a magyar katonák humanitárius, kiképzési, konzultatív vagy tanácsadási, újjáépítési szándékkal érkeznek-e Afganisztánba vagy pedig harcoló alakulatként.

Elmondtuk azt is, hogy a terrorizmusveszély ezáltal Magyarországon hatványozottan megnövekszik, hiszen egy olyan szerepvállalásunk van, ami az ő szempontjukból egy hódító szerepvállalás. Ezzel kapcsolatban azt is elmondtuk, hogy a tálibok bizony afgánok, akik a saját országuk függetlenségét védik, és a szabadságuk érdekében ragadnak fegyvert. Érdekes mód az amerikaiak is elismerték ezt, sőt hivatkoztam Reagan elnökre, aki ezt elismerte, hogy az afgán egy szabadságharcot vív a szovjetekkel szemben. Akkor még az Egyesült Államok természetesen az ellenálló mudzsahedineket felfegyverezte Stinger rakétákkal és egyéb fegyverekkel, hogy ezt az ellenállást ki tudják fejteni minél hatékonyabban. Érdekes mód ez most nem fogalmazódik meg bennük, hogy most ők a jelenlegi afgán helyzetben a szovjetek, akik hódító szándékkal érkeztek Afganisztánba.

Lengyelország, Hollandia és Kanada felülértékelte, átértékelte az afganisztáni NATO-szerepvállalását. Kitértünk arra, hogy nekünk is ezt kellene tenni.

Bajnai Gordonnak az ígérete, amit tett az Egyesült Államokban akkor, amikor találkozott az Egyesült Államok elnökével, egy olyan helyzetben született, amikor még esetleg mások voltak a kilátások. Azóta Magyarországon történt egy választás, nem is akármilyen választás, hanem az önök szóhasználatával élve egy forradalmi választás. Az nagyon ritkán van, hogy egy forradalom után minden marad a régiben, különösen azok a nemzetközi szerepvállalások, amelyek nehezen vállalhatóak, sőt nem indokoltak.

Azt az érvet többször hallottuk már itt a parlamenti patkóban is és más fórumokon is, hogy ez egy bizonyos nemzetközi szerepvállalás, amely kötelezettségeket ró Magyarországra. Elmondtuk, hogy nincs ilyen kötelezettség a NATO-szerződésben, ugyanis nemzetközi missziókban való szerepvállalásra van kitétel a szerződéseinkben, amit bárhol a földkerekségen betölthetnénk, például a magyar biztonsági szempontból fontos balkáni régióban. Semmiféle keresnivalónk nincs a Hindukus lábánál.

Nem igaz az sem, amit képviselőtársaim hangoztattak az általános vitában, hogy csak úgy kivonulunk Afganisztánból, csapot-papot otthagyva, felrúgva mindenféle nemzetközi szerződést. Szó nincs erről. Nekünk október 1-jéig volt egy hatályos szerződésünk, ami lejárt most egy héttel ezelőtt. Ennek megfelelően nem csapot-papot otthagyunk, kérem szépen, hanem egész egyszerűen a vállalásunkat betöltöttük, a szerződés szerinti kötelezettségeinket teljesítettük, és ennek megfelelően hazahívjuk a magyar katonákat Afganisztánból.

Az sem igaz, hogy a NATO 5. cikkelye szerint lenne bármiféle kötelezettségünk Afganisztánban, hiszen tudjuk azt, és ezt nem mi találtuk ki, nem a barikad.hu írta meg vagy a kuruc.info, hanem nyugati lapok számoltak be róla, hogy az afganisztáni előkészületek, az Afganisztán megtámadására irányuló katonai előkészületek már a szeptember 11-i terrortámadás előtt ott voltak a Pentagon asztalán.

(21.10)

Tehát nem igaz az, hogy a szeptember 11-ei terrortámadás következményeképpen kellett csapást mérni Afganisztánra és bevonulni.

Kedves Képviselőtársaim! A múlt heti általános vitát megelőzően kereken 9 éve tartózkodunk - vagy tartózkodik a NATO-misszió - Afganisztánban, ugyanis 2001. október 7-én vonult be a NATO az afganisztáni hadszíntérre. Lassan elérjük azt az időtartamot, amit a szovjetek is eltöltöttek Afganisztánban, hasonlóan romló a helyzet. Tehát szeretném felhívni a figyelmüket, hogy körülbelül ugyanott tartunk, mint a Szovjetunió 1988-ban vagy 1989-ben. Az okos ember más kárán tanul, lehet, hogy a NATO-nak is el kellene kezdenie tanulmányoznia a szovjet tapasztalatokat Afganisztánnal kapcsolatosan.

Most nemrégiben látott napvilágot a befolyásos amerikai Foreign Policy 2010-es listája a bukott államokról, amelyiken Afganisztán a 6. helyen szerepel, ezzel is jelezve azt, hogy micsoda kilátásoknak nézünk elébe, és hogy mennyire hamis az az érv, hogy itt bármiféle demokratizálódási folyamat közepén lennénk, vagy lenne itt érdemes bármiféle reményeket fűzni ahhoz, hogy Afganisztánban ez a helyzet megoldódik. Itt még érdemes azt is megemlíteni, hogy a Bush-kormánynak ez a cinikus hozzáállása anno 2001-ben, tehát hogy volt képük "Tartós szabadság hadművelet", Operation Enduring Freedom néven hadműveletet indítani Afganisztánban, ezzel utalva arra, hogy itt bármiféle felszabadítóként vagy demokráciaexportáló erőként jelenne meg az Egyesült Államok, ez teljesen az Amerikai Egyesült Államok naivitását és cinizmusát mutatja ebben a kérdéskörben.

Odatették Hamid Karzait, egy bábot - mert itt Hende Csaba miniszter úr utalt arra, hogy itt van egy demokratizálódási folyamat, és milyen gyönyörű, hogy az afgánok már szavazhatnak elnökre, parlamentre. Kérem szépen, ez a Hamid Karzai egy olyan báb, aki számos helyen és körülmények között már lebukott. Videofelvételek bizonyították - és ezt is nyugati televíziók mutogatták, nem a nagyvilágnak persze, de felvételek vannak arról -, hogy a 2009-es elnökválasztáson beöntik a Hamid Karzai nevével fémjelzett szavazócédulákat a szavazóurnákba. Hamid Karzai testvérét brit katonák kapták el, amint egy nagy rakomány kábítószer-szállítmánnyal furikázott Afganisztánban. Természetesen futni hagyták, mert ha kiderül, hogy a Karzai-családnak ilyen komoly egyéb üzelmei vannak Afganisztánban, az roppant kínos fényt vetett volna a NATO-misszióra. Egyébként meg az is köztudomású, hogy Hamid Karzainak az egyik lótifutija hetente megy egy kofferral Dubaiba, Hamid Karzai üzleti vállalkozásait ellátni pénzzel.

Most, a mai Magyar Nemzetben - mert minden nap hoz valami újat és az afganisztáni NATO-misszióra nézve roppant kellemetlen hírt - van az a hír, miszerint Hamid Karzai tegnap este a CNN-en Larry King Live műsorában a tálibokkal folytatott párbeszédről értekezik, eléggé részletekre kiterjedően. Elmondja, hogy a tálibok elkóborolt gyerekek, és hogy Szaúd-Arábia - az Egyesült Államok nagy szövetségese - közvetít a tálibok és Hamid Karzai között. Tehát azt érdemes lenne figyelembe venni, hogy Hamid Karzai vagy bármelyik afgán elnök ott marad Afganisztánban még majd az után is, miután a NATO-csapatok már réges-régen kivonultak Afganisztánból. Nekik nemcsak a háborút kell megnyerniük, hanem a békét is. Tehát ők a tálibokra úgy tekintenek, mint testvéreikre, és a nemzetük részét képviselő állampolgárokra. Tehát ők nem ellenséget látnak a tálibokban elsősorban, hanem olyan embereket, akikkel majd valamilyen módon meg kell egyezni, miközben az Egyesült Államok meg a NATO-szövetségesek elpusztítandó ellenfélként tekintenek a tálibokra.

Tehát nagyon fontos ponthoz érkeztünk, ahol át kellene értékelni a NATO-missziót. Magyarország történelme során olyan sokszor volt már az utolsó csatlós szerepében, ahol már mindenki kiugrott a háborúkból és a különböző szerepvállalásokból, mi pedig az utolsó csepp vérünkig helyt álltunk, és veszítettük el nemzettársainkat, honfitársainkat egy teljesen értelmetlen és kilátástalan háború oltárán. Szeretném, ha ez most, legalább ebben a helyzetben nem következne be újra.

Teljesen ellentétes a magyar nemzeti érdekekkel az afganisztáni NATO-misszió, és hogy kinek az érdekét szolgálja a NATO-misszió, erre talán az egyik legtanulságosabb olvasmány a Nagy sakktábla című könyv Zbigniew Brzezinski tollából, aki Carter elnöknek volt a nemzetbiztonsági tanácsadója, és aki elég részletesen leírta már - azt hiszem, talán két-három évtizeddel ezelőtt - azt, hogy az Egyesült Államoknak milyen érdekei fűződnek a belső-ázsiai régióhoz. Egész részletesen leírja, hogy Ázsiában az Egyesült Államoknak milyen támaszpontokat kell létrehoznia, hogyan kell a klasszikus "oszd meg és uralkodj" elve alapján felállítani az amerikai hídfőállásokat Ázsia szívében. Ha végignézünk az elmúlt 10-20 év történelmén, akkor azt látjuk, hogy az ukrajnai narancsos forradalom, a grúziai - vagy ahogy a magyar parlamentben szokás hívni: georgiai (Közbeszólások a Jobbik padsoraiban.) - rózsás forradalom, vagy Kirgizisztánban a tulipános forradalom, az mind ezt igazolja. Nemcsak mi mondjuk, ez nem valamiféle összeesküvés-elmélet (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.), hanem nyugati lapok hozzák összefüggésbe ezeket a forradalmakat az Egyesült Államok geostratégiai és geopolitikai céljaival.

Úgyhogy ezért szeretném kérni önöket, hogy ennek függvényében gondoljuk át ezt az afganisztáni NATO-missziót, és tegyünk eleget annak az 1848-as követelésnek, miszerint a honvédeknek nincs keresnivalójuk külföldön, jöjjenek haza, és a magyar hazát védjék, ne a Hindukus-hegység lábainál lássák el a szolgálatukat.

Nagyon szépen köszönöm a figyelmüket. (Taps a Jobbik soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
34 216 2010.10.12. 5:02  207-225

GYÖNGYÖSI MÁRTON (Jobbik): Köszönöm a szót, elnök úr. Csak nagyon röviden szólnék, nem is szeretnék minden részletre kitérni, hiszen elég sokszor elmondtuk az álláspontunkat, és már hallottak engem eleget ebben a témakörben, s akinek füle volt hozzá, az megértette. Nem igazán értettem Szabó Timea képviselőtársamat, aki most hirtelen a részletes vitában fejti ki az LMP álláspontját. Én eddig Dorosz Dávid képviselőtársát hallgatva teljesen abban a hitben éltem, hogy az LMP támogatja az afganisztáni NATO-missziót, ugyanis ő ezt többször kifejtette a külügyi bizottságban és itt a Házban is, most pedig ön a részletes vitában az utolsó pillanatokban kijelenti, hogy az LMP teljesen más állásponton van.

(21.30)

Én ezt, félre ne értse, a legmesszemenőbbig támogatom, és (Dr. Simicskó István: Lehet más a politika.), és lehet más a politika, igen. (Derültség.) Szeretném javasolni, hogy legközelebb egyeztessen a saját képviselőtársával, mielőtt szót kér egy ilyen fontos kérdésben.

Nem azt mondtuk, hogy a tálibokat szeretni kell, ez az én számból nem hangzott el. Nem véletlenül mondtam el egy olyan esetet pont a tálibokkal kapcsolatban, ami nekem személy szerint is nagyon fáj. Nekem két nagyon közeli ismerősömet érte támadás a tálibok részéről. Én pont azt szerettem volna kihangsúlyozni, hogy itt nem arról van szó, hogy itt vannak jó fiúk meg rossz fiúk Afganisztánban, itt egy olyan egyszerű helyzetről van szó, amiben nekünk meg kellene értenünk, hogy milyen helyzet van Afganisztánban.

Nézzük meg a problémának az eredőjét! Mi a problémának az eredője? Az, hogy ezt a szerencsétlen országot az elmúlt 30 évben először a szovjetek szállták meg, utána polgárháborús viszonyok voltak, utána pedig bejött egy teljesen ellentétes érdekekkel vagy sok szempontból ugyanolyan típusú érdekekkel egy másik megszálló erő, ami ellen a tálibok és egyébként az afgán nép is harcol. Tehát a tálibok csak egy olyan jelző, amit New Yorkban, meg Washingtonban, meg a NATO-központokban ráaggatnak az ellenségre. Ez ugyanolyan, mint az al-Kaida, egy megfoghatatlan valami, de ha a nevén nevezzük, az nagyon jó, mert ezzel lehet démonizálni meg riogatni embereket. Tehát a tálibok egy elég nehezen megfogható fogalom. Az, aki nappal gyümölcsöt árul és mosolyogva fogadja a katonákat, az az éjszaka leple alatt bizony tálibbá változik, aki harcol az amerikai megszállók ellen.

Jelenleg ez a helyzet, és pont ezért nevezzük ezt a típusú hadviselést aszimmetrikus hadviselésnek, mert megfoghatatlan az ellenfél, és megfoghatatlan az ellenség. És pont ezért nehéz ez a háború, ezért lesz ez a háború az új Vietnám, és a NATO-haderőknek a Dien Bien Phuja. Én csak azért szólaltam föl, hogy ez ellen vagy erre a veszélyre felhívjam a tisztelt Ház és a képviselőtársaim figyelmét.

Ami pedig Juhász képviselőtársam hozzászólását illeti, én is mélységesen egyetértek azzal a gondolatával, hogy a kormányzati tapasztalat megvan, csak mi nem ezt vitattuk, és még azt sem, hogy a katonáink ne lennének felkészültek. Én elfogadom azt, hogy a magyar katonák harcképessége és minden mentális, fizikai erőnléte jó állapotban van. Mi nem ezt vitattuk, hanem egészen egyszerűen azt, hogy vegyük figyelembe azt az új világrendet, ami kialakult körülöttünk. A világ legerősebb hadserege sem tud mit kezdeni egy nem túl népes és nem jól fölszerelt hadsereggel, pont a miatt az aszimmetrikus hadviselés miatt, amire már az előbb kitértem.

Tehát egy új, multipoláris világrendben vagyunk, itt most már nem olyan egyértelmű, hogy melyik állam diktálja a feltételeket, melyik a legerősebb állam ebben a világrendben. Most már azért azt látjuk, hogy egy sokkal kiegyensúlyozottabb erőviszony jött létre a világban. Ebben az új erőviszonyban és ebben az új világrendben nekünk az a dolgunk, hogy kicsit nagyobb elővigyázatossággal haladjunk előre, és kicsit megfontoltabban vállaljunk szerepet ilyen kockázatos missziókban.

Nagyon szépen köszönöm a figyelmet. (Taps a Jobbik soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
48 240 2010.11.17. 6:19  1-251

GYÖNGYÖSI MÁRTON (Jobbik): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Én eredetileg azzal a szándékkal ültem le az előttünk fekvő költségvetési tervezet elé, hogy a Külügyminisztériumhoz és a kormány külpolitikájához kapcsolódó tételekhez szóljak hozzá érdemben, itt azonban el is akadtam, és éppen ezért szeretnék néhány általános észrevételt fűzni a költségvetés-tervezettel kapcsolatosan. Szeretném előrebocsátani, hogy mindezt közgazdász diplomával és tízéves szakmai múlttal próbálkoztam megtenni, méghozzá olyan szakmai múlttal, amelyet könyvvizsgáló cégeknél töltöttem. Megmondom őszintén, hogy a költségvetés-tervezet értelmezésénél komoly akadályokba ütköztem.

Az én felfogásom szerint egy költségvetésnek úgy kellene kinéznie, hogy az az ország minden polgárának olyan útmutatást, olyan iránymutatást nyújtson, hogy józan paraszti ésszel tudja értelmezni azt, hogy az ő adóforintjaival az állam, a kormány hogyan kíván gazdálkodni, hogyan kíván ezzel a pénztömeggel sáfárkodni a következő évben. Ezzel szemben ez a költségvetés semmiféle ilyen szándékot nem tesz lehetővé.

Ha megnézzük azt, hogy például egy Magyarországon bejegyzett cég, tegyük fel, egy kft. milyen előírásoknak köteles eleget tenni a számviteli törvény tükrében, akkor azt kell látnunk, hogy egy nagyon részletes szabályozással kell szembesülnie. Nagyon szigorú szabályok vannak, az idei évet a múlt évvel össze kell tudni hasonlítani, és mellékletekben, magyarázatokban bőséges információt kell hogy nyújtson egy cégről a részvényeseknek, és természetesen mindenkinek, aki ezekbe az adatokba be szeretne tekinteni.

Ezzel szemben ez a költségvetés, ha ezt megnézzük, és sorról sorra végignézzük, azt látjuk, hogy nem enged ilyen betekintést az ország polgárainak. Ha csak a Külügyminisztérium fejezeteit nézzük meg, akkor azt látjuk, hogy ebből nem derül ki például az, hogy a Külügyminisztérium vagy Magyarország hány nagykövetséget tart fönt, hogy ezeknek a nagykövetségeknek az épületeit például az állam megvásárolta-e, tehát a saját tulajdonában van-e, vagy azt lízingeli, tehát arról döntést nem tudunk hozni, hogy gazdaságosan működik-e ez a gazdálkodás az adóforintokkal.

Nem látjuk azt, hogy a nemzetközi szervezetek tagsági díjait fizeti-e egy ország vagy Magyarország konkrétan, és hogy mennyit költünk erre, melyik évben mennyit fizetünk ki ilyen célokra. Azt sem látjuk pontosan, hogy most, amikor Magyarország egy olyan fontos feladat előtt áll, mint az európai uniós elnökség, egész pontosan ez a 15,5 milliárd forint, ami itt a költségvetésben szerepel, mit takar.

(18.00)

Tehát én érdemben nagyon nehezen tudnék ahhoz hozzászólni, hogy ez az összeg elegendő-e ahhoz, hogy Magyarország e történelmi feladat tekintetében, ami előtt áll, tisztességesen meg fogja-e tudni állni a helyét ebben a feladatkörben és szerepkörben.

Ennél azonban, kedves képviselőtársaim, egy sokkal nagyobb baj van, mégpedig az, hogy a magyar alkotmányban van egy olyan mondat, amely az Országgyűlésről szól, az Országgyűlés jogköreit és az Országgyűlés feladatait taglaló résznél egy olyan feladatot ró az Országgyűlésre, miszerint az államháztartás mérlege és az állam költségvetésének a végrehajtása előtt az Országgyűlésnek egy társadalmi-gazdasági tervről kellene határoznia, és erről egy párbeszédet kellene elindítania. Kérem szépen, ez a költségvetési tervezetek előtt az elmúlt húsz évben tudtommal nem történt meg.

Most mondhatják azt, hogy természetesen egy kampány során egy kormányra készülő párt egy tisztességes programmal és egy tisztességes tervvel és szándékkal a nép elé áll, és elmondja, hogy mit szeretne, hogy legyen ez a társadalmi és gazdasági terv, ez azonban, jól tudjuk, hogy nem történik meg. Hiszen az a kormányprogram, amit láttunk, részletesen nem tér ki arra, hogy milyen jövőt szán a kormány a következő évben, részleteiben ilyen képet nem kaptunk. Márpedig egy olyan országban, mint Magyarország, amelyik jól tudjuk, hogy el van adósodva - óriási államadósságot tolunk magunk előtt évek óta -, úgy gondoljuk, hogy egy ilyen társadalmi és gazdasági terv igenis szükséges, mert ha például egy cég hitelért folyamodik, akkor a befektetők azt fogják elsősorban megnézni, hogy milyen terveken nyugszik ennek a cégnek a költségvetése, a mérlege és az eredménykimutatása.

Ez egy országra, egy államra ugyanígy érvényes. Le kell tudni ülni, és be kell tudni bizonyítani azt, hogy ez az ország jól gazdálkodik az ország pénzével. Egy ilyen költségvetés alapján, amelyiknek nincsen társadalmi és gazdasági terve, nem képes Magyarország ezt a feladatot ellátni a befektetők és a beruházók felé és a Magyarországot finanszírozó külföld felé.

Mi többször elmondtuk a Házban azt, hogy nem értünk egyet az ország jelenlegi külpolitikájával, a Tom Lantos Intézetről és az afganisztáni NATO-misszióról már elmondtuk a véleményünket. Ebbe természetesen most ily módon nem is szeretnék belemenni, hogy mennyit költünk erre, hiszen ezzel kapcsolatban elmondtuk a véleményünket.

Nagyon szépen köszönöm a figyelmüket. (Taps a Jobbik soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
50 199 2010.11.22. 5:47  194-204

GYÖNGYÖSI MÁRTON (Jobbik): Elnök úr, köszönöm szépen a szót. Tisztelt Országgyűlés! Az előttünk fekvő törvényjavaslattal, -módosítással önmagában, ha azt függetlenítjük a körülményektől, akkor az égvilágon semmi probléma nem lenne. Nem gond az, ha egy képviselő vagy a kormány egy képviselője olyan törvénymódosítást nyújt be az Országgyűlés elé, amellyel egy nagykövet vagy a nagykövetek életkora tekintetében szeretne módosításért folyamodni.

Az eljárással és az eljárás gyakoriságával van nekünk a legnagyobb problémánk, ugyanis itt az indokolást előadó képviselő úr és a kormány részéről az államtitkár úr is sok mindenről beszélt, csak egyet elfelejtettek elmondani, hogy múlt héten történt Szapáry György úr meghallgatása a külügyi bizottságban a washingtoni nagyköveti poszt jelölésére. Itt ez a vita itt nem Szapáry György személyéről szól, ezt szeretném előre leszögezni, hanem arról, hogy igenis az indokolja ezt a módosítót, hogy Szapáry György elmúlt 70 éves, jelenleg 72 éves, ezért fekszik előttünk ez a törvényjavaslat.

Emlékezzünk arra, hogy ez nem egy elszigetelt jelenség, itt az elmúlt pár hétben, pár hónapban sorozatban kerültek az Országgyűlés asztalára olyan törvényjavaslatok és -módosítások, amelyek a személyre szabott törvényalkotás fogalmát merítik ki. Emlékezzünk a lex Borókai néven elhíresült törvénytervezetre, amelynél rájöttek... (Derültség a kormánypártok soraiban.) Bocsánat, elnézést és köszönöm (Taps a kormánypártok soraiban.) - lex Borkai néven elhíresült törvénymódosításra, amely azt tette lehetővé, hogy nem öt évig kell várni, hanem csak három évig ahhoz, hogy valaki polgármesterjelöltként elindulhasson. A lex Szász néven elhíresült módosítás ugyanilyen személyre szabott törvény volt, amely megengedte, hogy egy személy, Szász Károly esetében ne kelljen 98 százalékos adót fizetni az után a végkielégítés után, amit ő felvett a PSZÁF éléről történt elhelyezése után.

Ez már csak azért is szomorú, mert talán önök voltak a leghangosabbak akkor, amikor az MSZP az ilyen típusú törvényalkotásokra és -módosításokra precedenst teremtett, akkor, amikor a már emlegetett Szász Károlyt például egy benyújtott törvénymódosítással mondatták le a PSZÁF éléről. Emlékezzenek, önöknek esett ez a legrosszabbul, önök voltak azok, akik a legjobban fel voltak háborodva, hogy ilyen személyre szabott törvénykezéssel lehet embereket eltávolítani abból a pozícióból, amit ők betöltenek. Ugyanilyen személyre szabott törvénykezés volt az MSZP részéről, amikor a Zwack Péter által forgalmazott alkoholos termékekre úgy szabták meg a jövedéki adók mértékét, hogy ebbe hogy, hogy nem estek bele a Zwack-termékek. Kapolyi László érdekeltségeit ugyanilyen törvénymódosításokkal védte meg a tőlünk jobbra ülő MSZP-s kormányzás alatt a kormány.

Ezt a precedenst, amit az MSZP megteremtett, ugyanezt a precedenst követik önök, és ez egy nagyon veszélyes pálya, amire önök itt ráléptek. A banánköztársaságokban hoznak így törvényt, alkotnak így törvényeket. Az MSZP-nek személyes véleményem szerint pont ennek okán nem lenne joga megszólalni egy ilyen kérdésben, bár tudom, hogy már ott fekszik egy módosítójuk az Országgyűlés honlapján, emiatt fog majd sor kerülni részletes vitára.

Mellesleg egyetértünk azzal, hogy ez a törvényjavaslat cinikus, és cinikus annak az indokolása is, miszerint a miniszterelnök úr, Orbán Viktor miniszterelnök úr a jövőben személyes hatáskörben dönthet arról, hogy felülírja ezt a törvényi rendelkezést vagy ezt, a nagykövetekre vonatkozó életkori határt.

(17.50)

Nekem lenne egy javaslatom itt az Országgyűlés számára: ne játsszuk el hetente ezt a típusú törvénykezési gyakorlatot, amit önök itt folytatnak, miszerint személyre szabottan kiemelünk egyes egyedeket a törvény hatálya alól. Javaslom, hogy nyújtsanak be egy olyan törvényjavaslatot, egy olyan törvényt, miszerint Orbán Viktor minden törvényi akadály alól feloldozhat bárkit, bármikor, és ezáltal felülírhatja a szabályozásokat.

Nagyon szépen köszönöm a figyelmüket. (Taps a Jobbik, szórványos taps az LMP padsoraiból.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
65 2 2011.02.15. 5:15  1-4

GYÖNGYÖSI MÁRTON (Jobbik): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Minden elemző egyetért abban, hogy az elmúlt hetek eseményei a Közel-Kelet országaiban messze túlmutatnak saját belpolitikai jelentőségükön. A világpolitikai összefüggéseket ismerők számára világos, hogy a tunéziai és egyiptomi forradalmak győzelme egy új korszak kezdetét jelenti az egész világon.

A Nyugat évtizedeken keresztül a szabadság, a demokrácia és az emberi jogok tiszteletéről papolt a világnak, miközben kizárólag saját nagyhatalmi érdekeit szem előtt tartva a legsötétebb diktatúrákat támogatta Tunéziától Egyiptomon és Szaúd-Arábián át Jemenig. Az az Európai Unió és Egyesült Államok, amely naponta rángatta elő az értékek fontosságát és az emberi jogok egyetemességét és oszthatatlanságát, azonnal megfeledkezik az értékeiről, ha érdekei másképpen kívánják. Washington, Párizs, Brüsszel, London és Berlin az utolsó pillanatig a tunéziai diktátort támogatta, és Mubarak hatalomban maradása mellé állt az egyiptomi népfelkelés elején is.

A legdicstelenebb szerep azonban ismét Magyarországnak jutott. Mint tudjuk, a magas rangú diplomáciai látogatásoknak mindig súlya van, mint ahogy az időzítésnek is. Az ilyen utakat minden ország diplomáciája a legnagyobb körültekintéssel készíti elő. Orbán Viktor meglehetősen szerencsétlen időpontban, az észak-afrikai arab államokban kezdődő rendszerdöntő zavargások időszakában látta jónak, hogy demonstrálja barátságát a bukófélben lévő egyiptomi elnökkel, Hoszni Mubarakkal, és ezáltal végóráiban legitimálja három évtizedes diktatúráját. A miniszterelnök kairói útját követően szinte azonnal megkezdődtek a tömeges tüntetések, követelve Mubarak távozását. A félreértések elkerülése végett szeretném leszögezni, nem azt mondom, hogy Orbán Viktor személyéhez köthető az egyiptomi forradalom kitörése, bár kétségtelen, hogy a fülkeforradalmi ethosz megteremtése után lehetne egy ilyen túlzó olvasata is a kairói látogatásnak. Azt azonban a leghatározottabban ki merem jelenteni, hogy ez az eset is rávilágít a magyar külpolitika végzetes rövidlátására, ami történelmünk során nemegyszer bizonyult már végzetesnek.

Két oka lehet ennek a szerencsétlen külpolitikának, amelyek közül országunkra nézve egyik sem megnyugtató. Önök vagy szervilisek és vállveregetést remélnek atlantista barátainktól Washingtonban, Brüsszelben vagy éppen Tel-Avivban, amiért hivatalos látogatásukkal legitimálják a Nyugat első számú szövetségeseként számon tartott Mubarak-rezsimet, vagy olyan dilettáns külügyi apparátust tartanak fenn, amely képtelen elemezni, előre jelezni vagy megérezni a világpolitikai eseményeket.

Nehéz elhinni, hogy az egyiptomi népfelkelésnek ne lettek volna olyan előjelei, amelyek a Bem rakpart éber őreit óvatosságra intették volna. Magyarország nagykövetséget tart fenn Kairóban, amelynek vagy csapnivaló információs hálózata van, vagy nem észlelte a közelgő és hatalmassá növekvő tiltakozási hullám előjeleit, vagy a nagykövetség felelős tisztviselői mindezzel tisztában voltak, de szándékosan megvezették a Külügyminisztériumot és rajta keresztül Orbán Viktort. Bármelyik eset állt fenn, megérett a helyzet a felelősök számon kérésére, valamint a magyar Külügyminisztérium és külügyi apparátus radikális felülvizsgálatára mind vezetését, mind eszmei irányultságát tekintve.

Annál is inkább, mert a Fidesznek nem ez az első súlyos külpolitikai baklövése. Emlékszünk arra, de ha nem, segítek felidézni, amikor 2008 augusztusában Orbán Viktor pártelnökként elment az USA-ba agitálni a hazugságon alapuló iraki háborút kirobbantó republikánusok neokon elnökjelöltje mellett, aki végül is alulmaradt. Tudom, erre az a válaszuk, hogy a magyar miniszterelnök az Európai Néppárt kérésének tett eleget. Azt azonban önöknek, tapasztalt politikusoknak is tudniuk kell, hogy egy kellemetlen felkérés elhárításának a diplomáciában ezerféle módja van. De feltehetőleg akkor is inkább hallgatott Orbán Viktor rövidlátó külpolitikai tanácsadóira, ahogy most, a Mubarak-vizit alkalmával is; vagy akkor, amikor az atlantista érdekből kirobbantott orosz-grúz konfliktus kapcsán önök határozottan az agresszor Grúzia mellé álltak; vagy amikor az ENSZ-határozatokat a hét minden napján megsértő, nemzetközi és emberi jogokra fittyet hányó Izraelt tüntetik ki figyelmükkel, kiváltva ezzel minden jó érzésű államnak és embernek a rosszallását.

Orbán Viktor az utóbbi időben, korábbi önmagát is felülbírálva a keleti nyitás fontosságáról beszélt. Meggyőződésünk, hogy ez a helyes út. Magyarországnak elsősorban a rokoni, üstökösként emelkedő keleti országok szövetségét kell keresnie, de azon túl is minden olyan országét, amely a pusztító nyugati értékrenddel, a globalizáció sötét erőivel szemben erőt tud fölmutatni. Kína, Törökország, Oroszország, Azerbajdzsán, Brazília, Venezuela, Irán - igen, jól hallották, Irán - és a szuverén arab világ a természetes szövetségesünk. Ezt diktálja a magyar nemzeti érdek, erre az útra kellene rátérni minél előbb, most, amíg nem késő. Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a Jobbik soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
67 34 2011.02.17. 5:53  1-133

GYÖNGYÖSI MÁRTON (Jobbik): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! A Jobbik frakciója nem először hozta ide a Ház falai közé azt a kérdéskört, hogy nemzetközi katonai missziókban történő részvételnél kinek milyen formájú jogosultsága van. Tudjuk azt, hogy jelenleg a kormány hivatott nemzetközi katonai missziókban történő részvételről dönteni. Mi elmondtuk az afganisztáni NATO-misszióban történő részvételünknél azt, hogy ezzel miért nem értünk egyet, és korábban képviselőtársammal én magam nyújtottam be egy olyan határozati javaslatot, amely azt fogalmazta meg, hogy miért lenne fontos az, hogy egy ilyen fontos és súlyos kérdésben olyan legitimáló erőt kapjon egy ilyen döntés, amelyet csak az Országgyűlés képes megadni.

Mi ezért szeretnénk, ha az újonnan készülő alkotmányba bekerülne az a paragrafus - ráadásul már egyből a preambulumba, hiszen ezt olyan fontosságúnak véljük -, amely kimondja azt, hogy a Magyar Honvédség a nevéhez és történelmi hagyományaihoz méltó módon alapvetően Magyarország és a magyar nemzet védelmét szolgálja, és a határokon túli bevetésére kizárólag a nemzetközi kötelezettségvállalásaink alapján felmerülő, nemzeti érdekeket szolgáló békemissziós tevékenység során kerülhet sor, és az is az Országgyűlés minősített többségének jóváhagyásával. Ezt megfelelően nemcsak a preambulumban szeretnénk kimondatni, hanem magában a corpusban is, ahol a végrehajtó hatalom külön fejezete alatt van a Magyar Honvédségről is egy megfelelő rész.

Ezt különösen fontosnak tartjuk hangsúlyozni most, amikor látjuk azt, hogy a világ milyen, sokak számára érthetetlen fordulatot vett. Ha a közel-keleti eseményeket nézzük, és ezt összevetjük azzal, amit korábban gondoltunk a világrendről, amikor azt gondoltuk, hogy ez kétpólusú, fekete-fehér, és nagyon megörültünk annak, hogy az európai uniós integrációval és a NATO-hoz való csatlakozásunkkal végre lehorgonyozhattuk Magyarországot a győztesnek vélt vagy hitt oldalon, rájöhettünk, hogy ez a kép közel sem ilyen fekete-fehér, és nagyon veszélyes az, ha Magyarország saját nemzeti érdekei figyelembevétele helyett elkötelezi magát olyan globális érdekek mellett, amelyek bizony hazánkat is veszélybe sodorhatják.

Mi az üzenete ezeknek a történelmet formáló eseményeknek, amelyek jelenleg a Közel-Keleten és a nagyvilágban történnek? Egyetlenegy üzenete van, amelyre nekünk figyelnünk kell, mert természetesen ezeknek a kérdéseknek van helyi szociális, társadalmi, politikai vetületük is; egy meghatározó jellemzője a nyugatellenesség - és ezt most már azok sem tagadják, akik korábban próbálták a szőnyeg alá seperni ezt a kérdéskört -, ez a nyugatellenesség pedig sok mindenből táplálkozik. A rendelkezésemre álló szűk időkeret miatt nem fogok tudni minden részletébe belemenni, de bizony a nyugati civilizációnak a kulturális, politikai, liberális értékrend és a demokrácia exportálására való hajlama, ami igencsak szemben áll azoknak a népcsoportoknak az elgondolásaival, akikre ezt rá akarjuk testálni, bizony veszélybe sodorhatja hazánkat is. Láttuk azt, hogy az iraki szerepvállalás, az afganisztáni misszió mind-mind olyan veszélyt jelenthet Magyarország számára, amely bizony terrorfenyegetettséget is eredményezhet, és nagyon ellentétes a magyar nemzeti érdekekkel.

Szent meggyőződésünk, hogy ez nem csak a mi szavazóbázisunk igénye, nehogy azt higgyék, hogy csak a Jobbik mögött álló szavazóréteg mániája, hogy ezt a kérdéskört feszegesse; az a megérzésünk, hogy ez egy nemzeti álláspont. Pártpolitikától függetlenül teszik fel azt a kérdést az emberek, hogy miért vesz részt Magyarország olyan nemzetközi missziókban, amiben sem érdeke, sem semmiféle kötelezettsége nincs részt venni, érdeke pedig a legkevésbé. Magyarország hagyományai is ezt mutatják, hiszen 1848-ban is az volt az egyik legfontosabb követelés, hogy a katonáink ne szolgáljanak külföldön, hívják őket haza, és a magyar nemzet szolgálatában fejtsék ki a tevékenységüket, ne pedig más, távoli országok érdekeit szolgálják.

Ezért kérem, hogy ezt a kérésünket az alkotmány megalkotásánál vegyék figyelembe. Köszönöm a megtisztelő figyelmüket. (Taps a Jobbik padsoraiban.)

(Az elnöki széket Lezsák Sándor, az Országgyűlés
alelnöke foglalja el.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
69 14 2011.02.22. 5:08  13-16

GYÖNGYÖSI MÁRTON (Jobbik): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! A Fidesz hosszú éveken át jogosan kárhoztatta a szocialista-liberális kormányt, amiért az a nemzetközi pénzügyi-gazdasági háttérhatalom, nevesül a Nemzetközi Valutaalap, a Világbank és az Európai Unió nyomásának engedve úgynevezett reformok, strukturális, gazdasági átalakítások útján kivéreztette a magyar gazdaságot. Ma már látjuk, hogy ez a Brüsszelből, Washingtonból sugallt, megszorításokon alapuló gazdaságpolitika egyedül a megrendelő érdekét szolgálta, pontosabban: azon pénzügyi körök és multinacionális vállalatok érdekét, amelyeknek a rendszerváltás során tudatosan leépített és tönkretett Magyarország korlátlan lehetőségeket és hasznot hajtó piacot jelentett.

(8.30)

És persze azok a hazai gazdasági és politikai strómanok se jártak rosszul, akik ehhez az országos méretű kiárusításhoz segédkeztek. A tavalyi nagy dicsőséges áprilisi fülkeforradalom után a Fidesz-kormány gazdasági szabadságharcot hirdetett, amiről hamarosan kiderült, nem más, mint egy kommunikációs trükk értékelhető tartalom nélkül, sok jól csengő frázissal és üres szólammal. A trükk lényege: verbálisan meghirdetni a szabadságharcot, hogy gazdaságunk lényegét és struktúráját, kiszolgáltatottságunkat tekintve ne legyen érdemi változás.

A Kósa Lajos árfolyamrengető megszólalása után összetákolt, mindenféle koncepciót nélkülöző huszonkilenc ponttal a kormány mereven betartotta a korábbi IMF-, EU-feltételeket, hiszen abban visszaköszön a közszféra dolgozóinak 15 százalékos bércsökkenése; ez a 750 ezer közalkalmazottat és köztisztviselőt, valamint a még közel 200 ezer, állami vállalatnál dolgozó honfitársunkat érintő elképzelés tipikus IMF-elvárás; akárcsak az egykulcsos adó bevezetése, ami a kormány kommunikációjával ellentétben mindennemű társadalmi igazságosságot és arányosságot nélkülöz abban a társadalomban, amely végletekre szakadt a rendszerváltás elhibázott gazdaságpolitikája folytán.

A multikra kivetett válságadó pedig szükséges, de közel sem elégséges feltételei a gazdasági szuverenitás visszaszerzésének, itt ugyanis csak egy átmeneti időszakra kivetett adóról van szó, amely hiába növeli átmenetileg az elvonás mértékét, a rossz adórendszeren és gazdasági struktúrán nem változtat. Pedig tudjuk, hogy gazdaságunk legnagyobb ellentmondása az, hogy miközben naponta hajtogatjuk a szabad verseny mantráját, addig a piaci szereplők, a hazai kkv-k és a külföldi tulajdonú multik nem egyenlő versenyfeltételekkel vesznek részt.

A múlt héten bejelentett, 250 milliárd forintra rúgó stabilitási tartalék ugyancsak jól illeszkedik az új kormány kommunikációs trükkjei sorába. Mint mindig, most is létezik egy pozitív kicsengésű, befelé, a gyarmat bennszülöttei felé megfogalmazott kommunikáció, és tény, hogy a gyűlölt reform és strukturális átalakítás után kifejezetten pozitív fogalomról van szó. No, de nézzük csak, mit is takar ez a fogalom valójában! Első hallásra megörülünk, hiszen a "tartalék" szóval egyfajta többlet társul a laikus fejében. Mivel azonban a forrásoldal maga a költségvetési szervek, minisztériumok, elkülönített állami pénzalapok költségvetése, így a stabilitási tartalékképzés a megszorítás szinonimája.

Ezt a 250 milliárd forintos, a magyar bruttó hazai termék közel 1 százalékát kitevő megszorítást látva joggal kérdezzük, hogy ha ezzel a kormány ilyen szolgalelkű módon teljesíti az Európai Unió és az IMF elvárásait, mi marad a fennen hirdetett gazdasági szabadságharc célkitűzéseiből. A stabilitási tartalékképzés eredményeképpen a költségvetésben már eleve alulfinanszírozott Nemzeti Erőforrás Minisztérium egy brutális, 40 milliárd forintos elvonást kénytelen elszenvedni, ennyivel kevesebb pénz jut idén a tönk szélére sodort egészségügynek, oktatásnak és kultúrának. Információink szerint a folyamatos forráshiánnyal küszködő egyetemek közül az ELTE 1,7 milliárd, a Műegyetem 1,3 milliárd, a Debreceni Egyetem 2 milliárd, a Corvinus pedig 1 milliárd forinttal kevesebb pénzhez jut a meghirdetett zárolások miatt. Miközben minden kormányzati sikerpropaganda ellenére a cigánybűnözés virágkorát éli, az uzsora-bűncselekmények száma tavaly tizennégyszeresére nőtt, 15 ezerrel több lopást követettek el 2010-ben, mint egy évvel ezelőtt, és 17 százalékkal nőtt a betörések és lopások száma, akkor a Belügyminisztérium éves költségvetése 35 milliárd forinttal lesz kevesebb. A Honvédelmi Minisztérium, amely forráshiány miatt évek óta kénytelen elhalasztani a szükséges fejlesztéseket, több mint 26 milliárd forinttal kevesebből gazdálkodik idén. Az a Kutatási és Technológiai Innovációs Alap pedig, amely a magyar kutatói és feltalálói elméhez mérten évtizedek óta szívfájdítóan kevés támogatást nyújtott, most 9 milliárd forintos elvonással lesz kénytelen szembenézni, szinte lenullázva a költségvetését. És a sort hosszan folytathatnánk.

A kormány adósunk egy válasszal. Mi indokolja ezt a nagymértékű megszorítást? Kinek az érdekét szolgálja ezzel? És miért cselekszik mást, mint amit mond?

Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a Jobbik soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
69 144 2011.02.22. 11:21  137-147

GYÖNGYÖSI MÁRTON (Jobbik): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Utoljára a nyár végén beszélgettünk itt, a Ház falai között erről vagy egy hasonló beszámolóról és az afganisztáni NATO-misszióról.

Ezzel a beszámolóval kapcsolatosan vagy a beszámoló tényét illetően nekünk már volt egy észrevételünk, amellyel kapcsolatban itt az alkotmányozás vitájában is kifejtettük az álláspontunkat, miszerint szeretnénk, ha ahhoz a korábbi gyakorlathoz térne vissza a Magyarország, miszerint a nemzetközi missziókban és ráadásul a békemissziókban történő részvételről a Magyar Országgyűlés határozna, nem pedig a kormány. Úgy gondoljuk, ez egy olyan komoly döntés és egy olyan súlyú kérdés, amelyben a legmagasabb szintű legitimációra van szükség, a népszuverenitást legjobban kifejező Országgyűlés lenne hivatott arra, hogy az ilyen súlyú kérdésekben döntsön.

Itt a tavaly nyár végén folyó vitában már elmondtuk, az általános vitánál és a részletes vitánál is nagyon, minden részletekbe menően kifejtettük az álláspontunkat az afganisztáni helyzettel és az ottani NATO-misszióval kapcsolatosan. Nem szeretném most ezeket itt újra felsorolni, bár kétségtelen tény, hogy azóta a helyzet nem javult, sőt inkább romlott, viszont az a lehetőség mindig megvan, hogy azért fél év alatt sokakban egy kicsit egyértelműsödik vagy kicsit megvilágosodik a tekintetben, hogy a világban milyen folyamatok zajlanak. Fél évvel ezelőtt még hihetőnek hangzott az, hogy valaki a nemzetközi állapotokról, a nemzetközi geopolitikai fejleményekről úgy beszéljen, mintha azoknak nem lenne semmi közük kis hazánkra nézve, vagy legalábbis mintha ezeknek a fejleményeknek a Nyugathoz, ahhoz a nyugati civilizációhoz, amelyhez mi hozzákötöttük magunkat mind politikailag, mind katonailag, ne lenne köze.

(12.00)

Most az elmúlt egy hónap eseményei a Közel-Keleten, Egyiptomban és sorban különböző országokban, Marokkótól egészen Jemenig bezárólag, arról tanúskodnak, hogy a nyugati társadalmak legalább olyan kevésbé értik az itt zajló folyamatokat, mint az afganisztáni folyamatokat is. Hiszen tudjuk nagyon jól azt, hogy ez az afganisztáni NATO-misszió hogyan indult kerek tíz évvel ezelőtt. Akkor még az Egyesült Államok, mint ennek a missziónak a vezéralakja és vezéregyénisége, a szabadságról, a demokrácia terjesztéséről és a terrorellenes háborúról beszélt. Ez nem változott az elmúlt tíz évben sem, holott a körülmények lényegesen megváltoztak azóta.

Rájöttünk arra, hogy nem tudjuk, Oszama bin Laden hol tartózkodik, nem biztos, hogy Afganisztánban tartózkodik, de azért fontosnak tartottuk az Afganisztán elleni háború megindítását. Ez kísértetiesen hasonlított ahhoz a katonai akcióhoz, amit az Egyesült Államok a korábbi szövetségese, Szaddám Huszein ellen vívott ugyancsak nagy, széles körű szövetségesi összefogással. Közben kiderült, hogy mindaz a hamis vád, amivel Szaddám Huszeint illették, miszerint óriási fegyverarzenálja és tömegpusztító fegyverei lennének, nem igaz, nem sok fegyvert sikerült találni azóta sem Irakban.

Rájöttünk azóta arra, vagy legalábbis azok, akik nyugati lapokból is és természetesen hazai lapokból is tájékozódnak, hogy ez a típusú katonai misszió semmi más célt nem szolgált, mint az Egyesült Államok és egy-két szorosabb szövetségese geopolitikai és geostratégiai szempontjait és érdekeit. Akkor, amikor Magyarországon mi az értékekről, a demokráciáról, a szabadságról prédikálunk és beállunk ebbe a kórusba, akkor elfelejtjük azt, hogy elsősorban ezekről az érdekekről szól ez a katonai misszió. Itt önmagunkat csapjuk be, önmagunkat ámítjuk, hogyha úgy gondoljuk, hogy bizonyos karitatív, értékrendbeli misszióról lenne szó az ország vagy a világ különböző pontjaiban.

Ez egy teljesen hamis beállítás, mint ahogy az is, hogy azt mondjuk, hogy a nemzetközi terrorizmus elleni küzdelmet kellene támogatnia Magyarországnak. Hiszen ha figyeljük a világban zajló eseményeket, arra jöhetünk rá, hogy a terrorizmus elleni küzdelemnek talán az egyik leghatékonyabb eszköze a jó külpolitika. A terrorizmus ellen akkor lehet a legjobban küzdeni, hogyha egy ország nem lép fel agresszíven, kioktatóan a világ minden pontján és minden sarkában, mint ahogy teszi ezt az Egyesült Államok, természetesen az olyan típusú szövetségeseibe kapaszkodva, mint Magyarország, amelyik ezt a fajta demokráciaexportálást elhiszi és fennen hirdeti. Nem erről van szó!

És ha azt nézzük, hogy a fejlemények tükrében nemhogy azon gondolkodnánk, hogy hogyan lehetne a csapatainkat, a magyar katonákat kivonni az ilyen reménytelennek tűnő missziókból, azt látjuk, hogy meghosszabbítjuk a katonai misszió mandátumát, sőt még növeljük az ott állomásozó katonáink létszámát, csak azért, mert az Egyesült Államok úgy gondolta, hogy ő most egy átcsoportosítást hajt végre. És természetesen melyik az a balek állam, amelyik egyből megduplázza az ottani misszióban való részvételt? Hát Magyarország!

Szeretném felhívni arra a figyelmüket, hogy az elmúlt évben számos ország kérdőjelezte meg az afganisztáni NATO-misszió sikerét, és kezdte el a csapatkivonásnak legalább a kommunikációját. Tehát ők is látják azt, hogy természetesen nem lehet egyik napról a másikra kivonni a csapatokat, de legalább a saját társadalmukban, a saját államukban befelé azt kommunikálják, hogy érezzük a problémát, érezzük, hogy itt nagyon nagy probléma van; a nemzeti érdekeinkkel nem feltétlenül tartjuk összeegyeztethetőnek az ilyen típusú missziókban való részvételt, és elgondolkodunk azon, hogy hogyan lehetne a legrövidebb úton kivonni a csapatainkat.

Szeretném önöket emlékeztetni arra, hogy tavaly óta Hollandiában például egy kormány bukott bele az afganisztáni NATO-misszióba, mert ott is rájöttek a politikai erők, hogy egyszerűen kihullott a civil állami támogatás az ilyen típusú missziók mögül. Nincsen támogatottsága Hollandiában. És szerintem ha önök is lemennének a saját választókerületeikbe, és őszintén megkérdeznék a saját választópolgáraikat, hogy mit gondolnak erről az afganisztáni NATO-misszióról, döntő többségben az a válasz érkezne önökhöz, mint ami hozzám is érkezik jobbikos képviselőként: nem látják a magyar nemzeti érdeket ebben a misszióban. Amennyit hallanak erről a misszióról, az csak a reménytelenségről és a kilátástalanságról árulkodik, és igenis magyar katonának - történelmi hagyományainkhoz híven is - nincs keresnivalója ilyen típusú missziókban, ilyen távoli országokban. Ez az ország soha nem volt gyarmatosító hatalom, amelyik Timbuktuban vagy Indonéziában vagy a világ másik sarkában kereste a saját népének az érdekeit és a boldogulását. Magyar katonák soha nem szolgáltak ott, sőt már akkor, amikor Sziléziába vitték a katonáinkat, a magyar nép már azt is felülbírálta, követelte a magyar katonák hazahozatalát, a honvédelem érdekében történő alkalmazását és visszaállítását.

Szeretném az önök emlékezetébe idézni azt is, hogy a magyar katonák jelenleg Afganisztánnak egy olyan, nagyon veszélyes pontján tartózkodnak, Baglán tartományban, ahonnan folyamatosan rossz hírek érkeznek, a helyzet legkilátástalanabb értékelése történik meg napról napra. Már az Egyesült Államok is Baglán tartományról és Afganisztánról úgy általában úgy beszél, mint egy bukott államról, amelyiknek szinte kilátástalan a jövője.

Akkor, amikor a miniszteri expozéban azt halljuk, hogy fontos számunkra az, hogy az Egyesült Államok és a NATO hitelesen kerüljön ki ebből a háborúból, akkor én nem tudom, hogy milyen hitelességről beszélhetünk akkor, amikor a jelenleg forrongó Közel-Kelethez hasonlóan egy olyan korrupt bábot tart a Nyugat kormányon, mint Hamid Karzai, akinek az üzleti vállalkozásaival és a korrupt üzleti tevékenységével tele van a nyugati sajtó. A testvérét a brit konvoj elkapta, miközben kábítószer-kereskedelemmel foglalatoskodott, éppen egy nagy rakomány heroint vitt Afganisztán egyik részéből a másikba. Elkapta a brit hadsereg, csak rájöttek a nyugati szövetségeseink, hogy ha ebből nagy sajtóhír kerekedik, az bizony igencsak kínos lenne az afganisztáni NATO-misszióra és azokra az értékekre nézve, amiket természetesen a Nyugat képvisel a Földnek ezen a pontján is.

Úgyhogy én szeretném, hogyha megfontolnák azt a Magyar Honvédség kapcsán, hogy természetesen NATO-szövetségesek vagyunk, a NATO-nak tagjai vagyunk, sokat halljuk, hogy nemcsak jogaink vannak, hanem kötelezettségeink is, de én azért szeretném, hogyha ezen a szövetségesi kereten belül a nemzeti érdekek képviseletét minimum olyan szinten építenénk be a döntéseinkbe, mint ahogy azt minden más NATO-tagállam megteszi Hollandiától, Törökországon át Kanadáig és Lengyelországig bezárólag.

Köszönöm szépen a megtisztelő figyelmet. (Taps a Jobbik padsoraiból.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
70 62 2011.02.28. 3:14  61-67

GYÖNGYÖSI MÁRTON (Jobbik): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Miniszter Úr! Államtitkár Úr! A belvíz már a tavalyi év végén óriási pusztítást okozott az országban. Ez az ország egészének, nem pedig csak az érintett területeknek jelent olyan katasztrófát, amelynek a mértékét még csak találgatni lehet. A baj már most óriási, és még nem tudhatja senki, milyen időjárási viszonyokat tartogat a tavasz és az előttünk álló év. Nem csak a mezőgazdasági ágazatot érinti a belvíz, bár kétségtelen, hogy a kár itt a legnagyobb. A gazdák maguk között az össz-termőterület egynegyedére, vagyis közel egymillió hektárra teszik a belvíz által veszélyeztetett terület nagyságát, ami nemcsak az idei termés drasztikus visszaesését, de a magyar mezőgazdaság teljes összeomlását eredményezheti.

Ami azonban még a belvíz mezőgazdaságot érintő hatásánál is tragikusabb, az a belvíz emberi életet és családok lakhatását veszélybe sodró, pusztító ereje. A Bács-Kiskun megyei Gátér, Petőfiszállás, de különösen Pálmonostora térségét pont karácsony és újév idején sújtotta az 1940-es évek óta itt nem tapasztalt belvíz, de azóta hasonlóan kilátástalan híreket hallani Csongrád, Jász-Nagykun és Békés megyékből, Szabolcsból, Hajdú-Biharból és a Közép-Dunántúl régióiból is. Utcákon és közterületeken, házakban és ólakban állt a víz, ami ellen a települések vezetése a helyi lakosokkal vállvetve, valamint a katasztrófavédelem hathatós segítségével heroikus és áldozatkész küzdelmet folytatott. Jelenleg Pálmonostorán a lakóingatlanok több mint 15 százaléka veszélyeztetett állapotban van, az összedőléssel fenyegető épületek száma napról napra nő. Az emberfeletti életmentő munkálatok közben kellett a települések polgármestereinek szembesülnie azzal a fojtogató bürokráciával, amely a károk elhárítása érdekében a vis maior alapból történő pályázást érinti.

Államtitkár Úr! Miért kell katasztrófa esetén háromhetente a legrészletesebb pályázati dokumentációt bekérni a katasztrófa sújtotta térségek önkormányzataitól? Miért kell egy településnek több tízezer forintért kikérnie a földhivataltól a katasztrófa által sújtott ingatlanok dokumentumait? Miért csak köztulajdonban lévő ingatlanokra és csak életveszély elhárítása esetén lehet pályázni a vis maior alapból, és miért a településnek kell bizonyítania a hatóságokkal szemben, hogy egy belvíz sújtotta kár köz- és nem magántulajdonnál keletkezett? Van-e esély arra, hogy a kormányzat a Magyarországon tevékenykedő, belvíz esetén különböző jogi formulák mögé bújó biztosítókat bevonja a belvíz okozta károk rendezésébe? Van-e mód arra, hogy a kormány a katasztrófa által sújtott településeknek enyhítsen legalább az adminisztrációs terhein akkor, amikor ott már nem is a védekezés, hanem az emberi életek mentése a fő feladat? Korábbi tájékoztatásuk alapján ígéretet kaptunk az Európai Uniótól arra, hogy uniós vis maior alapból is pályázhatunk a belvízhez hasonló katasztrófák kárenyhítésére.

Várom a tájékoztatását arra vonatkozóan, hogy az EU beváltotta-e ígéretét, a fenti kérdésemmel kapcsolatban pedig a válaszát.

Köszönöm a figyelmet. (Taps a Jobbik soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
70 66 2011.02.28. 1:25  61-67

GYÖNGYÖSI MÁRTON (Jobbik): Államtitkár úr, a válaszát sajnos nem tudom elfogadni, hiszen úgy tűnik, hogy merőben más információs forrásaink vannak. Én jártam ezeken a településeken, és igencsak elkeseredettek azok a polgármesterek, akiknek ezekkel a típusú bürokratikus adminisztrációs, dokumentációs munkálatokkal szembe kell nézniük. Főleg ott, ahol folyamatos a kár, 22 naponta kell elkészíteni ezt a részletes dokumentációt, le kell adni és ez alapján tudják visszakapni a pénzüket az önkormányzatok.

Az pedig, hogy magántulajdonnál keletkezett-e a kár vagy köztulajdonnál? Rettenetes, amikor ilyen károk közepette kell az önkormányzatnak bebizonyítania az állammal szemben azt, hogy ez a védekező munkálat a köztulajdonban lévő út megmentését szolgálja, nem pedig Mari néni házát, akinek az épülete előtt áll derékig a víz. Úgy gondolom, hogy nem elég a bürokrácia csökkentése, amit a kormány elhatározott, fontos lenne ezzel a kérdéssel sokkal komolyabban foglalkozni. Ez az év és az előttünk álló évtized legnagyobb katasztrófája lesz.

Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps a Jobbik soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
74 86 2011.03.16. 2:15  85-92

GYÖNGYÖSI MÁRTON (Jobbik): Elnök úr, köszönöm a szót. Államtitkár Úr! A Jobbik nem először fogalmaz meg kritikát a Külügyminisztérium személyzeti politikájával kapcsolatosan. Ha egyedüliként nem emeltünk volna szót, nem került volna sor arra a szégyenre, amely most ismét érte a Bem rakpartot, nevezetesen hogy az szt-tisztek azonosságának nyilvánosságra hozatala után az egyetlen magyar minisztérium lett, ahol nem egy, hanem egyenesen hét szigorúan titkos állományú tisztet alkalmaztak. Szégyen, gyalázat, amely szinte kódolva volt abban a rendszerben, amelyet az a Martonyi János igazgat, aki az egypártrendszer összeomlása előtti évben lépett be az szt-tiszteket fenntartó MSZMP-be, és lett annak privatizációs biztosa.

Már fel sem soroljuk azokat, akik nagykövetként "szenvednek" ma, és korábban a Gyurcsány- és Bajnai-kormány exponált emberei voltak. Most Lovró Csaba ciprusi nagykövetről derült ki, szintén szt-tiszt volt. Értesüléseink szerint az Európai Unió mellett működő állandó képviseleten dolgozik Vasas Éva Réka fejlesztési ügyekkel foglalkozó diplomata, aki kizárólag azért kerülhetett külügyi állományba, mert a szintén kommunista titkos ügynök Fekszi Márta barátnője és telekszomszédja. De említhetném az Európai Bizottság budapesti képviseletét vezető, az SZDSZ és az MSZP feltétlen hívének tartott Szűcs Tamást is, aki Balázs Péter és Kovács László volt MSZP-s uniós biztosok kabinetjében dolgozott, vagy éppen Mányik Júliát, aki jelenleg protokollosként működik a brüsszeli uniós képviseleten, aki korábban brüsszeli sajtóreferensként tett tanúbizonyságot egyértelmű balliberális kötődéséről.

A külügyminiszter talán fél a vele mindig is kesztyűs kézzel bánó balliberális sajtó bírálatától, ha felszámolja minisztériumának jelenlegi státusát mint a Gyurcsány-, Bajnai-kormányok külpolitikai, diplomáciai elfekvőjét? Ön szerint nem várható el, államtitkár úr, hogy húsz évvel a rendszerváltás után egy magát nemzetinek valló kormányzat külügyminisztere kisöpörje állományából a kommunista diktatúrát kiszolgáló ügynököket, valamint az utódpárt holdudvarához szorosan köthető apparatcsikokat?

Remélem, hogy ezúttal nem az öntől megszokott választ kapom (Az elnök csenget.), miszerint a nevezettek a minisztérium teljes bizalmát élvezik, fideszes képviselőtársaim egyöntetű tapsával kísérve. Köszönöm, várom válaszát. (Taps a Jobbik soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
74 90 2011.03.16. 1:12  85-92

GYÖNGYÖSI MÁRTON (Jobbik): Államtitkár úr, a válaszát természetesen nem tudom elfogadni, hiszen amíg önök gyakran beszélnek arról, hogy a kommunizmus és a nácizmus bűneit egyenlő mércével fogják mérni, addig semmit nem tesznek meg, hogy az itt maradt őskövületeket kisöpörjék a saját minisztériumukból. Nem tudom, hogy kinek a felelőssége lenne ezt megtenni, ha nem annak a miniszternek, aki egy bizonyos munkát elvállal, és ahhoz a saját személyzeti politikájában meg kell teremteni a hátteret, és azokat az embereket, akik az ő külpolitikáját képviselik itthon és külföldön. Nem tudom, hogy mit szólna Európa, vagy mit szólnának Magyarországon, ha a Gestapóban szolgált tisztek lennének a Külügyminisztériumban - azt hiszem, hogy akkor nem lennének ennyire engedékenyek. És nem tudom, hogy akkor, amikor Martonyi János felkéri a diplomatákat, hogy képviseljék és védjék meg Magyarországot a nemzetközi támadásokról, akkor hogyan lehet ilyen állományra számítani, hogy védje meg Martin Schultzcal vagy Cohn-Bendittel szemben a magyar nemzeti (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.) érdekeket. Magyar (Az elnök ismét csenget.), nemzeti érdekű külpolitikát nem lehet ilyen őskövületekkel és ilyen garnitúrával képviselni!

Köszönöm szépen. (Taps a Jobbik soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
76 4 2011.03.22. 5:13  4-6

GYÖNGYÖSI MÁRTON (Jobbik): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Az elmúlt hetekben egy minden magyar háztartásban alapélelmiszerként számon tartott termék, a cukor hiánya, valamint a hiányból fakadó drasztikus fogyasztói áremelkedés fedte fel Magyarország végzetes kiszolgáltatottságát a külső gazdasági folyamatoknak. A cukorválság tragikumát fokozza, hogy mindez egy olyan ágazatban következett be, amely tekintetében Magyarország még nem is olyan régen nemhogy önellátó, de bőséges exportkapacitásokkal rendelkezett.

Idézzük csak fel! Miközben a hazai cukorfogyasztás évi 320 ezer tonna, még a rendszerváltás előtt közel dupláját, évi 600 ezer tonnát termelt meg Magyarország 12 hazai, állami tulajdonú cukorgyára. Milyen folyamatok vezettek el a jelenlegi állapotokig, amikor az egyetlen, hazánk területén megmaradt cukorgyár, az osztrák tulajdonú Agrana Magyar Cukor Zrt. kaposvári üzeme is csak az Unió által engedélyezett kvóta, vagyis a 100 ezer tonnát alig meghaladó cukormennyiség előállítását teszi lehetővé? Miként süllyedt odáig ez a mezőgazdaságát tekintve páratlan adottságokkal rendelkező ország, hogy jelenleg a környező országokban csaknem feléért lehet cukrot vásárolni a magyar kilónkénti 400 forint helyett Szlovákiában 80, Szlovéniában csaknem 100, Ausztriában pedig akár 150 forinttal olcsóbb áron?

Elemzők sokféleképpen magyarázzák a cukorválság kiváltó okait, és tény, hogy mindegyikben van igazság. Tény, hogy az Unióban szinte példa nélküli legmagasabb, 25 százalékos áfakulcs nagymértékben drágít minden terméket, így a cukrot is. Jogos a felvetés, kik hozták azt a példátlan döntést, hogy az uniós áfadirektíva legmagasabb kulcsát alkalmazzák hazánkban minden szociális szempontot kiiktatva. De legalább ennyire érvényes a kérdés, hogy lehet egy évvel a valódi rendszerváltást hirdető kormány színrelépése után még mindig a régi áfaszabályozás érvényben.

Tény, hogy a nemzetközi üzletláncok eltérő üzletpolitikát folytatnak különböző országokban. Amíg ugyanis Európa szerencsésebb részein hosszú távú, többéves szerződéseket kötnek a gyártókkal, addig nálunk egy-két hónapra szerződnek, amellyel szinte azonnal érezhetővé válnak a kedvezőtlen piaci hatások. Kormányaink párjukat ritkítják a tekintetben, hogy képtelenek érvényt szerezni annak a 2000. június 27-én elfogadott OECD-irányelvnek, amely részletes ajánlásokat fogalmaz meg a multinacionális vállalatokkal szemben, és ezáltal fontos eszköze a kormányoknak a nemzeti érdek érvényesítésében, a kettős mérce fölszámolásában.

(9.10)

Tény, hogy létezik tőzsdei spekuláció, és az is, hogy hol szárazság, hol pedig árvíz tizedelte meg a globális cukornád- és cukorrépa-termesztést, és hajtotta fel az árakat, de az is tény, hogy ezek a külső hatások egyformán érintik Magyarországot és a környező országokat, a probléma gyökeréről; az ősbűnről azonban vajmi kevés szó esik, ez pedig a rendszerváltó politikai elit felelőssége, azé az elité, amelynek pártjai és képviselői még itt járnak-kelnek közöttünk. A cukorválság mostani tetőzése ugyanis nem csupán egy élelmiszer-ipari ágazat egyedi kálváriája, abban benne rejlik a rendszerváltás talán ma már sokak által értett, érzett hazug logikája, amelynek fenntartásában a rendszerváltó politikai pártok mindegyike, hol aktívan, hol passzívan, de közreműködött.

A magyar cukoripar tönkretételében a politikai felelősség óriási. Kétségtelen, hogy a konkrét hazaárulásban a szabadpiac mindenekfelettiségét hirdető, és a liberális gazdaságfilozófiának megfelelően a külföldi vállalatokat előnyben részesítő privatizációt levezénylő Antall- és Horn-kormányok jártak az élen. Ekkor szerezhettek külföldi nagyvállalatok bagóért többségi tulajdonrészt, stratégiai befolyást cukorgyárainkban, ekkor kezdődik a magyar termelői kapacitás és piac olcsóbb felvásárlása, a hazai termelés felszámolása. A végjátékhoz azonban kellett az Európai Unió is, amely mára olyan alacsony szintre csökkentette a magyar cukorkvótát, hogy a hazai fogyasztás kielégítésére a hazai termelés ne legyen elegendő. Miközben a külföldi tulajdonosok az uniós kompenzációért cserébe a föld színével tették egyenlővé magyarországi gyáraikat, a csapda ezzel bezárult Magyarország felett. Ma 100 milliárd forintos beruházást igényelne egyetlen cukorgyár létesítése; Magyarország ma már saját lakosságának élelmezéséhez szükséges legalapvetőbb élelmiszerek előállítására sem képes. A folyamat szimbolikusan Magyarország soros EU-elnökségére vált kitapintható valósággá. Magyarországon nincs nemzetgazdaság; hazánk gyarmat lett, saját rendszerváltó politikai elitje züllesztette gyarmattá.

Képviselőtársaim! Magyarország máig regnáló rendszerváltó elitje békeidőben több kárt okozott az országnak, mint amit eddig bármelyik háborúnk alatt elszenvedtünk. Lesz-e számonkérés, és ami még fontosabb, legalább magunkban meg merjük-e vonni uniós csatlakozásunk és tagságunk mérlegét? Meggyőződésem, hogy a magyar emberek már megvonták, és az eredmény nem túl rózsás, miként (Az elnök csengetéssel jelzi az időkeret leteltét.) annak visszahatása sem pozitív az uniós tagságunkat öncélúan erőltető politikai elit megítélésére.

Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a Fidesz és a Jobbik padsoraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
82 161 2011.04.04. 2:19  160-167

GYÖNGYÖSI MÁRTON (Jobbik): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! A múlt héten robbant az a hír, miszerint a Külügyminisztérium hazarendelte konzultációra Farkas Géza pozsonyi magyar konzult. A hazarendelésnek az volt a kiváltó oka, hogy több mint egy hónappal ezelőtt egy felvidéki hírportálon megjelent egy interjú a pozsonyi magyar konzullal, ahol a szlovák történelemszemlélettel kapcsolatos véleményét fejtette ki Farkas Géza. Németh Zsolt március 29-én az N1 internetes tévéhíradónak azt nyilatkozta, hogy hazahívják Farkas Gézát pozsonyi kirendeltségéből.

Nézzük meg, hogy mi is verte ki a biztosítékot a Belgrád rakparton! Szeretném ezt az idézetet felolvasni. "Szlovákia az állami attribútumokat mint egyfajta licencet vette át, nem pedig sok évszázados küzdelemben harcolta ki őket. A szlovák társadalom ezeket a jegyeket magán viseli, történelmet és identitást nagyon nehéz mesterséges eszközökkel kialakítani. A Cirill- és Metód-kultuszt meg a Szvatopluk-kultuszt egy magyar keserű mosollyal veszi tudomásul. Van fogalmunk arról, mi történt ezen a területen, tudjuk, spontán népi Cirill- és Metód-kultusz nem volt, Szent Istvánt ellenben északon is tisztelték. Furcsa, miként ugrották át a hittérítők a mai Magyarország területét. Semmi nyomuk nincs, ezért keserves erőfeszítésnek, a hiányzó alappillérek utólagos pótlására tett kísérletnek tűnik a kultusz erőltetése."

Szeretném még egyszer hangsúlyozni, hogy ez több mint egy hónappal ezelőtt látott napvilágot egy felvidéki hírportálon, ami ellen a pozsonyi állami szervek hivatalosan nem tiltakoztak, kizárólag soviniszta, magyargyűlölő szervezetek, mint amilyen az SNS, Szlovák Nemzeti Párt vagy a parlamentből tavaly kihullott, Mečiar-vezette HZDS, Pánszláv Unió, Matica Slovenská.

Szeretném megkérdezni, hogy milyen szankciókat ró ki a nemzeti ügyek kormánya Farkas Géza konzulra, amiért ki merte mondani azt, amit nagyon sokan gondolunk a jelenlegi szlovák társadalom történelemszemléletéről.

Köszönöm szépen. (Taps a Jobbik soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
82 165 2011.04.04. 1:15  160-167

GYÖNGYÖSI MÁRTON (Jobbik): Államtitkár Úr! Ön azt mondja, hogy diplomaták nem szoktak nyilatkozni azoknak az országnak a belügyeiről, ahová kiküldték őket. Nagyon kíváncsian várom, hogy önök mikor és hányszor utasították rendre az Amerikai Egyesült Államoknak a diplomatáit (Taps a Jobbik soraiban.), akik Magyarország belügyébe rendszeresen, a hét majdnem minden napján beleszólnak, és közzéteszik a saját álláspontjukat.

Szeretném emlékezetébe idézni Orbán Viktornak a mai szavait, miszerint a szabadság hívei maradunk a bel- és külpolitikában egyaránt, a szolgalelkűségnek ára a szolgaság. Ezek nagyon szép szavak, az a probléma, hogy az önök tettei egészen más irányba mutatnak, és nem sokban különböznek az önök elődeiétől, akiktől ezeket megszoktuk természetesen, hiszen ők a "merjünk kicsik lenni" politikáját, a nemzetköziség és a proletár öntudat külpolitikáját képviselik ebben az országban, a nemzethez való viszonyukról van fogalmuk. (Az elnök csengetéssel jelzi az időkeret leteltét.) Önök viszont nemzeti retorikával és a nemzeti ügyek kormányának az értékrendjét képviselik retorikailag; tettekben mást várunk önöktől.

Köszönjük szépen. (Taps a Jobbik soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
83 202 2011.04.11. 5:32  201-202

GYÖNGYÖSI MÁRTON (Jobbik): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Ha végigtekintünk a világtörténelmen, és látjuk a különböző nemzeteket ért tragédiákat és katasztrófákat, akkor sajnálatos módon meg kell állapítsuk azt, hogy a világ közvéleménye, a nemzetközi közvélemény egyes tragédiákra óriási figyelmet szentel, más népek, nemzetek tragédiáit pedig közöny kíséri, és még információhiányban is szenved a nemzetközi közösség, nem tudja, hogy a világ egyes részein milyen tragédiák történtek.

Ez a kettős mérce különösen a nyugati civilizáció térfelén tragikus, ahol az emberi jogokat és az emberi méltóságot ért csorbákat nagyon gyakran figyelik, és nagyon gyakran hívják fel rá a figyelmet. Ezt ellensúlyozandó, a mai napon a Jobbik frakciójának képviseletében Vona Gábor elnök úr, frakcióvezető úr és Hegedűs Tamás frakcióvezető-helyettes úr társaságában benyújtottunk egy országgyűlési határozati javaslatot, amely arra szólítja fel a magyar Országgyűlést, hogy ítélje el a közel húsz évvel ezelőtt Hegyi-Karabahban történt örmény agressziót, amelynek több mint húszezer halálos civil áldozata volt, több mint százezer sebesültet követelt, és több mint egymillió azerbajdzsáni hontalan állampolgárt eredményezett, több mint egymillió állampolgárnak kellett Hegyi-Karabah területét elhagynia, akik azóta Azerbajdzsánban hontalanként élnek.

Ennek a határozati javaslatnak a célja, hogy fölhívjuk kezdeményezésünkkel a kilencvenes évek egyik legnagyobb, méltatlanul feledésbe merült népirtására a közvélemény figyelmét.

Mi is történt itt valójában? A Szovjetunió felbomlásának a végóráiban az örmény hadsereg és a Szovjetunió hadserege Örményországból lerohanta az Örményországgal határos hegyi-karabahi és a hegyi-karabahi régiót körülvevő hét azerbajdzsáni területet, fegyveres konfliktussal beavatkozott, és ezzel Azerbajdzsánnak mind a mai napig közel 20 százalékát tartja katonai megszállás alatt.

A fegyveres konfliktus 1992. február 25-én kezdődött Kodzsali településnek a lerohanásával, ahol az örmény katonaság 613 civilt mészárolt le, köztük 106 nőt és 83 gyermeket.

(18.20)

Ez a kegyetlen népirtás volt a kezdete az örmény-azerbajdzsáni háborúnak, amely, mint már mondtam, 20 ezer azerbajdzsáni állampolgár meggyilkolásával, 100 ezer sebesült és több mint 1 millió menekült Azerbajdzsánba költözésébe és ott hontalanná válásába torkollott. Azóta is folyamatosan és különböző módszerekkel folytatódik az azerbajdzsáni nép elleni népirtás. Ez a humanitárius katasztrófa mind a mai napig egy óriási teher Azerbajdzsán vállán.

Azóta is, amióta ez a konfliktus megtörtént, bár fegyverszünet van érvényben, folyamatos az örmények által az azerbajdzsániak ellen elkövetett népirtás. A háborút lezáró békeszerződést követően az ENSZ négy BT-határozatban - csak 1993-ban négy BT-határozatban - ítélte el az örmény csapatok azerbajdzsániak elleni népirtását, utána EBESZ-határozatok, NATO-határozatok, európai parlamenti közgyűlési határozatok, az Európa Tanács határozata mondja ki azt, amit az ENSZ Biztonsági Tanácsa kimondott 1993-ban.

Ezek a határozatok mind rámutatnak arra, hogy a nemzetközi közösségnek végre 20 év után el kell ismernie Azerbajdzsán területi integritására való jogát, a menekülteknek a saját szülőföldjükre való visszaengedését és visszatérését a nemzetközi intézményeknek biztosítaniuk kell, és Magyarországot, a Magyar Országgyűlést (Az elnök jelzi a hozzászólási idő leteltét.) ezzel az országgyűlési határozati javaslattal arra szeretnénk felkérni, hogy kihasználva az Európai Unió soros elnökségében betöltött fontos pozícióját és diplomáciai súlyát, kezdeményezze minden lehetséges fórumon az örmény népirtás elismerését és az azerbajdzsáni menekültek kérdésének a rendezését.

Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps a Jobbik soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
87 203 2011.05.02. 5:27  196-206

GYÖNGYÖSI MÁRTON (Jobbik): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Immáron az elmúlt egy évben harmadik alkalommal fekszik előttünk az afganisztáni NATO-misszióval kapcsolatos beszámoló, illetve határozat. Ezt részben az indokolja, hogy az afganisztáni NATO-misszióban való részvételünkre szóló mandátumot meg kívánja hosszabbítani a magyar kormány, a másik része pedig egy beszámolási kötelezettség, amire az alkotmány kötelezi a kormányt.

Szeretném megjegyezni azt, hogy egyszer benyújtottunk képviselőtársaimmal még a régi alkotmányra vonatkozóan egy olyan módosítási indítványt, amellyel szerettük volna visszaállítani azt az állapotot, amely a NATO-csatlakozásunk előtt volt érvényben, miszerint az Országgyűlés hivatott dönteni minden olyan kérdésben, amelyik a Magyar Honvédségnek és a katonáknak a külföldi missziókban történő részvételéről szóló döntést meghatározza. Nagyon sajnálatos, hogy a NATO-csatlakozásunk után, nem tudjuk, milyen okból, de átkerült - valószínűleg a gyorsabb döntéshozatal miatt - a kormányzathoz ez a feladat, és most már csak beszámolási kötelezettsége van a kormánynak. Mi szerettük volna ezt helyreállítani, hiszen meggyőződésünk, hogy az Országgyűlés az, amely a népszuverenitást és a nép akaratát a legközvetlenebbül tükrözi, annak van joga ilyen kérdésben dönteni.

A jelenlegi határozat és a beszámoló két dolgot rögzít: a mandátum meghosszabbítását a különböző missziókra és a létszám növelését, az Afganisztánban állomásozó katonáink létszámának a növelését. Itt anyagi okokat is lehet fölhozni, anyagi szempontokat is lehetne mérlegelni, és a magyar nemzeti érdek szempontjait is lehetne vizsgálni. Hogyha azt nézem, hogy idén az Országgyűlés februárban elfogadott egy olyan törvényt, miszerint 250 milliárd forintot kell zárolnia a minisztériumoknak, és ebből 26,3 milliárd forintot kell stabilitási címszóval zárolni a Honvédelmi Minisztériumnak, felmerül az a kérdés, hogy a nemzetközi szerepvállalásainknál, ha a nemzetközi szerepvállalásban való részvételről, a mandátum meghosszabbításáról és a katonáink létszámának a növeléséről van szó, akkor miért nyújtunk ehhez mindenféle anyagi támogatást. Hogyha azt nézem... - a költségvetésből természetesen.

Tehát hogyha egy minisztérium a magyar állampolgárok érdekeit hivatott képviselni, akkor itt, ebben a kérdéskörben nem zárolják a pénzt a minisztériumban. Hogyha az Egyesült Államok megkér bennünket, hogy tegyünk egy felajánlást az afganisztáni NATO-misszióink számára, akkor mi vígan és dalolva fölajánljuk ezt a támogatást, emeljük a mandátumot, és még ehhez pénzt is rendelünk a magyar költségvetésből. Úgy gondoljuk, hogy ez nem egy helyes eljárás.

A nemzeti érdek szempontjából meg kell nézni azt, hogy siker koronázza-e az afganisztáni NATO-missziót. Hogyha végignézzük azt, hogy a különböző szövetségeseinknek milyen a viszonyulása az afganisztáni NATO-misszióhoz, akkor azt láthatjuk, hogy Németország idén januárban szavazott arról, hogy 2011 végére kivonják a 4600 katonájukat, akik Afganisztánban állomásoznak; Nagy-Britannia 9000 katonáját még az idén kivonja; Lengyelország 2600 katonáját készül kivonni 2012-ig; Kanada 2800 katonáját készül ugyancsak még idén visszahívni Afganisztánból. Szeretném a figyelmükbe ajánlani azt a tényt is, hogy Hollandiában tavaly már megbukott egy kormány azért, mert az afganisztáni NATO-missziót a holland nép, a holland nemzet nem támogatta, és megbuktatta a kormányát, ami után sor került a holland NATO-misszióban való részvétel revideálására és a stratégia újragondolására.

Azt szeretném még az afganisztáni NATO-misszió kapcsán megjegyezni, hogy itt is érvényes az, ami minden eddigi közel-keleti, észak-afrikai országban is bekövetkezett. Ez egy bábállam, amit ott az Egyesült Államok és a NATO létrehozott, Hamid Karzainak nincs támogatása, ugyanúgy nincs támogatása, mint ahogy az a sorra megdőlő vagy megdőlni készülő közel-keleti, észak-afrikai országok államaiban sorra fog kerülni. (Az elnök csengetéssel jelzi az időkeret leteltét.) Nincs támogatása sem belföldön, sem külföldön. Szeretnénk, ha Magyarország is ennek kapcsán átgondolná az afganisztáni stratégiáját, és azon gondolkodna, hogy hogyan lehetne... (Kikapcsolják a mikrofonját. - Taps a Jobbik soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
88 14 2011.05.03. 5:26  13-16

GYÖNGYÖSI MÁRTON (Jobbik): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tavaly ősszel Schmitt Pál ENSZ-közgyűlésbeli felszólalásából értesülhettünk arról, hogy az Orbán-kormány - és nem Magyarország, ahogy a köztársasági elnökünk fogalmazott - úgy döntött, Tom Lantosról elnevezett nemzetközi intézetet létesít, amelynek célja az emberi és kisebbségi jogok, valamint a tolerancia értékrendjének előmozdítása szerte a világon.

Most külön nem térnék ki arra, hogy mennyire méltatlan, sőt közjogilag botrányos az, ha a magyar közvélemény a köztársasági elnökének külföldi útján tett elszólásaiból értesül egy kormányzati szándékról, amellett viszont nehéz elmenni szó nélkül, hogy két és fél évvel ezelőtt Gyurcsány Ferenc volt az, aki előállt a Tom Lantos Intézet ötletével, az Orbán-kormány ezt porolta le a hatalomra jutásának az évében. Akkor óriási támadás érte ezt a gyurcsányi ötletet a Fidesz sajtójából és holdudvarából, elsősorban a névadó, Tom Lantos személye és múltja miatt. Talán nem túl merész az a következtetés, hogy a Fidesz táborában sincs osztatlan támogatottsága Tom Lantosnak és a róla elnevezett intézetnek.

Az intézet körüli részletekről továbbiakat tudhattunk meg az elmúlt hét végén. Eddig is tudhattuk azt, hogy 3 milliárd forintot szán erre a kormány, hiszen ez már a költségvetésben elkülönített összegként szerepel, de megtudhattuk, hogy idén június 28-án lesz az ünnepélyes avatója az intézetnek, és a személyi összetételről is nagyon beszédes adatokat és információkat sikerült megtudnunk. Teljes népfrontos egyetértéssel, az MSZP-től az LMP-n át egészen a Fideszig lesznek képviseltetve ebben az intézetben. A Horn- és a Medgyessy-kormány külügyminisztere, Kovács László, Szabó Vilmos, a Gyurcsány-kormány államtitkára az MSZP részéről, Ertsey Katalin az új SZDSZ-től, más nevén LMP-től, a Fidesz holdudvarából pedig olyan neves EP-képviselők, mint Gál Kinga, Schöpflin György, és ami a legérdekesebb, Tőkés László neve is felmerült ezzel kapcsolatban.

A Tom Lantos Intézetet nem szeretnénk alábecsülni, a sóhivatali gittrágással egyenértékű tevékenység, nyilván fontos, minden bizonnyal óriási hatást gyakorol a világ népeinek toleranciaszintjének emelésére, és bőven megéri az adófizetőknek azt a 3 milliárd forintot, amelyet erre fordít a kormányzat.

(9.30)

No de szóljunk néhány szót magáról Tom Lantosról, az amerikai képviselőház Lugosi Bélájáról, ahogy őt a washingtoni újságíró, Wayne Madsen elkeresztelte. Tom Lantos volt az, aki Ceauşescu barátjaként egyetlen szóval sem állt ki az Erdélyben őshonos magyar kisebbség jogaiért, miközben kiharcolta, hogy a kongresszus megadja Románia véres kezű diktátorának a legnagyobb kereskedelmi kedvezmény elvét. Zárójelben itt jegyezném meg, hogy ennek fényében nagyon érdekes Tőkés László szerepvállalása ebben az intézetben, hiszen jól tudjuk, hogy 1989-ben a temesvári forradalomban játszott kezdeményező szerepe vezetett oda, hogy megbukott Romániában a Ceauşescu-rendszer.

De menjünk tovább! Később Tom Lantos egyike volt azoknak, akik a hazug okokból indított iraki invázióhoz az amerikai közvélemény ráhangolása érdekében kitalálta azt a mesét, hogy egy Nadzsira nevű 15 éves kuvaiti lány a saját szemével látta, amint iraki katonák egy kuvaiti kórházban csecsemőket dobálnak a kórház földjére. Mint később amerikai lapok leleplezték, Nadzsira nem volt más, mint Al-Szabahnak, Kuvait washingtoni nagykövetének a Hill & Knowlton amerikai PR-cég által jól felkészített lánya.

Ugyancsak Tom Lantos volt a szponzora annak a határozatnak, amely alapján Bush elnök később meglepő gyorsasággal tudott országokat lerohanni. Így kerülhetett sor az iraki invázióra, amely több mint egymillió ember halálával és több millió ember hontalanná válásával ért véget.

2004-ben Tom Lantos volt az, aki a nemzetközi bíróság azon döntését, miszerint az izraeli fal a palesztin területeken jogtalan, az igazságszolgáltatás perverziójának minősítette, az Amnesty International jelentését lesöpörte azzal, hogy az izraeli katonai műveletek kizárólagosan a palesztin terrorista infrastruktúra kiépítésének a meghiúsítását célozzák. S természetesen Tom Lantos volt az, aki nagy előszeretettel nácizott és antiszemitázott le mindenkit, kongresszusi képviselőket, állam- és kormányfőket, akik nem álltak feltétel nélkül Izrael mellé.

Tisztelt kormánypárti Képviselőtársaim! Azzal nyilván nem lehet önöket meghatni, hogy mi a Jobbik véleménye Tom Lantosról, erről a magyargyűlölő, cionista, csaló szélhámosról, de meggyőződésem, hogy ez a döntés az önök táborában sem arat osztatlan sikert. Mi a kormány célja ezzel, és mit remél ettől? Azt gondolja, ha Tom Lantosról nevezünk el intézetet, akkor javul megítélésünk a központban, Washingtonban vagy Tel-Avivban? Vagy a Fidesz-kormány ellen lejárató kampányt indító szocialistákat és LMP-seket akarták ezzel megszelídíteni? Csak találgatni tudunk, de ez abszurditás, és sokat elárul a magyar politika atlantista külpolitikájának a mélységeiről.

Köszönöm szépen a megtisztelő figyelmüket. (Taps a Jobbik soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
109 243 2011.09.12. 12:28  236-246

GYÖNGYÖSI MÁRTON (Jobbik): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Akkor, amikor a kormány a nemzetközi katonai missziókkal kapcsolatos részvételről beszámol itt az Országgyűlésben, akkor a Jobbik rendszerint felemeli a szavát. Megtörtént ez akkor, amikor az afganisztáni NATO-misszióval kapcsolatos beszámolókat megkaptuk félévente a kormánytól, és most is, a következetesség jegyében is muszáj felszólalnunk ez ellen a gyakorlat ellen, elsősorban formai okokból. Ugyanis tiltakoznunk kell az ellen, hogy a Magyar Országgyűlés kezéből kiemelték azt a döntést, miszerint itt vitassuk meg és itt döntsünk a nemzetközi katonai szerepvállalásainkról. Ehelyett most a kormány dönt, és beszámolókban értesíti az Országgyűlést, a választói akaratot közvetlenül kifejező Országgyűlést arról, hogy milyen nemzetközi katonai missziókban vállal Magyarország szerepet. Ez természetesen nyugati nyomásra, NATO-nyomásra történhetett, az elvárásoknak, a kötelezettségeknek a teljesítése céljából.

A formai és eljárásjogi kritikákkal szemben természetesen rendszerint tartalmi kritikákkal is élünk, aminek egy nagy részét Németh Zsolt képviselőtársam már megfogalmazta a bizottság előtt és itt a plenáris ülés előtt is. Általános kritikaként megfogalmazhatjuk ugyanazt, amit az afganisztáni NATO-misszió kapcsán mindig elmondunk: történelmi hagyomány Magyarországon, hogy külföldi magyar katonai jelenlétet nem támogat a magyar közvélemény, és a magyar emberek gondolkodásától nagyon távol áll az a gondolat, hogy Magyarország szabadságát, a hon védelmét messze, távol az országhatároktól kell megvívni.

(19.20)

Ahogy a nyelvünk és ahogy a Honvédelmi Minisztérium titulusa is kifejezi, a honvédelem Magyarország területének a védelmét, Magyarország határain belüli védelmét fejezi ki. Eléggé groteszk az, ha a hon védelmét az afganisztáni Hindukus-hegységben vagy az Ádeni-öbölnél, a szomáliai partvidéken gondoljuk megvívni. És cinikus az, ha a katonai részvételt a beszámoló mint valamiféle szolidaritás kifejezésének a jegyében óhajtja megtenni.

És most térjünk át az általános bírálatról a konkrét, Szomália-specifikus kritikánkra. Szomália az emberek többségének egy távoli ország, ahol nagyon kaotikus viszonyok uralkodnak az elmúlt évtizedekben, évtizedes polgárháború, véres kalózakciók és a legutóbbi: a mindent elpusztító éhínségről szóló hírek járják be a világot. Ebben a hármas viszonyrendszerben érdemes átgondolni azt, hogy mit jelent egy katonai jelenlét egy ilyen távoli, de mégiscsak nagyon jelentős országban, amelyik a globális konfliktusok színtere.

Az éhínség, a legutóbbi hónapokban vagy napjainkban is pusztító éhínség mutatott rá az összefüggésekre leginkább. A múlt heti Time Magazine - amelyiket igazán nem lehet azzal vádolni, hogy Amerika irányában elfogult lenne, negatívan elfogult - írja le egy 6 oldalas riportban azt a tényekkel és adatokkal alátámasztott megállapítást, miszerint az Egyesült Államok és a Nyugat nagymértékben felelős azért, hogy közel 3 millió ember, körülbelül 2,8 millió ember van kitéve az éhínségnek és az éhhalálnak, közvetlenül őket, közel 3 millió embert veszélyeztet az éhínség Dél-Szudánban a Gedo-övezetben.

Természetesen a Nyugat erről a fajta éhínségről is a saját logikája mentén gondolkodik. Háború zajlik, polgárháború zajlik Szomáliában. Az Al-Shabaab nevű, az Amerikai Egyesült Államok által 2008-ban terrorlistára tett Al-Shabaab szervezet ellen küzd a senki által meg nem választott átmeneti szövetségi kormány, amely természetesen mint minden esetben, az Amerikai Egyesült Államok és az Európai Unió támogatását bírja. Természetesen ugyanaz a forgatókönyv, mint ami Afganisztánban vagy Irakban is lezajlódott, amikor a Nyugat kiszemel magának egy számára kedves, szimpatikus kört az országon belül, pénzzel, fegyverrel, paripával megtámogatja, és egy polgárháborút generál, és egy kilátástalan helyzetet generál ebben az övezetben.

Amióta az Egyesült Államok 2008-ban terrorszervezetnek nyilvánította az Al-Shabaab szervezetet, amelyik főleg Szomália déli részén, ebben a Gedo-övezetben, a dél-szomáliai övezetben terjesztette ki leginkább a befolyását, azóta, hogy az Egyesült Államok terrorszervezetnek nyilvánította az Al-Shabaabot, nem jut el, nem juthat el az Egyesült Államok közvetlen parancsára segélyszállítmány ezekre a területekre. Nem véletlen tehát, hogy közel 3 millió ember fog éhhalált halni a következő hetekben, hónapokban Szomáliának ezen a részén.

Ahogy a Time Magazine megállapítja, valóban Washingtonnak és az Európai Uniónak nagyon nagy felelőssége van abban, hogy az éhínség Szomáliában pusztít és pusztítani fog. Ruanda és Bosznia után nyugati segédlettel újra népirtásra készülhetünk, népirtásnak lehetünk a szemtanúi, amihez sajnálatosan Magyarország asszisztál egy ilyen típusú katonai szerepvállalással. Természetesen tudjuk azt különböző becslésekből, hogy egy katona külföldi állomásoztatása egy évre 300 millió forint körüli pénzösszegbe kerül. Úgy gondolom, hogy pénzügyi szempontból is roppant összeg, és négy katona kihelyezéséről van szó; nem hiszem, hogy 300 millió forint évente az a pénzmennyiség, amit a magyar állam jelenleg pénzügyi, gazdasági válság közepette áldozni tud egy ilyen távoli, a magyar nemzeti érdekeket még érintőlegesen sem célzó törekvésre.

Természetesen szóltam az Egyesült Államok és az EU szerepéről. Nem véletlen az, hogy az Egyesült Államok a katonai szerepvállalásban már nem óhajt tevékenyen részt venni, vagy legalábbis csak részben kíván belefolyni a szomáliai eseményekbe, hiszen emlékezhetünk arra, hogy 1993-ban a Sólyom-hadművelet keretében az Egyesült Államoknak volt egy rövid, de annál tragikusabb beavatkozása a szomáliai eseményekbe, és csúfos vereséget szenvedett. 1998-ban a szomáliai terrorszervezeteknek a szomáliai hadteste támadást intézett amerikai nagykövetségek ellen Nairobiban és Dar es-Salaamban, így az amerikaiak most már a szomáliai beavatkozásoknál egy kicsit óvatosabban járnak el. De természetesen ezért vállalhatta el az Európai Unió, az Egyesült Államok meghosszabbított karja ebben a térségben a főszerepet a katonai misszióban.

De természetesen más tényezők is hozzájárultak ahhoz, hogy az Európai Unió ilyen fontos területnek nyilvánítsa Szomáliát, és fontosnak tartsa azt, hogy itt katonáival is beavatkozzon a kialakult konfliktusba. Az Európai Uniónak óriási kereskedelmi érdeke fűződik ahhoz, hogy a Szomália által ellenőrzött Ádeni-öbölben és vörös-tengeri szakaszon háborítatlanul haladhassanak át a hajói. Az Európai Unióba irányuló tengeri kereskedelemnek a 95 százaléka halad át ezen a szoroson Szomália partjainál, ezért természetesen gazdasági, kereskedelmi érdekből vagy szempontból igazolható az, hogy az Európai Unió Szomáliában szerepet vállal, és ott beavatkozik.

Ugyanakkor kérdezem én: a katonai szerepvállalásnál nem lenne-e jobb, ha a problémák okát próbálná meg az Európai Unió orvosolni? Ugyanis az éhínség, ami most kitört Szomáliában, minden elemző szerint az egyik oka és az egyik legkézenfekvőbb oka annak, hogy Szomáliában polgárháborús helyzet alakult ki. Az éhínségben - amit már 2010 novemberében előre jelzett egy amerikai intézet, és jelezte azt, hogy a világ egyik legnagyobb vagy a világtörténelem egyik legnagyobb éhínsége fog végigsöpörni ezen a régión - az Európai Unió részéről és az Egyesült Államok, sőt még az ENSZ részéről is nagyon lassú és nagyon kevés segítség érkezett humanitárius oldalról segélyszállítmányok szempontjából.

Az Európai Unió... - és itt egy nagyon beszédes adat következik, és jól rámutat az új világrendnek és az új geopolitikai rendnek az irányára, Brazília több segélyt nyújtott Szomáliának az elmúlt hónapokban és az elmúlt egy évben, mint Franciaország és Németország együttvéve. Olaszország meg semmivel nem járult hozzá ahhoz, hogy Szomáliában az egyik legnagyobb humanitárius katasztrófa, ami a nyugati hatalmak, az Európai Unió és az USA közvetlen ténykedésének az eredményeképpen alakulhatott ki, semmit nem tettek annak érdekében, hogy megakadályozzák ezt az éhínséget. Törökország is hasonlóan nagy segélyszállítmányt juttatott már el Szomáliába, és hatékony segítséget nyújtott Szomáliának. Természetesen humanitárius oldalról tudjuk mi is elképzelni a segítségnyújtást Szomáliának, nem pedig katonai beavatkozás mentén, katonai missziók mentén.

(19.30)

Hiszen, amint azt Irakban láthattuk, és most jelenleg, a saját bőrünkön is tapasztalhatjuk Afganisztánban, ezek a típusú katonai missziók sehová nem vezetnek, csak nyugati érdekeket szolgálnak, amelyekhez Magyarországnak az égvilágon semmi köze nincs. Ennek megfelelően, a magyar nemzeti érdekeknek megfelelően vissza kellene lépnie a katonai beavatkozástól.

Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps a Jobbik soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
111 141 2011.09.19. 2:19  140-147

GYÖNGYÖSI MÁRTON (Jobbik): Elnök Úr! Köszönöm a szót. Tisztelt Államtitkár Úr! Hosszú hónapok óta tudni lehet, hogy a palesztin hatóság e hónapban az ENSZ elé viszi a palesztin államiság kérdését. Kétségtelen, hogy a palesztin vezetés egészen múlt hét péntekig lebegtette, hogy az ENSZ melyik fóruma elé viszi a kérdést, és azt milyen formában teszi meg.

Kétségtelen, hogy mind diplomáciai taktikai szempontból, mind a lehetséges következmények tekintetében óriási különbség van aközött, hogy a palesztin hatóság az ENSZ elé viszi, az ENSZ BT elé viszi a teljes tagság iránti kérelmét, ahol az USA garantáltan élni fog vétójogával, vagy egyenesen az ENSZ Közgyűlés elé folyamodik, ahol a 193 tagállam kétharmados többségével szinte biztosan elnyeri a megfigyelői státust.

A nemzetközi jogi kérdőjelek ellenére minden állam és politikus tudja, hogy a palesztin államiság elismerésének kérdése elsősorban elvi kérdés. Ezért fordulhatott elő az, hogy a világ államainak többsége már hetekkel ezelőtt határozott álláspontot alakított ki az ügyben.

Államtitkár úr! A világraszóló diplomáciai kampánymeccsben hazánkat is megszólította a két leginkább érdekelt fél. Márciusban Mahmúd Abbász palesztin elnök járt Budapesten Schmitt Pál elnök úrnál, augusztus közepén pedig pont önnel tárgyalt Budapesten Daniel Ajalon izraeli külügyminiszter-helyettes. Mindkét esetben szánalmasan alárendelt, egy független nemzetállamtól szokatlan távolságtartással reagált a magyar diplomácia. Elnök úr a már tökéletesen halott béketárgyalások újraindításának szükségességéről, ön pedig a vágyálmaiban létező, de semmilyen realitással nem bíró egységes EU-álláspont kialakításáról beszélt, hozzátéve, hogy az egyoldalú döntések nem célravezetőek a konfliktusok megoldására.

Államtitkár úr! Nem gondolja, hogy egy olyan Külügyminisztériumnak, amely gyakran hangsúlyozza az elvi és értékalapú politikát, kizárólag igennel vagy nemmel kellene válaszolnia a palesztin államiságot felvető kérdésre? Nem gondolja, hogy bizarr és tarthatatlan az a helyzet, hogy annak ellenére nincs a mai napig nemzetközileg elismert határa, fővárosa Palesztinának, hogy az ENSZ 1947-ben és utána is számtalan határozatában elismerte a palesztin nép jogát az önálló államisághoz? Támogatni fogja-e Magyarország a jogos palesztin igényt az ENSZ Közgyűlésben?

Várom megtisztelő válaszát. (Taps a Jobbik soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
111 145 2011.09.19. 1:12  140-147

GYÖNGYÖSI MÁRTON (Jobbik): Államtitkár Úr! Köszönöm szépen. Az objektív tények ismerete azoktól is elvárható, akik a Likud testvérpártjából szemlélik az eseményeket. És az is elvárható lenne, hogy valaki ismerje azt, hogy a palesztinok már a múlt hét péntekén benyújtották, nem a határozat szövegét, de megismerhettük azt a szándékukat, hogy az ENSZ BT elé kívánják terjeszteni most pénteken, szeptember 23-án terjeszteni az igényüket, a kérelmüket, amit, tudjuk, hogy az USA már előre bejelentett vétóval meg fog vétózni, és ezután kerül a Közgyűlés elé a határozati javaslat.

Azt, hogy ennek mi a tartalma, természetesen nem tudjuk, de milyen érdekes, hogy csak Magyarországon hivatkoznak erre. Hogy lehet az, hogy Csehország, Nagy-Britannia, Franciaország, az Egyesült Államok és még számos más ország, Olaszország, Hollandia, már mindenki tudja, hogy milyen válasszal fog élni erre a határozati javaslatra vonatkozóan. Természetesen ők is tudják, hogy ez egy elvi kérdés, és amíg önök a tárgyalásokra várnak (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret lejártát.), addig ők, elvi álláspontot képviselve, igenis oda mernek állni az egyik vagy a másik oldalra.

Így a válaszát nem tudom elfogadni. (Taps a Jobbik padsoraiból.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
113 28 2011.09.26. 3:05  27-33

GYÖNGYÖSI MÁRTON (Jobbik): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Államtitkár úr, a Jobbik nem először veti fel annak szükségességét, hogy a rendszerváltás időpontjában elmaradt, azóta módszeresen halogatott átvilágítás végre megtörténjen a Külügyminisztérium állományában. Utoljára akkor tettük ezt szóvá, amikor idén márciusban kiderült, hogy 20 évvel a rendszerváltás után a minisztérium állományában hét szigorúan titkos tiszt dolgozik.

A retorikájában nemzeti érdekeket képviselő kormány azonban jelenleg is foglalkoztat a régi rendszer őskövületeinek tekinthető diplomatákat kiemelt állomáshelyeken. Nemrég ért véget az EU soros elnökségünk, amelynek során újfent bebizonyosodott, hogy nemzeti törekvéseinknek legnagyobb kerékkötői a hazai balliberális pártok és azok nyugati elvtársai. Ennek ellenére az Orbán-kormány Külügyminisztériuma mégis hazánk EU-misszióján foglalkoztat számos, a korábbi Gyurcsány-, Bajnai-kormányhoz köthető kádert diplomáciai munkakörben. És most a teljesség igénye nélkül néhány példa, amit a Külügyminisztérium hivatalos honlapja is alátámaszt.

Az EU soros elnöksége hatalmas diplomáciai megpróbáltatást jelentett hazánknak, mégis a magyar uniós elnökség idején Göncz Kinga fiát, Benedek Mártont alkalmazzák Brüsszelben az állandó uniós képviselet munkatársaként. Annak a Göncz Kingának a fiát, aki a Gyurcsány-kormány külügyminisztereként is dolgozott, és aki kijelentette: "Magyarország nem alkalmas az EU-elnökségre", és aki a magyar uniós elnökség idején szankciók bevezetését szorgalmazta Magyarországgal szemben. Nem mellékes az a tény sem, hogy Benedek Márton családi vállalkozása 2005-ben, amikor Göncz Kinga miniszter volt, több mint 450 projekt előkészítését nyerte el a Pályázat-előkészítő Alap keretében, amely pályázatokról kizárólag a kormány dönthet.

A Külügyminisztérium honlapján megtalálható Mányik Júlia is, akit szintén a brüsszeli állandó képviseletre szerződtetnek, és aki korábban brüsszeli sajtóreferensként tett egyértelmű tanúbizonyságot balliberális kötődéséről.

Említésre méltó az Európai Unió mellett működő állandó képviseleten dolgozó Vasas Éva Réka diplomata is, aki kizárólag azért került a külügyi állományba, mert a szintén kommunista titkos ügynök, Fekszi Márta barátnője és telekszomszédja.

A belgiumi magyar nagykövetségen alkalmazza a Külügyminisztérium Zimonyi Esztert is, akinek az első munkahelye Gyurcsány Ferenc cége, az Altus Befektetési és Vagyonkezelő Zrt. volt, és aki az SZDSZ-es Kóka János kabinetfőnökeként is dolgozott. Zimonyi Eszternek nem felelt meg közpénzből finanszírozott, amúgy is drága brüsszeli diplomatalakása, mivel neki inkább teniszpályás villa kellett Brüsszel egyik legdrágább környékén - a magyar adófizetők pénzéből finanszírozva természetesen.

Államtitkár Úr! Nincs-e ellentmondás abban, hogy amíg az Orbán-kormány a nemzeti érdekek hatékony képviseletét hangsúlyozza az EU-ban, addig saját ellenségeivel képviselteti ott magát? Mikor szándékozik a külügyminiszter áttekinteni saját állományát, illetve várható-e az említett személyek eltávolítása a külügyi állományból?

Várom válaszát. (Taps a Jobbik soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
113 32 2011.09.26. 1:04  27-33

GYÖNGYÖSI MÁRTON (Jobbik:) Köszönöm a szót. Természetesen a választ nem tudom elfogadni, hiszen az államtitkár úr először megpróbálta azzal cáfolni azt, amit mondtam, hogy a Külügyminisztérium állományából egy másik minisztérium állományába távozott az egyik képviselő. Úgy látom, hogy az Orbán-kormány még mindig kitart amellett, hogy a Gyurcsány-Bajnai-kormánynak a kádereit alkalmazza a különböző minisztériumaiban.

Négy embert említettem összesen. Meg szeretném jegyezni, hogy a Külügyminisztérium honlapján mind a mai pillanatig fönt van ennek a négy embernek a személye, tehát vagy ön nem állít igazat, vagy pedig a Külügyminisztérium honlapját lehet, hogy frissíteni kellene.

Orbán Viktor elmondta többször is beszédében, hogy Brüsszelben magyar nemzeti érdekeket szeretnének képviselni. Azt gondolom, hogy nem olyan emberekkel kell magyar nemzeti érdeket képviselni, akik itthon és külföldön a saját országuk ellen lázítanak, hazudoznak, és mindent megtesznek azért, hogy ezt az országot és népét mocskolják.

Köszönöm szépen. (Taps a Jobbik soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
117 159 2011.10.10. 2:07  158-165

GYÖNGYÖSI MÁRTON (Jobbik): Elnök úr, köszönöm a szót. Tisztelt Államtitkár Úr! Általánosságban elmondható, hogy a hazánkra vonatkozó kiszivárogtatott WikiLeaks-feljegyzések nagymértékben hozzájárulnak ahhoz, hogy megismerjük a rendszerváltás korának lényegét, hiszen a globális világrendet üzemeltető gyarmattartók és lokális helytartóik között fennálló viszony bemutatásával rámutat hazánk kiszolgáltatottságára.

A budapesti amerikai nagykövetségről 2009 végén Washingtonba küldött titkos távirat újfent beszédes tényeket közöl, ezúttal Martonyi Jánosról, akit egyfajta megbízható, jól bevált nyugtatóként jellemeznek, aki egyszemélyes garancia arra, hogy a Fidesz-kormány tartja a kijelölt atlantista utat, és a nemzetközi tőke érdekeit szolgálja, ha kell, a nemzeti érdekeink ellenében is. Amikor ugyanis az amerikai nagykövetség nehezményezte Martonyi János előtt, hogy Páva Zsolt pécsi és Lázár János hódmezővásárhelyi polgármesterek ringbe szálltak a francia Suez érdekeltségi körébe tartozó pécsi vízművek, illetve az ugyancsak francia EDF érdekeltségi körébe tartozó Démász ellen, akkor a külügyminiszter arról beszélt, hogy ő 25 éve támogatja a külföldi befektetéseket a magyar közszolgáltatási szektorban.

(16.30)

Államtitkár úr, nem gondolja, hogy ez a kijelentés különösen furcsa egy olyan embertől, aki a kommunista diktatúra utolsó kormányának privatizációs biztosaként tevékenykedett az intézményesített rablásként elhíresült spontán privatizáció idején?

Nem gondolja, hogy ez a kijelentés különösen furcsa egy olyan embertől, aki a globális tőke magyarországi berendezkedését segítő Baker & McKenzie nevű ügyvédi iroda budapesti vezetőjeként szolgált, amely cég ráadásul a kilencvenes évek elején a fővárosi közmű privatizációját levezényelte?

Ön szerint nem különös az, hogy a gazdasági szabadságharcot meghirdető Orbán Viktor egyedül Martonyi Jánost, a kifosztóink helytartóját, a titkos Bilderberg-csoport üléseinek egyetlen magyar résztvevőjét nevezte meg egyedül miniszterének a tavalyi választások előtt?

Köszönöm. Várom válaszát. (Taps a Jobbik padsoraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
117 163 2011.10.10. 1:14  158-165

GYÖNGYÖSI MÁRTON (Jobbik): Tisztelt Államtitkár Úr! Én nagy csodálattal adózom az ön hősies küzdelme előtt, amit a tényekkel szemben folytat. Természetesen a válaszát nem tudom elfogadni, hiszen nem válaszolt egyetlenegy felvetésemre sem. Attól még, hogy felháborodott a kérdés feltevésén, ön még egyetlenegy állítást nem cáfolt. Én ezeket a kérdéseket nagyon szívesen feltettem volna Martonyi Jánosnak, ha akár csak egyszer is láttam volna a kormány megalakulása óta ebben a Házban, de nem szoktuk itt látni. Ezt a kérdést leadtam kérdésként, benne volt a címben, nyilván tudta, hogy rá vonatkozik. Martonyi János tudtommal ő és nem ön.

Szeretném azt még hozzátenni, hogy roppant károsnak tartjuk azt, amikor olyan emberek beszélnek gazdasági szabadságharcról, akik tevékenyen végigasszisztálták a rendszerváltás korát, először a rablóprivatizáción keresztül leépítették a magyar gazdaságot, utána pedig a Baker & McKenzie cég élén végigasszisztálták ennek az országnak a kiárusítását, s ezeknek a külföldi tőkét itt, Magyarországon képviselő multinacionális vállalatoknak a garázdálkodását.

Nem tudom elfogadni a válaszát. Köszönöm. (Taps a Jobbik padsoraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
127 182 2011.11.02. 2:13  181-188

GYÖNGYÖSI MÁRTON (Jobbik): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Nem meglepő, hogy a magyarság tudományos élete felett őrködni hivatott Magyar Tudományos Akadémia meghívására érkeztek Budapestre a cionista érdekeket képviselő, önmagát hálózatként meghatározó nemzetközi szervezet, az Izraelt Támogató Parlamenti Képviselők Nemzetközi Alapítvány képviselői.

Az első Fidesz-kormány minisztere, Pálinkás József vezetése alatt álló intézmény nem először ad helyt ilyen bizarr összejöveteleknek. A közelmúltban volt már konferencia a homofóbia és transzfóbia elleni küzdelem lehetőségeiről, a hétköznapi rasszizmusról és a kisebbségi elitekről. Most ahhoz járult hozzá a tudományos élet éber őre, hogy egy deklaráltan cionista gyülekezet Budapestről kürtölje világgá, kiáll Jeruzsálem oszthatatlansága és Izrael egysége mellett.

Az, hogy a magyar kormány is támogatásáról biztosította a cionista összejövetelt, skandalum. Azzal ugyanis, hogy a nemzetpolitikáért felelős miniszterelnök-helyettes, Semjén Zsolt hivatalosan fogadta a cionista képviselőket, a kormány szembement az ENSZ többségével, sőt az EU-állásponttal is, amikor egy és oszthatatlan izraeli Jeruzsálem mellett tört lándzsát. Ez külpolitikailag is szánalmas, és újfent bizonyítja az Orbán-kormány izraeli függését.

A találkozón jelen lévő európai radikális jobboldali pártok képviselői a magyarországi cionista sajtó, az ATV, a Hetek és a 168 Óra tolmácsolásában adták közzé, hogy ők elhatárolódnak a Jobbiktól, annak izraeli térhódítást ellenző, és a palesztin államiságot pártoló politikája miatt. Azon nyugati radikálisokról van szó, akik a fősodratú sajtóban azzal váltak szalonképessé, hogy egyértelműen cionista politikát folytatnak az elsősorban muszlim nyugat-európai bevándorlók elleni küzdelmük során. Ez tehát a nyugati kettős mérce, amely szerint csak az Izraelt bíráló lehet szélsőséges. Ha egy szervezet a cionista törekvéseket támogatja, akkor akár a muszlimok irányába gyakorolt rasszizmusa is elfogadható.

Államtitkár úr, nem gondolja, hogy maga Breivik, a norvég tömegmészáros is elégedetten mosolyog kényelmes börtöncellájában (Az elnök csengetéssel jelzi az időkeret leteltét.), hiszen az önök szolgalelkűségével közelebb kerültünk álma megvalósításához, a szélsőségesen elfogult Izrael-barátsághoz (Az elnök ismét csenget.) és szélsőséges muszlimellenességhez?

Várom válaszát. (Taps a Jobbik soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
127 186 2011.11.02. 1:14  181-188

GYÖNGYÖSI MÁRTON (Jobbik): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Szeretnék két pontra reagálni azok közül, amiket ön felvetett. Elsősorban a találkozóknak szimbolikus jelentőségük is van. Azt, hogy Németh Zsolt (sic!) mit mondott a közös zsidó-keresztény kultúrkörről, nyilván mindannyian tudjuk, és ismerhetjük a sajtóból. Egy szimbolikus találkozónak egy ilyen társasággal igenis jelentősége van, és mutatja azt, hogy a magyar külpolitika milyen szánalmas politikát folytat.

(15.40)

Hiszen többszörös felszólításra sem akartak kiállni az ENSZ-ben kezdeményezett palesztin önálló államiság kérdéséről indítványozott határozat kérdésében, ennek kapcsán még nem szólaltak meg. Ezzel szemben, amikor idejönnek Magyarországra különböző cionista pártoknak a képviselői, akkor egyből fogadjuk őket a Parlament falai között.

Ami Morvai Krisztinát illeti, ezt határozottan szeretném elutasítani. Morvai Krisztina nem tagja ennek a szervezetnek, kilépett ebből a szervezetből, visszalépett. És semmiféle közös szervezés nincsen a Jobbik és az FPÖ között, sem ennek a szervezetnek a különböző tagjai között.

Köszönöm. (Taps a Jobbik soraiból.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
156 86 2011.12.19. 2:11  85-92

GYÖNGYÖSI MÁRTON (Jobbik): Elnök úr, köszönöm a szót. Tisztelt Miniszter Úr! A Jobbik évek óta kritizálja azt a rendszerváltás óta jobb- és baloldali kormányok által egyöntetűen követett önsanyargató gazdaságpolitikai szemléletet, amely az adósságszolgálatot jelöli meg fő gazdasági prioritásának. Évek óta mondjuk, hogy a magyar gazdaság feltámasztása elképzelhetetlen az államadósság újratárgyalása nélkül.

Ezt a következtetést arra a diagnózisra alapozzuk, hogy a 20 ezer milliárd forintot meghaladó államadósság kamattörlesztő részleteinek a kigazdálkodása a magyar gazdaság növekedési esélyeit lenullázza, hiszen a gazdaság szereplőitől vonja el a talpra álláshoz szükséges forrást.

Eddig ahányszor felvetettük adósságunk átütemezésének kérdését, legutoljára a múlt héten itt az Országgyűlésben, a kormány részéről mindig azt a választ kaptuk, hogy már az adósság átütemezését célzó gondolat is magától az ördögtől való, minden erre irányuló igény megfogalmazása, puszta felvetése is a magyar gazdaság azonnali összeomlásához vezet.

Valószínűleg az önök bölcsessége nem ért el Európa másik sarkáig, hiszen ott a múlt hétvégén Írország pénzügyminiszter-helyettese, Brian Hayes bejelentette azt, hogy országa adósságának átütemezését fogja kérni a közös költségvetési politikáról szóló EU-paktum ratifikálásáért cserébe. Sőt az Irish Times honlapján tegnap megjelent cikk szerint az ír kormány képviselői már több héttel az EU-s döntés előtt igyekeztek meggyőzni hitelezőiket az Európai Központi Banknál, az EU-nál és az IMF-nél, hogy csökkentsék az Írországnak nyújtott hitelek terheit.

(15.20)

Mindezt azzal az indoklással, hogy - és most idézem Hayest - be tudjuk indítani a gazdaságot és 2-3 százalékos növekedést érhessünk el. Miniszter úr, Hayes bejelentése óta Írország még áll, nem dőlt össze, sőt a világ sem fordult ki a négy sarkából.

Miniszter Úr! A tabuk megdőlése után várható-e, hogy a kormány a magyar gazdaság szereplőinek is figyelembe veszi az érdekeit, nem csak a hitelezőiét? Mikor kezdeményezi a kormány a magyar államadósság átütemezését hitelezőinél?

Köszönöm. Várom megtisztelő válaszát. (Taps a Jobbik padsoraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
156 90 2011.12.19. 1:07  85-92

GYÖNGYÖSI MÁRTON (Jobbik): Köszönöm, elnök úr. Miniszter úr, a válaszát nem tudom elfogadni, mégpedig azért nem, mert ez már szinte a pszichológia területét érintő mód, ahogy ön válaszol ezekre a kérdésekre. A pszichológia azt, amikor a kínzottak a kínzóhoz szinte betegesen ragaszkodnak, és szinte szeretetet táplálnak iránta, Stockholm-szindrómának bélyegezi. Én önökben is egy ilyen típusú érzést vélek felfedezni, hiszen önök ezt a függőséget szinte a mindennapi politikájuk részévé avanzsálták.

Két tabu is ledőlt a hétvégén Írország esetében. Egyrészt bebizonyította azt, hogy egy kis ország igenis nem lehet olyan kicsi, hogy ne tudja az érdekeit kőkeményen érvényesíteni a nemzetközi porondon, a másik tabu pedig az, hogy az államadósság ellen úgy is lehet küzdeni, ha az ország érdekeit védjük, és az államadósság csökkentéséért folyamodunk a hitelezőinkhez.

Köszönöm szépen. A válaszát nem tudom elfogadni. (Taps a Jobbik padsoraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
162 32 2012.02.13. 4:41  31-34

GYÖNGYÖSI MÁRTON (Jobbik): Elnök úr, köszönöm a szót. Tisztelt Ház! Ha Orbán Viktor korábban diplomaták előtt tett mondását felidézzük, miszerint ne a szavait, hanem a tetteit nézzék, egy hosszú politikai pályafutás több epizódja is új megvilágításba kerül. Különösen ott érezhető ki ennek a mondatnak a súlya, ahol a harcos retorikát nemzeti sorskérdéseink ügyében teljes kapitulálás követte.

Emlékszünk még arra, amikor a miniszterelnök úr arról beszélt, hogy Románia EU-csatlakozását magyar részről feltételekhez fogja kötni, majd pár hónappal később mégis feltétel nélkül megszavazta Románia csatlakozását a magyar parlamentben. Emlékszünk még arra, hogy a nemzeti függetlenséget gyakran hangoztató miniszterelnök hogyan szavaztatta meg pártjával olvasatlanul egy túlteljesítésre hajlamos, stréber nebuló mintájára a nemzeti szuverenitást végzetesen korlátozó lisszaboni szerződést, amelyet más országok csak komoly feltételekkel írtak alá.

És most, hétfőn, itt fekszik a tisztelt Ház előtt az a múlt pénteken benyújtott europaktum, amelyről maga Orbán Viktor mondta azt két hónappal ezelőtt, hogy annak elfogadása Magyarország nemzeti szuverenitását is érinti. Tudjuk, hogy a két hónappal ezelőtti Orbán Viktor még a verbális szabadságharcot vívó miniszterelnöke volt az országnak. Azt is tudjuk, hogy kormánya óriási nyomásnak volt kitéve a hazai balliberális, az MSZP, az LMP és a korábbi SZDSZ-es körök, valamint külföldi elvtársaik közös és összehangolt támadásának köszönhetően. Azt, hogy hazánk nyugati gyarmattá vált, mi sem mutatja jobban, mint hogy a gyarmattartók és hazai lakájaik még egy verbális szabadságharcot sem tűrnek el. Az azonban a miniszterelnök úr felelőssége, hogy meghátrál egy gyülevész, szedett-vedett társaság előtt, és teljhatalmát, amellyel egy valódi paradigmaváltást, egy valódi szabadságharcot is véghezvihetne, arra használja, hogy elmélyítse függésünket a birodalomban.

Az europaktum elfogadása ugyanis nem más, mint Magyarország betuszkolása egy összedőléssel fenyegető eurózónába, amely végső kapkodásában a kifosztás fokozásának eszközéhez, a központosításhoz nyúl egy szuperállami struktúra létrehozásában.

(14.30)

Tisztelt Ház! Miért lenne az Magyarország stratégiai érdeke, ahogy az előterjesztett határozati javaslat fogalmaz, hogy Magyarország teljesítse az euró bevezetésének a feltételeit, és ezáltal csatlakozzon egy összedőlés határán tántorgó valutaunióhoz? Miért érdekünk, hogy feladjuk önálló pénzpolitikánkat, amikor jól látjuk, hogy ez hova vezetett az eurózóna egyes országaiban? Miért stratégiai érdeke hazánknak az, hogy önálló pénzpolitikája feladása mellett még költségvetési politikája felett gyakorolt önállóságának is jókora részét nyújtsa át önként Brüsszelnek?

Az europaktum elfogadása után a nemzeti retorika hangján olyan szépen szóló miniszterelnökünk mégis milyen gazdaságpolitikai eszközzel kívánja Magyarország gazdasági feltámasztását elérni, ha sem pénzpolitikai, sem fiskális eszközei nem maradnak erre? Tudjuk, hogy a magyar gazdaság válságának gyökere éppen abban a hamis gazdaságpolitikában keresendő, amely a fenntartható növekedés hazug szólama alatt a versenyképesség oltárán feláldozta a társadalmi kohéziót hazánkban, ugyanis versenyképességünk javulását önöknek mindig az éhbérek és a multiknak nyújtott támogatások jelentik.

Miért akarják most is ezzel a hamis indoklással lenyomni a torkunkon az europaktumot? Valóban igaz lenne az, hogy az europaktum az államadósság elleni küzdelem egyik fontos eszköze, mint ahogy ez szerepel a dokumentumban? Ne vicceljünk, kérem! Önök tényleg azt hiszik, hogy az államadósságunk azzal csökkenthető, ha a hitelezőink által még jobban gúzsba köttetjük magunkat?

Mi továbbra is meg vagyunk győződve arról, Görögország és Írország példáját látva, hogy egyedül az államadósság újratárgyalása jelent kiutat ebből a több évtizedes zsákutcás politikából; és természetesen gazdasági szuverenitásunk megőrzése, amely nem képzelhető el önálló pénzpolitika és költségvetési politika nélkül. Ezért mondja azt a Jobbik, hogy nemcsak az europaktumot kell határozottan elutasítani, hanem magát az Európai Uniót is, amely már régen nem abba az irányba halad, amelyre Magyarország lakossága igent mondott 2003-ban, még hogyha ez teljes félretájékoztatás, csúsztatások és propagandisztikus reklám mellett zajlott is.

Köszönöm a szót, elnök úr. Köszönöm a figyelmüket. (Taps a Jobbik padsoraiból.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
162 263 2012.02.13. 12:12  244-346

GYÖNGYÖSI MÁRTON, a Jobbik képviselőcsoportja részéről: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! A Jobbik Magyarországért Mozgalom a mai napon már egy, a miniszterelnök úr beszámolójára adott válaszaként és én magam napirend előtti felszólalásomban már részletesen kifejeztük az álláspontunkat ezzel az europaktum-szerződéssel kapcsolatosan. Ezért nem szeretnék minden részletére kitérni. Azonban szeretném még egyszer csalódottságomat kifejezni, hogy erről a szerződésről most a szabadságharc végéhez érve kell beszélnünk.

Mi úgy fogadjuk ezt az europaktumot, amely a nemzeti szuverenitásunknak és a nemzeti gazdasági önállóságunknak a felszámolását jelenti. Már magát azt, ahogy ezt ma reggel is elmondtam, méltatlannak tartjuk már magát az eljárást is, hiszen itt lehet, hogy MSZP-s, fideszes, KDNP-s képviselőtársaimnak ez nem ritkaság vagy nem furcsa, de én még furcsának tartom azt az eljárást, hogy egy olyan szerződést és egy olyan határozati javaslatot, amely országunk szempontjából sorsdöntő jelentőségű, pénteken nyújtanak be, és hétfőn beszélünk róla itt a parlamentben. Lehet, hogy önöknek ez már egyáltalán nem jelent semmiféle fennakadást a lisszaboni szerződés olvasatlanul történő megszavazása óta. Számunkra ez még mindig megdöbbentő és sajnos méltatlan.

Ami a szerződés tartalmát illeti és magában a szerződésben foglaltakat és a fő irányát, azt látjuk, hogy ez egy komoly lépés a teljes centralizáló unió felé. Azt látjuk, hogy a közös pénz megteremtésével jó úton haladunk a közös költségvetési unió megteremtéséhez, ami aztán a gazdasági unió megteremtésével szinte a politikai unió előszobája. Látjuk ezt a folyamatot, érezzük azt a fajta hangnemet, amit az Európai Unió birodalmi központjaiban a gyarmatok és a periféria számára megfogalmaznak.

(20.50)

Ezt a tendenciát roppant károsnak tartjuk, és aggódunk ezen irány miatt. Már csak azért is, mert maga Orbán Viktor is - voltak olyan pillanatok és nem is olyan régen, kerek két hónappal ezelőtt, amikor még érezni véltük azt, hogy ő is látja ezt a folyamatot és ezt az irányt - megfogalmazta azt a kétségét ezzel a szerződéssel kapcsolatban, miszerint ez a nemzeti önrendelkezést és a szuverenitást is nagymértékben érinti, és ezért javasolta azt, hogy erről a Magyar Országgyűlés döntsön. Véleményünk szerint ez egy olyan kérdés, amiről - főleg a jelenlegi erőviszonyokat tekintve - az Országgyűlés nem hivatott dönteni. Ez egy olyan súlyú kérdés, amelyik nagymértékben felülírja Magyarországnak az Európai Unióhoz való viszonyát, ezt a viszonyrendszert, amelyről utoljára 2003-ban mondtak a magyar emberek véleményt, akkor is óriási félretájékoztatás mellett és egy manipulált kampány mellett.

Jó lenne, ha ebben a stádiumban, amikor elérkeztünk egy olyan ponthoz, ahonnan jól látszik az, hogy az Európai Unió nem a nemzetek Európája felé halad - ez még egyébként nem egy eldőlt vita volt 2003-ban, voltak, akik a föderalista álláspontot képviselték, voltak, akik a nemzetek Európájának az unióját szerették volna látni -, most a jelenlegi folyamatokat látva meg kell állapítanunk, hogy Magyarország lakossága nem erről az Európai Unióról mondott véleményt, azt gondoljuk, hogy erről és magáról az Európai Unióról is a magyar nemzetnek a véleményét kellene kikérni. (Taps a Jobbik soraiban.)

Az, hogy itt jelenleg egy háttéranyag formájában kerül megvitatásra ez a nagyon súlyos kérdés, azt hiszem, elég finoman fogalmazok, ha azt mondom, hogy degradáló, és az ügy súlyát tekintve méltatlan. Ha megnézzük azt, hogy egész pontosan milyen rendelkezéseket takar ez - és egyetértek Pálffy képviselőtársammal abban, hogy ez a preambulum bizony pontról pontra megvizsgálandó a tekintetben, hogy a nemzeti önrendelkezés milyen mértékben sérül ebben a szerződésben -, akkor én ezt megteszem, és végigmegyek egy-két ponton, amelyen keresztül meg szeretném mutatni azt, hogy igenis milyen mértékben sérül a magyar gazdasági szuverenitás.

Már magában a preambulumban arról van szó, hogy a GDP 60 százalékát meghaladó államadósságot viselő országoknak évente egyhuszad százalékkal csökkenteniük kell az adósságukat. Én végeztem egy kis háttérszámítást ezzel kapcsolatban: ha Magyarországot nézzük, ahol jelenleg a magyar államadósság GDP-arányos tekintetben a 80 százalékot meghaladja, akkor ez azt jelenti, hogy évi 4 százalékkal kell csökkenteni a magyar államadósságot. Ha ehhez a teherhez hozzávesszük azt, hogy jelenleg évi 7-9 százalékos kamatot fizetünk a jelenleg fennálló államadósságunk után, akkor egy ilyen 11-13 százalék közötti számot kapunk, és 11-13 százalékot fogunk az adósságszolgálatra elkölteni összesen. Ehhez még szeretném, ha figyelembe vennék azt, hogy Magyarországon a külföldi tőke hozamának az egyenlege 5 milliárd euró összeget tesz ki, ami körülbelül a GDP 4,5 százalékát teszi ki. Ez összesen azt jelenti, hogy éves szinten 15-18 százalékos pénzkivonás fog történni Magyarországról akár tőke-, akár kamatágon.

Ha ehhez hozzávesszük azt, hogy például csak a jövő évre vonatkozóan nullához konvergáló gazdasági növekedéssel kell hogy számoljon a magyar gazdaság, és a jövő vonatkozásában sincsenek túl derűs kilátások, akkor úgy gondolom, hogy ez egy igen nagy teher, egy igen nagy dilemma a tekintetben, hogy Magyarország hogyan fogja vagy honnan szeretné kigazdálkodni ezt az évi 15-18 százalékos pénzkivonást a magyar gazdaságból, mert ha kitermelni nem tudjuk, akkor, tisztelt képviselőtársaim, egyetlenegy megoldás marad: Magyarországon hozzá kell nyúlni az állami még talán akadó vagyonokhoz, a magyar földhöz, a magyar nemzetgazdaság vagyontárgyaihoz, hiszen nincsen fedezete.

Az 5. cikkben szerepel - Volner képviselőtársam is szólt már az 5. cikkben foglaltakról -, hogy túlzotthiány-eljárás alatt van Magyarország, ami azt jelenti, hogy költségvetési és gazdasági partnerségi program lép életbe. Ennek a tartalmát és a formáját, mint jól tudják, az Európai Unió és az Európai Tanács határozza meg az Európai Bizottság jóváhagyásával. Ha ebben a tekintetben figyelembe veszik azt, amit az előbb elmondtam, hogy Magyarország képtelen fedezni a jövőben Magyarországról kiáramló tőkének és kamatnak a fedezetét, akkor az 5. cikkely alapján, ha jól értelmezem, majd az Európai Bizottság, az Európai Tanács és maga az Európai Unió fog dönteni arról, hogy milyen vagyontárgyakkal kell nekünk ezt a fedezetet ellátni.

A 6. cikkben szerepel a magyar gazdaságnak és a magyar államnak a teljes monetáris kiszolgáltatottságára vonatkozó rendelkezés, amely az állampapír-kibocsátási tervről szól. Más tagállamokkal együtt Magyarországnak is ilyen értelemben be kell nyújtani az Európai Tanácsnak és az Európai Bizottságnak az állampapír-kibocsátási tervet. Ebből a tervből a pénzpiac spekulációs tervet készíthet Magyarország vonatkozásában, a pénzpiac, a hangulat manipulálására használhatja fel Magyarországgal szemben ezt az államkötvény-kibocsátási tervet, CDS-felárakról és természetesen a pénz országok adósságai közötti mozgatásával a politikusok rövid pórázon tartásáról is rendelkezhet.

Az pedig ennek a jelenlegi háttéranyagnak egy teljes mértékben abszurd rendelkezése, miszerint az egyik szerződő fél a másikat feljelentheti a bíróságon, bíróságon elé viheti azt, ha ő maga úgy gondolja és úgy véli, hogy a másik fél nem teljesíti a paktum feltételeit. Ez a rendelkezés a pénzpiacnak tökéletes lehetőséget nyújt arra vonatkozóan, hogy egymásnak ugrassza a szerződés feleit. És tekintettel arra, hogy a bíróság ítélete kötelező lesz, ilyen értelemben elég borús képet kapunk erről a szerződésről.

Ezek után nem kérdéses az, hogy Magyarországnak ennek a szerződésnek az elfogadásával igenis döntő mértékben csorbul a szuverenitása és a gazdasági eszköztára, a monetáris politikájának a bekorlátozásával és a költségvetési politikájának a gúzsbakötésével. Ezért mondja azt a Jobbik, hogy ezt a szerződést, ezt a paktumot elfogadni Magyarország érdekeivel ellentétes, ezt Magyarországon a Magyar Országgyűlésnek nem szabadna megtárgyalnia, hanem a magyar nemzet véleményét kellene arról kikérnie, hogy továbbra is tagja szeretne-e maradni egy olyan Európai Uniónak, amelyben a gazdaságpolitika teljes centralizáció előtt áll.

Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps a Jobbik soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
166 94 2012.02.27. 2:21  93-100

GYÖNGYÖSI MÁRTON (Jobbik): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Államtitkár Úr! A Jobbik hosszú éveken keresztül képviselte és képviseli az Európai Unióval szemben az EU-szkeptikus álláspontját, egyedül a politikai elittel szemben. Mire alapozzuk ezt az EU-szkeptikus álláspontot?

Az utóbbi két évtizedben egyedül a Jobbik volt az a párt, amelyik rámutatott arra, hogy az Európai Unió rendszere és logikája tökéletesen halad az európai egyesült államok irányába, amelyik a Szovjetuniótól nagyjából annyiban különbözik, hogy nem 15 senki által meg nem választott bürokrata igazgatja, hanem két tucat, és a hatalmi elnyomás rendszerét nem katonai megszállásra, hanem gazdasági szankciókra, fenyegetésre és politikai nyomásra alapozza.

Ezt az elmúlt hónapokban és az elmúlt egy évben talán tökéletesen bizonyítja az a médiahecckampány, aminek a szemtanúi lehettünk Magyarországgal szemben, az a három kötelezettségszegési eljárás, amelyet Brüsszelben megindítottak Magyarországgal szemben, az európai parlamenti elítélő határozat, az europaktum áterőltetése és a múlt héten a kohéziós alapnak az a 150 milliárd forintot kitevő befagyasztása, amelyik a magyar gazdaságot és a költségvetést igencsak érzékenyen érinti.

Ezek az intézkedések a nemzeti szuverenitásunkat rendkívüli mértékben csorbították, egyre többen ébrednek rá arra, amit a Jobbik következetesen, hosszú évek óta mond. Legutóbb a múlt héten a békemenet szervezői, akik a Fidesz holdudvarába tartoznak, ők mutattak rá arra, hogy igenis meg kell fontolni az Európai Unióból való kilépésünket, és az európai uniós kapcsolatunkat újra kell gondolni. Ma reggel a Kossuth rádióban Pozsgai Imre mutatott rá ugyanerre.

Kérdezem a kormányt, mikor számíthatunk arra, hogy a kormány észreveszi azt, amit már nemcsak a Jobbik, hanem a saját holdudvarának a tagjai is mondanak (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.), mikor számíthatunk arra, hogy a kormány kezdeményezi a népszavazást az európai uniós tagságunk újragondolása kapcsán.

Köszönöm szépen. (Taps a Jobbik soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
166 98 2012.02.27. 1:12  93-100

GYÖNGYÖSI MÁRTON (Jobbik): Köszönöm szépen. A válaszát annyiban nem tudom elfogadni, hogy azt hiszem, egy lényegi pontban eltér a véleményünk az Európai Unió természetét illetően. Természetesen Magyarország európai ország, az volt 1100 évig, mégis kiválóan megvoltunk az olyan típusú gyarmati berendezkedések nélkül, mint amilyen az Európai Uniót is jelenleg jellemzi.

Az, ami ma itt napirend előtt elhangzott az önök frakcióvezetője szájából, miszerint az Európai Bizottság részérdekeket képvisel, és átláthatatlanul működteti azt a rendszert, amelyik a nemzetek szuverenitását megcsorbítani látszik és megcsorbítani készül, ez az, ami ellen mi felemeljük a hangunkat, és ezért gondoljuk azt, hogy az európai uniós tagságunkat át kell gondolni. Azért is többek között, mert igenis puhán és szervilisen képviseljük az érdekeinket ebben az Európai Unióban, olyan biztosunk van ott, és olyan minisztereket küldünk oda (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.), akik nem képesek megvédeni a magyar nemzet érdekeit az Európai Unió rendszerében.

Ezért kérjük, hogy fontolják meg a népszavazás kiírását. Köszönjük szépen. (Taps a Jobbik soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
166 185 2012.02.27. 1:59  180-186

GYÖNGYÖSI MÁRTON (Jobbik): Köszönöm a szót, elnök úr. Úgy látom, hogy ebben a kérdésben nincs vita, teljes az egyetértés. Remélem, hogy ez nem az önök struccpolitikájának a jele, hanem az egyetértés jele, reménykedem, hogy akkor ezek szerint meg fogják szavazni az előterjesztésünket.

Balczó képviselőtársam és Hegedűs képviselőtársam is jelezte azt, hogy milyen súlyos kérdésről van szó, hiszen ebben a kérdésben 2003 óta nem látunk tisztán. Egy gyalázatos kampánynak lehettünk a szemtanúi 2003-ban. Önök gyakran hivatkoznak arra a többségre, amelyik megszavazta az európai uniós csatlakozást, csak azt felejtik el megemlíteni, hogy információk hiányában szavazta meg a többség az európai uniós csatlakozást. Azóta eltelt 7-8 év, és még mindig nem látunk tisztán abban a kérdésben, hogy mit kapunk és mit veszítünk az európai uniós tagsággal.

(17.20)

Most, jelenleg, ha még lett volna is kimerítő információ 2003-ban az európai uniós tagságról, akkor is meg kell állapítanunk azt, hogy ez az Európai Unió már nem az az Európai Unió, amelyről 2003-ban döntött a magyar társadalom, ezért szeretnénk hangsúlyozni, nem méltó az, hogy Magyarországon egy ilyen súlyú kérdésből hitkérdést csinálunk, és dogmaszerűen döntünk. Egyetlenegy észérvet nem tudunk felsorakoztatni amellett, hogy miért kapunk többet, vagy miért veszítünk többet az európai uniós tagságunkkal, mint amennyit nyerünk vele.

Ezért kérem azt, hogy támogassák a javaslatunkat, mérlegeljék ezt, hogy milyen súlyú felelőssége van a Magyar Országgyűlésnek is abban, hogy a magyar EU-s tagság valós mérlegét megismerje. Ezért kérem azt önöktől, hogy támogassák a javaslatunkat.

Köszönöm szépen. (Taps a Jobbik soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
170 197 2012.03.12. 2:19  194-200

GYÖNGYÖSI MÁRTON (Jobbik): Elnök úr, köszönöm szépen a szót. Tisztelt Képviselőtársaim! Ahogy Novák Előd képviselőtársam utalt rá, az 1961-es bécsi egyezmény a diplomáciai testületek jogait rögzíti a kölcsönösség alapján. Ha megnézzük a Nemzetközi Valutaalapnak és Magyarországnak a viszonyrendszerét, akkor arra minden jelző illik, csak az nem, hogy egy szimmetrikus relációról lenne szó. Egy aszimmetrikus viszonyrendszer jellemzi Magyarország és az IMF kapcsolatát, ezért nem logikus, hogy automatikusan kiterjesszük a bécsi egyezmény jogkörét erre a szerződésre.

Az IMF gyarmattartóként viselkedik hazánkkal szemben. Hogy ez mennyire igaz, azt jól láthatjuk a rendszerváltás óta eltelt időszakban, az utóbbi időben pedig különösképpen. Ha megnézzük a rendszerváltás időszakát és a rendszerváltás történetét, jól láthatjuk, hogy az 1970-es évek vége óta zajlik Magyarországnak az olajárrobbanás után a teljes mértékű eladósítása, 1982-ben pedig az IMF-tagsággal egy új viszonyrendszerbe, egy új gyarmati függőségbe történő betuszkolása. 1985-ben a csődtörvénnyel elindult a magyar állami gazdaságnak a teljes mértékű fölszámolása, '88-tól pedig a spontán privatizáció néven elhíresült szabadrablás, amely a rendszerváltás után, a vasfüggöny lebontása után tovább folytatódott két évtizeden keresztül, a napjainkig bezárólag. Ez az intézményes szabadrablás mind a mai napig tetten érhető.

Ez a gyarmati függés nem a klasszikus hatalmi eszközökkel történik, ahogy arra Novák Előd képviselőtársam is utalt, nem katonai eszközökkel, hanem a gazdasági, pénzügyi szankciók révén. A pénzpiacok szivattyújának kifosztásának biztosítását (Az elnök csenget.) viszi véghez a Nemzetközi Valutaalap, ezért tartjuk szükségesnek, hogy ezt a kormányrendeletet a jelenlegi Országgyűlés vonja vissza és törölje el.

Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps a Jobbik soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
170 205 2012.03.12. 3:15  200-210

GYÖNGYÖSI MÁRTON, a külügyi bizottság kisebbségi véleményének ismertetője: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. A Jobbik nevében a magyar-grúz egyezménnyel, a kettős adóztatás elkerülését célzó egyezménnyel kapcsolatban kisebbségi véleményt szeretnék megfogalmazni, és szeretném már az elején leszögezni, hogy a törvényjavaslattal magával tartalmilag egyetértünk, és a céljait teljes mértékben osztjuk. Nem tartalmi, hanem nyelvhelyességi észrevételünk van a magyar-grúz egyezménnyel kapcsolatosan, ezért tartottuk fontosnak azt, hogy tartózkodásunkkal kifejezzük az egyet nem értésünket.

Georgia nevű államot mi nem ismerünk. Ismerünk az Egyesült Államok délkeleti területén elhelyezkedő szövetségi államot, amit Georgiának neveznek. A kaukázusi térségben elhelyezkedő államot mi magyarul, a magyar neve szerint Grúziaként ismerjük. A magyar köztudatban, a történelmi emlékezetben egyaránt Grúziát és grúz népet ismerünk.

De még ezen is tovább megyek: két képviselőtársam kérésére, Puskás Tivadar és Kupper András kérésére a Külügyminisztérium a Magyar Tudományos Akadémia elnökét és az FVM Földrajzinév-bizottságát is megkérte arra, hogy foglaljon állást ebben a kérdésben, és ők 2009 szeptemberében és decemberében két állásfoglalásban mondták ki azt, hogy a georgiai meg Georgia átnevezést nem tartják szükségesnek, hiszen Magyarország régóta nevezi ezt az országot Grúziának, illetve a népét grúznak, és ezért nem tartják indokoltnak az átnevezést.

Mint ismert, 2003 óta Grúziában, a rózsás forradalom óta Grúzia politikai elitje atlantista politikai célkitűzései mentén egy diplomáciai offenzívát indított minden országban, hogy elérje azt, hogy országukat Grúzia helyett Georgiának, népüket pedig georgiainak neveztessék. Úgy gondoljuk, hogy ez önmagában nem indokolja azt, hogy mi Magyarországon áttérjünk a történelmi elnevezésünkről Georgiára.

Mi éppen ezért maradnánk a Grúzia elnevezés mellett, önöknek is ezt ajánljuk. Amennyiben ragaszkodnak a Georgia, illetve georgiai elnevezéshez, akkor azt javasolnám, hogy ne álljanak meg félúton, ajánlják fel Szaakasvili elnöknek, hogy holnaptól Tbiliszit Atlantára kereszteljük át magyar nyelven (Moraj a kormányzó pártok padsoraiból.), és akkor ezzel önök bizonyíthatják a hűségüket nemcsak Georgia felé, hanem esetleg Brüsszelnél és Washingtonnál is szerezhetnek egy-két jó pontot a külpolitikájukhoz.

Köszönöm szépen. (Taps a Jobbik padsoraiból.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
192 10 2012.05.21. 5:07  9-12

GYÖNGYÖSI MÁRTON (Jobbik): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Talán nem túlzó az a megállapítás, hogy a rendszerváltás korszakának egyik fő kérdése az volt, hogy milyen mértékben fonódott össze Magyarországon a politikai hatalom és a gazdasági érdekcsoportok szövevényes csoportja. Közhelyszerűnek hangozhat az, hogy Magyarországon a rendszerváltás története arról szólt, hogy a szocialista-kommunista politikai elit miként váltja át politikai hatalmát gazdaságira, majd az idő múltával hogyan konvertálja azt vissza politikaira. Ennek köszönhető az MSZMP utódpártjának jelenléte a politikai közéletben a rendszerváltást követő húsz évben is.

2010-ben a Fidesz azért kapott kétharmados felhatalmazást Magyarország társadalmától, népétől, hogy végleg leszámoljon a rendszerváltozást jellemző korrupcióval, a háttérhatalmak és paktumok politikájával. Önök forradalomról beszéltek, de valójában ott folytatták, ahol szociálliberális elődeik abbahagyták. Minden jel erre utal, efelé mutat. Önök más zászló alatt folytatják azt, amit a Medgyessy-, Gyurcsány-, Bajnai-kormány elkezdett. Nincs hét, hogy a sajtóban vagy a parlamentben ne legyen szó Fidesz közeli gyanús gazdasági ügyletekről. Mind arról tanúskodik, hogy a Fidesz közeli gazdasági holdudvart, klientúrát hogyan lehet állami megrendelésekkel, közbeszerzés útján pénzhez juttatni.

Nézzünk erre pár példát a közelmúltból! A Közbeszerzési Értesítő, egy hivatalos értesítő szerint 2010 májusa, azaz a választások napjától 2011 végéig, másfél év alatt a Simicska Lajos érdekeltségi körébe tartozó Közgép közel 300 milliárd forintnyi állami megrendelést kapott. A Közgép a közbeszerzési piac közel egyötödét uralja út-, vasút- és hídépítés, szennyvízhálózat felújításából származó közbeszerzési pályázatok útján. 3 milliárd profitra tett szert, 3 milliárd profitot osztott ki 2011 végén, egy forráshiányos helyzetben, amikor a kis- és középvállalkozások nem jutnak forrásokhoz, miközben a Közgép az utóbbi években 34 milliárd forintnyi hitelt kapott az állami tulajdonú Magyar Fejlesztési Banktól.

Milyen véletlen az, hogy Orbán Viktor barátja és kollégiumi szobatársa kapta ezeket a megrendeléseket! Ez valószínűleg csak a véletlen műve. A közterületi hirdetési piac 90 százalékát uraló Simicska-Nyerges-érdekeltség 2011-ben 1 milliárd forintos profitot szedett ki ebből a cégcsoportból, miközben a piac fennálló 10 százaléka veszteséges eredménnyel zárta a tavalyi évet. Az állami földekkel kapcsolatban Ángyán József volt államtitkáruk egyértelműen és világosan beszélt, amikor zöldbárókról és oligarchákról beszélt.

Ilyen előzmények után a Jobbik kezdeményezte múlt héten egy vizsgálóbizottság felállítását, paritásos, azaz az országgyűlési erőviszonyokat tükröző bizottság felállítását, amelynek a célja - s meggyőződésünk, hogy mindannyiunk célja -, hogy a korrupciót visszaszorítsuk, a közbeszerzésekkel kapcsolatos visszaéléseket megakadályozzuk, és a pártfinanszírozásokat átláthatóvá tegyük. Fontos, hogy a fenti kérdésekben tisztán lássunk. Meggyőződésünk, hogy ez nemcsak az ellenzék érdeke, de a Fideszé is, hiszen tisztázhatja magát a szavazói előtt is. Az idén elfogadott, az Országgyűlésről szóló törvény világosan fogalmaz e tekintetben, amikor azt mondja, hogy egy vizsgálóbizottságot létre kell hozni akkor, ha az országgyűlési képviselők egyötöde indítványozza azt. Ennek megfelelően a Jobbik összegyűjtötte az ellenzéki pártok és független képviselők soraiból az ehhez szükséges 78 aláírást.

Tisztelt Képviselőtársaim! Kérem önöket, ne akadályozzák a nép képviseletét legjobban tükröző Országgyűlést feladatának a folytatásában, a kormány ellenőrzésében minden mondvacsinált indokkal. (A Jobbik soraiban négy nagyméretű plakátot mutatnak fel, a következő szövegekkel: 1. Orbán Viktor: "a magyarok megbuktatták az oligarchák rendszerét". Akkor miért féltek igent mondani a bizottságra? 2. Akinek nincs cégbirodalma, az annyit is ér? 3. Közgép " közpénz. 4. Ne féljetek - az oligarchabizottság felállításától!) Legalább a saját maguk által hozott törvényeket tiszteljék, vegyék figyelembe... (Az elnök kikapcsolja a képviselő mikrofonját. - Nagy zaj. - Dr. Gaudi-Nagy Tamás: Milyen kicsinyes!)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
202 74 2012.06.14. 3:23  3-171

GYÖNGYÖSI MÁRTON (Jobbik): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! A kormány külpolitikájának az értékelését szokatlan módon dicsérettel kezdeném. Biztató jelei vannak ugyanis annak, hogy 22 év után önök elkezdték észlelni azt, hogy milyen folyamatok zajlanak a nagyvilágban. Talán megértették, hogy nem egypólusú az a világrend, ami kialakult a világban, nincs vége a történelemnek, és ennek az egypólusú világrendnek nem a Nyugat áll egyedül a középpontjában. Talán észlelik azt, hogy a világban megtörténik a világ újrafelosztása. Ez zajlik jelenleg Kelet és Nyugat között, a Nyugat relatív értelemben vett hanyatlásával és a Kelet relatív értelemben vett emelkedésével. Egy ilyen helyzetben az egyoldalú euroatlantista külpolitika, amely ráadásul egy nagyfokú szervilizmussal párosul, egyenesen végzetes.

Üdvözöljük a kormánynak a keleti nyitását, örülünk, hogy az Orbán-kormány engedelmeskedik a fizika és a pszichológia törvényeinek, amely szerint, ha Nyugatról záporoznak a pofonok, akkor irányváltásra van szükség, és észhez tér. Örülünk, de egyben félünk is, hiszen rossz tapasztalatokkal rendelkezünk. Tudjuk azt, hogy a politikai kommunikáció céljából a kormány gyakran feláldozza a valós stratégiai célkitűzéseket, gőzkieresztésből és pótcselekvésből láttunk már eleget.

Mi kell ahhoz, hogy a keleti nyitás sikeres legyen? Bölcs előrelátás, hitelesség és következetesség, másodsorban pedig apparátus, amely végrehajtja a keleti nyitás politikáját. Vegyük sorra: hogyan állunk a hitelesség és a következetesség terén? A nyolc év szociálliberális kormányzását önök ellenzékben - teljesen fölöslegesen - azzal töltötték, hogy gyengítették jövőbeni pozíciójukat a keleti világban. Időszűke miatt nem tudok most végigmenni azon, hogy mind a kínai, mind az orosz relációban hogyan gyengítették ezeket a pozíciókat emberi jogi aggodalmak felvetésével, a grúz háború idején tett kijelentéseikkel, a Nabucco-gázvezeték kapcsán vagy Oroszország üzletpolitikája kapcsán.

Ezek olyan végzetes pályára állították önöket, amelyek lehetséges, hogy késővé teszik a keleti nyitás politikájának a megindítását, miközben önök az euroatlantizmus oltárán gyakran áldozatot mutattak be. Láttuk a Tom Lantos Intézet megnyitását és a Nyugat siralmas hadjárataihoz való asszisztálást Irakban, Afganisztánban, mind a mai napig ez történik. És természetesen önök csodálkoznak akkor, hogyha a Kelet kapui nem nyílnak meg olyan sebességgel, mint ahogy önök arra számítanak. Hiszen azt tudni kell, hogy Keleten a kapcsolatok a bizalomra, a kiszámíthatóságra és a hosszú távú együttműködésre épülnek.

Ami pedig az apparátust illeti, abban az árulkodó, hogy erről kizárólag Orbán Viktor beszél, a Külügyminisztérium hangját ebben a kérdésben nem halljuk. Egyoldalú euroatlantizmus van a Külügyminisztériumban, a jelenlegi külügyi vezetés pedig tökéletesen alkalmatlan arra, hogy a keleti nyitást végrehajtsa. Kecskére káposztát bízni nem lehet.

Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps a Jobbik soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
203 271 2012.06.18. 10:50  268-284

GYÖNGYÖSI MÁRTON (Jobbik): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! A beterjesztett törvényjavaslat, amint az az előterjesztői expozéból is kiderült, az IMF alapokmányának a módosításáról szól. A kvótareform célja - amint az az indoklásban olvasható - az, hogy a Nemzetközi Valutaalap a legitimációját és hatékonyságát növelje.

Két kérdéssel foglalkozik a beterjesztett törvényjavaslat. Egyrészről a tagállami tőkefedezeteket, másrészről pedig az irányításról szóló módosításokat ülteti át. Ezt a két kérdést taglalja részleteiben a benyújtott törvényjavaslat. Magyarország részvételi kvótáját pedig egymilliárd SDR-rel növelné meg, a jelenlegi egymilliárdos SDR-szintről kétmilliárdot megközelítő SDR-szint közelébe emelné. Ezt a műveletet a Nemzetközi Valutaalap és a Magyarországon a monetáris politikáért felelős Magyar Nemzeti Bank végezné el, közöttük zajlana le ez a művelet. 25 százalékban SDR-ből történne a tőkeemelés, 75 százalékban pedig forintban, nemzeti valutában.

Mielőtt azonban rátérnénk arra, hogy a Nemzetközi Valutaalap legitimációjának az erősítése miért olyan fontos, nézzük meg azt, hogy hogyan működött a múltban a Nemzetközi Valutaalap, és hogyan működik napjainkban. A Nemzetközi Valutaalap alapszabálya kimondja, hogy az IMF felügyeli a nemzetközi monetáris rendszert, egészséges gazdasági növekedést biztosít a világgazdaságban, és pénzügyi és gazdasági stabilitást valósít meg.

(20.10)

A saját körülményeken alapuló gazdasági növekedés elősegítése a célja, és megfelelő állami árfolyam-politikát mozdít elő. Ezek a Nemzetközi Valutaalapnak az alapokmányban lefektetett céljai. Most itt nincs idő arra, hogy részletezzem azt, hogy a Nemzetközi Valutaalap mennyiben tér el az eredeti céljaitól, az alapokmányban lefektetett céljaitól, hogyan és milyen programokat támogatott a múltban, és azokat milyen eredménnyel valósította meg. Magyar példákat is hozhatunk a '90-es évekből, arról, hogy a Nemzetközi Valutaalap asszisztálása mellett hogyan ment Magyarország gazdaságának teljes kiárusítása és tönkretétele.

Most a közelmúltból hadd idézzek egy példát, hogy milyen programot támogatott a Nemzetközi Valutaalap. Ez egy aktuális probléma. Amíg a spanyol kormány a 2011. esztendőben 5 milliárd euróval támogatta a hazai gazdasági szektort, az iparát és a szolgáltatását 4,3 milliárd euróval, a mezőgazdaságát 0,5 milliárd euróval, a halászatot és a szállítást 0,16 milliárd euróval, addig 337 milliárd euró támogatást harcolt ki a bankrendszere megsegítésére, amely a spanyol gazdaság GDP-jének a 312 százalékát teszi ki. Vessük össze ezt a két számot! Még itt van egy-két adatsor: miközben a foglalkoztatásra 2011-ben 0,11 milliárd eurót, a kkv-k, a kis- és középvállalkozásai támogatására 0,13 milliárd eurót fordított, addig 300 milliárd eurót meghaladó támogatást harcolt ki az európai uniós versenybiztosnál a bankrendszere megtámogatására.

Magyarán, a magánbankok megtámogatását szorgalmazta közpénzből. Ez, mint jól tudjuk, a nyereség privatizálásának és a veszteségek társadalomban történő szétterítésének az iskolapéldája. Ismerjük ezt nagyon jól Magyarországon is, ez megy immáron két évtizede. Ez a tudatos eladósítás a kiszolgáltatottság növelését szolgálja, ez a lopakodó centralizáció, amely jelenleg végbemegy az Európai Unióban és a teljes világgazdaságban a Nemzetközi Valutaalap jóváhagyásával, a Nemzetközi Valutaalap asszisztálása mellett.

Ennek a szervezetnek a legitimációja megerősítéséről dönt most a tisztelt Ház a tőkeemelésről beterjesztett törvényjavaslat során. A tőkefedezet kérdése tökéletesen ambivalens. Nagyon jól tudjuk azt, hogy már réges-régen az SDR-nek kellett volna a tartalékvaluta szerepét betöltenie a világgazdaságban, de természetesen tudjuk azt, hogy az Egyesült Államokban regisztrált pénzügyi körök ily módon, ha SDR lenne a tartalékvaluta, akkor nem tudták volna hitelezni az Egyesült Államok háborúinak a kivitelezését, és nem tudták volna az USA-dollár elinflálásával megadóztatni az egész világot. A Nemzetközi Valutaalap ily módon nem töltötte be az alapítói szándék szerinti feladatát, viszont hozzájárult ahhoz, hogy a világ hatalmi szerkezetében létrejöjjön az egypólusú világrend és az egypólusú gazdasági rendszer. A Bretton Woods-i rendszer, jól láthatjuk, a pénzügyi és gazdasági válság kibontakozásával a széthullás szélére került.

A jelenlegi pénzügyi és gazdasági válság rámutatott a Nemzetközi Valutaalap által felügyelt pénzügyi rendszer visszásságaira, nevesül a fedezet nélküli pénznyomásra. Korábban, amíg a FED gyakorolta a dollárszaporítást, addig ez a kérdés nagyjából kontroll alatt volt, kézben tartották a gazdaság irányítói, ma viszont azt láthatjuk, hogy a befektetési alapok egymás közötti fogadásokkal állítanak elő követeléseket egymás irányában. Azt látjuk, hogy ezek a szintetikus követelések, amelyeknek az égvilágon semmi alapjuk nincs, hiszen nincsen mögöttük valós pénz, ezek a korábbi követeléseken alapuló újabb követelésekként jelennek meg a világgazdaságban, és ily módon egyfajta szintetikus pénzt kreálnak, amelynek az égvilágon semmilyen valós, a reálgazdasághoz kötődő tartalma nincs. A Nemzetközi Valutaalap ezt a rendszert működteti, nem kifogásolja ezt a gyakorlatot, amelynek a tanúi lehetünk.

A befektetési alapok, amelyek ezt a fajta rendszert működtetik, és amelyek a dollár szaporításában részt vállalnak, olyan speciális vállalatok, amelyek teljesen felette állnak mindenféle felügyeletnek, mindenféle kontrollnak, nincsen szabályozás, nincsen klíring, nincsen központi nyilvántartás. A befektetési alapok és a partnereik, a befektetési bankok 2008 őszén valamilyen rejtélyes módon összeolvadtak a kereskedelmi bankokkal, köszönhetően a nemzetközi pénzügyi szabályozásnak, azokkal a kereskedelmi bankokkal, amelyeknek most a megmentésén serénykedik a nagyvilág. Ezek a kereskedelmi bankok ily módon átörökölhették azokat a toxikus pénzügyi eszközeiket, amelyek a pénzügyi és gazdasági válság gerjesztésében hatalmas szerepet játszottak. Nemhogy szétválasztotta volna a világgazdaságot irányító pénzügyi kör a spekulációs szintetikus pénzt és a reálgazdasághoz kötődő valós pénzt, ehelyett összeolvasztotta egy intézményben, hogy ily módon lehessen a reálszférába becsatornázni az ilyen típusú valótlan, szintetikus hitelek megfinanszírozását. A betétesek érdekében ily módon már mentőövet nyújthattak a pénzügyi rendszert működtetők és a politikusok, akik természetesen ehhez asszisztálnak. Az IMF tőkeemelése ennek a rendszernek a meghosszabbítását, a status quo meghosszabbítását szolgálja. Ez a pénzügyi rendszer, jól láthatjuk már most, a gazdasági és pénzügyi válság kibontakozásakor, teljes mértékben fenntarthatatlan, az összeomlása garantált.

A bennünket szolgáló új pénzügyi rendszer kialakításán kellene dolgoznia a magyar parlamentnek és minden szuverén nemzeti kormánynak, egy valóban a nemzetgazdaságot megtámogató pénzügyi rendszerre való áttérésén kellene munkálkodni, nem a globális, hanem a lokális érdekeket előmozdító pénzügyi rendszer kidolgozásán. A tőkeemelés a Nemzetközi Valutaalapban egy olyan technikai tranzakció, amelynek során egy kamatmentes betét jelenik meg a Magyar Nemzeti Banknál, ez a törvényjavaslatból is világosan kiderül. Ez a kamatmentes betét természetesen kamatveszteséget jelent, hiszen a magas magyar kamatláb miatt ez egyértelműen veszteségként jelenik meg a magyar költségvetésben, a magyar adófizetők pénzéből kell majd természetesen ezt a veszteséget kipótolni, amihez természetesen a Jobbik nem tud hozzájárulni, és ily módon ezt a törvényjavaslatot támogatni nem tudjuk. Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps a Jobbik soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
206 30 2012.06.25. 2:58  29-35

GYÖNGYÖSI MÁRTON (Jobbik): Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Martonyi János nemrég egy interjúban azt nyilatkozta, hogy az EU-ban a gazdasági unió elképzelhetetlen a politikai együttműködés erősítése, a politikai unió nélkül. A következő évek legfontosabb feladatának nevezte az egyensúly megtalálását az uniós hatáskörök mélyítése, erősítése és a tagállamok önálló cselekvése között. Kormányzásuk első két évében ízelítőt kaptunk abból, hogy milyen lesz az új EU, amelyben a nemzeti szuverenitást felülírja a birodalmi érdek.

A súlyos legitimitási deficittel küzdő, az európai emberek valós problémájától messze eltávolodott brüsszeli intézmények már akkor a nyomásgyakorlás változatos eszköztárát hozták működésbe ellenünk, amikor önök tettek nélkül a szavak szintjén nemzeti érdekeinket a birodalmi érdekek fölé emelték. A Jobbik a kezdetektől ellenzi az önök stratégiáját, amely tettek helyett egy látványos kommunikációs offenzívára épül teljes kapitulációval.

Az önök következetes önfeladásának legkirívóbb példája a rekordsebességgel, érdemi vita nélkül elfogadott lisszaboni szerződés és az europaktum, amely a teljes pénz- és költségvetési politika feletti ellenőrzést engedi át Brüsszelnek.

Az önök szervilizmusa különösen fájó akkor, amikor Európán óriási erővel söpör végig a politikai unió célkitűzéseivel szembeni ellenállás hulláma. Az utóbbi idők választásai, népszavazásai, kormányválságai, tüntetései középpontjában ugyanaz a kérdés áll: a központosított kolhozrendszer, az európai egyesült államok birodalmi logikájának az elutasítása.

Államtitkár Úr! Az EU alapítói nemzetek Európájáról álmodtak, szuverén nemzetek közötti, kölcsönösen előnyös gazdasági térségről. Ezzel szemben már akkor látni lehetett, hogy az EU a vezető államainak érdekei szerint diktált ütemben egy központosított birodalom kiépítése felé halad, amikor még a Fidesz az MSZP-SZDSZ-szel összeölelkezve egyoldalú és arcpirítóan együgyű kampányt folytatott EU-csatlakozásunk mellett a magyar társadalom teljes félrevezetésével.

Kellő történelmi tapasztalatok birtokában egyre többen ismerik fel, hogy kizárólag a szuverén nemzetállamok helyi sajátosságokra épülő gazdasági együttműködése képes biztosítani a válságból való kilábalás feltételeit és a fenntartható gazdasági fejlődést. Ezt bizonyítja a dél-amerikai Mercosur, a délkelet-ázsiai ASEAN, az eurázsiai unió, de még az Európai Szabadkereskedelmi Társulás, az EFTA példája is.

Államtitkár Úr! Önök gyakran hangoztatják EU-tagságunk nagy előnyét, hogy a brüsszeli tárgyalóasztalnál a magyar szempontokat megismertethetik, és befolyásolhatják a közösségi döntéseket. A Külügyminisztérium mit képvisel a gazdasági és egyben politikai legitimitási válsággal küzdő EU-döntéshozók előtt? Milyen mértékű gazdasági és politikai unióban érdekelt a Bem rakpart? Meddig megy el az Orbán-kormány a nemzeti szuverenitás feladásában a közösségi célok érdekében?

Várom világos és egyértelmű válaszát. Köszönöm szépen. (Taps a Jobbik padsoraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
206 34 2012.06.25. 1:06  29-35

GYÖNGYÖSI MÁRTON (Jobbik): Államtitkár úr válaszát nem tudom elfogadni, de azt észlelem, hogy államtitkár úrnak a döglött ló sarkantyúzásában elképesztő rutinja van. Remélem, most nem fogunk úgy járni, mint akkor, amikor államtitkár úr napi 24 órában beszélt a Nabucco-projektről, amikor már mindenki tudta, hogy egyetlenegy probléma van a projekttel, hogy se gáz nincs bele, se olyan nincs, aki finanszírozza. Remélem, hogy ebben a kérdésben nem fognak engem igazolni a most elmondottak.

Meggyőződésem, Magyarországnak az az érdeke, hogy egy közös Európai Gazdasági Térségről beszéljen az Európai Unióban, miközben áttérést készít elő egy bizonyos keleti nyitással, amiről már önök is beszélnek. Igenis meggyőződésem, hogy a düledező Európai Unió jelenleg a realitás, amiről nemcsak a Jobbik beszél, hanem ma már minden döntéshozó az Európai Unióban. Önnek is azt javaslom, hogy ne brüsszeli helytartóként viselkedjen főnökével együtt Budapesten, hanem felelős vezetőként.

Köszönöm. (Taps a Jobbik soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
218 86 2012.09.17. 2:05  85-92

GYÖNGYÖSI MÁRTON (Jobbik): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Az elmúlt hetekben a kormány saját elhibázott gazdaságpolitikája nyomán apadó szavazóbázisának megtartása érdekében kommunikációs trükközésbe kezdett az IMF-tárgyalások kapcsán.

Nem kétséges számunkra, hogy ez a PR-munka, amelybe maga a miniszterelnök is beszállt, a jövőbeni IMF-megállapodás politikai előhangolását jelenti. Az Orbán-kormány korábbi, IMF-fel kapcsolatos megnyilatkozásait hallgatva sokan azt hitték, hogy végre önök is rájöttek arra, amit a Jobbik következetesen képvisel: arra, hogy az IMF-fel semmilyen körülmények között, semmilyen pozícióból nem lehet a nemzeti gazdasági érdekeknek megfelelő megállapodást kötni. Erre bizonyítékként ott van Argentínától Mexikón át Délkelet-Ázsiáig bezárólag számos elrettentő példa, ahol az IMF által javasolt, egy kaptafára legyártott ajánlások mind kudarcba fulladtak. De saját példánk is mutatja, hogy a három évtizede alkalmazott, megszorításokra épülő gazdaságpolitika teljes tévút.

Államtitkár Úr! Nyilván önök is érzik, mennyire nehéz kormányzati sikerként kommunikálni egy IMF-hiteltárgyalást. Különösen nehéz ezt beleilleszteni a szabadságharcos imázsba, bár ezúttal is kísérletet tesznek rá. A napokban többször felröppent a hír, miszerint az IMF a magyar kormánnyal folytatott tárgyalásai alapjául megküldte a maga elvárásait, amire állítólag önök saját feltételek kitűzésével reagáltak.

Hallottuk, hogy a Fidesz-frakció kérdésére a kormány alternatív javaslatot dolgoz ki és tár az IMF elé. Felmerülhetne a kérdés, hogy vajon két éven át mivel foglalatoskodtak Fellegi és Varga urak, az IMF-tárgyalások lebonyolításával megbízott miniszterek, ha csak most kezdenek el javaslatokat megfogalmazni. Vagy csak a jól bevált kormányzati kommunikációnak vagyunk ismét a tanúi, amely a reálisnál magasabb tétről indítja a licitet, hogy aztán a kemény tárgyalási stratégia eredményének tüntesse fel az elért fájdalmas IMF-diktátumot?

Államtitkár Úr! Ön szerint létezik jó IMF-megállapodás Magyarország számára?

Köszönöm, várom válaszát. (Taps a Jobbik padsoraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
218 90 2012.09.17. 1:12  85-92

GYÖNGYÖSI MÁRTON (Jobbik): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Államtitkár úr válaszát természetesen nem tudom elfogadni. Értem én, hogy az önök által elképzelt szabadságharc most egy olyan fázisába ért, amikor mentendő a menthetetlent, önök elkezdenek egy olyan kommunikációs úton járni, ahol jó és rossz IMF-megállapodásról beszélnek, visszamutogatva a 2008-asra, ami valóban gyalázatos volt, és azt rossznak feltüntetve, a sajátjukat pedig jónak feltüntetve.

Meggyőződésem szerint ez ugyanaz a hibás, rossz és téves gazdaságpolitika, amelyben immáron harmadik évtizede vergődik Magyarország. Itt pusztán a retorika változhatott, önök ugyanazt a gyalázatos gazdaságpolitikát folytatják.

Hogy önöknél számos politikus mit gondolt a Nemzetközi Valutaalapról, arra szeretném itt idézni Kövér László urat, aki azt mondta, hogy ahol az IMF-segítségére van szükség, ott nem a kormányok csinálják a gazdaságpolitikát, hanem a kormányok abból a kottából énekelnek (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.), amit az IMF lejegyez nekik.

Igen, ez az IMF politikája. Nem ezt kéne követni, hanem szuverén gazdaságpolitikát folytatni. (Az elnök ismét csenget.) Köszönöm szépen. (Taps a Jobbik padsoraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
218 186 2012.09.17. 5:27  185-199

GYÖNGYÖSI MÁRTON (Jobbik): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. 2010 tavaszán, amikor a Fidesz elsöprő többséggel megnyerte a választásokat, akkor azt a forradalom és a rendszerváltás jelszavával tette meg, és így győzte meg a választókat arról, hogy számoljanak le a nyolc éve tobzódó szocialista-liberális kormányzással.

Sokan úgy gondolták, hogy a Fidesz ezt a hatalmát arra fogja felhasználni, hogy leszámoljon a mutyik és a korrupció világával, és erre fogja felhasználni a szavazók bizalmát. Ezt a társadalmi igényt tükrözte a választás.

Ehhez képest az elmúlt fél évben olyan rémhírek láttak napvilágot, amelyeket a Közbeszerzési Értesítő adatai is alátámasztottak, és amelyek rávilágítottak arra, hogy a Fidesz nemhogy felszámolta volna ezt a mutyikra épülő rendszert, a háttéralkukra épülő rendszert, hanem azt a lehető leggátlástalanabbul tovább folytatta.

(17.00)

Az elmúlt fél év híreiből szeretnék néhány adatot idézni. 2010 májusa és 2011 decembere között a Közbeszerzési Értesítő adatai szerint a Simicska Lajos érdekeltségi körében álló Közgép 300 milliárd forintos profitra tett szert kizárólag állami megrendelésekből. Ezzel a Közgép a közbeszerzési piac egyötödét uralta. 2011 decemberében ennek megfelelően 3 milliárd forintnyi profitot tudott kiosztani a tulajdonosok között, és a mai világunkban meglepő módon, ahol hitelszűkében áll minden vállalkozás, érdekes módon a Közgép olyan 34 milliárd forintos hitelre tudott szert tenni, amelyet a Magyar Fejlesztési Bank, állami bank osztott ki neki.

A közterületi hirdetési piac 90 százalékát ugyancsak a Simicska-Nyerges-érdekeltség uralja, amelyik 1 milliárd forintnyi profitot tudott kiosztani a tavalyi év végén. Az önök képviselőtársának, Ángyán Józsefnek a szinte mindennap napvilágot látott földmutyijairól, az NFA-földpályázatokról pedig nem is szeretnék itt és most részletesen szót említeni.

Ezeknek a híreknek a hallatán, erről értesülve Vona Gábor képviselőtársam kezdeményezte az országgyűlési törvény előírásainak megfelelően az országgyűlési képviselők egyötödének a támogatásával, 78 aláírással egy oligarchabizottság felállítását, amely ezeket a nagyon ködös háttéralkukat hivatott a Ház falai között tisztázni. (Moraj.) Az Országgyűlés ezzel... Elnök úr, kérem szépen, intézkedjen, hogy a saját hangomat hallhassam. (Az elnök csenget.) Köszönöm szépen. Az Országgyűlés ezzel az országgyűlési határozati javaslattal gyakorolta volna azt a jogkörét, amelyik minden parlamentnek az elsődleges feladata, miszerint a kormányzást a kormány ellenőrizze. Ennek megfelelően ez nemcsak az ellenzék érdeke, hogy felálljon egy ilyen vizsgálóbizottság, hanem önöknek, tisztelt kormánytöbbség, lenne az érdekük, hogy tisztázzák magukat, elsősorban a saját választóik előtt. Nagyon cinikus az a felvetés, amikor önök azt mondják, hogy egy ilyen kérdést, ilyen kérdéseket itt a parlamenti műfaj keretében lehet tisztázni, interpellációkra adott kérdések keretében, illetve feljelentéssel forduljanak a képviselők a tisztelt bíróságokhoz. Meggyőződésem, hogy az interpelláció többek között azért nem alkalmas erre a műfajra, hiszen nagyon jól látjuk minden hétfői napon, hogy ez egy kötött műfaj, amely tökéletesen alkalmas az érdemi válasz megkerülésére és a félrebeszélésre.

Az elmúlt két évben nagyon sok kritika érte a Fidesz-kormányt, nagyon sok igazságtalan kritika is, amelyik arra irányult vagy azt próbálta meg bebizonyítani, hogy önök a demokrácia letörésén és a demokráciadeficittel küzdenek, belföldön, külföldön egyaránt megkapták ezt a kritikát. Eddig legalább - legyünk igazságosak - önök arra vigyáztak, hogy legalább a demokrácia látszatát fönntartsák, és bizonyos formalitásoknak megfeleljenek. Ezt most ennél a döntésnél sikerült önöknek teljes mértékben lesöpörniük, és ezzel korlátozzák a parlamentnek azt a jogkörét, hogy ellenőrizhesse a kormányzat munkáját. Gondoljanak arra, hogy eddig is hányszor működtek sikeresen bizottságok, tényfeltáró bizottságok a parlament keretei között. Arra kérem, hogy ne gátolják a bizottság felállítását, hiszen ez a döntésük a Fideszről, a kormánytöbbség gondolkodásáról (Az elnök csengetéssel jelzi a hozzászólási idő leteltét.) árulkodik. Kérem, ne álljanak az oligarchabizottság felállításának az útjába, és szavazzák meg a tárgysorozatba-vételét.

Köszönöm szépen, elnök úr. (Taps a Jobbik soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
229 257 2012.10.15. 15:23  250-264

GYÖNGYÖSI MÁRTON (Jobbik): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Ház! Mi rendre szóvá tesszük azt a méltatlan eljárást, ami itt a Házban kialakul félévente akkor, amikor a kormány egy beszámoló formájában behozza ide a Házba az afganisztáni NATO-misszióval kapcsolatos mandátumhosszabbítás kérdését vagy az ott állomásozó magyar hadtest átstrukturálásának a kérdését. Úgy gondolom, hogy ez a féléves beszámoló, amit a kormány benyújt a Ház elé, nem éri el azt a célt, amit egy ország parlamentjének kellene egy olyan kérdésben lefolytatnia, amely a nemzeti szuverenitásunk kérdését megilleti. Ildomos volna itt egy olyan vitát lefolytatni, amely világosan kijelöli, hogy mi a dolgunk egy ilyen helyzetben, hiszen nagyon összetett, nagyon bonyolult és nagyon veszélyes helyzet alakult ki Afganisztánban.

Egy ilyen beszámoló nyomán - mint ahogy most is lehet látni - érdemi vita nem is alakul ki, hiszen talán a Jobbik az egyedüli, amelyik érdemben hozzászól ehhez a vitához, világos értékrend mentén foglal állást. Teljesen megdöbbentő ez a csend és azok a semmitmondó hozzászólások, amiket képviselőtársaim esetleg itt megtesznek. Az, hogy a szocialistáknak mi a véleményük egy ilyen kérdésben, nem meglepő, nekik negyvenéves gyakorlatuk volt abban, hogy a nagyhatalmakhoz igazítsák a saját politikájukat. Ezt most megtoldják egy húszéves más irányú igazodási igénnyel, de ez legyen az ő bajuk. Ezen nem is csodálkozunk. Amin viszont csodálkozom, az az, hogy a Fidesz-KDNP alkotta kormánykoalíció is hasonló attitűddel áll egy ilyen, a nemzeti szuverenitásunkat súlyosan csorbító kérdéshez.

(19.40)

Ha már miniszter úr fölolvasta a beszámoló tartalmát, akkor a beszámolóról is mondanék egy-két mondatot. Ezek inkább tartalmi vagy formális észrevételek, hiszen ez a beszámoló hemzseg a nyugati NATO-elvárásoknak való megfeleléstől, a rövid indokolásban azonban van elrejtve néhány árulkodó mondat.

Érzékelheti a minisztérium is, hogy baj van az afganisztáni NATO-misszió témakörében, hiszen már a második bekezdésben megemlíti azt, hogy szükséges az afganisztáni magyar szerepvállalás jövőjének folyamatos újraértékelése. Azonban egy ilyen megállapítás után, ami nagyon helyes, hiszen nap mint nap súlyosbodik a helyzet Afganisztánban, és igencsak átértékelésre szorul az afganisztáni NATO-misszióban való részvételünk, ugyanakkor úgy fejezi be a mondatot a minisztérium, hogy törekednünk kell a szükséges katonai képességek rendelkezésre bocsátására.

Ha nagyon nagy a baj, és amikor már minden ország Európában vagy azon kívül, amelyek részt vállaltak ebben a NATO-misszióban, azon gondolkodik, hogy hogyan lehetne minél rövidebb úton és minél kisebb veszteséggel kivonulni Afganisztánból, akkor azt hiszem, hogy legalább itt magunk között, a parlament falai között nekünk nem ilyen szolgalelkűséget sugárzó mondatokat kellene leírnunk egy beszámolóban, hanem legalább magunk között, őszintén meg kellene beszélni ezt a problémakört, és meg kellene vitatni, hogy mit csináljunk annak érdekében, hogy Magyarország ne sodródjon bele tovább, még mélyebbre egy ilyen konfliktusba.

Megint visszaköszönnek azok a típusú megmosolyogtató mondatok, amelyek a Magyar Honvédség békefenntartásban és humanitárius tevékenységben való részvételét fogalmazzák meg. Ezek természetesen nem értelmezhetők, hiszen Magyarország egy háborúban vállal részt, az agresszor oldalán ráadásul. Tehát észre kellene venni azt, hogy attól még, hogy mi nem beszélünk arról, hogy magyar katonák igenis harcoló alakulatokban is részt vesznek Afganisztánban, ez még nem jelenti azt, hogy ez nem igaz, és teljesen függetlenül attól, hogy vannak olyan katonák kint, akik kiképzésben, illetve tanácsadással vagy éppenséggel infrastrukturális tevékenységgel valóban hozzájárulnak az afganisztáni helyzet stabilitásához. De ettől nem lehet elvonatkoztatni, ezt igenis figyelembe kell venni.

Akkor, amikor azt írja a minisztérium, hogy ez a szerepvállalás egyértelműen hozzájárul hazánk kedvező nemzetközi megítéléséhez, azt hiszem, hogy a nemzetközi megítélést nagyon szűken értelmezi a kormány. A nemzetközi megítélés nem kizárólag a nyugati szövetségeseinkre vonatkozik, a nemzetközi megítélés egy tágabb kategória ennél. Attól tartok, hogy kizárólag a nyugati szövetségeseink nézik és értékelik pozitívan a magyar szerepvállalást Afganisztánban, a világ nagy részében, a világ békeszerető részében igencsak undorral figyelik a magyar afganisztáni szerepvállalást, mint ahogy minden más ország szerepvállalását ebben a roppant bonyolult konfliktusban.

Ha az afganisztáni háborúról és az afganisztáni körülményekről beszélünk, akkor nem lehet elvonatkoztatni attól, hogy már a kezdetekben, már 2001-ben is hibás és rossz célok és rossz helyzetértékelés vezetett a nyugati beavatkozáshoz. Nagyon cinikus már maga a hadjárat megindítása is, hiszen azt az amerikaiak "tartós szabadság" hadműveletnek nevezték el a 2001. szeptember 11-ei New York-i terrortámadás válaszcsapásaként Afganisztánban. Csak arról szoktunk elfeledkezni, hogy akkor, amikor az amerikai hadsereg az al-Kaidát kereste Afganisztánban és a Hindukus-hegységben, akkor elfelejtették azt megnézni, hogy az al-Kaidának vagy azoknak a személyeknek az állampolgársága, akik ezt a merényletet végrehajtották, egyiknek se volt afgán, viszont annál több volt közöttük a szaúdi állampolgár, amely az Amerikai Egyesült Államoknak az egyik legfontosabb térségbeli szövetségese.

Ezt a hadviselést természetesen érthetjük, még ha nem is viseltethetünk megértéssel iránta, hiszen teljesen beleilleszkedik az Amerikai Egyesült Államok külpolitikai stratégiájába és a geostratégiai törekvéseibe. Ezt már évtizedekkel ezelőtt, a hidegháború idején megismertük Brezinski nemzetbiztonsági tanácsadó műveiből, aki leírta, hogy hogyan kell az Egyesült Államoknak és a Nyugatnak úgymond harapófogóba fognia Belső-Ázsiát, és ennek mentén kialakítani a dominanciáját ebben a térségben. A hidegháború óta láthatjuk azt, hogy bizony az Amerikai Egyesült Államok terjeszkedése ezt a célt szolgálta, és ezt többféle eszközzel hajtotta végre. A NATO keleti bővítésében is ezt láthatjuk. A színes forradalmak sokaságában is ez köszön vissza, Grúziában, Ukrajnában, Kirgizisztánban ennek lehettünk a szemtanúi. Az ellenzék támogatása és kiképzése olyan országok esetében, mint Fehéroroszország vagy akár Oroszország, vagy Kínában például Tibetben; természetesen a nyílt konfliktusvállalás is, mint amilyen volt az iraki roppant gyalázatos hadviselés, ami azért emlékeztetőül kellene hogy szolgáljon akkor, amikor a magyar hadsereg szerepvállalásáról biztosítjuk a Nyugatot Afganisztánban, hiszen Irakról sok mindent el lehet mondani, de azt, hogy sikertörténet lett volna, a legkevésbé sem; és természetesen a Szíria és Irán ellen folyó hecckampány jelenleg ugyancsak beleilleszkedik ebbe az amerikai vagy nyugati pozícióharcba, ami folyik a térségben.

Nincs ezzel gond, így működik a világ, az USA a saját geopolitikai érdekeit érvényesíti, és aszerint jár el. Ezzel önmagában nincs is semmi probléma, hogyha az Amerikai Egyesült Államok megeszi azt, amit megfőz. Csak az a baj, hogy azt, amit a Nyugat boszorkánykonyhájában kifőznek, szétosztják, és mindannyiunkkal megetetnek. Ezért kellene nekünk ezt a kérdést sokkal komolyabban és a saját nemzeti érdekeink szerint figyelembe venni, és eszerint átgondolni az ebben a misszióban való szerepvállalásunkat.

Tudom, hogy a rendszerváltás óta az euroatlantista politika dominált a politikai elitben. Tudom azt, hogy húsz éve minden kormány, MDF-es, szociálliberális vagy éppenséggel nemzeti konzervatívnak mondott kormányok is minden politikai és gazdasági döntésüket az euroatlantizmusnak vetették alá: Ez volt a rendszerváltás ára, az önök politikai pályája természetesen Magyarország euroatlanti integrációjának a függvénye volt.

De nem szégyen belátni, hogyha hibáztak. Nem szégyen azt mondani, hogy ez egy zsákutca, és ezen belül is az afganisztáni NATO-misszió egy gyalázatos kudarc és teljes csőd. A végső helytállásból nagyon jó lenne kimaradni, hiszen Magyarország ezt a szerepet sajnálatos módon a történelme folyamán már többször betöltötte, jó lenne ezt ezúttal elkerülni.

Az afganisztáni misszió kérdése nehéz helyzetet teremt, hiszen előbb vagy utóbb be kell látni, hogy Afganisztán egy csődkupac. Az elmúlt tíz év alatt egy jottányit sem kerültünk közelebb a helyzet stabilitásához, sőt, romlott a helyzet. Sem a terrorizmus terjedését nem sikerült megállítani a nagyvilágban, sem Afganisztánból nem sikerült stabil államot létrehozni.

Ezt az ócska sikerpropagandát, amit Afganisztán kapcsán a mi kormányunk is előad, nagyon jó lenne kifejezetten a siker érdekében egy picit visszafogni, hiszen Nyugaton, mint ahogy azt már említettem, franciák, britek, hollandok, spanyolok, németek már nyíltan beszélnek, nekik már vannak őszinteségi rohamaik, amikor erről nyíltan és őszintén mernek beszélni, és egy exitstratégiát, egy kivonulási stratégiát legalább egymás között tisztáznak, megnézik azt, hogy hogyan lehet presztízsveszteség nélkül kivonulni a térségből.

(19.50)

Afganisztán kapcsán már többször megmutatkozott az, hogy a gerillaháború, a gerilla-hadviselés reménytelen ezen a területen. Anglia a XIX. században, a Szovjetunió pedig 1989-ben mondott csődöt ebben a térségben.

Henry Kissinger mondta egyszer - gondolom, a vietnami tapasztalatok alapján -, hogy a reguláris hadsereg veszít, ha nem győz, a gerillahadsereg győz, ha nem veszít. Ez szerintem nagyon szépen összefoglalja azt, hogy milyen reménytelen a küzdelem, és ha a britek példáján nem is tanulnak, akkor jó lenne legalább az időben sokkal közelebb álló szovjet példából tanulni. De ha majd egyszer idejük engedi, nézzék meg Angliában, ezt William Barnes meg is festette, és látható az a kép, amikor az angol hadsereg kivonulását és Elphinstone hadseregének a teljes lemészárlását megfestette William Barnes. Ez 1842-ben volt, amikor a britek kivonultak Afganisztánból, és ez volt az a pillanat, amelyik mélységéig megrázta a brit koronát és a brit gyarmatbirodalmat.

Valószínűleg ez a sors vár a NATO-ra is, erre a közös projektre 2013-ban vagy 2014-ben. A nyugati társadalomban ugyanis nincsen támogatottsága ennek a hadviselésnek, de még magában az afgán társadalomban sincs. Hamid Karzai egy korrupt és megbízhatatlan báb, akit odatett a Nyugat, és természetesen őt pénzeli a Nyugat, őt támogatja katonailag, és mi meg azt hisszük, hogy azért, mert ő hálás ezért a támogatásért, ezért kell nekünk ott lenni.

A Honvédelmi Minisztérium képviselője a külügyi bizottságban tudják, mit mondott? Hogy milyen pozitívak a visszajelzések az afgán kormányzat részéről. Igen? Kádár János is nagyon pozitívan viszonyult az itt állomásozó szovjet hadsereghez. Igen, általában a bábok nagyon pozitívan viszonyulnak a megszálló hadseregnek az ott állomásozásához.

Ezt az érvet, kérem, hogy ne hangoztassák, már csak azért sem, mert 2011-ben készült egy olyan felmérés, amelyik nagyon jól megmutatja azt, hogy Afganisztánban szó nincs arról, hogy mindenki terrorista és mindenki tálib lázadó. 2011-ben készült egy olyan felmérés, amelyik megmutatta azt, hogy az afgánoknak mi a legnagyobb bajuk a jelen lévő hadsereggel és az ott állomásozó amerikai katonákkal. Azt állapították meg, hogy arrogánsak, fölényeskedők és teljes mértékben tiszteletlenek az amerikai katonák, és nagyon nagy a veszélye annak, hogy a magyar katonákkal összemosódik az amerikai katonák primitív jelenléte Afganisztánban, és ily módon a megítélése is sajnálatos módon, és ezt bizony nagyon jó lenne elkerülni, már csak azért is, mert a magyarságnak kizárólag szabadságharcai voltak (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.) a történelme során. Soha nem ragadott ez az ország azért fegyvert, hogy más országokat leigázzon, kizárólag a saját szabadságának a megvédése érdekében (Az elnök ismét csenget.) ragadott fegyvert. Ezt kellene tenni a jövőben is, és ennek alapján kellene átgondolni az afganisztáni NATO-missziónkat is.

Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps a Jobbik soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
236 96 2012.11.12. 2:06  95-102

GYÖNGYÖSI MÁRTON (Jobbik): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Miniszter Úr! Múlt hét pénteken az Európai Bíróság elutasította Magyarország keresetét, amelyben megtámadta, hogy az Európai Bizottság jegyzékbe vette a szlovákiai Tokaj borvidék megjelölést, mint oltalom alatt álló védjegyet. Ez röviden annyit jelent, hogy ezentúl a szlovákok is használhatják a Tokaj márkanevet. Ez önmagában még nem lenne gond, akár még örülhetnénk is annak, hogy a trianoni békediktátum által szétszakított régiók, még ha borrégiók formájában is, egyesülnek, és magyar, illetve felvidéki magyar vagy szlovák borászok közösen munkálkodhatnak a több mint félezer éves magyar prémiumtermék hírének öregbítésén. Magyar kezdeményezésre 2004-ben volt is kísérlet a közös borrégió létesítésére, a szlovák fél azonban nem akarta az egységes minősítés megteremtése érdekében vállalni az ezzel járó beruházásokat és minőség-ellenőrzési feltételeket.

Miniszter Úr! Talán leszögezhetjük, hogy az EB döntésével hatalmas károkat okoz a tokaji bortermelőknek, hiszen megvan a veszélye annak, hogy a hosszú idő óta külföldön prémiumtermékként számon tartott tokaji aszút összekeverik egy azonos elnevezésű, mindenféle minőségi kontroll nélkül piacra dobott szlovák lőrével. Arról nem is beszélve, hogy ez a döntés egy csapásra megsemmisíti annak a hősies küzdelemnek minden eredményét, amit Magyarország eddig kivívott minden tokaji márkanevet bitorló nyugati termelő ellen.

Miniszter Úr! Talán nem túlzás úgy értékelni a jelenlegi esetet, hogy a szlovák lobbierő és diplomácia ismét felmosta Magyarországgal a padlót, ezzel hozzásegítve a szánalmasan soviniszta szlovák politikai elitet a szlovák identitáskeresés kizárólag magyarok kárára alapozott újabb építőeleméhez. Önök gyakran hivatkoznak az EU-tagság egyik előnyeként arra, hogy egy értékközösség tagjaként ráhatásunk van az Unió belső folyamataira. Nem gondolja, miniszter úr, hogy az EU-hoz való viszonyunknak is használna, ha a Külügyminisztérium határozottan képviselné a nemzeti érdekeket Brüsszelben?

Várom válaszát, köszönöm. (Szórványos taps a Jobbik soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
236 100 2012.11.12. 1:12  95-102

GYÖNGYÖSI MÁRTON (Jobbik): Köszönöm szépen, elnök úr. A válaszát többek között azért sem tudom elfogadni, mert ez nemcsak az én értelmezésem az EB döntéséről, hanem a borászokat tömörítő szervezeteké is, és több tucat hírportál értelmezése is követi az én értelmezésemet. Azt hiszem, ön is említette azt az elnevezés közötti különbséget szlovákul, magyarul. Teljesen egyértelmű, hogy a Tokaj elnevezést ezután a szlovákok használhatják.

És szeretnék arra utalni, hogy itt azért ez az esemény beleilleszkedik abba az eseménysorozatba, aminek Magyarország hosszú idők óta elszenvedője. A Malina Hedvig-ügy, dunaszerdahelyi magyarverések, Beneš-dekrétumok ügye, a szlovák nyelvtörvény ügye, legutóbb Sólyom László ügye mind azt mutatja, hogy Magyarország vesztes pályán van a szlovák diplomáciával szemben.

(15.30)

Ezekben az a közös, hogy a szlovákok példaértékű módon tudják képviselni az érdekeiket Magyarországgal szemben. Ez is bizonyíték arra, hogy az 1944-ben megszűnt (Az elnök csengetéssel jelzi a hozzászólási idő leteltét.) magyar diplomácia továbbra sem létezik.

Köszönöm szépen. (Taps a Jobbik soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
237 196 2012.11.13. 4:37  193-199

GYÖNGYÖSI MÁRTON (Jobbik): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársaim! Első körben szeretném leszögezni, hogy értetlenül állunk az előtt, hogy az Országgyűlésben egy ilyen típusú kérdést kizárólag a külügyi bizottság tárgyal. A külügyi bizottság természetesen a nemzetközi szerződések tárgyalására tökéletesen alkalmas, azonban indokoltnak tartanánk azt, hogy a külügyi bizottság mellett a technikai részletekben jártasabb gazdasági bizottság is megfogalmazza az észrevételeit. Úgy gondolnánk, hogy így lenne a kép kerek, és így lenne ez a vita gyümölcsöző mindannyiunk számára.

Le szeretném szögezni az elején azt, hogy az EBRD célkitűzéseivel teljes mértékben egyetértünk. Természetesen elismerjük azt a munkát, amit az EBRD a történelme folyamán véghezvitt. Jól tudott és közismert az, hogy a második világháború után Európának, legalábbis a nyugati felének az újjáépítésében nagyon nagy szerepe volt, azóta pedig a fejlődő világ felzárkóztatásában igencsak komoly szerephez jutott. Még akkor is el kell ezt mondjuk, ha Magyarország kimaradt ebből a folyamatból, hiszen Magyarország később csatlakozott, 1982-ben ehhez a szervezethez, de akkor is ezt tényként érdemes leszögezni.

Érthető az, hogy a világ változásával megszületik egy olyan igény, hogy az EBRD struktúrája és azon belül is a szavazatok aránya megváltozzon. Természetesen a bank finanszírozása szempontjából is - ez most természetesen nem a mi nézőpontunk, Magyarországé, hanem a bank nézőpontjából szemlélve - érthető az, hogy a finanszírozást is át kell strukturálni, hiszen itt most vannak fejlődő, de gazdasági nehézségekkel küzdő tagok, és vannak feltörekvő fejlődő országok, akik viszont megengedhetik maguknak, és bevásárolhatják magukat az EBRD intézményrendszerébe, és növelhetik a szavazati jogukat. Ez teljesen normális, hogy egy ilyen strukturális váltásra sor kerül akkor, amikor az egész világban egy nagy geopolitikai fordulat megy végbe a Nyugatnak a relatív értelemben vett gyengélkedésével, és a világ más részein pedig nagy gazdasági fellendülésnek lehetünk a szemtanúi. Ilyen értelemben ez érthető, és méltányolható is egy ilyenfajta reformja a nemzetközi intézményeknek.

Ugyanakkor, ha viszont magyar szempontból nézzük, és nekünk elsősorban ez a dolgunk, akkor meg kell állapítsuk, hogy azért a világban a fejlett és fejlődő országok közötti felosztás és megkülönböztetés azért elég önkényesen működik. Úgy gondolom, hogy Magyarország nem tartozik azon fejlett országok körébe, akik megengedhetik azt maguknak, hogy önként és dalolva lemondjanak a szavazati jogaiknak egy részéről egy ilyen szervezetben, ugyanis itt erről van szó. Tehát ahogy megnő az EBRD tagsága, ahogy más és más, egyre több országot emelnek be az EBRD-be, és válnak tagjaivá, és ahogy ez a strukturális reform is végbemegy az intézményrendszeren belül, úgy sajnos meg kell állapítanunk, hogy ez sajnos a magyar szavazati arány és a magyar jogoknak, Magyarország szavazati jogainak a kárára történik. Ezért a Jobbik úgy gondolja, hogy nem támogathat bármilyen olyan javaslatot, amely Magyarország súlyának, illetve Magyarország szavazati jogainak a csökkentését idézi elő egy ilyen nemzetközi szervezetben.

Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a Jobbik soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
241 94 2012.11.26. 2:21  93-100

GYÖNGYÖSI MÁRTON (Jobbik): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! A 2008-2009-es gázai vérfürdő után újabb izraeli katonai terrornak lehettünk a szemtanúi a múlt héten. Az izraeli vérfürdőnél csak a máskor oly érzékeny nyugati média és nyugati kormányok hallgatása váltott ki nagyobb sokkot a nemzetközi közvéleményben, illetve az, amit nyilatkozott akkor, amikor már tovább nem lehetett hallgatni ebben az ügyben. Ilyenkor, ekkor láttak napvilágot az Izrael melletti hűségeskük, Izrael önvédelemhez való jogának a hangsúlyozása, illetve egy olyanfajta beállítás, minthogyha itt, ebben a konfliktusban, konfliktusnak csúfolt háborúban egyenrangú katonai felek állnának egymással szemben.

Természetesen minden áldozat fájó, de az áldozatok aránytalansága mégiscsak cáfolja ezt, hiszen amíg a mostani konfliktusban 140 palesztin, többnyire civil áldozat állt az egyik oldalon, addig 6 darab izraeli áldozat volt a másikon. A 2008-as konfliktusban 1300 civil állt szemben 14 darab izraeli áldozattal. A palesztin oldalon többnyire civilek, nők és gyermekek álltak, ami természetesen nem meglepő, hiszen Izrael rendelkezik a világ legjobban felfegyverzett hadseregével, 3 milliárd USA-dolláros közvetlen katonai támogatást kap évente, miközben a palesztinok pedig a világ talán legelnyomottabb és legjogfosztottabb népe, amelyet a nemzetközi jogba ütközve Gázában blokád alá vesznek, rendszeresen bombáznak, Ciszjordániában illegális telepekkel lehetetlenítik el őket, Izrael területén pedig folyamatos faji megkülönböztetésnek és jogfosztásnak vannak kitéve. Természetesen 1947 óta az ENSZ kimondja, hogy megilleti őket az önálló államisághoz való jog. A Külügyminisztériumnak volt eddig a leggyalázatosabb közleménye, amelyik a cionista ATV-t megszégyenítő sebességgel (Az elnök csengetéssel jelzi a hozzászólási idő leteltét.) rohant hűségesküt tenni Izrael mellett.

Kérdezem az államtitkár urat: meddig kell várni arra, hogy a Külügyminisztérium (Az elnök csenget.) kiálljon Palesztina mellett is és a palesztinok jogaiért is?

Köszönöm szépen. (Taps a Jobbik soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
241 98 2012.11.26. 1:14  93-100

GYÖNGYÖSI MÁRTON (Jobbik): Köszönöm államtitkár úr válaszát, amivel természetesen nem lepett meg. Mégiscsak azért a Külügyminisztérium közleménye végtelenül árulkodó, hiszen egy olyan pillanatban született meg, amikor éppen a palesztinokat kellett volna a szolidaritásról biztosítani.

Talán ön is ismeri azt a 2003 októberében napvilágot látott Eurobarometer-felmérést, amely a roppant egyoldalú Izrael-párti propaganda ellenére mondatja azt az európai uniós polgárok 59 százalékával, hogy igenis a világbékét elsősorban Izrael fenyegeti. Mi lenne akkor, ha ma csinálnák ezt a felmérést? Mi lenne vajon annak az eredménye, ha a mai Európai Unióban megengednének egy hasonló felmérést?

Természetesen egyetértek államtitkár úrral, ismerem én is, hogy hány magyar honfitársunk, hány magyar származású ember él Izraelben, hány izraeli zsidó honfitársunk él Magyarországon. Úgy gondolom, pont itt lenne az ideje egy ilyen konfliktus kapcsán annak, hogy felmérjük azt, hogy az itt élő, és különösen a Magyar Országgyűlésben és a magyar kormányban (Az elnök csengetéssel jelzi az időkeret leteltét.) hány olyan zsidó származású ember van, aki bizonyos nemzetbiztonsági kockázatot jelent Magyarország számára. (Az elnök ismét csenget.) Úgy gondolom, hogy adósai egy ilyen felméréssel Magyarországnak. (Taps a Jobbik soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
257 254 2013.03.04. 8:58  245-261

GYÖNGYÖSI MÁRTON (Jobbik): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Megszokhattuk, hogy az Országgyűlés asztalára rendre idekerülnek azok a jelentések, amelyeket a kormány készít nemzetközi missziókban való magyar részvételről, és mind az a közös ezekben a jelentésekben és ezekben a nemzetközi katonai missziókban, hogy ezekben Magyarország a NATO- és az európai uniós szerződésekből fakadó valamiféle vélt vagy valós kötelezettségvállalás és elvárás okán vesz részt.

A magyar emberek nagy többségének komoly problémát okoz az, hogy megértse, hogy magyar honvédeknek mi keresnivalójuk van Afganisztánban a Hindukus-hegység lábainál, Szomáliában Afrika szarvánál vagy a kormány legújabb döntése értelmében Maliban, "Szahara-alsón", Bamako és Timbuktu vonzáskörzetében. Milyen nemzeti érdek kötődik ezekben a nemzetközi katonai missziókban való részvételhez? Tudom, hogy önök most is el fogják mondani, és már hallottuk is egy részét annak a naiv mantrának, amely szerint ha egy állam a kollektív védelemre jogot formál és a kollektív védelemre igényt tart, akkor bizony bizonyos vállalásokat is kell tenniük és nemzetközi missziókban szerepet is kell vállalniuk.

Hallottuk azt a megfogalmazást a külügyi bizottságban, hogy az ilyen típusú nemzetközi missziókban való magyar részvétel azért szükséges, mert ezeknek a szerződéseknek az alapelve az "egy mindenkiért, mindenki egyért". Nagyon jól tudom, hogy ez jól hangzik és romantikus regényekben, meg Dumas által megírt romantikus regényekben ez nagyon jól csengő szólam. A probléma az, hogy a történelmünk során még soha nem tapasztalta Magyarország 1100 év alatt azt, hogy kívülről, külföldről, különösen a Nyugat részéről megvédték volna, kiálltak volna érte, és viszonozták volna a vért, verítéket, pénzt, energiát, amit Magyarország arra fordított, hogy megvédje nemcsak önmagát, hanem adott esetben Európát, a nyugati civilizációt vagy azokat az értékeket, amelyeket közösnek vallunk.

A történelmünk során hányszor kaptunk és hányszor számíthattunk külső védelemre és segítségre? Sajnos, nagyon elvétve és nagyon kevésszer volt erre lehetőség, vagy nagyon kevésszer láthattuk ezt; különösen az USA és Európa részéről nem volt erre példa. Attól az Egyesült Államoktól, amely a nemzetközi jogot a nap 24 órájában megsértve tartja fönn a nagyvilágban a hegemóniáját, azt hiszem, hogy a legnagyobb botorság és naivitás ilyen típusú viszonzást és a jövőben bármiféle kiállást és védelmet elvárnunk.

Akkor, amikor visszatekintünk az 1100 éves történelmünkre, azt láthatjuk, hogy nagyon ritkán volt arra példa, hogy Magyarország nemzetközi elvárások mentén és nemzetközi elvárásokra alapozva vett volna részt idegen érdekek érdekében missziókban vagy külső háborúkban. A kommunista diktatúra idején, amikor például a Varsói Szerződés keretében Moszkva felkérésére például Prágába 1968-ban magyar csapatok is bevonultak, azt gondolom, hogy a legszégyenteljesebb foltja volt a magyar történelemnek. Egyetlen mentségünkül az szolgál, hogy megszállt ország voltunk, diktatúra alatt éltünk, és bizony az itthoni bábkormányok moszkvai elvárásoknak tettek eleget.

Jelenleg azt látjuk, hogy az ilyen típusú felajánlások, amelyek Afganisztán, Szomália vagy legújabban Mali kapcsán történnek a magyar kormány részéről, két esetben történhetnek meg. Vagy akkor, ha jelenleg is bábkormány uralkodik Magyarországon, amely Brüsszelből és Washingtonból kapja az utasításokat, vagy pedig amelyik bár látszólag szuverén, de roppant rövidlátó, naiv és ostoba akkor, amikor azt gondolja, hogy ilyen típusú missziókért bármiféle hálát vagy a jövőben bármiféle viszonzást kaphat a nyugati szövetségeseinktől.

(19.50)

Tudjuk nagyon jól, hogy 2001. szeptember 11. óta mi zajlik a nagyvilágban: a terrorizmus elleni küzdelem mázával leöntve és a terrorizmus elleni küzdelem leple alatt folyik az egész világban - az Egyesült Államok vezetésével és sajnos Európa asszisztálása mellett - az új gyarmatbirodalom és az új gyarmatosítás korszaka. Szomorú, hogy az a Magyarország, amely 1100 éve folyamán soha ilyen típusú akciókban, gyarmatosításban és birodalmak építésében nem tevékenykedett, ezúttal odaállt a gyarmatosítók és a birodalomépítők oldalára. Ez nagyon szomorú, de hozzá kell tennünk azt, hogy ez Magyarország elhibázott külpolitikájának eredménye, a rendszerváltó elit számára meghatározó, szervilista, euroatlantista külpolitika eredménye.

Nagyon jól tudom azt, hogy amikor az államtitkár úr és a bizottság is a jelentést leteszi az asztalra, és a magyar honvédekről beszél, akkor itt egy szakmai anyagot láthatunk, és itt egy szakmáról beszélünk, a Magyar Honvédség és a magyar katonák helytállását, bátorságát, kiállását soha egy percig nem vitatjuk, és az, hogy a magyar katonák megállják a helyüket bárhol a világban, adhat okot nagyon sok reménységre és nagyon sok bátorításra. Én magam is, amikor Ágh Péter említette az ugandai missziót, felidéztem azokat az emlékeket, amelyeket a tavalyi év tavaszáról őrzök, amikor az ugandai IPU-közgyűlés keretében vagy a közgyűlés mellett időt és energiát fordítottunk arra, hogy felkeressük ezt a tábort, ahol a szomáliaiak kiképzése zajlik. Ott találkozhattunk azzal a három plusz három katonával - mert pont akkor volt a csere -, és felmérhettük azt, hogy itt igenis nagyon tapasztalt, bátor és jó kiállású katonákról van szó, akik szakmailag roppant felkészültek, és nagy büszkeséggel töltött el, hogy ilyen katonái vannak Magyarországnak, ilyen honvédei vannak Magyarországnak.

Amikor a Jobbik kritizálja ezeket a missziókat, akkor nem róluk van szó, nem a magyar katona kritikáját fogalmazzuk meg, hanem azt az elhibázott külpolitikát, amely idegen érdekek oltárán feláldozza a magyar nemzeti érdekeket hosszú távon, és ezáltal nemhogy Magyarország biztonságát garantálja, és Magyarország biztonságát teremti meg, annak a kereteit, hanem éppen a kockázatot növeli azzal, hogy a nemzetközi jogot rendszeresen felrúgó, hegemón nyugati hatalmak oldalán, a terrorizmus elleni küzdelem leple alatt asszisztál birodalmi érdekekhez.

Ez Magyarországnak semmiképpen nem szolgálhatja az érdekeit, ezért mondja azt a Jobbik erre a javaslatra és erre a beszámolóra is azt - amit a korábbi afganisztáni meg majd a jövendőbeli mali szerepvállalásunk kapcsán előterjeszt a kormány és a bizottság -, hogy nem tudja támogatni, nem tudja megszavazni.

Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps a Jobbik soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
270 241 2013.04.22. 2:11  236-244

GYÖNGYÖSI MÁRTON (Jobbik): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Azt hiszem, L. Simon László képviselőtársam pont ennek a javaslatnak a lényegét nem érti, hiszen annak pont az a lényege és az a célja, hogy fölszámoljuk azt a 150 éves vitát, amely húzódik a finnugorizmus és a turanizmus között, azt a 150 éves vitát, amely bizony egy politikailag motivált, Habsburgok által kezdeményezett, az eredetünk teljes meghamisítását célzó áltudományos álláspont volt, ami természetesen a bolsevikoknak, a kommunistáknak, a szocialistáknak is később jól jött, azzal a céllal, hogy fölszámolják és a nemzettudatunkat valamilyen módon kisebbítsék.

Ennek a javaslatnak pont az a lényege, hogy azt a féloldalas javaslatot, amit itt pár héttel ezelőtt megvitattunk, helyére zökkentse azáltal, hogy a finnugorizmust kizárólag a nyelvrokonságra korlátozza, és ezáltal megnyissa azt a teret a turanizmus előtt, amelynek genetikai vizsgálatok, régészeti vizsgálatok, történészi, antropológiai, mindenféle vizsgálatok nagyon komoly alapot teremtenek. Ez nem a mi feladatunk, tisztelt képviselőtársaim, hogy ebben a tudományos kérdésben a vitát lefolytassuk vagy lezárjuk. Mi csak egy határozatot hozunk, és megnyitjuk a lehetőségeket a tudományos élet képviselői előtt.

Önök is tudják azt, hogy ezt a vitát úgy lehetne a legjobb módon lezárni, ha mind a kettő javaslatot egymás mellé tesszük, és egyik nem zárja ki a másikat, mind a kettőnek teret engedünk. Szeretném fölhívni arra a figyelmet, hogy az akadémiai életben lehet, hogy a finnugorizmus él és virágzik, de a Kurultaj révén a turanizmus jelenleg virágkorát éli. Szeretném felhívni arra a figyelmüket, hogy az önök képviselőtársa, Lezsák Sándor az egyik fővédnöke ennek a rendezvénynek. Nagyon fontosnak tartjuk azt, hogy a finnugorizmus mellett a turanizmus is teret kapjon. Kérem, támogassák ezt a javaslatot, álljanak mellé, és zárjuk le ezt a 150 éves vitát, ennek ez az egyetlen módja.

Köszönöm szépen a lehetőséget. (Taps a Jobbik soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
274 38 2013.05.06. 3:01  37-43

GYÖNGYÖSI MÁRTON (Jobbik): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Miniszter Úr! A Fidesz győzelmében szerepet játszott a magyar társadalom nagy részének az a vágya, hogy mielőbb a történelem süllyesztőjébe kerüljenek a tatárjárással felérő pusztítást okozó szociálliberális kormányok káderei. Azokról beszélünk, akik Magyarország gazdasági, társadalmi, kulturális és erkölcsi hanyatlását nagymértékben felgyorsították. Már önmagában az elszámoltatás elmaradása is sokat elárul az önök kormányzásáról és a fülkeforradalom lényegéről, de ami a társadalom, különösen a nemzeti érzelmű szavazók számára elfogadhatatlan, az a korábbi kormányokhoz köthető szociálliberális káderek jól fizető állami posztokra ültetése vagy ott hagyása.

Hogyan lehet az, hogy a mai napig Ljubljanában nagykövet az SZDSZ egykori prominense, Szent-Iványi István, vagy Bukarestben a Népszabadság egykori bértollnoka, Füzes Oszkár? De azzal is nehéz mit kezdeni, hogy az Orbán-kormány miként nevezhette ki nagykövetnek Szkopjéba azt a Bencze Józsefet, akit Gyurcsány nevezett ki országos rendőrfőkapitánynak 2007-ben.

A liberális értelmiségen kívül azt sem sokan értékelték, hogy Alföldi Róbert az önök kormányzása alatt kitölthette mandátumát a Nemzeti Színház élén, hogy onnan aztán az Operaházhoz távozhasson.

Miniszter Úr! Jól felfogott politikai érdekeiket tekintve is egyenesen abszurd, hogy önök kormányzásuk idején állami cégeken keresztül saját politikai ellenfeleiket stafírozzák ki. Skizofrén állapot az, hogy a MOL, amelynek legnagyobb tulajdonosa az állam, az elmúlt két év alatt összesen 25 millió forinttal támogatta a Bajnai Gordon egykori szocialista miniszterelnök által alapított Haza és Haladás nevű alapítványt. Azt az alapítványt, amelynek egyik legnagyobb támogatója az amerikai demokratákhoz közeli Center for American Progress, amely saját prominenseinek bevallása szerint is a hazai balliberális köröket akarja újra a nyakunkba ültetni, és ehhez az eszközökben sem válogat.

Miniszter úr, érthetetlen az is, hogy ugyancsak a MOL csaknem 100 százalékos tulajdonában lévő leányvállalatának, a TVK-nak hogyan lehet még az Orbán-kormány alatt is igazgatósági tagja a D-209-es ügynök, Medgyessy Péter, aki a TVK honlapján elérhető információ szerint csak 2012-ben 50 ezer euró, vagyis 15 millió forint tiszteletdíjban részesült, miközben csak tavaly az általa igazgatott cég 10 milliárd forint körüli veszteséget könyvelt el.

Miniszter úr, sokunkban felmerül, hogy az önök kormánya azért tehetetlen, mert - fenntartandó a rendszerváltás rendszerének verklijét - a háttérben lepaktáltak, megállapodtak a szociálliberális körökkel, vagy ami még rosszabb: az egykori D-209-es ügynök esetleg zsarolja önöket.

Kérem, oszlassa el kételyeinket, és adjon érdemi választ kérdéseinkre. Köszönöm szépen. (Taps a Jobbik soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
274 42 2013.05.06. 1:09  37-43

GYÖNGYÖSI MÁRTON (Jobbik): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Miniszter Úr! Az ön válaszát több szempontból sem lehet elfogadni. Először is fölháborítónak tartom, hogy pont ön próbálja rajtunk azt számon kérni, hogy tartsuk tiszteletben a bíróságok működését; pont pár nappal azután, hogy az ön főnöke, Orbán Viktor utasította a bíróságokat, hogy törvényes eljárás keretében engedélyezett tüntetést hogyan és miként tartson meg a Jobbik (Taps a Jobbik soraiban.), és hogyan próbálják meg elhallgattatni az állampolgárok jogos kérvényét és igényét. (Németh Szilárd István: Nem utasította. - Nagy zaj a kormánypárti padsorokban.)

Nagyon sajnálom, hogy pont a legfontosabb kérdésre nem válaszolt, hogy Medgyessy Péter hogyan ücsörög még mindig egy olyan cég igazgatótanácsában, amely nem piaci cég, hanem a magyar állam a legnagyobb tulajdonosa; annak a MOL-nak, amelynek 100 százalékos leányvállalata a TVK. Szeretném, ha erre is választ adna majd viszonválaszában, hiszen sokunknak az a gyanúja, hogy önök a rendszerváltás rendszerét azzal akarják fönntartani (Az elnök csenget.), hogy egymás kádereit bebetonozzák különböző állami pozíciókba.

Köszönöm szépen. (Taps a Jobbik soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
302 265 2013.09.16. 6:47  262-266

GYÖNGYÖSI MÁRTON (Jobbik): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Az előttünk fekvő törvényjavaslat - és ehhez hasonlóból lesz még egy itt a ma este folyamán - az Európai Unió és tagállamai, másrészről pedig a Közép-Amerika közötti társulás létrehozásáról szól és a megállapodás kihirdetéséről, ez a két törvényjavaslat merőben hasonlít egymáshoz, és természetesen az Európai Unió és az európai uniós tagállamok, illetve dél-amerikai országok, illetve ebben a jelen esetben Kolumbia és Peru közötti kapcsolatoknak az erősítéséről szól.

Természetesen első körben le kell szögeznünk azt, hogy a Jobbik Magyarországért Mozgalom a kétoldalú kapcsolatok fejlesztését minden tekintetben fontosnak tartja. Ugyanakkor fontosnak tartjuk azt kihangsúlyozni, hogy nemzetállamok közötti kapcsolatfejlesztést tartunk fontosnak, hiszen ez az a reláció, amelyben a nemzeti érdekeinket megfelelőképpen tudjuk érvényesíteni. Nem vagyunk a hívei annak, hogy ezeket a jogokat, bár tudom, hogy kereskedelmi megállapodásokat meg a kereskedelmi jogok kapcsán Magyarország nagy mennyiségű jogot átruházott az Európai Unióra és Brüsszelre, nem tartjuk azt helyénvalónak, hogy az Európai Uniónak átengedjük ezeket a jogokat, és hagyjuk, hogy az európai uniós érdekérvényesítésnek egy szeletjeként esetleg megjelenjen a magyar nemzeti érdek ezekben a kereskedelmi, illetve gazdasági szerződésekben és megállapodásokban.

A Jobbik számos alkalommal megfogalmazta itt, e Ház falai között is a globalizációnak, a neoliberális gazdaságfilozófiának és az ezt kiszolgáló intézményeknek a kritikáját. Az a Kereskedelmi Világszervezet, WTO, amely az ilyen típusú kereskedelmi és gazdasági megállapodásokat rögzíti és finomhangolja, az egy ilyen szervezet. Tehát egy olyan szervezet, amely fennállása óta, hosszú évtizedek óta nagy mennyiségű kritikát volt kénytelen elszenvedni, mégpedig azért, mert egyre inkább úgy tűnik, hogy ez a Kereskedelmi Világszervezet kizárólag a fejlett országoknak egyfajta lobbierejét képezi csak le, építi be a döntéseibe, természetesen a fejlődő országok kárára, és se környezetvédelmi, se környezeti, illetve munkavállalói szempontokat, amelyek fontosak lennének a fejlődő országok szempontjából, nem vesz figyelembe. Ilyen értelemben ezt a szerződést is kritikával kell hogy illessük, már csak azért is, mert magából a szerződésből is és a szerződésnek az indoklásából is nagyon jól kiolvasható az, hogy kifejezetten az Európai Unió gazdasági és kereskedelmi érdekeinek a szempontjait tartja szem előtt.

Az a fajta feltételezésünk és az a fajta félelmünk, hogy a magyar gazdasági és kereskedelmi érdekek nem érvényesülnek, ez egy megalapozott gyanú, ugyanis Brüsszelből már nemrégiben szivárgott ki olyan dokumentum, amelyet magyar napilapok is tárgyaltak, de természetesen nem verték nagydobra, de tavaly, 2012 áprilisában hír volt itthon is, hogy Brüsszelből kiszivárgott egy olyan dokumentum, amely bizonyítja azt, hogy az Európai Unió és bizonyos MERCOSUR-tagállamok - dél-amerikai gazdasági társulás, ugye, a MERCOSUR-nak az egyes tagállamai - kötöttek egy titkos megegyezést, egyfajta paktumot, nevezzük paktumnak. Ennek az volt a lényege, hogy ha Dél-Amerika, a MERCOSUR-tagállamok megnyitják az Európai Unió ipari termékei előtt a piacukat, és bizonyos kedvezményes vám-, illetve adófeltételeket biztosítanak, akkor ezért cserébe az Európai Unió a Dél-Amerikából exportált mezőgazdasági és élelmiszer-ipari termékek előtt megnyitja a piacait, bizonyos vám-, adókedvezményekben részesíti ezen dél-amerikai országokat.

Akkor, amikor egy ilyen paktum vagy egy ilyen titkos megállapodás napvilágra kerül, akkor bizony nekünk itt, a magyar Parlament falai között beszélnünk kell arról, hogy Magyarország egy ilyen európai uniós megállapodásnak nem haszonélvezője, hanem szenvedő alanyává válik. Hiszen amíg például Németország, ahol az ipari lobbi erős és az ipari termelés és az ipari export jelentős, az nyer, addig Magyarország veszít, hiszen nekünk elsősorban a mezőgazdasági termelésünknek a felfuttatása, az élelmiszeripar exportja lenne az érdekünk. És akkor, hogyha ezeket a fajta szempontjainkat nem tudjuk érvényesíteni az európai uniós megállapodások keretében, akkor a Jobbik Magyarországért Mozgalom azt indítványozza, hogy az ilyen típusú megállapodásokhoz ne adjuk a nevünket, az ilyen típusú megállapodásokat utasítsuk el, vagy legalábbis gondolkodjunk el rajta, hogy hogyan tudnánk módosítani ezeket a szerződéseket, és hogyan tudnánk beépíteni a magyar gazdasági és kereskedelmi szempontokat, és a magyar érdek szerint átalakítani ezeket a megállapodásokat.

Ezért nem fogjuk tudni támogatni ezt a javaslatot, mint ahogy a soron következő törvénytervezetet sem, amelyik a Közép-Amerika közötti társulás létrehozásáról szól. Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps a Jobbik padsoraiból.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
325 246 2013.11.18. 5:12  245-253

GYÖNGYÖSI MÁRTON (Jobbik): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Talán mindannyian egyetértünk abban, hogy Magyarország mindenkori kormányának a magyar nép érdekeit kell képviselnie, és ennek elsődleges alapfeltétele az, hogy a magyar nemzeti szuverenitást megvédje a nemzetbiztonsági kockázatok kiszűrésével.

A Jobbik ennek érdekében nyújtott be egy országgyűlési határozati javaslatot a tisztelt Ház elé. Ez felszólítja a kormányt egy olyan törvény megalkotására, hogy azon civil szervezeteket, amelyek egymillió forintot meghaladó támogatást kapnak külföldről, külföldi állampolgároktól, államoktól, különböző szervezetektől vagy magánszemélyektől, ügynökszervezetként vegye nyilvántartásba. Ez az országgyűlési határozati javaslat az átláthatóságot, a transzparenciát szolgálja. Úgy gondoljuk, ez mindannyiunk érdeke. Ez nem a civil szervezetek üldözését jelenti, ahogy nagyon sokan ezt a kezdeményezésünket interpretálták, hanem kizárólag az átláthatóságot, ami különösen egy kampányidőszakban mindannyiunknak, minden egyes politikai pártnak az érdekét szolgálja. Nem a büntetés a cél, hanem a nemzeti szuverenitást sértő külföldi befolyás kiszűrése. Ezzel akarjuk megakadályozni azt, hogy civil szervezetek álcája mögé bújva a külföld befolyást szerezhessen Magyarország életében és Magyarország politikai életében.

Ez a kezdeményezésünk nem légből kapott. A szakértőink külföldi példákra támaszkodtak. Oroszországban pár éve létezik már hasonló törvény, amelyet a duma fogadott el, és amely előírja, hogy minden nem kormányzati szervezetnek, NGO-nak regisztrálnia kell magát, ha külföldről pénzt kapott.

(18.40)

Akit az orosz példa nem hat meg, annak ajánlom figyelmébe Izrael Állam példáját, ahol ugyancsak hasonló törvény van érvényben, amely előírja azt, hogy az 1,5 millió forintot meghaladó sékel támogatást külföldről kapott szervezetek ügynökként legyenek bejegyezve.

Mi indokolja ezt a törvényt, ezt az országgyűlési határozati javaslatot? Mindannyian tudják, tisztelt képviselőtársaim, hogy a rendszerváltás óta, a vasfüggöny lehullása óta a nyugati hatalmak puha eszközökkel, nem látványos, hanem fű alatti eszközökkel gyakorolnak befolyást a posztszocialista térségben. Erről tanúskodnak a színes forradalmak a posztszocialista térségben, Ukrajnában, Kirgíziában, Grúziában láthattunk erre példát, ahol titkosszolgálati módszerekkel, puccsokkal próbáltak meg befolyást szerezni ezekben az országokban. Jellemző, hogy a posztszocialista térségben átláthatatlan alapítványi háttérrel rendelkező civil szervezetek gondoskodtak a Nyugat-barát ellenzék kineveléséről, kiképzéséről és pénzügyi támogatásáról.

Hogy magyar vizekre evezzünk, itt is láthattuk azt, hogy Magyarországon az elmúlt két évben megnőttek azok az aggasztó jelek, amelyek arról tanúskodnak, hogy Magyarországon is, a magyar politikai élet felett is befolyást kívánnak szerezni bizonyos hatalmak. Charles Gati 2012 januárjában mondta azt egy magyar hetilapnak nyilatkozva, hogy demokratikus és nem demokratikus eszközöket is be kíván vetni a Nyugat, ha olyan kormányokat kell megregulázni, amelyek nem engedelmeskednek a nyugati elvárásoknak. Gatiról mindannyian tudjuk, hogy a Center for American Progress egyik vezető alakja, ez a szervezet a demokrata párthoz köthető, és ezáltal támogatja, elsődleges partneri támogatója Bajnai Gordon Haza és Haladás szervezetének.

Hogy még egy példát említsek, Viviane Reding példáját, aki az idei év júliusában a szupertitkos Bilderberg-csoport ülésén azt nyilatkozta, hogy a 2014-es választások legitimitásának megkérdőjelezésére törekszik, és ennek érdekében már számtalan civil szervezettel, többek között Bajnai Gordonnal is egyeztetett. Ez, úgy gondolom, még egyszer fölveti az ilyen civil szervezetek átvizsgálását, átvilágítását, regisztrálását és ügynökként való (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) nyilvántartásba vételét.

Ezért kérjük az önök támogatását is és a tárgysorozatba-vételhez való hozzájárulásukat. Köszönöm szépen. (Taps a Jobbik padsoraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
325 252 2013.11.18. 1:56  245-253

GYÖNGYÖSI MÁRTON (Jobbik): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Nagyon sajnálom, hogy sajnos a kormánypárti képviselőket és egyes ellenzéki pártokat nem sikerült ezzel a kezdeményezéssel megszólítani, bár igencsak rászorulnának arra, hogy ilyen módon tisztázhassák azt, hogy milyen támogatást élveznek és milyen civil szervezetekkel tartanak kapcsolatot.

Például a szocialisták, akik többször felhördültek a felszólalásom alatt, kifejezetten nekik származna hasznuk abból, ha egy ilyen törvény létezne Magyarországon, akkor nem kellene magyarázkodniuk, hogy Gyurcsány Ferenc mire gondolt akkor, amikor különböző irányból az MSZP-hez vándorolt pénzekről beszélt a szocialisták volt miniszterelnöke. De úgy gondolom, hogy ez mindannyiunk, minden egyes párt érdekét szolgálná, és a politikai pártok és a kampányfinanszírozások átláthatóságát szolgálná. Nem igaz az a vád, többször megfogalmazódott a bizottságban is, hogy ez bizonyos kulturális tevékenységet folytató civil szervezetek munkáját lehetetlenítené el.

Még egyszer szeretném hangsúlyozni azt, hogy nem a kulturális tevékenységet folytató civil szervezetekre irányul ez a javaslat, hanem kizárólag a politikai tevékenységet folytató civil szervezeteket célozza meg, és nem ró semmiféle büntetést, kizárólag egy nyilatkozattételt és bizonyos közzétételét a támogatásoknak. Tehát semmiféle félnivalója nincs semmilyen pártnak ettől a fajta kezdeményezéstől, ezért kérjük, hogy a tárgysorozatba-vételt támogassák, mint ahogy azt már egyébként a kormánypárti képviselőtársaim közül is sokan megtették a médiában és sajtótájékoztatókon is.

Kérem, támogassák a javaslatunkat. Köszönöm szépen. (Taps a Jobbik padsoraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
331 14-16 2013.12.02. 5:16  13-18

GYÖNGYÖSI MÁRTON (Jobbik): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! A két hete kirobbant NAV-botrány sok tanulsággal szolgál mindannyiunk számára, hiszen a rendszerváltozás korának látlelete, kórtünete ez az ügy.

Ismert tény az, hogy fantomvezetőkkel működő, vagyon nélküli fantomcégek az EU-n belüli termékértékesítések során körbeszámlázással hatalmas veszteségeket okoztak országunknak. Több mint 1000 milliárd forintra tehető éves szinten a be nem fizetett áfa összege, amely a bruttó hazai termék közel 4 százalékát teszi ki, és ebben még nincs benne az a közel 1000 milliárd forintot elérő, jogtalanul visszaigényelt áfa, amely ugyancsak az áfacsalások kategóriájába tartozik.

Külön téma lehetne az, hogy az EU-direktívák, amelyeket Magyarország az európai uniós csatlakozással átvett, milyen irányba billentették el az európai uniós csatlakozásunk mérlegét. 2004-ben, amikor beléptünk az Európai Unióba, gazdasági és kereskedelmi értelemben a határainknak a kétharmadát elvesztettük adóellenőrzési szempontból.

Az is külön kérdésként merülhet fel, tisztelt képviselőtársaim, hogy az áfacsalással érintett cégeknek a többsége a hazai oligarchák köréből vagy azon multinacionális vállalatoknak a köréből kerül ki, amelyeket 20 éven keresztül az elhibázott gazdaságpolitikának az eredményeképpen állami támogatásokkal, adómentességgel, adókedvezményekkel traktáltak az éppen aktuális kormányzatok, és amelyekkel a Fidesz stratégiai szerződéseket köt mind a mai napig.

Felmerül a kérdés, hogy azok, akik kedvezményezettjei voltak a magyar adójognak, még a közös kasszából adócsalással is bőséggel merítettek. Ha itt megállnánk, azt gondolhatnánk, hogy egy sima gazdasági bűncselekményről van szó, de a NAV-ügy bizony-bizony, nagyon komoly politikai kérdéseket is felvet.

A múlt héten a számvevőszéki és költségvetési bizottság ellenőrző albizottságának az ülését összehívta Z. Kárpát Dániel képviselőtársam, amelynek az volt a célja, hogy a volt NAV-munkatárs Horváth Andrást meghallgassák, az állításainak alátámasztásául szolgáló bizonyítékokat megvizsgálják, jelentést készítsen, és határozatban szólítsa fel az Országgyűlést, hogy kezdeményezze az ÁSZ-nál a NAV átvilágítását.

A pártok reagálása felettébb árulkodó volt. A szocialistáktól megszokott álszentséggel viszonyultak ehhez a kérdéshez, eljöttek, de előre leszögezték, hogy a Jobbikkal ők ebben a kérdésben nem óhajtanak együttműködni, ami természetesen érthető, hiszen a Jobbik világossá tette, hogy nemcsak 2010 utánra vonatkozna ez a vizsgálat, hanem a 2010 előtti időszakot is vizsgálni szeretné.

Ennél lényegesen rosszabb a Fidesz mérlege, ugyanis Horváth András ezen az ülésen elmondta azt, hogy Lázár Jánoshoz, Rogán Antalhoz és a jelenlegi ülésen érdekes módon részt nem vevő Cséfalvay Zoltánhoz is eljuttatták a terhelő bizonyítékokat és iratokat. (Dr. Budai Gyula: Hozzám is.) Kérdésként merül fel az, hogy miért nem léptek fel - és természetesen államtitkár úrhoz is -, üres kifogásokkal akadályozták meg a bizottság ülését.

Balla György képviselőtársam úgy tett, mintha nem tudná, hogy egy ügyészségi eljárás nem akadálya egy vizsgálóbizottságnak, szeretném emlékeztetni arra, hogy a Portik- és Laborc-ügyeket vizsgáló bizottság felállt annak ellenére, hogy ügyészségi vizsgálat van érvényben. A Tocsik-ügy hasonló példa, és természetesen önök is ellenzékben kezdeményezték vizsgálóbizottság felállítását, Gyurcsány Ferenc vagyonosodási vizsgálatára gondolok, ott ezek az aggályok nem merültek fel.

Selmeczi Gabriella szóvivő asszony úgy tett, mintha nem tudná, hogy az adótitok megsértésével kapcsolatos aggályokat egy zárt ülés elrendelésével és titoktartási nyilatkozattal fel lehet oldani. Giró-Szász András pedig addig ment el, hogy azt nyilatkozta, hogy a NAV elleni vizsgálódás vagy a NAV-botrány feltárása az adómorálnak az összeomlásához vezetne. Nem értem ezt a logikát, hiszen szerintem éppen ennek az ügynek az eltussolása vezet az adómorálnak a teljes megroppanásához.

Tisztelt Képviselőtársaim! Az MSZP-s és a kormánypárti képviselők magatartása erősíti az emberek többségében azt a gyanút, hogy politikai és gazdasági összefonódás itt, a törvényhozásban, itt, a törvényhozás szintjén is tetten érhető, itt, a magyar parlamentben. Önök nem a közérdeket képviselik és szolgálják, hanem gazdasági magánérdekeket védenek akkor, amikor ennek az ügynek az eltussolását próbálják meg elérni.

Az átláthatatlanságot és a korrupciót védik (Az elnök csengetéssel jelzi az időkeret leteltét.) most is. Ezért kérem önöket, hogy csatlakozzanak a Jobbikhoz, hogy ezt a rendszerszintű, kormányokon átívelő...

ELNÖK: Képviselő úr, lejárt az ideje 12 másodperce.

GYÖNGYÖSI MÁRTON (Jobbik): ...problémát kezeljük. Köszönöm szépen megtisztelő figyelmüket. (Taps a Jobbik soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
337 108 2013.12.16. 2:10  107-114

GYÖNGYÖSI MÁRTON (Jobbik): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Köztudomású tény, hogy a gazdasági környezet megítélésében a gazdasági szereplők és a vállalkozások a legfontosabb szempontnak a kiszámíthatóságot tartják. Ha az elmúlt húsz év gazdaságpolitikáját megnézzük, akkor azt bizton kijelenthetjük, hogy itt egyedül kiszámíthatóságot a kormányzati gazdaságpolitikától kizárólag a multinacionális szektor élvezhetett, őket illette meg ez a kiváltság akkor, amikor adómentességet kaptak, társaságiadó-kedvezményeket, állami támogatásokat kaptak. Ezt természetesen a Fidesz-kormány ugyanúgy folytatta most az elmúlt három és fél éves kormányzása alatt, ennek tetejébe még stratégiai megállapodásokat is kötött a multinacionális szektorral. Ezzel szemben viszont a kis- és középvállalkozások a folyamatos kiszolgáltatottságnak voltak kitéve, most legutóbb akkor, amikor az online pénztárgépek bevezetésére került sor vagy az ezzel kapcsolatos döntések napvilágot láttak.

Ezen a területen a káosz a legjobb szó, és természetesen a kormányzati felelősség hatalmas ennek a káosznak a kialakításában. A káosz szónál jobbat nem lehet találni erre a felfordulásra, amit ezen a területen a kormányzat a saját törvényeivel és a saját határidőivel hozott. A már amúgy is hatalmas terhet viselő kkv-kra az online pénztárgépek átállási költségeit is rátolta a kormány, szankciókat lebegtetett folyamatosan az ősz vége óta, változó határidőkkel, és még ráadásul az engedélyeztetésbe is olyan módon nyúlt bele, hogy közel százezer vállalkozót, vállalkozást hozott hátrányos helyzetbe azáltal, hogy a pénztárgépeket nem tudták időben engedélyeztetni.

Komolyan gondolta a kormányzat, hogy a január 1-jei határidő tartható úgy (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.), hogy a karácsony és az új év itt van? Komolyan gondolták azt, hogy a gazdaság kifehérítését ilyen kaotikus (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.) és koncepciótlan döntéssel kellett előmozdítani?

Várom megtisztelő válaszát. (Taps a Jobbik padsoraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
337 112 2013.12.16. 1:11  107-114

GYÖNGYÖSI MÁRTON (Jobbik): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Sajnálatos módon egy csöppet sem megnyugtató az, hogy az online pénztárgépek engedélyeztetése kapcsán az utolsó napon, november 25-én az engedélyeztetési hivatal visszavonja arra a pénztárgépre kiadott engedélyt, amelyet egy olyan vállalat forgalmaz, amely húsz éve a piacon van, és amely korábban 30 millió forint állami támogatást kapott az NGM-től, és csak azért vonja vissza, hogy helyet csináljon az LA Kft. társaságnak, amelynek a tulajdonosa az NGM vezetőjéhez, Varga Mihályhoz igen közel álló személy, és baráti kapcsolatban áll vele. Úgy gondolom, ez még súlyosabb kérdéseket vet fel az online pénztárgépre való átállás ügyében.

Szeretném még egyszer hangsúlyozni azt, hogy a határidőket folyamatosan változtatta az NGM. Teljes káosz uralja ezt a területet, és teljesen kizárt dolog, hogy január 1-jével megoldható (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.) ez az átállás. Ezért benzinkutak, gyógyszertárak, vendéglátó-ipari egységek (Az elnök jelzi az idő leteltét.) kénytelenek azt a terhet viselni, amit az önök kaotikus működése eredményez.

Köszönöm szépen. (Taps a Jobbik padsoraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
337 390 2013.12.16. 13:20  385-410

GYÖNGYÖSI MÁRTON (Jobbik): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! A Jobbik Magyarországért Mozgalom mindig következetesen képviselte azt, hogy amikor egy botrány kipattan, amely nagyon súlyos vádakat fogalmaz meg, és ahol a gyanú fennáll, hogy bizonyos korrupciós tendenciák vannak Magyarországon, akkor mindig a nyilvánosság az egyik legjobb menekülés mindegyik politikai párt számára. Ezt nagyon következetesen képviseltük. Mindig azt mondtuk, hogy a nemzeti érdek képviseletét semmilyen pártpolitikai szempont nem írhatja felül.

Hogy konkrétabban fogalmazzak, a Jobbik Magyarországért Mozgalom merőben más hozzáállást tanúsít minden ilyen kérdésnél, mint például a szocialisták, akik nagyon szeretnek pártpolitikai szempontokat mérlegelni még abban az esetben is, amikor a korrupció gyanúja felmerül. Ugyanis ilyenkor jönnek elő az olyan típusú érvek, hogy a Jobbik Magyarországért Mozgalommal közösen nem állnak össze egy vizsgálóbizottsági kezdeményezésre (Dr. Józsa István. Nevesített nácikkal szemben, mint képviselő úr!), vagy (Dr. Staudt Gábor: Micsoda?!) a korrupció feltárása vagy a korrupció fenntartása érdekében ők inkább a saját pártpolitikai pecsenyéjüket szeretik sütögetni. Természetesen az első hozzáállásuk is az volt, hogy a 2010 utáni események vizsgálatához szívesen adják a nevüket. Természetesen a 2010 előtti eseményekhez, vagyis az ő kormányzásuk alatt fennálló, több mint valószínű, hogy hasonló rendszerben működtetett botrányok feltárásában ők már nem érdekeltek.

Természetesen a Jobbik ebben a szellemben ezt az indítványt is támogatja, ezt a határozati javaslatot is támogatja, hiszen nekünk is pár héttel ezelőtt volt egy hasonló céllal megfogalmazott határozati javaslatunk. Éppen ezért teljes mértékben igazat adok Schiffer András képviselőtársamnak, aki azt mondta, hogy ez az ügy, a NAV-ot körüllengő gyanú vagy a NAV ügyeit vizsgáló bizottság felállításának a célja, meg ez az ügy, amit feltárni hivatott, a rendszerváltás egyik kortünete. Az egész rendszerváltást körüllengő ügy lenne, éppen ezért nem értjük, hogy miért csak 2002-ig nyúlna vissza ez a vizsgálóbizottság. Engem személy szerint nagyon érdekelne például a 2002-t közvetlenül megelőző időszak, amikor a NAV jogelődjének, az APEH-nek az élén egy bizonyos Simicska Lajos ült. (Dr. Staudt Gábor: Mit ad Isten!) Én például ezt az időszakot megvizsgálnám, és ezt az időszakot is vizsgálat tárgyává tenném.

Természetesen a kiemelt adózók kedvezményezése egy nagyon súlyos ügy, és ahogy ez az indítvány is tartalmazza, a kettős mércének a problematikáját veti fel, ahol felmerül a gyanú, hogy bizonyos nagy tőkés társaságok kedvezőbb eljárásban részesültek, mint bizonyos kisebb adózók. Sajnos ez valóban a rendszerváltás gazdaságpolitikájának az egyik nagy és súlyos mulasztása, bűne, hogy egy olyan tipikus neoliberális gazdaságpolitikát működtetett, amelyben létrejött egy duális gazdaság, amelyben voltak multinacionális nagyvállalatok, akik jellemzően külföldi háttérrel rendelkeztek, akiket adókedvezményekkel, sőt hosszú évekig adómentességgel traktált a mindenkori magyar kormányzat. Mindennemű adókedvezményt adott, és még állami támogatásokkal is ösztönözte a külföldi tőke megtelepedését, amely sok szempontból indokolt is lehet, de nagyon sok szempontból egy nagyon hamis gazdasági paradigma mentén kialakított gazdaságfilozófiát szolgált, és ilyen értelemben nem a magyar nemzeti és magyar gazdasági érdekeket szolgálta. Tehát ilyen értelemben ennek a vizsgálatnak ki kell terjednie arra, hogy a magyar családi vállalkozások, kis- és középvállalkozások valamilyen hátrányt szenvedtek-e akkor, amikor az ő adóforintjaikból is fenntartott Nemzeti Adó- és Vámhivatal, vagy APEH velük szemben eljárt. Úgy gondoljuk, hogy igenis támogatandó ez a kezdeményezés.

Az előttem szólók is kitértek az áfacsalások kérdéskörére, és a Jobbik által pár héttel ezelőtt kezdeményezett vizsgálóbizottság tárgya tartalmazta volna az áfacsalások kérdéskörét is, hiszen itt bizonyos becslésekre hivatkozva szakértők azt mondják, hogy 1200 milliárd forintra tehető a be nem fizetett áfa mértéke. Ez még nem tartalmazza azt a közel 600-700 milliárd forintra becsülhető összeget, amely a jogtalanul visszaigényelt áfa mértéke. Az 1200 milliárd forint, ami nagyon nagy szám és nagyon nehezen felfogható ép ésszel, a magyar GDP-nek közel 4 százalékát teszi ki és így már talán jobban érthető ennek az összegnek a nagysága.

Ez az áfaproblematika 2004. május 1-jétől áll fenn, amikor Magyarország az Európai Unió áfarendszerébe belépett. Az áfadirektívát átültetve lehetővé vált az, hogy fantomcégekben, fantomügyvezetők nem létező vagyonnal rendelkező vállalatok közreműködésével és közbeiktatásával Magyarországot is bekapcsolják egy olyan áfaláncba, amelyben természetesen hazánk, mivel itt az Európai Unió által megengedett legmagasabb áfakulcs van érvényben 27 százalékkal, igencsak célpontja ezeknek az áfacsalásoknak. Magyarország igenis célpontja ezeknek az áfacsalásoknak, ezáltal Magyarország elszenvedője ennek az európai szintű jelenségnek. De amikor az áfacsalásokról beszélünk, és megállapítjuk annak a mértékét és azt is, hogy ez az európai uniós csatlakozásunkkal nagyon szorosan összefüggő problémakör, akkor engedtessék meg az, hogy ennél a kérdéskörnél felhívjuk a figyelmet arra, amit a tisztelt képviselőtársaim nagyon sokszor szeretnek figyelmen kívül hagyni az európai uniós tagságunk mérlegének megvonásakor, hogy bizony-bizony ez egy kicsit komplexebb kérdéskör, mint pusztán annak a vizsgálata, hogy mennyit fizetünk be az Európai Unióba tagdíjként, és onnan mennyi kohéziós alapot hívhatunk le.

Bizony-bizony ez a problematika rámutat arra, hogy az európai uniós tagságunknak van egy nagyon nagy és nagyon negatív gazdasági kihatása is, amely például ebben a konkrét ügyben közel 2000 milliárd forintra becsülhető szakértők szerint, és sokak szerint ez még alá is van becsülve. Tehát igenis, amikor erre a problematikára ránézünk, tudjuk azt, hogy ez az európai uniós tagságunknak a negatív mérlegét erősíti, és a képzeletbeli serpenyő negatív tartományában van. Úgyhogy, amikor Magyarország csatlakozott az Európai Unióhoz és ezáltal elfogadta azt, hogy áfa szempontjából elveszíti a határai kétharmadát, akkor bizony-bizony egy ilyen típusú negatív gazdasági hatással is számolnia kell.

(23.00)

Ennek a felszámolása pedig, úgy gondolom, nem kell túlságosan hosszan bizonygatnom, hogy magyar nemzeti érdek.

A politikai pártoknak, és itt különösen a Fidesz álszentségét mutatja, hogy miképpen viszonyult minden egyes kezdeményezéshez; ehhez is, a mienkhez is, de ehhez is. Ugye, először elindult a magyarázkodás, hogy miért nem támogatják. Balla György fideszes képviselő egészen odáig elment, hogy arra hivatkozott, hogy amíg ügyészségi eljárás van, márpedig feljelentés történt az adott esetben, addig parlamenti bizottság nem állhat fel. Itt már képviselőtársaim említették, hogy ez a fajta fideszes szemérmesség nem jellemezte a korábbi kezdeményezéseket; például azt, amikor fideszes képviselők ellenzékben még a Gyurcsány-Bajnai-időszakban kezdeményezték Gyurcsány Ferenc vagyonosodásának a vizsgálatát hasonló bizottság formátumban, holott ott is volt már egy eljárás, akkor érdekes módon önöknél nem merült fel ez a fajta aggály. De természetesen a Tocsik-ügyben, ami talán a rendszerváltás korának az egyik legkiemeltebb botránya, ott is párhuzamosan zajlott a jogi eljárás a magyar bíróságokon, az ügyészségen, és itt a parlamentben is felállt egy vizsgálóbizottság. Vagy jelenleg is a Portik-Laborc-ügyet vizsgáló bizottság a nemzetbiztonsági bizottságban párhuzamosan halad egy jogi eljárás mellett.

Tehát úgy gondoljuk, hogy teljesen érthetetlen az a kifogás, amit Balla György képviselőtársunk fogalmazott meg. De az a kifogás is nevetséges, amit Selmeczi Gabriella fideszes szóvivő asszony fogalmazott meg, amikor adótitkok megsértésére hivatkozott, hiszen itt is le lehet tenni titoktartási esküt, lehet zárt ülést elrendelni, kizárható az adótitok megsértésével kapcsolatban megfogalmazott aggály. És ami mindennek a csimborasszója, az Giró-Szász András volt, aki egyenesen az adómorál aláásását vizionálta egy vizsgálóbizottság felállítása kapcsán. Ha valami rombolja az adómorált Magyarországon, az pontosan az, ha az ilyen típusú gyanú felmerülésénél a politikai pártok és különösen a kormányzó pártok homokba dugják a fejüket, és úgy tesznek, mintha nem lenne semmiféle probléma. Úgy gondoljuk, hogy igenis, az igazság kiderülése minden politikai pártnak az érdeke, elsősorban a kormánypárté az, hogy tisztázzák a NAV-ot a felmerült vádak alól, és természetesen a politikai szereplők szerepét is tisztázzák ezek alól a vádak alól.

Úgyhogy még egyszer szeretném hangsúlyozni azt, hogy komoly gazdasági és politikai vetülete van ennek a kérdésnek. Csak biztatni tudunk minden politikai pártot és minden tisztelt képviselőtársamat arra, hogy ezt a kezdeményezést támogassa és teljesen függetlenül attól, hogy ezt ki kezdeményezte. Ez mindannyiunknak az érdeke, minden politikai pártnak az érdeke az, hogy kiderüljön inkább előbb, mint utóbb, hogy mi történt, és hogy milyen gazdasági, politikai összefüggései vannak ennek az ügynek.

Köszönöm szépen a figyelmüket. Köszönöm szépen, elnök úr. (Taps a Jobbik soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
341 46 2014.02.06. 3:12  45-51

GYÖNGYÖSI MÁRTON (Jobbik): Tisztelt Államtitkár Úr! Mint tudja, egy vállalkozás számára a gazdasági környezet kiszámíthatósága elsődleges prioritás. Ennek teljesülését pedig teljes joggal a kormánytól, azon belül is a pénzügyi-gazdasági folyamatokat irányító szaktárcától várják, személy szerint önöktől, államtitkár úr.

Az az ámokfutás viszont, amit önök már több mint egy éve művelnek az online pénztárgépekre való átállás dolgában, éppen hogy bizonytalanságot eredményez, és létében fenyeget több tízezer vállalkozást Magyarországon. A vállalkozások szinte kivétel nélkül úgy élik meg a Fidesz-kormány ténykedését, mint amelyik egy gazdasági válság közepette nem segíti, hanem akadályozza őket, nem a terheik könnyítésén, hanem szaporításán munkálkodik.

Államtitkár úr, egyórás interpelláció sem lenne elegendő arra, hogy végigvegyük a szinte hetente változó szabályok, határidők és visszavont pénztárgépengedélyek sorát és a koncepciótlan kapkodás negatív következményeit. Emlékezetes epizódja az önök bénázásának az, amikor tavaly november végén az átállásra kijelölt egyik határidő napján vonták vissza az Alt Cash Kft. egyik pénztárgépének az engedélyét, miközben ennek a két évtizede piacvezető cégnek pár hónappal korábban maga az NGM juttatott 30 millió forint állami támogatást tízezer új pénztárgép beszerzésére. Az akkori felelőtlenségét az NGM azzal tetézte, hogy az újabb január 31-ei határidő előtt pár nappal az Alt Cash Kft. másik pénztárgépének az engedélyét is visszavonta, ezáltal mindkét forgalmazott pénztárgéptípusától megfosztva a céget.

A probléma azonban lényegesen nagyobb, mint ennek az egy cégnek a sorsa. Itt több mint százezer vállalkozó bizalmának az elvesztéséről van szó, akiket előbb szoros határidők betartásával és szankciókkal komoly költségek vállalására, előlegek befizetésére kényszerített a kormány, majd utána kivonta a jóhiszemű vállalkozások által megrendelt pénztárgépeket a forgalomból. Külön érdekessége a történetnek, hogy amíg az Alt Cash Kft. az NGM, a NAV és az engedélyezési hivatal összejátszása miatt kiesett a piacról, az ön miniszterének, Varga Mihálynak jó barátja, Horváth László által fél éve alapított cég, az LA Kft. által forgalmazott pénztárgépek megkapták pénztárgépükre az engedélyt. Ebben az is közrejátszott, hogy az LA Kft.-ben szakmai befektetőként az a Várkonyi Gábor is jelen van, aki az Informatikai, Távközlési és Elektronikai Vállalkozások Szövetségének vezetőjeként letárgyalta a NAV-val az új online pénztárgépekre történő átállás menetét.

Államtitkár Úr! Összeesküvés-elméleteket gyárt az, aki nemcsak tömény dilettantizmust, de korrupciót és a pénztárgépek piacának újraelosztását látja az NGM ténykedése mögött? Hogyan kárpótolják azokat a vállalkozókat, akik az önök káros ténykedésének dacára még talpon maradtak, és a folyamatosan változó jogszabályi környezet és határidők ellenére még komolyan veszik önöket és jóhiszeműen megvásárolták a visszavont pénztárgépeket?

Várom érdemi válaszát. (Taps a Jobbik padsoraiból.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
341 50 2014.02.06. 1:17  45-51

GYÖNGYÖSI MÁRTON (Jobbik): Államtitkár úr, a válaszát több okból sem tudom elfogadni. Először is én a vállalkozókat képviselem, akik az önök kapkodásának és hebehurgyaságának áldozatául estek. Én az ő körükben a tüntetésen lévén múlt hét pénteken, ami a gazdasági minisztérium előtt volt, semmi olyat nem érzékeltem, hogy ők optimisták lennének a gazdasági körülményeket és átláthatóságot tekintve. Önök az elmúlt 25 évnek azt a gyakorlatát folytatják, ami azt célozza, hogy hogyan lehet Magyarországon, ha már nincs mit lenyúlni és nincs mit privatizálni, a piacokat újraosztani.

(12.50)

Önök a trafikpályázatokkal, a földpályázatokkal, a szerencsejáték-piac újraelosztásával a saját haverjaiknak osztották újra ezt a piacot is, és természetesen a vállalkozók elesnek attól az állami támogatástól, amit január 31-éig kaptak volna meg, és most, úgy tudom, nem fogják megkapni, mert erről önök még nem döntöttek. Fordítva ülnek a lovon! Először kell letesztelni a pénztárgépeket, és utána meghatározni a határidőket és a szankciókat, nem pedig fordítva.

Nem tudom elfogadni a válaszát, államtitkár úr. (Taps a Jobbik soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
342 134 2014.02.13. 2:19  133-138

GYÖNGYÖSI MÁRTON (Jobbik): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! A Jobbik minden olyan kezdeményezést és minden olyan törvényjavaslatot támogat, amely némileg enyhít a vállalkozóknak azon a terhén, amit a kormány kapkodása az online pénztárgépekre való átállás ügyében rájuk rakott. Ezt a terhet némileg lehet azzal a törvényjavaslattal enyhíteni, amit az LMP képviselői előterjesztettek, miszerint 2014. június 30-ára kitolnánk az online adatszolgáltatási kötelezettséget. Ezt az indítványt a Jobbik támogatja. Ugyanis meggyőződésünk az, hogy a kis- és középvállalkozások számára, a magyar vállalkozások számára kiszámíthatóbbá kell tenni a gazdasági környezetet, amit a kormánynak ezzel az átállással, az online pénztárgépekre való átállással sikerült teljesen kapkodó módon, kaotikusan, már szinte egy tragikomédiához hasonlatos módon kezelnie. Változó határidőkkel, változó jogszabályi környezettel és kapkodással, az engedélyeztetések terén pedig egy teljesen zűrzavaros eljárási rendszerrel nehezítette meg a kormány a vállalkozásoknak az új pénztárgépekre való átállást.

A cél természetesen jó. A gazdaság kifehérítése méltányolható és nagyon fontos célkitűzés, a kivitelezés azonban tragikus volt a kormány részéről. Sokkal jobb lett volna, ha először hajtják végre az engedélyeztetéseket, a gépek tesztelését, a határidőket csak és kizárólag ez után lett volna szabad meghatározni, és a szankciókról is csak ez után lett volna szabad dönteni, nem pedig fordítva. Több tízezer vállalkozás életét tette tönkre a kormány az online pénztárgépekre való átállás teljesen kaotikus kivitelezésével, több tízezer vállalkozás nem fogja vállalni azt a költséget, amit a pénztárgépek megvétele, folyamatos karbantartása és az adatszolgáltatás díja jelent számukra. Ezért minden egyes képviselőtársamnak az a felelőssége, hogy a vállalkozások terheit könnyítse és megszavazza ezt az indítványt, törvényjavaslatot.

Nagyon szépen köszönöm a figyelmet. (Szórványos taps a Jobbik soraiban.)