Készült: 2024.09.20.15:20:03 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

198. ülésnap (2009.03.23.), 82. felszólalás
Felszólaló Dr. Gyenesei István (független)
Beosztás önkormányzati miniszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 3:50


Felszólalások:  Előző  82  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. GYENESEI ISTVÁN önkormányzati miniszter: Köszönöm szépen. Tisztelt Országgyűlés! Kedves Képviselő Úr! Elöljáróban leszögezhetjük, hogy ezen a területen gyökeres átalakításra nincs szükség. A katasztrófavédelmi törvény 1999-ben, az Orbán-kormány előterjesztésében 93 százalékos többséggel került az Országgyűlés által elfogadásra, ez a törvény a mai napig jól szabályozza a katasztrófák elleni védekezés rendszerét. A múlt évben befejezett átvilágítás is megerősítette a mintegy évtizedes koordinációs és szervezési rendszer működésének helyességét. A monitoring- és riasztórendszerek működtetése biztonságot jelent a veszélyes üzemek környezetében élő emberek, közösségek számára egyaránt.

Az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság mint a tűzoltó országos parancsnokság jogutódja eleget tesz a tűzvédelmi törvényből fakadó kötelezettségeinek, a tűzvédelem, a műszaki mentés, valamint a tűzoltóság tevékenységének központi irányítása terén egyaránt. Az Európai Unió több országa is mintának tekinti az egységes magyar katasztrófavédelmi rendszert, saját mechanizmusának kialakítása során ennek számos elemét átvette. Ugyanakkor minden szervezettel szemben ma különösen fontos követelmény a költséghatékonyabb működés. Ezért végig kell gondolni azt, hogy mit és hogyan lehetne jobban, hatékonyabban végezni. A hazai mentő tűzvédelem gerincét jelenleg képező 113 hivatásos tűzoltóság ma önkormányzati intézményként működik, alapvetően - és ez nagyon fontos - a központi költségvetés normatív finanszírozásával.

Nagy érték, hogy az önkormányzatok sajátjuknak tekintik a hivatásos tűzoltóságokat. Az is igaz, hogy az előnyök mellett feszültségeket is hordoz ez a helyzet, mégpedig a vonatkozásban, hogy párhuzamosságok merülnek fel, illetve egyértelműen költséghatékonysági problémák merülhetnek fel, jelentkeznek. A rendszerben rejlő rugalmatlanság egyik következménye az is, hogy egyszerre és egyre több önkéntes tűzoltó-egyesületre van szükség az ország különböző területein, és ehhez is a jelenleginél nagyobb állami és önkormányzati támogatásra van, lesz szükség. A fehér foltnak számító területek helyzetének javításához egyetlen lehetőség ma a köztestületi tűzoltóságok megalakításának ösztönzése, ami újabb állami forrásokat fog igényelni. Mindeközben a hivatásos tűzoltóságok egyre magasabb állami normatívát igényelnek úgyszintén, vagyis a költségek folyamatosan növekszenek.

Kedves Képviselő Úr! Folyamatosan vizsgálni kell a rendszer működését és hatékonyságát. Alapvetés, hogy a biztonság szintje nem csökkenhet. Bármiféle változás csakis így lehetséges. Valamennyiünk érdeke, hogy ésszerű, takarékos, mégis hatékony legyen a katasztrófavédelem rendszere, a tűzoltóságok működése. Közösen keressük meg ennek a megoldását. Bárki is veti fel, túlzottnak tartom a kérdésben említett egységes rendvédelmi szerv gondolatát. Remélhetőleg mindenki megérti, hogy mi nem akarjuk a tűzoltókat és nagynyomású fecskendőiket csak és kizárólag a tűzoltásra használni a jövőben is. Köszönöm szépen. (Szórványos taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  82  Következő    Ülésnap adatai