Készült: 2024.05.05.19:42:08 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

198. ülésnap (2009.03.23.), 50-52. felszólalás
Felszólaló Dr. Göncz Kinga
Beosztás külügyminiszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 4:06


Felszólalások:  Előző  50 - 52  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. GÖNCZ KINGA külügyminiszter: Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Képviselő úr kérdésében elsődlegesen a magyar elnökség időszakával foglalkozott, de külön kiemelte a határon túli magyarokkal kapcsolatos felelősségünket, azokat a kérdéseket, amelyek a határon túli magyar közösségeket érintik. (Zaj.)

ELNÖK: A türelmét kérem egy picit, miniszter asszony. Folytassa, kérem!

DR. GÖNCZ KINGA külügyminiszter: Hadd válasszam valamelyest külön a két kérdést! A határon túli magyar közösségekkel kapcsolatos felelősség alkotmányban foglalt kötelezettsége mindannyiunknak, így a kormánynak is. Külpolitikánk szerves része az, hogy ebben a kérdésben aktívak legyünk. Néhány dolgot említenék is ezzel kapcsolatosan. A szomszédos országok közül többel rendszeresek a közös kormányülések, amelyeken ezekről a kérdésekről is beszélünk. A Szülőföld Alap forrásai, a kapcsolattartás ezeknek a közösségeknek a fejlesztését szolgálják. Az Európai Unión belül kiemelten képviseljük a szomszédos országok európai uniós közeledését, csatlakozását, s ha lehetőség van rá, a vízummentesség elérését. Az Országgyűlés maga is nagyon komoly lépéseket tesz azért, hogy ezen a területen a kapcsolatok egyre szorosabbak legyenek. A határon túli magyar szervezetekkel is mindannyian szoros kapcsolatokat ápolunk.

Az európai uniós elnökség időszaka elsődlegesen azt a célt szolgálja, hogy az elnökséget adó ország az európai uniós témákat vigye tovább, azokat a fő témákat, amelyek az egész Európai Unió számára fontosak. Egyébként az elnökségi programokat a bizottság, illetőleg a 27 tagállam képviselői együtt hagyják jóvá, azok tehát elsődlegesen ilyen célokat szolgálnak és ilyen témájúak. Magyarország számára természetesen nagyon fontosak azok a kérdések, amelyeket képviselő úr említett, és azokon a témákon belül, amelyek az Európai Unió asztalán lesznek ebben az időszakban, ezeket kiemelten fogjuk kezelni.

Néhány szót szólnék arról, ahhoz, hogy valóban sikeres legyen a magyar EU-elnökség, és mindenki büszke is lehessen erre, milyen lépéseket tettünk már meg eddig is. Egyrészt nagyon korán elkezdtük a felkészülésünket, nagyon nagy százalékban kiválasztottuk azoknak a tisztségviselőknek a körét, akik kulcsszerepben lesznek. Több területen elindult ezeknek a tisztségviselőknek a képzése, részben nyelvi képzése, európai uniós képzése, valamint azoknak a készségeknek a képzése, amelyek abban segítenek, hogy a 27 tagország érdekeit össze tudják egyeztetni, konszenzuális, kompromisszumos döntéseket tudjanak elősegíteni.

(14.20)

Van egy ötpárti egyeztető fórum, amely szintén abban segít, hogy itt minél nagyobb egyetértés legyen, és minél nagyobb belpolitikai támogatottsága legyen az elnökségi programoknak is. Ennek része az, hogy elkezdtünk egy egyeztetést a magyar elnökség prioritásairól, de nagyon intenzív párbeszédben vagyunk az elnökségi trió másik két tagjával, Spanyolországgal, illetőleg Belgiummal. Egyébként az egyik közös új kezdeményezés volt egy közös logó kialakítása - eddig ez az elnökség lesz az első, amely ezzel a javaslattal élt. Elkezdtünk a civil szervezetekkel egy olyan együttműködést, amely abban fog segíteni, hogy Magyarországon minél szélesebb körű támogatottsága legyen az elnökségi programoknak. Azt gondolom, jó esélyünk van arra, hogy a magyar elnökség időszaka valóban siker legyen, valóban nagyon széles körű támogatottságot élvezzen, és mindenki saját magáénak érezze.

Köszönöm szépen a figyelmet, elnök asszony. (Taps az MSZP soraiból.)




Felszólalások:  Előző  50 - 52  Következő    Ülésnap adatai