Készült: 2024.05.16.21:23:32 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

213. ülésnap (2009.05.25.), 70. felszólalás
Felszólaló Szatmáry Kristóf (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 3:04


Felszólalások:  Előző  70  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SZATMÁRY KRISTÓF (Fidesz): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Miniszter Úr! A magyar kis- és közepes vállalkozások jelene az elmúlt hét év gazdaságpolitikája miatt amúgy is elég borús, de a kormány által beterjesztett és a parlament által elfogadott adótörvény szakképzésre vonatkozó módosításai még a jövőt is veszélybe sodorják. Mindenhol a világon tudják, hogy a tartós és fenntartható gazdasági növekedés, a versenyképesség alapja a jól képzett munkaerő. Többek között a gazdasági kamarák bevonásával az elmúlt években jelentős előrelépést sikerült elérni a szakképzés területén.

Még ezen eredmények ellenére is minden második szakmát tanuló diáknak van lehetősége szakmáját gyakorlati képzőhelyen elsajátítani, ez 44 ezer tanulószerződést jelent. Az önök állítólagos szakértői kormánya ezt az elmúlt évek nehéz munkájával elért eredményt kívánja szétverni rövid távú vélt vagy valós fiskális előnyökért. Az MSZP-SZDSZ-többség által elfogadott adótörvényben ugyanis - bár teszem hozzá, szerintem a képviselők nagy része nem tudta, mire adja a szavazatát - megszüntetik a szakképzés tárgyieszköz-támogatását, jelentősen csökkentik a képzőhelyek javítási, karbantartási költségeinek elszámolhatóságát, a pénzbeli juttatásokat jelentősen csökkentik, illetve a szakoktatók bére is csökken. Teszik mindezt kevesebb mint 10 milliárd forint megtakarítása érdekében, azzal nem törődve, hogy az első visszajelzések szerint rövid távon akár 60-70 százalékkal is csökkenhet a tanulószerződések száma, tönkremehet több száz kisvállalkozás. Középtávon jelentősen növekedhet a pályakezdő munkanélküli fiatalok száma, nem beszélve arról, hogy a kieső képzőhelyek miatt hozzávetőlegesen 20 milliárd forintot kellene fordítani az iskolák gyakorlati oktatása kapacitásának növelésére.

Tisztelt Miniszter Úr! Gondoltak-e arra, hogy ha nem tartanak tanulót a cégek, akkor a jelenlegi szakoktatási körülmények között milyen szakképzettségű munkavállalók kerülnek ki az oktatóhelyekről? Számoltak-e azzal, hogy növekedni fog a pályakezdő munkanélküliek száma, csökken a foglalkoztatás szintje, ha a gazdálkodó szervezeteknél gyakorlaton lévő tanulók jelenlegi 50 százalékos aránya 25 százalékra csökken? Mi lesz azokkal az iskolákkal, amelyek nem rendelkeznek tanműhely-kapacitással, azonban a kieső 20 ezer tanuló gyakorlati oktatását nem tudják egyik napról a másikra megoldani? Eszükbe jutott-e, hogy az amúgy is válsággal leginkább sújtott építőipar esetében a vállalati gyakorlati képzőhelyek 70-80 százaléka is megszűnhet, ezáltal 3-4 év múlva krónikus szakemberhiányra lehet számítani e területen? A magam részéről elfogadhatatlannak tartom egyébként, hogy önök egy jól működő rendszert tesznek tönkre, a jövőt élik fel válságkezelés címén.

Várom megnyugtató válaszát. Köszönöm szépen. (Taps a Fidesz és a KDNP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  70  Következő    Ülésnap adatai