Készült: 2024.04.28.17:23:55 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

151. ülésnap (2000.06.20.), 250. felszólalás
Felszólaló Dr. Takács Imre (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend utáni felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 3:43


Felszólalások:  Előző  250  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. TAKÁCS IMRE (MSZP): Tisztelt Elnök Úr! Államtitkár Urak! Képviselőtársaim! Az előző kormányzati ciklusban és most is felszínre került az a gondolat, hogy a gyógyfürdőkben meg kell szüntetni a gyógyszolgáltatások 100 százalékos támogatását. Az előző években, így például 1997 áprilisában is bebizonyítottam azt, hogy miért van szükség a gyógyszolgáltatások teljes körű támogatására.

Az ország Házában már elhangzott indokaimat nem ismétlem meg, de más tényekkel igyekszem alátámasztani a 100 százalékos társadalombiztosítási támogatás szükségességét. Azt könnyű belátni, hogy ha a dolgozók munkaképességüket ideiglenesen elvesztik, a gyógyfürdői utókezelés nélkül a táppénzes idő nő, egyes számítások szerint mintegy kétszeresére. Közismert a közúti és egyéb balesetek számának emelkedése, ezek körében a gyógyfürdői utókezelés nélkül emelkedik a tartósan munkaképtelen vagy rokkant állampolgárok száma. Az iskolaorvosi vizsgálatok igazolják, hogy sok a gerincferdüléses és rossz tartású fiatal, ezt a sorozások is alátámasztják. Ezen fiatalok gyógytorna nélkül tartósan betegek lehetnek.

A mozgásszervi betegek gyógyfürdői kezelésével a gyógyszerigény bizonyos számítások szerint körülbelül egynegyedére csökken. 1999-ben 33 százalékkal nőtt a gyógyszerek ára, és ez az áremelkedés 2000-ben is folytatódik. A gyógyszertárakban az egy lakosra jutó gyógyszerforgalom értéke folyó fogyasztói áron 1996-ban 12 ezer forint, 1997-ben 15 ezer forint, 1998-ban 19 ezer forint volt, 1999-ben jóval meghaladta a 20 ezer forintot ez az összeg. A nyugdíjasok körében még nagyobb ez az érték, és az köztudott, hogy a gyógyfürdői szolgáltatásokat elsősorban ők veszik igénybe.

Mindezen érvek igazolják, hogy ha a gyógykezeléseket a jövőben csak 85 százalékban támogatnák, az helytelen elképzelés lenne, mert egy kezelési napon több gyógykezelésre van szükség. Az meg egyenesen abszurd gondolat, hogy a legmagasabb szolgáltatási díjakat az országos jelentőségű gyógyhelyeken, így például a hajdúszoboszlói gyógyfürdőben kellene fizetni. Az, aki ezt felveti, nincs tisztában azzal, hogy Hajdú-Biharban az egy főre jutó kereset az országos átlag alatt van. Sajnos, 2000 első három hónapjában Hajdú-Bihar megyében a keresetnövekedési ütem lassúbb volt az országosnál, így a megyei átlagos keresetek országoshoz mért lemaradása fokozódott, meghaladta a 20 százalékot. Ezért több térítési díjat fizetni a szoboszlói vagy a Hajdú-Bihar megyei aktív lakosságnak egyszerűen lehetetlen, még inkább indokolatlan az inaktívak körében, mert a megyében az egy nyugdíjasra jutó nyugdíj összege is az országos átlag alatt van.

Bízom abban, hogy a gyógyfürdői gyógykezelések kapcsán nem kell többet szólnom a tisztelt Házban, mert egészségügyi és közgazdasági alapon is indokolt a gyógyfürdők 100 százalékos társadalombiztosítási támogatása, és ez nem csupán az egyén, hanem a nemzetgazdaság érdeke is.

Köszönöm szépen.

 




Felszólalások:  Előző  250  Következő    Ülésnap adatai