Készült: 2024.05.16.13:08:52 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

151. ülésnap (2000.06.20.), 16. felszólalás
Felszólaló Dr. Szabó János (FKGP)
Beosztás honvédelmi miniszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 4:02


Felszólalások:  Előző  16  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. SZABÓ JÁNOS honvédelmi miniszter: Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Mindenekelőtt engedje meg, hogy megköszönjem azokat az elismerő szavakat, amelyeket a Magyar Honvédség irányába tett. Közismert, hogy a honvédelmi törvény a Magyar Honvédség feladatává teszi a katasztrófahelyzetek elhárításában és kezelésében való részvételt.

Sajnos, az elmúlt két évben bőven volt benne részünk. Ismeretes, hogy 1998. november 5-én soha nem látott felső-Tisza-vidéki árvíz volt, ahol a honvédek alkalmazására sor került, majd ezt követően '99 márciusában volt a Tiszán egy hatalmas árvíz, '99 július közepén egész Észak-Magyarországon, de Csongrádban és más alföldi megyékben is hatalmas árvizek voltak. Volt olyan éjszaka, 1999. július 10-éről 11-ére virradóan, amikor a Mátrában egyetlen éjszaka 80 milliméter csapadék esett le, az éves csapadék egyhetede, és félmegyényi területek kerültek víz alá. Majd átéltük ezen a tavaszon is azt a hatalmas tiszai árvizet, amely ránk tört, és ötszáz évenként valószínűsíthető ilyen mennyiségű víz, mint ahogy a szakértők ezt elmondták.

Ezen kívül a honvédség részt vett olyan hóhelyzetek kezelésében, amilyen 1999 februárjában volt Északkelet-Magyarországon. A katasztrófahelyzetek kezelésében a honvédségnek volt elég része, a nagy számok törvénye alapján talán már arra gondolhatunk, hogy nem lesz ilyen több. De nem bízhatunk ebben, hiszen olyan természeti körülmények alakultak ki a környező országokban - zömmel északkeletre és keletre tőlünk -, hogy ezekre a árvizekre továbbra is számítani lehet.

 

(12.40)

 

A Magyar Honvédség ezeknek a helyzeteknek a kezelésében elismerő módon vett részt. Minden esetben, már 1998 decemberében is azokat a katonákat, akik részt vettek ezekben a mentési munkálatokban és a katasztrófahelyzet kezelésében, megfelelő elismerésben részesítettük, folytatva ezt a következő alkalmakkor.

Nagyon megköszönöm Lányi Zsolt képviselő úrnak azt a felvetését, hogy a mostani tűzeset kapcsán is részesítsük elismerésben a mentésben részt vevő katonákat. Tájékoztatásul elmondanám, hogy egy külön szolgálati jelet alakítottunk, ezt akkor még Árvízvédelemért szolgálati jelnek neveztük, de lehetne most már Katasztrófavédelemért szolgálati jelnek is nevezni, hiszen ez egy gyűjtőfogalom és több minden belefér. Nyilvánvaló, hogy nemcsak árvízvédelemre, hanem más katasztrófák kezelésére is készülni kell. Minden esetben a védekezésben jelentős létszámú katona vett részt, a sorállomány képezte ezeknek kétharmadát, tehát a sorkatonák derekasan kivették részüket ebből a munkából, és nem is lehetett volna nélkülük ezeket a helyzeteket eredményesen kezelni. Tehát itt összefüggnek ezek a dolgok azzal, ami tegnap zajlott a parlamentben.

Úgy gondolom, hogy a honvédségre továbbra is lehet számítani. Mi, a Honvédelmi Minisztérium vezetése részéről mindent megteszünk azért, hogy a honvédségnek az a bizalomerősítő, megnyugtató hatása továbbra is fennmaradjon, hiszen, ha egy térségben szervezetten, irányítottan, megfelelő eszközökkel ellátva megjelennek, pótolhatatlan munkát tudnak végezni.

Köszönöm még egyszer a képviselő úr hozzászólását. (Taps a Fidesz és az FKGP soraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  16  Következő    Ülésnap adatai