Készült: 2024.04.27.23:06:20 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

151. ülésnap (2000.06.20.), 143. felszólalás
Felszólaló Szabó Lukács (független)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 3:33


Felszólalások:  Előző  143  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SZABÓ LUKÁCS (független): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Nagyon sajnálom hogy a belügyminiszter úr a személyét érintő kérdésre nem maga jött ide a parlamentbe, és maga ad számot ezekről a kérdésekről. (Közbeszólás balról: Szorul a hurok!)

A kérdésem a következő: 1993-ban az országos rendőrfőkapitány, Pintér Sándor, a saját megfogalmazása szerint rendőrtiszthez méltatlan magatartás miatt eltávolított a rendőrség kötelékéből egy rendőrezredest és feleségét, akik fülig beolajozódtak.

 

(14.50)

 

Nem akarta őket eltávolítani Pintér Sándor országos rendőrfőkapitány, de a botrány akkora volt, hogy muszáj volt lépni azt követően, hogy 17 Hajdú-Bihar megyei országgyűlési képviselő, vagyis az összes, beleértve természetesen Kósa Lajost, Szűrös Mátyást is, tehát az ellenzékieket is, közösen léptünk fel, sakk-matt-helyzetet teremtettünk az országos rendőrfőkapitány részére, ezért ő eltávolította őket.

Ám büntetőjogilag a rendőrtiszthez méltatlan magatartás megfoghatatlan. Így nyilvánvaló, hogy a büntetőeljárás elmaradt, mégpedig azért maradt el, mert úgy tűnik, hogy valakiknek érdeke volt ilyen módon megvásárolni ennek a rendőrtisztnek a hallgatását. Pedig olyan dolgokat is elkövetett ez a rendőrtiszt, hogy például két évvel korábban elhunyt rokkant nevére hozott be vámmentesen autót és hasonlókat is. De nem ez volt a fő kifogás a tevékenysége ellen, hanem az - mint ahogy mondtam -, hogy fülig beolajozódott.

1999-ben Pintér Sándor belügyminiszter - vagy az ő utasítására az országos rendőrfőkapitány - rehabilitálta ezeket a beolajozódott volt rendőröket, sőt nagy összegű kártérítésben is részesítette őket. Hogy ez mennyire igaz, bármennyire is tagadja a belügyminiszter - s nem volt hajlandó válaszolni arra a kérdésre, hogy ez megfelel-e a valóságnak -, az a bizonyíték, hogy a kormány szócsövének számító Napi Magyarország ezt szó szerint le is hozta. A belügyminiszter az érdeklődő újságíróknak azt válaszolta, hogy majd az olajbizottság előtt fog ezekre a kérdésekre válaszolni, vagyis megtagadta a választ. Szeretettem volna megadni a belügyminiszternek a lehetőséget arra, hogy itt, a parlamentben válaszoljon ezekre a kérdésekre.

A kérdések pedig a következők: megfelel-e a valóságnak az, hogy a beolajozódott egykori Hajdú-Bihar megyei rendőrfőkapitányt és rendőrőrnagy feleségét az országos rendőrfőkapitány, Pintér Sándor 1993-ban fegyelmivel távolította el a rendőrség kötelékéből? Megfelel-e a valóságnak az, hogy Pintér Sándor belügyminiszter ugyanezen beolajozódott embereket 1999-ben rehabilitáltatta, sőt egyiküket elő is léptette alezredessé? Megfelel-e a valóságnak az a Belügyminisztérium szóvivőjétől származó hír, amely szerint - ez megjelent, ahogy mondtam, a Napi Magyarországban is - a belügyminiszter nagy összegű fájdalomdíjban részesítette ezeket az embereket?

Végül: ki jár igaz úton, Pintér Sándor (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret lejártát.) országos rendőrfőkapitány vagy Pintér Sándor belügyminiszter? - mert a kettő együtt nem áll meg.

Köszönöm szépen. (Taps a függetlenek padsoraiból.)

 




Felszólalások:  Előző  143  Következő    Ülésnap adatai