Készült: 2024.04.28.14:16:59 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

151. ülésnap (2000.06.20.), 113. felszólalás
Felszólaló Dr. Pető Iván (SZDSZ)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 2:45


Felszólalások:  Előző  113  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. PETŐ IVÁN (SZDSZ): Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Úr! Egy átlagos magyar film e pillanatban 100-130 millió forintos költségvetésből készíthető el. Ha egy produkció sikeresen pályázik a különböző közalapítványoknál - ideértve az ORTT-t is -, optimális esetben is több 10 millió forintot a producernek kell előteremtenie. Érdemes tudni, hogy az úgynevezett művészfilmek producereinek többsége Magyarországon nem befektető, hanem korábbi gyártásvezető, aki nem rendelkezik jelentős forgótőkével. Azt is érdemes tudni, hogy a bankok és a forgalmazók még elnyert támogatási szerződések ismeretében sem adnak hitelt filmkészítéshez.

Az úgynevezett utófinanszírozást némi, az érdemi problémát nem érintő előzmény után 2000. április 1-jétől vezették be a filmgyártást támogató állami alapítványoknál. Eszerint a támogatási pénzeket az Államkincstáron keresztül utólagos elszámolás alapján fizetik ki a producernek. A rendszer arra a feltételezésre épül, hogy a producer megelőlegezi a költségeket, legkevesebb 20-30 millió forint forgótőkével rendelkezik. Egy forgatás előkészületi munkálatait legalább két hónappal korábban el kell kezdeni, mint ahogy az alapítványokkal a produkció szerződést köt; egyrészt, mert a támogatást egy éven belül fel kell használni, másrészt, mert a szerződéskor a producernek már meg kell határoznia, mely kiadási rovatok mely támogatási pénzből finanszírozandók, és nem lehet utólag átcsoportosítani a rovatok között.

Az április óta megkötött szerződéseknél kitűnt, hogy az elnyert támogatást a produkciók csak ütemezve kapják, vagyis hiába hitelezi meg a producer a szükséges összeget és számol el, a támogatásként rendelkezésre álló pénzhez csak részlegesen jut hozzá. A Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma ismeri az elmondott tényeket, az igényesebb filmek készítését veszélyeztető helyzetet. Úgy tűnik, ennek ellenére, miközben a költségvetés nem jelentéktelen összegeket fordít az igényes magyar filmek készítésének támogatására, a bürokratikus rendszer nem egyszerűen akadályozza, hanem ellehetetlenüléssel fenyegeti az érdemi munkát.

Mindezek alapján kérdezem az államtitkár urat, ha megfelel a tényeknek az imént elmondott leírás, lát-e esélyt a támogatási rendszer életszerűbbé tételére.

Köszönöm a választ. (Taps az SZDSZ soraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  113  Következő    Ülésnap adatai