Készült: 2024.09.22.09:28:35 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

90. ülésnap (2007.09.18.), 220. felszólalás
Felszólaló Dr. Mátrai Márta Mária (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 8:04


Felszólalások:  Előző  220  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. MÁTRAI MÁRTA (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Látom, államtitkár úr nem szívesen veszi a hozzászólásomat, pedig vezérszónoklatom során már megfogalmaztam ennek a törvénynek a kritikáját, most azonban egy másik szeletét szeretném bemutatni, illetőleg máshonnan közelíteném meg. Nevezetesen onnan, hogy a szocialista kormány programjának 66. oldalán az olvasható, tisztelt Országgyűlés, hogy fordulatot hirdet a szociálpolitikában, és kiemelt célként hangsúlyozza az idős emberek életkörülményeinek a javítását. Aztán ugyanennek a kormányprogramnak a 70. oldalán található: megbecsülés az idős embereknek. Majd folytatják: minden idős embernek joga van a tisztességes megélhetést nyújtó, biztonságos nyugdíjasévekhez.

Ezekkel a mondatokkal persze semmi baja nincs az embernek, csak ma már valamennyien tudjuk, hogy megtévesztőek, álságosak, és leplezni kívánják a megdöbbentő és szomorú valóságot.

Engedjék meg, hogy idézzem a Magyar Köztársaság alkotmányának 70/E. §-ából az (1) és (2) bekezdést, amely a következőt mondja: "A Magyar Köztársaság állampolgárainak joguk van a szociális biztonsághoz; öregség, betegség, rokkantság, özvegység, árvaság és önhibájukon kívül bekövetkezett munkanélküliség esetén a megélhetésükhöz szükséges ellátásra jogosultak." Majd a (2) bekezdésben leszögezi az alkotmány, hogy "a Magyar Köztársaság az ellátáshoz való jogot a társadalombiztosítás útján és a szociális intézmények rendszerével valósítja meg".

A fentiek értelmében, tisztelt kormánypárti képviselők, önök az idős emberek azon jogát sértik és veszélyeztetik, amelyek a szociális biztonságot garantálják, és amely számukra alkotmányos alapjog. Az egyes szociális tárgyú törvények módosításáról szóló törvényjavaslat álláspontunk szerint egy antiszociális törvény, amely újabb támadást intéz az idős és a beteg emberek ellen.

(16.30)

Napi négyórás ápolási szükséglet alatt az idősek nem kerülnek bentlakásos intézménybe. A kormány emeli az idősek által fizetett térítési díjat, ugyanis az az idős ember, aki a minimálnyugdíj - ez ma jelenleg 27 130 forint/hó - harmincszorosával, ha ezt kiszorozzuk, az 813 900 forint, ezt meghaladó vagyonnal vagy vagyoni értékű joggal rendelkezik, annak a térítési díjat többletjövedelme után kell megfizetni, illetőleg ennek figyelembevételével kell megállapítani.

A törvényben olvasható, hogy megszűnnek a kötelező szolgáltatások. 2009. január 1-jétől megszűnik a támogató szolgálat, a közösségi ellátások szolgáltatási kötelezettsége. Mit jelent ez, és ennek milyen következményei lesznek? Szűkítik a kistelepüléseken a fogyatékossággal élő mozgáskorlátozott emberek gyógyintézetbe szállításának a lehetőségét. Ellehetetlenülnek azok a civil és egyházi szervezetek, amelyek komoly beruházást hajtottak végre a támogató szolgálatok megszervezésére. A kötelezettség megszüntetésével a pszichiátriai és szenvedélybetegek otthoni gondozását is felszámolják.

Nos, tisztelt képviselőtársaim, ezt nevezik önök igazságosságnak, miközben csőd szélén állnak a szociális otthonok? 2007. január 1-jétől a térítési díjak a duplájára, de van, ahol a háromszorosára nőttek. Nagyon sajnálom, hogy Lamperth Mónika képviselő asszonynak más közfeladata adódott, és nem lehet itt, mert biztos meg tudná válaszolni azt a kaposvári példát - hiszen ott országgyűlési képviselő -, hogy van a Liget Szociális Otthon Kaposváron, ahol az 53 ezer forintos térítési díj ma már 91 500 forintra emelkedett. Hatvankét ápoltról van szó, hölgyeim és uraim, és mindössze 2, azaz kettő fő tudja vállalni ennek a térítési díjnak a megfizetését. Ugye, az nem lehet, hogy utcára kerülnek ezek az idős emberek? Nem lehet, mert az önkormányzat helyt fog állni, és meg fogja tudni oldani azt a helyzetet, hogy ennek a hatvan idős embernek az élete megoldódjon, hiszen ez a differencia 38 ezer forint. A szociális otthonok napi megélhetési gonddal küzdenek, mert nem tudják kifizetni a gáz-, a víz- és a villanyszámlájukat.

Somogy megyében - hogy egy megyei intézményt is hozzak példaként - a patalomi szociális otthonban 140 idős ember él, és ugye azt mondták, hogy várólista vagy van, vagy nincs. Igenis, hogy van, mert száz fő van a várólistán, nem tudnak bekerülni a szociális otthonba, csak akkor, hogyha valaki elhalálozik, akkor van rá lehetőségük. Idős, beteg emberek, gondozásra szoruló emberek élnek szerény körülmények között ezekben az otthonokban.

Önök azt akarják elérni, hogy utcára kerüljenek az ellátottak? Az idős embereknek ugyanis nincs más lehetőségük. Nincs visszafelé vezető út. Azért nincs, mert a családjuk és a családi hátterük olyan, hogy nem tudják a gondozásukat, illetőleg az ápolásukat megoldani, a hozzátartozóik olyan anyagi körülmények között élnek, hogy nem tudják átvállalni a 40-50 ezer forintos többletköltséget, amit havonta fizetni kell. Mi lesz az emberekkel, és mi lesz a nyugdíjasokkal? Sajnos nem kaptunk választ az elmúlt általános vita során.

A megszorító intézkedések és a közüzemi díjak nagymértékben sújtják ezeket az intézményeket, hiszen az élelmiszerárak drasztikus emelkedése miatt az infláció ma már 8,3 százalékos, és a nyugdíjas-infláció is a 12 százalékhoz közelít. A KSH legújabb tájékoztatója szerint a vezetékes gáz a múlt év azonos időszakához képest 52, a távfűtés 40,6, az elektromos energia ára 21,2 százalékkal emelkedett, és az élelmiszerek drágulása is 10,9 százalékos volt.

S akkor eljutottunk a minimálnyugdíjig, amely ugye 27 130 forint, amit ha átszámolunk, körülbelül 110 euró. És mennyi az átlagnyugdíj ma Magyarországon? 69 800 forint, ami 280 euró. De ki kell tekinteni az európai uniós országokba: 1000 euró felett van az átlagnyugdíj az Európai Unió nagyon sok tagországában. Mikor fogják ezt a mi nyugdíjasaink elérni? De ha a minimálbérre vetítjük a problémát, akkor azt mondjuk, hogy ez bruttó 65 500 forint, de ugye a minimálbért is terhelik a különböző levonások, és így nettóban mintegy 54 062 forintot kap az az ember, aki nyolc órát minimálbéren foglalkoztatott. Ebből nem tudja az idős szülőjének kifizetni azt a térítési díjat, amiről az előbb beszéltem, és ami differenciaként jelentkezik.

(Az elnöki széket Lezsák Sándor, az Országgyűlés
alelnöke foglalja el.)

2008-tól pedig - ma már mindenki beszél róla - várhatóan 40 százalékos villamosenergia-emelkedés is várható. Közben sajnos azt lehet mondani, hogy a demográfiai adataink is mélyponton vannak, hiszen elfogy az ország, mert 46 718 gyermek született, és közben egy kaposvárnyi létszámú lakosság hunyt el, mintegy 67 138 ember. Nő a munkanélküliség, és drámaian növekszik a gyermekszegénység az országban.

Nos, tisztelt Országgyűlés, azt kell mondjam, hogy ma a szociális helyzet Magyarországon ilyen sötét lepelbe burkolózva jelenik meg, és ilyen körülmények között kell nekünk a parlamentben tárgyalnunk ezt a szociálistörvény-módosítást, amellyel önök tovább kívánják ezt fokozni, illetve tovább sújtják a szociális intézményeket, illetőleg a szociális intézményekben lakó idős embereket.

Köszönöm szépen. (Taps az ellenzéki pártok soraiból.)




Felszólalások:  Előző  220  Következő    Ülésnap adatai