Készült: 2024.09.23.07:46:33 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

16. ülésnap (2006.07.24.), 56. felszólalás
Felszólaló Firtl Mátyás (KDNP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 3:21


Felszólalások:  Előző  56  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

FIRTL MÁTYÁS (KDNP): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Miniszter Úr! Az energiatakarékossági programot 2001-től indította útjára az Orbán-kormány a Széchenyi-terv keretén belül. Célcsoport és tartalom szerint tízféle energiatakarékossági pályázat létezett. 2003-ban és 2004-ben a Medgyessy-kormány ugyan csökkenő kerettel, de támogatta a családi házak, társasházak energiatakarékossági törekvéseit, így a fűtés-korszerűsítést, nyílászárócserét, külső hőszigetelést, továbbá az alternatív energiahordozók használatát. 2005-ben a Gyurcsány-kormány nem tartotta fontosnak a lakosság energiatakarékosságra való ösztönzéseinek ezen formáját.

2006 a választások éve. Már az év elején valamennyi média ismertette, hogy lesz újra nemzeti energetikai program keretében vissza nem térítendő támogatás elnyerésére pályázati lehetőség. A pályázatok március 31-től benyújthatóak voltak. Ugyanakkor a választások első fordulója után egy nappal, április 10-én felfüggesztették a programot. Az indok a nagy érdeklődés volt, ami forráshiányhoz vezetett. Csak 11 napig volt adott a lehetőség a pályázásra.

Tisztelt Miniszter Úr! Valóban létezik nemzeti energetikai program? Vagy csak egyszerű kampányfogást láttunk? A téglalakások energia-korszerűsítésére kiírt pályázat keretösszege 880 millió forint. A megújuló energiaforrások alkalmazásának támogatására szóló pályázat keretösszege pedig mindössze 183 millió forint.

Tisztelt Miniszter Úr! A számok nagysága komolytalannak tűnik a probléma nagyságával szemben. Hangsúlyozom, hogy nem a panellakások, hanem a téglaépítésű családi házak, társasházak energetikai korszerűsítésének problémájára kérnék választ. Érdeklődve hallgatom majd válaszát annak tükrében, hogy jelentős gáz- és áramáremelésre kerül sor a megszorítások keretében.

Lesz Magyarországnak valódi és alkalmazható energetikai programja? Mikorra várható az alternatív energiaforrásokra való átállás hatékony támogatása? A kormány miért nem támogatja a lakosságot, a fogyasztókat az alternatív energiahordozók hasznosításában? A pályázatok iránti óriási érdeklődés mutatja, hogy a lakosság nyitott az energiatakarékosságra, szakértői számítások szerint az ország energiafogyasztását a mostani támogatás évente csupán egy tízezred mértékben csökkenti, miközben az Európai Unió az egyik legfontosabb kérdésnek tartja a takarékosság ösztönzését.

Tisztelt Miniszter Úr! Kérdezem: lesz Magyarországnak valódi és alkalmazható energetikai programja? Várható újabb lakossági pályázat kiírása energia-korszerűsítés támogatására a téglaépítésű családi házak, lakások tekintetében? Mikortól várható végre (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.) megújuló energiaforrások alkalmazása, ezek esetén állami támogatás, új program? Valóban cél az energiatakarékosság? Vagy valós cél csak a gáz és a villanyáram jelentős áremelése?

Kérem válaszát. (Taps az ellenzéki padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  56  Következő    Ülésnap adatai