Készült: 2024.05.28.12:02:12 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

86. ülésnap (2015.06.15.), 12. felszólalás
Felszólaló Dr. Rétvári Bence (KDNP)
Beosztás Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:12


Felszólalások:  Előző  12  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. RÉTVÁRI BENCE, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! A mai napon valóban, miután a kérdéseken és az azonnali kérdéseken túljut a parlament, egy teljes vitanapot szánunk annak, hogy az egészségügy kérdéséről lehessen itt a Ház falai között beszélni, ellenzéki kérésre. Amikor képviselőtársaink mindig a parlament jogainak a korlátozásáról beszélnek, akkor azt ne felejtsék el mellé tenni, hogy amikor például az egészségügyről akartak külön vitanapot saját előterjesztésként az ellenzéki, szocialista képviselők kérni, akkor arra természetesen lehetőség nyílt. Sőt, ahogy elnéztem, még a napirend utáni felszólalásokban is öten-hatan ezt a kérdéskört fogják előhozni. De természetesen ez egy fontos kérdés, ezért bízom benne, hogy hasznos lesz a ma délutáni vita.

Mielőtt az egészségügy kérdéséről beszélnék, egy dolgot azért kiemelnék Tukacs képviselőtársam felszólalásából, és ez a „nem szükséges az adócsökkentés” félmondat volt, amelyben azt hiszem, jól kijött, hogy a szocialistáknak mi a politikája, költségvetési politikája, gazdaságpolitikája: az adóemelés. Ha ön azt mondta, hogy a 2016. évi személyi jövedelemadó-csökkentés nem szükséges, az azt jelenti, a szocialisták azt szeretnék, ha a jövő évben is mindenkinek kevesebb maradna a zsebében. Márpedig a jövő évi adócsökkentés minden adófizető magyar állampolgár számára pluszjövedelmet jelent olyan szempontból, hogy nem kell befizetnie adóként. De nagyon beszédes volt az a mondat, hogy nem szükséges adócsökkentés Magyarországon. Ezt várhatjuk a szocialistáktól, mert ha nem csökkentik, akkor általában növelik az adókat.

Az MSZP-nek valószínűleg tényleg vannak fiókban maradt elképzelései az egészségüggyel kapcsolatban, ugyanis amikor kormányra kerültek, akkor mindig a liberálisoknak játszották át ezt a területet, és mindig is az SZDSZ uralta az egészségügy területét. Ezért van ilyen sok fiókban ragadt és ki nem próbált javaslata az MSZP-nek. Nem tudjuk, hogy ezek jók vagy rosszak, hiszen a szocialista egészségpolitikát 25 év alatt nem tapasztalhattuk meg, azt mindig az SZDSZ-nek adták, amely pedig privatizációval, vizitdíjjal, kórházi napidíjjal és más módon próbálta egyfajta termelőágazattá silányítani az egészségügyet. Ha ezek az elképzelések így le is zajlottak volna, amelyek az MSZP-SZDSZ-kormányzatban voltak, akkor talán már nem is lenne ilyen súlya egy egészségügyi vitanapnak, hiszen sok része már privatizált lenne akár a pénztáraknak, akár az intézményeknek.

Ezzel szemben mi az elmúlt öt évben, amint a gazdaság teljesítménye megengedte, igyekeztünk javítani az egészségügy helyzetén, nyilván annyival, amennyivel a költségvetés helyzetéből lehetett. De azért az az összeg, az a 60 milliárd forint, amelyik kórházi adósságrendezésként a sok-sok évvel ezelőtt felhalmozott és azóta a kórházak előtt görgetett adósságokat most végre képes eltüntetni és a kórházaknak újra lélegzetet adni ahhoz, hogy a gazdálkodásukat ilyesfajta teher nélkül tervezhessék, azt hiszem, ez egy fontos előrelépés.

(11.30)

A várólistáknál képviselő úr azt mondta, hogy 5 milliárd vagy 1 milliárd. Nem 5 vagy 1, hanem 5 és 1, meg még 1, meg még 1,5 az az összeg, amit mondjuk, az elmúlt másfél évben a várólisták csökkentésére tavaly év elején, tavaly év közben, decemberben és januárban a kormányzat megszavazott. Bízunk benne, hogy ez 18 ezer embernek segít majd a várólistán való előrejutásban, hogy azokat a kezeléseket, azokat a beavatkozásokat el is végezzék, amire nagyon régóta várnak adott esetben.

Az is fontos, ha megnézi az idei évi költségvetést, hogy 6 százalékkal bővült az egészségügyi források köre, amelyik nagyobb, mint a gazdasági növekedés üteme, tehát nagyobb mértékben növelte az idei évi költségvetésben a kormány az egészségügyre fordítható forrásokat, mint ahogy a gazdaság teljesítménye növekedett. Ebből is látható, hogy az egészségügyre többletforrást kívánt fordítani a kormányzat. De ha megnézi az E-alap mostani, a holnapi szavazásokkor is előkerülő főösszegét a költségvetési tervezetben, akkor azt láthatja, hogy 53 milliárd forinttal több van az Egészségbiztosítási Alapban jövőre, mint idén.

Ebből 12,8 milliárd forint fog az egészségügyi szakdolgozók és orvosok mozgóbérének korrekciójára fordítódni. Ez nyilvánvalóan érezhető, ismételten érezhető béremelés lesz. Bízunk benne, hogy az a 24-27 százalék, amit az orvosok, ápolók az elmúlt öt évben kaphattak, 2012-ben, 2013-ban egyszeri bérkiegészítéssel is megtoldva, azért az a 76 milliárd forint, amit sikerült az egészségügyi ágazatban dolgozók számára juttatnunk, valamelyest enyhítette azokat a lemaradásokat, amiket a munka értékéhez képest a bérekben láthatunk, vagy a nyugat-európai bérekhez képest láthatunk. Tudjuk, hogy még tovább kell emelni, de fontosnak tartom, hogy amit tudott a kormány, azt megtette az elmúlt öt évben is.

Ha a fiatal orvosokat nézem, a jövő évi költségvetésnél 2,5 milliárd forint van a fiatal szakorvosok támogatására, hogy ha kikerülnek a rezidensprogramból, akkor onnantól kezdve a bérük ne csökkenjen. A háziorvosi ellátórendszerre a tavalyi 10 milliárd után az idén újabb 10 milliárd forint, gyógyszertámogatásra plusz 7 milliárd forint növekedés, mindamellett, hogy újabb gyógyszerek, több mint új 40 hatóanyag került be a támogatott gyógyszerek közé. Ugyanakkor az árakat sikerült jelentős mértékben leszorítanunk. A gyógyászati segédeszközök vásárlásához szintén 4,9 milliárd forintos többlet van, és még lehetne sorolni, hogy mennyi pluszforrást igyekszünk biztosítani, de a vitanapon ezt folytathatjuk. Köszönöm szépen. (Szórványos taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  12  Következő    Ülésnap adatai