Készült: 2024.09.22.05:31:55 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

340. ülésnap (2014.02.04.), 20. felszólalás
Felszólaló Dr. Cséfalvay Zoltán
Beosztás Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 4:58


Felszólalások:  Előző  20  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. CSÉFALVAY ZOLTÁN nemzetgazdasági minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Azért én visszamennék a miniszterelnök úr 2006-os szavaihoz, ahhoz az időszakhoz, amikor a körbetartozást említette. Ott még két fontos dolgot is említett. Az egyik az, hogy a körbetartozás ellen talán a legjobb eszköz az egyszerű szabályozás - ez az egyik. A másik pedig: ha jól emlékszem, az ellen is felemelte a szavát, hogy a körbetartozásnál az elég furcsa, hogy azért alakul ki egy körbetartozási lánc, mert az állam nem fizet. Ez volt az a két pont, amit én úgy emlékszem, hogy miniszterelnök úr akkor kifejezetten megemlített, az egyik egy egyszerűbb szabályozásrendszer, a másik pedig, hogy az állam igenis fizesse ki a számlákat, ha megrendeléseket végez. Ez különösen vonatkozik egyébként az uniós kifizetésekre.

Ami az egyszerűsítést illeti: hadd utaljak arra, hogy az egyszerű állam program keretében 2013 elejéig 93 intézkedés valósult már meg, és ez mintegy 200 milliárddal csökkenti a vállalkozások adminisztrációs terheit. Folyamatban van még további 13 intézkedés, amelyeknek szintén az éves hatását nézve 130 milliárd forinttal csökkenti a vállalkozások adminisztrációs terheit, és nyilvánvalóan további adminisztrációs tehercsökkentésre van szükség.

Ami a másik pontot - nevezetesen, hogy az állam fizesse ki a számláit - illeti, ez különösen az uniós forrásokra értendő. Hadd utaljak arra, hogy itt az elmúlt 2-3 esztendőben rendkívül felgyorsult az uniós források kifizetése, és nyilvánvalóan a kifizetés elősegítésével aztán a láncon végig is megy, ebből következően a körbetartozást is csökkenti abban a tekintetben, hogy az állam valóban fizet. 2012-ben rekordösszegű, 1200 milliárd forintnyi támogatás jutott el a pályázókhoz - vállalkozásokhoz, önkormányzatokhoz, civil szervezetekhez -, és 2013-ban a mostani számítások szerint közel 1500 milliárdnyi, tehát felgyorsult a kifizetések rendszere.

De hadd hívjam fel a figyelmet - ön is említette - egy ágazatra, amelyben különösen erős a körbetartozás! Itt három intézkedést említenék, amit a kormány tett az építőiparban - az építőiparról van szó -, ahol a körbetartozás sajnos még mindig eléggé elterjedt, annak visszaszorítására. Az egyik intézkedésre 2013-ban került sor, ennek kidolgozására és megvalósítására a Teljesítésigazolási Szakértői Szerv vagy TSZSZ létrehozása, amelynek alapvető célja a körbetartozások visszaszorítása. A szervezet szakértői az ország minden területén, gyakorlatilag az építőipar összes szakterületét érintő kérdésekben elérhetők. A bírósági eljárásban részt vevő igazságügyi szakértői díjakhoz képest a TSZSZ eljárásainak díja jóval alacsonyabb. Amennyiben rövid szakértői eljárást követően teljesítés helyett a szerződő felek mégis bírósághoz fordulnának, a TSZSZ szakvéleménye a törvény erejénél fogva kötelezi a bíróságot ideiglenes vagy biztosítási intézkedés elrendelésére, és az intézkedésre már a per legelején, a bizonyítási eljárás előtt megszűnik a perbe fogott adós vállalkozásának rendelkezési joga a vitatott összeg felett, így nem lesz neki érdeke a per elhúzása. Ez is egy nagyon fontos lépés, így kedvezményesen lehet szakértőkhöz jutni.

Hadd utaljak arra, hogy például az építtetői fedezetkezelő alkalmazása szintén egy olyan lépés, amely csökkentheti és csökkenti is a körbetartozást az építőiparban. Harmadik lépésként az áfatörvény módosulását említeném, amelynek következtében meghatározott árbevételt el nem érő adóalanyok esetében az adófizetési kötelezettség az ellenérték átvételének időpontjához igazodik, tehát abban az időpontban kell megfizetnünk az áfát, amikor a vevő kifizette a számláit.

Én tudom, hogy ennél még jóval több lépésre is szükség van. Azokon a lépéseken dolgozunk, amelyek a szabályozás erejével is megkötik azoknak a kezét, akik a körbetartozás haszonélvezői szeretnének lenni. Általános, nagy lépésekkel is - mint az uniós kifizetések felgyorsításával - és egyes szabályozási lépésekkel is le szeretnénk törni a körbetartozást.

Köszönöm a figyelmet. (Szórványos taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  20  Következő    Ülésnap adatai