Készült: 2024.09.18.21:10:49 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

161. ülésnap (2011.12.30.), 8. felszólalás
Felszólaló Dr. Cséfalvay Zoltán
Beosztás Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:07


Felszólalások:  Előző  8  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. CSÉFALVAY ZOLTÁN nemzetgazdasági minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Kérdésére válaszolva, hogy mi lesz itt jövőre, először át kell tekintenünk egy picit röviden azt, hogy honnan indulunk, mi történt 2011-ben.

Úgy gondolom, 2011 rendkívül fontos év volt abban a tekintetben, hogy nagyon sok reform indult el, nagyon sok reform alapját teremtette meg egyébként itt a parlament, lehetővé téve azt, hogy 2012-ben ezek a reformok valóban működjenek. A gazdaságpolitika egyik alapvető lényege volt, hogy egyedi, sajátos megoldásokkal, például a bankadóval és a válságadókkal időt nyert az ország. Időt nyert az ország arra, hogy valóban kidolgozza azokat a mély reformokat, amelyek lehetővé teszik azt, hogy ez az ország külső támogatások nélkül is talpon maradjon, hogy ez az ország egy versenyképes országgá váljon.

Az alapkérdés ebben az esetben az, hogy jól sáfárkodott-e az ország ebben az évben, jól sáfárkodott-e az így nyert idővel, amit, ahogyan említettem, a válságadóval vagy a bankadóval nyert az ország. Hadd idézzek csak néhány fontos reformerejű lépést: a foglalkoztatás szinte teljes körű átalakítása - a törvényt ön is ismeri -, a rugalmas foglalkoztatás feltételeinek megteremtése, a szakképzést érintő törvények, a korai nyugdíjak kérdésének rendezése, a felsőoktatás átalakítása, az államigazgatáshoz kapcsolódó feladatátalakítás, az önkormányzati reform, ön is említette, az egészségügy és az egészségügyi kassza átalakítása, hozzákezdtünk az adminisztrációs terhek csökkentéséhez is, és még sorolhatnám tovább, mi mindent tett a parlament, milyen reformerejű lépésekkel indult.

Hadd említsek még egy nagyon fontos lépést: szintén részben az örökség feldolgozását jelenti az a december közepén létrejött megállapodás a magyar kormány és a Bankszövetség között, amely végre, másfél éves hosszú küzdelem után rendezi a devizahitelesek kérdését, valóban tehermegosztást hoz létre az adósok, az állam és a bankok között. De ennél talán fontosabb, ön kérdezte a hitelesség kérdését: szabályozza a bankadó kivezetését is, szabályozza azt, hogy 2013-tól a bankadó a jelenlegi szint felére csökken, 2014-ben pedig az európai szinthez igazodik, ugyanúgy a költségvetés szabályozza azt, hogy 2013-ban a válságadók megszűnnek, magyarul, amit a kormány ígért, kért türelmet és átmenetileg bizonyos adókat, azok erejét jól használja, részben betartja a szavát, ahogyan említettem, részben pedig reformokat vezet be.

Nem mondom persze, hogy ne lenne nagyon sok kihívás a következő évre; hatot említenék a gazdaság területéről. Nyilvánvalóan minél előbb megállapodásra kell jutni az Európai Unióval és az IMF-fel a sokszor említett biztonsági hálóról, amelyre egyébként azért van szükség, mert önök az országot eladósították, nyilvánvaló, azt a hitelt kell visszafizetnie a következő évben az országnak. (Gúr Nándor: Összevissza beszél! - Folyamatos zaj az MSZP soraiban.) Nézze meg a számokat, nagyon jól látható a magyar adósságnál. Szóval, amit önök felvettek adósságot, azt kénytelen az ország visszafizetni. Hasonlóképpen jelentős és erős lépéseket kell tenni a növekedés fenntartása és gyorsítása érdekében.

Hadd utaljak a harmadik nagyon fontos területre, a Széll Kálmán-terv konzekvens végigvitelére. Itt vannak bizonyos elmaradások. (Dr. Varga László: Olyan, mint a szél!) Látom, hogy a Széll Kálmán-terv közel 85 százalékos készültséggel megvalósult ebben az évben, mármint a törvénykezést illetően, a jövő évben pedig végigmegy. A közlekedés területén van nagyon sok lépés, ahol tenni kell sok mindent. (Moraj az MSZP soraiban.)

Hadd idézzek egy fél mondatot, mert Magyarországon jellemzően nem szoktunk olvasni, azért hadd tegyem hozzá: ha valaki figyelmesen elolvassa a Standard & Poor's véleményét, amit kiadott, az utolsó mondatot ajánlom mindenki figyelmébe, amelyben közli a Standard & Poor's, hogy az az értékelés, amit tett, pozitív irányban megváltoztatható, amennyiben a parlament és a kormány azt az erős többséget, amellyel itt rendelkezik a parlamentben, arra használja, hogy strukturális reformokat vigyen keresztül és - ide vessző jön - a Széll Kálmán-tervet, abban az esetben felértékelés várható, vagy felminősítés várható. A Széll Kálmánból a Kálmánt helyesen írják ékezettel, a Széllt nem, de ez már az ő gondjuk legyen. A lényeg az, hogy a Széll Kálmán-terv továbbvitele az ország egyik fontos lehetősége.

Még három területet említenék: a foglalkoztatáshoz kapcsolódóan a foglalkoztathatóság erősítése, a kis- és középvállalkozások fejlesztése, valamint a Széchenyi-terv keretében az európai uniós támogatások kifizetésének felgyorsítása. (Az elnök csengetéssel jelzi a hozzászólási idő leteltét.)

Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  8  Következő    Ülésnap adatai