Készült: 2024.09.21.05:43:37 Dinamikus lap

A felszólalás szövege:

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
12 246 1998.09.22. 1:41  243-247

SIMICSKÓ ISTVÁN, a honvédelmi bizottság alelnöke: Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! A honvédelmi bizottság 1998. szeptember 9-ei ülésén a Magyarország, Olaszország és Szlovénia kormánya közötti többnemzetiségű szárazföldi kötelék létrehozásáról Udinében, ez év április 18-án aláírt egyezmény megkötéséről és kihirdetéséről szóló törvényjavaslatot megtárgyalta.

A honvédelmi bizottság úgy ítéli meg, hogy Magyarország NATO-integrációs folyamatában fontos lépés a három nemzet katonáiból álló szárazföldi dandár létrehozása. Mint ismeretes, a Magyar Honvédség Magyarország teljes jogú NATO-tagságát követően a NATO Olaszországban, Nápolyban székelő Dél-Európai Főparancsnokságának katonai hierarchiájába fog illeszkedni, ezért különösen fontos, hogy az olasz hadsereggel és a két országot földrajzilag összekötő Szlovéniával közvetlen jó politikai és katonai kapcsolatok alakuljanak, fejlődjenek. Mind mondottam, ezen lépésünk egyértelműen az euro-atlanti integráció, valamint a NATO-kompatibilitás irányába hat, és a kötelék elsősorban békefenntartó céllal jön létre - erősítve ezzel térségünk biztonságát.

A magyar-román közös zászlóalj létrehozására irányuló elképzeléssel kapcsolatban felsorakoztatható bizottsági érvek közül a regionális biztonság fokozását, valamint a két ország közötti bizalom erősítését emelném ki.

A honvédelmi bizottság a szóban forgó két törvényjavaslatot 19 igen szavazattal egyhangúlag általános vitára alkalmasnak találta, és érdemi elfogadását támogatta.

Köszönöm szépen. (Taps.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
12 250 1998.09.22. 0:45  247-251

SIMICSKÓ ISTVÁN, a honvédelmi bizottság alelnöke: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! A teljes jogú NATO-tagságunk előtt rendkívül fontos a honvédelem és a haditechnika területén, különösen a NATO-tagállamok, illetve a leendő tagállamok közötti kölcsönös bizalom és szoros szakmai kapcsolat kialakítása. A honvédelmi bizottság szükségesnek tartja, hogy a minősített információk és eszközök védelméről szóló, 1995-ben megkezdett titokvédelmi megállapodássorozat részeként az Egyesült Államok, majd Németország után most Franciaországgal is létrejöjjön a megállapodás.

Mindezen szempontok figyelembevételével a törvényjavaslatot a honvédelmi bizottság 19 igen szavazattal egyhangúlag általános vitára alkalmasnak találta, és annak elfogadását ajánlja. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
17 8 1998.10.14. 1:26  5-96

SIMICSKÓ ISTVÁN, a honvédelmi bizottság előadója: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! A Magyar Köztársaság hozzájárulásáról a koszovói válság megoldását célzó NATO-fellépéshez című országgyűlési határozati javaslatot a honvédelmi bizottság tegnap, azaz október 13-án, zárt ülésen - amely együttes ülés volt a külügyi bizottsággal - részletesen megtárgyalta. A honvédelmi bizottság október 12-én, azaz hétfőn is összeült, pontosan azért, hogy minél inkább megalapozott döntést tudjon hozni.

Szeretném a tisztelt Országgyűlés tagjait tájékoztatni arról, hogy a honvédelmi bizottság valamennyi tagja átérezte a kérdés fontosságát és döntésének a jelentőségét, pontosan a magyar polgárokért érzett felelősségét, valamint a vajdasági magyarok iránt érzett elkötelezett felelősségét is. A honvédelmi bizottság mindkét ülésén olyan lényeges és részletes információkhoz jutott hozzá, amelyek egyértelműen megnyugtatóak és meggyőzőek voltak a honvédelmi bizottság valamennyi tagja számára.

A bizottsági tagok által felvetett kérdésekre adott válaszok alapján a honvédelmi bizottság végül is 16 igen szavazattal, 1 nem és 1 tartózkodás mellett támogatta és érdemi elfogadásra ajánlja a tisztelt Országgyűlésnek a szóban forgó határozati javaslatot.

Köszönöm szépen. (Taps.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
17 53 1998.10.14. 4:42  5-96

SIMICSKÓ ISTVÁN (Fidesz): A táblán mindjárt ki lesz írva a helyes név. (A táblán megjelenik a képviselő neve.)

Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! A Fidesz-Magyar Polgári Párt frakciója a mai plenáris ülést megelőzően megvitatta a NATO-felkérés lényeges kérdéseit. A Fidesz-frakció tájékoztatást kapott a honvédelmi bizottság és a külügyi bizottság együttes üléséről, majd az ezt követő belső interpelláció alapján kialakította egységes álláspontját.

Álláspontunk megfogalmazásakor döntően Magyarország, a magyar állampolgárok biztonságát tartottuk szem előtt, illetve fokozott felelősséget érzünk a vajdasági magyarok sorsának alakulásáért. Természetesen a Fidesz elkötelezett híve az euro-atlanti integrációnak, és az ebből adódó magyar kötelezettségek teljesítését is elengedhetetlennek tartja.

Hogyan tudunk egyszerre megfelelni mindezen szempontoknak? Tisztelt Országgyűlés! Úgy érzem, a jelen lévő parlamenti pártok átérzik a döntés felelősségét, legalábbis látva és hallva az eddigi hozzászólásokat, és valószínűleg nem az önkormányzati választás közelsége okozza a túlzott hozzászólási kedvet.

A Fidesz számára azok a kérdések, amelyek itt és a frakcióülésen is felmerültek - elsősorban, hogy jelenleg nem vagyunk a NATO teljes jogú tagja, és az ebből adódó kollektív védelem hiányának kérdése; másodsorban, hogy irányulhat-e közvetlen fenyegetettség Magyarországra, illetve elegendő-e a magyar haderő egy esetleges támadás kivédésére; harmadik kérdésként a vajdasági magyarok helyzetének alakulása; és még egy negyedik kérdés: a NATO-felkérés esetleges elutasítása és ennek mindennemű megítélése Magyarország vonatkozásában -, megnyugtató és kielégítő válaszra találtak a frakció ülésén.

 

 

(15.20)

 

Először talán említeném azt, amit képviselőtársaim közül sokan elmondtak, a NATO-főtitkár úr levelét, amelyet Orbán Viktor miniszterelnök úrhoz írt; úgy érzem, ez már önmagában komoly garanciát jelent. (Folyamatos zaj az ellenzék padsoraiban.)

A második kérdésre - irányulhat-e közvetlen katonai fenyegetettség Magyarországra, illetve elegendő-e a Magyar Honvédség védereje esetleges támadás elhárítására - el kell mondjam önöknek: minden információ azt jelzi, hogy Jugoszlávia részéről nem irányul ilyen közvetlen, direkt katonai fenyegetettség Magyarország irányába.

Megnyugtatóak voltak - és jelen pillanatban is azok - az információk, amelyek a honvédelmi bizottság zárt ülésén a honvédelmi vezérkar főnökétől részünkre elmondásra kerültek, és egyértelműnek tűnnek azok az információk számunkra, amelyek Magyarország szuverenitását és biztonságát garantálják. A Magyar Honvédség felkészültsége és képessége egyértelmű bizonyítéka annak, hogy egy esetleges külső támadástól a Magyar Honvédség meg tudja védeni hazánkat. Ennek érdekében gyors és hatékony lépések történtek.

Szeretném megnyugtatni az Országgyűlés tisztelt tagjait és a magyar társadalmat, hogy a Magyar Honvédség erői, valamint a NATO garanciái komoly biztonságot jelentenek számukra.

A vajdasági magyarok helyzetének alakulásánál fontos, hogy a NATO ne támadjon célzottan vajdasági területeket, valamint az EBESZ jelenlétének megvalósulása létrejöjjön. Külügyminiszter úr felszólalásában már utalt ezekre a tényekre.

Egyébként véleményem szerint a NATO-szerepvállalás üzenete többek között az is, hogy nem tekinthető egyetlen ország belügyének sem a határain belüli etnikai, nemzeti kisebbségek ügye, főleg nem, ha azok erőszakos beavatkozást jelentenek.

A NATO-felkérés esetleges elutasítása véleményünk szerint nem növeli a Magyarország euro-atlanti elkötelezettségébe vetett nemzetközi és hazai hitet, és nem növeli a Magyar Köztársaság nemzetközi tekintélyét. (Folyamatos zaj.)

Tisztelt Országgyűlés! A magyar parlament honvédelmi bizottsága és a külügyi bizottság is támogatta a határozati javaslatot. Mindezen szempontok alapján a Fidesz frakciója - a magyar társadalom iránt érzett felelősségtől vezérelve - támogatja a kormány határozati javaslatát, és erre kéri a tisztelt Országgyűlésben helyet foglaló pártok képviselőit is.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok padsoraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
28 75 1998.11.16. 1:58  31-119

SIMICSKÓ ISTVÁN, a honvédelmi bizottság alelnöke, a bizottság előadója: Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Országgyűlés! A honvédelmi bizottság ez év november 11-én megtárgyalta a Magyar Köztársaság 1999. évi költségvetéséről szóló törvényjavaslat honvédelmi fejezetét.

A honvédelmi bizottság ülésén számos kérdés merült fel, vélemény hangzott el, amelyek elsősorban arra irányultak, hogy elegendő-e a honvédelemre, a Magyar Honvédségre az a több mint 20 százalékos többletráfordítás, amelyet az előző évihez képest a '99. évi költségvetésben biztosít a kormány erre a célra. Teljesíteni tudjuk-e azon kötelezettségeinket, amelyek a NATO-csatlakozásunk miatt szükségszerűek, valamint hogy tudjuk-e javítani a hivatásos katonák életkörülményeit, tudunk-e több bért fizetni számukra? Tudja-e az új kormány, az új polgári koalíció mindezt úgy megtenni, hogy azokat a terheket, amelyeket a tárca előző vezetésének felelőtlen tevékenysége okozott, amely mintegy 32,5 milliárd forint többletterhet ró a jövő évi költségvetésre az idei évhez képest?

A honvédelmi bizottság többségének válasza és véleménye a felvetett kérdésekre egyértelmű, mégpedig a következő volt: igen, a NATO irányába tett 7,1 milliárd forintos magyar vállalást teljesíteni tudjuk; igen, ilyen jelentős mértékű növekedés a Magyar Honvédség támogatásában az elmúlt tizenöt évben nem volt; igen, a hivatásos katonák jövedelme jelentősen - azaz 19 százalékkal - fog növekedni 1999-ben, jobb életkörülményeket és megélhetést biztosítva ezzel számukra.

Mindezen szempontok alapján a honvédelmi bizottság 12 igen, 8 nem szavazat és 1 tartózkodás mellett az 1999. évi költségvetést általános vitára alkalmasnak találja, és annak érdemi elfogadását támogatja.

Köszönöm szépen, elnök asszony. (Taps a kormánypártok padsoraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
32 106 1998.11.20. 2:11  1-123

SIMICSKÓ ISTVÁN (Fidesz): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Én is szeretnék reagálni az MSZP-s alelnöktársam hozzászólására. Messzemenőkig nem értek egyet Juhász Ferenccel és az ő véleményével. Úgy látom, hogy bizonyos ponton, amelyet említett a bevételi oldal vonatkozásában, valóban jelentős bevételi előirányzat szerepel a honvédelmi tárca költségvetésben, de nyilvánvaló, hogy ez az előző kormány felelőssége, illetve felelőtlensége, hogy nem tett megfelelő lépéseket annak érdekében, hogy azok a használatlan ingatlanok értékesítésére kerüljenek. Úgy érzem, hogy a mostani szándék egyértelmű a kormányzat részéről, szeretné ösztönözni, hogy ezek a kihasználatlanul álló ingatlanok végre-valahára értékesítésre kerüljenek, és ne menjen el ezek őrzésére és fenntartására jelentős összeg.

Szeretném elmondani ebben a rövid hozzászólásomban azt, hogy képviselőtársam nézze meg, vegye szemügyre jobban a költségvetést, és ha megnézi az előző időszak költségvetéseit is, ami a honvédelmi fejezetet illeti, azért egyértelműen látható az, hogy soha ilyen nagy mértékű támogatás nem mutatkozott meg, mint amit most a polgári koalíció kormánya ezen a tárcán keresztülvisz, tehát az utóbbi tíz-tizenöt évben ilyen mértékű támogatás nem mutatkozott meg. Hiszen összességében - mint ez már elhangzott - 34 százalékkal több kiadási előirányzatot fogalmaz meg vagy irányoz elő a tárca a költségvetésben, ugyanakkor a hivatásos állomány személyi juttatása jelentős mértékben, 19 százalékkal növekszik. Ez, úgy érezem, katonai körökben megelégedésre talált, és mindenképpen jól mutatja azt, hogy a polgári kormányzat értékeli a katonák és a hivatásos állomány munkáját és tevékenységét.

Szeretném arra ismételten felhívni a figyelmet, nagyon fontos, hogy a költségvetésben szerepeljen az, ez pedig szerepel, és eleget tesz annak, hogy a NATO-vállalásoknak eleget tudunk tenni, ez megfelelő ütemben és mértékben halad.

Szeretném még arra felhívni a figyelmet, hogy első esetben történik az meg a polgári kormány keretein belül, hogy nukleárisbaleset-elhárításra, valamint a környezeti szennyeződések mentesítésére több mint félmilliárd forintot szán a jelenlegi kormányzat.

Köszönöm szépen a szót. (Szórványos taps a kormánypártok soraiból.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
33 12 1998.11.23. 1:01  1-13

SIMICSKÓ ISTVÁN (Fidesz): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! A Fidesz-Magyar Polgári Párt részéről örvendetesnek tartjuk, hogy jó ütemben haladnak az európai uniós tárgyalások. Fontosnak tartjuk, hogy Magyarország az Európa Tanács soros elnökeként tovább bizonyítsa felkészültségét, az európai uniós tagságra való érettségét. Reménytelinek ítéljük, hogy sikerült a tárgyalások dinamizmusát folytatni, és reméljük, hogy 2002. január 1-jétől teljes jogú taggá válhat Magyarország az Európai Unióban.

A Fidesz-Magyar Polgári Párt részéről mi nemzeti konszenzusra törekszünk, és ezt tartjuk célszerűnek. A magunk részéről úgy érzem - és ezt tapasztaljuk a kormányzati szervek részéről, a Külügyminisztérium részéről is -, hogy mindent megtesz annak érdekében, hogy itt a teljes nemzeti konszenzus meglegyen e kérdés kapcsán. Úgy érzem, a parlamenti munkában és a bizottsági munkában is erre törekszünk, és ez érezhetővé fog válni a jövőben.

Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps a kormánypártok padsoraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
34 260-262 1998.11.24. 1:36  255-269

SIMICSKÓ ISTVÁN (Fidesz): Nem működik a mikrofon.

 

ELNÖK: Gyors lábú teremőrök vannak (Derültség.), egyelőre a kézi mikrofont használjuk! (Simicskó István elé kézi mikrofont helyeznek.) Tessék!

 

SIMICSKÓ ISTVÁN (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! A Fidesz-Magyar Polgári Párt képviselőcsoportja támogatja a kormány előterjesztését, amely Bosznia-Hercegovinában az SFOR-erők kötelékében felállítandó többnemzetiségű, speciális alakulatban való magyar katonai részvételről szól. Támogatjuk azért, mert a többnemzetiségű kötelékbe maximum 10 magyar hivatásos katona kiküldése fontos tapasztalatszerzési lehetőséget jelenthet a Magyar Honvédség számára a katonai rendőrség működésének területén, amelynek a Magyar Honvédségen belüli létrehozása is hamarosan szükségszerű lesz.

A szóban forgó előterjesztés kapcsán szeretném hangsúlyozni, hogy az ebben részt vevő hivatásos magyar katonák önkéntes alapon vállalnak szerepet az SFOR katonai rendőrségének munkájában, valamint azt, hogy a helyszíni műveletek költségeit az SFOR fedezi. A közös munka során szerezhető tapasztalat mellett, úgy véljük, fontos szempont az is, hogy NATO-csatlakozásunk küszöbén magyar részről újabb tanúbizonyságát tehetjük annak az aktivitásunknak, amelyet a NATO békemegőrző, válságkezelő akcióiban való részvételünkkel bizonyíthatunk.

Ezért a Fidesz-Magyar Polgári Párt képviselőcsoportja támogatja a kormány előterjesztését.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok padsoraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
36 391 1998.11.30. 6:35  39-697

SIMICSKÓ ISTVÁN (Fidesz): Köszönöm szépen a szót, elnök asszony. Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Országgyűlés! Most egy békés, de nem teljesen fegyvertelen témáról szeretnék beszélni, és ez a Magyar Honvédség, a magyar honvédelem ügye. A '99. évi költségvetés honvédelmi fejezetéhez, illetve e témakörhöz kapcsolódóan összesen 32 módosító javaslat érkezett. Végigtekintve ezeket a módosító javaslatokat, úgy látom, ezek többsége - egy-két kivételtől eltekintve - gyakorlatilag akár ellenzéki, akár kormánypárti részről érkezett, a honvédelem közös ügyét, érdekét tartotta és tartja szem előtt.

A Fidesz úgy látja - kormánypárti felelősségét átérezve, amelyet a mostani MSZP-SZDSZ-s képviselőtársaim remélem, megértenek, hiszen '94-től '98-ig kormányzati pozícióban voltak -, hogy a honvédelem területén szükséges pénzügyi fedezet biztosítására elegendő kereteket nyújt a Magyar Honvédség alapvető működéséhez. A Magyar Honvédség eleget tud tenni az alkotmányos elvárásoknak, mégpedig biztosítani tudja hazánk szuverenitását, hazánk biztonságát.

A tárca költségvetése számol a NATO irányában tett vállalásainkkal, tehát a bruttó nemzeti termékből a védelmi kiadások évi 0,1 százalékos emelésével, amely a jövő évi költségvetés összes védelmi kiadásai tekintetében 1,61 százalékot jelent. Így mindenképpen teljesíteni tudjuk azt a NATO irányában tett vállalásunkat, amely 2001-re 1,81 százalékos védelmi kiadást jelent a bruttó nemzeti össztermékből.

A NATO katonai költségvetéséhez 1,3 milliárd forinttal, a NATO biztonsági beruházási programjához 700 millió forinttal járul hozzá a tárca. Fontos előrelépésnek tekintjük, hogy az előző MSZP-SZDSZ-kormány alatt a hivatásos katonák befagyasztott béreit ez az új kormány feloldotta, és a jövő évben 20 százalékos béremelést tud nyújtani a hivatásos katonáknak, ezzel is értékelve és elismerve munkájukat, tevékenységüket.

A módosító javaslatok egy része a honvédelmi tárcától átcsoportosítandó területek - például a hadigondozás vagy a kormányzati frekvenciagazdálkodási hivatal - áthelyezésére, más része a honvédség kihasználatlan ingatlanainak értékesítésére vonatkozott. Ez az ingatlanértékesítés 9 milliárd forint bevételi előirányzatot tervez a honvédségi költségvetésben. S mindezt úgy tervezné, hogy a költségvetés általános tartalékának terhére történne mindez.

Valóban, a polgári kormány 40 milliárd forintos tartalékalapot hozott létre a következő évre, azonban a nemzetközi pénzügyi helyzet bizonytalanságait is figyelembe véve nem várhatjuk el egy, a magyar társadalom iránt felelősséget érző új, polgári kormánytól, hogy ezen tartalékalap jövőbeni felhasználhatóságát nehezítse meg egy ilyen lépéssel.

A Fidesz-Magyar Polgári Párt képviselőcsoportja bízik abban, hogy az új kormány gazdaságpolitikájának köszönhetően a gazdasági növekedés üteme oly mértékű lesz, hogy lehetőség adódik arra, hogy további pozitív lépések tudjanak megjelenni honvédelmi területen is.

A bevételi előirányzatra visszatérve még egy gondolat erejéig. Mint említettem, az ingatlanértékesítésből 9 milliárd forinttal számol, valóban jelentős összegnek tekinthető. De a Fidesz mindenképpen üdvözlendőnek tartja azt a szándékot, amely ösztönözni kívánja azoknak a kihasználatlanul fekvő ingatlanoknak az értékesítését, amelyeknek az előző kormány négy évig nem igazán tudott eleget tenni, nem tudott megfelelő lépéseket hozni ennek a kérdésnek a rendezésében.

Itt utalnék még arra, hogy a Mistral-rakéták vásárlásának ügye és az ezekből adódó terhek, amelyek a jövő évi költségvetésben is jól érzékelhetőek, több mint 7 milliárd forintos többletterhet rónak a következő évi költségvetésre.

 

 

(21.00)

 

Egyébként a tárca úgy számol, hogy a fennmaradó összegből - ez egy 16 milliárdos vásárlás volt a Mistral rakéták vásárlása - 7 milliárdot most az 1999. évi költségvetés vállal, a következő fennmaradó még 9 milliárd forintot, pedig az ingatlanértékesítésből befolyt bevételekből szeretné finanszírozni a tárca. Ez mindenképpen üdvözlendő.

Végezetül szeretnék utalni azokra a pozitívumokra, amelyek a költségvetés honvédelmi fejezetében mindenképpen fellelhetőek: ezek egyértelműen a NATO- vállalásoknak való megfelelést jelentik, valamint azt, hogy a Magyar Honvédség működése ilyen feltételek között is fenntartható lesz. Szeretnék utalni arra, hogy első ízben történik több mint fél milliárd forintos elkülönítés azon célokra, amelyek a környezetvédelemre, valamint a nukleáris balesetelhárítási feladatokra vonatkoznak.

Utalnék még egyszer arra a 20 százalékos béremelésre, amely a Magyar Honvédség hivatásos állományának életkörülményeit javíthatja.

Elmondtuk az általános vita során, hogy az 1999. évi költségvetés nem tudja függetleníteni magát az előző kormány ez évi költségvetésétől, s az abból adódó nehézségektől. A Fidesz képviselőcsoportja a kormány által megjelölt irányt jónak tartja, és bízik abban, hogy a honvédelmi tárca 2000. évi költségvetésében még inkább érezhetőek lesznek azok a pozitív változások, amelyek már most is megfigyelhetőek.

Köszönöm szépen a szót, elnök asszony. (Szórványos taps a Fidesz padsoraiból.)

 

SIMICSKÓ ISTVÁN, a honvédelmi bizottság előadója: Köszönöm szépen a szót, elnök asszony. A honvédelmi bizottság november 25-ei ülésén a Magyar Köztársaság alkotmányáról szóló 1949. évi XX. törvény módosításáról szóló T/416. számon jegyzett törvényjavaslatot, valamint a honvédelmet érintő egyes törvények módosításáról szóló T/417. számú törvényjavaslatot megtárgyalta. A honvédelmi bizottság valamennyi tagja - átérezve hazánk NATO-csatlakozásának fontosságát - egyhangúlag támogatta a szóban forgó törvényjavaslatot, és általános vitára alkalmasnak találta, illetve annak érdemi elfogadását ajánlja a tisztelt Országgyűlésnek.

A honvédelmi bizottság úgy látja, hogy a honvédelmet érintő egyes törvények módosítását, tehát az 1993. évi CX. honvédelmi törvény, a szolgálati törvény, valamint a katonai felsőoktatásról szóló törvény módosítását a jogharmonizáció, valamint a szövetségen belüli hatékony együttműködés érdekében mindenképpen szükséges megtenni. Mindezen szempontok alapján a honvédelmi bizottság a T/417. számú törvényjavaslatot 20 igen, 1 tartózkodás mellett támogatta, az alkotmány módosítását pedig 21 igennel, tehát egyhangúlag támogatta.

Köszönöm szépen, elnök asszony. (Taps a kormánypártok soraiból.)

 

SIMICSKÓ ISTVÁN, a Fidesz képviselőcsoportja részéről: Köszönöm szépen a szót, elnök asszony. Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Országgyűlés! A Magyar Köztársaság külpolitikai stratégiájának középpontjában a többpárti parlamenti demokrácia újraindulásától, tehát 1990-től kezdve az euro-atlanti integráció állott - és áll jelenleg is.

Az előző kormány és a jelenlegi polgári koalíció számára is fő külpolitikai célkitűzés Magyarország euro-atlanti integrációja, ezen belül a NATO-hoz, valamint az Európai Unióhoz történő csatlakozása. Ebben a kérdésben csaknem teljes parlamenti egyetértés van annak mind biztonságpolitikai, mind gazdasági vonatkozásában.

A Fidesz-Magyar Polgári Párt képviselőcsoportja megnyugvással tekintett egészen a tegnapi napig az ellenzéki pártok ezen kérdéshez történő konstruktív hozzáállására. A Fidesz-Magyar Polgári Párt képviselőcsoportja bízott abban, hogy ez az ellenzéki részről megnyilvánuló egyetértés az alkotmány módosítása során is érzékelhetővé válik, hiszen a Magyar Köztársaságnak az Észak-atlanti Szerződés Szervezetéhez, azaz a NATO-hoz történő csatlakozása szükségessé teszi az alkotmány módosítását. Szükséges azért is, mert az alkotmány jelenlegi szabályozása több ponton is akadályát képezheti a NATO-tagságunkból adódó hatékony tevékenységünknek. Szinte lehetetlenné tenné a NATO békemegőrző, válságkezelő, békefenntartó akcióiban való magyar részvételt, és így Magyarország nem tudná teljesíteni a washingtoni szerződés 3. és 5. cikkelyében foglalt kötelezettségét.

Ezért mi rendkívüli módon felelőtlennek tartjuk azt a döntést az MSZP képviselőcsoportjának részéről, amelynek értelmében visszalépett attól a szándékától, hogy támogatja a NATO-csatlakozásunk miatt szükséges alkotmánymódosítást. Így közvetve és direkt módon is hátat fordít saját eddigi euro-atlanti integrációs politikájának, ellentmond az 1997. évi népszavazás teljesítésének, és belpolitikai okokra hivatkozva, sértődöttségből vagy dacból, vagy talán egy régi szövetségi rendszer iránt érzett nosztalgiától (Zaj az MSZP padsoraiban.) vezérelve, akadályokat görget annak az össznemzeti ügynek a megvalósítása elé, amelyet egészen a tegnapi napig támogattak, vagy legalábbis úgy tüntették fel magukat, hogy támogatják.

Szeretnék idézni a Külügyminisztérium 1997 márciusi NATO-kiadványából, Kovács László elnök úr, akkori külügyminiszter úr idejéből: "A magyar kormány egyértelműen a NATO teljes jogú tagságára törekszik, és kész a tagságból fakadó minden kötelezettséget magára vállalni." (Mécs Imre: Így van!) Ezen kötelezettségek vonatkoznak a jogharmonizációra, illetve a csatlakozás jogi feltételeinek megteremtésére is. Itt utalnék a november 26-ai NATO-konferenciára, amelyet itt, a parlament delegációs termében rendeztünk, a nagy nyilvánosság előtt, ahol többek között Jammie Shea, a NATO-főtitkár úr szóvivője, valamint Simon Lean úr, az Észak-atlanti Közgyűlés főtitkára jelenlétében is szó volt ezekről a kérdésekről, többek között a jogharmonizáció kérdéséről is. A honvédelmi miniszter úr is erről hosszasan beszélt.

Nem tudom, hogy önök hogyan fogják majd megmagyarázni jelenlegi hozzáállásukat, amellyel Magyarország NATO-tagságát veszélyeztetik, és Magyarország eddigi, közel tízéves külpolitikájának eredményeit nullázhatják le. Hogyan fogják megmagyarázni mindezt a magyar társadalomnak és a világnak?

Nos, tehát a Fidesz-Magyar Polgári Párt képviselőcsoportja a NATO-tagságunkból adódóan olyan jogi környezet kialakítását tartja szükségesnek, amelyben Magyarország zökkenőmentesen képes lesz eleget tenni a NATO-val szemben fennálló szövetségi kötelezettségeinek. A NATO alapokmányában a washingtoni szerződés 3. és 5. cikkelye előírja a teljes jogú tagállamok egyéni és kollektív védelmi képességének folyamatos fenntartását és fejlesztését. Ez nem jelent mást, mint azt, hogy a NATO tagállamaival folyamatosan együttműködve, egyéni és kollektív védelmi képességének folyamatos fenntartását és fejlesztését szükségesnek kell tekintenünk.

 

(8.40)

 

Folyamatosan együtt kell működnünk hadgyakorlatokon, kiképzéseken, válságkezelésben. Az alkotmány módosításának első csoportja a hazai fegyveres erők külföldre küldésével és a külföldi fegyveres erők magyarországi fogadásával kapcsolatos hatáskörök megosztását határozza meg, amelyek az alkotmány 40/B. és 40/C. pontjait érintik.

Az alkotmánymódosítás lehetővé teszi, hogy napi operatív ügyekben ne az amúgy is túlterhelt parlament munkáját növeljük, tehát kisebb fajsúlyú, szövetségi tagságból eredő kiképzési vagy humanitárius feladatok vonatkozásában a kormány dönthessen, de természetesen fennmarad a fegyveres erők feletti országgyűlési ellenőrzési garanciarendszer, mint ahogy azt az igazságügy-miniszter asszony is említette. A fegyveres erők alkalmazásánál és a békefenntartó tevékenységnél továbbra is megmarad az Országgyűlés döntési jogköre, változás csupán annyiban lenne, hogy az országgyűlési képviselők többségének szavazata elegendő lenne az eddigi kétharmad helyett.

A Fidesz-Magyar Polgári Párt képviselőcsoportja a jogharmonizáció érdekében az 1993. évi CX. honvédelmi törvény módosítását, valamint a szolgálati törvény módosítását is szükségesnek tartja. Szabályozni szükséges a szövetséggel közvetlenül együttműködő nemzeti egységeink szolgálati és vezényleti nyelvhasználati kérdéskörét is. Külön kiemelném a 9. § módosításának fontosságát, hiszen a szövetséges fegyveres erőkön belül szolgálatot teljesítő nemzeti egységeink vezetési szabályzatának célszerű illeszkednie a szövetséges erők szabályzataihoz. Részletesebben erről még lesz a Fidesz részéről hozzászóló, erről még később hallhatunk.

A Fidesz-Magyar Polgári Párt képviselőcsoportja szükségesnek tartja és támogatja az alkotmány és a honvédelmi törvény módosítását, és egészen tegnapig én magam is bíztam abban, hogy az MSZP és az SZDSZ képviselői átérzik ennek az ügynek a fontosságát, és támogatni fogják a hazánk NATO-csatlakozása miatt szükséges alkotmánymódosítást és a honvédelmi törvény módosítását is. Kérem önöket, hogy próbáljanak meg elszakadni attól a rossz belpolitikai látásmódtól, attól a "csak azért sem" típusú politikai hozzáállástól, ami jelen esetben szerintem jellemzi önöket, és támogassák a Magyar Köztársaság NATO-csatlakozása miatti alkotmánymódosítást, mint ahogy ezt ellenzéki képviselőtársaim a honvédelmi bizottság ülésén meg is tették.

A Fidesz-Magyar Polgári Párt képviselőcsoportja úgy látja, hogy hazánk biztonságának, a honvédelemnek az ügye nemzeti ügy, és nem képezheti alku tárgyát, nem azonos fajsúlyú az - a szerény személyemhez hasonló vezetéknevű - APEH-elnök úr kinevezésének kérdéskörét vizsgálni akaró bizottság vagy bárminemű bizottság személyi összetételének problematikájával.

Kérem önöket, hogy térjenek vissza a nemzeti konszenzushoz ebben az ügyben, és támogassák az alkotmánymódosítást és a honvédelmi törvény módosítását. Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a kormánypártok soraiból.)

 

SIMICSKÓ ISTVÁN (Fidesz): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! A baráti kéz kérdéséhez visszatérve: Gyimesi József képviselőtársam arra a baráti kézre gondolt, amelyet a kormány az Igazságügyi Minisztérium politikai államtitkárának személyében nyújtott ki önök felé; az ötpárti egyeztetésre gondolok. Tehát ez az a baráti kéz, amelyre utalt Gyimesi József képviselőtársam. Ha már a hasonlatoknál tartunk, és már kezd szállóigévé válni a Mécs Imre képviselő úr hozzászólásában említett baráti kéz, az ellenzéki pártok részéről ebbe történt - úgymond - a beleharapás.

Még egyszer szeretném önöket kérni, ne kössék össze az önök által igen nagy fontosságúnak ítélt vizsgálóbizottságok személyi összetételének ügyét (Zaj az MSZP padsoraiban.) a NATO-csatlakozásunk ügyével. Azt hiszem, ez nem azonos fajsúllyal bíró ügy. Nem hiszem, hogy Eörsi Mátyás, valamint Burány Sándor képviselő urak személyi kérdése össznemzeti ügynek tekinthető.

Nem tudok arról, hogy a NATO további bővítésének kapcsán felmerült volna ennek a két úrnak a neve. Ezzel szemben a NATO-részvételünk igazi működőképessége érdekében szükséges jogharmonizáció és az alkotmány módosítása bizony nagy fontossággal felmerült. Ezért ismételten kérem önöket, hogy ne kössék össze ezt a két ügyet, hanem próbáljanak meg elvonatkoztatni a vizsgálóbizottságok személyi összetételének kérdésétől. A nemzeti ügyet tartsák szem előtt, és a nemzeti konszenzus talaján próbáljuk megközelíteni ezt a kérdést, és támogassák természetesen az alkotmány módosítását.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok padsoraiban.)

 

SIMICSKÓ ISTVÁN (Fidesz): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Nagyon érdekes, amikor hallom az ellenzéki pártok, az MSZP és az SZDSZ érveit, nyomatékosan leszögezik folyamatosan azt, hogy fontosnak tartják a NATO-csatlakozást, ugyanakkor komoly akadályokat görgetnek Magyarország NATO-csatlakozásának irányába, és nem támogatják a NATO-csatlakozás miatt szükséges alkotmánymódosítást. Azt mondják, és Szent-Iványi István is utalt erre, hogy nem feltétel a NATO-csatlakozáshoz megtenni azokat a lépéseket, amelyekről most tárgyalunk, tehát az alkotmány módosítását sem.

Csak pontosan az a helyzet, hogy működésképtelenné teszi Magyarországot, működésképtelen helyzetbe hozza a teljes jogú tagságból adódó kötelezettségek teljesítését. Utalnék itt ismételten arra a két cikkelyre, a washingtoni szerződés két cikkére, a 3. és 5. pontra, amely a kollektív védelmi képesség, védelmi tevékenység érdekében fontos és ellátásra kell hogy kerüljön. Nem véletlen egyébként, hogy rajtunk kívül nincs még egy olyan jelenlegi NATO-tagállam, ahol ilyen típusú szabályozás működik, amely most jelen pillanatban Magyarországon még igen.

Támogatják és elfogadják - mondják önök - a NATO-csatlakozás miatti alkotmánymódosítást abban az esetben, ha a kormány felállítja vizsgálóbizottságokat. Ezt már az előbb is elmondtam, hogy én elég paradoxnak tartom ezt az összekapcsolást, ezt az árukapcsolást, hiszen két teljesen különböző ügyről van szó - nem célszerű a szezont a fazonnal összekeverni. Azért is mondom ezt egyrészt, mert a mai ülés napirendjén nem ez a kérdés szerepel, hanem a NATO-csatlakozás miatt szükség alkotmánymódosítás és a honvédelmi törvény módosítása. Tehát nem vizsgálóbizottságokról van szó, nem személyi kérdésekről, hanem az alkotmány módosításáról! Tehát nem hasonló fajsúlyú ügyekről van szó ebben az esetben.

Még egyszer szeretnék utalni arra csak röviden, hogy a honvédelmi bizottság valamennyi tagja, tehát az MSZP-s és SZDSZ-es képviselők is támogatták az alkotmány módosítását, amelyről most beszélünk és tárgyalunk, és nem kívántak akkor akadályokat gördíteni ez elé a NATO-csatlakozásunk érdekében.

Köszönöm szépen. (Csige József: Bizalom, bizalom! - Taps a kormánypártok padsoraiban.)

 

SIMICSKÓ ISTVÁN (Fidesz): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Érdekes volt végighallgatni Bauer Tamás képviselő úr tízperces felszólalását, amelynek döntő részében elsősorban nem kimondottan a napirendhez igazodó témáról beszélt. De megértem, hogy ez az ügy is fontos, és erről is szót kell ejtenünk - mármint a vizsgálóbizottságok kérdéskörét említette jelentős mértékben beszédében.

Az MSZP-, SZDSZ-frakció részéről elhangzott ellenérvek, amelyeket ma reggeltől tegnap délutánhoz képest újkeletűen megfogalmaztak, számomra csak azt érzékeltetik, hogy önök bizonyos belpolitikai érdekektől vezérelve, dacból komoly akadályokat görgetnek hazánk NATO-csatlakozásának útjába. Bár ismételten elmondom, hogy a vizsgálóbizottságok felállításának ügye nem a mai Országgyűlés témája, nem a mai napirendi pontok között szereplő téma, de a Fidesz-Magyar Polgári Párt képviselőcsoportja részéről szeretném önöket megnyugtatni afelől, hogy mind a három szóban forgó vizsgálóbizottság felállítását támogatja a Fidesz képviselőcsoportja, és ennek érdekében további egyeztető tárgyalásokat tart szükségesnek az ellenzék jelen levő képviselőivel.

Még egyszer szeretném leszögezni azt, hogy nem szerencsés és nem jó dolog ezeket összekapcsolni, és kérem önöket, hogy a további hozzászólásaikban erre legyenek tekintettel - amennyiben még valaki kíván ehhez a kérdéskörhöz hozzászólni -, hogy nem szerencsés összekapcsolni Magyarország NATO-csatlakozásának össznemzeti ügyét a vizsgálóbizottságok kérdésének ügyével. Én úgy érzem, hogy aki ezzel játszik, az kockára teszi Magyarország külpolitikájának közel tízéves eredményeit.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

 

SIMICSKÓ ISTVÁN (Fidesz): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tényleg csak röviden reagálnék, nem kívánnám hosszasan folytatni ezt a vitát.

Az alkotmánymódosítás igenis a NATO-csatlakozásunkról is szól. Ezeket a kijelentéseket és megkereséseket a NATO vezetői felé többször megtettük, többször megtették hiteles politikusok, többek között az MSZP jelenlegi frakcióvezetője is, az előző külügyminiszter úr is számtalan esetben. Többször jeleztük a NATO illetékeseinek azokat a jogharmonizációs lépéseket, amelyeket meg kell tennünk, többek között az alkotmány módosítását is. Utaltam a bevezető hozzászólásomban arra, hogy november 26-án NATO-konferencia volt itt, Magyarországon, a Parlament épületében - ott is utaltunk számos NATO-vezetőnek erre a lépésre.

Az önök mostani hozzáállása, az ez új keletű hozzáállás, ez a hirtelen pálfordulás kimondottan csak annak szól, hogy a tegnapi nap folyamán önök a vizsgálóbizottságukat nem tudták felállítani, vagy nem olyan személyi összetételben kerül felállításra, ahogyan azt önök eltervezték. Ez tehát egy sértődöttségtől vezérelt hozzáállás, amely nem szerencsés, és nem jó tanácsadó a jövőre nézve.

Ezeket az ellenérveket önök megfogalmazhatták volna a honvédelmi bizottság vagy bármely más bizottság ülésén. Ezeket önök nem tették meg. Most mi sem igazolja ezt jobban, mint amiket mondtam, hogy pontosan ez a sértődöttség vezeti önöket, és kockára teszik - ismételten csak hangsúlyozni tudom - Magyarország elmúlt tízéves külpolitikájának eredményeit.

Köszönöm szépen. (Taps a Fidesz padsoraiban.)

 

SIMICSKÓ ISTVÁN (Fidesz): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tényleg csak röviden. A honvédelmi bizottság ominózus ülésén, amely az elmúlt héten 25-én zajlott, hogy ott mi hangzott el és mi nem, úgy emlékszem - hiszen fel is írtam magamnak -, a honvédelmi bizottság véleményét úgy tolmácsoltam, hogy a honvédelmi bizottság egyhangúlag támogatta a NATO-csatlakozás miatt szükséges alkotmánymódosítást.

Valóban elhangzottak bizonyos fokú ellenérvek, de azok a módosító szándékú, javítani akaró, jó szándékú észrevételek, amelyek ott elhangzottak, pontosan ezekre tette azt a gesztust a kormány, Hende Csaba politikai államtitkár úr azt a karnyújtást, azt a kézfogást, amelyre már többször utaltunk: azt az ötpárti egyeztetésre történő meginvitálást, amelyet a frakcióvezetők az elmúlt napon, a délután folyamán alá is írtak.

Tehát én úgy érzem, hogy ha a bizottság egyhangúan támogatott és általános vitára alkalmasnak vélt és talált egy törvényi előterjesztést, és ezen túlmenően még azokat a jó szándékú módosításokat egy ötpárti egyeztető megbeszélésen a kormány beépítette, és ezt a Fidesz-Magyar Polgári Párt képviselőcsoportja is örömmel deklarálta, hogy ez megtörtént és így elfogadhatónak tartja, úgy érzem, ha ezt valaki megszavazta és támogatta a bizottsági ülésen, akkor most is érhető vagy elvárható lenne, hogy támogassa.

Én erre utaltam, amikor azt mondtam, hogy most bizony a tegnap este történt események miatt önök sértődéstől vezérelve, dacból, csak azért sem akarják megszavazni ezt az alkotmánymódosítást, ami - változatlanul úgy ítélem meg és a Fidesz-Magyar Polgári Párt képviselőcsoportja is úgy ítéli meg - a NATO-csatlakozásunk miatt feltétlenül szükséges.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiból.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
39 174-176 1998.12.07. 6:38  165-199

SIMICSKÓ ISTVÁN (Fidesz): Rendes felszólalás.

 

ELNÖK: Tessék parancsolni!

 

SIMICSKÓ ISTVÁN (Fidesz): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Én is szeretnék hozzászólni ehhez az érdemi részletes vitához. Először is - mint azt Vidoven Árpád képviselőtársam is hangsúlyozta - a NATO-csatlakozásunkkal kialakult új helyzetet egyértelműen a jogi szabályozásnak is követnie kell. Olyan jogi környezet kialakítása szükséges, amelyben hazánk zökkenőmentesen és teljes mértékben képes eleget tenni a szervezettel szemben fennálló szövetségi kötelezettségünknek. Az alkotmányba mindenképpen szükséges beemelni a szövetségi kötelezettség lényegét; azt, hogy ezentúl a magyar fegyveres erők alapvető kötelessége nemcsak a haza katonai védelme, hanem a nemzetközi szerződésből eredő kollektív védelmi feladatok teljesítése is.

Ebben az új helyzetben változtatást igényelnek az alkotmány azon rendelkezései, amelyek a hazai, illetve a külföldi fegyveres erők alkalmazásának, felhasználásának, állomásoztatásának és határátlépésének engedélyezésére vonatkoznak. Az alkotmány módosítása lehetővé teszi azt, hogy a napi operatív ügyekben ne az amúgy is túlterhelt parlament munkáját növeljük, tehát kisebb fajsúlyú szövetségi tagságból eredő kiképzési vagy humanitárius ügyekben a kormány dönthessen. De természetesen nyilvánvalóan fennmarad a fegyveres erők feletti országgyűlési ellenőrzési garanciarendszer is. A fegyveres erők alkalmazásánál és a békefenntartó tevékenységnél megmarad az Országgyűlés döntési jogköre.

Juhász alelnök úr reagálásával kapcsolatban szeretnék néhány észrevételt tenni. Ugyanis többször elhangzott az általános vitában is, és a MSZP frakcióvezetője is hivatkozott arra, hogy nem szükséges feltétele a NATO-csatlakozásunknak az alkotmány módosítása. Azért szeretnék idézni néhány mondatot a nem is olyan régen, november 26-án itt járt NATO-szóvivő, Jammie Shea úr nyilatkozatából, amely egyértelműen kinyilvánította és leszögezi azt, hogy most nyilvánvalóan nem az a legfontosabb kérdés, hogy Magyarország mikor, hanem az, hogy hogyan csatlakozik a NATO-hoz, és ez a csatlakozási folyamat, ez az integráció minél simább legyen.

"De - mondja a szóvivő úr - gyorsítani kell a szükséges törvények és az alkotmány módosítását, mert ezek feltétlenül szükségesek a normális együttműködéshez." Engedjék meg, hogy még egy mondatot idézzek Solana úr szóvivőjétől, aki ezen a NATO-konferencián itt járt Magyarországon. Elmondja, hogy a jelenlegi magyar kormány tevékenységét e téren a folyamatosság jellemzi, és nagy erőfeszítéssel folyik a munka, hogy minden jogi és pénzügyi feltételt teljesítsenek a felvétel napjáig.

Ezen túlmenően a teljes jogú tagságig szükséges még a NATO-erők állomásoztatását, átvonulását megkönnyítő alkotmányos változtatások végrehajtása. Ezt tehát nemcsak mi mondjuk, és nemcsak az ellenzék részéről az MSZP-s és az SZDSZ-s képviselők mondták egészen az elmúlt hét kedd estéjéig, hogy szükséges az alkotmány és a kétharmados törvények idevonatkozó módosítása, hanem a NATO elvárásaiban is szerepel ez. Ezt számtalanszor nyilatkozta - még az előző kormány idején - Kovács László egykori külügyminiszter úr is, hogy a jogharmonizáció érdekében ezeket a lépéseket meg kell tennünk.

Ezért kicsit értetlenül állunk az előtt a helyzet előtt - és azt hiszem, hogy nemcsak mi, hanem a hazai és a nemzetközi közvélemény is megdöbbenten értesült arról a hozzáállásról, arról az új keletű pálfordulásról -, miszerint a múlt hét folyamán önök, tisztelt ellenzéki képviselőtársaim, bejelentették, hogy visszavonják az aláírásukat, és a továbbiakban nem kívánják támogatni a kétharmados törvények és így az alkotmány módosítását sem, amely véleményünk szerint a NATO-csatlakozásunk miatt mindenképpen szükséges. És ez nemcsak a mi véleményünk - mint ahogy ezt jó példával, úgy érzem, sikerült bemutatni -, hanem a NATO illetékesei részéről is mindenképpen elvárt és támogatandó lépés lenne.

Úgy érzem, hogy az alkotmány módosítása és a szükséges törvénymódosítások is kétharmadosak, ezért az ellenzék mindenkori felelőssége is egyértelműen bebizonyítható és fönnáll ebben az esetben. Tehát kérném önöket, hogy gondolják ezt még egyszer végig, és támogassák az alkotmány és a honvédelmi törvény módosítását is.

Még egy gyakorlati példát szeretnék fölhozni a végére; mégpedig bizonyára emlékeznek a tisztelt képviselőtársaim arra, hogy a koszovói válság egy korábbi szakaszában a NATO néhány nap alatt erődemonstrációs gyakorlatot hozott össze Albániában. Ez az erődemonstráció gyakorlatilag megtörtént a térségben, a válság fokozódása miatt a gyakorlatot rendkívüli módon gyorsan kellett létrehozni és megszervezni. Egy hasonló típusú döntésnél - pontosan a jelenlegi szabályozás körülményes és nehéz mivolta miatt - Magyarország képtelen lesz hatékonyan részt venni a NATO működésében. Ezért ismételten kérem önöket, hogy támogassák az alkotmány módosítását, járuljanak hozzá ahhoz, amihez hozzájárultak már az elmúlt hét folyamán azon az ötpárti egyeztetésen, amelyen önök is megjelentek.

Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a kormánypártok padsoraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
39 184 1998.12.07. 2:22  165-199

SIMICSKÓ ISTVÁN (Fidesz): Köszönöm szépen, elnök úr, a szót. Juhász képviselőtársam is utalt arra, hogy miért léptek vissza ettől az ötpárti konszenzustól. Ezért bátorkodtam ezt a kérdést felhozni.

Csak egy mondat erejéig, a célszerű és szükségszerű okfejtésre reagálva: úgy érzem, ha egy parlamenti politikus, egy magyar - akár ellenzéki, akár kormánypárti - politikus valamilyen kérdést, amely adott esetben nemzeti ügy is, célszerűnek lát megoldani, ezt felelősen meg is kell tennünk szerintem, tehát ilyen értelemben szükségszerű is, hogy megtegyük. Úgy érzem, ha célszerű meglépnünk, akkor meg is kell tennünk, és ilyen értelemben szükségszerű is, amire egyébként Jammie Shea úr is utalt. Ez nemcsak pénzügyi vonatkozásában egyértelmű, hanem akkor is, amikor azt mondja, hogy gyorsítani kell a szükséges törvények és az alkotmány módosítását, mert feltételei és feltétlenül szükségesek a normális együttműködéshez. Erre utaltam, és ezt mindenképpen szem előtt kell tartani.

Mécs képviselőtársam hozzászólására reagálva: egyetértek azzal, hogy egyébként valóban korrekt módon elemezte az alkotmány módosításának tárgyát, de úgy mondta - és nagyon jól fogalmazott -, hogy eddig teljesen simán ment minden. Valóban, eddig teljesen simán ment minden, hiszen eddig csatlakozni kívánó országról beszélhettünk Magyarország vonatkozásában; ezt követően teljes jogú tagállamok leszünk, amennyiben önök is segítik Magyarország csatlakozását, és konstruktívan állnak hozzá ahhoz a kérdéshez, ami most itt többek között napirenden van, tehát többek között az alkotmány módosításához is.

Azzal mindenképpen számolnunk kell - azt hiszem, ebben egyetérthetünk -, hogy jóval több ilyen típusú megkeresés és felkérés lesz, mint eddig volt, tehát szerintem nem lehet összekeverni ezt a kettőt. Azok a módosítások, amelyek itt, és ezt megelőzően is elhangzottak, és amelyekre utalt Mécs képviselőtársam is, hogy a jövőben még módosítgatni kell, ezt már az ötpárti egyeztetésen is megtehették önök, meg is tették, éltek is ezzel (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret lejártát.) a lehetőséggel, és ezt be is építette a kormány, ha jól tudom, az alkotmánymódosítás előterjesztésében.

Köszönöm szépen.

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
39 194 1998.12.07. 2:13  165-199

SIMICSKÓ ISTVÁN (Fidesz): Köszönöm, elnök úr, a szót. A NATO-főtitkár úr, Solana úr szóvivőjének kérdésére egy mondat erejéig szeretnék reagálni. Nyilvánvaló, hogy Jammie Shea úr nem lenne a NATO-főtitkár úr szóvivője, ha nem tudná és nem képviselné adott esetben egy ilyen külföldi út során a NATO-főtitkár úr véleményét, álláspontját és adott esetben a NATO véleményét és álláspontját. Tehát vehetjük úgy is akár, hogy a NATO-főtitkár úr mondta ezt és várja el ugyanezeket a lépéseket, amelyekre ő is rámutatott, hiszen gondolom, mielőtt ideérkezett hozzánk tájékozódott arról, és pontosan egy macedóniai útját mondta le azért, mert fontosnak tartotta, hogy itt legyen és elmondja ezeket az észrevételeket. Nem kellett volna önöknek összehívni a magyarországi NATO-nagyköveteket, és elég kínos helyzetben magyarázkodni afelől, hogy most miért történt meg az, ami megtörtént, és most miért nem támogatják a kétharmados törvények módosítását, amely NATO-csatlakozásunk miatt szükséges. Tehát ez azért mindenképpen hozzátartozik.

Önök is egészen a múlt hét keddig támogatták és fontosnak tartották az alkotmány módosításának a kérdéskörét is. Egyébként az ellenzéki hozzáállásról annyit - ha már összekapcsolódik ez a két ügy, a vizsgálóbizottságok ügye és az alkotmánymódosítás ügye -, annyi más eszköz lehetne és van a jelenlegi Házszabály és a parlamenti demokrácia keretein belül, amellyel önök élhettek volna, nem pont az össznemzeti ügyben. A nemzeti konszenzus talajától elszakadva a NATO-csatlakozásunk ügye nagyon-nagyon rossz fényt vet Magyarországra, nagyon-nagyon rossz megítélése lehet Magyarországnak a jövőre nézve is a NATO-n belüli elismertségére vonatkozóan is, tehát ezért nagyon fontosnak érzem, hogy önök próbáljanak meg elvonatkoztatni attól az ügytől, amely itt ezzel kapcsolatosan fölmerült, tehát a két vizsgálóbizottság ügyétől, és térjenek vissza a nemzeti konszenzus talajára, és támogassák az alkotmánymódosítást.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
43 354-356 1998.12.15. 4:33  351-363

SIMICSKÓ ISTVÁN (Fidesz): (A képviselő mikrofonja nem működik, a táblán nem jelenik meg a neve.) Simicskát keresik. (Derültség.)

ELNÖK: Kérem a képviselő úr mikrofonját bekapcsolni!

SIMICSKÓ ISTVÁN (Fidesz): Köszönöm szépen a szót, elnök asszony. Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Országgyűlés! Mindannyian jól tudjuk, hogy a jelenleg érvényben lévő, 1993-ban elfogadott biztonságpolitikai dokumentumokat az idő túlhaladta. Erről beszélt a honvédelmi miniszter úr is az előbbi felszólalásában.

Tekintettel a közelgő NATO-csatlakozásra, egyik legsürgetőbb feladatunk az új biztonság- és védelempolitikai alapelvek elfogadása. Mint ismeretes, ezt követően kerül sor majd a Magyar Köztársaság nemzeti biztonsági stratégiájának, valamint a nemzeti katonai stratégiájának elfogadására is.

A Fidesz-Magyar Polgári Párt részt vett azon a többpárti egyeztető fórumon, valamint azon a szakmai civil egyeztető fórumon, amelyen gyakorlatilag a biztonságpolitikai alapelveknek a kezdeti stádiumában megbeszélések folytak és zajlottak. Ezeken a fórumokon nagyon sok érv és nagyon sok módosító javaslat hangzott el. Ezek a módosító javaslatok, amelyek jó szándéktól vezéreltek voltak, beépültek a jelenlegi alapelvcsomagba.

A dokumentum véleményünk szerint megfogalmazza az ország biztonságpolitikájának fő céljait, melyek sorában új és igen fontos cél, hogy Magyarország hozzá kíván járulni az Észak-atlanti Szerződésben foglaltak megvalósulásához, szövetségesei biztonságához, elő kívánja segíteni a nemzetközi béke fennmaradását, Európa és saját szűkebb régiója biztonságának, stabilitásának erősítését.

A Fidesz-Magyar Polgári Párt képviselőcsoportja fontosnak érzi, hogy Magyarország külpolitikája az euro-atlanti integráció mellett a szomszédsági politikát és a határon túli magyarság boldogulását állítsa figyelme középpontjába; a közép-európai régió stabil pontjaként kezdeményező szerepet vállaljon a térségbeli stabilitás kiterjesztésében és törekedjen a regionális és szubregionális együttműködések fejlesztésére. Úgy látjuk, hogy az említett szempontok hangsúlyosan benne foglaltaknak az alapelvekben. A Fidesz-Magyar Polgári Párt képviselőcsoportja a honvédelem ügyét közös nemzeti ügynek tekintette és tekinti ma is, amely jelen esetben sajnos az MSZP és az SZDSZ részéről nem áll fenn, hiszen a NATO-csatlakozásunk miatt szükséges alkotmánymódosításokat az ellenzék a mai nap folyamán elutasította. (Közbeszólás a Fidesz padsoraiból: Így van!)

Az alapelvcsomag meghatározza a Magyar Honvédség fő feladatait, melyek az ország szuverenitásának és területi épségének védelmét, hozzájárulást a szövetség kollektív védelméhez, valamint a nemzetközi béketámogató, humanitárius küldetésekben, illetve katasztrófák elhárításában való részvételt jelentik. A Fidesz-Magyar Polgári Párt képviselőcsoportja úgy véli, hogy kellő időben került a Ház elé ez az anyag, és amennyiben ismét érvényre jut a honvédelem vonatkozásában, valamint a NATO-csatlakozásban a parlamenti konszenzus, akkor ez év végéig el tudjuk fogadni a Magyar Köztársaság biztonság- és védelempolitikai alapelveit.

A Fidesz-Magyar Polgári Párt képviselőcsoportja úgy látja, hogy előttünk fekvő dokumentum tartalmas, jó színvonalú anyag, a dokumentum talaján elindulva hatékonyabban és érdemben is részt tudunk vállalni és venni a NATO stratégiai koncepciójának kialakításában, erősítve ezzel Magyarország jó megítélését a NATO-n belül, amire most, az ellenzék mai döntését követően fokozottan szükségünk lesz.

Mindezen szempontok alapján a Fidesz-Magyar Polgári Párt támogatja a Magyar Köztársaság védelempolitikai alapelveit. Köszönöm a figyelmet. (Taps a kormánypártok padsoraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
44 202 1998.12.22. 2:18  196-209

SIMICSKÓ ISTVÁN (Fidesz): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Az SZDSZ képviselője arról beszélt, hogy miért szükséges az általános hadkötelezettség eltörlése. Valóban hivatkozott nemzetközi tendenciákra is, ez a nemzetközi tendencia azonban eléggé egysíkú, hiszen a Benelux államok kivételével Franciaország tűzte ki célul azt, hogy eltörli az általános hadkötelezettséget, de ez nem jelenti azt, hogy általános tendenciára lehetne hivatkozni, tehát korántsem jelenti azt, hogy a NATO valamennyi tagállama ilyen típusú változásokon törné a fejét.

Csak zárójelben jegyzem meg, hogy az említett két, illetve három országnak a geopolitikai, geostratégiai helyzete teljes mértékben különbözik Magyarország helyzetétől, és teljes mértékben különbözik azoktól az adottságoktól, amelyek a jelenleg a NATO-hoz csatlakozni kívánó Magyarországra, valamint Csehországra és Lengyelországra is jellemzők. Ez mindenképpen szem előtt tartandó tényező. Másrészt jelen pillanatban más a hadsereg társadalmi megítélése Magyarországon, mint, mondjuk, Belgiumban és Hollandiában.

Tehát egyértelmű a kormányzat jelenlegi célkitűzései között szereplő tényező, mégpedig az, hogy egy korszerű felszereltséggel ellátott magyar hadsereg, vonzó hivatásos katonai pálya legyen fölcsillantva a magyar társadalom, a magyar fiatalok számára. Ezt követően lehet elgondolkodni azon, hogy az általános hadkötelezettséget eltörölhessük. Mi is azt mondjuk, a Fidesz-Magyar Polgári Párt képviselőcsoportja is azt mondja, hogy jelen pillanatban nem időszerű ez a kérdés.

Ugyanakkor föltenném a kérdést SZDSZ-es képviselőtársamnak, hogy miért néhány hónappal az ellenzéki szerepkör betöltése után kellett ezt a törvényjavaslatot előterjeszteni. Ha jól tudom, Mécs Imre volt a honvédelmi bizottság elnöke. Akkor föl sem merült kormánypárti szerepkörben (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.) az ilyen típusú módosító javaslat. Most, ellenzéki szerepben, úgy látom, ez ismételten előkerült. Tehát mi semmiképpen sem tartjuk (Az elnök ismét csenget.) időszerűnek, ezért nem támogatjuk ezt a javaslatot.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokban. - Közbeszólások: Jól beszélt!)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
46 50 1999.02.08. 6:13  33-72

SIMICSKÓ ISTVÁN (Fidesz): Köszönöm szépen, elnök asszony. Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Országgyűlés! Ma, amikor a Magyar Köztársaságnak az Észak-atlanti Szerződés Szervezetéhez történő csatlakozásáról szóló törvényjavaslatról tárgyal a Magyar Országgyűlés, azt hiszem, nem túlzás történelmi jelentőségű eseményről beszélnünk. Fiatal magyar demokráciánk elismerésének világraszóló sikere az, amikor arról beszélhetünk, hogy néhány héten belül a legfejlettebb országok közössége által létrehozott és működtetett Észak-atlanti Szerződés Szervezetének egyenrangú és teljes jogú tagjai lehetünk.

Újkori történelmünk során először fordul elő, hogy olyan nemzetközi katonai védelmi szövetséghez csatlakozhatunk - természetesen önként, a magyar társadalom többségének szabad akaratából -, amely hatékonyan képes garantálni tagállamainak, így hazánknak a biztonságát, és képes megteremteni a békés fejlődéshez szükséges környezetet. Szeretném hangsúlyozni, hogy szabad akaratunkból, önként és a NATO meghívására csatlakozunk a szövetséghez, amelyet egyébként a '97-es népszavazás is megerősít. Szeretném emlékeztetni önöket arra, hogy a Fidesz ekkor ügydöntő népszavazásra hívta fel a figyelmet, ezt szavazta meg, és ilyen módon megfelelően ki is fejeződhetett a népakarat.

Tisztelt Országgyűlés! Elértük azt, hogy Magyarországon egyetlen magyar családnak sem kell külső fenyegetettségtől tartania. Magyarország számára a NATO nemcsak fokozottabb biztonságot jelent, hanem külpolitikai egyeztetéseket, lehetőséget arra, hogy Magyarország eredményesen képviselhesse nemzeti érdekeit, részt vehessen világpolitikai döntésekben, tovább növelve hazánk nemzetközi tekintélyét. Magyarország a csatlakozás előtt is fontos szerepet vállalt a béketeremtő, válságkezelő munkában, többek között a délszláv konfliktus során bizonyította együttműködési készségét és képességét.

A Magyar Köztársaságnak természetesen fel kell készülnie a várható és lehetséges kihívásokra, és ezt nem tekinti pusztán azzal a ténnyel deklarálni, hogy a NATO teljes jogú tagja lesz. A magyar hadsereg további korszerűsítése kiemelt célként fogalmazódik meg. Magyarország felelősen tekint a jövőbe, hiszen a NATO szövetséges tagállamaként és a közép- és kelet-európai térség stabil társadalmi, gazdasági, politikai tényezőjeként is vállalja azokat a kötelezettségeket, amelyek a béke, a biztonság megőrzése tekintetében rá hárulnak.

 

(16.20)

A Magyar Köztársaság nemzeti érdekének tartja, hogy aktívan részt vegyen a hazánk biztonságát is szolgáló nemzetközi szervezetek, így a NATO tevékenységében. Az emberiség fennmaradásának csak a kollektív cselekvés, az együttműködés révén van esélye. Az együttműködési formák, a magyar biztonságpolitikai célok érvényesítésének fontos keretéül szolgál a biztonság és a bizalomépítés, a konfliktusmegelőzés és -kezelés, valamint a vállalt nemzetközi kötelezettségek teljesítése. Magyarország a közép- és kelet-európai régió stabil pontja, és kezdeményező szerepet játszik a térségbeli stabilitás kiterjesztésében, a jószomszédi kapcsolatok ápolására, a regionális és szubregionális együttműködés fejlesztésére törekszik.

A Fidesz-Magyar Polgári Párt képviselőcsoportja támogatja, hogy a most csatlakozó három országon, tehát Csehországon, Lengyelországon és Magyarországon túlmenően a térség több országa a felvételi kritériumok teljesítését követően, a NATO 10. cikkelyének értelmében csatlakozhasson a szövetséghez.

Tisztelt Képviselőtársaim! Mindannyiunk felelőssége és kötelessége, hogy az elnyert teljes jogú NATO-tagságunkat követő beilleszkedési időszak gördülékenyen, sikeresen és eredményesen valósuljon meg. Ezen múlik, hogy milyen szerepet tudunk betölteni a NATO-n belül, milyen feladatokat kapunk, és ettől is függ, hogyan tudjuk a magyar érdekeket képviselni és érvényesíteni. Bízom a parlament ellenzéki pártjainak józan belátásában abban a kérdésben, hogy NATO-csatlakozásunk kérdését a továbbiakban nem rendelik alá bizonyos pártpolitikai, belpolitikai szempontoknak és problémáknak.

Meggyőződésem, hogy Magyarország, a Magyar Köztársaság felelősen gondolkodó polgári kormánya, parlamenti pártjai - valamennyi parlamenti pártja -, a Magyar Honvédség parancsnokai mindent megtesznek annak érdekében, hogy a NATO bővítése Magyarországgal, Csehországgal, Lengyelországgal tovább erősítse a NATO-t, erősítse a biztonságot és a stabilitást.

A Fidesz azért kezdeményezte a hatpárti egyeztetést a Magyarország NATO-csatlakozásából fakadó alkotmánymódosítás kérdésében, hogy kimozdítsuk a holtpontról az elmúlt év decemberében már öt párt által aláírt és elfogadott, majd megfeneklett alkotmánymódosítás ügyét. A Fidesz valóban megegyezésre törekszik. Én a magam részéről bízom abban, hogy rövidesen megszülethet a konszenzus, és ezzel Magyarország hatékonyan, aktívan, megfelelő törvényi háttérrel vehet részt a szövetség munkájában.

Tisztelt Országgyűlés! A Fidesz úgy ítéli meg, hogy a fejlett demokráciák közösségéhez csatlakozva, biztonságos környezetben Magyarországon a korábbinál gyorsabb és hatékonyabb társadalmi, gazdasági, kulturális fejlődés valósulhat meg.

A Fidesz-Magyar Polgári Párt képviselőcsoportjának meggyőződése, hogy Magyarország NATO-tagsága nagymértékben hozzájárul ahhoz, hogy a közép- és kelet-európai térségben stabil, biztonságos és békés fejlődés új időszámítása kezdődhessen el.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
47 273 1999.02.09. 1:15  268-284

SIMICSKÓ ISTVÁN (Fidesz): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! A Magyar Köztársaság és a NATO közötti '99. évi békepartnerségi program tervezetével kapcsolatban a Fidesz álláspontja egyértelmű. Fontosnak és szükségesnek tartjuk a békepartnerségi programban való további magyar részvételt.

Mint ismeretes, Magyarország békepartnerségi programmal kapcsolatos jogi helyzete megváltozik, partneri státusz helyett teljes jogú NATO-tagi státusszá alakul át. Hangsúlyozom, hogy részvételünk rendkívüli módon fontos továbbra is, hiszen ez egy sikeres program. Sikeres volt a NATO-tagságra való felkészülés vonatkozásában és az együttműködés vonatkozásában a NATO-tagállamokkal, valamint a NATO-n kívüli országokkal történő együttműködés vonatkozásában, amely egyértelműen a bizalom és a biztonság erősítése fontos eszközének bizonyult. A NATO további bővítésében is nélkülözhetetlen szerepet játszott a békepartnerségi programban való részvételünk, illetve a jövőben is ez lesz.

Mindezen szempontok alapján a Fidesz-Magyar Polgári Párt képviselőcsoportja természetesen támogatja a törvénytervezetet, és elfogadásra ajánlja a tisztelt Háznak.

Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a kormánypártok soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
52 271 1999.03.02. 1:46  260-272

SIMICSKÓ ISTVÁN (Fidesz): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! A Fidesz-Magyar Polgári Párt képviselőcsoportja támogatja a Házszabálytól való eltérést. Szükségesnek tartjuk, hogy ebben a fontos kérdésben ma döntés szülessen, és az Országgyűlés napirendjére tűzze.

Örömmel vettük az MSZP frakciójának felszólalását és jelen hozzáállását a kérdés korrekt rendezéséhez, annál is inkább, hiszen a Magyar Köztársaság nemzetközi tekintélyén esett csorba, mint azt mindannyian tudjuk, a tavaly decemberben elmaradt alkotmánymódosítás kapcsán, amely a NATO-csatlakozásunk miatt szükséges. Ezt a tekintélycsökkenést mindenképpen helyre kell állítani, azt hiszem, nemzetközi színtéren. Zárójelben jegyzem meg, ez a helyzet nem állt volna elő, ha akkor az egyszer már aláírt ötpárti konszenzuson nyugvó alkotmánymódosítási csomagot elfogadtuk volna. (Közbeszólások, zaj az MSZP padsoraiban.)

Véleményem szerint ez a Házszabálytól való négyötödös eltérés nem szívesség, hanem ez a nemzettel szembeni kötelezettség kérdése. Azt hiszem, hogy minden felelős párt az ország tekintélyének megőrzésére törekszik, így gondolja és ez a véleménye erről. (Zaj az MSZP és az SZDSZ soraiban. - Horn Gábor: Még vissza lehet lépni!) Egyébként úgyszintén csak zárójelben jegyzem meg, hogy a két bizottság együttes ülése is, amely a külügyi bizottság és a honvédelmi bizottság tagjainak egyhangú támogató javaslatát vonja maga után, úgy érzem, jó alapja lehet annak, hogy ebben a kérdésben végre ismét helyreálljon a nemzeti konszenzus. (Zaj.)

Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a kormánypártok soraiból.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
56 4 1999.03.22. 4:21  1-15

SIMICSKÓ ISTVÁN (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Köszönöm a szót. Tisztelt Országgyűlés! "Amit erő és hatalom elvesz, azt az idő és kedvező szerencse ismét visszahozhat." - írta Deák Ferenc a múlt században.

Igen, tisztelt képviselőtársaim, az idő, a kedvező szerencse és a magyar társadalom erős akarata oda vezetett, hogy a rendszerváltozás időszakában fiatal magyar demokráciánk világraszóló elismerésének lehettünk tanúi az elmúlt napokban, amikor Brüsszelben, a NATO-központban felhúzták a magyar nemzeti lobogót; Magyarország visszavonhatatlanul a fejlett, euro-atlanti társadalmak közösségének egyenjogú tagjává vált.

Magyarország az elmúlt közel egy évtized alatt történelmi fontosságú sikereket ért el az euro-atlanti politikai, gazdasági, védelmi intézményekhez való kapcsolódás terén.

Tisztelt Országgyűlés! Újkori történelmünk során először fordul elő, hogy olyan nemzetközi katonai, védelmi szövetséghez csatlakozhatunk önként, a magyar társadalom többségének szabad akaratából, amely hatékonyan képes garantálni tagállamainak, így hazánknak a biztonságát, és képes megteremteni a békés fejlődéshez, gyarapodáshoz szükséges környezetet.

Magyarország számára a NATO nemcsak fokozottabb biztonságot jelent, hanem külpolitikai egyeztetéseket, lehetőséget arra, hogy a Magyar Köztársaság eredményesen képviselhesse nemzeti érdekeit, részt vehessen világpolitikai döntésekben, tovább növelve ezzel hazánk nemzetközi tekintélyét.

A Fidesz országgyűlési képviselőcsoportja tisztában van azzal, hogy a NATO-tagság kötelezettségekkel is jár, olyan kötelezettségekkel, amelyek teljesítése a mostani kormány feladata lesz. Javítanunk kell a magyar védelmi erők működőképességét, a szolgálati, élet- és munkakörülményeket, növelnünk kell a szerződéses katonák számarányát. Magyarország felelősen tekint a jövőbe, NATO-tagállamként, a kelet-közép-európai térség stabil társadalmi, gazdasági, politikai tényezőjeként vállalja azokat a kötelezettségeket, amelyek a béke, a biztonság megőrzése tekintetében rá hárulnak.

(13.20)

A Fidesz képviselőcsoportja támogatja, hogy a most csatlakozott három országon, Csehországon, Lengyelországon, Magyarországon túlmenően a térség több országa a felvételi kritériumok teljesítését követően a NATO 10. cikkelyének értelmében csatlakozhasson a szövetséghez.

Magyarországot azért hívták meg és vették fel a NATO-ba, mert 1956-ban Magyarország, a magyar társadalom szabadságvágya, szabadságszeretete kivívta a világ elismerését, és az elmúlt közel tíz évben teljesítettük azokat a politikai, társadalmi és minimális katonai feltételeket, amelyeket valamennyi belépővel szemben a szövetség megfogalmazott. NATO-tagságunk konszolidálja és visszafordíthatatlanná teszi azokat a társadalmi, politikai változásokat, amelyek a demokratikus jogállam, a működő piacgazdaság, az emberi és szabadságjogok érvényesülését és kiteljesülését jelentik.

Tisztelt Országgyűlés! "Az eltiport nemzet újjászületik" - mondta Kossuth Lajos. Valóban, a NATO-tagság elnyerése Magyarország külpolitikai rendszerváltásának beteljesülése, a magyar nemzet újjászületése, amellyel véglegessé tettük kiszakadásunkat abból az egykori keleti blokkból, amelybe nem önszántunkból tartoztunk több mint negyven évig.

Tisztelt Képviselőtársaim! Mindannyiunk felelőssége és kötelessége, hogy az elnyert teljes jogú tagságunkat követő beilleszkedési időszak gördülékenyen, sikeresen és eredményesen valósuljon meg. A rólunk kialakuló első benyomáson is múlik, hogy a NATO-n belül milyen feladatokat kapunk, hogyan tudjuk a magyar érdekeket megfelelő módon képviselni és érvényesíteni. A magyar társadalommal egyetértésben együtt döntöttünk a NATO-tagság mellett; most, amikor Magyarország teljes jogú tag lett, közösen kell törekednünk arra, hogy a NATO-ba történő beilleszkedésünk és a NATO-n belüli működésünk eredményesen járuljon hozzá Magyarország és a közép-kelet-európai térség békés és biztonságos fejlődéséhez. Ehhez kívánok mindannyiunknak jó munkát!

Köszönöm a figyelmet. (Taps a kormánypártok padsoraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
57 275 1999.03.23. 2:17  274-290

SIMICSKÓ ISTVÁN, a külügyi bizottság előadója, a napirendi pont előadója: Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Az Országgyűlés külügyi bizottsága rendkívül fontos eseménynek tekinti a Magyar Állandó Értekezlet megalakulását. Egyrészről azért, mert a Magyar Köztársaság alkotmányának 6. §-ának (3) bekezdése kimondja, hogy a Magyar Köztársaság felelősséget érez a határain kívül élő magyarok sorsáért, és előmozdítja a Magyarországgal való kapcsolatuk ápolását, másrészről a polgári koalíció kormányának célkitűzéseiben is kiemelt feladatként jelent meg a Kárpát-medencei és a nyugati magyarság rendszeresebb, szorosabb, úgymond intézményesített kapcsolattartása az anyaországgal.

Az 1996 júliusában megkezdett, majd közel hároméves szünet után ez év februárjában a határon túli magyar szervezetek, a magyar kormány és a parlamenti pártok képviselői között folytatott magyar párbeszéd megegyezéssel zárult. Ennek értelmében a magyar kormány rendszeresen egyeztet a határon túli magyar szervezetekkel, biztosítja a Magyar Állandó Értekezlet működési feltételeit, és mindezekről évente tájékoztatja a Magyar Országgyűlést.

A külügyi bizottság úgy látja, hogy a magyar-magyar párbeszéd, a Magyar Állandó Értekezlet működése komoly mértékben hozzájárul a környező országokkal, azok kormányaival való jobb kapcsolat építéséhez, hiszen szomszédaink döntő többsége az európai integráció híve, ily módon a demokrácia, a jogállam megteremtését, az emberi és kisebbségi jogok kiterjesztését kell célul tűzniük. A szomszéd országokban élő magyarság a térség országait összekötő kapcsolaterősítő szerepből kifolyólag növekvő jelentőséggel bír. A határon túli magyarság támogatása erősíti a szomszédsági együttműködést, fokozza a regionális stabilitást, és így növeli az euro-atlanti politika eredményes érvényesülését.

Az Országgyűlés külügyi bizottsága mindezen szempontok alapján üdvözli a Magyar Állandó Értekezlet megalakulását, és a határozat egyhangú támogatása mellett kéri az Országgyűlés tisztelt tagjait, hogy az erről szóló országgyűlési határozati javaslatot fogadják el.

Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiból.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
58 18 1999.03.24. 16:33  1-97

SIMICSKÓ ISTVÁN (Fidesz): Köszönöm szépen a szót, elnök asszony. Tisztelt Országgyűlés! A Magyarország NATO-csatlakozásával kapcsolatos néhány nappal ezelőtti hozzászólásomat Deák Ferenc múlt század végén megfogalmazott mondatával kezdtem, mégpedig azzal, hogy "amit erő és hatalom elvesz, azt az idő, a kedvező szerencse ismét visszahozhat". Valóban, tisztelt képviselőtársaim, az idő, a kedvező szerencse és a magyar társadalom erős akarata oda vezetett, hogy fiatal magyar demokráciánk világra szóló elismerésének lehettünk tanúi az elmúlt napokban-hetekben, amikor a NATO központjában, Brüsszelben felhúzták a magyar nemzeti lobogót. Magyarország visszavonhatatlanul a fejlett euro-atlanti társadalmak közösségének egyenjogú tagjává vált.

NATO-tagságunk vitathatatlan jelentőségéről több ízben beszéltünk már, de egy szempont talán még nem igazán merült fel, mégpedig - a mai vitanap fő témájára tekintettel - az, hogy a magyar társadalom, a magyar parlament önállóan, szabadon vitatkozhat és dönthet arról, hogy milyen legyen a hadseregünk a jövőben. Azt hiszem, ez a tény is jól igazolja Magyarország külpolitikai rendszerváltozásának beteljesülését, azt, hogy véglegesen és visszavonhatatlanul kiszakadtunk abból az egykori keleti blokkból, amelybe nem önszántunkból tartoztunk több mint negyven évig, ahol és amikor Moszkvában határozták meg, hogy milyen legyen a Varsói Szerződés tagállamainak hadserege, és ki legyen Magyarország ellensége és barátja.

Tisztelt Országgyűlés! Jó alkalom a mai nap arra, hogy ezen történelmi jelentőségű időszakban, Magyarország teljes jogú NATO-tagságának elnyerését követően együtt gondolkodjanak a magyar parlament pártjai arról, hogy milyennek szeretnénk látni és ennek érdekében formálni a Magyar Honvédséget közép- és hosszú távon. Milyen jövőképet tudunk a magyar társadalom számára a Magyar Honvédségről kialakítani?

NATO-hoz történő csatlakozásunk, a délkelet- és közép-európai térség biztonságpolitikai kihívásai, veszélyforrásai és a magyar társadalom érdeklődése mindenképpen igazolja annak az együttgondolkodásnak a szükségességét, amelyen ma mindannyian részt veszünk. A magyar társadalomban - az elmúlt 45-50 évet leszámítva -, Magyarország 1100 éves történelmében a katonaság szerepét a társadalom mindig megértette és támogatta. A hadsereg egésze, a katonai és a tiszti pálya népszerű volt. A társadalom sohasem kérdőjelezte meg a haderő fenntartásának, modernizálásának szükségességét.

A rendszerváltozás óta a ránk kényszerített idegen érdekek szolgálatát felváltotta a nemzeti érdekérvényesítés, tehát a Magyar Honvédség nemzeti intézménnyé vált. A magyar társadalom egy jelentős része nem látva, nem érzékelve közvetlen katonai fenyegetettséget - szerintem helytelenül - azt a következtetést vonja, illetve vonhatja le, hogy nem is szükséges a haderőre komolyabb figyelmet fordítani, hiszen most már a NATO is véd minket - mondják. A Fidesz-Magyar Polgári Párt álláspontja az, hogy szükséges a Magyar Honvédség társadalmi támogatottságának erősítése és megítélésének, presztízsének javítása.

 

(11.30)

Ennek érdekében őszintén és nyíltan kell beszélnünk arról, hogy a belátható jövőben milyen feladatokat kell ellátnia a Magyar Honvédségnek, és ehhez milyen reformlépéseket kell megtennünk. Ebből a szempontból van elsődlegesen jelentősége a mai vitanapnak.

A NATO-tag Magyarország érdekköre mindenképpen bővült, hiszen a szövetséges tagállamokkal közös érdekeket is fel kell vállalnunk, ugyanakkor a magyar nemzeti érdekek is úgymond bekerülnek a többi tagország nemzeti érdekkörébe. Magyarország felelőssége a NATO-tagsággal megnövekedett, érdekrendszere kibővült, de ezzel egyidőben megnövekszik nemzeti érdekérvényesítési lehetősége is.

Tisztelt Országgyűlés! Az ország védelme a NATO-tagságunk értelmében nem pusztán nemzeti feladat, hiszen Magyarország egy kollektív biztonsági rendszer részese lett. A felkészülésünknek azonban minden eshetőségre készen álló magyar haderőre kell koncentrálnia. A Fidesz célja, hogy egy gyorsan bevethető, nagyrészt hivatásos katonákból álló, komplex, magas technikájú fegyverrendszerrel rendelkező és több nemzetiségű keretben is alkalmazható korszerű haderőnk legyen.

A katonai képességek kérdéskörénél fontos leszögeznünk, hogy a napjainkban oly gyakori béketámogató műveletek sohasem válhatnak az ország biztonságának legfontosabb elemévé, sohasem lehetnek a haderő elsődleges feladatai, ugyanis a védelemhez szükséges képességek fenntartása az ország és a NATO legfontosabb feladata marad. Ez adja a NATO-tagállamok önvédelmi képességének összetartó, kohéziós erejét; ha ez megváltozna, alapjaiban ásná alá az európai kontinens biztonságát.

A Fidesz-Magyar Polgári Párt képviselőcsoportjának véleménye szerint amikor a jövő Magyar Honvédségével szemben támasztott követelményekről beszélünk, elsődlegesen a veszélyekből, illetve a veszélyek elhárítását jelentő feladatokból kell kiindulnunk.

A Magyar Honvédség átalakításánál a nemzeti célok megvalósítását, Magyarország területi épségének, szuverenitásának megóvását saját erőből, valamint NATO-tagként a szövetséges erőkkel együttműködésben kell megterveznünk.

A nemzeti sajátosságokat, a jövőbeni kihívásokat és a NATO-elvárásokat figyelembe véve a Fidesz hosszú távon elképzelhetőnek tartja az alapkiképzés megtartása mellett a Magyar Honvédség professzionális jellegűvé történő átalakítását, továbbfejlesztését. Hangsúlyozom, hogy hosszú távon, hiszen nagyon sok tényezőnek kell bekövetkeznie ahhoz, hogy a feltételek mindehhez megteremtődjenek.

Hollandia példáját itt többen említették. Hollandia 1977-ben döntött úgy, hogy áttér a professzionális hadseregre, '97-ben sikerült nekik ezt megtenni. Természetesen most nem beszélnék Hollandia teljesen más geopolitikai, geostratégiai és gazdasági helyzetéről, ami rendkívüli mértékben különbözik Magyarország szerepétől és helyzetétől. De azt hiszem, hogy már elindultunk a megfelelő úton, és ha nehezen is, de sikerült valamelyest növelni például a szerződéses állomány számát. Bár az igazsághoz az is hozzá tartozik, hogy közel 100 százalékuk a kötelező minimális kettő év után nem hosszabbítja meg a szerződését, és leszerel, és sajnos gyakori a próbaidő alatti, illetve a két év letelte előtti szerződésbontás is.

Nagyon sok érvet lehet felsorakoztatni pro és kontra a sorozott hadsereg fenntartása, illetve az önkéntes és hivatásos hadsereg megteremtése mellett, illetve ellen, az előttem szólók említettek is jó néhányat ezek közül.

A második világháború után az 1980-as évektől a világ országainak hadereje személyi állomány vonatkozásában három jól elkülöníthető csoportra bontható fel. Az egyik az általános hadkötelezettség alapján sorozott haderő, a másik a professzionális haderő, amely önkéntesekből és hivatásos erőkből állna, harmadikként pedig a vegyes rendszerű haderőt sorolnám ide, amely sorozott és professzionális haderőből és állományból állna.

A pusztán önkéntesekből és hivatásosokból álló hadsereg megteremtésének vonatkozásában talán a legfontosabb problémakör az, hogy annak az egyenruhás állampolgárnak, aki a haza védelmének kötelezettségét az élete feláldozása árán is önként vállalja, komoly ára van. Az önkéntesek többsége valószínűleg csak akkor fogja vállalni a haza szolgálatát, ha jobb életkörülményeket, munkafeltételeket tudunk biztosítani számára, mint amilyeneket a civil életben kapna. Itt elsősorban a jobb bérezésre, a bér jellegű pótlékokra és egyéb juttatásokra és különböző kedvezményekre, például ingyenes szolgálati lakásra gondolok.

Az Egyesült Államokról is szó volt már, az Egyesült Államok hadseregéről. Az Egyesült Államokban is úgy tudták mindezt megteremteni és megvalósítani, hogy természetesen ingyenes szolgálati lakást követően még többek között külön üzletláncolatot hoztak létre az amerikai katonák vásárlási lehetőségének biztosítása érdekében, ahol többek között áfamentesen vásárolhatnak az amerikai katonák. Azt hiszem, hogy ettől mi még egy kicsit sajnos távol állunk.

A másik szempont az lehet - beszéltek már előttem erről -, hogy mely országokban van kizárólagosan professzionális hadsereg. Nagy-Britanniát, az Egyesült Államokat és Kanadát említették, valamint Európában a Benelux-államokat, tervezés alatt áll Franciaországban és Dániában a hivatásos állományra, hadseregre történő áttérés, és próbálkozások vannak Olaszországban az átállásra.

Azonban ha - a teljesség igénye nélkül - megnézzük azokat a számokat, és már előttem többet idéztek... - az egy katonára jutó kiadások éves összege mekkora, például Hollandiában 120 ezer dollár jut egy katonára egy évben, vagy mondjuk Belgiumban is minimum 75 ezer dollár, ezzel szemben Magyarországon körülbelül 10 ezer dollár jut egy évre egy magyar katonára. Átlagosan, azt lehet mondani... (Közbeszólás az MSZP soraiból: A pedagógusok...) Ma nem oktatási fórum van, tehát a pedagógus egy másik kérdés. (Szórványos taps.) Átlagosan hatszor nagyobb GDP-je van azoknak az országoknak, ahol áttértek a hivatásos hadseregre.

Tényleg csak zárójelben jegyzem meg, ha ezen országok geopolitikai, geostratégiai helyzetét megnézzük, az alapjaiban különbözik Magyarország szerepétől és helyzetétől, és ezt is mindenképpen figyelembe kell vennünk. Többen utaltak már a délszláv válságra; azt hiszem, hogy ez önmagáért beszél.

Úgyszintén megemlítem még azt, hogy a brit, az amerikai vagy a belga, vagy akár a holland közvéleményben is a katonai szolgálat megítélése sajnos sokkal magasabb és pozitívabb szintet ért el, mint Magyarországon a jelen helyzetben. Ezen mindenképpen változtatnunk kell ahhoz, hogy előre tudjunk menni a reformok területén. Az elmúlt 45-50 év ezekben a nyugati demokráciákban eltérően alakult, és nem az internacionalista szellemiség ideológiája hatotta át és cserélte föl a patriotizmust és a hazaszeretet, ezért ezekben az országokban a hazaszeretet érzülete és a haza szolgálatának kötelezettsége is jelentősebben jut kifejezésre.

Egyébként még Olaszországban is csak a korlátolt professzionizmus feltételei adottak - vallotta be Venturoni tábornok úr, az olasz vezérkari főnök -, nyilvánvalóan kevés az önkéntes, általában a jól képzettek és az iskolázottak nem igazán jelentkeznek, Olaszországban a hadseregben az önkénteseknek sajnos 75 százaléka Dél-Olaszországból, a szegény területekről érkezik az olasz hadseregbe. Még egy idézetet hadd mondjak el Venturoni tábornoktól; azt mondja, hogy napjaink kényszerűsége, hogy még jó ideig magasabb lesz a hadseregben a sorozottak aránya, ezért Olaszországban vegyes rendszerű hadsereg van rendszeresítve.

Az olasz és más nemzetközi példákat figyelembe véve Magyarországon is gond lehet, hogy semmi garancia nincs arra, hogy a magyar fiatalok megfelelő számban vállalnak önkéntes katonai szolgálatot. Azt hiszem, reális célként arról beszélhetünk, hogy a vegyes rendszerű Magyar Honvédséget tudjuk kialakítani és fejleszteni oly módon, hogy fokozatosan növeljük a szerződéses állomány és a hivatásos állomány részarányát a magyar hadseregen belül.

A kötelező sorkatonai szolgálat eltörlésének alapvető feltétele, hogy biztosítva legyen a szükséges létszámú és kiképzett hivatásos és szerződéses állomány. A Magyar Honvédség csak így tud eleget tenni alkotmányos kötelezettségének.

Még egy szempontot engedjenek meg, a toborzás problematikáját. Nyilvánvaló, hogy ez azzal járna, hogy itt egy országos hálózatot lenne szükséges kiépíteni, ezt követően hirdetéseket és kampányokat kellene folytatni. Azt hiszem, hogy ez nem kevés pénzzel, többletkiadással járna mindannyiunk számára. A felmérések szerint egyébként egy körülbelül 20 ezer fős legénység biztosítása érdekében, átlagosan hat évvel számolva, évente 3-4 ezer önkéntest kellene toborozni. Azt hiszem, ez nem könnyű feladat a jelen időszakban, és még a jövőben sem lesz az.

(11.40)

Ehhez kapcsolódik egyébként a tartalékos állomány kiképzési rendszerének modernizálási feladata is, amelynek fontosságával a NATO új stratégiai koncepciója is kiemelten foglalkozik, mégpedig kimondja, hogy a tartalékos erők fontos szerepet játszanak a NATO egész védelmi rendszerében, s válság esetén szükségessé válhat, hogy mozgósítsuk őket, majd harci feladatokat hajtsanak végre a reguláris csapatok mellett.

Végezetül pedig még egy rövid anyagi-finanszírozási összehasonlítást engedjenek meg, tisztelt képviselőtársaim! A jelenlegi számítások és kimutatások alapján az illetmény, valamint az illetmény jellegű pénzbeli juttatások vonatkozásában egy sorállományú katonánál 7030 forint/fő/hónappal lehet számolni, ezzel szemben egy szerződéses katonánál 69 317 forint/fő/héttel számolhatunk. Az összes költség vonatkozásában pedig ugyanez a két szám sorállomány esetében 35 522 forint, míg a szerződéses állomány vonatkozásában 89 992 forint, ami igencsak jelentős többletkiadással járna. Én lennék a legboldogabb egyébként, s azt hiszem, mindannyian örülnénk annak, ha olyan anyagi helyzet állna elő mind a magyar gazdaságban, mind a Magyar Honvédségen belül, hogy a szerződéses állomány létszámát a következő években jelentős mértékben tudnánk növelni.

Mindezekre természetesen azért hívom fel a figyelmet, hogy érzékeltessem: nem egyszerű feladat előtt állunk. Ha úgy döntünk, hogy pusztán önkéntesekből és hivatásosokból álló Magyar Honvédséget akarunk, akkor nyilván komolyan feladatokat kell még megoldanunk. Tehát még nem jött el az idő az önkéntes hadsereg megteremtéséhez - mint azt az SZDSZ vezérszónoka említette -, úgy látom, még nem érkezett el a megfelelő pillanat.

A Fidesz álláspontja szerint a haderő modernizálását folytatni kell, középtávon a vegyes rendszerű modell elérhetővé válik, elérhető célként lehet feltüntetni, s a professzionális hadseregre való áttérést csak hosszú távon, több lépcsőben, fokozatosan, több feltétel együttes teljesülése esetén lehet megvalósítani. Ehhez tovább kell javítani a Magyar Honvédség presztízsét, a katonai pálya megítélését a magyar társadalomban, meg kell reformálni a tartalékos rendszert, többletráfordításokat kell eszközölni a katonák élet-, szolgálati és munkakörülményeire vonatkozóan. A ma tisztjei és tiszthelyettesei többségének azonban, úgy látom, jó esélye van arra, hogy részese legyen a magyar hadsereg felemelkedésének, s néhány év múlva ténylegesen érezze annak eredményeit is.

A Fidesz-Magyar Polgári Párt részéről - politikai felelősségünket átérezve - minden támogatást megadunk ehhez. Köszönöm szépen megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormányzó pártok padsoraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
58 74 1999.03.24. 2:20  1-97

SIMICSKÓ ISTVÁN (Fidesz): Köszönöm szépen, elnök úr, a szót. Tisztelt Országgyűlés! Röviden szeretnék reagálni a két SZDSZ-es szónok által elmondott és felsorolt érvekre, amely során többek között az 1848-as és 1956-os magyar hadseregeket említették példaként és érvként.

Azt hiszem, hogy történelmi tanulmányainkra visszatekintve - mint az közismert, a magyar honvédség valóban 151 évvel ezelőtt, 1848. május 16-án jött létre, önkéntesen jött létre, így igaz, de rövid időn belül, egy hónapos, néhány hetes időszak után áttért a sorozott állományra, és így tudott olyanná válni, amilyenné, a kor egyik legerősebb hadseregévé, és így tudta végül is csak nagy nehézségek és komoly áldozatok árán az osztrák és a cári orosz hadsereg megdönteni. Tehát igazából ez semmiképpen sem illik ebbe a képbe és érvként nem lehet fölhozni. Ugyanígy az 1956-os hadsereg helyzetét sem, hiszen a forradalmi helyzet teljesen más, mint egy békés időszak hadserege jövőjének az építése.

A másik érv még az volt, hogy a tömeghadsereg kérdése merült föl. Azt hiszem, valóban igaz a tömeghadsereg kategóriája a Varsói Szerződés tagállamainak időszakában, amikor több mint 200 ezer fős volt a magyar hadsereg. Én azért megkérdőjelezem azt, hogy most tömeghadseregről beszélünk-e, amikor az alig 60 ezer fős magyar hadsereget említjük ebben a kategóriában.

(A jegyzői széket Kapronczi Mihály foglalja el.)

Végezetül pedig az európai uniós, illetve az európai és a világtendenciákról beszéltek, amely egyesült államokbeli, kanadai példákat hoz föl vagy a brit példát is, ahol csak hivatásos és önkéntes hadseregről beszélhetünk, és azt hozták föl érvként, hogy ez a fejlődés iránya. Azt hiszem, hogy van egy másik irány is, és döntő többségében ebből messzemenő következtetést levonni nem lehet, hiszen Németországban, Olaszországban, számos más helyen továbbra is sorozott állomány is működik, Németországban nem is akarnak erre áttérni, Olaszországban szeretnének, de ott sem teremtődött meg ennek a megfelelő feltétele.

Azt hiszem, nagyon jó, ha együtt gondolkodunk a Magyar Honvédség hosszú távú fejlődéséről, fejlesztéséről, jövőjéről (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.), de amikor jelenleg sajnos még ott tartunk, hogy még azt sem tudjuk elérni, hogy feltöltsük a szerződéses állományt, azt hiszem (Az elnök ismét csenget.), egyértelműen idő előttinek tekinthetjük a Magyar Honvédség önkéntes alapon történő megvalósítását.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
58 92 1999.03.24. 1:27  1-97

SIMICSKÓ ISTVÁN (Fidesz): Elnök úr, köszönöm szépen a szót. Sajnos már két percre sem jutott időm, de azért röviden szeretnék reagálni a vita végezetével néhány dologra. Azt hiszem, a magyar társadalom megítélését mindenképpen figyelembe kell vennünk. A közvélemény-kutatások adatait figyelembe véve ennek értelmében a társadalom fele-fele arányban megosztott a kérdés megítélésében. Azt hiszem, a politikusok és a parlamenti képviselők felelőssége fokozottabban jelentkezik pontosan ezért ebben az ügyben. Egyébként a megkérdezettek körülbelül 60 százaléka mindenképpen hasznosnak, fontosnak és szükségesnek érzi a sorkatonai szolgálat meglétét és a továbbiakban is való alkalmazását.

Azt hiszem, a jövőkép felállítása rendkívül fontos ebben a kérdésben. Ezt várja el tőlünk a magyar társadalom, ezt várja el tőlünk joggal a katonatársadalom is. A Fidesz prioritásként kívánja a jövőben célkitűzései között szerepeltetni a Magyar Honvédség reformját és átalakítását. Mint ezt a rendes felszólalásomban már elmondtam, egyértelműen reális célként csak a vegyes rendszerű hadsereget tudjuk elképzelni, nagyon-nagyon hosszú távon valóban célkitűzésként megfogalmazhatjuk a tisztán professzionális hadsereget, de jelen pillanatban még sajnos nem állunk úgy, hogy ezt realitásként meg tudnánk fogalmazni.

Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a kormánypártok soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
58 134 1999.03.24. 1:22  123-143

SIMICSKÓ ISTVÁN, a Fidesz képviselőcsoportja nevében: Köszönöm szépen, elnök úr, a szót. Tisztelt Országgyűlés! A Fidesz-Magyar Polgári Párt képviselőcsoportja az előttünk fekvő, a koszovói válság megoldását célzó NATO-fellépéshez szükséges módosító indítványt megtárgyalta, és annak elfogadását javasolja a tisztelt Háznak. Véleményünk szerint a módosítás technikai, kiegészítő jellegű, de fokozottabb biztonságot jelent számunkra, hiszen ennek értelmében a magyar védelmi erők mellett NATO-vadászrepülőgépek is garantálni fogják Magyarország légterének biztonságát.

Szeretném hangsúlyozni, tisztelt képviselőtársaim, hogy Magyarország továbbra sem vesz részt harci tevékenységben, szerepünk továbbra is passzív marad. Mélységesen sajnáljuk, hogy ez idáig nem sikerült politikai síkon rendezni a problémákat, s természetesen az utolsó pillanatig bízunk a békés rendezésben. Sajnos a békés rendezésnek jelen helyzetben egyre kisebb a valószínűsége. Úgy látjuk, hogy a koszovói válság mielőbbi megoldásához - és ahhoz, hogy az ezt követő politikai rendezés után helyreálljon a béke a térségben - járulhatunk most hozzá hatékonyan.

Mindezen szempontok alapján a Fidesz-Magyar Polgári Párt képviselőcsoportja - csakúgy, mint a honvédelmi bizottság és a külügyi bizottság és a frakciók nevében eddig felszólalt parlamenti képviselők - támogatja a módosító indítványt. Köszönöm a figyelmüket. (Taps.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
61 6 1999.04.12. 3:52  3-17

SIMICSKÓ ISTVÁN (Fidesz): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Közel három hete, március 24-e óta zajlik a NATO katonai akciója Koszovóban. A Fidesz országgyűlési képviselőcsoportja kezdettől fogva támogatja a NATO béketeremtő erőfeszítéseit. Mi úgy látjuk, hogy a katonai akció által a NATO azokat a közös, demokratikus értékeket védelmezi, amelyek a szövetség tagjait összekötik, egyesítik.

(13.30)

A Fidesz álláspontja az, hogy a NATO a katonai akcióhoz végső eszközként folyamodott, miután a konfliktus békés rendezésére tett valamennyi politikai erőfeszítés - nem a nemzetközi közösség hibájából - sajnos kudarcba fulladt.

A katonai beavatkozás jelenti az egyetlen módot arra, hogy a jugoszláv kormány alávesse magát a nemzetközi közösség követeléseinek, és leállítsa a koszovói mészárlást. A NATO tagállamai tanultak a történelemből, kibővítették a biztonság fogalmát, és megértették, hogy annak fenntartása aktivitást igényel. Ily módon a szövetség nem szemlélhette tétlenül a koszovói albánok kitelepítését és lemészárlását.

Véleményünk szerint a NATO fellépése erkölcsileg és morálisan megalapozott, hiszen egyértelműen azt célozza, hogy megakadályozza a koszovói emberirtást és a válság kiterjedését az egész balkáni régióra. A NATO ezzel a beavatkozással valójában az egész európai kontinens stabilitását, biztonságát szolgálja. Reméljük, hogy a légi csapások fokozódása közelebb hozza a békét, a békés rendezést Koszovóban, jelen pillanatban azonban nem zárható ki a reális lehetőségek közül a szárazföldi csapatok bevetésének szükségessége sem.

Magyarország teljes jogú NATO-tagként, a védelmi szövetség részeseként, felelősségét átérezve, helyzetéhez és lehetőségeihez mérten minden támogatást megad annak érdekében, hogy a NATO béketeremtő akciója eredményes legyen, és mielőbb megfelelő módon rendeződjön a helyzet Koszovóban, illetve Jugoszláviában.

A Fidesz rendkívül fontosnak tartja, hogy a koszovói helyzet rendezését célzó beavatkozás tekintetében a NATO-tagállamok továbbra is egységesek maradjanak, és hasonlóan fontosnak tartjuk - amiről miniszterelnök úr is beszélt felszólalásában -, hogy a magyar parlament pártjai is egységes politikát valljanak ebben a kérdésben.

Ugyancsak komoly felelőssége és szerepe van a magyar sajtónak, a hírközlő szerveknek abban, hogy a válság megoldását célzó NATO-béketeremtő akció megítélése hogyan alakul a magyar társadalom szemében.

Tisztelt Országgyűlés! A Fidesz országgyűlési képviselőcsoportja úgy látja, hogy a magyar kormány a vajdasági magyarok érdekében számos nemzetközi fórumon, szervezetben, a NATO-ban folyamatosan hallatja szavát, és napi kapcsolatot tart fenn a vajdasági magyar szervezetek vezetőivel. A kormány folyamatosan fellép annak érdekében, hogy ne vigyék el Koszovóba a vajdasági magyar nemzetiségű katonákat. A kormány messzemenően és folyamatosan tájékoztatja a magyar parlament bizottságait - a külügyi, a nemzetbiztonsági és a honvédelmi bizottságot - az ország biztonsága érdekében tett lépésekről.

A Fidesz szerint ezek a kormányzati lépések megnyugtatóak, és jelentős mértékben növelik Magyarország, a magyar társadalom biztonságát.

Tisztelt Országgyűlés! A Fidesz országgyűlési képviselőcsoportja bízik abban, hogy a Jugoszláv Szövetségi Köztársaság, Jugoszlávia népei hamarosan visszatérhetnek a demokratikus európai nemzetek családjába. Meg vagyunk győződve arról, hogy Jugoszlávia nemzeti érdekeit a civil társadalom fejlődése és egy olyan állam felépítése szolgálná a legjobban, amelyben a törvények és a törvényes rend uralkodik, ahol valódi demokrácia működik. Csak ezen célok elérése, megteremtése rendezheti tartósan a konfliktusos térség biztonságát. Ennek érdekében mi minden tőlünk telhetőt megteszünk.

Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a Fidesz, az FKGP és az MDF soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
62 318 1999.04.13. 0:37  315-335

SIMICSKÓ ISTVÁN, a honvédelmi bizottság előadója: Köszönöm szépen, elnök úr, a szót. Tisztelt Országgyűlés! A honvédelmi bizottság az Albániának nyújtandó humanitárius segélyműveletekben való magyar részvételről szóló határozati javaslatot megtárgyalta.

A honvédelmi bizottság tagjai, átérezve a koszovói válság hatására kialakult humanitárius katasztrófa miatti felelősséget, a határozati javaslatot 13 igen szavazattal, azaz egyhangúlag, általános vitára alkalmasnak találták, és annak érdemi elfogadását ajánlják a tisztelt Országgyűlésnek. Köszönöm a figyelmet. (Taps.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
62 324 1999.04.13. 1:09  315-335

SIMICSKÓ ISTVÁN (Fidesz): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! A Fidesz-frakció tagjai a most lezajlott külügyi bizottsági és honvédelmi bizottsági ülésen az Albániának nyújtandó humanitárius segélyműveletekben való magyar részvételről szóló határozati javaslatot, előterjesztést megvitatták és megtárgyalták.

A fiatal magyar demokráciánk sikereként, eredményeként Magyarország ez év márciusától a NATO teljes jogú tagja lett. Ha azonban Magyarország nem lenne a NATO teljes jogú tagja, úgy érezzük, akkor is emberi kötelességünk, hogy segítsünk azokon az embereken - a több százezer koszovói albán menekülten -, akiket a szülőföldjükről elűztek, és most menekülttáborokban kell nehéz körülmények között sínylődniük. Véleményünk szerint a segítségnyújtás mértéke Magyarország teljesítőképességével arányosnak tekinthető.

Mindezen szempontok alapján a Fidesz-Magyar Polgári Párt országgyűlési képviselőcsoportja humanitárius felelősségét átérezve támogatja az Albániába menekült koszovói albánok megsegítését célzó kormányzati előterjesztést.

Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
65 12 1999.04.29. 5:12  1-17

SIMICSKÓ ISTVÁN (Fidesz): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Miniszterelnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! A Fidesz országgyűlési képviselőcsoportjának véleménye szerint napjainkban a magyar társadalmat joggal foglalkoztatja két fontos kérdés: az egyik a szomszédságunkban, Jugoszláviában zajló tragikus események, a koszovói mészárlások kérdése; a másik a több héten át tartó, elsősorban Magyarország keleti részét sújtó ár- és belvíz, amely, sajnos, több milliárdos károkat okozott hazánknak, az ott élő embereknek. A miniszterelnök úr expozéjában kifejtett gondolatokat - melyek a polgári koalíció kormányának mind az ár- és belvíz okozta károk enyhítését célzó lépéseit, mind a koszovói válság rendezésében történő magyar szerepvállalást, magyar hozzáállást jelenti - a Fidesz országgyűlési képviselőcsoportja megfelelőnek és megnyugtatónak tartja. (Taps a kormánypártok soraiban.)

Mi úgy látjuk, hogy a polgári kormány átgondolt és kiszámítható tevékenységének köszönhetően Magyarország nemzetközi elismertsége, nemzetközi tekintélye az európai térségben és a keletközép-európai régióban jelentős mértékben növekedett. A miniszterelnök úr és a kormány több tagja a NATO több mint egy hónapja zajló béketeremtő akciója során folyamatosan tájékoztatja a parlament bizottságait, a parlamenti képviselőket és a magyar társadalmat, és mint ismeretes, ebben a kérdésben a miniszterelnök úr rendszeresen egyeztet a parlamenti pártok elnökeivel.

A Fidesz mindig - mint ahogy most, ezen válságos időszakban - különösen fontosnak tartja, hogy össznemzeti ügyekben egységes legyen a magyar parlamenti pártok véleménye és hozzáállása. Mi is valljuk Széchenyi István gondolatát, mely szerint egynek minden nehéz, soknak semmi sem lehetetlen. A Fidesz bízik abban, hogy az egységes fellépés, a NATO egysége, eltökélt akarata megteremti a mielőbbi békét Jugoszláviában, Koszovóban, megteremti a demokratikus berendezkedést, a normális polgári életet.

Tisztelt Országgyűlés! A Fidesz országgyűlési képviselőcsoportja nagy jelentőségűnek tartja az elmúlt hét végén lezajlott NATO-csúcstalálkozót az ott elfogadott dokumentumokban szereplő egység gondolatának megerősítéséért, a koszovói válság megoldásának eltökéltségéért és nem utolsó sorban a vajdasági magyarok érdekeinek figyelembevételéért.

Tisztelt Országgyűlés! "Mindig bölcs dolog előre nézni, de nehéz messzebbre tekinteni, mint ameddig ellátunk" - mondta Churchill e század közepén. A koszovói konfliktus megoldásának mikéntjét és pontos végét jelen pillanatban rendkívül nehéz megmondanunk. Egy biztos: Magyarország maximálisan érdekelt a válság mielőbbi megoldásában, a tartós rendezésben. Bízunk abban, hogy a NATO intenzívebb légi csapásai elérik a várt politikai célt, és Milosevics elfogadja a NATO békefeltételeit. Reméljük, hogy jelen helyzetben a légi csapások fokozása - együttesen az embargó szigorításával - a NATO esetleges szárazföldi katonai akcióját indokolatlanná teszi, hiszen ily módon a jugoszláv szárazföldi hadigépezetnek a csapások után megmaradó része is üzemanyag hiányában mozgásképtelenné válhat. A NATO egyébként a harci tevékenységek mellett komoly, áldozatos humanitárius szerepet is vállal a térségben, amiben Magyarország is részt vesz. Mint ismeretes, naponta 30-40 repülőgép érkezik ruhákkal, élelmiszerekkel, gyógyszerekkel Albániába, Macedóniába a menekültek megsegítésére.

Tisztelt Országgyűlés! A Fidesz támogatja azokat a szerb politikusokat, akik valóban elkötelezettek az európai demokratikus értékrend iránt, és egyetértünk Dusan Vasziljevics úrral, a szerb ellenzéki Demokrata Párt elnökének azon kijelentésével, melyben egyértelműen Milosevicset okolja a konfliktus ilyen mértékű elmérgesedéséért. Magyarország a szerb néppel jó szomszédi viszonyban, a békés egymás mellett élésben, az együttműködésben érdekelt, egyedül és kizárólag Milosevicsen múlik, hogy meddig tart a bombázás Jugoszláviában. Nekünk nem érdekünk, hogy déli szomszédunk több évtizedre leszakadjon az európai népek közösségének fejlődési ütemétől.

Tisztelt Képviselőtársaim! Az ár- és belvíz okozta károk enyhítését illetően a kormányzati lépések vonatkozásában úgy látjuk, hogy a kormány Széchenyi szellemében cselekedett, aki szerint a tett az első, a szó a második. Igen, a kormány tettei, cselekedetei a most és itt elhangzott szavakat jóval megelőzték. A miniszterelnök úr elmondta, hogy a kormány újabb 13 milliárd forintos támogatásról hozott határozatot, amely egyébként a mai nap folyamán megjelenő Határozatok tárában is olvasható lesz, és így összességében a kormány 24 milliárd forinttal járul hozzá a károk enyhítéséhez.

 

(9.50)

Az ellenzéki pártok által benyújtott javaslatok lényegesen kevesebb összeget jelöltek meg erre a célra. A károk teljes helyreállításához azonban valóban mi is széles körű nemzeti összefogást tartunk szükségesnek.

Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
74 290 1999.06.01. 2:15  287-304

SIMICSKÓ ISTVÁN (Fidesz): Tisztelt elnök úr, köszönöm szépen a szót. Tabajdi Csaba MSZP-s képviselőtársam felszólalására szeretnék reagálni a Fidesz frakciója nevében.

Képviselőtársam utalt arra, hogy a helyzet nagymértékben megváltozott a koszovói válság megoldása és a magyar szerepvállalás vonatkozásában. Szerintem a helyzet abszolút nem változott meg, a NATO következetesen kitart és kiáll a válság mielőbbi megoldása mellett, és katonai eszközökkel megpróbálja kikényszeríteni a békét. Most minden remény megvan arra, hogy a légicsapások elérjék a megfelelő politikai célt.

A Fidesz-Magyar Polgári Párt képviselőcsoportja részéről semmiképpen nem tartjuk indokoltnak egy ilyen típusú kezdeményezés támogatását. Számos fórumon megvitattuk már ezt a kérdést - a külügyi bizottság, a honvédelmi bizottság ülésén -, és mindenütt nagymértékű elutasításra talált ez a javaslat. Csak zárójelben jegyzem meg, hogy a honvédelmi bizottság ülésén 3 igen szavazat volt mellette; a 21 tagú honvédelmi bizottságban csak 3 szocialista képviselő tudta támogatni, tehát úgy tűnik, hogy az MSZP frakciója sem egységes ebben a kérdésben.

A Fidesz-Magyar Polgári Párt folyamatosan arra törekszik, hogy a külpolitikai kérdésekben és kimondottan a koszovói válság kapcsán továbbra is meglegyen a parlamenti pártok egysége. Ezt most is szem előtt tartjuk és fontosnak érezzük. Ezzel szemben az ilyen típusú módosító javaslatok, átértelmezések semmiképpen sem mutatnák azt, hogy kiszámítható Magyarország külpolitikája, valamint az MSZP hozzáállása.

Végezetül összegezve azt tudom tehát mondani, hogy a helyzet nem változott meg. A helyzet annyiban változott meg, hogy ha ez a módosító javaslat megszületne a Magyar Országgyűlés részéről, akkor ez csak és kimondottan az MSZP hozzáállásának a változását jelentené, és nem érzékeltetné megfelelő módon, hogy támogatja a NATO iránti elkötelezettségünket. (Közbeszólások a Fidesz soraiból: Úgy van!)

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti oldalon.)

 

(18.20)

Megadom a szót Kelemen András képviselő úrnak, Magyar Demokrata Fórum.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
77 10 1999.06.14. 1:58  1-13

SIMICSKÓ ISTVÁN (Fidesz): Köszönöm szépen, elnök úr, a szót. Tisztelt Országgyűlés! A Fidesz-Magyar Polgári Párt országgyűlési képviselőcsoportja egyetért a külügyminiszter úr értékelésével. A Fidesz a koszovói konfliktus kezdetétől fogva támogatta a NATO békefenntartó akcióját, és támogatta a magyar kormány következetes külpolitikáját. Bíztunk a béketeremtés sikerében, mert úgy láttuk és látjuk, hogy a magyar kormány megbízható és kiszámítható partnere, illetve szövetségese a világon békét, biztonságot és demokráciát akaró erőknek.

Magyarország polgári kormánya az elmúlt rövid időszak alatt nehéz feladatok megoldásában, az ebben való közreműködésben jól vizsgázott. Magyarország megbízható szövetsége lett a NATO-nak, mint ahogy ezt nemzetközi színtéren is elismerik. Magyarország kiváló teljesítményt nyújtott a koszovói válság idején, és e három hónap alatt újdonsült tagból igazi szövetségessé vált. Mindezt úgy tudta megtenni, hogy a hazai ellenzék nem könnyítette meg a kormány helyzetét, sőt néhány ellenzéki politikus és parlamenten kívüli politikai tényező - belpolitikai taktikai szempontoktól vezérelve - Magyarország nemzetközi tekintélyét, a magyar külpolitika eddigi eredményeit veszélyeztette. Ugyanakkor a vajdasági magyarok élete és helyzete is viszonylagos biztonságban volt, illetve van.

A magyar külpolitika kiszámítható tevékenységének köszönhetően minden remény megvan arra, hogy szomszédunkkal békés, jó viszonyt alakítsunk ki, és részt vehessünk az újjáépítési folyamatban is. Igaza van a külügyminiszter úrnak abban is, hogy a helyzet továbbra is bonyolult és nehéz, a próbatételek sorozatának még nincs vége, és az eddigi értékek által vezérelt politika fenntartásával, józan körültekintéssel és mindenekelőtt nemzeti összefogással meg tudjuk oldani az előttünk álló nehézségeket.

Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a kormánypártok soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
79 351 1999.06.15. 3:26  339-370

SIMICSKÓ ISTVÁN (Fidesz): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! A Fidesz-Magyar Polgári Párt országgyűlési képviselőcsoportja kezdettől fogva támogatta a NATO béketeremtő akcióját, és támogattuk a magyar kormánynak ebben a tárgykörben tett lépéseit, a magyar szerepvállalást. Magyarország nem vállalta a béketeremtő akcióban való tevőleges magyar részvételt azon megfontolásból, hogy magyar katona szomszédos ország hadseregébe besorozott magyar emberrel fegyveresen ne kerülhessen szembe, valamint azért is, hogy a jövőbeni jószomszédi viszony lehetőségét ne veszíthessük el. A békefenntartás a jelenlegi szakaszában nem kockázatmentes, de nem tételezhető fel, hogy az említett eset Koszovóban előforduljon. Ezért nemcsak NATO-tagságunkból fakadó elkötelezettségünkből, hanem eredendő értékeink okán is vállalnunk kell a feladatot a délszláv térség békéjének fenntartásában.

Tisztelt Országgyűlés! A Fidesz-Magyar Polgári Párt a koszovói válságot soha nem kezelte elszigetelt jelenségként, azt következetesen a délszláv válságsorozat részének tekintette. Továbbra is meggyőződésünk, hogy a koszovói helyzet stabilizálása döntően hozzájárul az egész térség tartós demokratizálódásához. Magyarországnak alapvető érdeke fűződik ahhoz, hogy szomszédunkban békés viszonyok és gazdasági fellendülés legyen, mert magunkat is, de kiváltképp a Vajdaságban élő 350 ezer magyart csak ekkor tudhatjuk biztonságban. A kormány által most beterjesztett határozati javaslatok ezt a következetes politikát támasztják alá, mely szerint a magyar részvétel differenciáltan kezeli a humanitárius segítségnyújtást, szövetségeseink és a békepartnerségben részt vevő országok békefenntartó műveletekkel összefüggő csapatmozgásait, és a Magyar Honvédség katonáinak részvételét a békefenntartásban.

Az országgyűlési határozati javaslatok keretet szabnak a kormány számára, amely meghatározza mozgásterét, de a döntéseket a kormánynak nagy felelősséggel, a mindenkori nemzetközi helyzet alakulásának megfelelően, eseti módon kell meghoznia. A Fidesz kiemelten fontosnak tartja, hogy a békefenntartásban részt vevő magyar kontingens felszereltsége a NATO-kompatibilitás jegyében legyen biztosított. Különösen fontos mindez azért is, mert a magyar alegység a pristinai főparancsnokság őrzés-védelmét fogja ellátni, ily módon a világsajtó szeme előtt fog tevékenykedni.

Tisztelt Képviselőtársaim! A XX. századi magyar történelem gyakorta idézett elő olyan helyzetet, hogy a magyar katonák határainkon kívül kaptak feladatot, ahol hősiesen helytálltak, de leginkább sajnos áldozatok lettek. Ma a világ számos pontján vesznek részt magyar katonák békefenntartásban, jelentős mértékben emelve Magyarország nemzetközi tekintélyét. A mostani, a koszovói kontingens egy lesz ezek közül. A XX. század utolsó évtizedében végre szilárdan a jó oldalon állnak katonáink, mert a magyar politika a szabadság és a demokrácia értékeinek védelmében rendeli őket.

Tisztelt Országgyűlés! Ezen gondolatok jegyében a Fidesz-Magyar Polgári Párt országgyűlési képviselőcsoportja támogatja és elfogadásra javasolja a tisztelt Országgyűlésnek a szóban forgó három országgyűlési határozati javaslatot. Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a Fidesz soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
88 373 1999.09.28. 1:23  370-382

SIMICSKÓ ISTVÁN, a honvédelmi bizottság alelnöke, a bizottság előadója: Köszönöm szépen, elnök úr, a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! A 11/1999. számú országgyűlési határozat módosításáról szóló határozatot a honvédelmi bizottság megtárgyalta, mint ahogy azt a miniszter úr is mondotta volt.

Az ez év március 5-én elfogadott országgyűlési határozat tartalmazza a magyar és holland légierő közötti együttműködés főbb kereteit. A jelenlegi módosítást az indokolja, hogy a holland légierő szóban forgó egysége magyarországi látogatásának ideje alatt egy Szlovéniában zajló hadgyakorlaton is részt kíván venni. A honvédelmi bizottság tagjai fontosnak tartják, hogy Magyarország, a Magyar Honvédség NATO-tagként minél jobb és közvetlenebb katonai kapcsolatot tartson fenn szövetségeseinkkel és a NATO más tagországaival. Különösen igaz mindez a holland-magyar katonai kapcsolatokra. A közös felkészítések, kiképzések, harcászati gyakorlatok komoly szerepet játszanak a Magyar Honvédség csapatai alkalmazási képességének szinten tartásában, illetve továbbfejlesztésében; erősítik a magyar és a holland katonák közötti fegyverbarátságot.

Mindezen szempontok alapján a szóban forgó 11/1999. számú határozat módosítását a honvédelmi bizottság egyhangúlag általános vitára alkalmasnak találta, és azt a tisztelt Országgyűlésnek elfogadásra ajánlja. Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps.)

 

(20.20)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
93 323 1999.10.19. 0:54  320-324

SIMICSKÓ ISTVÁN, a honvédelmi bizottság alelnöke, a bizottság előadója: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! A honvédelmi bizottság az elmúlt heti ülésén a Magyar Honvédség kijelölt alegységének az Iron Dragon - azaz "vassárkány" - '99 hadgyakorlaton történő részvételéről szóló országgyűlési határozati javaslatot megtárgyalta.

A honvédelmi bizottság kiemelten fontosnak tartja, hogy Magyarország, a Magyar Honvédség NATO-szövetségeseivel hatékony, jó együttműködést alakítson ki, illetve folytasson. A szóban forgó németországi hadgyakorlaton való magyar részvétel is ezt az eddig is meglevő jó kapcsolatot erősíti és folytatja.

Mindezen szempontok alapján a honvédelmi bizottság a H/1635. számú országgyűlési határozati javaslatot általános vitára alkalmasnak találta, és annak elfogadását egyhangúlag ajánlja.

Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
95 185 1999.10.21. 6:11  1-301

SIMICSKÓ ISTVÁN (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! A komoly vitákat kiváltó témák után most egy egészen békés témáról szeretnék szólni, mégpedig a hadsereg, a honvédség ügyéről és a tárca költségvetéséről.

II. Frigyes egykori porosz uralkodó szerint a diplomácia fegyverek nélkül olyan, mint egy zenekar hangszerek nélkül. Ha ezen megállapítást nem is fogadjuk el teljes egészében, az mindenképpen igazolódott a történelem folyamán, hogy például a NATO-országok eddigi diplomáciája talán kevésbé lett volna eredményes fegyverek nélkül.

A Fidesz-Magyar Polgári Párt országgyűlési képviselőcsoportja úgy látja, ha az előző magyar kormányok, a zenekar nem is maradt teljesen hangszer nélkül, de a Magyar Honvédség átalakítása, korszerű fegyverekkel, eszközökkel való ellátása az elmúlt közel tíz évben nem történt meg. Az elmúlt évtizedben a Magyar Honvédség felélte tartalékait, technikai eszközei leromlottak, a kiképzés ellaposodott, és ennek köszönhetően mára a morális pusztulás jelei is mutatkoznak. A Magyar Honvédségről a NATO-csatlakozás előtti időszakban olyan képet festett az előző kormányzat mind a lakosság, mind a NATO számára, mintha egy ütőképes, erős hadseregünk lenne.

A valóság azonban az - bármilyen fájó is kimondani -, hogy a Magyar Honvédség jelen állapotában sem felszerelésével, sem kiképzettségével, sem szociális és morális állapotával nem felel meg az általunk támasztott követelményeknek, és itt nem a NATO követelményeit állítjuk mérceként, hanem a saját magunk által támasztottakat. Példa volt erre a KFOR-alegység felállítása, amikor egy hónapig tartó kiképzés és néhány milliárd forint ráfordítás szükségeltetett ahhoz, hogy katonáinkat útnak engedhessük a koszovói feladat végrehajtására.

Ugyancsak intő jel volt a NATO számára évente megküldendő védelmi tervezési kérdőív, amely nem többről szól, mint a tényleges katonai képességeink feltárásáról, amely alapján a NATO egy közösen végrehajtandó feladat esetén számolhat velünk.

(14.50)

A jelenlegi honvédelmi kormányzat megbizonyosodott arról, hogy a korábbi védelmi tervezési kérdőívekben szövetségeseink ámítása, félrevezetése valósult meg, amit mi nem vállalhatunk fel. Ha visszatekintünk az 1990-től eltelt időszakra, őszintén bevallhatjuk, hogy nem volt tényleges haderőreform, csak a mindenkori költségvetési kényszer szülte leépítések, csökkenő jellegű változtatások történtek meg.

Tisztelt Országgyűlés! A fenti okok együttes hatására született meg a 21/83. számú kormányhatározat, amely elrendelte a honvédelmi ágazat stratégiai felülvizsgálatát. A dokumentum nemcsak feladatot szab a honvédelmi kormányzat, hanem megfelelő, eddig nem tapasztalt feltételeket is biztosít a végrehajtandó feladatok finanszírozására.

A hosszú évek során elhanyagolt honvédség a Fidesz-Magyar Polgári Párt és koalíciós partnerei kormányzati ciklusa alatt jut végre lélegzethez. A 2000. évi költségvetés mintegy 40,7 százalékkal juttat a honvédségnek többet, mint korábban. A költségvetési évben nem kizárólagosan az a 190 milliárdnyi összeg nagysága imponáló, legalább ezzel egyenértékűen fontos, hogy most először nem terheli saját bevételi kötelezettség a honvédséget, most először mentesül a katonai hivatástól idegen, a katonai feladatokkal összeegyeztethetetlen tevékenységektől a Magyar Honvédség. Hasonlóan nagy jelentőségű, pozitív irányú változásnak tartjuk a Magyar Honvédség személyi állománya jövedelmének, juttatásainak 17,41 százalékos növekedési előirányzatát.

A 2000. évi honvédelmi költségvetés mostani formájában a jelenlegi hadsereg kiemelkedően nagy összeggel megnövelt költségvetése, azonban felhasználása a 2000. év január 31-ei határidővel befejeződő stratégiai felülvizsgálata végrehajtásának a költségvetése, amelynek fő prioritásai lesznek az átalakítás anyagi támogatása, benne a hadseregben maradó hivatásos, szerződéses és sorkatonák helyzetének javítása, a katonacsaládok életkörülményeinek jobbítása, elsősorban a vidéki csapatoknál élők lakáshelyzetének megoldása, a kiképzés finanszírozása és a legszükségesebb felszerelések és haditechnikai eszközök beszerzésének megkezdése, többek között a gépjárműpark cseréje, az informatikai program további folytatása, a MiG-29-es repülőgépek felújítása.

A Fidesz képviselőcsoportja a Magyar Honvédség átalakítása központi elemének magát a haderőszerkezet korszerűsítését tartja, amely a rugalmasság, a mozgathatóság és fenntarthatóság követelményeit is teljesíti. Egyetértünk Klaus Naumann tábornok úr megállapításával, mely szerint az egyes nemzeteknek is komoly erőfeszítéseket kell tenniük elsősorban a területvédelemre összpontosító katonai tervezés felülvizsgálata, valamint a hatékony haderő kialakításához és fenntartásához elengedhetetlen költségvetési juttatások biztosítása terén.

Tisztelt Országgyűlés! A Fidesz-Magyar Polgári Párt országgyűlési képviselőcsoportja a 2000. évi honvédelmi költségvetést úgy tekinti, mint egy hosszú távú program első fejezetét, amelynek célja egy olyan nemzeti honvédség megteremtése, amely képes és kész a haza megvédésére szövetségeseinkkel való együttműködésben, amely élvezi a magyar társadalom, a polgárok bizalmát és megbecsülését, és amely kiállja a nemzetközi összehasonlítás próbáját is.

Köszönöm szépen megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiból.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
95 189 1999.10.21. 1:31  1-301

SIMICSKÓ ISTVÁN (Fidesz): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. A honvédelmi költségvetés az előbb általam említett komoly jelentőségű növekedéssel számol, ez volumenében 190 milliárd forintos összeget jelent. A honvédelmi tárca nehéz helyzetben volt, hiszen a stratégiai felülvizsgálat, amely a 21/83. számú kormányhatározat szellemében indult el, azt a célt tűzte ki maga elé, hogy ténylegesen korszerűsítse, megreformálja a Magyar Honvédséget.

Ugyanakkor viszont a költségvetési előirányzatokat már most meg kellett határozni erre az időszakra, illetve a jövő évre vonatkozóan, ezzel szemben a stratégiai felülvizsgálat még nem zárult le. Tehát a honvédelmi miniszternek - tudomásom szerint - lesz olyan hatásköre, amely a belső átszervezésekre való tekintettel lehetőséget szab a honvédelmi miniszter számára, hogy bizonyos átcsoportosításokra sor kerülhessen. Tehát az a nagyságrendű összeg, amely a bérfejlesztésekre szerepel, nem 8,25 százalék, mert ebbe beleértendő a külföldi hadgyakorlatokon, illetve külföldi kiküldetésben részt vevő magyar békefenntartó egységek jövedelme is, ez összességében 17,41 százalék növekedést jelent. Azt hiszem, azok a keretösszegek, amelyek jelen pillanatban rendelkezésre állnak, mindenképpen kellő alapot nyújtanak arra, hogy amennyiben lezárul a stratégiai felülvizsgálat, ezt követően lehetőség lesz arra, hogy a béreket is megfelelő módon rendezzék a honvédelmi tárcánál.

Köszönöm szépen. (Szórványos taps a kormánypártok soraiból.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
95 193 1999.10.21. 1:20  1-301

SIMICSKÓ ISTVÁN (Fidesz): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Vincze László képviselőtársam nagyon helyesen ragadta meg ezt a fontos kérdéskört, amely a honvédelmi tárca eddigi költségvetésében rendszeresen szereplő bevételi előirányzatot illeti.

Mindannyian tudjuk azt, hogy milyen nehéz feladatot jelentett a honvédelmi tárcának az, hogy értékesítse azokat a kihasználatlanul fekvő, amortizálódó ingatlanokat, amelyek több milliárd forintos értéket képviselnek. Példaértékű a honvédelmi költségvetés ezen szempontok alapján is, hiszen először szűnik meg ez a bevételi előirányzati kényszer a honvédelmi tárcánál, tehát azok az ingatlanok, amelyek eddig kihasználatlanul feküdtek a honvédelmi tárcánál, átkerülnek a Kincstári Vagyoni Igazgatósághoz, és ezúton kerülnek értékesítésre.

 

(15.00)

 

Azt hiszem, hogy ez egy nagyon ésszerű és racionális jelenség és tevékenység, amely most megfigyelhető ebben a vonatkozásban, hiszen semmiképpen sem szerencsés, hogy a honvédelmi tárcánál olyan tevékenységet folytatnának vagy folytatnak, amely úgymond idegen az alapfunkciótól, az alaprendeltetéstől. A honvédségnek az a feladata, hogy az ország biztonságát garantálja, a hazát megvédje. Azt hiszem, hogy ilyen értelemben is fontos és jelentőségteljes előrelépésnek lehetünk a tanúi.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
98 428 1999.11.09. 3:11  411-441

SIMICSKÓ ISTVÁN (Fidesz): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Jelenlévők! Tisztelt Országgyűlés! Én nem kívánnám az ügyrendi javaslatokat minősíteni, nem az én dolgom, hogy minősítsem, de nyilvánvaló, hogy volt lehetősége ellenzéki képviselőtársaimnak elmondani érveiket, és nagyon korrekten, öt percben fogalmaztak. Tehát ilyen szempontból én már nem érzem különösebben a súlyát annak, hogy most ügyrendi javaslatokról vitatkozzunk. De természetesen én is valóban fontos kérdésnek tartom, azért is kértem szót.

A Fidesz-Magyar Polgári Párt frakciója részéről mi rendkívüli módon fontosnak tartjuk, hogy a békepartnerség programban továbbra is részt vegyünk. Mondom ezt annak ellenére, hogy mindannyian tudjuk, hogy jogi státuszunk, illetve jogi helyzetünk egyértelműen megváltozott, hiszen most már partnerországból teljes jogú taggá váltunk március 12-e óta. Úgy érzem, hogy komoly tapasztalatokat szereztünk az elmúlt időszakban, és komoly élményekkel, tapasztalatokkal gazdagodtunk, amely a békepartnerségi programban való részvételünket jellemezte.

Én egyetértek azzal, hogy a fegyveres erők jogállásának rendezését célul kell kitűzni, ezt célozza többek között a kormány jelen előterjesztése is. Mindenképpen célszerű a jogi szabályozás egyszerűsítése. Én azt hiszem, hogy az alkotmánymódosítás kérdésköre e tárgykörben egy visszatérő kérdéskör. Én azt hiszem, mindannyian jól emlékszünk arra, hogy nem a Fidesz, valamint a kormányzó pártok hibájából vagy okán nem valósult meg az alkotmánymódosítás az elmúlt évben, nem rajtunk múlott ez a kérdés.

Én azt hiszem, hogy a közeli jövőben az alkotmánymódosítás ügyét korrekt módon célszerű lezárnunk. Mindenképpen szükség lenne erre, a mi részünkről is úgy érezzük, hogy fontos ezt a kérdést rendeznünk.

Arra szeretnék még röviden reagálni, és csak zárójelben, hogy gyakorlatilag a háromhetes ülésezési rend is elhangzott ebben az ügyben. Én azt hiszem, hogy a koszovói válság próbáját is kiállta a háromhetes ülésezési rend, hiszen nem volt olyan probléma, nem volt olyan gond még a koszovói válságkezelés időszakában sem, hogy a háromhetes ülésezési rend fennakadást okozott volna, és ne tudtunk volna fontos törvényeket meghozni, illetve döntéseket megtenni.

Egyébként mindezen szempontok alapján én úgy látom, hogy ez az előterjesztés a honvédelmi bizottság ülésén csakúgy, mint a külügyi bizottság ülésén, a többségi támogatást élvezte. Ilyen szempontok alapján én úgy látom, hogy ez az előterjesztés támogatható, a Fidesz-Magyar Polgári Párt támogatja. Természetesen, ismétlem, azt a szempontot is, hogy az alkotmánymódosítás ügyét is napirenden kívánjuk tartani, és úgy érzem, hogy azt tehet majd a végére pontot, hogyha korrekt módon az alkotmánymódosítás ügyét is kezeljük. De szerintem ez nem gátolja meg az Országgyűlést abban, hogy jelen előterjesztést támogassa, és kérem képviselőtársaimat, hogy támogassák is ezt az előterjesztést, hiszen fontos törvénymódosításról van szó.

Köszönöm szépen a figyelmet. (Szórványos taps a Fidesz soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
98 436 1999.11.09. 1:51  411-441

SIMICSKÓ ISTVÁN (Fidesz): Köszönöm szépen. Tényleg csak röviden szeretnék reagálni, hiszen olyan komoly ellenzéki túlsúly van, hogy nem hagyhatom szó nélkül, reagálnom kell az észrevételekre; úgy érzem, ez morális kötelességem is.

A különböző kritikákra szeretnék röviden reagálni. Bizonyára Iváncsik képviselőtársam is félreértette ezt a bizonyos mondatomat, én arra gondoltam, hogy itt tavaly decemberben teljes egyetértés volt az alkotmánymódosítás ügyében, amit a kormány előterjesztett. Számos módosító javaslatot és szándékot megfogalmaztak a különböző hatpárti egyeztetéseken az ellenzéki képviselők, ezek a módosító javaslatok beépültek a kormány előterjesztésébe. Ezt követően, a szavazás utolsó pillanatában az ellenzék visszalépett - legalábbis az MSZP és az SZDSZ - attól, hogy elfogadja. Én erre gondoltam.

Nem rajtunk múlott, hogy ez nem lett megszavazva, hiszen önök nem szavazták meg és önök nem támogatták ezt az elképzelést. Azt követően egyébként a Fidesz és a Kisgazdapárt is tett javaslatot arra vonatkozólag; több hatpárti egyeztetés volt. Bízom benne, hogy ezek a hatpárti egyeztetések folytatódni fognak, és az alkotmánymódosítás ügyét tényleg korrekten le tudjuk zárni. Ez, azt hiszem, mindannyiunk közös érdeke, és látjuk, hogy a működés célszerűsége érdekében szükség lesz erre.

Ettől függetlenül én nem látok ebben az előterjesztésben semmiféle burkolt alkotmánymódosítást, pontosan a békepartnerségi tevékenységünk... - én úgy mondtam, annak ellenére, úgy akartam érzékeltetni, lehet, hogy szintén félreértés volt; azt akartam ezzel sulykolni és mondani, hogy mi változatlanul fontosnak érezzük, csak annyiban, hogy megváltozott a jogi helyzetünk, státuszunk, most már nem mint békepartnerek mozgunk a NATO mellett vagy a NATO-val együtt, hanem teljes jogú tagként veszünk részt, és azt hiszem, többek között a NATO további bővítésében is fontos szerepet játszik az, hogy Magyarország a békepartnerségi programban aktívan részt vesz. A kormányzati szándék ebben egyébként egyértelműen megnyilvánul.

Köszönöm szépen. (Szórványos taps a Fidesz soraiból.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
103 2 1999.11.30. 4:56  1-3

SIMICSKÓ ISTVÁN (Fidesz): Köszönöm szépen a szót, elnök asszony. Tisztelt Országgyűlés! Nemrég lezajlott a Magyar Állandó Értekezlet második ülése. Azt hiszem, mindnyájan örülünk annak a ténynek, hogy hosszú évek vajúdása után sikerült intézményesíteni a magyar-magyar párbeszédet. A Fidesz országgyűlési képviselőcsoportja nagyon fontosnak tartja, hogy a határon túli magyar szervezetek és a hazai politikai pártok immár másodszor látták el aláírásukkal a záródokumentumot, ami a konszenzus lehetőségét bizonyítja a legfontosabb nemzetpolitikai kérdésekben.

Ugyanakkor a MÁÉRT legutóbbi ülésén a vajdasági magyar szervezetekkel folytatott eszmecsere alkalmával felvetődött egy nagyon súlyos probléma, amely ez idáig talán a kelleténél is kevesebb visszhangot kapott. A vajdasági magyaroktól olyan jelzéseket kaptunk, hogy a Vajdaságban gyakran érték és érik atrocitások az ottani magyarságot. Szeretnék néhány konkrét példát említeni.

A magyarok által lakott helységekben bandákba szerveződött szerb fiatalok szervezetten és módszeresen verték magyar társaikat. Ilyen esetek fordultak elő Kishegyesen, Bácsfeketehegyen és Temerinben is. F. Z. másodikos gimnazista tanulót augusztus második felében megállította az utcán egy csoport szerb suhanc, és megkérdezték tőle, hogy magyar-e. Ő igennel válaszolt, ezek után megverték, egyik ujját eltörték. K. Z. 19 éves legény augusztus 20-a táján barátnőjét kísérte haza, egy csoport szerb leállította, és megkérdezték tőlük, hogy magyarok-e. Igennel válaszoltak, ezek után mindkettőjüket megverték, a fiú fejét vasrúddal beverték. Csévári Olga kishegyesi egyetemistát Szabadkán megerőszakolták és megölték.

Churchill szavaival élve: amikor az óriások háborúja véget ér, megkezdődik a törpéké. Szánalmas és kisstílű módszerekkel, de ugyanakkor gyűlöletet sugárzó módon jelentek meg falfeliratok Zenta városában: "Ide is kell a szerb IRA! Szerbia 101 százalékig szerb! Magyarok, kuss!"

1999. augusztus 24-én Csonoplyán egy magyar család születésnapi összejövetelére betolakodott egy szerb fiatalokból álló kisebb csoport, akik önkényesen kiszolgálták magukat ételből, italból, s utána a társaság egyik hölgy tagjára is szemet vetettek. A család kihívta a rendőrséget, ám a szerb fiatalok szabadon távozhattak. A rendőrség az esetről jegyzőkönyvet nem vett fel, az ügyet igyekezett eltörpíteni. A szerb fiatalok később visszatértek a magyar családhoz, annak házában kárt tettek, és követelték, hogy a család hagyja el Csonoplyát.

A vajdasági magyar vállalkozók is folyamatos zaklatásról számolnak be, sőt elszaporodtak az egyházi intézmények és személyiségek elleni súlyos támadások is. Több helyen vertek meg magyar katolikus papokat, robbantottak fel és raboltak ki plébániákat.

A fenti példák jól tükrözik, hogy egyszerre folyik egy pszichológiai megfélemlítés a vajdasági magyarsággal szemben, és egyre több esetben fordul elő, hogy szerb menekültek betelepítésével alakítják át az etnikai arányokat.

A Fidesz mélységesen elítéli azt a politikát, azt a politikai rendszert, amely teret enged a brutális erőszaknak, amely elnézi a nacionalista indulatoktól túlfűtött atrocitásokat, a nemzeti kisebbségek megfélemlítését.

A Fidesz felszólítja a jugoszláv politikai vezetést, vessen véget a magyar kisebbséget ért nyomásgyakorlásnak, és biztosítsa a vajdasági magyarság számára a méltó emberi életet; valamint felkéri a Magyar Köztársaság kormányát és a nemzetközi fórumokat, tegyenek meg mindent annak érdekében, hogy az említett atrocitások ne fordulhassanak elő többet.

Tisztelt Országgyűlés! A Fidesz-Magyar Polgári Párt országgyűlési képviselőcsoportja támogatja azokat a szerb politikai erőket, amelyek valóban elkötelezettek az európai demokratikus értékrend iránt. Mi maximálisan abban vagyunk érdekeltek, hogy a szerb néppel békében, jó partneri viszonyban élhessünk egymás mellett. Jó példa erre a Magyarországon élő szerb kisebbség és a magyar többség példamutató kapcsolata.

A Fidesz bízik abban, hogy Jugoszlávia mielőbb visszatér a demokratikus népek közösségébe, és az ott élő közel 400 ezer magyar ténylegesen működő kisebbségi jogait érdemben biztosító autonómia is mielőbb megvalósulhat. Véleményünk szerint az autonómia nem gyengíti, hanem erősíti a biztonságot és a stabilitást. A világot legkevesebb ötven évre biztonságossá kell tennünk - mondta Churchill a második világháborút követően. Jó lenne, ha még hosszabb időszakban gondolkodhatnánk és tudnánk biztonságossá tenni a világot. Az autonómia működtetése és megléte a jövő biztonságának egyik fontos záloga. Meggyőződésünk, hogy a határon túl élő magyarok egyéni és közösségi jogainak lehető legszélesebb körű biztosítása nemcsak magyar érdek, hanem a megújuló és egységesülő Európának is alapvető érdeke.

Köszönöm szépen a megtisztelő figyelmet. (Taps.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
104 355 1999.12.01. 4:19  348-364

SIMICSKÓ ISTVÁN (Fidesz): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. A Fidesz véleménye és álláspontja is egyértelmű annak tekintetében, hogy a békepartnerségi program mindenképpen pozitív tapasztalatokkal zárult Magyarország számára, már ami a teljes jogú tagságunk előtti tapasztalatokat illeti, hiszen ez év március 12-e óta a NATO teljes jogú tagjává váltunk. Ennek ellenére mi a továbbiakban is támogatjuk a békepartnerségi programot, sőt aktívan részt veszünk benne - ez mindenképpen fontos szempont a jövőre nézve is.

Egy mondat erejéig szeretnék reagálni a MIÉP igen tisztelt képviselőjének, a honvédelmi bizottság tagjának észrevételére. Én adott esetben nem tartom szerencsésnek a vajdasági magyarok helyzetével összekötni a békepartnerségi programban való részvételt, hiszen Jugoszlávia nem vett részt békepartnerségi programban. Magam is foglalkoztam egyébként tegnap napirend előtt ezzel a kérdéskörrel, ami a vajdasági magyarokkal szembeni atrocitásokat illeti. Mi is fontosnak tartjuk azt, hogy ott mielőbb demokratikus változások történjenek, és ne bántalmazhassák jogtalanul az ott élő magyarokat, de véleményem szerint ez nem kapcsolható össze a békepartnerségi programmal.

A kormány jelen előterjesztésének tartalmát megnézve és az egész megszületésének a körülményeit vizsgálva, a Fidesz részéről azt szeretném itt hangoztatni, hogy a kormány, a honvédelmi tárca ez év nyarán, augusztusban megkereste a parlamenti pártok elnökeit, a frakciók vezetőit azzal kapcsolatban, hogy a békepartnerségi program ilyen módon történő módosításáról mi a véleményük a parlamenti pártoknak. Azt lehet mondani, hogy a törvényjavaslat e formájában nagy valószínűséggel meg sem születhetett volna, ha az MSZP elnöke és frakcióvezetője ez év augusztusában nem ír egy támogató jellegű levelet erre vonatkozólag. Ellenzéki kifogások és az MSZP részéről érkező kifogások akkor nem merültek föl, ezeket a kormányfelkérés idején nem említették az országgyűlési ellenőrző jogkörök további fenntartására vonatkozóan.

Juhász képviselőtársamnak arra az utalására mondom, miszerint ez burkolt alkotmánymódosítást jelentene, hogy ilyent a kormány jelenlegi előterjesztésében én semmiképpen sem látok. S egyébként az 1995. évi LXVII. törvény elfogadásakor, amikor az Országgyűlés egyhangúlag - 228 igen szavazattal, ellenszavazat nélkül - fogadta el az akkori kormány előterjesztését, amelyben az 1200 fős csapatmozgások engedélyezése szerepel, akkor sem volt ez alkotmánysértő jelenség.

Úgy érzem, most sem lehet arról vitázni, hogy a kormány itt bárminemű burkolt alkotmánymódosítást szeretne véghez vinni.

Még egy észrevételt tennék a módosító javaslatokhoz és a kapcsolódó módosító javaslathoz. Úgy érzem, komoly jogtechnikai problémákat is okozna, ha a módosító javaslatokat, illetve ezt a kapcsolódó módosító javaslatot az Országgyűlés támogatná. De én nagy örömmel figyeltem és hallottam Juhász képviselőtársam felszólalását, aki egyfajta partneri viszonyt ajánlott föl a békepartnerségi program keretében a parlamenti együttműködés kapcsán is, ami az alkotmánymódosítás kérdéskörét illeti. Valóban örömmel nyugtázhatjuk azt, hogy az a fajta bizalom, amely az elmúlt időszakban talán megrendülni látszott a kormány irányában az ellenzéki oldalról, ez most talán kezd visszatérni. Én bízom benne, hogy az alkotmánymódosítás mielőbbi, teljes konszenzussal történő elfogadása is ezt a bizalmat fogja erősíteni.

Köszönöm szépen. (Taps.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
104 361 1999.12.01. 0:28  348-364

SIMICSKÓ ISTVÁN (Fidesz): Köszönöm, elnök úr. Nem is szeretném a két percet kihasználni. Ha jól értettem, Juhász képviselőtársamnak volt egy ügyrendi javaslata. Kérdezem elnök úrtól, hogy ügyrendinek tekintjük-e a részletes vita lezárására vonatkozó javaslatot vagy sem. Én ügyrendi javaslatot hallottam ki Juhász képviselőtársam szavaiból. Kérdezem elnök úrtól, hogy ez megfogalmazódott-e vagy sem, a vita lezárásához kapcsolódóan.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
106 312 1999.12.07. 1:06  307-313

SIMICSKÓ ISTVÁN, a honvédelmi bizottság alelnöke, a bizottság előadója: Köszönöm szépen, elnök asszony, a szót. Tisztelt Országgyűlés! A honvédelmi bizottság november 24-ei ülésén a szóban forgó két törvényjavaslatot megtárgyalta. Meg kell mondjam, a honvédelmi bizottságban nem váltott ki éles vitát a két törvényjavaslat, úgy is mondhatnám, hogy szinte soha nem látott egyetértés lengte körül a honvédelmi bizottság ezen ülését. Mindannyian tudjuk, hogy Magyarországnak a NATO-hoz történő csatlakozásakor a NATO nyolc olyan megállapodást jelölt meg, amelynek ratifikációja kötelező.

 

(18.10)

Ebből négy megállapodásnak információátadás a témája. A honvédelmi bizottság valamennyi tagja - átérezve NATO-tagságunk tényét és a két szerződés komoly súlyát, annak fontosságát - általános vitára egyhangúlag alkalmasnak találta a kormány előterjesztését, és annak elfogadását a tisztelt Országgyűlés figyelmébe ajánlja.

Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a kormánypártok soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
107 325-329 1999.12.08. 3:56  318-332

SIMICSKÓ ISTVÁN (Fidesz): Elnök Úr!

ELNÖK: Bocsánat, igen, Simicskó István képviselő úr, Fidesz, kért szót. Tessék, képviselő úr!

SIMICSKÓ ISTVÁN (Fidesz): Elnök Úr! Köszönöm szépen a lehetőséget. Én jeleztem egyébként, hogy szót kívánok kérni, és pontosan akkor a békegalambnak a...

ELNÖK: Elvonta a figyelmet a békegalamb.

SIMICSKÓ ISTVÁN (Fidesz): Elvonta a figyelmet a békegalamb. Igen, hát valószínűleg a karácsony közeledte, az advent jellemzi most már a parlament ülésszakát is. A békegalamb a parlament egységét és békéjét is visszahozza, és gondolom, a téma is olyan, hogy az SFOR-erők mandátumának a meghosszabbítása adott esetben lehet egy olyan kérdéskör, amely, mondjuk, teljes konszenzust bír a parlamenti támogatottság vonatkozásában.

(17.30)

 

Nagyon fontosnak éreztem, hogy hozzászóljak, pontosan azért, mert nagy horderejű kérdésnek tartom, hogy részt veszünk a délszláv válságban és magyar katonáink helytállnak. Úgy látom, hogy a műszaki kontingensünk az eddig végzett munkája alapján mindenképpen úgy jellemezhető, hogy példaértékű a tevékenységük. Nemzetközi fórumokon, a NATO-ban is elismert ténykedésük, úgy érzem, hogy komolyan és jelentős mértékben hozzájárult, illetve járul többek között az ott lévő műszaki kontingensünk tevékenysége a magyar és a horvát kétoldalú kapcsolatok fejlesztéséhez is, és nem utolsósorban jelentős mértékben javította Magyarország nemzetközi tekintélyét.

A Fidesz nagyjelentőségűnek tartja, hogy a világ számos válságos területén összességében több mint ezer magyar katona jelen van. Katonáink számos helyen őrzik a békét, újjáépítenek, öregbítve Magyarország jó hírnevét a világban. Mindenképpen fontos, és különös súllyal bír az, hogy szomszédságunkban a délszláv válság területén is ott vagyunk, jelen vagyunk, és újjáépítési és békefenntartási munkálatokban veszünk részt.

A Fidesz részéről a Horvátországban és Boszniában tevékenykedő kontingensük további ottlétét támogatjuk, de fontosnak tartjuk, hogy a helyzet, illetve az állapot változását időben érzékeljük és értékeljük is, és kellő időben alakítsuk ki a magyar stratégiát, a jelenlétünk mikéntjét, módozatait és az időhatárát is. Nem kis áldozatot vállaltunk, amikor műszaki kontingensüket kiküldtük a délszláv területre, és értem ezt anyagi vonatkozásban is, hiszen mindannyian tudjuk, hogy a műszaki kontingens ott léte komoly anyagi terheket ró a honvédelmi tárcára.

Tudjuk, és ez már egy eldöntött tény, hogy az SFOR-erők létszámát csökkenteni kívánják az elkövetkezendő időszakban, jelentős mértékben csökken az ott lévő SFOR-erők létszáma, és úgy tűnik, hogy jelenlétünk katonai jellege egyre inkább csökken, és döntően az újjáépítéssel jellemezhető az ott lévő katonák tevékenysége. Ettől függetlenül, úgy érzem, a politikai szempontokat figyelembe véve, mindenképpen szükségszerű a további jelenlétünk a térségben, jól érzékeltetjük ezáltal az elkötelezettségünket a béke és az újjáépítés iránt a válságkezelés kapcsán és a stabilitás iránt. Én mindenképpen pozitív tartalommal látom az ott lévő kontingensünk szerepkörét és ténykedését, ettől függetlenül a Fidesz részéről úgy érezzük, hogy kellő időben és kellő figyelemmel tekintsük át a jövőben annak a ténynek a jelentőségét, hogy a magyar kontingens meddig tartózkodik ebben a válságos övezetben, és csak addig, ameddig feltétlenül szükséges. Ennek szellemében mi mindenképpen támogatjuk a kormány előterjesztését.

Köszönöm szépen a figyelmet. (Szórványos taps a kormánypártok soraiból.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
132 2 2000.04.11. 4:13  1-4

SIMICSKÓ ISTVÁN (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr! Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! A többpárti parlamentáris demokráciákban - mint ami, hála istennek, hazánkban immár tíz éve működik - természetes, hogy a mindenkori ellenzék fürkészi a kormányzat esetleges hibáit, ballépéseit, és azokat jobbító szándékkal a nyilvánosság elé tárja. Jóhiszeműen úgy vélem, hogy valóban a jobbító szándék a cél és nem a kormányzat mindenáron való hitelrontása, lejáratása a jövőbeni választási siker reményében. Ha mégis ez utóbbi dominál, magunk közt sokszor elnézően legyinthetünk vagy bosszankodhatunk, mondván, a politika természete már csak ilyen. Vagy inkább csak a politikusoké? Vagy csak néhány politikusé?

Azt viszont már nem hagyhatjuk szó nélkül, ha valaki minden alapot nélkülöző állításokkal, rágalmakkal, sejtetésekkel akarja a demokratikus úton választott vezetőket és pártokat besározni, amire az utóbbi időben sajnos számos példa volt. Hogy csak egyet említsek a sok közül, a legutóbbit, Herczog Edit interjúját az Elsevier című hetilapban. A Fidesz-Magyar Polgári Párt országgyűlési képviselőcsoportja elemi kötelességének érzi a határozott fellépést minden olyan ármánykodás, rosszízű híresztelés ellen, ami már nem csupán belpolitikai kihatású, hanem a külföld figyelmét is felkelti.

Tisztelt Országgyűlés! A Fidesz vallja, hogy a magyar külpolitika céljait a parlamenti pártok közötti konszenzus alapján a nemzeti egyetértés fenntartása mellett lehet hatékonyan megvalósítani. Ma a magyar külpolitika változatlan alapelvek szerint, az ország pozitív külföldi megítélése révén bővülő mozgástérben, ugyanakkor a korábbinál jóval bonyolultabb nemzetközi viszonyok között végzi sikeresen feladatait; különösen most, amikor a lakosság döntő többségének akaratából, a parlament tagjainak több mint kétharmados szavazati többségével örvendetes módon a NATO tagjai lehetünk, most, amikor minden esélyünk megvan arra, hogy elsőként, de mindenképpen az elsők között legyünk az Európa Unió tagjai. Közös felelősségünk hazánk érdekében, hogy jó hírnevünk tovább erősödjék a világban.

Tisztelt Képviselőtársaim! 1100 éve vagyunk Európában. Az európai civilizáció értékei a génjeinkben vannak. A tisztesség és a becsület uralkodó érték hazánkban. De hadd említsek fel egy szállóigévé vált mondást, miszerint nem elég becsületesnek lenni, annak is kell látszani. Nincs szükség arra, hogy a Nyugat a szájára vegyen minket, mert néhány felelőtlen ember, néhány felelőtlen ellenzéki politikus a polgári kormányzat elleni hangulatkeltés módszertanában túllépve a jó ízlés határait, helyenként súrolva a törvényességet, a XX. század legsötétebb korszakának legaljasabb jelenségeit emlegeti fel úgy, mintha ez hazánkban valaha is fenyegető valósággá válhatna. Ez a legveszedelmesebb hazánk jó hírének rontása tekintetében.

Ugyancsak sok kárt okoznak a pártpolitikai szempontok mentén gazdaságinak feltüntetett sztrájkok, utcai demonstrációk, bár most, az utolsó pillanatban a közmegvetéstől félve szerencsére elhalasztották. Nem tesz jót az országnak, ha egyes politikai erők külföldi elvbarátaiktól úgy akarnak támogatást kicsikarni, hogy hamis színben tüntetik fel a hazai valóságot.

Tisztelt Országgyűlés! Azt hiszem, mindannyian egyetértünk abban, hogy nagyon visszatetsző - és elsősorban saját magát járatja le az -, ha egy család bármely tagja az utcán nagy nyilvánosság előtt kibeszéli a házasélet bizalmas, belső, intim életét. Ugyanígy roppant mód visszatetsző, ha a magyarországi belpolitikai élet konfliktusait megoldások keresése, párbeszéd helyett szétkürtöljük a világban.

Tisztelt Országgyűlés! Hazánk jó híre mindannyiunk közös ügye. Akik ennek ártanak, azoknak azt tudom mondani, nem elég becsületesnek látszani, annak is kell lenni.

Köszönöm szépen a megtisztelő figyelmet. (Taps a kormánypárti oldalon.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
132 309 2000.04.11. 0:31  304-312

SIMICSKÓ ISTVÁN, a külügyi bizottság előadója: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! A külügyi bizottság tegnapi ülésén a szóban forgó határozati javaslatot megtárgyalta, majd gyorsan és egyöntetűen állást foglalt a közös magyar-amerikai katonai légigyakorlat magyarországi végrehajtása engedélyezésének kérdéséről, a javaslat általános vitára való alkalmasságáról. Így tehát a külügyi bizottság egyhangú támogatását bíró javaslat érdemi elfogadását ajánlom a tisztelt Országgyűlés figyelmébe.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok padsoraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
135 4 2000.04.14. 4:50  1-45

SIMICSKÓ ISTVÁN (Fidesz), a napirendi pont előadója: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Az elmúlt esztendő rendkívül nagy jelentőséggel bír Magyarország újkori történetében: tíz évvel a vasfüggöny lebontását követően a NATO-hoz való csatlakozással és a nyugat-európai unióban szerzett társult tagságunkkal hazánk megtette első nagy lépését az euro-atlanti és az európai struktúrákba, szervezetekbe történő teljes betagozódás felé, és visszavonhatatlanul az atlanti közösség részévé vált. Ez mind politikai, mind erkölcsi elismerését jelzi fiatal magyar demokráciánknak.

A NATO-tagsággal meghatározó jelentőségű változás következett be Magyarország külső biztonsági helyzetében, hiszen hazánk a világ legerősebb szövetségének tagjává vált. A szövetségi tagság számos következménnyel jár mind a jogok és lehetőségek, mind a kötelezettségek és feladatok oldaláról. Magyarország - mint azt már több fórumon is kinyilvánítottuk - azonosul a kollektív védelem elveivel, és határozott szándéka, hogy teherbíró képességével összhangban tevőlegesen részt vállaljon az euro-atlanti térség biztonságának megőrzésében.

A magyar haderő NATO-kompatibilissé tétele mellett, amelyet a haderőreform keretében kívánunk megvalósítani, az euro-atlanti térség biztonságához történő hozzájárulásunk másik előfeltétele jogrendszerünk vonatkozó törvényei, és különösen a honvédelmi törvény egyes fejezeteinek felülvizsgálata. Törvényeink jelentős része ugyanis még abból a múlt esztendeig érvényes biztonsági helyzetből indul ki, amely szerint hazánk nem tagja semmilyen szövetségi rendszernek.

A mai plenáris ülésen jogszabályaink kiigazításának egyik állomásaként négy képviselőtársammal egyetemben a tisztelt Ház elé kívánom terjeszteni a honvédelemről szóló 1993. évi CX. törvény módosítását célzó törvényjavaslatot. A törvényjavaslat szorosan kapcsolódik a javasolt alkotmánymódosításhoz, és élvezi öt parlamenti párt támogatását.

Tisztelt Országgyűlés! Mielőtt rátérnék a törvényjavaslat ismertetésére, engedjék meg, hogy hangot adjak afeletti örömömnek, hogy az ellenzéki pártok, megértve az ügy kiemelt jelentőségét, félretették más kérdésekben közöttünk meglévő nézetkülönbségeinket, és kizárólag az ország érdekeit szem előtt tartva hozzájárultak a kétharmados többséget igénylő törvényjavaslat beterjesztéséhez.

Őszintén remélem, hogy együttműködésünk a jövőben is fenn fog maradni, és képesek leszünk a még előttünk álló nagy horderejű, kétharmados többséget igénylő kérdésekben megállapodni. A Fidesz oldaláról, kormányzati oldalról a konstruktív együttműködésnek nem lesz semmilyen akadálya, és talán nem tartanak túlzottan optimistának, ha én személy szerint az ellenzék részéről is hasonló hozzáállásra számítok.

A honvédelem ügye - azt hiszem, ezzel minden képviselőtársam egyetért - az egész nemzet ügye, amelynek hosszú távú alakításában elengedhetetlen minden politikai erő tevőleges részvétele.

Tisztelt Országgyűlés! Az ötpárti konszenzuson, egyetértésen alapuló alkotmánymódosítás alapvető célja az volt, hogy meggyorsítsa azt a jogi eljárást, amely lehetővé teszi egyrészt idegen csapatok Magyarországra érkezését, illetve az ország területén történő áthaladását, másrészt magyar katonák külföldre küldését, illetve ennek lehetőségét.

 

(9.20)

 

A javaslat értelmében bizonyos esetekben az eddig a parlament jogkörébe tartozó döntések átkerülnek a kormány kompetenciájába. Az alkotmány módosítása mellett szükségessé vált a honvédelmi törvény kiegészítése is, hiszen az alaptörvény módosítása során bevezetett új fogalmak egységes értelmezése érdekében indokolt lett, hogy e fogalmak tartalmát a honvédelemről szóló '93. évi CX. törvény meghatározza.

Ennek szellemében a honvédelmi törvény 259/A. §-a e) és f) ponttal egészül ki, amelyek értelmezik a humanitárius tevékenység és a békefenntartás fogalmát. A törvény a kihirdetést követő harmadik napon lép hatályba.

Tisztelt Országgyűlés! Az elhangzott indokok figyelembevételével hazánk és környezetünk biztonsága, valamint nemzetközi presztízsünk, tekintélyünk megőrzése érdekében is kérem a törvényjavaslat elfogadását.

Köszönöm szépen a megtisztelő figyelmet. (Taps.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
135 10 2000.04.14. 12:15  1-45

SIMICSKÓ ISTVÁN (Fidesz): Köszönöm szépen, elnök úr, a szót. Tisztelt Országgyűlés! A rendszerváltozáskor az akkori ellenzék által elért egyik legjelentősebb eredmény az 1949. évi XX. törvény, azaz a Magyar Köztársaság alkotmányának gyökeres módosítása volt. Mindannyian tudjuk, hogy ez az alkotmány már születése pillanatában sem volt tökéletes, de mégis ez volt, illetve ez lett az alapja a rendszerváltozásnak. Ennek köszönhetjük, hogy jogállami keretek között működő demokrácia született Magyarországon.

A törvényalkotó akkor - nagyon helyesen - olyan szigorú rendelkezéseket is beépített az alaptörvénybe, amelyeket a tíz évvel ezelőtti időszak indokolt, kiváltképp a magyar történelem XX. századi tanulságai tükrében. Ezek között szerepeltek a honvédelemmel kapcsolatos paragrafusok is, hiszen ingatag, éppen születő demokráciánkban biztosítékot jelentettek, nehogy egy visszafordulás esetén megismétlődhessék a kádári honvesztés, amikor is 1956-ban idegen elnyomó hatalom katonai segítségét kérte a forradalom eltiprásához.

Az eltelt tíz év alatt nagyot fordult a világ. Legszebb álmainkban reméltük csak, ami mára valósággá vált: szabad, független, demokratikus Magyarországot teremtettünk. Elmúlt annak veszélye, hogy a kommunizmus valaha is visszatérjen hazánkba.

Nem számolódott fel azonban végérvényesen az országunk biztonságát fenyegető minden körülmény. Mi sem példázza jobban ennek igaz voltát, mint a múlt évi jugoszláviai genocídium, amit a NATO-beavatkozás állított meg. Az a NATO, aminek éppen tavaly március 12-e óta Magyarország is teljes jogú tagja. Térségünkben, közvetlen szomszédságunkban is jelen vannak és működnek olyan erők, amelyek veszélyeztetik az egyetemes jogokat, a minden embernek kijáró és a kisebbségek kollektív jogait egyaránt. Ezek az erők újból és újból előretörnek, ha a nemzetközi közösség és külön-külön minden demokratikus ország nem mutat fel erőt és elszántságot, hogy elejét vegye, megakadályozza az emberiség elleni bűnöket, ha nem mutat fel kellő erélyt és eltökéltséget, hogy fenntartsuk és megóvjuk a békét, szabadságunkat, függetlenségünket. Mi kiállunk minden ember és kisebbség jogaiért.

Tisztelt Országgyűlés! A Fidesz-Magyar Polgári Párt vezette kormánykoalíció felelősséget érez az iránt is, hogy megteremtődjék a leghatékonyabb együttműködés szövetségeseinkkel, amely érdekében éppen a nagyobb biztonságunk javára enyhíteni kell az alkotmányi szigort, és a feladatok differenciálásával, az Országgyűlés kizárólagos jogköréből át kell emelni egyes jogosultságokat a honvédelmi bizottság, illetve a kormány hatáskörébe. Mindezt elsősorban, mint korábban hangsúlyoztam, saját biztonságunk növeléséért kell megtennünk, ami egybeesik szövetségesi kötelezettségünkkel is, de végső érvként hadd mondjam ki: ezt kívánja a józan ész. Ezt kívánta már bő egy évvel ezelőtt is, amikor tulajdonképpen már csaknem ugyanott tartottunk, mint most, és éppen a józan ész maradt alul, amikor a nemzet ügyét, a honvédelem sorsát befolyásoló döntést alárendelték rövid távú aktuálpolitikai érdekeiknek a mélyen tisztelt ellenzék jeles képviselői. (Mécs Imre közbeszólása.) De nem akarom hánytorgatni a múltat, nem kívánom elhomályosítani közös örömünket, hogy hazánk javát szolgálva kormánypártok és ellenzéki pártok együttes akaratából a mai törvénymódosítások elfogadása által hazánk biztonsága, a honvédelem ismét erősödik.

Ismeretes, hogy jelenleg folynak a hatpárti tárgyalások a honvéd vezérkar Honvédelmi Minisztériumba való beintegrálásáról, amely folytatásaként megvalósulhat a tervezett haderőreform. Nagy horderejű döntések várnak ránk, amelyek hosszú távon szabnak irányt a honvédség működésének, hazánk katonai biztonságának. Ezek a döntések ugyancsak konszenzust, egyetértést kívánnak a kormányzó koalíciós és az ellenzéki pártok között, mert ezek a döntések is az alkotmány módosítását kívánják, s azon kívül több más kétharmados törvényét is.

A hatpárti tárgyalások előrehaladott stádiumban vannak, és minden esély megvan arra, hogy a jövő héten közös nevezőre jussunk és nekilássunk az alkotmány és a vonatkozó törvények további módosításának kidolgozásához. Reményeim szerint a jelen példa, amit hozzáállásból a honvédelem ügyében az ellenzék tanúsított, átterjed más országépítő terveink kivitelezésére is, hiszen végső soron mindannyian, akik e terem padsoraiban ülünk, hazánk üdvéért munkálkodunk, közös a feladat és közös a felelősség is.

A pontosság kedvéért meg kell jegyezzem, hogy ha ez év januárjában meg is született volna az új alkotmány vagy legalább egy szép preambulum, hogy ne a rossz emlékű '49-es év jelzőszámát viselje, hanem e 2000. kerek évfordulóét, akkor is módosítani, úgymond, aktualizálni kellene az alkotmányt. Évek, talán több évtized is szükséges, hogy olyan alaptörvény érlelődjék ki a közös munka nyomán, amely egy hosszú, békés, mindenki számára jólétet is hozó korszak próbáját állja ki.

Tisztelt Országgyűlés! Szükségesnek tartom, hogy röviden összefoglaljam azokat a tényezőket, amelyek az alkotmány és a honvédelmi törvény módosítását elodázhatatlanná tették. Kezdeném a legfontosabbal. Hazánk NATO-tagsága, illetve várható csatlakozása az Európai Unióhoz a Magyar Köztársaság számára új jogokat és céljai eléréséhez megnövekedett eszközrendszert jelent, ugyanakkor nemzetközi kapcsolataiban kibővült kötelezettségekkel jár együtt. Magyarország nemcsak a szövetség kollektív biztonságának és védelmének elveivel azonosul, hanem fontosnak tartja más, a nem az 5. cikkelyből következő, közösen vállalt szövetségesi küldetésekben történő részvételt is. A katonai szövetség részeként Magyarországnak szorosan együtt kell működnie a szövetség többi tagjával. Ehhez szervesen hozzátartozik, hogy a szövetséges országok csapatai egyszerűen és gyorsan jussanak Magyarországra, valamint nehézségek nélkül haladhassanak át hazánkon.

El kell fogadnunk, tisztelt képviselőtársaim, hogy a NATO-tagsággal nemcsak hazánk biztonságának garanciái változtak meg radikálisan, hanem azok az eszközök is, melyek a biztonság megőrzését szolgálják. Másodsorban az a tény támasztja alá az alkotmány és egyúttal a honvédelmi törvény módosításának szükségességét, hogy az elmúlt évtizedben a világ biztonságpolitikai helyzetében jelentőségteljes változások következtek be. Minimálisra csökkent a hidegháború időszakára jellemző világméretű fegyveres konfliktus veszélye. Ugyancsak lényegesen megnőttek és összetettebbé vált a biztonsági kockázatok és a veszélyforrások köre. Az államok közötti konfrontációk helyébe olyan kisebb kiterjedésű belső konfliktusok léptek, amelyek közvetlenül elsősorban az adott országot érintik, közvetve ugyanakkor a tágabb régió stabilitására, biztonságára is nagy veszélyt jelentenek.

 

 

(9.40)

 

Ez a tény nagymértékben megváltoztatta azokat az eszközöket, amelyek segítségével sikeres választ lehet adni ezekre az új típusú kihívásokra. Ezért napjainkban elsősorban a válságok megelőzésére, kezelésére, valamint béketeremtésre van szükség. Az újfajta biztonsági környezetben a sikeres akció végrehajtásának egyik alapvető feltétele a válságokra történő azonnali reagálás képességének kifejlesztése.

Az új típusú válsághelyzetek sikeres megoldása tekintetében tehát rendkívüli mértékben megnőtt az időtényező szerepe. A gyors beavatkozás eredményeként reális esély teremtődhet a helyi konfliktusok súlyosabbra fordulásának megakadályozására.

A harmadik tényező, mely az ötpárti törvényjavaslat melletti érvként hozható fel, Magyarország földrajzi helyzetében keresendő. Hazánk egy olyan instabil régió szomszédságában fekszik, amely az elmúlt évtizedben Európa puskaporos hordója volt. Jugoszlávia szétesése háborúkhoz vezetett a Balkánon. Sajnálatos módon az ingatag helyzet jelenleg is jellemzője a tőlünk délre található térségnek. Ebben a kérdéskörben nem kerülhető meg az a tény sem, hogy jelentős magyar kisebbség él Jugoszláviában.

Végül, tisztelt képviselőtársaim, a törvényjavaslat beterjesztését alátámasztó negyedik érvként, tényezőként engedjék meg arra a magyar külpolitika által több ízben deklarált elsődlegességre, prioritásra rámutatni, mely szerint Magyarország az ENSZ, az EBESZ és a NATO tagjaként, valamint az Európai Unióba igyekvő államként fontosnak tartja az aktív szerepvállalást a nemzetközi és elsősorban az európai biztonság megőrzésében. Annak, hogy a feladatnak maradéktalanul képesek legyünk eleget tenni és eredményesen hozzá tudjunk járulni a nemzetközi stabilitás fennmaradásához, egyik alapfeltétele, hogy szövetségeseinkkel harmonikusan és gyorsan tudjunk együttműködni a békés mindennapokban a kiképzés, a gyakorlatozás és más közös feladatok megoldásában egyaránt.

Nem feledkezhetünk meg arról sem, hogy Magyarország jelenleg szigetként van jelen a NATO szövetségi rendszerében, egyetlen NATO-tagországgal sem vagyunk szomszédosak. Magyarország abban érdekelt, hogy szomszédaink közül minél többen és minél előbb a NATO tagjai legyenek. Mi támogatni fogjuk felvételüket, ha megfelelnek a szövetség által támasztott követelményeknek. Annál is inkább tesszük mindezt, mert a szomszédos országokban jelentős magyar kisebbség él, akikért jobban, hatékonyabban tudunk felelősséget vállalni, ha egy szövetséges ország állampolgáraként élnek magyarként, akár keleten, akár északon, vagy bármely égtáj irányában tekintjük ezt.

Többször kinyilvánítottuk, hogy a Magyar Köztársaságnak sem közel, sem távol élő népekkel szemben nincs ellenséges érzülete, nincs ellenségképünk. A haderő fejlesztése, fenntartása, a szövetségi rendszerbe való betagozódásunk senki ellen nem irányul. A történelem azonban arra tanít bennünket, hogy nem az a fontos a haderő fenntartásában, hogy nekünk nincs ellenségképünk, hanem az, hogy mi vajon szerepelünk-e valamely nép, ország ellenségképeként. Ez az, amit nem tudunk bizonyosan semmiképp - reméljük, hogy nem. Ne feledjük azonban Cromwell intését, aki azt mondta, hogy "Bízz Istenben, és tartsd szárazon a puskaport!"

Tisztelt Országgyűlés! Az elmondottak figyelembevételével hazánk biztonságának, valamint nemzetközi elismertségünk megőrzésének érdekében kérem az alkotmány és a honvédelmi törvény módosítására benyújtott törvényjavaslatok elfogadását és támogatását; a Fidesz-Magyar Polgári Párt országgyűlési képviselőcsoportja egyhangúlag támogatni fogja.

Köszönöm szépen a megtisztelő figyelmet. (Taps.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
135 36 2000.04.14. 1:36  1-45

SIMICSKÓ ISTVÁN (Fidesz): Köszönöm szépen, elnök úr a szót. Csak azért kértem ismételten lehetőséget, hogy ne úgy zárjuk le ezt a fontos vitát, hogy bennünk adott esetben kisebb sérülések vannak. Szerintem nem szerencsés ezeket a vitákat újraéleszteni. Nem jó, ha túlzottan fölelevenítjük a múltat. Azt hiszem, hogy mindannyian minden felszólalásunkban tettünk egy-egy kisebb csipkelődést mind kormánypárti, mind ellenzéki oldalon, de tegyük mindezt félre.

Azt hiszem, hogy mindannyiunk számára alapvetően rendkívüli módon tanulságos volt ez az elmúlt, közel másfél év. Mindannyian végiggondoltuk, és kellő módon megemészthettük az alkotmánymódosítás ügyét, a koszovói tapasztalatok kapcsán is gazdagabbak lettünk. Azt szeretném, ha ezt a vitát ma úgy zárnánk le, hogy mind a kormánypárti, mind az ellenzéki oldalról ez az egyetértés, együttgondolkodás továbbra is fönnmarad, hiszen a haderőreform koncepciója előtt állunk, amely úgyszintén nagyon fontos és nagyon szükséges, hogy hasonló mértékű együttgondolkodás juthasson révbe, és együttesen tudjuk végrehajtani a haderőreformhoz szükséges törvénymódosításokat is.

Úgyhogy nagyon szeretném, ha ez az együttgondolkodás, ez az építő jellegű, konstruktív együttműködés fennmaradna az ellenzéki oldal részéről. Úgyhogy én magam is ennek szellemében kérném lezárni a vitát, és bízom benne, hogy a támogatás nemcsak most itt, ebben a szűk körben lesz meg, hanem a parlament teljes létszámával szavazni fog, és ezt a kétharmados módosítást meg tudjuk ejteni a közeljövőben.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok padsoraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
135 44 2000.04.14. 0:55  1-45

SIMICSKÓ ISTVÁN (Fidesz): Köszönöm szépen, elnök úr, a szót. Tisztelt Országgyűlés! Ezekhez a gondolatokhoz kapcsolódva és csatlakozva a Lányi elnök úr által elmondottakhoz, én is szeretném megköszönni képviselőtársaimnak pártállásra való tekintet nélkül, hogy támogatásban részesítik ezt az előterjesztést.

Biztatónak tartom a jövőre nézve is ezt a mostani együtt gondolkodást és együttműködést. Fontos, hogy ez az egyetértés fönnmaradjon. Utaltam már rá az előző észrevételemben, hozzászólásomban, hogy a haderőreform sikere azon múlik, hogy továbbra is fönn tudjuk-e tartani ezt a konszenzust, ezt az egyetértést. Én, össznemzeti ügy kapcsán és optimista ember lévén azt hiszem, a mostani, mai vitát is látva és hallgatva, hogy az egyetértés fönn fog maradni, és ezáltal a haderőreform is végrehajtható lesz.

Még egyszer köszönöm az együttműködést, és jó szavazást kívánok majd az ezt követő időszakban erről a törvényjavaslatról is. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
135 54 2000.04.14. 1:18  45-55

SIMICSKÓ ISTVÁN (Fidesz): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Csak röviden szeretnék egy észrevételt megtenni. A Fidesz részéről mi egyértelműen és kiemelten fontosnak tartjuk, hogy magyar vállalatok lehetőséghez jussanak, lehetőséget kapjanak a NATO biztonsági beruházási programjaiban. Úgy érzem, hogy ez egy további nagyon fontos lépés annak irányában - ha ezt a törvényjavaslatot elfogadjuk, akkor ezt meg is tudjuk tenni -, hogy a szövetségen belül a magyar érdekérvényesítési lehetőség fokozatosan kibontakozhat.

Mi a magunk részéről minden olyan módosító javaslatot, amely a törvényjavaslat pontosítását, egyértelműsítését, javítását célozza, támogatni tudunk, de úgy látom - a honvédelmi bizottság ülésén elhangzottakat is figyelembe véve -, hogy a további konszenzuskeresés érdekében még ez ügyben nyilvánvalóan keresnünk kell a megállapodás és a megegyezés lehetőségeit. Mondom, a magunk részéről nyitottak vagyunk az előtt, hogy ez a törvényjavaslat és azok a módosító javaslatok, amelyek az ellenzék részéről megnyilvánulnak, közelebb kerüljenek egymáshoz, és ezt követően a magunk részéről támogatni tudjuk a szavazás során.

Köszönöm szépen.

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
135 64 2000.04.14. 2:22  55-65

SIMICSKÓ ISTVÁN (Fidesz): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! A Fidesz nevében néhány gondolatot én is elmondok itt és most. Szeretném én is közölni, hogy a Fidesz támogatja a jelentés elfogadását. Nemcsak itt és most támogatjuk, hanem támogattuk ezt a külügyi bizottság és a honvédelmi bizottság ülésén is. Azt kell mondanom, hogy nagy örömmel vettük azt az egyetértést, amely mind a két bizottság ülésén megnyilvánult, és a mostani felszólalásokból is egyértelműen érezhető és látható volt.

Azt hiszem, hogy Magyarország számtalan esetben tette tanúbizonyságát annak, hogy milyen mértékben és milyen jelentős mértékben elkötelezett Európa biztonsága mellett, és sokszor erején felül vállal szerepet, például a mostani segítségnyújtás során is, vagy amikor az albániai orvoskontingenst küldtük ki, és számos más esetet tudnék most felsorolni. Ez is jól mutatja és jól példázza azt, hogy Magyarország nemzetközi tekintélye jelentős mértékben emelkedik, és ez egy olyan folyamat, amelyre azt hiszem, hogy nem minden alapot nélkülözően hivatkozhatunk, és tesszük is ezt rendszeresen, hogy Magyarország nemzetközi elfogadottsága, nemzetközi megítélése jelentős mértékben erősödik és növekedik.

 

(11.40)

 

Köszönhető ez - mondom - többek között annak is, hogy részt veszünk, sokszor erőnkön felül az ilyen típusú humanitárius szükséghelyzetek megoldásában segítségnyújtás formájában.

Bízom benne, erről már itt többen szóltak, hogy ez a leterheltség, ami a magyar parlamentre, a Magyar Országgyűlésre hárul, amely többek között ennek a jelentésnek a döntő tartamát is jelenti és érinti, az alkotmánymódosítást követően csökkenni fog, tehát nem valószínű, hogy ilyen részletességgel és ilyen fajsúllyal foglalkozni fog az Országgyűlés a jövőben ilyen típusú kérdésekkel, de én azt hiszem, hogy ettől függetlenül ez a mostani talán az egyik ilyen utolsó eset, amikor az Országházban tárgyaljuk ezt a kérdést, az ilyen típusú kérdéseket. Én bízom benne, hogy az alkotmánymódosítást követően is ez az egyetértés meglesz a parlamenti pártok között az ilyen típusú feladatokban való magyar részvétel vonatkozásában.

Köszönöm szépen. (Szórványos taps a kormánypárti padsorokban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
147 337 2000.06.13. 0:09  336-338

SIMICSKÓ ISTVÁN, a polgári nemzetbiztonsági szolgálatokat irányító tárca nélküli miniszter államtitkára: Elnök úr, köszönöm szépen a szót. Tisztelt Országgyűlés! A kormány támogatja az előterjesztést.

Köszönöm szépen. (Taps a kormányzó pártok padsoraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
148 92 2000.06.14. 4:00  59-108

SIMICSKÓ ISTVÁN, a polgári nemzetbiztonsági szolgálatokat irányító tárca nélküli miniszter államtitkára: Köszönöm szépen, elnök úr, a szót. Tisztelt Országgyűlés! Valóban nagyon-nagyon fontos kérdés, ebben egyetértek Juhász alelnök úrral, hogy az integráció, mármint a honvéd vezérkar betagozódása, beintegrálása a Honvédelmi Minisztériumba mikor és hogyan történik meg. Azt hiszem, a kormány részéről úgyszintén fontosnak és sürgetőnek érezzük, hogy ez az integráció mielőbb és minél hatékonyabban történjen meg.

Engedjenek meg azonban két észrevételt az elhangzottakkal és a módosító javaslatok ezen szakaszával kapcsolatosan! Mégpedig az egyik: azt hiszem, ha végignézzük az elmúlt tíz év időszakát - hiszen körülbelül tíz éve annak, hogy külön részre tagozódott a vezérkar a minisztériumtól -, most már a harmadik kormányzat tehetné meg és teszi meg, hogy a vezérkart integrálja a minisztériumba.

Az előző időszakok kormányai ezt a nagymértékű feladatot nem hajtották végre, semmilyen olyan lépést nem tettek annak érdekében, hogy most ne itt tartsunk. Joggal mondhatom, mutatja ennek a kérdésnek a jelentőségét, a nehézségét, az összetettségét és a bonyolultságát, hogy az előző kormányok ezt nem tették meg. Tehát most, ma, ezekben a napokban nem itt tartanánk, amikor arról kell beszélnünk és döntenünk, hogy jó lenne már a vezérkart a minisztérium szervezetében látnunk, ha az előző időszakokban ezt valamilyen formában már megtették volna. És nem kellene együtt tárgyalnunk ezt a haderőreform kérdéskörével, hanem sokkal egyszerűbb lenne a feladat, lenne egy világos hierarchia, lenne egy világos szervezet, maga a minisztérium, betagozódva a vezérkarral, és akkor most csak arról kellene beszélnünk, hogy a haderőreformot hogyan tudjuk minél gyorsabban és minél hatékonyabban végrehajtani. Tehát zárójelben ennyit azért mindenképpen érdemes megjegyezni.

A másik szempont az, hogy magam az elmúlt hónapokban végigülhettem a hatpárti egyeztető tárgyalásokat, és az MSZP képviseletében pont Juhász alelnök úr volt az, aki érvet hozott fel, amikor az egyik hatpárti egyeztető tárgyaláson két napirendi pont szerepelt. Az egyik - az a bizonyos hatpárti, amely sajnálatos módon négypártivá zsugorodott - a határozati javaslat megfogalmazása és aláírása, ez megtörtént körülbelül negyedóra alatt. Ezt követően viszont a másik napirendi pontra lett volna lehetőség, s ez pontosan az volt, hogy beszéljünk az integrációról, határozzuk meg a főbb elveket és szempontokat. Az MSZP képviseletében kifejtették, pontosan az alelnök úr, hogy addig nem hajlandóak tárgyalni az integrációról, amíg a haderőreform főbb elveit, elemeit nem ismerik, ha jól emlékszem, körülbelül ez volt a hozzászólás lényege. Magyarul: a magam részéről mindezt úgy könyveltem el, hogy az integráció ebből a szempontból hátrébb sorolódik. Pont az MSZP volt az, amely ily módon hátráltatta vagy megakadályozta az integráció tárgyalását.

 

 

(A jegyzői székben Németh Zsoltot dr. Szabó Erika,

Kapronczi Mihályt dr. Juhászné Lévai Katalin váltja fel.)

 

Már most se itt tartanánk, ha megkezdjük a hatpárti tárgyalásokon az integráció kérdéskörének a tárgyalását. Ez a két szempont mindenképpen a részletes vitához és a 16. módosító javaslathoz tartozik.

Ettől függetlenül úgy érzem, hogy mindannyian fontosnak és sürgetőnek látjuk az integrációt, fontosnak tartjuk abból a szempontból, hogy egy sikeres integráció záloga lehet az előttünk álló haderőreformnak. A magam részéről maximálisan támogatom, hogy ez az integráció mielőbb megvalósuljon. Viszont úgy érzem, az év végére kitűzött és a kormányhatározatban is szereplő célkitűzés, valamint a Fidesz-frakció által is megfogalmazott célkitűzés az, hogy év végéig ez teljesen és tökéletesen működjön. A tárca mindent megtesz ennek érdekében.

 

(17.00)

 

Bízom benne, hogy a hatpárti egyeztetések ennek szellemében folytatódnak, és nem képezi gátját, akadályát, hogy a haderőreform emellett párhuzamosan fusson.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
148 104 2000.06.14. 3:49  59-108

SIMICSKÓ ISTVÁN, a polgári nemzetbiztonsági szolgálatokat irányító tárca nélküli miniszter államtitkára: Köszönöm szépen, elnök úr, a szót.

Tisztelt Országgyűlés! Ezekhez a gondolatokhoz kapcsolódva szeretnék még néhány észrevételt tenni. Egyrészt - amire már Lányi elnök úr utalt az elején - valóban, ezek a hatpárti egyeztető tárgyalások véleményem szerint eredményesek voltak több szempontból is, együtt gondolkodtunk össznemzeti ügyekről, a honvédség jövőjéről, másrészt viszont abból a szempontból is, hogy azok a módosító javaslatok, amelyek az ellenzéki pártok részéről megnyilvánultak, valóban 80-90 százalékban beépültek. Ott is azért mutattunk a kormánypártok részéről és a kormány részéről ekkora empátiát és támogató érzést, mert pontosan abból indultunk ki, hogy az a jó, ha össznemzeti kérdésekben a hadsereg átalakításáról szólva ezek a módosító javaslatok ezeken a hatpárti egyeztetéseken fogalmazódnak és épülnek be a kormány előterjesztésébe, és úgymond a parlamenti munka során egy sokkal gyorsabb, hatékonyabb, eredménycentrikusabb tevékenységet tudunk végrehajtani.

 

(Az elnöki széket dr. Áder János, az Országgyűlés elnöke foglalja el.)

 

Ettől függetlenül nyilvánvaló, hogy az ellenzéki pártok képviselőinek, valamint a kormánypártok képviselőinek is jogukban áll mint parlamenti képviselőknek megfogalmazni most is itt módosító javaslatokat, ezt senki nem vitathatja. De nyilvánvalóan az lett volna az ideális, ha ezek a módosító elgondolások már ott, akkor megfogalmazódnak, de hát most egy ilyen helyzet előtt állunk.

Arra szeretnék utalni, hogy felmerült az előző időszak kérdésköre - én magam hoztam föl -, hogy gyakorlatilag az elmúlt időszak kormányai nem igazán tettek megfelelő lépéseket annak érdekében, hogy az integráció, mármint a vezérkar integrációja megtörténjen. Egyetértve azzal, hogy NATO-tagságunk valóban minőségileg más változást jelent Magyarország vonatkozásában és a magyar hadsereg szempontjából is, de nyilvánvalóan a NATO-ra történő felkészülés jegyében már akár lehetett volna hatékonyabb lépéseket megtenni annak érdekében, hogy az integráció témakörében ne itt álljunk most, ahol állunk.

A másik dolog pedig: pontosan Mécs Imre érvelt a tegnapi nap folyamán a majdnem másfél órás vitában, hogy legyen-e az önkormányzatoknak ünnepi napja, vagy pedig ne legyen, és Mécs Imre utalt arra, és emlékeztetett mindenkit arra, hogy döntse már el egy önkormányzat, hogy mikor akarja megünnepelni saját magát, illetve fennállásának akárhányadik évfordulóját. Tehát egyfajta - hogy mondjam - liberálisabb szemléletmódot tükrözött és mutatott ebben a kérdéskörben.

Azt szeretném, hogy ha valóban van egy határidő a honvédelmi tárca részéről, hogy év végéig végrehajtja az integrációt, akkor ezen belül már tényleg hagyjuk meg neki a lehetőséget, nyilvánvalóan ők is érdekeltek abban, én ezt feltételezem, azt hiszem, hogy a honvédelmi tárca érdekelt abban, hogy az integráció mielőbb megvalósuljon, és ez az integráció jó legyen, sikeres legyen, hiszen arról beszéltünk, hogy ez adhatja meg a haderőreform zálogát, hiszen egy jó szervezeti rendszer, egy jó szervezeti struktúra hatékonyan tudja végrehajtani a haderőreformot.

Tehát én azt hiszem, hogy nem ellenérdekelt a honvédelmi tárca ebben az ügyben, hanem igenis ezt mielőbb végre fogja hajtani a hatpárti egyeztetések szellemében.

Úgyhogy abban, hogy most szeptember végén vagy október elején, vagy mikor történik mindez meg, én ebben szabad kezet hagynék - úgymond - a honvédelmi tárca illetékesei részére. Én bízom benne, hogy ezt mielőbb végre fogják hajtani, hiszen nem ördöngös feladatról van szó, két szervezet eggyé formálására volt már precedens az elmúlt időszakban is, úgyhogy én azt hiszem, hogy bár nem is túl könnyű feladat, de nyilvánvalóan a tárca ennek eleget fog tudni tenni.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokban és Mécs Imre részéről.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
150 36 2000.06.19. 12:54  29-251

SIMICSKÓ ISTVÁN, a Fidesz képviselőcsoportja részéről: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! A Fidesz– Magyar Polgári Párt tudomásul vette az SZDSZ kezdeményezését, amely a sorkötelezettség azonnali felszámolására irányult. Úgy érzem, hogy nem érdemes sok szót fecsérelni erre a kezdeményezésre, mert ahogy kiderült, megalapozatlan, átgondolatlan volta miatt nincs sem érdemi társadalmi, sem politikai támogatottsága. (Dr. Kis Zoltán: Nem olvastad!) Nem is lehet, hiszen ezen célok megvalósítása irreális mind gazdasági, mind pénzügyi, mind honvédelmi szakmai szempontból; ez csupán puszta pártpolitikai érdekeket szolgáló kalandor próbálkozás, bármiféle alátámasztás nélkül.

Ezért a magam részéről inkább az előttünk álló, honvédelmet érintő feladatokról szeretnék beszélni. Nagy örömmel teszem mindezt, hiszen a Fidesz– Magyar Polgári Párt az egyik legfontosabb kérdésnek tartja a honvédelmet, koalíciós partnereivel együtt: felelősségtől vezérelve, a realitások figyelembevételével tervezi, fejleszti és tartja karban a honvédség feltételrendszerét.

Tisztelt Országgyűlés! A polgári kormány súlyos örökséget vett át. Az előző kormányok tíz éven át - haderőreformok sorozatának címszava mögé bújva - radikálisan csökkentették a Magyar Honvédség létszámát, és lerontották a védelmi képességét is. A honvédség, mint azt láthattuk a stratégiai felülvizsgálat eredményeként, teljesen felélte tartalékait, technikai eszközei, anyagi készletei elavultak és tönkrementek, morálisan pedig mélypontra süllyedt. Ebben a helyzetben a polgári kormány gyors intézkedéseket hozott, és - hosszú éveken át először - a honvédelmi költségvetés mintegy 40 százalékos, reálértéken történő emelését valósította meg már az idei esztendőben.

Valódi haderőreformot indítottunk el, amely túlnő a kormányprogramban foglalt kötelezettségvállalásunkon. Korszerű, hatékony, magasan kondicionált, a NATO szövetségi rendszerébe illeszkedő nemzeti haderő alapjait akarjuk lerakni. A most induló haderőreform fő sarokpontjairól hatpárti tárgyalásokat kezdeményeztünk, aminek eredményeként a koalíciós pártok mellé csatlakozott a legnagyobb ellenzéki párt is; igen sajnálatos, hogy az SZDSZ, a MIÉP-pel együtt végül is nem írta alá a Magyar Honvédség hosszú távú átalakításáról szóló tervezetet. Annak ellenére tették mindezt, hogy a záródokumentum kiáll a Magyar Honvédség átalakítása mellett, támogatja a jelenlegi vegyes rendszerű haderő fenntartását, ugyanakkor célul tűzte ki a professzionális haderőre történő áttérés megteremtését, és a honvéd vezérkar Honvédelmi Minisztériumba történő integrálását, illetve a honvédség teljes körű reformját.

Tisztelt Országgyűlés! Azt hiszem, mindannyian egyetértünk abban, hogy a mintegy 10-12 évet felölelő program első szakaszának legfontosabb feladata, hogy megteremtse a honvédség személyi állományának a tisztes élet- és munkakörülményeket. Zrínyi Miklós óta máig aktuális a kiváló államférfi és hadvezér által megfogalmazott óhaj: "Oly fizetése legyen pedig a vitéznek, hogy azzal becsületesen, hóról hóra beérje, magát ruházhassa, fegyverezhesse és eledelére elég legyen neki." Ma ezt úgy fogalmazzuk meg, hogy a katonacsaládok tisztes lakásokban éljenek, és hivatásukból megélhessenek, ne szoruljanak rá, hogy méltatlan másodállásokból szerezzenek jövedelmet; a laktanyákban a kiképzés és a haditudományok szinten tartása legyen a feladat, amihez az anyagi, tárgyi feltételek biztosítva legyenek.

Tisztelt Képviselőtársaim! A Magyar Honvédség feladatait egyebek között a Magyar Köztársaság biztonság- és védelempolitikájának alapelveiről szóló 1994/1998. számú országgyűlési határozat fogalmazza meg, mely szerint Magyarország azonosul a szövetség kollektív biztonságának és védelmének elveivel. Fegyveres támadás elhárítására irányuló képességét az Észak-atlanti Szerződésben megfogalmazott alapelveknek megfelelően tartja fenn és fejleszti, fegyveres erejének fő feladata Magyarország szuverenitásának és területi épségének védelme, és hozzájárulás a szövetség kollektív védelméhez. További feladat, hogy hozzájáruljon más, közösen vállalt szövetségi küldetésekhez, részt vegyen a más nemzetközi szervezetek égisze alatt zajló nemzetközi béketámogató és humanitárius akciókban, valamint a súlyos ipari, civilizációs, illetve természeti katasztrófák elhárításában. Mindezekben irányadó a szövetség stratégiai koncepciója, amelynek kidolgozásában és továbbfejlesztésében Magyarország tevékeny részt vállal.

Magyarország mindenkor eleget tett a nemzetközi szerződésekben vállalt kötelezettségeinek, még ha komoly nehézségek árán is, mint például a koszovói válság kezelésében való részvétel esetében; kiváltképp a KFOR-kontingens felállítása kívánt jelentős erőfeszítéseket.

 

 

(15.30)

 

 

A koszovói válság mutatott rá a Magyar Honvédség immár tarthatatlan helyzetére, amelynek nyomán tavaly júliusban a kormány határozatban rendelte el a Magyar Honvédség stratégiai felülvizsgálatát.

A Fidesz szándéka, hogy fokozatosan alakítja át a Magyar Honvédséget tisztán professzionális, hivatásosokból és szerződésesekből álló haderővé, jelenleg azonban nem mondhatunk le a sorozás intézményéről, rövid távon legalábbis semmiképpen sem. A haderő-átalakítás távolabbi szakaszaiban ez a geopolitikai helyzet és belső viszonyaink változásával azonban változhat.

Tisztelt Országgyűlés! Meggyőződésem, egyelőre a hatpárti tárgyalásokon a Fidesz által javasolt és elfogadott új elem beiktatásával tudjuk kezelni a fenti kettős követelményt; nevezetesen, egy új fegyveres erő, a nemzetőrség felállítása nyújt megoldást arra, hogy miközben a Magyar Honvédségben egyre több szerződéses katonát toboroznak, ennek arányában csökkentik a sorozott állomány létszámát, hogy biztosítva legyen a sorköteles korosztályok kiképzése egy rövidebb időtartamú alapképzés keretében. Ez a rövidebb alapképzési idő 2002-re hat hónap lesz.

Tisztelt Országgyűlés! Szeretnék néhány szót szólni arról az új szervezetről, a nemzetőrségről, amelyről már az előbb is beszéltem, és nemcsak azért, mert személyes szívügyemnek tekintem ezen intézmény létrehozását, hanem azért is, mert úgy érzem, Magyarország jövőbeni biztonságpolitikai kihívásaira való megfelelő válaszok egyik fontos záloga lehet mindez. Az új szervezet, a nemzetőrség fokozatos fejlesztéssel a program végére érné el, hogy megyénként egy-egy alakulat biztosítsa a területvédelmi feladatok ellátását, a tartalékosok utóképzését, hogy bázisául szolgáljon a honvédelemhez közel álló technikai sportoknak, ejtőernyős, rádióamatőr, vitorlázó repülő és különböző öntevékeny köröknek, kluboknak. A nemzetőr egységek keretén belül kapnának speciális kiképzést, és kerülnének megalakításra a polgári védelmi alegységek, amelyek elemi csapások, ipari és természeti katasztrófák esetén azonnal bevethetőek lennének. A területi elv alapján szerveződő nemzetőr alakulatok a bajtársi együvé tartozás jegyében otthont adhatnának a katonai hagyományőrző egyesületeknek is.

Széchenyivel együtt vallom: "Ezért mégis tétova nélkül kimondom, mint én hiszem, hogy a házszeretet alkotja a hazaszeretetnek legbiztosb és legtartósb talpkövét."

A nemzetőr egységekben az alapképzés, amely terveink szerint a három hónapot nem haladná meg, sorozás útján való behívás szerint történne mindaddig, amíg nem látszik biztosítottnak az önkéntesek kellő száma. Biztos vagyok abban, hogy ez be fog következni, hiszen - Berzsenyi Dániel szavával élve - "minden ország támasza, talpköve a tiszta erkölcs", márpedig el fog jutni a magyar társadalom arra a felismerésre, hogy minden polgárának részt kell vállalnia a haza védelméből; nem tehetjük kockára azt, ami számunkra a legfontosabb: végre ismét független, szabad hazánkat.

Aki honvédelmi képességünk fejlesztéséért munkálkodik, az a jövőért dolgozik. A Fidesz-Magyar Polgári Párt az ország gyermekeinek jövőjét akarja biztonságban tudni, amikor a honvédelem minden ágát gondos mérlegeléssel ápolja és építi. Szükség van tehát egyfelől egy kicsi, de kiválóan képzett, felszerelt és teljesen feltöltött professzionális haderőre, amelyben sorkatona egyáltalán nem szolgálna, és amely viszonylag rövid idő alatt bárhol, bármilyen körülmények között bevethető lenne. Másrészt azonban szükség van arra, hogy minden egészséges felnőtt férfi kapjon egy alapképzést, amely alkalmassá teszi őt arra, hogy háborús veszély esetén tartalékosként, továbbképzés után részt vegyen a védelmi feladatokat ellátó haderőben, illetve bizonyos katasztrófahelyzetekben, mint például a közelmúltban a tiszai árvíz esetében.

A NATO-tagországok többségében már ma is megtalálhatók a mi jövőbeni nemzetőrségünk országonként eltérő megfelelői. Más tagországokban, mint például Norvégiában, éppen most tervezik létrehozni - hozzánk hasonlóan - a hadsereg melletti segédhaderőt, amely feladata náluk elsősorban a harcoló alakulatok kiszolgálása, őrzés-védelem, rendészeti feladatok és nem utolsósorban a harcoló csapatok veszteségeinek pótlása lenne. E tekintetben lefedi a mi elképzeléseinket a norvég minta.

A NATO-ban és a reménybeli Európai Unióban sincs biztonság megfelelő honvédelmi készség és képesség nélkül. Szövetségeseink is elvárják, hogy kellő védelmi erő adjon nyomatékot a szövetségben vállalt részvételünknek, és az Európai Unió sem várja el, hogy valamiféle liberális internacionalizmus alapján bármely tagország feladja nemzeti identitását.

Tisztelt Országgyűlés! Haza nincs honvédelem nélkül. A Fidesz-Magyar Polgári Párt a Magyar Honvédség jövőjéről felelősen gondolkodik, és egyértelműen vallja ezt az álláspontot, hogy a haza nincs honvédelem nélkül. Felelőtlennek tartjuk azon politikusokat, akik jelen biztonságpolitikai helyzetben a sorkatonai szolgálat azonnali eltörlését kezdeményezik, mert ez a Magyar Honvédség védelmi képességét jelentős mértékben csökkentené, ily módon Magyarország biztonságát veszélyeztetné. Mi nem beszélünk eltörlésről, azonnali megszüntetésről, mi arról beszélünk - a nemzetközi példákat, a hazai hagyományokat és a jelen és jövőbeni biztonságpolitikai kihívásokat mérlegelve -, hogy hogyan és mikor tudjuk fokozatosan felváltani a sorkatonai szolgálat intézményét, és hogyan tudjuk hatékonyabbá, korszerűbbé, anyagilag elismertebbé tenni a Magyar Honvédséget.

Tisztelt Képviselőtársaim! Szeretném felhívni a figyelmet arra, hogy a semmiből újat építeni rendkívül nehéz. 1848-ban Batthyányiéknak, Kossuthéknak és társaiknak néhány hónap alatt kellett önálló magyar hadsereget létrehozniuk. Most van hadseregünk, a körülmények kedvezőek ahhoz, hogy átgondoltan, ésszerű ütemezéssel alakítsuk a fegyveres erőink sorsát. A jelenlegi sorkatonai szolgálat felváltása a nemzetőrségben végzendő feladatokkal egy viszonylag hosszabb párhuzamos folyamat eredménye lehet.

Végezetül hadd jegyezzem meg azt a sajátosságot, hogy Magyarországon most harmadszor szerveződne nemzetőrség, és mindig akkor, amikor független, szabad, demokratikus társadalom van kibontakozóban: 1848-ban, 1956-ban és most napjainkban. Azt hiszem, hogy most az idő sokkal inkább kedvez annak, hogy egy sokkal tartósabb és komolyabb intézményt hozzunk létre nemzetőrség címén.

Tisztelt Országgyűlés! Úgy érzem, aki a mai helyzetben a sorkatonai szolgálat azonnali megszüntetéséért száll síkra, vét Magyarország biztonságával szemben, és nem veszi figyelembe többek között Arany János szavait sem, aki azt mondta, hogy "Élni fog a nemzet, amely összetart: Kit önvétke meg nem hódít, nem hódítja kard."

Tisztelt Képviselőtársaim! Arra kérem önöket, ne tegyük ezt, ne vétsünk Magyarország biztonságával szemben, és egyelőre hagyjuk meg a sorkatonai szolgálat intézményét, illetve szervezzük meg a nemzetőrséget!

Köszönöm szépen a megtisztelő figyelmet. (Taps a kormánypártok és az MSZP soraiból.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
150 50 2000.06.19. 2:08  29-251

SIMICSKÓ ISTVÁN (Fidesz): Köszönöm szépen, elnök úr, a szót. Azért kértem lehetőséget itt két percben, mert Mécs Imre képviselőtársamtól elhangzottak közvélemény-kutatási eredmények, amelyeket szeretnék pontosítani, ha megengedik, ami úgy érzem, hogy nagyon fontos, hiszen mindannyiunk számára rendkívüli fontos az, hogy a társadalom, a magyar lakosság döntő többsége hogyan vélekedik erről a kérdéskörről.

 

 

(Dr. Vidoven Árpád helyét a jegyzői székben dr. Szabó Erika foglalja el.)

 

Épp a mai napon megjelent egy nagyon fontos közvélemény-kutatási eredmény. A Gallup felmérését tartom a kezemben, amelyben erre a kérdésre, hogy "Ön szerint Magyarország 2002-ben áttérhet-e a sorozott hadseregről a fizetett, hivatásos hadseregre?", a magyar lakosságból a megkérdezettek körében 52 százalék nem tartja reálisnak, reálisnak 34 százalék tartja csak. Ezt megelőzően, néhány nappal ezelőtt volt egy másik közvélemény-kutatási eredmény, amelyet a Magyar Hírlap végzett el. Ebben 54 százalék nem tartja megvalósíthatónak 2002-ben a sorkatonai szolgálat eltörlését, és 46 százalék tartja megvalósíthatónak. Én úgy érzem, hogy ez egy felelősségteljesen gondolkodó politikai erőnek mindenképpen elgondolkodtató kell hogy legyen.

Egy másik észrevétel, ha már a nemzetközi példáknál tartottunk - és a miniszter úr hosszasan beszélt erről, ezek is nagyon fontosak, hiszen ha valamit meg akarunk csinálni, akkor nagyon fontos, hogy nemzetközi példákat is fel tudjunk sorakoztatni egy ügy mellett vagy ellen -, az olasz példa kapcsán Venturoni tábornok, az olasz vezérkari főnök elmondta, hogy három önkéntes dandárt szeretnének létrehozni. Nincs erre lehetőségük még nekik sem - kettőt tudnak föltölteni -, hiszen nincs annyi jelentkező.

Azonban valóban van egy olyan tendencia a mienknél jóval fejlettebb országok vonatkozásában, ahol áttértek már az önkéntes hivatásos hadseregre. Mi is arra haladunk egyébként, de a realitások figyelembevételével fokozatosan, átgondoltan tesszük mindezt. Mi azt mondjuk, hogy nem a kérdés, hogy kell-e vagy sem profi hadsereg, illetve fel lehet-e váltani a sorkötelezettséget vagy sem, hanem az, hogy mikor. Az időtényező rendkívüli módon fontos, és ha fel is váltjuk, hosszabb távon tudjuk mindezt megtenni, és csak akkor, ha a területvédelmi rendszer átalakításával a nemzetőrséget alakítjuk ki és szervezzük meg.

Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a Kisgazdapárt, a Fidesz és a MIÉP soraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
150 60 2000.06.19. 1:47  29-251

SIMICSKÓ ISTVÁN (Fidesz): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tényleg csak röviden, a kalandorság magyarázataként azt tenném hozzá, hogy én azért mondtam ezt - és úgy érzem, megalapozottan mondtam mindezt -, mert ha jól emlékszem az aláírás-gyűjtési akcióra, akkor jóval előbb történt meg az aláírásgyűjtés megindítása, kezdeményezése, a bejelentés és a hírverés, mint maga az a tény, hogy elkezdtek volna számolni a képviselőtársaim az SZDSZ részéről, hiszen akkor megalapozott egy ilyen akció, ha megnézik, hogy mennyi ennek a költségvetése, mibe kerül ez az országnak, meg lehet-e ezt egyáltalán valósítani, van-e ennek realitása vagy nincs. Tehát ezért mondtam azt, amit mondtam. De lehet, hogy néhányuk számára nem is kalandor ez az akció, hanem csak valamilyen tévhit vezetett oda, amikor végül is e célkitűzést megfogalmazták az SZDSZ képviselői.

Felírtam magamnak egy hasonlatot még a beszédem mellé, ezt kihagytam, de lehet, hogy most el kell mondanom, és kérem, ne vegye senki magára, illetve csak az vegye magára, akit ez érint. Kolumbusz Kristóf is abban a tévhitben volt, hogy felfedezte az Egyesült Államokat, illetve Amerikát, pedig csak Kubát fedezte fel; Indiát szerette volna, de abban a hitben halt meg, hogy ő Indiát fedezte fel. (Közbeszólás az SZDSZ soraiból: Na! Döntsük el!) Remélem, hogy ez a megváltó gondolat, ez a tévedés, amely a sorkatonai szolgálatra vonatkozik, hogy felválthatná a jelenlegi rendszert, csak egy tévhit az önök részéről, megalapozatlan, és ilyen értelemben mondtam azt, hogy kalandor. Hosszú távon megvalósítható - ezt valljuk mi is -, de rövid távon mindenképpen irreális ez a célkitűzés.

Ismételten hangsúlyozom, a Fidesz részéről csak akkor tudjuk mindezt támogatni, ha emellett a területvédelmi rendszert átalakíthatjuk, amelyről egyébként szó van az országgyűlési határozatban, amelyet remélem, hamarosan elfogadunk, és önök is megszavazzák mindezt - a nemzetőrség intézményének a felállításáról van szó.

Köszönöm szépen. (Taps a Fidesz soraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
150 94 2000.06.19. 2:11  29-251

SIMICSKÓ ISTVÁN (Fidesz): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Röviden reagálnék az eddig elhangzottakra. A hozzászólásokat hallgatva és vita néha heves lefolyását figyelve igazából az a kérdés bujkál bennem, hogy igazából miről is vitatkozunk. Kicsit néha akadémiainak érzem a vitát, hiszen úgy érzem, hogy az SZDSZ nyitott kapukat dönget azzal kapcsolatosan, hogy Magyarországnak valahol a jövőben legyen professzionális hadserege. Azt hiszem, hogy arra már többször rámutattunk, és több képviselőtársam beszélt már arról, hogy az ügy 2002-es időpontban való megjelölése teljes mértékben irreális és alaptalan.

Ha az SZDSZ valóban fontosnak érezné ezt a bizonyos célkitűzést, akkor bizony tanulmányozná azt az országgyűlési határozati javaslatot, amely a Magyar Honvédség hosszú távú átalakításáról szólna, és aláírná - csakúgy, mint az MSZP az ellenzéki oldalról -, mert az 5. pont f) alpontjában szerepel az a kitétel, hogy meg kell alapozni a professzionális haderőre történő áttérést. Azt hiszem tehát, hogy ez egyértelműen azt mutatja, hogy a kormány ebbe az irányba halad; arról már többször beszéltünk, hogy irreális ennek 2002-es bevezetése. Nem lenne persze irreális, ha az előző kormány időszakában - az előző kormány és kormányzatok - már megtették volna azt a fontos lépést, amit most kell megtenni ennek a kormánynak. Amire Fodor Gábor is utalt a költségvetéssel kapcsolatban: pontosan, ha ilyen költségvetési többletforrásokat biztosítottak volna a hadseregre, mint amilyeneket a mostani kormányzat biztosít, akkor nem itt tartanánk, és akkor most valóban érdemben beszélhetnénk arról, hogy akár 2002-ben is meg lehetne teremteni a professzionális hadsereget.

A másik dolog pedig az, hogy mennyire meggondolt vagy meggondolatlan ez az akció. Én már utaltam a költségvetésbeli hiányosságokra, amit az SZDSZ akciójához kapcsoltan hiányoltam. Ha visszaidézem az emlékeimet, ez a gondolat akkor merült fel az SZDSZ részéről a mostani időszakban, amikor néhány agyhártya-gyulladásos megbetegedésről hallhattunk a laktanyákban, spontán módon, hirtelen ezt az akciót láthattuk és hallhattuk az SZDSZ részéről. (Moraj az SZDSZ soraiban. - Az elnök megkocogtatja a poharát.) Ez igazán nem átgondolt és végiggondolt akció ilyen szempontból sem.

Köszönöm szépen. (Taps a Fidesz soraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
150 102 2000.06.19. 1:09  29-251

SIMICSKÓ ISTVÁN (Fidesz): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Többször felmerült az emberi jogi probléma kérdésköre. Azt hiszem, az egész sorkatonai szolgálat mikéntjének az összetett voltát jól mutatja az, hogy Molnár János MSZP-s képviselő úr, az MSZP vezérszónoka teljesen mást mondott, mint Avarkeszi úr (Dr. Géczi József Alajos közbeszól.), de végül is nagy párt vonatkozásában nyilvánvaló, hogy lehet ilyen különböző véleménymegformálás is. Természetesen az MSZP véleményének azt tekintem, amely értelmében aláírta ezt a bizonyos négypárti megállapodást tükröző anyagot a Magyar Honvédség átalakításáról.

Az emberi jogi probléma vonatkozásában pedig azt mondanám el, hogy egyáltalán nincs ilyen jellegű probléma, hiszen nem is olyan régóta, de azért a demokratikus jogállam egyik vívmányának tekinthetjük a polgári szolgálat lehetőségét. Ennek a lehetősége ma is fennáll, sőt a katonai szolgálaton belül is fennáll annak a lehetősége, hogy fegyverrel vagy fegyvertelenül töltse le ezt a bizonyos időtartamot a magyar fiatal. Úgyhogy azt hiszem, ilyen kérdések jelen pillanatban nem jelentenek problémát számunkra, és erre felhívnám az igen tisztelt Ház figyelmét is.

Köszönöm szépen. (Szórványos taps a Fidesz soraiból.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
150 122 2000.06.19. 1:46  29-251

SIMICSKÓ ISTVÁN (Fidesz): Köszönöm szépen. Csak röviden szólnék. Tényleg érdekes irányt vett a vitának a vonala. Szeretném én magam is azt javasolni, hogy hallgassuk meg a továbbiakban az előre jelentkezett hozzászólókat, hiszen a Fidesz részéről többen készültek szakmailag igen átgondolt és végiggondolt beszéddel, ami a honvédség átalakításának jövőbeli sorskérdéseit érinti.

Én csak egy mellékmegjegyzést tennék azzal kapcsolatosan, hogy itt a közigazgatási államtitkár úrnak a neve is fölmerült, illetve idézet került tőle előadásra az SZDSZ részéről. Csak arra szeretnék emlékeztetni, hogy Wachsler Tamás nem tagja a Fidesznek, nem tagja a Fidesz-frakciónak sem, szemben Keleti Györggyel, aki jelen pillanatban is erőssége az MSZP-nek. (Dr. Kis Zoltán: Megtagadjátok a Tamást? Ne tedd! Megmondtam, háromszor megtagadsz, mire feljön a nap!) De valóban, tegyük félre a személyeskedő hangvételt, és térjünk vissza a vitának a normális menetéhez, az együttgondolkodás normális menetéhez, amely a Magyar Honvédség jövőbeli sorsát illeti.

A sorkatonai szolgálat kérdéskörét illetően pedig mi változatlanul azt valljuk, amit eddig is: hosszú távon valóban megteremthetőek annak a feltételei, hogy professzionális hadserege legyen Magyarországnak, de önmagában ez nem állja meg a helyét, hogy most kapásból azon pillanatban töröljük el ennek az intézménynek a jövőjét, illetve a létjogosultságát, hanem emellett változatlanul hangsúlyozom: csak és kizárólag felelősen gondolkodva, csak akkor tudjuk ezt megvalósítani, ha minden olyan feltétel adott lesz, amely ezt a lehetőséget megteremti, és emellett pedig a nemzetőrséget mindenképpen célszerű megszerveznünk, és ennek érdekében lépéseket tennünk. Ezt is egyébként tartalmazza ez a hosszú távú átalakítás, amelyet már többször idéztem, és többször idéztünk belőle. Úgyhogy ezért is támogatja a Fidesz ezt az elgondolást, amelyet a tárca előterjesztett.

Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps Fidesz soraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
150 140 2000.06.19. 2:07  29-251

SIMICSKÓ ISTVÁN (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! A haideri érvek kapcsán Kosztolányi Dénes képviselőtársam valószínűleg arra utalhatott, hogy ugyanúgy fogalmazódik meg Haider Szabadságpártjának programjában a sorkatonai szolgálat eltörlése, mint az SZDSZ programjában. Valószínűleg véletlen egybeesésről van szó, de azonnali megszüntetéséről van szó. Mi ezt nem mondjuk, mert megalapozatlannak tartjuk ezt az elgondolást. Mi azt mondjuk, hogy hosszú távon igenis megvalósítható mindez. Persze, sok összetevőtől tesszük függővé mindezt.

A másik dolog, amire szeretnék még reagálni, az a határőrség kérdésköre. Ez is elhangzott érvként, hogy az előző kormányzati ciklus időszakában bizony sikerült megvalósítani a határőrség önkéntes alapon való működtetését, tehát pusztán hivatásos emberekből, katonákból álló határőrökről beszélhetünk. Viszont a honvédelmi bizottság elmúlt ülésein és az elmúlt időszakban folyamatosan szembe találtuk magunkat azzal a problémával, hogy a bizonyos 14 ezer főre feltöltendő határőrséget sem tudjuk a jelen pillanatban feltölteni. Meg lehet kérdezni a Belügyminisztérium illetékeseit, hogy mi okozza ezt a problémát, de sajnos ekkora létszámot sem tudunk pusztán hivatásosokból, önkéntesekből feltölteni. Ezért hogyan tudnánk kvázi kiváltani a 20-22 ezer fős sorkatonai szolgálatot önkéntesekből a jelen pillanatban, a jelen gazdasági helyzetben, a jelen fizetési feltételek mellett, a jelen szolgálati és életkörülmények mellett? Ezt nem tudjuk megtenni.

A másik dolog pedig: szeretném azért emlékeztetni igen tisztelt MSZP-s képviselőtársaimat - nem az én dolgom, hogy szóljak önöknek, nincs itt a frakcióvezetőjük -, nyilvánvaló, hogy létezik egy okirat, egy országgyűlési határozati javaslat a Magyar Honvédség hosszú távú átalakításáról, amelyet az MSZP aláírt. Tehát mielőtt bárminemű etikai szabálytalanságot követnének el az MSZP-s képviselőtársaim... - és Molnár János pontosan ennek szellemében beszélt egyébként, és ő is azt mondja, amit a Fidesz, hogy hosszú távon igenis megteremthetők a feltételei annak, hogy átálljunk az önkéntes professzionális hadseregre, de a jelen pillanatban nem. Tehát, aki az MSZP részéről azt mondja, amit az SZDSZ, az nagyon érdekes számomra, és azt hiszem, mindannyiunk számára. Csak szeretnék utalni arra, hogy létezik egy ilyen (Az elnök csengője megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) határozati javaslat, és erre szerettem volna emlékeztetni őket.

Köszönöm szépen. (Taps a Fidesz soraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
150 156 2000.06.19. 2:01  29-251

SIMICSKÓ ISTVÁN (Fidesz): Köszönöm szépen, elnök úr, a szót. Nagyon sokan beszéltünk itt már arról, hogy milyen személyes tapasztalatunk, élményünk van a sorkatonai szolgálatunkról, amit letölthettünk az elmúlt években. Én magam is abban a szerencsés helyzetben voltam, hogy 18 hónapot letölthettem még '86-87-ben sorkatonaként. Nyilvánvaló, hogy mindannyian, így magam is emlékszem sok jó és sok negatív élményre és tapasztalatra, de arra szeretnék mindenkit emlékeztetni, és arra szeretném felhívni a figyelmet, hogy egyáltalán ne abból, azokból az élményekből induljunk ki, amelyek ott, akkor, régen értek minket, azokból a hatásokból, hanem abból, amelyet szeretnénk ezen tapasztalatokon gazdagodva újjáformálni és átalakítani. Mi azt szeretnénk a Fidesz részéről, hogy sokkal ésszerűbb, sokkal korszerűbb és rövidebb időtartamú alapképzés legyen a jelenlegi sorkatonai szolgálat helyett is.

 

 

(19.20)

 

Ezért mondtuk, reális célként azt tűzhetjük magunk elé, hogy hat hónapra csökkentjük a sorkatonai szolgálatot, és tovább korszerűsítjük az alapképzés rendszerét. Ezt követően lehet megteremteni a sorkatonai szolgálat felváltásával párhuzamosan a nemzetőrség intézményét, amelyben még tovább rövidülne és még inkább korszerűsödne az alapképzési időtartam, és még inkább a patrióta mozgalmat, a helyi lokálpatrióta életérzést is magukévá tévő emberek vehetnének részt ebben az intézményben.

Erre szeretnék mindenkit emlékeztetni, és erre szeretném felhívni a figyelmet. Osvát Ernő írta valahol és valamikor, hogy nem az, ami van, hanem a lehetőségek a mi kincsünk. Azt hiszem, hogy kellő mértékű, reális optimizmussal mondhatom azt, hogy ne a jelen helyzetből induljunk ki, hanem abból, hogy a jövőben milyen típusú alapképzést szeretnénk létrehozni, és úgy érzem, hogy ezt a nemzetőrség intézményén belül tudnánk megvalósítani. Egy rövid, ésszerű, korszerű és hatékony alapképzés lenne, ami nem lenne több három hónapnál.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti oldalon.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
171 210 2000.11.08. 15:02  167-211

SIMICSKÓ ISTVÁN, a polgári nemzetbiztonsági szolgálatokat irányító tárca nélküli miniszter államtitkára: Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Képviselőtársaim! A hozzászólásokból számomra az derült ki, hogy nagyon sok megfontolandó - adott esetben jó szándékú - módosító javaslatot is be lehet illeszteni ebbe az elgondolásba.

De én azzal kezdeném, hogy parlamenti képviselői szemléletmód és hozzáállás oldaláról közelíteném meg a hozzászólásokat, az észrevételeket. Én azok közé az emberek közé tartozom, akik mindig azokat az embereket, embertársaimat és parlamenti képviselőket kedveltem, akik mindig azt keresték, hogy ha van egy jó gondolat, van egy értelmes elgondolás, amely egy hatékonyabb működést tesz lehetővé - akár intézményi, akár bármilyen formában -, azt keresték, hogyan lehet megoldani, hogyan lehet megvalósítani ezt, és hogyan lehet tenni ennek a közös célnak az érdekében.

Azokat az embereket kevésbé kedvelem, akik gyakorlatilag úgy állnak hozzá bizonyos kérdésekhez, hogy hogyan nem lehet megoldani. Én a ma este folyamán döntően azt tapasztaltam és azt érzékeltem, hogy itt inkább a közös megoldás felé mozdult el a vita. Ezt örömmel nyugtázom a magam részéről.

Csatlakoznék itt Nikolits István képviselőtársam hozzászólásához, aki elmondta, hogy kritizálni lehet ezt a törvényt, de nem támogatni nem célszerű, mert célja össztársadalmi érdekhez fűződik, mégpedig a szervezett bűnözés elleni fellépés hatékonyságának növeléséhez. Ezt úgyszintén örömmel üdvözlöm.

Tisztelt Képviselőtársaim! A szervezett bűnözés elleni koordinációs központról szóló törvényjavaslat általános vitájának lezárásakor a javaslatot ért kritikák ellenére a magam részéről örömmel állapíthatom meg, hogy néhány alapvető kérdésben a vita a kormány és az ellenzék között megoldódni látszik, tehát alapvető kérdésekben egyetértünk. Egyetértünk mégpedig abban, hogy a bűnözés, különösen a szervezett bűnözés a társadalomra veszélyes, illetve az ez ellen való hatékonyabb fellépés szükségességében is egyetértünk - azt hiszem.

Rendkívül fontos az, hogy a közös nevezőt megtaláltuk ebben a kérdésben. Ez egyfajta minimális programnak is tekinthető. Úgy érzem, hogy megéreztük és átéreztük - nemcsak a kormány, hanem valamennyi parlamenti képviselő a maga képviselői felelősségében, emberi hozzáállásában - azt, hogy itt egy jogos társadalmi igény, egy jogos társadalmi elvárás fogalmazódik meg, mégpedig az, hogy a mindenkori kormány hatékonyabban lépjen föl, léphessen föl a szervezett bűnözőkkel szemben.

Egyes elhangzott felszólalásokban utalások történtek arra, hogy a rendszerváltás óta eltelt időszakban különféle szervezetek létrehozásával kapcsolatosan már voltak kísérletek. Megállapítható azonban, hogy ezek sajnos komolyabb eredményre nem vezettek, vagy legalábbis a kezdeményezések messze nem érték el azt a hatásfokot, nem produkáltak olyan eredményeket, amit a polgárok joggal elvárhattak volna a bűnözés elleni harcban.

Az eddigi tapasztalatokat, az elmúlt tíz év tapasztalatait levonva érkeztünk el ebbe az időszakba, a jelenlegi helyzetbe, és ezeket a tapasztalatokat fölhasználva igyekeztünk és igyekszünk ezt a törvényt a tisztelt Ház elé hozni, illetve megvitatva - optimista ember lévén és egyébként is bízva az eddigi felszólalásokban - ezt a törvényt keresztülvinni a parlamenten.

Nyilvánvaló, hogy néhányan azt a következtést vonták le ebből - és itt Hankó Faragó képviselőtársamra gondolok elsősorban -, hogy ha ezek az eredmények nem jártak sikerrel, akkor nem is érdemes tovább próbálkozni.

 

(19.10)

 

Egyébként is, a bűnözés gyakorlatilag nem olyan eget rengetően magas fokú, főleg nem a szervezett bűnözés, ezért nincs értelme semmit tennünk, hiszen nagyon jól haladunk ezen az úton. Azért azt mindenképpen célszerű hozzátenni, hogy - talán egy kicsit durva hasonlatot hozva - a szúnyogirtást sem elég egy évben egyszer megtenni, mert a következő évben, vagy adott esetben egy éven belül is, ezek újratermelődnek, újraszületnek. Sajnos, olyan világban élünk, ahol nem elég egyszer valamit megpróbálni, hanem folyamatosan, újra és újra fel kell készülnünk arra. Pontosan azért, mert Magyarország nyitott országgá vált, ilyen értelemben a bűnözők előtt is nyitottá váltunk, tehát folyamatosan tennünk kell és igyekeznünk kell. A mindenkori kormánynak felelőssége és kötelessége az, hogy tegyen meg mindent annak érdekében, hogy hatékonyabban lépjen föl, és egyre keményebben és egyre intenzívebben szorítsa vissza a szervezett bűnözők tevékenységét.

A másik kérdés: az Európai Unió ajánlása van itt a kezemben, amely éves jelentések formájában fogalmazza meg észrevételeit egy-egy országgal kapcsolatosan. Magyarország vonatkozásában, azt hiszem, mindannyian jól ismerjük ezt a jelentést. Nem szól másról ez a jelentés, mint hogy Magyarország belső helyzetét értékelve a legaggasztóbbnak a szervezett bűnözés hatékonyságának erősödését nevezi meg. Tehát amiről Hankó Faragó Miklós képviselőtársam beszélt, mégpedig hogy a szervezett bűnözés egyfajta misztikum, és egyáltalán nem olyan a helyzet, hogy itt indokolttá tenné egy ilyen típusú koordinációs központnak, információs alapon együttműködő koordinációs központnak a létrehozását, ez ellentmond annak, amit az Európai Unió jelentése mond. Úgyhogy ez is indokolttá teszi azt, hogy ezt a típusú központot létrehozzuk.

A törvényjavaslat előkészítése során megvizsgáltuk, mi lehet az oka annak, hogy tíz jól felkészült szervezet - nyomozóhatóság, nemzetbiztonsági szolgálatok - harcol a szervezett bűnözés ellen, és a tagadhatatlan eredmények ellenére mégis azt kell tapasztalnunk, hogy a szervezetek munkájának hatékonysága messze nem éri el az optimális szintet. Munkájukat nem tudják kellően összehangolni, gyakran egymás tevékenységéről mit sem tudva végzik ugyanabban az ügyben, vagy ugyanarra a bűnöző csoportra felderítő munkájukat.

Az előzőekben vázolt hátrányos jelenségek oka - és ezzel felszólalásaikban ellenzéki képviselőtársaim is egyetértettek - egyértelműen a koordináció hiányában keresendő. Jelenleg nincs egy olyan szervezet, egy olyan közös adatbázis, ahol a szervezett bűnözésre vonatkozó információk rendelkezésre állnának, ahol az arra jogosult szervezet az információhoz késedelem nélkül hozzájuthatna, annak ismeretében pedig haladéktalanul megtehetné a szükséges intézkedéseket. Ezt a kétségtelenül fennálló hiányosságot szüntetné meg véleményünk szerint a központ.

A kormány tisztában van azzal, hogy a központ egymaga nem fogja megoldani a szervezett bűnözés által generált összes problémát. Nem fogja a bűnözést, és különösen a szervezett bűnözést egyik napról a másikra felszámolni, azonban az ellene való fellépés hatékonyságát - meggyőződésem szerint - jelentősen és érezhetően növelni fogja. Meggyőződésem, hogy a bűnmegelőző, bűnüldöző szervezetek vagy szervek munkáját hatékonyabbá, szervezettebbé kell tennünk, mint maga a szervezett bűnözés. Hiszen a szervezett bűnözés is folyamatosan megújul, újabb és újabb formákat talál ki azért, hogy hatékonyabban tudjon - a joghézagokat is figyelembe véve - működni. Ezért szerintem nekünk, a mindenkori parlamenti képviselőknek, kormányzati embereknek is folyamatosan meg kell újulnunk, és folyamatosan föl kell készülnünk az újabb típusú kihívásokra.

Tisztelt Országgyűlés! Az elhangzott felszólalásokban a tervezet kodifikációs hiányosságaira, pontatlanságaira hívták föl képviselőtársaim a figyelmet. Arra kérem önöket, hogy a javaslat részletes vitája során jobbító szándékú módosító javaslataikkal járuljanak hozzá ahhoz, hogy végül egy olyan törvény kerülhessen elfogadásra, ami alapján lehetőség nyílik a szervezett bűnözés kihívásaira közösen, a magyar társadalom iránti politikai felelősségünket átérezve, együttműködve a megfelelő választ megtalálni.

Az, hogy szakmai vagy politikai kérdés mindez, ez minden egyes vitánál, minden egyes törvénytervezetnél fölmerül. Én azt hiszem, ha eljutunk oda, hogy nyilvánvaló politikai kérdés annyiban, hogy a közügyekkel való foglalkozás, a közügyekkel való törődés, a társadalom problémáira való odafigyelés és ennek érdekében való tenni akarás, ez mindenképpen politikai kérdés. Hiszen a polisz szó maga a görög városállamok időszakában pontosan ezt jelentette, és ma is ezt jelenti mindez. Szakmai kérdés pedig annyiban, hogy itt a szakmai szervezetek, a nemzetbiztonsági szolgálatok, a különböző bűnüldöző szervek együttműködéséről lenne szó. Ezeknek az együttműködését szeretnénk hatékonyabbá tenni. Szerintem semmiképpen sem jó, ha pártpolitikát próbálunk csinálni a szervezett bűnözés elleni harcból, mert ez nem használ másnak, mint maguknak a szervezett bűnözőknek. Ezért szerintem ezen a kérdéskörön felül kell emelkednünk, és együttgondolkodva szerintem hatékonyan tovább tudunk lépni ebben a kérdésben.

A másik gondolat pedig az, hogy a szervezett bűnözés elleni fellépés kapcsán nemcsak hogy pártpolitikai kérdéssé nem szerencsés tenni, de szerintem nem szerencsés politikai bizalomról és hangulatról beszélni. Szerintem ez sem ide tartozó kérdés ebben a vonatkozásban. Itt szeretnék utalni arra, hogy ez elsősorban szakmai kérdésnek tekinthető. Tehát mivel a társadalom jogos elvárásának való eleget tevés kell hogy vezéreljen mindannyiunkat, azt hiszem, hogy a mindenkori kormányok munkáját teszi mindez könnyebbé a jövőben, a szervezett bűnözéssel szemben.

Az észrevételekre, egy-két konkrétumra röviden még reagálva, Hankó Faragó Miklós észrevételeire döntően már reagáltam, de azért hadd mondjam el azt, amit ő fölvetett. Ő azt mondta, hogy adatgyűjtést kértek Hack Péter úr személyében a legfőbb ügyésztől. És akkor, erre a kérésre készült el ez a bizonyos adatgyűjtés, hogy megalapozottabbá tegyük a szervezett bűnözés elleni koordinációs központ létrehozását. Ő arra utalt, hogy ezt megelőzően nem készült ilyen felmérés. Igenis készült ilyen felmérés, készültek nagyon fontos anyagok, amelyek előkészítették a törvényjavaslat idehozatalát. Én semmiképpen sem tartom azt szerencsésnek, ha összekeverjük az ügyészséget a kormánnyal. Két különböző szervezetről van szó. A kormány igenis készült erre a törvényjavaslatra, igenis megfelelő adatokat és információkat gyűjtött össze. Az más kérdés, hogy Hack Péter úr az ügyészségtől kért erre vonatkozó információkat, és erre külön elkészítettek egy anyagot.

Azt is cáfolnám, hogy nem volt megfelelő előkészítése ennek a törvénynek. Én úgy érzem, hogy a tárca nélküli miniszter hivatala részéről több olyan egyeztetési fórum zajlott le, amelyen valamennyi parlamenti párt képviseletében megjelentek képviselő urak és hölgyek. Az ombudsmant, vagyis az adatvédelmi biztost is tájékoztattuk erről a törvényjavaslatról. Ő megfogalmazta az észrevételeit, nyilvánvaló, meg fogjuk fontolni azt, amit Nikolits úr fölvetett, hogy adott esetben még szélesebb körben tekintsük át adatvédelmi szempontból, hiszen a garanciális elvek, a garanciális szempontok kiemelten fontosak. Ez teszi támadhatatlanná a rendszert a mindenkori kormányok részére.

Hankó Faragó Miklós mondta, hogy ez a probléma, mármint a szervezett bűnözés problémája nem fog megoldódni ettől, hogy létrehozunk egy ilyen intézményt, egy ilyen hivatalt. Én azt hiszem, hogy akkor biztos nem fog megoldódni, ha nem hozunk létre. Ha létrehozunk, akkor ennek legalább az esélyét megteremtjük, a feltételeit megteremtjük. Nem szerencsés előre meghatározni azt, hogy mi lesz és milyen lesz egy létrehozandó új intézménynek, egy új hivatalnak a tevékenysége, hatékony lesz-e vagy sem. Nyilvánvaló, a mi felelősségünk az, hogy teremtsük meg a lehetőségét annak, hogy hatékonyan működhessen ez az intézmény és ez a hivatal. Szerintem jó úton járunk, és a törvényjavaslat ezeket a garanciákat hordozza. Én bízom benne, hogy ezek a módosító észrevételek, amelyek megfogalmazódnak majd írásban is, beépülve lehetővé teszik azt, hogy ez egy hatékonyan működő hivatal legyen. Az élet fogja eldönteni azt, néhány év távlatában, hogy valóban hatékonnyá tudtuk-e tenni ennek a hivatalnak a tevékenységét, vagy sem.

A garanciális elemekről már beszéltem. Azzal zárnám, hogy Vastagh Pál képviselőtársam mondta azt, hogy nem járunk messze, amikor itt együtt gondolkodunk, és nem olyan mélyek a véleménykülönbségek.

 

(19.20)

 

Szerintem se mélyek a véleménykülönbségek. Mi a kis véleménykülönbségekből nem azt a következtetést vonjuk le, hogy vissza kell vonni a törvényjavaslatot. Mi azt a következtetést szeretnénk levonni - azt hiszem, ebben talán partner a Szocialista Párt is, az ellenzéki képviselők is -, hogy formáljuk ezt a törvényjavaslatot, viszont az idő mindig nagy úr. A magunk részéről szeretnénk ezt mielőbb, tehát január 1-jétől működtetni.

Szeretném kérni az ellenzéki képviselőket: a módosító észrevételeiket, javaslataikat megfogalmazták, ezeket juttassák el a megfelelő helyre, és mi igyekszünk ezeket figyelembe venni. Bízom benne, hogy a jövő évtől létrehozandó, szervezett bűnözés elleni koordinációs központ megkezdheti a munkáját. Bízom benne, hogy a parlamenti képviselők támogatásával létrejövő központ mindannyiunk közös célját elérheti, erősítheti: hatékonyabbá tehetjük a szervezett bűnözés elleni fellépést.

Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps a kormányzó pártok padsoraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
175 430 2000.11.28. 0:55  423-430

SIMICSKÓ ISTVÁN, a polgári nemzetbiztonsági szolgálatokat irányító tárca nélküli miniszter államtitkára: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Külön öröm számomra, hogy a szervezett bűnözés elleni koordinációs központ létrehozását célzó törvényjavaslat részletes vitája ilyen, az elnök úr bölcs szavai által említett advent előtti békés hangulatban zajlott. Nyilvánvaló köszönettel tartozom a Fidesz-Magyar Polgári Párt országgyűlési képviselőcsoportja két tagjának, akik az előbb elmondták az észrevételeiket és a hozzászólásukat a kérdéskörhöz.

Nyilvánvaló, hogy a kormány Kovács Zoltán képviselő úr javaslatát támogatja.

Azt hiszem, felfokozott az a várakozás, amely most a költségvetési bizottság döntését követi, ami lehetővé teszi, hogy a költségvetés sarokszámait, tekintettel erre a kérdéskörre, megismerjük.

A magam részéről ennyit kívántam hozzászólni. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
179 394 2000.12.05. 1:01  394-395

SIMICSKÓ ISTVÁN, a polgári nemzetbiztonsági szolgálatokat felügyelő tárca nélküli miniszter államtitkára: Köszönöm szépen, elnök asszony. Tisztelt Országgyűlés! Egy kicsit szomorú vagyok, amikor azt kell látnom és azt kell hallanom, hogy egy ilyen kérdéskörről, mégpedig hogy kétharmados vagy feles törvényről van-e szó, vitatkozunk hosszasan; amikor azt kellene szem előtt tartanunk, hogy össztársadalmi célt tűztünk ki magunk elé, mégpedig azt, hogy a szervezett bűnözés ellen hatékonyabban léphessünk fel. Ezt célozza a kormány által benyújtott törvényjavaslat, nem mást.

Nem az a kérdés, hogyan keletkeztethetünk valamilyen akadályt vagy aggályt ezzel kapcsolatosan, hanem az a cél, hogy valóban hatékonyabban, szervezettebben tudjunk fellépni a szervezett bűnözőkkel szemben. Ismétlem: ezt célozza a törvényjavaslat. A magam részéről bízom benne, hogy ez a vita elcsitul; és bízom benne, hogy ezt az ellenzéki képviselők is támogatni fogják majd a végszavazás során.

Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a kormányzó pártok padsoraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
204 263 2001.05.07. 8:16  250-264

SIMICSKÓ ISTVÁN, a polgári nemzetbiztonsági szolgálatokat irányító tárca nélküli miniszter államtitkára: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Bár azzal is kezdhetném, hogy a jövő elkezdődött, mint ahogy azt a Fidesz vitairata is jellemzi és mutatja (Bauer Tamás: 1990-ben kezdődött el!), és vélhetőleg e késő éjjeli, illetve most már kora hajnali órákban nem ülnek otthon a rádiójuk előtt felfokozott érdeklődéssel a kedves polgártársaink, azonban egy fontos történelmi mulasztást kell pótolnunk, hiszen a Történeti Hivatalról szóló törvény eredetileg nem rendezte az információs önrendelkezési jog gyakorlását.

Az egyes fontos, valamint közbizalmi és közvélemény-formáló tisztségeket betöltő személyek ellenőrzéséről és a Történeti Hivatalról szóló '94. évi XXIII. törvény módosításáról és az ezzel összefüggő törvénymódosításokról szóló T/3713. számú törvényjavaslathoz 33 képviselői módosító indítványt nyújtottak be. Hogy a jó hírrel kezdjem, először azokat a szempontokat említeném, amelyekben egyetértés mutatkozik.

Összességében tehát elmondhatjuk, hogy valamennyi parlamenti párt döntően egyetért a kormány által beterjesztett törvényjavaslat azon szabályaival, amelyek alapján a jövőben a megfigyeltek és a megfigyelők jogai differenciáltan kerülnek szabályozásra, és a törvény a jövőben a megfigyeltek jogait helyezi előtérbe, őket juttatja többletjogosítványokhoz.

Egyetértés mutatkozik továbbá a javaslat által érintett másik nagyobb kérdéskörben is, amely a megfigyelt személyek személyes adatainak kutatását kívánja új alapokra helyezni. A parlament mindkét oldalán ülők elfogadták, hogy az adatok közötti különbséget a jelenleg hatályos szabályozással ellentétben nem az jelenti, hogy azokat milyen módon szerezték, hanem az, hogy azok a legbelső magánéletre vonatkozhatnak.

 

 

(0.20)

 

Tehát az elhatárolás szempontjai során az adatvédelmi törvényben lefektetett személyes adatok és különleges adatok kategóriákból kell kiindulnunk. A kutatási szabályokat ezen kategorizáláshoz kell igazítanunk.

Három alapvető kérdésben maradt fenn jelentősebb vita. Az első: a módosító javaslatok közül több a Történeti Hivatalban tárolt, valamint a jövőben ott elhelyezendő iratokban szereplő, az állambiztonsági szervek és a nemzetbiztonsági szolgálatok személyi állományába tartozó, illetve ezen szervekkel együttműködő személyek személyes adatainak kutatására és nyilvánosságra hozatalára vonatkozó szabályok módosítását célozza.

A 3713/6. és a 3713/8. számon dr. Hack Péter, Mécs Imre és dr. Pető Iván SZDSZ-es képviselő urak által benyújtott javaslat az ezen személyi körre vonatkozó speciális kutatási szabályok elhagyását célozza. Javaslatuk az 1990 előtt keletkezett valamennyi állambiztonsági irat kutatásának szabaddá tételére irányul.

A 3713/11. számon dr. Horváth Balázs és Lezsák Sándor képviselő urak által benyújtott javaslat az eredeti javaslatban szereplő 150 éves kutatási moratóriumnak a nemzetbiztonsági szolgálat személyi állományára történő korlátozását célozza.

A 3713/12. számú javaslat, dr. Mátrai Márta fideszes és dr. Szentgyörgyvölgyi Péter kisgazda képviselőtársaink javaslata szerint a jelenleg már a Történeti Hivatalban lévő iratokban - így a III/III-as csoportfőnökség irataiban, valamint a III-as főcsoportfőnökség többi csoportfőnökségének azon irataiban, amelyek a nemzetbiztonsági szolgálatok jogállami feladataihoz nem kapcsolódnak - szereplő szt-tisztek és hálózati személyek adatainak kutatására és nyilvánosságra hozatalára a jelenleg hatályos szabályok vonatkoznának.

A javaslatot a kormány támogatja, mivel ez a konstrukció mindenben megfelel az Alkotmánybíróság 23/1999. számú határozatában foglalt, ezen személyi kör adatainak kutatásával kapcsolatos döntésnek.

A jövőben a Történeti Hivatalba kerülő iratokban szereplő személyes adatokra pedig a levéltári törvény általános kutatási és nyilvánosságra hozatali szabályai vonatkoznának, így teremtve meg az összhangot a kutatás szabadsága és a nemzetbiztonsági érdekek között. Ez biztosítja e két sokszor konkuráló érdek, tehát a kutatási és a nemzetbiztonsági érdek megfelelő egyensúlyát. Tartalmát tekintve egyébként közel áll ezen megoldáshoz dr. Kiss Gábor MSZP-s képviselő úrnak a javaslata, amely szintén a 150 év elhagyására és a levéltári törvény általános szabályainak alkalmazására irányul.

A 2. pont, amelyben komoly vita van: a módosító javaslatok egy másik csoportja a Történeti Hivatalnak megadni javasolt szaklevéltári jogállást kifogásolja, annak elhagyását célozza, illetve ehhez kapcsolódóan a feladatait, jogkörét szűkíteni célozza.

A Történeti Hivatal 1996-ban az Alkotmánybíróság 60/1994. számú határozata alapján a polgárok alkotmányban garantált információs önrendelkezési jogának biztosítására jött létre. A feladatait tekintve ez idáig is speciális levéltári feladatokat látott el, bár a jogállását tekintve nem volt levéltár.

A benyújtott törvényjavaslat egyértelműen rendezi a hivatal jogi helyzetét, figyelemmel arra, hogy hosszabb távon valamennyi maradandó értékű állambiztonsági és nemzetbiztonsági irat egységes kezelése indokolt, ezért a kormány a szaklevéltári jogállást továbbra is szükségesnek tartja. Az ezzel szemben felhozott indokokat - nevezetesen, hogy az 1990 előtti és az ezt követően keletkezett iratok között határvonalat kell húzni, illetve a Történeti Hivatal és a levéltárak feladatai összekeverednek - nem tartjuk megalapozottnak. Az ugyanis, hogy a történelmi múlt különböző korainak történeti értékkel bíró iratai egy helyen nyernek elhelyezést, nem jelenti ezen iratok újraértékelését, a különböző korok közötti egyenlőségtételt.

Végezetül a 3. pontban a megfigyelt személy, illetve a hálózati személy fogalmának módosítását két jó szándékú javaslat célozza, azonban mindkét javaslat leszűkíti a volt állambiztonsági szolgálatokkal szorosan együttműködő, azokat kiszolgáló személyek körét, és így az ezen körbe tartozó bizonyos személyek számára a megfigyelt személyekkel azonos jogokat adna. Így például kikerülne a hálózati személy fogalmából - amelyről már Mátrai Márta képviselő asszony is beszélt - az úgynevezett társadalmi kapcsolat kérdésköre, és az "ügynökké válásnak" azon formai eleme, amely például a beszervezési nyilatkozat aláírását jelentené. Ezért ezeket a módosító javaslatokat a kormány sajnos nem tudja támogatni.

Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiból.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
229 20 2001.10.05. 4:41  1-33

SIMICSKÓ ISTVÁN (Fidesz): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Miniszterelnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Szeptember 11-e óta megváltozott a világ. Az Egyesült Államokat ért terrortámadás megingatta valamennyiünk biztonságérzetét. A biztonság a félelem nélküli életet jelenti. Ez rendült meg bennünk. A terroristák tettükkel azt közölték az emberiséggel: bármi megtörténhet, olyan dolgok is, amit korábban elképzelhetetlennek tartottunk.

Mi nem fenyegetettségben, hanem békés, biztonságos világban akarunk élni. A Fidesz számára mindennél fontosabb Magyarország, a magyar családok, a magyar emberek biztonsága. A Fidesz-Magyar Polgári Párt azt akarja, hogy Magyarországon senkinek ne kelljen félnie. Ezért mindent el fogunk követni, hogy a terrorizmust felszámoljuk. Erőnkhöz, lehetőségünkhöz mérten részt kell vennünk ebben a világméretű küzdelemben.

Most az a feladatunk, hogy segítsük az Egyesült Államokat és a NATO-szövetségeseinket a felderítési adatokkal, amelyek rendelkezésünkre állnak. Nyújtsunk fokozott biztonságot az itt élő amerikaiaknak és minden más szövetségesünk állampolgárának. Fontosnak tartom, hogy az Egyesült Államok a katonai akciók megtervezésével párhuzamosan keresse a mostani helyzet kiváltó okait is, mert úgy vélem, hogy a megnyugtató megoldás megtalálásához ez az út vezet.

Az Egyesült Államok jól érzékelhetően a katonai csapásméréshez nem kívánja a NATO erőit igénybe venni. Az Egyesült Államok maga akarja megvívni ezt a harcot, de számít régi és új szövetségeseire, számít minden országra, amelyek fontosnak tartják, hogy a terrorizmus megszűnjön a világban.

A Fidesz-Magyar Polgári Párt képviselőcsoportja fontosnak tartja, hogy az Egyesült Államok által létrehozandó, terrorizmus elleni világméretű koalícióhoz minél több arab ország is felsorakozzon. A NATO döntött arról a szerepvállalásról, amelyet most a világ jobbá tétele érdekében tenni akar. Ennek egyik eleme, hogy ha az Egyesült Államok kivonja katonai erőit a Balkánról, az európai országoknak kell betölteniük az ott keletkező űrt.

Magyarország elfogadja a nyolcpontos kérést, amelyet az Egyesült Államok a NATO-hoz küldött. Egyetértünk azzal, hogy az európaiaknak, így nekünk is erőteljesebb szerepet kell vállalni az európai ügyek intézésében. Mi érdekeltek vagyunk abban, hogy a balkáni béke tartós és szilárd legyen. Hazánk most is jelen van a világ számos pontján békemissziókban, mert felelősséget érzünk a világ biztonságáért, békéjéért. A jövőben, ha szükséges, a Balkánon hangsúlyozottabban is meg fogjuk mutatni ezt a felelősségérzetünket.

Az Egyesült Államok bemutatta bizonyítékait a NATO-nak: a bizonyítékok azt támasztják alá, hogy az Egyesült Államokat kívülről irányított támadás érte. Erre az esetre alkalmazni lehet az észak-atlanti szerződés 5. cikkelyét. A felénk irányuló kérés az, hogy engedjük át légterünket a NATO-szövetségeseink repülőgépeinek áthaladásához. Ezt a kérést minden tagország teljesíti, sőt nemcsak a NATO-tagországok, hanem a szövetségen kívüli országok is, amelyekhez ilyen kéréssel fordultak. Itt most nekünk az a dolgunk, hogy a világméretű összefogáshoz azzal is járuljunk hozzá, hogy megengedjük szövetségeseinknek légterünk használatát, ha arra igényt támasztanak.

Szeptember 24-én itt, a parlamentben hoztunk egy határozatot. Ehhez képest a ma hozandó határozatban lényegi új elem az, hogy NATO-szövetségeseink mindegyike számára megnyitjuk a légterünket.

Tisztelt Országgyűlés! A Fidesz-Magyar Polgári Párt képviselőcsoportja a kormány ezen javaslatát támogatja, mert átérezzük azt a politikai felelősséget, amellyel hozzájárulhatunk ahhoz, hogy gyermekeink és unokáink biztonságosabb világban élhessenek.

Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a Fidesz, az MDF és az SZDSZ soraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
231 8 2001.10.16. 3:19  5-8

SIMICSKÓ ISTVÁN, a polgári nemzetbiztonsági szolgálatokat irányító tárca nélküli miniszter államtitkára: Tisztelt Elnök Asszony! Köszönöm a szót. Tisztelt Képviselő Úr! Ami a Bin Laden üzleti csoport kapcsolatrendszerének ügyét illeti, ha jól emlékszem, ön 2001. szeptember 28-án kelt írásbeli kérdésében ezzel az üggyel már foglalkozott, és a tárca nélküli miniszter hivatalától a miniszter úr nevében egy válasz is érkezett erre október 12-i hatállyal. De mivel az ügy valóban több érdekességet vethet föl, köszönöm, hogy ismételten felhívta a figyelmet a napirend előtti felszólalásában erre a témakörre is, valamint azokra a személyi összefüggésekre, amelyekre most itt rámutatott.

Az igazsághoz hozzátartozik az, hogy a Motorola üzleti kapcsolatai a magyar kormányzati informatikai rendszer telepítése vonatkozásában nemzetbiztonsági szempontból jelenleg nem kifogásolhatóak, mivel egyelőre nem eldöntött, hogy a hálózat kiépítésében, illetve a rendszerhez szükséges eszközök beszerzésében melyik szállítóval köt majd a TETRA Részvénytársaság szerződést.

A TETRA-szabványon alapuló, egységes digitális rádióközpont-rendszer kialakításáról szóló 1074/2001. számú kormányhatározat értelmében a polgári nemzetbiztonsági szolgálatokat irányító miniszter külön meghatározza a készenléti TETRA-rendszerrel összefüggő biztonsági és védelmi követelményeket, feltételeket, különös tekintettel a nemzeti információk védelmére. Ezen követelményeket a rendszer szállítására pályázó cégeknek teljesíteniük kell.

A Bin Laden Telecommunication Company és a Motorola üzleti kapcsolatai Magyarország nemzetközi megítélését nem befolyásolják. Ugyanakkor jól érzékelhető, hogy a Bin Laden név nem cseng túl jól manapság a világban. Mindez még akkor is igaz, ha tudjuk, hogy a Bin Laden család igen kiterjedt, és nem támogatják terrorista tevékenységet végző családtagjukat.

Azt is tudjuk, hogy a Motorola jelenleg is a legjelentősebb beszállítója az amerikai kormányzati szerveknek, köztük a Pentagonnak is. Az amerikai kormány a közelmúltban nyilvánította ki azon szándékát, hogy az elkövetkezendő tíz évben is a szóban forgó telekommunikációs cég lesz a fő beszállítója.

Tisztelt Képviselő Úr! A készenléti rádiórendszerek lehetőségeinek és szolgáltatásainak bemutatására az elmúlt három évben több cég, így a Motorola, a Nokia és a Szimoko is telepített Magyarországon kísérleti rendszereket. Természetesen a TETRA-rendszer egyes műszaki alapeszközei bemutatási céllal Magyarországra behozatalra kerültek.

Valamennyi, az ügyben illetékes hatóság tisztában van azzal a felelősséggel, hogy a kiépülő TETRA-rendszer minden tekintetben megfeleljen a műszaki és a biztonsági követelményeknek. A döntéshozatalkor ezek egyenlő súllyal esnek majd latba.

Ettől függetlenül nagyon köszönöm képviselő úrnak, hogy egyrészt írásbeli kérdésével és a mostani napirend előtti felszólalásával is ráirányította a figyelmet erre a fontos kérdésre.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
235 159 2001.11.05. 16:22  158-204

SIMICSKÓ ISTVÁN (Fidesz), a napirendi pont előadója: Köszönöm szépen, elnök úr, a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársaim! A rendszerváltozáskor mindannyian, akik a szabadságért és a demokráciáért szálltunk síkra, azt mondtuk, hogy a magyar embereknek éppúgy, mint más nemzetek fiainak és leányainak, joguk van békében, biztonságban és jólétben élniük. Küzdelmes, bő évtized áll mögöttünk sok-sok eredménnyel, de számot kell vetnünk a társadalmi lét számos olyan kérdésével, amelyek területén még bőven van tennivalónk.

A rendszerváltó kormánynak Antall József vezetésével át kellett vezetnie az országot, a nemzetet a demokratikus államrend keretei között élő népek nagy családjába. Ehhez szinte minden ágazatra kiterjedő, hatalmas törvényhozói munkát kellett végeznie az akkori parlamentnek, és a kormánynak mindezt megvalósítania.

Így történt ez a honvédelem területén is. A Magyar Néphadsereg Magyar Honvédséggé történő átalakítása, a Varsói Szerződésből való kiszakítása, a Varsói Szerződés éppen Antall József általi megszüntetésének kezdeményezése révén történelmi tett volt. Az országépítő munka, a magyar népgazdaság piaci alapokra helyezésével történő nemzetgazdasággá alakítása és egyéb, az ország szekerét gyors ütemben előrevivő, óriási jelentőségű döntések meghozatala között az újonnan szerveződő Magyar Honvédségre kevesebb figyelem fordítódott, amit egyébként az akkori hazai viszonyok és a nemzetközi helyzet egyaránt érthetővé tett. Mindeközben azonban megszületett "A Magyar Köztársaság honvédelmi alapelvei" című országgyűlési határozat, valamint kétharmados többséggel az a honvédelmi törvény, amely alapjait tekintve a mai napig helytállónak bizonyult.

Az eddigi kormányok haderőreformok sorát indították el, amelyek köztudottan, jószerivel a Magyar Honvédség létszámának és szervezeti elemei számának csökkentését jelentették csupán, a költségvetés egyre zsugorodó reálértéke mellett. A Magyar Honvédség bizony mind ez ideig a magyar kormányok mostohagyermeke volt.

Az 1998-as választások előtti kormányok is belátták, hogy hazánknak a katonai biztonság területén, a hosszú távú érdekeinek leginkább és meghatározó módon a NATO szövetségi rendszerébe való integrálódásunk a biztosítéka. A szövetségbe való belépésünk az Orbán-kormány nevéhez fűződik. Megvalósult NATO-tagságunk oly nagy biztonságot nyújt Magyarország számára, amit talán őseink századok óta nem élvezhettek. Ez a biztonság azonban nem jelenti azt, hogy a területen nekünk már nincs is semmi dolgunk, hogy ezt letudtuk, fordítsuk hát figyelmünket más, bőségesen meglévő feladataink felé. Csakhogy ez nem így van! Egyrészt a szövetségen belül is vannak kötelezettségeink, elsősorban önmagunk iránt, mert a szövetség csak velünk együtt képes és fog megvédeni minket, ha azt a szükség úgy hozná. S ne feledjük, kedves képviselőtársaim, van önbecsülésünk is! Mi békében, barátságban akarunk élni szomszédainkkal és a távolabbi népekkel egyaránt. De ha valaki bántaná a magyart, mi nem fogjuk engedni. Mi magunk fogunk küzdeni saját népünkért, családjainkért, ha kell, akár őseink példáján, utolsó csepp vérünkig is.

Most nincs itt a harc ideje, hála a jóistennek, nem fenyeget minket senki. De látjuk azt is a nem túl távoli és a közelmúlt eseményeiből, hogy ez a világ még nem a minden világok legjobbika. A Balkánon hosszú idő kell még, mire a NATO és a nemzetközi közösség, más országok közös erőfeszítéseiként a tartós béke helyreáll, és hazajöhetnek a mi katonáink is, akik nemcsak a Balkánon, hanem a világ számos pontján békemissziót teljesítenek. De leginkább intő jel a szeptember 11-ei, Amerikát ért terrortámadás és az azt követő, a világ békéjét és biztonságát szétzúzó eseménysorozat, amit láthatunk az arab világban, és itt nemcsak Afganisztánra gondolok, hanem a pakisztáni mészárlásokra, a Közel-Keleten dúló palesztin-izraeli összecsapásokra, a nyugtalanságra szerte a muzulmán országokban; és még inkább aggódó szívvel gondolok az Amerikában, Nyugat-Európában és bárhol a világban lévő terrorfenyegetésekre, az anthraxos levélküldeményekre, a függőhidak elpusztításának szándékára, és félő, gyér a mi fantáziánk ahhoz, hogy kiszámíthassuk, milyen fenyegetések válhatnak valósággá őrült elmék keze nyomán.

1999-ben, néhány hetes NATO-tagságunkat követően érte el kritikus pontját a koszovói válság. Annak a megoldásában már mint a szövetség frissen felvett tagja kerestük a helyünket, szerepünket. Akkor jól vizsgázott a Magyar Köztársaság azáltal, hogy a NATO erőinek átadtuk használatra légterünket és néhány kijelölt repülőterünket. Kiválóan vizsgáztak hírszerzőink és elemzőink is, ami rá is mutatott Magyarország fontosságára ebben a nemzetközi műveletben, hiszen nekünk van ebben a térségben helyismeretünk, mi századokon át nemcsak együtt éltünk a Balkánnal, de több történelmi korszakban Magyarország volt, amely a békétlenséget egyáltalán képes volt elcsitítani ott.

Minden pozitív kicsengés ellenére számunka a koszovói válság azért is volt meghatározó, mert ez mutatott rá a Magyar Honvédség néhány gyengeségére is, ami azonnali cselekvésre késztetett bennünket. Ekkor tudatosult bennünk, hogy a korábbi, úgynevezett haderőreformok ténylegesen csak létszámcsökkentések voltak. Ekkor határozta el a kormány, hogy elvégzi a Magyar Honvédség stratégiai felülvizsgálatát, melynek eredményeként országgyűlési határozatban szabta meg a Magyar Honvédség hosszú távú átalakításának irányait. A stratégiai felülvizsgálat számos olyan hiányra mutatott rá, amit az ország biztonsága érdekében pótolni kell. Az ekkor meghirdetett haderőreform valóságos gondokra, hiányosságokra kereste a választ. Reális programot tűzött ki, s ehhez - a rendszerváltozás óta először - dinamikusan növekvő költségvetést is rendelt.

Az előbb említett 61/2000. számú országgyűlési határozat a feladatok sorában szól a nemzetőrség létrehozásának szükségességéről, felállításának előkészületeiről. A honvédség átalakításáról szóló országgyűlési határozat világossá teszi, hogy a haderő teljes megújításához mintegy tíz évre van szükségünk. A fontossági sorrendet is megszabtuk. Első lépésként a Magyar Honvédség szervezeti átalakítását hajtottuk végre, ami hosszabb távon megfelel Magyarország azon igényének, hogy ha Magyarországot támadás érné, egy kis létszámú, ám ütőképes, jól felfegyverzett és jól kiképzett állománnyal menjen a csatatérre. Ez a szervezeti kialakítás illeszkedik a NATO-tagországok katonai szervezeteihez. Az együttműködés mind Magyarország védelme esetében, mind a Magyar Honvédség külföldi missziókban való részvétele esetén biztosított.

A haderőreform első szakaszában valósítjuk meg a katonák élet- és munkakörülményeinek alapvető javítását. A katonák jogállásáról szóló, közkedvelt nevén az új szolgálati törvény már olyan kondíciókat biztosít mind az előmenetelben, mind a jövedelemben, ami vonzó pályává teszi a katonai hivatást, ami tisztes életpályát és tisztességes megélhetést biztosít a katonák és családtagjaik számára.

A kis létszámú professzionális hadsereg megvalósítása a cél a haderőreform végezetével. S ezen a ponton fogalmazódik meg a magyar emberekben, az egész magyar társadalomban azon hiányok sora, amiről már említést tettem akkor, amikor a nemzetőrség szükségességéről mint általános igényről beszéltem. Az elmúlt évtizedben létrejött egy nemkívánatos tendencia. A hadsereg létszámának szűkítésével nem volt megoldható, hogy minden egészséges sorköteles fiatalembert kiképezzen a hadsereg. Ezért egy morálisan is elfogadhatatlan helyzet alakult ki: sokan, akik tehették, kibújtak a katonai szolgálat alól, és az állam szemet hunyt efelett, hiszen az adott korosztályokat egyébként sem lett volna képes behívni a szűkülő keretű sorkatonai szolgálatra. Ezért is döntött úgy az Országgyűlés, hogy a társadalmi igazságosságot helyreállítja, hogy 2002. január 1-jétől a bevonuló fiatalok hat hónapot töltsenek el katonai kiképzéssel a hadseregben.

 

 

(20.10)

 

 

A professzionális haderővé történő átalakulás során azonban megszűnnek a sorkatonai beosztások a Magyar Honvédségben, ezáltal megszűnik a hadkötelezettség alapján történő katonai kiképzés is. Magyarországon több mint egy évtizede nem folyik tartalékos katonai képzés. Papíron több tízezer tartalékos állítható csatasorba, de mint minden más is, amit az ember időnként nem gyakorol, így a katonai ismeretek is megkopnak, a készségek eltompulnak. Vissza kell tehát állítanunk a tartalékosképzést; nézetünk szerint ez kizárólag önkéntes alapon valósulhat meg.

Ma is számos olyan öntevékeny, technikai sportokat űző klub működik az országban, amelyek tevékenysége szorosan kötődik vagy köthető a honvédelemhez. Ilyenek példának okáért a vitorlázó repülők, sárkányrepülők, ejtőernyősök, búvárok, rádióamatőrök, céllövők, hosszan sorolhatnánk még, és ők most saját erőből, a legnemesebb értelemben vett megszállottságból képzik magukat e sportok területén. Tisztelt Képviselőtársaim! Segítsük, karoljuk fel őket, adjunk lehetőséget számukra is! Meggyőződésem, hogy az állam egy arra adekvát intézménye támogatást kell nyújtson nekik is.

Az elmúlt évek sajnos nem szűkölködtek hazánkban sem súlyos elemi csapásokban, gondoljunk csak az évente ismétlődő tiszai árvizekre vagy néhány szerencsésebb kimenetelű gázkitörésre. A katasztrófaelhárító szervezet jól működik, a helyén van. A katasztrófaelhárító szervezet jól végzi a munkáját, de amikor komoly baj van, azt is érzékelhettük, hogy a Magyar Honvédség jelentős létszámú részvétele nélkülözhetetlen volt. Úgy vélem, más partnerországokhoz hasonlóan a Magyar Honvédséget úgy kell felszerelnünk, arra kell kiképeznünk és fenntartanunk, amire való: a haza fegyveres védelmére. Katasztrófahelyzetekben és más, őket közvetlenül érintő veszélyeztetettségek esetén az emberek szűkebb pátriájukban szívesen mennek a gátra, ha a "gát" kifejezést itt most átvitt értelemben használom, akkor is. Az emberek igénylik, hogy közük legyen szűkebb környezetükhöz, családjuk, hazájuk védelméhez. Értelmes célokat szívesen követnek, értelmes feladatokért szívesen vállalnak áldozatot.

Tisztelt Országgyűlés! Ha úgy hozná a szükség, a Magyar Honvédség, amely hadba vonul, minősített időszakban már a mai szűk létszámkeretével sem tudná felvállalni a kormány, a közigazgatási intézmények, a hidak, az utak, a vasutak, a veszélyes üzemek fokozott őrzését és védését, nem lenne képes a hátországi katonai feladatok teljesítésére sem. Ezekről én részleteiben nem akarok szólni, hiszen ennek megtervezése, kimunkálása a szakemberek, a katonák dolga.

2000. szeptember 8-án nyújtottam be a nemzetőrség létrehozásáról szóló országgyűlési határozati javaslatot. Azóta eltelt több mint egy év. Ez az idő számos konferenciára adott lehetőséget, szakemberekkel, a hazájukért tenni akaró emberek sokaságával, civil szervezetekkel, a honvéd vezérkar vezető tisztségviselőivel és nem utolsósorban a parlamenti pártok, köztük természetesen az ellenzéki pártok tisztelt képviselőivel is számos alkalommal konzultáltunk a nemzetőrség létrehozásának kérdéséről. Alapos előkészítő munkát végeztünk. Már a múlt év októberében, amikor az Országgyűlés honvédelmi bizottsága, valamint az önkormányzati és rendészeti bizottsága megvitatta a határozati javaslatot, egyöntetű támogatásukról biztosították azt. Azóta megbizonyosodhattunk arról, hogy a politikai pártok ezzel a támogatásukkal a közakaratot támogatják.

Az ország számos nagyvárosában és kistelepülésén járva elmondták az emberek, hogy helyeslik a nemzetőrség felállítását. Az egyik faluban egy idős ember azt mondta, addig nem szeretne meghalni, amíg meg nem valósul a nemzetőrség, mert számára ez fogja jelenteni 1848 és 1956 örökségének újjászületését e hazában. Nekem óriási erőt ad, hogy tudom: nemcsak ez az idős ember gondolkodik így erről.

Tisztelt Képviselőtársaim! Bocsássák meg nekem, ha azt mondom, hogy számomra ettől mégis sokkal fontosabb az, amit fiatal emberektől hallok a nemzetőrséggel kapcsolatban. Ők azt mondják, örömmel vennék, ha egy két-három hónapos kiképzés keretén belül megtanulhatnák a fegyverfogásokat, a fegyverforgatás alapismereteit; szívesen vállalnának lakóhelyükön vagy ahhoz közel önkéntes nemzetőri vagy tartalékos szolgálatot is. Ők csupán azt kérik, hogy ez a kiképzés, ez a szolgálat valóban tartalmas, célratörő legyen, és ne törje ketté felsőfokú tanulmányukat vagy életpályájuk kezdő szakaszát. Azt mindannyian látjuk, hogy ez könnyen megoldható.

A jelen határozati javaslat, amennyiben a tisztelt Ház reményeink szerint elfogadja, a Honvédelmi Minisztérium feladatává teszi, hogy dolgozza ki a nemzetőrség létrehozásával kapcsolatos törvényt, illetve törvénymódosításokat, amelyekben az Országgyűlés majdan megszabja a nemzetőrség feladatait, irányítási rendjét, szervezetét és a többi fegyveres erőhöz való viszonyát. Természetesen bizonyos részletkérdésekre (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret lejártát.) vonatkozóan is vannak előzetes elképzeléseink. Kérek még egy pici türelmet, és azonnyomban befejezem, köszönettel - mindjárt vége.

Tehát a szakirányításra nézetem szerint kizárólag a honvéd vezérkar lehet hivatva, hiszen ne feledjük, hogy az általam korábban elmondott, bár nem részletezett feladatsorból a legfontosabb a haza védelmére irányuló, amit a Magyar Honvédséggel szoros együttműködésben, a honvéd vezérkar vezetése alatt kell megoldania.

És végezetül, tisztelt képviselőtársaim, a nemzetőrség létrehozása gondolatának elindítása óta az együttgondolkodás révén rendkívül sokat gazdagodott ez az eszme. Mindvégig azt tapasztaltam, hogy politikustársaim, hangsúlyozom: ellenzéki képviselőtársaim is, a katonák és más szakemberek, a civil szervezetek és az egyszerű polgárok egyenként is sokban járultak ahhoz hozzá, hogy mára körvonalazódott a nemzetőrség megalakításának a gondolata. Azért fejlődött ez a gondolat ily rövid idő alatt olyan sokat, mert mindenki tudta és érezte, hogy össznemzeti ügyről van szó, és minden használható, jobbító szándékú gondolat meghallgatásra talált - így lesz ez a jövőben is.

Arra kérem képviselőtársaimat, hogy itt, a parlamentben is mondják el nézeteiket, észrevételeiket, javaslataikat (Az elnök ismét csenget.), és mint ahogy ezt a bizottságokban is tették, szavazatukkal járuljanak hozzá ahhoz, hogy hazánk biztonsága a nemzetőrség felállítása által tovább erősödjék.

Köszönöm szépen megtisztelő figyelmüket, és köszönöm az elnök úrnak a lehetőséget. (Taps a kormányzó pártok padsoraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
235 181 2001.11.05. 2:11  158-204

SIMICSKÓ ISTVÁN (Fidesz): Köszönöm szépen, elnök úr, a szót. Nem akartam, csak a végén hozzászólni, de úgy érzem, hogy Bauer képviselő úr hozzászólására mindenképpen célszerű reagálnom, mielőtt ez a vita kicsit rossz irányba elmegy.

Nagyon nagy örömmel hallgattam több konstruktív hozzászólást még ellenzéki pártok soraiból is, és kicsit szomorú vagyok, amikor Bauer Tamásnak az előbbi hozzászólását kellett végighallgatnom, több szempontból, tekintettel arra, hogy svindlinek és önleleplezésnek nevezte a nemzetőrség szent és nemes ügyét. Én ezt nagyon szomorúan érzékeltem és tapasztaltam. Sőt még azt is mondta - bár nem célszerű megismételni ezeket a szavakat, de hogy mégis megmaradjon az utókor számára -, feleslegesnek, indokolatlannak és pénzkidobásnak nevezte mindezt a nemes szándékot. Azt hiszem, hogy Magyarország biztonságának, a magyar családok, a magyar emberek, a magyar polgárok biztonságának az ügye szerintem nem felesleges, nem indokolatlan, és minden pénzt megér a magyar emberek biztonságának az ügye.

A másik nagyon fontos szempont, ami még itt elhangzott, mégpedig a felesleges és indokolatlan pénzkidobással és a kiképzéssel kapcsolatban is: az első és a második világháború előtt is nagyon sokan gondolkodtak így, ahogy Bauer Tamás gondolkodott. Hadd mondjam el, hadd idézzem Bauer Tamásnak azt a neves amerikai tábornokot - Eisenhowerról van szó -, aki, gondolom, hogy hasonlókat hallgatva annak idején más politikusok részéről, fogalmazta meg azt a gondolatot, ami, azt hiszem, mind a mai napig példaértékű lehet a számunkra. Mégpedig azt mondta, hogy az alapos technikai, lélektani és fizikai felkészítés olyan fegyver, amelyet minden nemzet megadhat katonáinak, mielőtt harcba küldi őket. Mivel azonban a háború a demokráciákat mindig váratlanul éri, ezt a kiképzést nagyrészt békében kell elvégezni. Amíg nem valósul meg az általános leszerelés, mindig bűnnek fog számítani, ha az embereket felmentjük az olyasfajta kiképzés alól (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.), amely tisztességes esélyt ad számukra, hogy túléljék a háborút.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
235 203 2001.11.05. 5:41  158-204

SIMICSKÓ ISTVÁN (Fidesz): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Azzal kezdeném, számomra óriási élmény volt az - csak végigszaladt az agyamon a gondolat, hogy 11-12 évvel ezelőtt ugyanebben a Házban folyhatott volna-e erről vita vagy más ilyen jellegű kérdésről -, hogy saját magunk dönthetünk, saját magunk vitatkozhatunk arról, hogy milyenné formáljuk az ország biztonságát, és én ezt óriási horderejűnek, jelentőségűnek tartom. Ugyanilyen fontos dolog lehet az, hogy világos, tiszta jövőképet fessünk föl a magyar társadalom tagjai számára, a magyar katonák számára, hiszen azt hiszem, hogy a biztonságpolitika formálása során ma talán ez a legfontosabb kérdés.

Ma, amikor a XXI. század kezdetén szembesülnünk kell új és új kihívásokkal; ma, amikor azt látjuk, hogy a hagyományos, úgymond katonai elrettentő erő fenntartása mellett a hátország biztonságát is erősítenünk kell - mindez új feladatokat ró mindannyiunkra -, az emberek jogosan várják el azt tőlünk, hogy növeljük a biztonságukat, növeljük a biztonságérzetüket.

A nemzetőrség szükségességének okai kapcsán engedjék meg, hogy egy kicsit megfordítsam azokat az érveket, amelyeket elmondtam a nemzetőrség létrehozása mellett, mi van akkor, ha ezek az okok nem állnak fenn. A Magyar Honvédségnek, amely professzionális jelleget ölt, ki, illetve milyen szervezet ad, illetve adhat utánpótlást, megfelelően képzett tartalékot? Ki segít és segíthet a katasztrófavédelemnek, a polgárőrségnek árvíz, belvíz, vegyi vagy bármilyen más katasztrófa esetén? Hagyjuk-e elsorvadni a technikai sportokat űző civil szervezeteket, amelyek ma is komoly katonai jelentőséggel és jelleggel bírnak?

A profi Magyar Honvédség társadalmi kapcsolata szoros lehet-e az emberekkel, a magyar családokkal? Élő kapcsolat lesz-e az, ha csak és kizárólag az országban professzionális haderő működik? Emelheti-e mindez a katonai pálya presztízsét akkor, ha csak és kizárólag profi hadsereg működik, magasabb szintre, mint amelyen most van? Ha ez a kapcsolat nem élő, ha a magyar társadalommal a magyar emberekkel nincs közvetlen kapcsolatban, egyfajta kaszt jelleget ölthet a Magyar Honvédség.

Szerintem a profi hadsereg esetén sem mondhatunk le a honvédelem össztársadalmi jellegéről. Erősítenünk kell a nemzet összefogását a honvédelem területén, és azt hiszem, hogy a nemzetőrség létrehozása ezt jelentős mértékben elősegítené, hiszen gondoljunk csak bele, tisztelt képviselőtársaim, hogy a történelem folyamán számos esetben, amikor a magyar emberek, a magyar férfiak és akár nők is, akik erre egészségügyileg alkalmasak, megtehették azt, hogy a saját falujukat, a saját házukat, a saját családjukat védték, sokkal hatékonyabb volt az a rendszer, és - láthatjuk számos NATO-tagországban mindezt - ezért van szükség többek között a nemzetőrséghez hasonló szervezetekre és intézményekre.

Itt a válasz Iváncsik képviselőtársamnak, hogy igen, az egészséges és arra alkalmas nők is részt vehetnek a nemzetőrség intézményében és működésében.

Azt hiszem, hogy politikusként és biztonságpolitikával foglalkozó politikusként is a ma is jól látható jövőbeni problémákra és kihívásokra kell politikai felelősségünktől vezérelve keresnünk a választ, együttműködve önökkel, és ezért számomra mindenképpen hasznos és jó volt ez a mai vita is.

(21.30)

 

Én azt mondom, hogy a biztonságot a maga komplexitásában célszerű értelmeznünk.

A vitát hallgatva örömteli volt számomra, hogy a nemzetőrség létrehozásának, létének szükségességében döntően egyetértés mutatkozik, és ez a legfontosabb, képviselőtársaim.

A létrehozásának időpontjában vannak véleménykülönbségek, ami egyébként azt mutatja, hogy az én országgyűlési határozati javaslatom sem mondja ki, hogy ekkortól föl kell állítani, hiszen elfogadom azokat a módosító javaslatokat, amelyek a létrehozásról szólnak, de ezt időben kitolják. Erről lehet értekezni, és lehet vitatkozni, lesz majd alkalom a részletes vita során ezt bővebben kifejteni.

Végezetül azzal zárnám, tisztelt képviselőtársaim, hogy én azt hiszem, hogy az emberek, a magyar családok és az a sok-sok civil szervezet, akik nagyobb biztonságban szeretnének élni, akarják a nemzetőrséget úgyszintén, hiszen számos fórum, számos levél, konferencia, tanácskozás és értekezés mutatja mindezt számomra. A katonák, akiknek a biztonságunk a kezükben van, támogatják; mi, politikusok jó, ha megérezzük mindezt, és együtt teszünk a magyar emberek biztonságának növelése érdekében, a nyugodt gyarapodásuk érdekében.

Köszönöm szépen. (Taps.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
244 138 2001.11.29. 7:12  121-145

SIMICSKÓ ISTVÁN (Fidesz): Köszönöm szépen, elnök úr, a szót. Tisztelt Képviselőtársaim! Előterjesztői minőségemben néhány gondolatot hadd osszak meg önökkel. Több kérdés merült föl itt a módosító javaslatok vitája kapcsán.

Először is azzal kezdeném, hogy nagyon köszönöm a módosító javaslatokat megfogalmazóknak és benyújtóknak, hogy ezeket megtették, és valóban azt az időszerűséget, azokat az időpontokat, amelyek az én eredeti javaslatomban szerepeltek, megfontoltabban, a jövőre kiterjesztendően is átgondoltan átírták, és a módosító javaslatokban ezek tükröződnek.

Köszönöm a honvédelmi bizottság, az önkormányzati és rendészeti bizottság tagjainak támogatását is, tekintettel arra, hogy a módosító javaslatok áttekintése során igazából ellenérvek nem fogalmazódtak meg, ami az alapkérdést illeti, hogy legyen-e nemzetőrség vagy pedig sem. Ebben a két szakmai bizottságban - én úgy érzékeltem és értékeltem - az elhangzott vélemények gyakorlatilag alátámasztották a nemzetőrség létjogosultságát és ennek szükségességét.

Bauer Tamás képviselő úr nem tagja ezeknek a bizottságoknak, így nem láthatta azt a közmegegyezést, amely a honvédelmi és az önkormányzati bizottság ülésein megnyilvánult. Persze, voltak különböző vélemények, vannak időpontbeli nézetkülönbségek, vannak olyan kérdések, amelyeket Göndör István képviselő úr is fölvetett, ami azt a problémát juttatja eszembe, hogy végül is a tyúk vagy a tojás volt-e előbb a világon. Most mi legyen előbb? Utalt arra, hogy nem tartja szükségesnek jelen pillanatban a törvénycsomag elkészítését és összeállítását, hanem előbb gondolkozzunk el azon, hogy kell-e, szükséges-e, a részleteit beszéljük meg a nemzetőrségnek, hogyan, mi módon lehet ezt fölállítani, hogyan, mi módon lehet ezt finanszírozni.

Én azt mondom, hogy az előkészületi munkálatok során már jó, ha látjuk magunk előtt, hogy milyen törvénymódosításokra is lesz szükség, és akkor, amikor ezt követően - értelemszerűen szükségesnek tartom én magam is, hiszen a honvédelem össznemzeti ügynek tekinthető, azt hiszem, mindannyiunk számára - világosan látjuk, amit a Honvédelmi Minisztérium által elkészített anyag majd tükrözni fog, amely tartalmaz a szervezeti felépítéstől kezdve a finanszírozásáig és a szükséges törvénymódosításokig mindent, egységesen és együttesen, akkor van miről beszélni. Akkor lehet végigtekintenünk azt, hogy igen, kérem, itt van előttünk egy anyag, szerintem egy jó javaslat, és akkor tudunk érdemben beszélni arról, hogy igen, alkotmánymódosításra is szükség lesz; persze, nagyon jól látja Bauer képviselő úr, így van: az alkotmányt is módosítani kell majd, ha ez a döntés megszületik. Ezért tartom azt fontosnak, hogy a következő parlament ezzel a kérdéssel úgyszintén foglalkozzon, és akkor - hatpárti vagy akárhánypárti, ahány párt lesz a parlamentben - minden párt képviselői üljenek majd össze, és tárgyalják meg ezt a kérdést. Én bízom benne, hogy átérzi majd akkor is mindenki ennek az ügynek a felelősségét és súlyát, és akkor meglesz hozzá a kétharmados vagy akár a négyötödös támogatottság is, és akkor az alkotmányt is tudjuk majd ennek szellemében módosítani.

De ha nem tesszük meg most a kezdő lépéseket, és mindig azt nézzük, hogy ezzel még ráérünk, majd később ráérünk, majd a következő parlament ráér ezzel foglalkozni, ne menjünk bele, ne hozzunk konkrét döntéseket - én azt mondom, hogy ezzel elejét vehetjük, elölhetünk egy jó gondolatot, egy fontos üzenetet. Én mindig azokat az embereket és azokat a képviselőtársaimat kedvelem, akik elsődlegesen azt látják, hogy ha van egy fontos és nemes ügy, egy jó szándékú gondolatkör, ami az ország biztonságát fokozza, akkor azt keresik, hogy hogyan és mi módon lehet megoldani, létrehozni valamit. És nem a különböző aggályokat vetik föl, és oly mértékben és olyan módon hozzák elő a különböző aggályokat, hogy elölik csírájukban ezeket a gondolatokat, ezeket a jó szándékú megfogalmazásokat, elképzeléseket.

Tehát én úgy értékelem a mostani felszólalásokat is, hogy ezek valójában jó szándékú észrevételek, valóban hozzá akarnak tenni a nemzetőrség gondolatához, és gazdagítani kívánják mindezt.

Szeretnék néhány gondolatot ide idézni, mégpedig a 61/2000. országgyűlési határozatot, amely több mint 90 százalékkal került elfogadásra. Ez nem másról szól, mint a Magyar Honvédség hosszú távú átalakításáról. Tíz év távlatában határozhatjuk meg, hogy milyen legyen a Magyar Honvédség. Ez egy óriási, nagyléptékű országgyűlési határozat, amit elfogadtunk, a korábbi időszakokban nem nagyon volt erre példa. Világos, tiszta jövőképet vázol föl a biztonságpolitikának ezen a területén, s ebben a határozatban az áll, ennek az 5/g pontjában: meg kell vizsgálni a területvédelmi erők átalakításának, a nemzetőrség fokozatos létrehozásának szervezeti, anyagi, technikai lehetőségeit és feltételeit.

 

 

(15.40)

 

 

Én pontosan ezt mondom, és ezt idézte Mécs Imre képviselőtársam is a területvédelem fontosságát hangsúlyozva: így van, és ezzel párhuzamosan a nemzetőrség fokozatos létrehozásának szükségességét is. Ezért mondom azt, hogy az országgyűlési határozati javaslatom pontosan, szervesen illeszkedik a haderőreform végrehajtásának folyamatába, és egyértelműen konkretizálni próbálja azokat a szempontokat, célkitűzéseket, amelyeket ezen 90 százalékos többséggel elfogadott országgyűlési határozat megfogalmaz.

A határidők vonatkozásában - amelyek a módosító javaslatokban és a kapcsolódó módosítókban is tükröződnek - úgy látom, azokat fogom tudni támogatni a jövőben is, amelyek azt mondják ki, hogy 2002. december 31-éig készüljön el az a törvénycsomag, amely a nemzetőrség létrehozásának szempontjait tartalmazza. Ez szerintem kellő időt és lehetőséget ad majd a jövő évi választások után felálló új összetételű parlamentnek, hogy ezt a kérdést végigtárgyalja.

Ismételten szeretném hangsúlyozni, mint már az elején is elmondtam, hogy igenis én is fontosnak tartom - mivel össznemzeti ügynek tekintem a biztonságpolitikát és a honvédelmet -, hogy ebben majd valamennyi parlamenti párt képviselője vegyen részt, és tárgyalja meg ezt a kérdést, hiszen csak akkor van ennek értelme, hogyha megvan hozzá a parlamenti támogatás is. Fontos a parlamenti támogatás, fontos a politikai támogatottsága egy ügynek, de nagyon fontos a társadalmi és a katonaszakmai támogatottsága is.

Szeretném önöknek azért itt a részletes vita kapcsán is elmondani, hogy az elmúlt egy évben számos szakmai, katonai... (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) Ilyenkor nem tudom, hány percet beszélhetek. (Jelzésre:) Öt? Mindenki? Akkor elnézést kérek, még egyet nyomok én is, mint Mécs Imre, és akkor utána lezárom már.

Köszönöm szépen a türelmet, elnök úr. (Mécs Imre Simicskó István felé mutatva: Elnök úr, kérem, adja meg a szót!)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
244 140 2001.11.29. 3:03  121-145

SIMICSKÓ ISTVÁN (Fidesz): Három, köszönöm.

Tehát fontosnak tartom, hogy az elmúlt egy évben szakmai fórumokon vitattuk meg ezeket a kérdéseket olyan katonákkal, nyugdíjas katonákkal, tartalékos katonákkal, civilekkel, akik éreznek magukban felelősséget, és szeretnének ezen a szakmai területen tenni valamit és segíteni az ügynek. Azt kell mondjam, hogy a Magyar Hadtudományi Társaságtól kezdve a Magyar Tartalékos Katonák Szövetségéig gyakorlatilag mindenhonnan pozitív visszajelzés jött, és fontosnak tartják a nemzetőrség létrehozását.

Tehát azt hiszem, a politikai felelősségünk abban is meg kell nyilvánuljon, hogy ha van egy társadalmi akarat, van egy igény, van egy biztonságpolitikai hiány a jelen pillanatban, és főleg akkor, amikor tíz év távlatában gondolkodunk, és azt mondjuk, hogy kérem szépen, itt profi és önkéntes hivatásos hadserege lesz majd Magyarországnak, akkor szükségünk van arra, hogy az így keletkező hiányt, űrt és problémákat - hiszen ez egy nagyon nagy ívű átalakítását jelenti a honvédelemnek, a honvédelem rendszerének - kezeljük. Ha egy kicsit is előre tudunk gondolkodni a kollektív bölcsesség erejével, akkor próbáljuk meg az így keletkező problémákat már idejében kezelni, és azokat a társadalmi igényeket is észrevenni, amelyek ezen a területen jelentkeznek.

Ezért próbálom egy kicsit talán már "megszállottként" is és jó értelemben vett fanatikusként is vinni ezt az ügyet, mert úgy érzem, hogy a társadalmi és a katonaszakmai támogatottsága is megvan.

Végezetül azzal szeretném zárni - és akkor nem is élek vissza vagy élek a kétszer ötperces időkerettel az elnök úr jóvoltából -, hogy ha visszagondolunk - Mécs képviselő úr is a honvédelmi bizottság elnöke volt az előző ciklusban -, azt láthattuk, hogy nagyon-nagyon sok fontos társadalompolitikai, gazdaságpolitikai kérdést kellett megoldani az elmúlt tíz-tizenegy évben. A honvédelem egy kicsit hányatott sorsú volt; azt kell mondanom, hogy elhanyagolt sorsa volt, ezt láthattuk a létszámleépítésekből, láthattuk a szűk költségvetési forrásokból és keretekből. Most elérkezett az az időszak, amikor egy kicsit talán nagyívű gondolatokat is meg tudunk fogalmazni, elkezdődhet az építkezés időszaka.

Ezt mutatja a 61/2000. országgyűlési határozat elfogadása a haderőreformról, a tízéves tervről, és a nemzetőrség vonatkozásában pedig most adatott meg a történelemben, hogy Magyarország önként dönthet ilyen fontos kérdésekről. Az elmúlt időszakban Batthyány után '56-ban jött létre még nemzetőrség, rövid életűek voltak; most, a nyugodtabb építkezés időszakában hosszabb távra gondolhatjuk mindezt végig. Bízom benne, hogy amikor harmadszor - tekintve, hogy három a magyar igazság - futunk neki egy ilyen fontos intézmény létrehozásának, akkor a parlament támogatását is el fogja nyerni.

Köszönöm szépen a figyelmet és a lehetőséget. (Taps a Fidesz és a MIÉP soraiban. - Szórványos taps az SZDSZ soraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
244 144 2001.11.29. 1:56  121-145

SIMICSKÓ ISTVÁN (Fidesz): Köszönöm szépen, elnök úr, tényleg csak egy mondattal akartam még erre reagálni. Pontosan ez, amit Mécs képviselő úr mondott, hogy a nemzeti biztonsági stratégiának a megalkotásához, létrehozásához - tekintettel arra, hogy ez kormányzati hatáskör - nem szükséges parlamenti jóváhagyás, azt hiszem, jól bizonyítja azt, hogy a kormány igenis, amikor ilyen időszakot élünk, ebben a fontos kérdésben az ellenzék álláspontját és véleményét is figyelembe kívánja venni, tehát bevonja a kormány ebbe a tárgyalássorozatba az ellenzéki pártokat is.

Azt hiszem, ez kellő mértékű garancia is arra nézve, hogy a nemzetőrség intézményének létrehozása kapcsán ugyanilyen hatpárti vagy akárhánypárti tárgyalásokra majd szükség lesz, és ebben értelemszerűen minél szélesebb körű együttműködésre törekszik a kormány.

Végezetül még annyit szeretnék mondani, hogy az elmúlt időszakban valóban elértünk sikereket, már a Magyar Honvédség vonatkozásában is. Bár az önelégültség az előrehaladás akadálya és gátja, mondta Bion, az ókori bölcs, én bízom benne, hogy ez az önelégültség nem is kell, hogy most úrrá legyen rajtunk. Vannak komoly eredmények, de tovább kell építeni a honvédelem össznemzeti jellegét és egész ügyét. A nemzetőrség fontos állomása lehet annak, hogy igenis kézzelfoghatóan növeltük a magyar polgárok, a magyar családok biztonságát, és tettünk az ő védelmük és biztonságuk érdekében.

Egyedül talán Bauer Tamás sajnos nem annyira érezte át és nem annyira támogatta még ezt a javaslatot; én bízom benne, hogy ő is eljut ahhoz a támogatáshoz, amely majd meg fog nyilvánulni az ő szavaiban is. Most nem kívánnék mindegyik kritikai megjegyzésre reagálni, tekintettel arra, hogy ez nagy nap az én életemben, egyrészt, mert a nemzetőrség részletes vitája lehet, és ez számomra nagyon fontos, a szívügyem, másrészt pedig tekintettel arra, hogy ma van a születésnapom, így különösebben nem kívánok mérgesen reagálni ezekre a fölvetésekre.

Még egyszer köszönöm a lehetőséget. (Taps a Fidesz és a MIÉP soraiban. - Szórványos taps az SZDSZ soraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
247 61 2001.12.11. 3:54  60-62

SIMICSKÓ ISTVÁN (Fidesz): Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Elnök Úr! Ma látszólag csupán egy országgyűlési határozati javaslat kapcsán benyújtott módosító javaslatokról szóló napirendi ponthoz érkezett a tisztelt Országgyűlés.

Tisztelt Képviselőtársaim! Ma többről van szó, mint a H/3107. számú, a nemzetőrség létrehozásáról szóló határozati javaslathoz benyújtott, beérkezett módosító javaslatokról történő szavazásról. Ma itt egy fontos előrelépést tehetünk egy új fegyveres erő létrehozása vonatkozásában, amely Magyarország, a magyar családok biztonságának fokozása érdekében megszülethet.

A mai, terrorizmussal terhelt és bonyolult érdekviszonyokkal átszőtt, konfliktusokkal teli világunkban nem tudjuk teljes bizonyossággal, hogy milyen lesz a jövő biztonságpolitikai értelemben. Egy azonban biztos: az emberek szerte a világban, de legfőképpen itthon, Magyarországon békében, biztonságban szeretnének élni, mert csak ilyen körülmények között tudnak boldogulni, gyarapodni, gyermekeiket felnevelni. A politikai felelősségünk abból áll, hogy tegyünk meg minden tőlünk telhetőt ennek érdekében.

Ma Magyarország katonai biztonságát a reformjait ténylegesen megkezdő Magyar Honvédség és a NATO garantálja. A Magyar Honvédség átalakítását, fejlesztését tíz évre előre meghatároztuk, melynek célja egy korszerűen felszerelt, anyagilag elismert, kis létszámú, profi hadsereg megteremtése. Ez világos, egyértelmű jövőképet vázolhat elénk.

Azonban megelégedhetünk-e ezzel? Nemcsak azért teszem fel ezt a kérdést, mert mint tudjuk Biontól, hogy "az önelégültség az előrehaladás akadálya", de nem mutatkoznak, mutatkoztak-e új természetű biztonsági kihívások, illetve nem erősödhetnek fel a régi veszélyek? Milyen szervezet vagy szervezetek fogják ellátni azokat a fontos feladatokat, kiegészítő tevékenységeket, amelyeket ma egy vegyes rendszerű, sorozott, szerződéses, hivatásos honvédség még ellát, ami már egy profi hadseregnek nem lesz feladata?

Sokan pusztán önelégülten a NATO-tagságunkhoz fűzött biztonsági garanciákat emlegetik: majd a NATO megvéd minket - mondják. A XXI. század kihívásaira nekünk, magyaroknak is keresnünk kell a jó válaszokat. A "majd mások segítenek, ha esetleg bajba keveredünk" típusú szemlélet helyett én azt mondom, hogy ha van egy kis önbecsülésünk, akkor soha nem mondhatunk le arról, hogy a honvédelmünk össznemzeti ügy maradjon. Ahogy Kossuth mondta: "a haza védelme a legszentebb polgári kötelességünk".

Tisztelt Országgyűlés! A nemzetőrség létrehozásával tudunk megnyugtató válaszokat adni az előbb feltett kérdésekre, hiszen a katonai alapkiképzés, a tartalékképzés, a katasztrófaelhárítás feladatainak ellátása, valamint a technikai sportok felkarolása és hasznosítása az ország biztonsága érdekében mind-mind nélkülözhetetlen tevékenység. És ne feledkezzünk meg arról sem, hogy a nemzetőrség intézménye élő kapcsolatot tart majd fenn a civil társadalom és a jövőbeni profi Magyar Honvédség között, erősítve ezzel a nemzet összefogását.

Tisztelt Országgyűlés! A katonák, akik Magyarország biztonságáért felelnek, támogatják. A civil katona szakmai szervezetek, a Magyar Hadtudományi Társaságtól a Magyar Tartalékos Katonák Országos Szövetségéig örömmel vennék a nemzetőrség létrejöttét.

Nincs alternatívája a nemzetőrségnek, és mint azt már bölcs politikus elődeinktől tudjuk, az alternatívák hiánya pedig csodálatosan egyszerűvé teszi a döntést. Tehát, tisztelt képviselőtársaim, mondjuk ki, hogy kell nemzetőrség, és hozzuk létre azt.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokból.)