Készült: 2024.09.19.00:12:28 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

183. ülésnap (2008.12.02.), 192. felszólalás
Felszólaló Dr. Magyar Bálint (SZDSZ)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka kétperces felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 2:04


Felszólalások:  Előző  192  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. MAGYAR BÁLINT (SZDSZ): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Kétfajta autonómia van a felsőoktatásban, egyrészt az intézmény autonómiája, másrészt a diák autonómiája. Az intézmény autonómiáját a törvény során biztosítottuk, hogy saját maga dönthet arról, hogy kiválnak-e bizonyos részei belőle, vagy egyesül mással. Egyébként senki nem tagadta annak a szükségességét Magyarországon eddig, hogy jobb lenne a széttöredezett, fragmentált intézményrendszer helyett egy koncentráltabb, integráltabb intézményrendszer a felsőoktatásban.

Másrészt a diák autonómiája, aki a jelentkezési lappal és a lábával szavaz, hogy hova akar menni, és miután az érettségizők száma 85-90 ezer között fog mozogni az elkövetkező időkben is, mint ahogy eddig, a demográfiai túlcsordulás megszűnt, ez azt jelenti, hogy a magyar diákok száma államilag finanszírozott és egyébként költségtérítéses diákok száma jelentősen nőni nem fog. Ez egy jelentős versenyt eredményez, és ebben a versenyhelyzetben az olyan elkülönült kis intézmények a bolognai folyamat rendszerében, amelyek a mesterképzések terén nem eléggé versenyképesek, vesztes pozícióba kerülnek. Ilyen helyzetbe került Szombathely is, nem véletlen, hogy a Nyugat-Magyarországi Egyetemmel egyesült, mert így tudta megmenteni egyáltalán Szombathelyen a felsőoktatást. Ez történik itt is. Itt nem arról van szó, hogy valamit elvesznek Békés megyétől, hanem konszolidálják azt a lehetőséget, hogy a felsőoktatás stabilan ott legyen, hiszen egy Szent István Egyetem-logo, és a Szent István Egyetemhez tartozó lehetőségek vonzóbbá teszik ezt az oktatási intézményt.

(14.30)

Hogy a kormánynak - ennek is meg a korábbinak is - mennyire eltökélt szándéka volt, hogy Békés megyében a felsőoktatás fennmaradjon, annak az egyik legfontosabb bizonyítéka nem más, mint a PPP-s beruházások jelentős aránya, amit annak érdekében hajtottunk végre, hogy ott megmaradjon, és miután egy korosztálynak 40-50 százaléka vesz részt majd bachelorképzésben, senki nem tartja indokoltnak azt, hogy ott a bachelorképzés megszűnjön. Ezt szolgálja egyébként a másik felsőoktatási törvény, a vagyonról szóló törvény is, amely nem teszi lehetővé ingatlanok átjátszását más területre.




Felszólalások:  Előző  192  Következő    Ülésnap adatai