Készült: 2024.09.22.13:15:11 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

50. ülésnap (2015.03.02.),  69-77. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 9:45


Felszólalások:   63-68   69-77   77-85      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! A képviselő úr az államtitkári választ elfogadta. Tisztelt Országgyűlés! Kónya Péter független képviselő interpellációt nyújtott be a miniszterelnökhöz: „Új katonai és rendvédelmi életpályamodell, avagy állampolgári jogok csorbítása néhány ezüstért” címmel. Az interpellációra a miniszterelnök úr megbízásából a téma szerint feladat- és hatáskörrel rendelkező Pintér Sándor belügyminiszter úr képviseletében Kontrát Károly államtitkár úr válaszol. Kónya Péter képviselő urat illeti a szó.

KÓNYA PÉTER (független): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! A napokban a szakszervezetekkel lefolytatott egyeztetést követően kiderült számomra, hogy a kormány által az előző hetekben hangoztatott 30 százalékos bérfejlesztése a rendvédelmi dolgozóknak, illetve a katonáknak politikai lózung csupán. Valójában megkapják a 30 százalékos bértömegemelést, ugyanakkor ez majd csak a végrehajtó állománynál jelent legfeljebb 30 százalékos bérfejlesztést, míg a parancsnoki állománynál, amelynek körülbelül tíz éve egyáltalán nem volt bérfejlesztése, még inflációt követően sem, maximum 15-20 százalékos bérfejlesztést jelent.

Azt is tudjuk, hogy egy év közben végrehajtott bérfejlesztés nem ezeket a számokat mutatja, hiszen elfeleződik ez a bérfejlesztés. Ugyanakkor a tárgyalások során a további 5-5 százalékos bérfejlesztésre önök semmilyen garanciát nem adtak.

A tervezett jelenlegi pótlékok megszüntetése azt jelenti, hogy ahhoz, hogy az állománynak ne csökkenjen a bére, mindenkinél személyi bért kell megállapítani, és el kell téríteni majd az új bértáblától a bérüket. Ez viszont azt eredményezi, hogy a bevezetésre kerülő új rendészeti alappal kiszámolt béreiket mindaddig nem fogják emelni ezeknek az embereknek - hiába emelkedik majd a rendészeti illetményalap -, amíg el nem érik az eltérített béreket.

Ugyanakkor a kormány a bérfejlesztés mézesmadzagjába csomagolva már az előző kormányzati ciklusban is tapasztalt állampolgári jogok csorbítása mellett tovább kívánja csorbítani a katonák, rendvédelmi dolgozók állampolgári jogait. Így többek között tiltani kívánják a magán-mobiltelefon használatát szolgálati helyeken, korlátozni kívánják a készpénz és bankkártya tartását szolgálati időben és helyeken, tilos lesz az internetes közösségi portálokon akár fotót, akár olyan írást feltenni, amelyből kiderülhet, hogy valaki rendőr vagy éppen tűzoltó - nyilván ezek után majd azt fogják mondani, hogy ők pékek -, de a tervezet tiltaná azt is, hogy szakszervezet működhessen a nemzetbiztonsági szolgálatoknál, illetve korlátozni kívánják még az európai uniós országokban történő utazást is.

Önök új, kiszámítható életpályamodellről és három pilléren alapuló szociális biztonságról beszélnek, miközben ezekről semmiféle konkrétum nincs. Miért nem árulják el, hogy a köztisztviselői illetményalapot kiváltó rendészeti illetményalap mennyi lesz? Ha önök kiszámíthatóságról beszélnek, miért nem garantálják törvényben, hogy a rendészeti illetményalap minden évben minimálisan az előző évi inflációval emelkedni fog?

2011-ben önök egyik napról a másikra eltörölték a szolgálati nyugdíjrendszer intézményét. Az akkori szolgálati nyugdíjasokat átminősítették szolgálati járandóságossá, megfosztva ezzel számos olyan joguktól, juttatásuktól, amely korábban megillette őket. De ez még mind nem volt elég önöknek; itt, a Parlament falai között is megalázták azokat az embereket, akik évtizedeken keresztül szolgálták fegyveresen a hazájukat, és akár az életüket is feláldozták. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) Önök ingyenélő Kádár-huszároknak nevezték ezeket az embereket (Az elnök ismét csenget.), miközben az önök minisztere csendben maradt, aki egyébként maga is (Az elnök ismét csenget.) ingyenélő Kádár-huszár volt. Köszönöm a szót. (Taps a független képviselők soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! Az interpellációra Kontrát Károly államtitkár úr válaszol.

Megadom a szót.

KONTRÁT KÁROLY belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Az új közszolgálati életpályamodell három hivatásrendet érint: a kormánytisztviselők és katonai jogállásúak mellett a rendvédelemben foglalkoztatottakra is kiterjed. Alapvető kormányzati célkitűzés mindhárom hivatásrendet érintően a közszolgálat vonzerejének növelése, az érintettek anyagi megbecsülésének, ezáltal az életpálya megtartóerejének erősítése.

A javaslat kidolgozása során figyelmet fordítottunk arra, hogy széles körben megismerjük az érintett szakmai érdekképviselet és érdekvédelmi szervezetek, a Magyar Rendvédelmi Kar véleményét és igényét. Ezekkel a szervekkel már az elmúlt év őszén is többlépcsős egyeztetéseket folytattunk. Idén két alkalommal, egyszer 12 szakszervezettel, valamint a Magyar Rendvédelmi Karral, majd legutóbb 14 érdekképviselettel folytattunk egyeztetéseket, amelyből 7 további észrevételeket is tett a javaslattal kapcsolatban.

Az életpályamodell három pillérre épül: az új előmeneteli és illetményrendszerre, az új biztosítási rendszerre és az új lakástámogatási rendszerre. A három pillér kialakítása mellett 2015. július 1-jétől megkezdődhet az állomány többlépcsős bérfejlesztése is; ez az indokoláskor átlagosan 30 százalék mértékű illetményemelést jelent. Az ezt követő évek béremeléseivel együtt összességében mintegy 50 százalékos béremelésre kerül sor. Ez magában foglalja a teljesítményértékelésen alapuló juttatást is. Az illetmény fokozatos emelkedését a kialakításra kerülő új illetményrendszer biztosítja, függetlenül az illetményalap mértékétől. A hivatásos pótlékkal kapcsolatos alapvető garanciális szabályok törvényi szinten kerülnek majd rögzítésre. A szolgálati járandóságra vonatkozó jelenlegi szabályozás nem módosul. Úgyszintén megmarad a jubileumi jutalomra, a nyugdíj előtti rendelkezési állományra, a könnyített szolgálatra, a senior állományba kerülésre vonatkozó szabályozás is.

Szeretném kiemelni, hogy a javaslat a hivatásos állomány alapvető jogait kizárólag a hivatásos szolgálat sajátosságából következő szükséges mértékben, az elérni kívánt céllal arányosan, az alapvető jogok lényeges tartalmának tiszteletben tartásával korlátozza. Ez a korlátozás összhangban áll az Alaptörvényben foglalt rendelkezésekkel is. A tervezett szabályozás szerint egyes alapjogok, mint a véleménynyilvánítás szabadsága, a gyülekezési jog, illetve az egyesülési jog korlátozására vonatkozó szabályok megsértése nem felmentési ok. A közszolgálati életpálya során bekövetkező rendkívüli események, például betegség vagy szolgálati baleset kezelését, továbbá a biztonságot és a tervezhetőséget szolgálhatja egy biztosítási konstrukció kidolgozása. Az erről szóló javaslatot 2016. december 31-éig kell elkészíteni. Ebből következően e tárgykört, hasonlóan az új lakástámogatási rendszerhez is, amelyhez 2015. december 31-éig kell elkészíteni a javaslatot, külön jogszabály fogja szabályozni.

Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! A rendvédelmi szervek hivatásos állományának szolgálati viszonyáról szóló törvényjavaslatot a kormány hamarosan a tisztelt Ház elé terjeszti, amelynek vitája során módja lesz részletesen is kifejteni a véleményét. Erre tekintettel, mivel minden kérdésére válaszoltam, kérem a képviselő urat, hogy a válaszomat fogadja el. Köszönöm a megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Megköszönöm az államtitkár úr válaszát. Kérdezem a képviselő urat, elfogadja-e az államtitkári választ.

KÓNYA PÉTER (független): Tisztelt Államtitkár Úr! Az írásban leadott interpellációs szövegem számos konkrét kérdést tartalmaz, amelyek egyikére sem válaszolt. Így például nem válaszolt arra, hogy a rendvédelmi szolgálati járandóságosok 16 százalékos büntetőadóját miért nem hajlandóak eltörölni, amikor folyamatosan azt hangoztatják, hogy egyébként Magyarország jobban teljesít. De nem válaszolt arra a konkrét kérdésemre sem, hogy mennyi lesz a rendészeti illetményalap, de sorolhatnám tovább, csak egy percben nem tudom elmondani. Én azt gondolom, hogy ha egyébként ön helyett most az a bohócügyi államtitkár válaszolt volna, akit 2011-ben Orbán Viktor le akart ültetni velünk egyeztetni, ő is tudott volna ugyanennyit elmondani, mint amennyit ön elmondott.

Én nem gondolom egyébként, hogy azok a katonák, rendvédelmi dolgozók, akiket önök megaláztak, hisznek abban, hogy önök bármikor olyan kiszámítható életpályamodellt fognak bevezetni, egyébként tele van -hatható, -hethető végződéssel a törvénytervezet, ami megint csak tovább növeli a kiszolgáltatottságukat.

(15.20)

Egy dolgot szeretnék elmondani, államtitkár úr, én március 30-ára (Az elnök a csengő megkocogtatásával figyelmeztet az időkeret leteltére.) ide fogom hívni a rendvédelmi dolgozókat a Parlament elé, és majd ők eldöntik…

ELNÖK: Képviselő úr, lejárt a válaszadásának az ideje.

KÓNYA PÉTER (független): ...hogy elfogadják-e a válaszát. Köszönöm szépen. (Szórványos taps a Jobbik és az LMP soraiban.)

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Képviselő úr nem fogadta el az államtitkári választ. Kérdezem tehát a tisztelt Országgyűlést, elfogadja-e azt. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Kimondom a határozatot: az Országgyűlés az államtitkári választ 106 igen szavazattal, 36 nem szavazat és 1 tartózkodás mellett elfogadta.

Tisztelt Országgyűlés! Szél Bernadett, az LMP képviselője, interpellációt nyújtott be a nemzetgazdasági miniszterhez: „Mikor látja be a kormány, hogy csökkenteni kell a munkát terhelő adókat?” címmel. Szél Bernadett képviselő asszonyt illeti a szó.




Felszólalások:   63-68   69-77   77-85      Ülésnap adatai