Készült: 2024.09.19.09:08:44 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

21. ülésnap (2014.10.27.),  255-264. felszólalás
Felszólalás oka Általános vita lefolytatása
Felszólalás ideje 17:51


Felszólalások:   243-254   255-264   265-276      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm az államtitkár úr válaszát. Tisztelt Országgyűlés! A módosító javaslatok benyújtására csütörtökön 16 óráig van lehetőség.

Tisztelt Országgyűlés! Soron következik a Magyarország Kormánya és az Osztrák Szövetségi Kormány között a közös államhatáron lévő határátkelőhelyekről és határátlépési pontokról, valamint a közúti és a vízi közlekedésben a határforgalom ellenőrzésében történő együttműködésről szóló megállapodás kihirdetéséről szóló törvényjavaslat általános vitája a lezárásig. Az előterjesztés T/929. számon a parlamenti informatikai hálózaton elérhető. Tájékoztatom önöket, hogy az előterjesztés részletes vitáját kijelölt bizottságként a Külügyi bizottság folytatja le.

Megadom a szót Kontrát Károly államtitkár úrnak, aki a Belügyminisztérium részéről kívánja az expozét ismertetni.

DR. KONTRÁT KÁROLY belügyminisztériumi államtitkár, a napirendi pont előadója: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Magyarország schengeni csatlakozása óta a magyar-osztrák államhatár szabadon átjárható. Az átlépéskor határellenőrzésre fő szabály szerint nem kerül sor, a schengeni határ-ellenőrzési kódex azonban lehetőséget biztosít arra, hogy a tagállamok a közrendet vagy a belső biztonságot fenyegető komoly veszély esetén átmeneti jelleggel, kivételesen visszaállíthatják a határellenőrzést. Erről az uniós tagállamok önállóan dönthetnek és határozathatják meg az intézkedés feltételeit.

Magyarországon a határellenőrzés ideiglenes vissza­állítása feltételeinek szabályairól szóló 333/ 2007. kormányrendelet értelmében az ellenőrzés ideiglenes visszaállításának elrendelése a kormány hatáskörébe tartozik. A Magyarország és Ausztria között 2014. június 19-én aláírt, közös államhatáron levő határátkelőhelyekről és határátlépési pontokról, valamint a közúti és vízi közlekedésben a határforgalom ellenőrzésében történő együttműködésről szóló megállapodás értelmében a két ország kölcsönösen segíti egymást abban az esetben, ha valamelyikük elrendeli az ellenőrzés ideiglenes visszaállítását.

Tisztelt Országgyűlés! A visszaállítást elrendelőnek haladéktalanul értesíteni kell a másik felet azzal, hogy tájékoztatást ad a megállapodásban meghatározott, Magyarország schengeni csatlakozása előtt határátkelőhelyként vagy határátlépési pontként üzemelő átlépési pontok nyitvatartási idejéről és használati köréről. A határellenőrzés ideiglenes visszaállítása esetén a felek kölcsönösen egymás rendelkezésére bocsátják a Hegyeshalom-Miklós­halma/ Nickelsdorf I., volt autópálya-határát­kelő­helyen meg­maradt épületeket, a magyar területen levő buszterminált, valamint az osztrák területen levő teherforgalmi terminált. A többi helyszínen a visszaállításra saját államterületen kerül sor.

A fenti megállapodás kihirdetésének feltétele a jelen törvényjavaslat elfogadása, ezért kérem a tisztelt Országgyűlést, hogy a törvényjavaslatot támogatni szíveskedjenek. Köszönöm megtisztelő figyelmüket.

ELNÖK: Köszönöm, államtitkár úr. Tisztelt Országgyűlés! Most a képviselői felszólalások következnek, ezek első körében a vezérszónoki felszólalásokra kerül sor.

Megadom a szót Tilki Attila képviselő úrnak, a Fidesz képviselőcsoportja vezérszónokának, 15 perces időkeretben.

DR. TILKI ATTILA, a Fidesz képviselőcsoportja részéről: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Ezzel a törvénnyel garantálja a kormány a biztonságot és a szabadságot egyaránt. A schengeni szerződés nagy ajándék minden tagállami polgár számára, ezáltal lehet szabadon utazni, és szabadnak érezhetjük magunkat. A szabad utazás lehetővé teszi a szabad mozgást, a szabad gazdaságot, így jönnek létre jó emberi és baráti kapcsolatok is, de emellett továbbra is fő feladata a nemzetállamoknak, hogy a biztonságot is garantálják a polgároknak. Magyarország gondoskodik arról, hogy a szabad határátlépés mellett a biztonság is megmaradjon, ehhez szükséges ez a törvény: amennyiben a közrendet vagy a belső biztonságot komoly veszély fenyegeti, legyen lehetőség visszaállítani a határellenőrzést a schengeni belső határokon.

Tisztelt Képviselőtársaim! A felsorolt elvek alapján támogatja a Fidesz a törvényjavaslat elfogadását. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! Megadom a szót Kiss László képviselő úrnak, az MSZP képviselőcsoportja vezérszónokának, 15 perces időkeretben.

KISS LÁSZLÓ, az MSZP képviselőcsoportja részéről: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Eleve megnyugtat engem az, hogy a vergődő, haldokló Nyugat egyik országával így megkötjük ezt a szerződést, és ezzel talán sikerül ennek a dekadens nyugati kultúrának ezt a vergődését és haldoklását egy kicsit megállítani. A kedélyeket azért megnyugtatnám, nem fogom megkérdezni azt, hogy kik azok a kormányzati tisztviselők, akiket kitiltottak az USA-ból, mert akkor nyilván nem az előterjesztésről beszélnék, hanem nézzük azt, hogy mi is van itt éppen előttünk.

Maga az egyezmény valóban ? ahogy azt az előterjesztő is ismertette ? arról szól, hogy abban az esetben, ha a közrendet vagy belső biztonságot fenyegető komoly veszély fennáll, akkor átmeneti jelleggel vissza lehet állítani az osztrák-magyar határon a határellenőrzést az előterjesztésben meghatározott módon és helyeken. Érdemes azonban áttekinteni, hogy mennyiben időszerű ez a szerződés, amely előttünk áll, melyek azok a körülmények, amelyek felvethetik egyáltalán az ilyen visszaállítás lehetőségét. Melyik félnek állhat érdekében ezt kérni? Illetve ez a visszaállítás egyáltalán az osztrák-magyar kapcsolatok viszonylatában érdekes lehet-e?

Annál is inkább, merthogy október 15-én Budapesten járt az osztrák elnök, Heinz Fischer, aki a magyar kormány szokásával ellentétben sokkal nagyobb, sokkal jelentőségteljesebb témákat is szóba hozott, például a földhasználati törvény ügyét vagy például a bankadó kérdését a magyar kollégának. Hangsúlyozta az elnök úr, hogy szem előtt tartják az osztrákok azt is, hogy milyen egy országban a jogbiztonság, és hogy mindent megtesz-e az adott ország a gazdasági környezete jobbá tételéért, valamint azt, hogy ezeket a vitákat, amelyeket esetleg lefolytatnak az országok között, milyen módon lehetett volna korábban megelőzni.

Néhány napja Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter látogatott el Ausztriába. Érdekes módon itt is felmerültek ilyen vitás pontok, de nagy részét az tette ki ennek a látogatásnak, hogy erről az egyezményről is szó volt. Alapvetően azonban érdekesnek találtuk azt is, hogy Szijjártó Péter elmondta, Magyarország és Ausztria között nem határellenőrzés lesz, hanem újabb utak nyílnak meg.

(18.30)

Ez azért érdekes, mert ugye, előttünk van egy szerződés, amelynek pont az ellenkezője igaz, az van előttünk, hogy közrendet vagy belső biztonságot fenye­gető komoly veszély esetén visszaállíthatják a határellenőrzést. Most sem értjük azt, hogy ennek miaz indoka, bár nyilván rendészeti okból nem vitatjukannak az értelmét, hogy ez előttünk van, de az, hogyennek a konkrétumát mi alapozza meg, azt nem tudjuk.

Szijjártó Péter nyilatkozatára válaszul Sebastian Kurz osztrák külügyminiszter ? érdekes, hogy ő se hölgy, ahogy Kövér elnök úr az amerikai kollégát nem találta el ? negatívan értékelte a jelenlegi magyar helyzetet az osztrák befektetők és a bankok szempontjából. Ez csak azért érdekes adalék, mert nem feltétlenül nyilvánvalóan az osztrákoknak kell nekünk megfelelni, de jelezte az osztrák fél, hogy komoly fenntartásaik vannak, és azt is jelezte, hogy kötelezettségszegési eljárást indít az Unió Magyarország ellen osztrák támogatással is néhány ügyben. (Dr. Kontrát Károly: Elnök úr, miről beszél?) Ez csak azért érdekes, hogyha megnézzük, hogy melyek azok a feltételek, amelyek alapján ez az egyezmény ésszerű és időszerű. Nem csoda, hogy idejutott ez az ügy, hiszen Fazekas Sándor miniszter tárgyalni sem volt hajlandó az osztrák partnerével, ahogyan ezt egyébként az osztrákok meg is jegyezték.

Nem kisebb horderejű téma a bankadó kérdése (Dr. Kontrát Károly: Elnök úr, térjen a tárgyra!), ahol az osztrákok többször is jelezték azt, hogy túlzottnak tartják ezt a mértéket. Hasonlóan a T/929. törvényjavaslatról szeretnék beszélni akkor, amikor arról szólok, hogy meredek az, amikor a kormányzati kommunikációban azt mondják önök, hogy a vitás kapcsolatok ellenére jó a viszony a két ország között, miközben egyetlen vitás kérdésben sem sikerült önöknek megállapodniuk.

Azonban fontos lehet az is, hogy ez a megállapodás, ez a tervezet mit jelent a magyar-osztrák viszony kapcsán az egyik nemzetpolitikai kérdésben, az Ausztriában élő magyarság kapcsán. Itt, ha megengednek egy kis kitérőt, érdekes lenne arról elmélkedni, hogy Ausztriában két magyar közösség is él nagyjából, az egyik az úgynevezett burgenlandi őshonos közösség, akik ismerten nagyjából ezer éve élnek ezen a területen, másik része pedig a Bécsbe kivándorolt gazdasági emigránsok csoportja. Az utolsó feldolgozott cenzus alapján 6641 főt számlál a burgenlandi magyarság, azonban azt lehet látni, hogy ez a létszám időnként még akár túlzó is lehet, hiszen a Felsőőrség három településén, Felsőőrben, Alsóőrben és Őrszigeten élnek leginkább magyarok, Közép-Burgenlandban Felsőpulyán, valamint szétszórva 156 településen. Ez csak azért érdekes, mert ezek azok a csoportok, amelyeket őshonos magyarként ismer el, kisebbségként az osztrák kormányzat, és a magyart 2000 óta második hivatalos nyelvvé is tették. Hivatalosan azonban Bécsben és környékén még nagyobb magyar közösség él, nekik is érdekes lehet ez a megállapodás, 15 435 főt számol ez a csoport a 2001-es cenzus alapján.

Ez a megállapodás nemzetpolitikai szempontból lehet érdekes, és nemzetpolitikai szempontból az is fontos lehet, hogy a burgenlandi magyarság megőrizhesse ezt az őshonos státust. Valamint az is fontos lehet, hogy az ide bevándorolt gazdasági menekültekkel mi fog történni. Azt kell hogy mondjam, hogy ebből a szempontból nem megnyugtató a helyzet. Ausztriában az itt élő magyar gazdasági menekültek száma folyamatosan nő. 2012-ben volt a legnagyobb növekedés. Hogy érzékeltetni lehessen ezt a problémát: 2001 és 2008 között 1-4 százalékkal, 2011 és ’12 között 9,4 százalékkal emelkedett az itt élő gazdasági menekültek száma. 1995-ben mintegy 9400 bejelentett magyar munkavállaló szerepel Ausztriában. Ez a szám 2013 januárjában 42 846 volt. Tehát azt lehet mondani, hogy ez jól mutatja, hogy ez a megállapodás milyen környezetben jön létre, hiszen körülbelül megötszöröződött az Ausztriában tartózkodó gazdasági menekültek száma.

A számok mögött emberek, sorsok vannak, olyan emberek, akik elmenekültek ebből az országból, mert itt nem találták meg a megélhetésüket, és ezekkel valamit kezdeni kell. (Dr. Kontrát Károly: Elnök úr, nem a tárgyról beszél!) A Szocialista Párt meggyőződése, hogy az, amikor határátkelőket nyitunk, az, amikor kinyitjuk Európát, az mindenképpen fontos és támogatható irány, akár a Fidesz, akár más párt mondja ezt, azonban a Magyarországról elmenekülő fiatalok számára inkább azokat a lehetőségeket kellene keresni, amikor visszajöhetnek ebbe az országba, hogy itt találják meg a boldogulásukat.

Természetesen abban az esetben, hogyha ezt a szerződést egy elméleti lehetőségnek tekintjük, amellyel jobb nem élni, ha olyan lehetőségnek tekintjük, ami potenciálisan nehezen elképzelhető szituációkra ad magyarázatot, abban az esetben az MSZP támogatja ezt a javaslatot. Azonban fontos aláhúzni azt, hogy mindenképpen azt gondoljuk, hogy sokkal erősebb tettekre van szükség az osztrák-magyar viszony normalizálására, mint amit a kormány eddig tett, nem ilyen megállapodásokat, hanem valóban tartalommal feltöltött megállapodásokat kell kötni a két félnek.

Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps az MSZP soraiból.)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Kénytelen vagyok tájékoztatni, hogy ez a megállapodás egészen konkrét normaszöveget tartalmaz. Tehát úgy gondolom, hogy jó, ha alaposan tanulmányozza.

Tisztelt Országgyűlés! Most további képviselői felszólalások következnek. Megadom a szót Bana Tibor képviselő úrnak, a Jobbik-képviselőcsoport vezérszónokának.

BANA TIBOR, a Jobbik képviselőcsoportja részéről: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! A Jobbik támogatja a megállapodás kihirdetéséről szóló törvényjavaslatot, mindössze néhány rövid, de fontos megjegyzésem lenne a javaslattal kapcsolatban.

Ausztria keleti tartományaiban politikusok részéről egyre többször merül fel az utóbbi időben, hogy vissza kellene állítani a határellenőrzést. Érvelésük során elsősorban a migrációra, az illegális bevándorlás problémájára, a csempészetre és a növekvő bűnözésre szoktak hivatkozni. Tudjuk, hogy az Afrika és a Közel-Kelet felől érkező menekültek Magyarországon át sokszor Ausztria felé indulnak el, ezért lenne az fontos, hogy érdemi lépéseket tegyünk annak érdekében, hogy megerősítsük déli és keleti határaink ellenőrzését, hogy ezáltal minél kevesebb illegális bevándorló juthasson át hazánkon keresztül Ausztriába.

A magyar-szerb határszakasz a legfertőzöttebb ebből a szempontból. Néhány számadatot hadd hozzak ide: idén szeptemberig több mint 8 ezer határsértőt fogtak el, és a közel-keleti helyzetet látva egyértelmű, hogy ez a szám tovább fog növekedni. Nem Magyarország a célpont ebben az esetben, továbbhaladnak az illegális bevándorlók nyugatra, és egypár napos hír az, hogy egyetlen nap leforgása alatt 171 illegális bevándorlót fogtak el, akik szintén a magyar-szerb határszakaszon keltek át. Fontos lenne tehát, hogy további forrásokat biztosítson a kormány e határszakasz védelmének a megerősítésére, már csak azért is, hogy ne nehezítsük meg annak a több ezer embernek, több ezer magyarnak a helyzetét, akik napi szinten ingáznak Magyarország és Ausztria között. Erre tehát mindenképpen figyelemmel kell lennie a kormánynak.

Összességében magát a javaslatot támogatni tudjuk, mint jeleztem. Köszönöm szépen. (Taps a Jobbik soraiból.)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! Kérdezem, hogy a frakciók részéről kíván-e még valaki felszólalni. (Nem érkezik jelzés.) Jelentkezőt nem látok. A vezérszónoki felszólalások végére értünk.

Kérdezem, hogy kíván-e még valaki az adott napirend keretében akár kétperces, akár normál időkeretben felszólalni. (Nem érkezik jelzés.) Jelentkezőt nem látok.

Tisztelt Országgyűlés! Az általános vitát lezárom. Megkérdezem Kontrát Károly államtitkár urat, kíván-e válaszolni az elhangzottakra. (Dr. Kontrát Károly: Igen.) Igen. Öné a szó, államtitkár úr.

DR. KONTRÁT KÁROLY belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Az általános vitában elhangzott képviselői hozzászólásokra szeretnék reagálni. Kiss László hozzászólásával kapcsolatban szeretném elmondani, hogy az egyezmény létrejöttének a ténye is cáfolja azokat az állításokat, amelyeket ő a hozzászólásában elmondott. A magyar-osztrák kapcsolatok kitűnőek, ezért kötötte a két ország ezt a megállapodást, amely a két ország érdekeinek megfelel, így megfelel Magyarország érdekeinek is. Ezért úgy gondolom, hogy világosan szól a megállapodás arról, hogy ez egy lehetőség arra, hogy a két ország kölcsönösen segíti egymást abban az esetben, ha valamelyik elrendeli az ellenőrzés ideiglenes visszaállítását.

Bana Tibor képviselő úr hozzászólásával kapcsolatban szeretném megköszönni a támogató hozzáállást.

Kérem a tisztelt Országgyűlést, hogy a törvényjavaslatot támogatni szíveskedjék.

Köszönöm szépen.

(18.40)




Felszólalások:   243-254   255-264   265-276      Ülésnap adatai