Készült: 2024.09.20.03:43:27 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

20. ülésnap (2014.10.20.),  39-45. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 18:04


Felszólalások:   39   39-45   45-51      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm, jegyző úr. Tisztelt Országgyűlés! Engedjék meg, hogy az Országgyűlés és a magam nevében eredményes munkát és sok sikert kívánjak a munkájához.

Tisztelt Országgyűlés! Bejelentem, hogy Botka László képviselő úr 2014. október 16-án arról tájékoztatott, hogy polgármesterré történő választására figyelemmel képviselői mandátumáról lemondott. Engedjék meg, hogy az Országgyűlés és a magam nevében eredményes munkát és sok sikert kívánjak polgármester úrnak. Bejelentem, hogy az országgyűlési képviselők létszáma jelenleg 197 fő.

Tisztelt Országgyűlés! Soron következik ma kezdődő ülésünk napirendjének megállapítása. A napirendről, az ülés időtartamáról, a felszólalási időkeretekről, a vezérszónoki felszólalásokról az elnöki jogkörben előterjesztett javaslat alapján döntünk.

Tisztelt Országgyűlés! Most az elnöki jogkörben előterjesztett napirendi ajánlásról döntünk. Kérdezem a tisztelt Országgyűlést, hogy elfogadja-e a napirendi ajánlást. Kérem, kézfelemeléssel szavazzanak! (Szavazás.) Köszönöm.

Megállapítom, hogy az Országgyűlés látható többsége a napirendet elfogadta.

Tisztelt Országgyűlés! Most határozathozatalokkal folytatjuk munkánkat.

Tisztelt Országgyűlés! Most nemzetközi egyezmények zárószavazására kerül sor. Tájékoztatom önöket, hogy a törvényjavaslathoz kapcsolódó bizottság nem jelentkezett és módosító javaslat sem érkezett, így a házszabály 102. § (6) bekezdése alapján a zárószavazás megtartható.

Tisztelt Országgyűlés! Soron következik a Magyarország Kormánya és a Bahreini Királyság Kormánya között a jövedelemadók területén a kettős adóztatás elkerüléséről és az adóztatás kijátszásának megakadályozásáról szóló, Manamában, 2014. február 24. napján aláírt egyezmény kihirdetéséről szóló törvényjavaslat zárószavazása. Az előterjesztés T/61. számon a honlapon elérhető.

Kérdezem a tisztelt Országgyűlést, elfogadja-e a T/61. számú törvényjavaslatot.

Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Az Országgyűlés a törvényjavaslatot 155 igen szavazattal, ellenszavazat és tartózkodás nélkül elfogadta.

Tisztelt Országgyűlés! Soron következik a Magyarország Kormánya és a Szaúd-arábiai Királyság Kormánya között a kettős adóztatás elkerüléséről és az adóztatás kijátszásának megakadályozásáról szóló, a jövedelem- és vagyonadók területén, Rijádban, 2014. március 23. napján aláírt egyezmény kihirdetéséről szóló törvényjavaslat zárószavazása. Az előterjesztés T/62. számon a honlapon elérhető.

Kérdezem a tisztelt Országgyűlést, elfogadja-e a T/62. számú törvényjavaslatot. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Az Országgyűlés a törvényjavaslatot 157 igen szavazattal, ellenszavazat és tartózkodás nélkül elfogadta.

Tisztelt Országgyűlés! Soron következik a Magyarország Kormánya és Jersey Kormánya között az adóügyi információcseréről szóló, Londonban, 2014. január 28-án aláírt egyezmény kihirdetéséről szóló törvényjavaslat zárószavazása. Az előterjesztés T/63. számon a honlapon elérhető.

Kérdezem a tisztelt Országgyűlést, elfogadja-e a T/63. számú törvényjavaslatot. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Az Országgyűlés a törvényjavaslatot 156 igen szavazattal, ellenszavazat és tartózkodás nélkül, egyhangúlag elfogadta.

Tisztelt Országgyűlés! Soron következik a Tajpeji Magyar Kereskedelmi Iroda és a magyarországi Tajpej Képviseleti Iroda között az ideiglenesen munkát vállaló turisták programjáról szóló megállapodás kihirdetéséről szóló törvényjavaslat zárószavazása. Az előterjesztés T/803. számon a honlapon elérhető.

Kérdezem a tisztelt Országgyűlést, elfogadja-e a T/803. számú törvényjavaslatot. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Az Országgyűlés a törvényjavaslatot 157 igen szavazattal, ellenszavazat és tartózkodás nélkül elfogadta.

(15.10)

Tisztelt Országgyűlés! Soron következik a Magyarország Kormánya és Románia Kormánya között a magyar-román államhatáron átvezető közúti kapcsolatokról szóló megállapodás kihirdetéséről szóló törvényjavaslat zárószavazása. Az előterjesztés T/1275. számon a honlapon elérhető.

Kérdezem a tisztelt Országgyűlést, elfogadja-e a T/1275. számú törvényjavaslatot. Kérem, most szavazzanak! (Szavazás.)

Az Országgyűlés a törvényjavaslatot 157 igen szavazattal, ellenszavazat és tartózkodás nélkül, egyhangúlag elfogadta.

Tisztelt Országgyűlés! Soron következik az áruknak TIR-igazolvánnyal történő nemzetközi fuvarozására vonatkozó, Genfben, 1975. november 14-én kelt vámegyezmény módosításának kihirdetéséről szóló törvényjavaslat zárószavazása. Az előterjesztés T/1505. számon a honlapon elérhető. Az előterjesztő T/1505/2. számon kiigazítást nyújtott be.

Kérdezem a tisztelt Országgyűlést, elfogadja-e a T/1505. számú törvényjavaslatot a nyelvtani pontosítást tartalmazó kiigazítással együtt. Kérem, most szavazzanak! (Szavazás.)

Az Országgyűlés a törvényjavaslatot 159 igen szavazattal, ellenszavazat és tartózkodás nélkül elfogadta.

Tisztelt Országgyűlés! Soron következik az áruk ideiglenes behozataláról Isztambulban, 1990. június 26-án kelt egyezmény és mellékletei módosításának kihirdetéséről szóló törvényjavaslat zárószavazása. Az előterjesztés T/1506. számon a honlapon elérhető.

Kérdezem a tisztelt Országgyűlést, elfogadja-e a T/1506. számú törvényjavaslatot. Kérem, most szavazzanak! (Szavazás.)

Az Országgyűlés a törvényjavaslatot 159 igen szavazattal, ellenszavazat és tartózkodás nélkül, egyhangúlag elfogadta.

Tisztelt Országgyűlés! Arra figyelemmel, hogy a frakciók bizottsági tagcserékre nem tettek javaslatot, személyi döntésekre a mai napon nem kerül sor.

Tisztelt Országgyűlés! Határozathozatali eljárásunk végére értünk. Most az interpellációkkal folytatjuk munkánkat.

Tisztelt Országgyűlés! Mielőtt az interpellációk tárgyalására rátérnénk, tájékoztatom önöket, hogy az Országgyűlés elnöke a határozati házszabályi rendelkezések 121. § (4) bekezdésének a) pontjában foglalt, a 124. § (1) bekezdésével kiterjesztett jogkörével élve Szakács László képviselő úr I/1588. számú interpellációját és K/1616. számon benyújtott szóbeli kérdését visszautasította(Felzúdulás az MSZP soraiban.), mivel az indítványok nem tartoznak a címzett Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter úr feladatkörébe.

Tisztelt Országgyűlés! Most interpellációkkal folytatjuk munkánkat.

Harangozó Tamás, az MSZP képviselője, interpellációt nyújtott be a belügyminiszterhez: „Mikor vezetik be az új rendészeti életpályamodellt?” címmel. Harangozó Tamás képviselő urat illeti a szó.

DR. HARANGOZÓ TAMÁS ATTILA (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! 2010 tavaszán Orbán Viktor kormányprogramjában jó fizetséget és olyan karrierpályát ígért a rendőröknek, idézem: „amelybe a kiszámítható és biztos jövedelemmel járó előmenetel vagy a lakáshelyzet megoldása egyformán beletartozik.” A kormányváltást követően meg is kezdték a tárgyalásokat egy új hivatásos életpályamodell bevezetéséről. Azonban ezek a tárgyalások néhány hónapon belül megszakadtak, és a jó fizetség helyett illetménybefagyasztás, kiszámítható előmenetel helyett a szolgálati nyugdíj megszüntetése következett.

Most, négy évvel később ismét a hivatásos életpályamodell ígéretével álltak elő. Újra egyeztetnek a szakszervezetekkel, van a feladatra kinevezett kormánybiztosuk, sőt egy komplett minisztériumi főosztályt is létrehoztak. Meg persze ott van az ezerszer elkoptatott ígéret, hogy majd minden rendészeti dolgozónak sokkal jobb lesz.

A konkrétumok azonban továbbra is hiányoznak. Így nem ismert, hogy ismét bevezetnek-e egyfajta szolgálati nyugdíjrendszert, vagy továbbra is azt várják, hogy rendőrök, vonulós tűzoltók vagy a bv-felügyelők 60 éves korukig aktív szolgálatot teljesítsenek. Bár csak napok vannak hátra a jövő évi költségvetés benyújtásáig, nem ismert az sem, szánnak-e többletforrásokat az új illetményrendszer bevezetésére.

Az MSZP álláspontja jól ismert ezekben a kérdésekben. Nincs új előmeneteli rendszer ésszerűen szabályozott szolgálati nyugdíjrendszer nélkül, sem érdemi illetményfejlesztés jelentős költségvetési többletforrások nélkül. Négy év kormányzás és ígérgetés után még az életpályamodell bevezetésének menetrendje sem látszik. Ezekre a konkrétumokra még az Országgyűlés szakbizottságának sincs rálátása, holott miniszter úr kinevezése előtti meghallgatásán ígéretet tett a bizottság előzetes tájékoztatására és bevonására.

Ezért kérem államtitkár urat, adjon tájékoztatást az életpályamodell kidolgozásának és bevezetésének menetrendjéről. Mikorra készíti el a Belügyminisztérium a tervezetet? Mikor kerülhet sor annak közigazgatási egyeztetésére? Ígéretükhöz híven be fogják-e mutatni a terveket a Honvédelmi és rendészeti bizottságnak, és ha igen, mikor kerül erre sor? Mi az életpályamodell bevezetésének konkrét céldátuma? Mennyi többletforrást biztosítanak az életpályamodell bevezetésével együtt járó illetményemelésre?

Itt a lehetőség, hogy a konkrét menetrend ismertetésével bizonyítsák az irányításuk alatt álló több tízezres hivatásos állománynak, hogy ezúttal valóban komolyan gondolják az új életpályamodell bevezetését; itt a lehetőség, hogy bemutassák, mennyi pénzt sikerült kiharcolniuk a kormánytól a rendészeti dolgozók illetményének rendezésére. Várom válaszát, államtitkár úr. (Szórványos taps az MSZP soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! Az interpellációra Kontrát Károly államtitkár úr válaszol.

Öné a szó, államtitkár úr.

DR. KONTRÁT KÁROLY belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Mi az első Orbán-kormány alatt, 2002. január 1-jétől bevezettük a hivatásosokra is vonatkozó életpályát, ennek keretében lakhatási támogatást biztosítottunk, elősegítettük a lakáshoz jutást, megfelelő illetményt, előmenetelt biztosítottunk, létrehoztuk a központi tiszti állományt. Önök ezt kormányra kerülésük után egy tollvonással eltörölték.

Ráadásul a hivatásos tűzoltóknak sem fizették ki a 2004. május 1-jétől 2007. december 31-éig terjedő időszakra szolgáló túlmunkadíjat. Ez az a túlmunkadíj, ami egyébként az uniós tagság után jogszerűen járt a tűzoltóknak, és a szocialista kormányok nem voltak hajlandók kifizetni. Mi ezt is kifizettük, ez 7 milliárd forintba került. Ha akkor önök kifizették volna határidőben, akkor 2 milliárd forinttal megúszhatta volna a költségvetés. Tehát 5 milliárd forint közpénzzel kellett többet fizetnünk az önök hanyagsága miatt, tisztelt képviselő úr.

A 2010 előtti szocialista kormányzás összeomlása a közbiztonságot és a hivatásos szolgálat egészét is maga alá temette. Az önök kormányzása alatt több tízezer hivatásos élete legaktívabb szakaszában, a 40-es évei elején hagyta el a személyi állományt az önök rossz politikája következtében. Ráadásul a 2010-es kormányváltás után tízmilliárdos nagyságrendű hiánnyal vettük át a rendőrséget.

A kormányprogramban négy évvel ezelőtt azt ígértük, hogy helyreállítjuk a rendőrség iránti bizalmat, visszaállítjuk a rendőri munka megbecsülését. Ennek érdekében a tiszthelyettesek és zászlósok pótlékát az elmúlt ciklusban két alkalommal, 2012. január 1-jétől 12 ezer forinttal, 2014. január 1-jétől pedig havi 10 ezer forinttal emeltük, tisztelt képviselő úr. 3500 fővel növeltük a rendőrség létszámát, új rendőrőrsöket hoztunk létre, új rendőrkapitányságokat avattunk, adtunk át, építettünk, legutóbb Balatonalmádiban, ezt megelőzően Hajdúnánáson. Jelenleg is három építése folyik.

Most, ígéretünkhöz híven életpályamodell kidolgozásán dolgozunk. Olyan életpályát szeretnénk a hivatásos állomány számára biztosítani, amely vonzó, kiszámítható, és amely a hivatásos pályára irányítja és ott is tartja a hivatásos állományúakat. Az új program célkitűzéseinek és irányainak meghatározása rendkívül széles körű társadalmi és szakmai egyeztetési folyamatot igényel, amelyet a Belügyminisztérium lefolytatott.

(15.20)

Ennek során az érdekvédelmi szervezetekkel, a szakmai kamarákkal, a rendvédelmi és közigazgatási szervezetekkel történt egyeztetés keretében kerül sor az új közszolgálati életpályamodell bevezetésével összefüggő elvárások felmérésére azért, hogy ez a lehető legnagyobb mértékben tükrözze a rendvédelmi és közigazgatási alkalmazottak legszélesebb körét; ők egy kérdőív keretében is kifejthették a véleményüket. Tisztelt képviselő úr, ennek a kérdőívnek a kiértékelése megtörtént. (Dr. Harangozó Tamás: Mi az eredménye?) Megkezdődtek és jelenleg is zajlanak a szakpolitikai és szakértői egyeztetések.

Az életpályamodell bevezetéséhez szükséges költségvetési források megteremtése érdekében a hatásvizsgálatok jelenleg is folynak. A pontos forrásigényről a kormányzati intézkedések meghozatalát és a véglegesnek tekinthető koncepció megalkotását követően tájékoztatást fogunk adni. Alapvető célkitűzésünk, hogy ezt követően az új életpályát érintő egyes jogszabályi rendelkezések mielőbb hatályba lépjenek.

Tisztelt Képviselő Úr! Ha önnek valóban fontos a közszolgálati életpályán belül a rendvédelmi, rendészeti életpálya, akkor kérem, fogadja el a válaszomat. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm, államtitkár úr. Kérdezem képviselő urat, elfogadja-e az államtitkári választ. Öné a szó.

DR. HARANGOZÓ TAMÁS ATTILA (MSZP): Köszönöm szépen, elnök úr. Államtitkár úr, tényleg nem értem, hogy ez most mi volt. Két konkrét számot tudott itt elmondani, ez a 2002 meg a 2004; ez legalább szám volt, ez tény és való.

A következő kérdéseket tettem föl. Mikor fogják bevezetni az új életpályamodellt? Mennyi pénzt sikerült a költségvetésben kialkudni erre? Mikor kapja meg az Országgyűlés bizottsága ezeket az anyagokat? Ön egyikre sem válaszolt semmit. Mondhatnám, a válasza az én számomra azt jelentette, hogy nem lesz új életpályamodell ebben a ciklusban sem. Természetesen sem ezt, sem a konkrét válaszát elfogadni nem lehet.

Annyit engedjen meg, mert 2004-ből a tűzoltókat emlegette: valóban van ebben felelőssége az akkori kormánynak, de önnel ellentétben én azt gondolom, hogy az az ötmilliárd forint jó helyre ment a tűzoltókhoz, és nem pénzkidobás volt, ahogy ön ezt érzékeltette.

Válaszát ilyen tekintetben elfogadni nem lehet, és nagyon sajnálom (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.), hogy ismét nem tudott semmi megnyugtatót mondani ennek a több tízezer embernek. (Taps az MSZP soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! Képviselő úr nem fogadta el az államtitkári választ. Kérdezem a tisztelt Országgyűlést, elfogadja-e azt.

Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Kimondom a határozatot: az Országgyűlés az államtitkári választ 96 igen szavazattal, 40 nem ellenében, 1 tartózkodás mellett elfogadta.

Tisztelt Országgyűlés! Magyar Zoltán, a Jobbik képviselője, interpellációt nyújtott be a földművelésügyi miniszterhez: „Mikor kerül parlagfű kezelésére az a pénz, amit az adófizetők arra szántak?” címmel. Magyar Zoltán képviselő urat illeti a szó.




Felszólalások:   39   39-45   45-51      Ülésnap adatai