Készült: 2024.04.26.04:17:41 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

104. ülésnap (2007.10.30.), 92. felszólalás
Felszólaló Demendi László (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 6:40


Felszólalások:  Előző  92  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DEMENDI LÁSZLÓ (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Ha a 2008. évi költségvetés általános vitájának lassan a végéhez közeledve azt a feladatot kapnám, hogy próbáljam meg egy mondatban megfogalmazni, hogy mi is történt az általános vita kapcsán, az nyilván eléggé teljesíthetetlen feladat lenne, de ajánlom a figyelmükbe a következő mondatot: a szónoklatok fontosak, de a tettek nem nélkülözhetőek. Azért mondom ezt, mert azok a szónoklatok, amelyek elhangzottak - és ezt nem pejoratív értelemben mondom természetesen -, több olyan területet érintettek, amelyek nem nélkülözhetik a tetteket.

A jövő évi, a 2008-as költségvetés egyik legfontosabb célja, hogy több olyan új szabály bevezetésre kerüljön, amelyeknek eredményeképpen a gazdaság kifehérítése még tovább folytatódik, és ezzel a 2009-es adócsökkentés feltételeit is meg tudjuk teremteni.

(12.30)

Az átmeneti időszak, ez világos - úgy látom, a költségvetési vitában is ezt hangsúlyozták -, nem spórolható meg, de lerövidíthető és felgyorsítható. A 2008. évi költségvetési tervezet erre alkalmas. Magyarország ma már egyre kevésbé küzd egyensúlyi problémákkal, ezért egyre több figyelmet és erőforrást fordíthatunk a jövőben a gazdaság növekedésére, munkahelyteremtésre, de ehhez még kell a 2008. évi költségvetés.

A költségvetési hiány lefaragása és az egyensúly elérése érdekében tett eddigi kormányzati intézkedések eredményesnek bizonyultak, amit igazolnak az idei költségvetés alakulásáról szóló adatok is. Ezt igazolja, hogy az Ecofin, az EU pénzügyminiszterek tanácsa pozitívan értékelte a konvergenciaprogram időszakos végrehajtását, a program pedig tovább is tartható új intézkedések nélkül. A Világbank legutóbbi jelentésében pedig hazánk gazdasági helyzetét, jövőbeni kilátásait kifejezetten pozitívan jellemezte. Ahogy szorítjuk vissza a feketegazdaságot, úgy teremtjük meg a fedezetét az adócsökkentés és az oktatás további fejlesztésének. Csökkenő feketegazdaság, egyenlő alacsonyabb adók és jobb oktatás, és ezt az egyenletet az élet fogja igazolni, terveink szerint már 2009-ben.

Jól érzékelik ezt a hazai vállalkozások is, mert az üzleti várakozásaik az elmúlt év szeptembere óta erősödő optimizmust mutatnak. A legnagyobb könnyítést természetesen a terhek igazságos, kiegyensúlyozott elosztása jelenti, és az igazságosság megköveteli, hogy a terhek elosztásakor figyelemmel legyünk a társadalom azon tagjaira, csoportjaira, akik kevesebbet bírnak, vagy ahol nagyobb szükség van a közösség segítésére. Ilyenek a nagycsaládosok, a szociálisan rászorulók és a nyugdíjasok, akik jövőre is nagyobb védelmet élveznek. Ugyanígy kiemelt védettséget élveznek a 2008. évi költségvetésben az uniós társfinanszírozás fedezetei is, amelyekből minden korábbinál nagyobb fejlesztések indulhatnak el az elkövetkezendő évben, 2008-ban. Tehát például a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium költségvetésében rendelkezésre álló több mint 120 milliárd forintos európai uniós fejlesztési forrás elköltése valóban nem mindegy, hogy hogyan történik, de a költségvetést olvasva, figyelve, értékelve egyértelműen megállapítható az is, hogy olyan pozitív értéket hordoz, amely a vidék tekintetében nem a törlendő kategóriák közé tartozik. Igen, igaz az is, hogy milyen produktív beruházás következménye lesz ennek a pénzfelhasználásnak, és ez a pénzfelhasználás milyen módon történik majd.

A magyar agrárkormányzat azért javasolta és fogadtatta el az Európai Unió Bizottságával, hogy a rendelkezésre álló forrás, a hat évre rendelkezésre álló forrás 48 százaléka olyan produktív, gazdasági hasznot termelő beruházás felhasználására történjen, amely a gazdaságot valóban élénkíti és meglendíti. Nagyon fontos természetesen az is, hogy 2008-ban és az azt követő években hogyan áll az a közigazgatás, amely majd ezt végrehajtja. A mai napon is hallottunk a közigazgatásról néhány történelmi eszmefuttatást. Én azt mondom, hogy ezt a közigazgatást azért ne értékeljük le. Természetesen azok a kollégák, akik konkrétan az általam említett területen dolgoznak, meglehetősen feszített, fegyelmezett munkával elősegítik azt, hogy a magyar gazdák ezekhez a költségvetési pénzekhez hozzájussanak majd.

Én továbbra is kérem ezeknek a kollégáknak a parlament falai közül is ezt a fegyelmezett és feszített munkáját, pontos munkáját, és azt gondolom - és ez is benne van a 2008. évi költségvetési tervben -, hogy ennek eredményeképpen a kormány által bevezetésre kerülő teljesítményértékelési rendszer meg fogja teremteni azt az érdekeltségi rendszert is, amelynek eredményeképpen ezek a kollégák magasabb jövedelemhez is juthatnak.

Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps a kormánypárti padsorokból.)




Felszólalások:  Előző  92  Következő    Ülésnap adatai